Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 9>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
ΚΩΣΤΑΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΚΩΣΤΑΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Θητεία στην Πολεμική Αεροπορία
    Αποστολή: 26/Ιανουαρίου/2012 ώρα 00:21
Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να κάνω καποιες ερωτήσεις και αν εινε δυνατόν να απαντήθουν το συντομότερο δυνατόν απο κάποιον.
Εχώ παραλάβει εδώ και ενα μήνα το χαρτί κατανομής και μου λέει πως κατατάσσομαι στην πολεμική αεροπορία και πλησιάζει η ΕΣΣΟ που εινε πιθανό να με καλέσουν στο σώμα ταυτοχρονα εχω περάσει σε μια σχολη και σπούδαζω αλλα δεν εχω παρει αναβολή γιατί σκέφτομαι μήπως παω οταν με καλέσουν... Δεν εχω χρησιμοποιήσει κάποιο μέσο για να με πάρουν στην αεροπορία απλά το ειχα δηλώσει και εγινε (μάλλον είμουν τυχερός απο οτι μου λένε) και όσους έχω ρωτήσει μου έχουν πει πως εαν πάρω τελικά αναβολή και τελειώσω πρώτα την σχολή μου μετα δεν υπαρχει περίπτωση να μπω αεροπορία αλλα πεζίκο. Και επειδη εγω θελω να μπω αεροπορία σκεφτομαι να διακόψω τις σπουδές μου για να παω αν μου έρθει Το χαρτι καταταξης και με καλέσουν... Μπορεί καπιος να με βοηθήσει και να μου πει κάτι σίγουρο και τι ισχύει;
Ευχαρίστω...

Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιανουαρίου/2012 ώρα 00:41
Αρχικά αποστάλθηκε από ΚΩΣΤΑΣ

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να κάνω καποιες ερωτήσεις και αν εινε δυνατόν να απαντήθουν το συντομότερο δυνατόν απο κάποιον.
Εχώ παραλάβει εδώ και ενα μήνα το χαρτί κατανομής και μου λέει πως κατατάσσομαι στην πολεμική αεροπορία και πλησιάζει η ΕΣΣΟ που εινε πιθανό να με καλέσουν στο σώμα ταυτοχρονα εχω περάσει σε μια σχολη και σπούδαζω αλλα δεν εχω παρει αναβολή γιατί σκέφτομαι μήπως παω οταν με καλέσουν... Δεν εχω χρησιμοποιήσει κάποιο μέσο για να με πάρουν στην αεροπορία απλά το ειχα δηλώσει και εγινε (μάλλον είμουν τυχερός απο οτι μου λένε) και όσους έχω ρωτήσει μου έχουν πει πως εαν πάρω τελικά αναβολή και τελειώσω πρώτα την σχολή μου μετα δεν υπαρχει περίπτωση να μπω αεροπορία αλλα πεζίκο. Και επειδη εγω θελω να μπω αεροπορία σκεφτομαι να διακόψω τις σπουδές μου για να παω αν μου έρθει Το χαρτι καταταξης και με καλέσουν... Μπορεί καπιος να με βοηθήσει και να μου πει κάτι σίγουρο και τι ισχύει;
Ευχαρίστω...

αυτούς που ρώτησες ήτανε άσχετοι, όταν αποφασίσεις να υπηρετήσεις θα μπεις στην πολεμική αεροπορία εκτός και αν καταργηθεί η θητεία στην Πολεμική αεροπορία που κάτι τέτοιο το θεωρώ απίθανο πλέον

Επιστροφή στην κορυφή
paranoidandroid Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση paranoidandroid Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιανουαρίου/2012 ώρα 10:08
Όπως λέει ο Greek_Army, σεν έχει βάση αυτό που σου είπαν. Προσωπικό παράδειγμα: Μετά από πτυχίο και μεταπτυχιακό (αναβολή και κόντρα αναβολή) εξακολουθώ να είμαι κατανεμημένος στην ΠΑ, όπου και παρουσιάζομαι σε 2,5 βδομάδες.
Επιστροφή στην κορυφή
ΚΩΣΤΑΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΚΩΣΤΑΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 16:31
Ευχαριστώ πολύ παιδιά γιατί ο καθένας λέει ότι θέλει απλά μου φάνηκε περίεργο γιατί ένας φίλος πού υπηρετεί τώρα στην ΠΑ και του είπα να μάθει αν μπορεί για αυτό το θέμα λέει πως 100% θα σε στείλουν πεζικό εκτός αν βάλεις βύσμα μετά την αναβολή. Αλλά και τηλέφωνο που πήρα από εκεί που μου ήρθε το χαρτί μου είπαν το ίδιο με εσάς...
Επιστροφή στην κορυφή
GreekSoldier8519 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 31/Δεκεμβρίου/2011
  Παράθεση GreekSoldier8519 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 00:55
Καλησπέρα και-να ρωτήσω γενικά από καλές μονάδες ποιες είναι; Έχετε ακούσει/ξέρει κανείς; Συμφέρει να πάει κανείς Αθήνα και να τον παίζουν 1/1 όπως έχω ακούσει η λέτε καλύτερα κανένα νησάκι να παίζει 15/15; Υπάρχει κανέις που να μπορεί να πει 3-4 επιλογές, τις καλύτερες;
Επιστροφή στην κορυφή
GeorgeP Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 11/Φεβρουαρίου/2012
  Παράθεση GeorgeP Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 20:06
Κάλησπερα παίδες παρουσιάζομαι Τετάρτη 124 ΠΒΕ Τριπολη κ ως κλασικός περίεργος ψάχνομαι στο θέμα μετάθεσης για Αθήνα! Βέβαια αν τα πράγματα δεν ειναι καλά νομίζω θα προτιμησω 9μηνο + Νησακι για αλλάγη! Αν καποιος έχει πληροφορίες για καλές μονάδες παρακαλώ ας τις μοιραστεί μαζί μας :) Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
kolegkas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Φεβρουαρίου/2012
  Παράθεση kolegkas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 15:26
Καλημερα σε ολους, μπαινω στην επομενη εσσο και θελω να ξερω μερικα πραγματα, πρωτα απο ολα δικαιουμε 9 μηνη θητεια, ειμαι απο αθηνα και ειμαι εγεγραμμενος στην στρατολογια δ. Αττικης, αλλα διαμενω εδω και χρόνια στην τριπολη η οποια εχει μοναδα μπορω να δηλωσω την μοναδα στην τριπολη και τις υπολοιπες στην αθηνα; Υπαρχουν πιθανότητες να με κρατησουν δηλαδη στην τριπολη μετα την εκπαιδευση Η να με στειλουν σε καποια μοναδα της αθήνας;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 20:42
Όσοι κάνουν 9 μήνες πάνε παραμεθόριο 
Επιστροφή στην κορυφή
kolegkas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση kolegkas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 02:53
Εγω θα κανω 9μηνο λογω θανατου γονεα
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 19:04
 η πρώτη μετάθεση σου θα είναι παραμεθόριο και η δεύτερη κοντά στο τόπο διαμονής σου 
Επιστροφή στην κορυφή
kolegkas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση kolegkas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 14:12
Μπορω να επιλεξω εγω σε ποια μοναδα να παω; Εχω αυτο το δικαιωμα?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 19:30
Όχι, απλά δηλώνεις 3 μονάδες από εκεί και πέρα το αν θα πας εκεί είναι θέμα βύσματος η τύχης
Επιστροφή στην κορυφή
kolegkas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση kolegkas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 01:57
Χωρις βυσμα δηλαδη δεν παιζει; Και ποτε μπορεις να δηλώσεις τις μοναδες στις οποιες επιθυμεις; Πρεπει να ειναι παραμεθοριες?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 02:04
Χωρίς βύσμα θα πας όπου σε στείλουν, θα τις δηλώσεις όταν σε ρωτήσουν, είπαμε πας παραμεθόριο και μετά επιστρέφεις
Επιστροφή στην κορυφή
kolegkas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση kolegkas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 07:45
Και κατι τελευταιο, αμα εχω 2 λογους η και παραπανω για κατ'εξαιρεση μεταθεση θα ειμαι πιο σιγουρος οτι θα παρω την μεταθεση; Και τα χαρτια ποτε πρεπει να τα προσκομισω; Ευχαριστω πολυ!
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 22:22
Επιστροφή στην κορυφή
GeorgeP Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 11/Φεβρουαρίου/2012
  Παράθεση GeorgeP Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2012 ώρα 02:32
Καλησπερα παιδια ξερει κανεις ποτε εχει καποιος δικαιωμα μεταθεσης στην Αεροπορια; Μιλαω για πληρη θητεια κ ας υποθεσουμε χωρις βυσμα
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2012 ώρα 05:40
Στην αεροπορία έχεις το δικαίωμα να κάνεις 9μηνο απλά θα πρέπει να υπηρετήσεις σε μονάδες Του Ανατ. Αιγαίου, Δωδεκανήσων και Έβρου από εκεί και πέρα αν τελικά κάνεις 12 μήνες όταν συμπληρώσεις 5 μήνες στην παραμεθόριο παίρνεις για μετάθεση τώρα αν είναι κοντά η όχι στον τόπο διαμονής σου αυτό είναι άλλο θέμα
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 9>