Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εμπορικό ναυτικό και ξένες γλώσσες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εμπορικό ναυτικό και ξένες γλώσσες
    Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2016 ώρα 14:08
Αρχικά αποστάλθηκε από Anthi.K

Ωραία ευχαριστώ πολύ.
Και κάτι άλλο, μόνο τα αγγλικά σου δίνουν μόρια έτσι;
Δηλαδή αν έχεις πτυχίο σε κάποια άλλη γλώσσα δεν μετράει για την εισαγωγή στην ακαδημία παρά μόνο σαν "ατού" ας πούμε για όταν πας να βρείς δουλεία σε ναυτιλιακή.
Δυστυχώς, και κακώς, μόνο τα Αγγλικά. Σαν ατού για να μπείς σε ναυτιλιακή φυσικότατα και θα σου χρειαστούν, ειδικά για πλοίαρχος όπου καθημερινά μιλάτε με ξένα πλοία στο sea traffing. Και με το proficiency είσαι καλυμένη όμως, και μπράβο σου που το έχεις.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2016 ώρα 14:51
Αρχικά αποστάλθηκε από Anthi.K

Δυστυχώς, και κακώς, μόνο τα Αγγλικά. Σαν ατού για να μπείς σε ναυτιλιακή φυσικότατα και θα σου χρειαστούν, ειδικά για πλοίαρχος όπου καθημερινά μιλάτε με ξένα πλοία στο sea traffing. Και με το proficiency είσαι καλυμένη όμως, και μπράβο σου που το έχεις.

Σ'ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη, εσύ έχεις περάσει πλοίαρχος ή μηχανικός;[/QUOTE]

Είμαι Μηχανικός Ανθή.
Επιστροφή στην κορυφή
Δημητρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημητρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2016 ώρα 21:09
Καλησπερα παιδια,
Στο φροντιστηριο που πηγαινω μου ειπε ενας καθηγητης οτι για να περασω εμποροπλοιαρχων με πανελληνιες πρεπει να εχω επιλεξει τα αγγλικα σαν μαθημα (δηλαδη να εξεταστω σε αυτο στις πανελληνιες) ισχυει κατι τετοιο ; Εγω ηξερα πως μονο για τα ναυτιλιακα ισχυει
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2016 ώρα 23:28
Αρχικά αποστάλθηκε από Δημητρης

Καλησπερα παιδια,
Στο φροντιστηριο που πηγαινω μου ειπε ενας καθηγητης οτι για να περασω εμποροπλοιαρχων με πανελληνιες πρεπει να εχω επιλεξει τα αγγλικα σαν μαθημα (δηλαδη να εξεταστω σε αυτο στις πανελληνιες) ισχυει κατι τετοιο ; Εγω ηξερα πως μονο για τα ναυτιλιακα ισχυει

Όχι, δεν ισχύει. Ο καθηγητής σου, ή θέλει να σου πάρει χρήματα, ή έχει άγνοια. Ίσως να το έχει και μπερδεμένο στο μυαλό του, και να εννοούσε ότι είναι υποχρεωτικό το πτυχίο Αγγλικών ώστε να σταδιοδρομήσεις, και ότι χωρις αυτό σε απορρίπτουν πολλές ναυτιλιακές, αυτό ναι.
Επιστροφή στην κορυφή
Δημητρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημητρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2016 ώρα 23:40
Ευχαριστω γιατι με τρομαξε το ειχα αρκετα σιγουρο οτι θα περασω και μολις μου ειπε αυτο για τα αγγλικα τρελαθηκα χαχα
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2016 ώρα 10:24
Αρχικά αποστάλθηκε από Δημητρης

Ευχαριστω γιατι με τρομαξε το ειχα αρκετα σιγουρο οτι θα περασω και μολις μου ειπε αυτο για τα αγγλικα τρελαθηκα χαχα

Στοιχειώδες διάβασμα θέλει για να πιάσεις περίπου 10,000 μόρια, μην τρελαθούμε, φυσικά και θα τα καταφέρεις. Καλή σου επιτυχία, και για οιαδήποτε απορία, είμαστε στην διάθεση σου.
Επιστροφή στην κορυφή
mvspiros Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 07/Ιανουαρίου/2016
  Παράθεση mvspiros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2016 ώρα 14:46
Αυτο με τα 10.000 μορια ισχυει; Γτ μαλλον θα ανεβουν οι βασεις φετος. Περσι ηταν 10.200
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2016 ώρα 15:22
Αρχικά αποστάλθηκε από mvspiros

Αυτο με τα 10.000 μορια ισχυει; Γτ μαλλον θα ανεβουν οι βασεις φετος. Περσι ηταν 10.200

Δεν ξεκολάνε οι βάσεις των ΑΕΝ. Των Μηχανικών είναι λιγοτερο απο 10,000 για αυτό και έβγαλα έναν μέσο όρο,10,200 ήταν των πλοιάρχων η βάση, όχι των μηχανικών.
Επιστροφή στην κορυφή
mvspiros Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση mvspiros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2016 ώρα 15:41
Αρα δλδ λες πως δεν υπαρχει περιπτωση για μεγαλη αυξηση των βασεων των αεν... πχ πανω απο 11.000 μορια;
Επιστροφή στην κορυφή
Δημητρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημητρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2016 ώρα 16:05
Ναι το γνωριζω απλως θελω να περασω ασπροπυργο και λογικα οσο καλυτερα γραψεις τοσο περισσοτερες οι πιθανοτητες να περασεις ασπροπυργο οποτε παω για το καλυτερο
Ευχαριστω για τις πληροφοριες τα λεμε καλοκαιρακι να σου πω και αν περασα και που ^^
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2016 ώρα 16:13

Αρα δλδ λες πως δεν υπαρχει περιπτωση για μεγαλη αυξηση των βασεων των αεν... Πχ πανω απο 11.000 μορια;

Σχεδόν αποκλείεται, και δεν το λέω έτσι Σπύρο για να έχουμε να λέμε εδω μέσα, όσα χρόνια λένε για αύξηση βάσεων, οι ΑΕΝ μένουν αμετάβλητες, με μιά ελάχιστη αύξηση ή μείωση +/- 200 μόρια, αλλά πάντα εκεί,10,000 +/- 200. Είναι σχολή του υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας, και τους ενδιαφέρει η ποσότητα των εισακτέων, καθότι απο όλες τις ΑΕΝ πανελλαδικά, παρατάνε την σχολή δεκάδες για να μην πω εκατοντάδες παιδιά και φανώ υπερβολικός, και όσο πιο πίσω γυρίσουμε το ρολόϊ, τότο περισσότεροι την παρατούσαν.
Συγγνώμη απο τους mods για το offtopic.
Επιστροφή στην κορυφή
mvspiros Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση mvspiros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2016 ώρα 21:49
Δημητρη... Δες μια στα εισερχομενα μυνηματα σου!
Επιστροφή στην κορυφή
Δημητρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημητρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2016 ώρα 22:55
Δεν νομιζω οτι γινεται να δω εισερχομενα χωρις να εχω λογαριασμο στο φορουμ και μετα απο'τι ειδα δεν βρηκα πουθενα επιλογη μυνηματα/εισερχομενα κτλπ
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2016 ώρα 23:01
Άδικος κόπος η αποστολή μηνυμάτων σε επισκέπτες. Μόνο σε εγγεγραμμένους λογαριασμούς στέλνονται. Μια απλή διαδικασία είναι η εγγραφή.
Επιστροφή στην κορυφή
mvspiros Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση mvspiros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2016 ώρα 13:36
Απλα θελω να μου πεις το φβ σου να τα πουμε απο εκει γτ θελω και γω εμπορικο ναυτικο και ειμαι τριτη λυκειου και θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα :)
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2016 ώρα 13:42

Απλα θελω να μου πεις το φβ σου να τα πουμε απο εκει γτ θελω και γω εμπορικο ναυτικο και ειμαι τριτη λυκειου και θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα :)

Ρώτα με εδώ ότι θέλεις, με μεγάλη μου ευχαριστηση, όμως κάνε την ερώτηση σου στο σωστό νήμα, γιατί εδώ γράφουμε αποκλειστικά για τις ξενες γλώσσες, και θα θα ειναι λογικό οι mods να μας διαγράψουν τα μηνύματα. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
thanasis1998 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση thanasis1998 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Απριλίου/2016 ώρα 00:33
Καλήσπερα σε ολους σας! Ειμαι μαθητης της τριτης λυκειου και συμπληρωσα το μηχανογραφικο ως πρωτη επιλογη την σχολη πλοιαρχων Α. Ε. Ν. Ειμαι αρκετα καλος μαθητης με καλες επιδοσεις μου στην προτετοιμασια για τις πανελλαδικες και θεωρω σχεδον σιγουρο οτι θα περασω. Το μοναδικο προβλημα ειναι οτι δεν εχω Πτυχιο αγγλικων παρολο που γνωριζω αγγλικα (διοτι πηγαινα παλια φροντηστηριο αλλα τα παρατησα) θεωρείτε αδύνατον να βρώ Ναυτιλιακή Εταιρία να μπαρκάρω;

Σας ευχαριστώ. Η απαντηση σας θα ηταν παραπανω απο πολυτιμη.
Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος Στρατάκης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νίκος Στρατάκης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 10:02
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 3η λυκείου και θέλω να ρωτήσω, αν το lower μοριοδοτείται στις σχολές του Εμπορικού ναυτικού.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>