Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αυτοκτονίες στο στρατό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 16171819>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αυτοκτονίες στο στρατό
    Αποστολή: 27/Φεβρουαρίου/2013 ώρα 23:08
Ρε φίλε είσαι σοβαρός;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Φεβρουαρίου/2013 ώρα 20:13
Αρχικά αποστάλθηκε από GEIA

Ειμαι στη κω προβληματα πολλα δ3ε μπορω θα αυτοκτονησω κουραστηκα με τ Στρατο με κουρασε ψυχολογικα

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
Απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους

Η ζωή είναι ωραία.
Επιστροφή στην κορυφή
Akis_7 Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 12/Μαΐου/2012
  Παράθεση Akis_7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Φεβρουαρίου/2013 ώρα 21:35
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Αρχικά αποστάλθηκε από GEIA

Ειμαι στη κω προβληματα πολλα δ3ε μπορω θα αυτοκτονησω κουραστηκα με τ Στρατο με κουρασε ψυχολογικα
Η ζωή είναι ωραία.
Αν το εννοεί δεν πάμε καθόλου καλά.9 μήνες είναι να πούμε δηλαδή παλιά που κάνανε 16 τι να πούνε;
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Επιστροφή στην κορυφή
DaMon Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 07/Φεβρουαρίου/2011
  Παράθεση DaMon Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Φεβρουαρίου/2013 ώρα 22:56
Επειδη πολλα βλεπω εδω για "παλικαρια" και λοιπες ιστοριες, μονο παλικαρια δεν ειναι αυτα...

Δεν αξιζει να λυπαστε οσους αυτοκτονουν, αυτο που θελαν καναν, πεθαναν. Τις οικογενειες τους να λυπαστε και οχι τους ιδιους.

Και οσο για τα ψυχοτεχνικα κτλπ λες και αμα ο αλλος εχει πειραγμενη ψυχολογια θα σωθει. Αργα η γρηγορα θα τον παρατησει η γκομενα, δεν θα βρει τοτε οπλο, θα πηδηξει απο κανα μπαλκονι η θα κοψει καμια φλεβα. Οποιος θελει να πεθανει βρισκει τροπο, φαντασια να εχει και ολα ειναι ευκολα. Δεν ειναι αναγκη να ειναι στο στρατο για να το κανει.

Επιστροφή στην κορυφή
GEIA Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση GEIA Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2013 ώρα 19:28
Βγηκα με υπηρεσιακο εκανα υπομονη μρχρι τωρα τωρα ειμαι εκατα τα ελατο σιγουρος ειναι πολλα τα προβλημτα μεσα κ εξω υ ψυXη ποναει πολυ!
Επιστροφή στην κορυφή
Gladiatore Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 06/Σεπτεμβρίου/2011
  Παράθεση Gladiatore Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2013 ώρα 00:35
Αρχικά αποστάλθηκε από DaMon

Επειδη πολλα βλεπω εδω για "παλικαρια" και λοιπες ιστοριες, μονο παλικαρια δεν ειναι αυτα...

Δεν αξιζει να λυπαστε οσους αυτοκτονουν, αυτο που θελαν καναν, πεθαναν. Τις οικογενειες τους να λυπαστε και οχι τους ιδιους.

Και οσο για τα ψυχοτεχνικα κτλπ λες και αμα ο αλλος εχει πειραγμενη ψυχολογια θα σωθει. Αργα η γρηγορα θα τον παρατησει η γκομενα, δεν θα βρει τοτε οπλο, θα πηδηξει απο κανα μπαλκονι η θα κοψει καμια φλεβα. Οποιος θελει να πεθανει βρισκει τροπο, φαντασια να εχει και ολα ειναι ευκολα. Δεν ειναι αναγκη να ειναι στο στρατο για να το κανει.

Συμφωνώ απόλυτα. Και για κάποιο παιδί που ανέφερε προηγουμένως ότι δεν υπάρχει επαρκή ψυχολογική επιμέλεια κατα την διάρκεια της θητείας να του πω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει, καθώς όλες τα κέντρα και οι μονάδες διατηρούν ψυχολόγο που επισκέπτεται ανα τακτά χρονικά διαστήματα τόσο τους λόχους αλλά κυρίως τα φυλάκια.

Το θέμα των τεστ απο την άλλη που αναφέρθηκε, νομίζω ότι πέρα απο χρονοβόρα διαδικασία είναι και υποκειμενικό το αποτέλεσμα της καθώς πολλές αυτοκτονίες διαπράττονται ύστερα απο κάποια ατυχή γεγονότα στην προσωπική ζωή του φαντάρου καθ'όλη την διάρκεια της θητείας που κατα την εισαγωγή του στο στράτευμα μπορεί να δείχνει και να φέρεται απολύτως φυσιολογικά. Το πραγματικό deal, θα ήτανε να γίνουν αυστηρότερες οι ποινές και οι έλεγχοι αναφορικά με τα κινητά στην σκοπιά και στην υπηρεσία γενικότερα. Συνήθως εκεί έρχεται το τελεσίδικο μήνυμα και αρχίζουν τα δάχτυλα να παίζουν με τα κλείστρα.

Εν τέλει όμως είναι τέτοια η ανθρώπινη φύση, που είναι αδύνατον να αποφευχθούν ολοκληρωτική αυτά τα γεγονότα όσα τεστ και αν γίνουν στον εκάστοτε άνθρωπο.

Κλείνοντας να πω ότι προσωπικά ήμουνα πάντοτε ενάντια στην "έντονη" επικοινωνία με εξωγενείς παράγοντες όχι μόνο γκόμενες, αλλά και συγγενείς και φίλους. Ακόμα και στην ίδια μου την μητέρα της είχα πει χαρακτηριστικά τότε "ΕΓΩ θα σε παίρνω τηλ όποτε και εαν χρειαστώ κάτι, οχι εσυ". Μην μπαίνετε επομένως στο τρυπάκι να είστε συνεχώς με ένα κινητό στο αυτί, γιατί μετά δεν φταίει ούτε ο φίλος που θα ακούτε απο πίσω το ντουπ ντουπ και θα σας λέει είμαι για καφε, ποτο κλπ. Ούτε η γκόμενα που θα σας λέει πως τρίβει τα μπούτια της. Λογικό επόμενο είναι να μαραζώσετε. Είστε στρατιώτες καλώς ή κακώς, και μέχρι να απολυθείτε η πραγματικότητα σας παύει να είναι αυτή που ξέρατε.9 μήνες είναι, κρίμα απ'το Θεό να χαραμίζονται ζωές.

«Γεννιόμαστε μέσα στην υποκρισία, μεγαλώνουμε μαζί της, την σπουδάζουμε με ζήλο, την διδάσκουμε με φανατισμό. Και όταν πεθαίνουμε, την αφήνουμε τρίτη Διαθήκη στα παιδιά μας.» Δημήτρης Λιαντίνης
Επιστροφή στην κορυφή
samloxias Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 12/Φεβρουαρίου/2013
  Παράθεση samloxias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαρτίου/2013 ώρα 02:07
Έκανε εγγραφή στο φόρουμ μόνο για να μας πεί τί θα κάνει; ...
Επιστροφή στην κορυφή
jessica94 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Ιουλίου/2013
  Παράθεση jessica94 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Αυγούστου/2013 ώρα 10:39
Επιστροφή στην κορυφή
adiaforos Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Αυγούστου/2013
  Παράθεση adiaforos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Αυγούστου/2013 ώρα 01:16
Καλησπέρα και από εμένα. Δεν έχω κάνει ακόμη τη θητεία μου. Σπουδάζω. Μου έχουν προκαλέσει κάποια πραγματάκια εντύπωση που έχω διαβάσει στο φόρουμ. Επί του θέματος όμως. Γνώμη μου είναι ότι δεν αυτοκτονεί κάποιος έτσι. Υπάρχουν άλλοι λόγοι πιο βαθύτεροι. Στο στρατό ίσως τους βγαίνει πιθανό επειδή αλλάζουν περιβάλλον, γυρίζουν σε κάτι πιο πρωτόγνωρο. Τα ίσως είναι πολλά. Ζητάω τη κατανόηση σας εάν κάνω κάπου λάθος. Η απορία μου όμως είναι η εξής. Δεν αντέχουν τις συνθήκες σε ένα πιο κλειστό (δεν υπονοώ κάτι υβριστικό με τη λέξη σύστημα, απλά επειδή απαρτίζεται από μια ομάδα ανθρώπων που ασκούν τα καθήκοντα τους το ονομάζω σύστημα) ή πολύ απλά βιώνουν τη στράτευση ως αγγαρεία και όχι ως θεσμό ;(Έπειτα έχω να ρωτήσω κάτι ακόμη. Επειδή διάβασα και ένα άλλο θέμα στο φόρουμ σας, για τη μονιμοποίηση των ΔΕΑ, δεν με ενδιαφέρει η μονιμοποίηση για κάτι τέτοιο, θα επιθυμούσα να κάνω κάποιο σχόλιο εάν τίθεται τέτοια δυνατότητα επειδή παρατήρησα κάποια πράγματα στα οποία πιθανόν και να κάνω λάθος. Επιθυμώ κατόπιν αδείας σας να τα εκφράσω) Σας ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Αυγούστου/2013 ώρα 03:50
Μπορείς να γράψεις το σχόλιο σου στο αντίστοιχο θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή
adiaforos Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση adiaforos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Αυγούστου/2013 ώρα 11:13
Καλημέρα, δεν μπορώ διότι το θέμα είναι κλειστό, από ότι μου γράφει. Συγνώμη για τη παραπομπή.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Αυγούστου/2013 ώρα 22:15
Τώρα μπορείς.
Επιστροφή στην κορυφή
adiaforos Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση adiaforos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Αυγούστου/2013 ώρα 01:23
Σας ευχαριστώ ! Ελπίζω να μη γίνομαι κουραστικός. Έχω προσκομίσει πολύ χρήσιμες πληροφορίες από το φόρουμ σας.
Επιστροφή στην κορυφή
pao-13 Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 30/Ιουλίου/2013
  Παράθεση pao-13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Αυγούστου/2013 ώρα 19:58
οι καλομαθημενοι μονο πανε και κανουν τετοιες χαζομαρες. εδω ενας φιλος μου που υπηρετησε εβρο ειχε εναν στο περιπολο που ακουγε κατι τσιγκια και ηταν ετοιμος να ριξει με το οπλο νομιζοντας πως ειναι τουρκοι
Επιστροφή στην κορυφή
christos78 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 03/Αυγούστου/2013
  Παράθεση christos78 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2013 ώρα 22:21
Σιγα μην στερησεις απο εσενα και απο τους ανθρωπους που νοιαζονται για εσενα 60 χρονια ζωης για 9 μηνες στρατου... Ρε δεν ειμαστε καλα εδω μεσα... Δεν λεω οτι καποιοι δεν περνανε καλα αλλα σφυγγουν τα δοντια και λενε "θα περασει". Για να γυρισεις το οπλο και να ριξεις πρεπει να εχεις "προδιαθεση"...
Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Αυγούστου/2013 ώρα 15:56
Αρχικά αποστάλθηκε από pao-13

οι καλομαθημενοι μονο πανε και κανουν τετοιες χαζομαρες. Εδω ενας φιλος μου που υπηρετησε εβρο ειχε εναν στο περιπολο που ακουγε κατι τσιγκια και ηταν ετοιμος να ριξει με το οπλο νομιζοντας πως ειναι τουρκοι
Ποτέ δεν ξέρεις τί έχει μέσα του ο καθένας
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Επιστροφή στην κορυφή
adiaforos Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση adiaforos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Αυγούστου/2013 ώρα 18:29
Δεν πιστεύω πάντως ότι είναι μόνο και μόνο επειδή πάνε στο στρατό. Παλιά γιατί δεν αυτοκτονούσαν ; Και εάν έγιναν να υποθέσω ήταν σπάνιο το φαινόμενο. Μήπως η αυτοκτονία είναι η απόρροια του σύγχρονου τρόπου ζωής ; Όταν μάλιστα αυτό βαίνει στο γενετικό υλικό χρειάζεται πολύ προσπάθεια για να το Αλλάξεις. Αντί να τους επικρίνουμε μήπως θα έπρεπε να ευαισθητοποιηθούμε στο γεγονός ότι δεν πρέπει να υπάρχουν διακρίσεις μεταξύ μας που να βασίζονται στη ματαιοδοξία και τη φαντασία του καθενός ; Εάν θέλετε μπορώ να φέρω παραδείγματα, επί αυτού. Έπειτα η αυτοκτονία πιστεύω ότι έχει δύο τινά από ότι καταλαβαίνω. Το ηθικό κομμάτι και το υλιστικό, την ύλη δηλαδή. Υπάρχουν τόσες ιδέες, τόσες σκέψεις που πάντα θα υπάρχει η διαφορά.
Ούτε οι διαφορές σταμάτησαν ποτέ να υπάρχουν ούτε και οι αντιθέσεις. Τα περισσότερα γύρω μας είναι βασισμένα πάνω στην ανθρώπινη αντίληψη και κατανόηση. Όταν απουσιάζει το πνεύμα, μένει το κουφάρι. Πιστεύω πως έτσι είναι και ισχύει για όλα τα πράγματα. Στη τελική τα περισσότερα στις ημέρες μας είναι τόσο επιφανειακά φτιαγμένα. Δεν πιστεύω ότι ως άνθρωπος έχει μόνο επιφάνεια κάποιος που αυτοκτονεί ή γενικότερα ταράζει τη προσοχή του.
Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2013 ώρα 11:27
Εγώ δεν καταλαβαίνω το άλλο
Γιατί δν δηλώνουν ψυχλογικά προβλήματα να πάρουν απαλλαγή ι5
Η αυτοκτονία τί οφελεί ;
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 16171819>