Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 16>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι
    Αποστολή: 14/Σεπτεμβρίου/2005 ώρα 18:24
eimaste tria paidia stin oikogeneia mou kai egw eimai o megaliteros.telika isxyei oti eimaste politeknoi kai kanoume 9mini thiteia h oxi;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Νοεμβρίου/2005 ώρα 14:12
Καλημέρα σας! Ειμαι ο πρωτος απο 3 παιδια. Θα κανω 9μηνο; Τι χαρτια καταθέτω κ ποτε;
το 9μηνο θα γινει 8μηνο απο το νεο ετος;
ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Νοεμβρίου/2005 ώρα 01:16

nai tha kaneis 9mino.O protos apo tria paidia aneksartita an exeis aderfi h aderfo(den xreiazetai na eiste oloi agoria)

pas stin stratologia sou,sou lene ti xartia xreiazesai kai ta katatheteis en kairo stin stratologia episis (esi h allos anti gia sena)

xreiazesai mia enorki bebaiosi me dyo martires gia napareis pistopoihtika apo to dimo pou einai grammenh h oikogeneia sou kai teleioses.kalo 9mino.enas 9minitis.

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Δεκεμβρίου/2005 ώρα 03:28
Έχω μια ερώτηση, αν έχεις 2 αδέρφια αλλά απο χωριμένους γονείς, τι παίζει. Δηλαδή αν ένα είναι απο την μητέρα αλλά με τον δεύτερο σύζηγο και το τρίτο απο τον πατέρα αλλά με την δεύτερη σύζυγο, τι γίνεται στην συγκεκριμένη περίπτωση;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουλίου/2006 ώρα 16:25
Έχω δύο μεγαλύτερες αδερφές είμαι ο μοναδικός γιός στην οικογένεια και οι γονείς μου ζούνε κανονικά , κάνω 9 μήνες θητεία;

Ευχαριστώ

και μπράβο για την ιστοσελίδα σας!
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2006 ώρα 14:57
Γιώργο, μάλλον δικαιούσαι 9-μηνη θητεία, αφού ο νόμος λέει για τον μόνο ή τον μεγαλύτερο αδελφό από 3 ζώντα αδέλφια.

Ως προς τον An, τέκνα θεωρούνται όσα γεννήθηκαν από γάμο και όσα αναγνωρίσθηκαν ή υιοθετήθηκαν. Αδέλφια θεωρούνται όσα προέρχονται από τους ίδιους γονείς ή από κοινό πατέρα ή μητέρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2006 ώρα 16:15
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και εγω αυτό τον νόμο είδα για αυτό ήθελα να ρωτήσω να σιγουρευτώ!

Ευχαριστώ και πάλι!
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2007 ώρα 19:53
Καλησπέρα. Συγχαρητήρια για το site σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Τι μεγέθους μείωση θητείας δικαιούται ο μικρότερος και μόνος αδελφός μιας οικογένειας με ήδη δύο ενήλικες αδελφές και πατέρα αποβιώσαντα;
Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2007 ώρα 01:52
Καλησπερα ειμαι ο δευτερος αδελφος απο τα τρια αδελφια που ειμαστε και η μητερα μου ειναι τυφλη, ο αδελφος μου υπηρετησε πληρη θητεια ειναι δυνατον με καποιο τροπο να κανω εγω το 9μηνο; αν ηερει κανεις ασ απαντησει παρακαλω γιατι ολο και καποιο παραθυρο θα υπαρχει στο σχετικο νομο
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Σεπτεμβρίου/2007 ώρα 14:45
καλησπερα παιδια!
δικαιουμαι 9μηνη θητεια, λογς του οτι ειμαι
το μοναδικο αγορι 3τεκνης οικογενειας.
για να υπηρετισω 9μηνες, πρεπει να κανς καποια αίτηση ή
γίνεται αυτόματα;

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Σεπτεμβρίου/2007 ώρα 20:03
Ναι, θα υπηρετήσεις 9-μηνη θητεία.

Ρίξε μια ματιά στο άρθρο για περισσότερες πληροφορίες.
Επιστροφή στην κορυφή
tsam05 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 07/Δεκεμβρίου/2007
  Παράθεση tsam05 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 14:05
Kalimera,
ipireto sto pyrovoliko.eimai to 2o apo ta 3 agoria tis oikogenias mou.Apo 1 Ianouariou 2008 oi triteknes oikogenies tha theorountai pleon polyteknes kai tha pairnoun ta epidomata kai ta bonus twn polyteknon>oikogeneiwn.>Gnorizete an tha perasei afto kai sto strato kai tha exo kapoia meiosi stin thiteia mou; Eyxaristo ek ton proteron,
alexis
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιανουαρίου/2008 ώρα 01:35
stin periptosi pou einai 3 aderfia,kai o megalyteros exei bgei I5 tote to 9mino metabibazetai ston 2o;
Επιστροφή στην κορυφή
peri84 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 12/Ιουνίου/2008
  Παράθεση peri84 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουνίου/2008 ώρα 19:07
Καλησπέρα.. Έχω δύο αδερφές απο διαφορετικούς γάμους.. Δηλαδή, μία απο τον δεύτερο γάμο της μητέρας μου και μία απο το δεύτερο γάμο του πατέρα μου.. Είναι και οι 2 ανήλικες.. Εγώ ζώ με την μητέρα μου και τον συζυγό της.. Γνωρίζει κανείς αν δικαιούμαι μειωμένη θητεία και επιπλέον τι έγγραφα χρειάζονται;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2008 ώρα 20:17

καλησπέρα, θα ηθελα να ρωτήσω κατι αναφορικά με την μειωμένη θητεία. Θα υπηρετήσω 9μηνο λόγω τριτεκνίας αλλά δεν μου εχεί ζητηθεί κάποιο Έγγραφο. Πρέπει να κάνω καμία κίνηση εγώ; Θα Περιμένω να το αναφέρω οταν παρουσιαστώ;

Επιστροφή στην κορυφή
ΗΛΕΚΤΡΑ Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 04/Σεπτεμβρίου/2008
  Παράθεση ΗΛΕΚΤΡΑ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2008 ώρα 22:35
Αρχικά αποστάλθηκε από stratos

καλησπέρα, θα ηθελα να ρωτήσω κατι αναφορικά με την μειωμένη θητεία. Θα υπηρετήσω 9μηνο λόγω τριτεκνίας αλλά δεν μου εχεί ζητηθεί κάποιο Έγγραφο. Πρέπει να κάνω καμία κίνηση εγώ; Θα Περιμένω να το αναφέρω οταν παρουσιαστώ;

οταν παρουσιαστεις μετα απο 2 εβδομαδες περιπου σας ρωτανε για οικογενεικη κατασταση και ζητανε πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασεως.
Επιστροφή στην κορυφή
D_artagnan Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 27/Οκτωβρίου/2008
  Παράθεση D_artagnan Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2008 ώρα 22:52

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

είμαστε 3 αδέρφια. Τα 2 μου μεγαλύτερα αδέρφια έχουν κάνει πρίν αρκετά χρόνια(10-15) τη θητεία τους κανονικά,18 μήνες τότε. Μάλιστα ο ένας είναι κ παντρεμένος. Εγώ δικαιούμαι μειωμένη θητεία η όχι; ;

έχω διαβάσει τα σχετικά γραφόμενα, παρ'ολα αυτά έχω πρόβλημα στη κατανόηση. ('' ο μόνος η μεγαλύτερος αδερφός απο τρία αδερφια'').

αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει στην απορία μου.

ευχαριστώ πολύ...

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Οκτωβρίου/2008 ώρα 21:22
Γιατί δεν έκανε ο πρώτος μειωμένη θητεία;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 16>