Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σωστά ελληνικά ή διαγραφή

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
ar93 Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 20/Δεκεμβρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση ar93 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σωστά ελληνικά ή διαγραφή
    Αποστολή: 20/Μαρτίου/2012 ώρα 01:49
Μιλάω για τη σημερινή εποχή που όλοι έχουμε την ευκαιρία να έχουμε τη στοιχειώδη εκπαίδευση... Δεν είπα ότι κάποιος δεν αγαπά την Ελλάδα αν π. Χ δεν ξέρει όλη την ιστορία με λεπτομέρειες, γιατί αυτό είναι κάτι που δεν έχουν όλοι την ευκαιρία να το σπουδάσουν, αλλά ότι και να λέμε για την παιδεία τα βασικά όπως ορθογραφία τα διδάσκουν ακόμα στα σχολεία! Επίσης δεν μίλησα για περίεργες ή ασυνήθιστες λέξεις, αλλά το ότι τα ρήματα γράφονται με -ω είναι βασικό να το ξέρει κάποιος... Δεν θέλω να προσβάλω κανένα, αλλά τι να πω αφού όντως μου βγαίνουν τα μάτια; Όσο για τα greeklish αυτά είναι που έχουν καταστρέψει την ορθογραφία... Δηλαδή ξεχνάς κι αυτά που ξέρεις αν γράφεις συνέχεια greeklish! Η καλύτερη λύση είναι να προσέχουμε!
ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
Επιστροφή στην κορυφή
Νικολέτα Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2011
  Παράθεση Νικολέτα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2012 ώρα 01:56
Προσωπικά προτιμώ να βλέπω ελληνικά ανορθόγραφα, παρά greeklish. Κάποτε εντάξει το διαδίκτυο δεν αναγνώριζε τα ελληνικά, τώρα τι;
Και αυτή η αθλια δικαιολογία. "τα έχω συνηθίσει και με βολεύουν". Που τα συνήθισες ρε πανέξυπνε, στο δημοτικό που μάθαινες ορθογραφία, ή από τους γονείς σου;
Διψάς χρυσάφι. Πάρε, ψάξε, μέτρα. Εδώ κοντά σου χρόνια αθάνατος να μένω, ως να μου γίνεις Μοίρα, Θάνατος και Πέτρα
Επιστροφή στην κορυφή
KYNIGOSDK Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 10/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση KYNIGOSDK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2012 ώρα 02:00
Αρχικά αποστάλθηκε από ar93

Αρχικά αποστάλθηκε από Black_Knight

Αρχικά αποστάλθηκε από MikaelStanne

’ντε γιατί δε γίνεται να βλέπεις κάποιους να μιλάνε για Έθνος κ. Λπ. Και να γράφουν λάθος και τη λέξη «πατάτα».

Πολύ σωστός! Γιατί έχουμε γεμίσει Ελληναράδες...

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό! Δεν μπορείς να λες ότι αγαπάς την Ελλάδα και να μην ξέρεις στοιχειώδη ορθογραφία της ελληνικής γλώσσας... Βλέπω κάτι ρήματα με -ο και μου βγαίνουν τα μάτια!
Αυτο σας πειραξε καντε και το σταυρο σας που γραφουν ΕΛΛΗΝΙΚΑ στα φορουμ και ας ειναι και λαθος καποιες λεξεις Γιατι σε λιγο θα βλεπεις αλβανικα-τουρκικα-βουλγαρικα και δεν θα ξερεις σε ποια χωρα εισαι με ολους αυτους που μαζευτηκαν εδω και με τους αριστερουληδες που τους υποστηριζουν
Επιστροφή στην κορυφή
Νικολέτα Δες τη Λίστα

Παράθεση Νικολέτα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2012 ώρα 02:03
Θα λέμε κι ευχαριστώ στο τέλος
Διψάς χρυσάφι. Πάρε, ψάξε, μέτρα. Εδώ κοντά σου χρόνια αθάνατος να μένω, ως να μου γίνεις Μοίρα, Θάνατος και Πέτρα
Επιστροφή στην κορυφή
ar93 Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Παράθεση ar93 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2012 ώρα 04:08
Αρχικά αποστάλθηκε από KYNIGOSDK

Αυτο σας πειραξε καντε και το σταυρο σας που γραφουν ΕΛΛΗΝΙΚΑ στα φορουμ και ας ειναι και λαθος καποιες λεξεις Γιατι σε λιγο θα βλεπεις αλβανικα-τουρκικα-βουλγαρικα και δεν θα ξερεις σε ποια χωρα εισαι με ολους αυτους που μαζευτηκαν εδω και με τους αριστερουληδες που τους υποστηριζουν

χαχαχαχα οκ είπαμε έχουμε πολλούς λαθρομετανάστες, αλλά δεν νομίζω να μπαίνουν στο φόρουμ... Οπότε θα βλέπουμε ελληνικά! Και μη με παρεξηγείτε εγώ δεν λέω για δύσκολες λέξεις αλλά τα ρήματα με -ω, τα θηλυκά με -η είναι βασικοί κανόνες ορθογραφίας!
Επιστροφή στην κορυφή
Νικολέτα Δες τη Λίστα

Παράθεση Νικολέτα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2012 ώρα 13:48
Δεν νομίζω να λέει για τους λαθρομετανάστες

(Αα και παραπάνω την είπα την πατάτα μου, τον Μακρυγιάννη εννοούσα που έμαθε να γράφει στα 35 όχι τον Καραισκάκη )
Επιστροφή στην κορυφή
ar93 Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Παράθεση ar93 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2012 ώρα 16:23
Λες; Εγώ αυτό κατάλαβα... :P

Υ. Γ Δεν πειράζει για την πατάτα, το νόημα δεν αλλάζει...
ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2012 ώρα 19:17

Νικόλετα το παράδειγμα με τον μακρυγιάννη είναι άστοχο, δεν είμαστε στο 1830 αλλά στο 2012...

Αρχικά αποστάλθηκε από yandr

Εάν το μήνυμά σας δεν έχει δημοσιευθεί, αυτό σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι στην ελληνική γλώσσα όπως αυτή διαμορφώθηκε μέσα από μία ιστορική διαδρομή χιλιάδων ετών.

το ακριβώς από πάνω απόσπασμα τα λέει όλα, εμείς σαν φόρουμ το λιγότερο που έχουμε να κάνουμε είναι να σεβόμαστε κάποια πράγματα και ένα από αυτά είναι η ελληνική γλώσσα.

Επιστροφή στην κορυφή
cristina Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Μέλος από: 11/Μαΐου/2010
  Παράθεση cristina Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2012 ώρα 20:20
Τα ορθογραφικά λάθη των παιδιών δεν νομίζω ότι οφείλονται στο ότι δεν διαβαζαβ απο μικροί η ότι ηταν στούρνοι. Μήπως φταίνε αυτοί που ήταν υποχρεωμένοι να τους μορφώσουν μιας και γι αυτο πληρώνονταν; Και δεν το έπραξαν; Μήπως οι τύψεις πρέπει να κυριεύουν τους δασκάλους και τους καθηγητές που δεν κανανε καλά τη δουλειά τους; Μήπως δεν φταίνε τελικά τα παιδιά που γράφουν ανορθόγραφα; Υπάρχουν λέξεις που κι εμείς ακόμα που υποτίθεται ότι γράφουμε ορθογραφημένα μας ξεφεύγουν λε΄ξεις. Οπως πχ δεν ηξερα ότι υπάρχει λέξη ετυμος. Με υ. Ετοιμος -οι- ετσι το ήξερα. Οταν θελουμε να γραψουμε ετοιμολογικώς λογικά θα γραφότανε ετσι. Αλλά όχι. Γραφεται ετυμολογικώς. Εκ του ετυμος που πάει να πει αληθινός. Οπότε κανείς αλάνθαστος.
Rafale!!!
Επιστροφή στην κορυφή
kappa Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2012
  Παράθεση kappa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Αυγούστου/2012 ώρα 20:08
Μπορει καποιος ρε παιδια να μου πει πως βαζουν τονους ;

Δεν εχω ελληνικο πληκτρολογιο, αν και υποστηριζει ελληνικη γραφη (οπως βλεπετε :) )
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 16:55
Πατώντας 2 κουμπιά δεξιά από το L και μετά το φωνήεν.

Ωστόσο δεν θα σου διαγράψουμε μηνύματα μόνο για τόνους.
Επιστροφή στην κορυφή
kappa Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση kappa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 17:53
Καλά δεν είπα οτι φοβήθηκα μην μου τα διαγράψετε αλλά γιατί να μην ξέρω ;

Τελικά ήταν το αμέσως δεξιά, από το L (στο δικό μου πληκτρολόγιο)

Μεγάλο ζόρι πάντως να βάζεις και τόνους! Πιστεύω θα`ταν πιο εύκολο αν υπήρχαν έτοιμα τονισμένα φωνήεντα, πατώντας alt και το φωνήεν, η κάτι τέτοιο

Ευχαριστώ. Τώρα δουλεύει σωστά και ο διορθωτής!

υγ

Οι δυό τελείες στο "ι" πως μπαίνουν ;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 18:27
Αρχικά αποστάλθηκε από kappa

Τελικά ήταν το αμέσως δεξιά, από το L (στο δικό μου πληκτρολόγιο)
...
Οι δυό τελείες στο "ι" πως μπαίνουν ;

Και εμένα στο αμέσως δεξιά είναι, βλακεία έγραψα.

Για διαλυτικά πατάς Shift + το ίδιο πλήκτρο, και μετά το φωνήεν.
Επιστροφή στην κορυφή
kappa Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση kappa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 18:33
Ούτε videogame να παίζαμε!

Ευχαριστώ και πάλι
Επιστροφή στην κορυφή
Perhfanos_Ellhn Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 27/Δεκεμβρίου/2012
  Παράθεση Perhfanos_Ellhn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 17:27
Αρχικά αποστάλθηκε από SREK

Δεν πιστευω να περνανε και απο ορθογραφικό έλεγχο γιατι θα κοπουμε αρκετοι ! Μια υποσημείωση Σχετικα με την βελτιωση forum καλο θα ηταν κατα την συνταξη του μηνυματος να είχε και ορθογραφικο ελεγχο όπως στο world ... Βλέπω μετα τα μηνυματα μου κ φρικαρω απο τα λαθη που κανω λογω κεκτημενης ταχυτητας, ασε για τα μηνυματα μερικων που ειναι πραγματικα βιασμος της Ελληνικης γραφης κ ειναι κουραστικο κατα την αναγνωση. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αυτο εφικτο αλλα θα ηταν ενα καλο βημα προοδου...

είναι και τα γκρίκλις που πολλοί συνηθίζουν να γράφουν χωρίς να κοιτάνε την οθόνη οπότε μόλις το γυρνανε σε Ελληνικά τα αποτελέσματα είναι αυτά που ανέφερες
Έσο έτοιμος
Επιστροφή στην κορυφή
Chris.Kappa Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 23/Δεκεμβρίου/2012
  Παράθεση Chris.Kappa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιανουαρίου/2013 ώρα 00:13
Συγνώμη αλλά μπορεί κάποιος από τους διαχειριστές να μου απαντήσει γιατί 2 από τα 3 μηνύματα που έστειλα διαγράφηκαν; Δεν έγραφα κάτι προσβλητικό, ούτε σε greeklish και πιστεύω πως ήμουν εντός θέματος.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιανουαρίου/2013 ώρα 14:09
Μήπως μετακινήθηκαν απλά στα σωστά θέματα;

Επιστροφή στην κορυφή
Chris.Kappa Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 23/Δεκεμβρίου/2012
  Παράθεση Chris.Kappa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιανουαρίου/2013 ώρα 19:44
Έχεις δίκιο yandr! Μετακινήθηκαν σε άλλο θέμα.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια και συγνώμη, απλά ακόμη προσπαθώ να Εξοικειωθώ με το forum.
Καλή Χρονιά εύχομαι!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234>