Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
Αποστολή: 04/Μαΐου/2011 ώρα 14:53 από akpe
Καλημέρα!

Πήγα σήμερα τελικά, χτές από το άγχος που τράβηξα την Δευτέρα δεν την μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Όλα οκ, ξεμπέρδεψα με την αίτηση μέσα σε 5 λεπτά, απλά την συμπλήρωσα, άφησα τα χαρτιά και τέλος. Το Β' στρατολογικό γραφείο ήταν άδειο, στο Α' είχε ουρά από τις σκάλες!

Αλλά, κάθε άλλο παρά ξεαγχώθηκα!

(συγγνώμη που ποστάρω εδώ, αλλά δεν βρήκα παρόμοιο θέμα για επιτροπή απαλλαγών σε αυτήν την ενότητα)

Στο χαρτί που συμπλήρωσα ο αξιωματικός με παρέπεμψε στην επιτροπή απαλλαγών (!), κάτι που έγραφε και το χαρτί από το φρουραρχείο (δύναται να παραστεί στην επιτροπή απαλλαγών κ. Λπ.). Σε ερώτησή μου, αφού του τόνισα πως δεν θέλω απαλλαγή μου είπε πως η ίδια επιτροπή αναλαμβάνει και τις απαλλαγές και αφού το γράφει το χαρτί πρέπει να με στείλει. Προφανώς λόγω της διάρκειας της αναβολής (διετής) θα πρέπει να παραστώ. Μου είπε θα επικοινωνήσουν σε περίπου 15 ημέρες. ’ααααντε πάλι άλλες δυο εβδομάδες με ηρεμιστικά.

Απορίες:

1) Φαντάζομαι πως είναι απίθανο η επιτροπή να μου αρνηθεί την αναβολή;
2) Υπάρχει ενδεχόμενο να μου την μειώσουν (στον 1χρ ή στο εξάμηνο π. Χ.) ;
(το ΦΕΚ στην πάθησή μου δίνει ΔΑ, όχι εξάμηνη η ετήσια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις... )

Σε γενικές γραμμές: Τι να περιμένω στην επιτροπή, τυπικό το θέμα ή να είμαι προετοιμασμένος για εξέταση; Θα πρέπει να έχω μαζί μου τίποτε άλλο εκτός από ταυτότητα (π. Χ. Γνωμάτευση του ιδιώτη γιατρού μου) ή όχι;

Παρεπιπτόντως η επιτροπή βρίσκεται στο 401;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για το πλήθως των ερωτήσεων