Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Όμαδες Πρόληψης και Καταστολής Εγκλήματος (ΟΠΚΕ)

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Αστυνομία - Ειδικοί Φρουροί
Περιγραφή Forum: Συζητήσεις για την Ελληνική Αστυνομία, Ειδικούς Φρουρούς, ΕΚΑΜ, ΔΙΑΣ κλπ
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=10857
Ημ. Εκτύπωσης: 18/Αυγούστου/2018 ώρα 08:10

Θέμα: Όμαδες Πρόληψης και Καταστολής Εγκλήματος (ΟΠΚΕ)
Αποστολή από: Guests
θέμα: Όμαδες Πρόληψης και Καταστολής Εγκλήματος (ΟΠΚΕ)
Ημ. Αποστολής: 02/Αυγούστου/2010 ώρα 20:22
Ο. Π. Κ. Ε μπορεις απο ειδηκοσ?

Απαντήσεις:
Αποστολή από: alexissak
Ημ. Αποστολής: 02/Αυγούστου/2010 ώρα 20:29
Οχι δεν μπορεις.

-------------

Αποστολή από: ΣΙΜΕΩΝ
Ημ. Αποστολής: 08/Νοεμβρίου/2012 ώρα 19:24
Μπορει να παει ειδικος φρουρος στην ΟΠΚΕ;

Αποστολή από: Greek_Army
Ημ. Αποστολής: 08/Νοεμβρίου/2012 ώρα 20:04
Μόνο όταν γίνει αστυφύλακας.

-------------

Αποστολή από: 35M.K 310 lele
Ημ. Αποστολής: 09/Νοεμβρίου/2012 ώρα 17:28
greek ... Εγω εκανα πρακτικη στο ατ κολωνου και στην οπκε ηταν παλικαρι ο οποιος ηταν ειδικος φρουρος 3η σειρα... Δν λεω ψεματα... Μπορει να πηγε με βισμα παντως ηταν ειδικος φρουροσ...

-------------
Θα σε ελευθερωσουμε πενταδαχτηλε η θα μας παρει ο ΧΑΡΟΣ... ΕΛΛΑΔΑ εισαι ΜΙΑ στον κοσμο αλλη καμια η ΚΥΠΡΟΣ ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ και η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ..

Αποστολή από: ΣΙΜΕΩΝ
Ημ. Αποστολής: 10/Νοεμβρίου/2012 ώρα 13:13
Η οπκε ανοικει στην ασφαλεια, υπαρχουν φρουροι που είναι στην ασφαλεια

Αποστολή από: Samufly
Ημ. Αποστολής: 17/Νοεμβρίου/2012 ώρα 20:50
ΕΦ στην ΟΠΚΕ δεν υπαρχουνε. Μονο ως Αστυφυλακας πας. Και οι φρουροι που ειναι στην ασφαλεια ειναι καποιοι λιγοι κυριως σε ΤΑ και οχι σε κεντρικες η ειδικες υπηρεσιες.

Αποστολή από: EKI
Ημ. Αποστολής: 22/Μαρτίου/2013 ώρα 01:49
Υπάρχουν φρουροι στην ασφαλεια και όχι στα ΑΤ και στολεω απο εμπειρια

Αποστολή από: samloxias
Ημ. Αποστολής: 22/Μαρτίου/2013 ώρα 22:55
Στην Ο. Π. Κ. Ε, κατά προτίμηση απο ειδικούς φρουρούς- ΕΔ και μή._

Ημ. Αποστολής: 23/Μαρτίου/2013 ώρα 00:25
Τι εννωεις φίλε;

Ημ. Αποστολής: 23/Μαρτίου/2013 ώρα 02:26
Εννοώ κατά προτίμηση Από ειδικούς φρουρούς, που να έχουνε υπηρετήσει ειδικές δυνάμεις στον στρατό, και γενικά του στρατού παλαιοί ΕΠΥ- ΕΠΟΠ- ΔΕΑ, και άλλων σωμάτων-όπλων του στρατού.

Ημ. Αποστολής: 23/Μαρτίου/2013 ώρα 02:29
Ετσι και αλλιως οι περισσοτεροι εφ ΔΕΑ ΚΑΙ ΕΔ ηταν, εσυ ξερεις σιγουρα οτι υπαρχουν ε. Φ στην οπκε;

Ημ. Αποστολής: 23/Μαρτίου/2013 ώρα 02:36
Άπο πάντα υπήρχαν δέν γινότανε φίλε μου διαφορετικά.

Ημ. Αποστολής: 23/Μαρτίου/2013 ώρα 02:39
Επειδη φιλε λένε οτι δεν παιρνουν ε. Φ στην οπκε, Ξέρεις αν μπορω να κάνω αίτηση και που; Γιατι ειμαι 7η σειρα ε. Φ. Στην επαρχια πάντως εχει φρουρους στην οπκε και ειδικα αν δουν οτιστην Αθηνα υπηρετουσες σε μάχιμη υπηρεσια σε παιρνουν πιο ευκολα

Ημ. Αποστολής: 23/Μαρτίου/2013 ώρα 02:47
Τώρα είσαι επαρχία;

Ημ. Αποστολής: 23/Μαρτίου/2013 ώρα 02:48
7Η Σειρα ειμαι και ειμαι Αθηνα

Ημ. Αποστολής: 04/Απριλίου/2013 ώρα 00:41
Η ΟΠΚΕ εχει στρατιωτικα ΄ (πολεμικά) όπλα;

Αποστολή από: Apache
Ημ. Αποστολής: 04/Απριλίου/2013 ώρα 00:45
Ναι εχει G3A3

Ημ. Αποστολής: 04/Απριλίου/2013 ώρα 00:50
Ευχαριστω φιλε. Βαρύ οπλο...

Αποστολή από: μαεσστρος
Ημ. Αποστολής: 10/Απριλίου/2013 ώρα 19:47
Καλημέρα, τι επιδόματα εχει η ΟΠΚΕ;

Εχει ε. Φ στην οπκε στην Αθηνα, γιατι στην επαρχια έχει πολλους

-------------

Αποστολή από: DELTA
Ημ. Αποστολής: 02/Ιουνίου/2013 ώρα 19:44
http://www.policenet.gr/portal/arthra-dimosieymata/2013/02062013-11052.html" rel="nofollow - Πλέον και στην ΟΠΚΕ οι Ειδικοί Φρουροί.

-------------

Αποστολή από: toro
Ημ. Αποστολής: 02/Ιουνίου/2013 ώρα 20:52
Αναμενομενο...

Αποστολή από: SANDA
Ημ. Αποστολής: 05/Ιουνίου/2013 ώρα 21:02
Επειδή διαβάζω αρκετές ανακρίβειες για την ΟΠΚΕ διευκρινίζω:
1) Στην Ο. Π. Κ. Ε μέχρι στιγμής δεν υπηρετεί κανένας ειδικός φρουρός ούτε επίσημα ούτε με βύσμα. Ο φίλος που έκανε πρακτική στο Α. Τ Κολωνού ή είδε πρώην ειδικό φρουρό που έγινε αστυφύλακας ή βλέπει φαντάσματα.
2) Η Ο. Π. Κ. Ε δεν έχει κανένα επίδομα.
3) Μέχρι στιγμής η Ο. Π. Κ. Ε δεν χρησιμοποιεί G3A3 και εάν χρησιμοποιήσει στο μέλλον πιο πιθανό είναι να χρησιμοποιήσει το G3A4.
4) Αν και έχω υπηρετήσει στον Ελληνικό Σρατό και είμαι και λίγο στρατό... Λος το ειδικές δυνάμεις ΔΕΑ κλπ δεν μου λέει και πολλά... Έχω δει αστυφύλακα πρώην ειδικό φρουρό που υπηρέτησε στις ειδικές δυνάμεις που δεν μπορούσε να βγει από το περιπολικό. Επίσης έχω δει καλούς αστυφύλακες όπως και κακούς, έχω δει επίσης καλούς ειδικούς φρουρούς όπως γκάο στο μυαλό και ας είχαν περάσει από τις ειδικές δυνάμεις. Σημασία έχει να κόβει το μάτι και το μυαλό, όσα σχολεία και να βγάλεις όταν δεν κόβει το μυαλό δεν κάνεις τίποτα.
5) Η Ο. Π. Κ. Ε μέχρι τώρα είναι επιτυχημένη υπηρεσία χωρίς ειδικούς φρουρούς και ανθρώπους με πουλάδες αλλά με αρκετά έμπειρους αστυνομικούς.

Ημ. Αποστολής: 08/Ιουνίου/2013 ώρα 00:17
Η οπκε φιλε θα παρει περιπου 50 φρουρους

Ημ. Αποστολής: 08/Ιουνίου/2013 ώρα 19:08
Άλλο "θα πάρει" και άλλο ότι έχει φρουρούς νομίζω!

Ημ. Αποστολής: 08/Ιουνίου/2013 ώρα 20:10
Έχει παρει εδω κ μια εβδομαδα φιλε μου. Εσυ είσαι στο σώμα

Ημ. Αποστολής: 09/Ιουνίου/2013 ώρα 22:39
EΔώ και μία εβδομάδα έχει πάρει συνέντευξη από ειδικούς φρουρούς αλλά το θέμα έχει νομικό κώλυμα.

Ημ. Αποστολής: 09/Ιουνίου/2013 ώρα 23:39
Φιλε δεν εχω ακουσει τιποτα απο μας παντως δεν μας εχουν ειδοποιήσει ακομα. Που υπηρετεις εσυ;

Αποστολή από: Dea_Lok
Ημ. Αποστολής: 10/Ιουνίου/2013 ώρα 16:06
Αρχικά αποστάλθηκε από DELTA

Φιλε δεν εχω ακουσει τιποτα απο μας παντως δεν μας εχουν ειδοποιήσει ακομα. Που υπηρετεις εσυ;

Απο όσο ξέρω, μην περιμένεις διαταγή μετακίνησης. Μέσω προτάσεων θα γίνει η μετακίνηση.

-------------
Θελω και μπορώ !

Ημ. Αποστολής: 10/Ιουνίου/2013 ώρα 16:13
Σημερα το έμαθα και προσπαθω να βρω μια ακρη

Ημ. Αποστολής: 10/Ιουνίου/2013 ώρα 23:50
Αρχικά αποστάλθηκε από Dea_Lok

Απο όσο ξέρω, μην περιμένεις διαταγή μετακίνησης. Μέσω προτάσεων θα γίνει η μετακίνηση.

Iσχύει, όποιος είναι στην ΔΙ. ΑΣ έχει ελπίδες να πάει, οι άλλοι μην περιμένετε εκτός και αν έχετε βυσματάρα

-------------

Ημ. Αποστολής: 11/Ιουνίου/2013 ώρα 02:50
Αυτο μας ειπαν Αρχηγε κ εμας

Ημ. Αποστολής: 11/Ιουνίου/2013 ώρα 05:07
Προσωπικά δε βρίσκω λόγο να φύγει κάποιος απο τη ΔΙ. ΑΣ και να πάει στην ΟΠΚΕ που απο ότι ξέρω είναι κάθε μέρα μια έκπληξη το τι θα κάνεις (Μέτρα, μεταγωγές κλπ) και οι υπηρεσίες δεν είναι σταθερές όπως στη ΔΙΑΣ που ξέρεις 2 μήνες μετά τι είσαι.
Βέβαια προσωπικό θέμα του καθενός...

-------------
Θελω και μπορώ !

Ημ. Αποστολής: 11/Ιουνίου/2013 ώρα 13:24
Αν εισαι στην ΔΙΑΣ θα ηξερες οτι εχει κινδυνους πανω στην μιχανη, με τον καθε μ... Α οδηγο στον δρομο.

Ημ. Αποστολής: 11/Ιουνίου/2013 ώρα 21:38
Δεν θα αναλύσουμε σε αυτό το θέμα ποια από τις 2 υπηρεσίες έχεις τους πιο πολλούς κινδύνους, αν θέλετε δημιουργείστε θέμα στην σχετική http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_topics.asp?FID=57" >ενότητα.

-------------

Ημ. Αποστολής: 12/Ιουνίου/2013 ώρα 19:01
Καλησπερα. Ξερει κανεις αν εχει ξεκινησει η επιλογη για την ΟΠΚΕ;

Αποστολή από: Apache
Ημ. Αποστολής: 12/Ιουνίου/2013 ώρα 23:51
Εγω ξερω οτι αυτοι που ηταν να πανε (τα βυσματα ) πηγαν...

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουνίου/2013 ώρα 23:32
Καλησπερα, υπαρχει κανενας που πηγε στην όπκε; Να δωσει καμια πληροφορια

-------------

Ημ. Αποστολής: 25/Ιουνίου/2013 ώρα 00:42
Παιδια υπαρχει κανενας ε. Φ που πηγε στην οπκε;

Ημ. Αποστολής: 19/Ιουλίου/2013 ώρα 19:00
Καλησπερα, ξερει κανεις αν βγαλει πάλι σχολειο ή αν παρουν πάλι ατομα;

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουλίου/2013 ώρα 13:15

Καλησπερα, ξερει κανεις αν βγαλει πάλι σχολειο ή αν παρουν πάλι ατομα;

Εν ευθέτω χρόνο, σίγουρα.

-------------
Θελω και μπορώ !

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουλίου/2013 ώρα 17:05
Αν εχεις φιλε καμια πληροφορια στειλε pm σε παρακαλω

Αποστολή από: panosP99
Ημ. Αποστολής: 22/Νοεμβρίου/2013 ώρα 12:19
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος εδώ ενδιαφέρομαι για την οπκε οπότε όποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι για το πότε και αν βγάλει σχολείο ας με ενημερώσει, επίσης αν ξέρει να μου πει αν υπάρχει σχεδιασμός να διμιουργηθούν ομάδες στην ανατολική αττική; Ευχαριστώ πολύ.

Αποστολή από: ΑΣΤΕΡΑΣ
Ημ. Αποστολής: 22/Νοεμβρίου/2013 ώρα 14:38
Εχουν τελειωσει κιολας

Ημ. Αποστολής: 26/Νοεμβρίου/2013 ώρα 14:18
Αρχικά αποστάλθηκε από ΑΣΤΕΡΑΣ

Εχουν τελειωσει κιολας
Υπάρχει κανένας Ε. Φ. Συνάδελφος που να είναι στην ΟΠΚΕ αυτή την στιγμή; Όχι πρώην Ε. Φ.

Ημ. Αποστολής: 26/Νοεμβρίου/2013 ώρα 17:14
Ρωτα τι θελεις;

Αποστολή από: Ελλην καταδρομεας
Ημ. Αποστολής: 26/Νοεμβρίου/2013 ώρα 18:58
Ρωταει αμα υπαρχει καποιος ε. Φ. Στην οπκε...

-------------
Jerk goes cloud -----> Η μ@λ@κια παει συννεφο

Ημ. Αποστολής: 26/Νοεμβρίου/2013 ώρα 20:12
Γι' αυτο λεω τι θελει να με ρωτησει

Ημ. Αποστολής: 27/Νοεμβρίου/2013 ώρα 18:00
MΠορώ να μετακινηθώ σε ομάδα ΟΠΚΕ με απόσπαση; Επαοριστον; Δηλ να μην χάσω καθολου την οργανικη μου. Γνωρίζεις αν μπορεί να γίνει κάτι τέτειο; Επειδή άλλος λέει ναι και άλλος οχι.

Ημ. Αποστολής: 27/Νοεμβρίου/2013 ώρα 21:09
Ναι

Ημ. Αποστολής: 28/Νοεμβρίου/2013 ώρα 18:23
http://elas-lyste.blogspot.gr/2013/11/7-10.html

Ημ. Αποστολής: 01/Δεκεμβρίου/2013 ώρα 12:45
EΠειδή υπηρετω σε τμημα ασφαλειας απο το 2007 ειμαι 3η σειρα ειδικων φρουρων και δεν εχω βρει ουτε εναν ειδικο φρουρο να ειναι στην οπκε δεν μπορω να μαθω τιποτα αξιοπιστο. Πχ τωρα που τελιωσαν τα σχολεια οπκε μπορει καποιος να μετακινηθει εκει με αποσπαση τωρα; Οι οπκε ειναι 14 ομαδες στην Αττικη;

Ημ. Αποστολής: 01/Δεκεμβρίου/2013 ώρα 13:54

Μετά από περίπου δίμηνη εκπαίδευση σε ειδικό σχολείο που διοργανώθηκε για την περίσταση,85 αστυνομικοί επιλέχτηκαν προκειμένου να στελεχώσουν άλλες 10 ΟΠΚΕ ώστε να προστεθούν αθροιστικά και να ενισχύσουν τη δύναμη κρούσης και πυρός της ασφάλειας Αττικής.

Το bloko.gr στις 30 Σεπτεμβρίου είχε γράψει ότι, "αυτό που θεωρείται σίγουρο, είναι πως για πρώτη φοά θα μπουν ς' αυτές τις ομάδες και ειδικοί φρουροί, καθώς

μεταξύ των 30 έχουν επιλεγεί να εκπαιδευτούν αρκετοί (χωρίς αριθμητικό προσδιορισμό) από την ειδική αυτή κατηγορία του αστυνομικού προσωπικού".

Σύμφωνα με ασφαλείς πηγές ενημέρωσης, από τους 85 αστυνομικούς που πέρασαν τις... "κατατακτήριες", οι περίπου 50 προέρχονται από την ομάδα ΔΙΑΣ και πρόκειται για ειδικούς φρουρούς που έχουν αστυφυλακοποιηθεί.

Στη διάθεση των νέων ΟΠΚΕ θα διατεθούν 10 τζιπ τα οποία έχουν παραληφθεί και βρίσκονται στα συνεργεία για να μετασκευαστούν προκειμένου να ικανοποιήσουν τις ανάγκες που δημιουργεί η φύση της αποστολής των ομάδων και ο βαρύς οπλισμός.

Οι νέες ΟΠΚΕ αναμένεται να βγουν στους δρόμους στις 7 Δεκεμβρίου. Αμέσως μόλις δηλαδή κλείσουν τα μέτρα της αστυνομίας για την 5η επέτειο από την εν ψυχρώ Δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου από τον Κορκονέα.

Πηγή bloko.gr

-------------
Θελω και μπορώ !

Ημ. Αποστολής: 01/Δεκεμβρίου/2013 ώρα 14:26
Αρχικά αποστάλθηκε από Dea_Lok

Μετά από περίπου δίμηνη εκπαίδευση σε ειδικό σχολείο που διοργανώθηκε για την περίσταση,85 αστυνομικοί επιλέχτηκαν προκειμένου να στελεχώσουν άλλες 10 ΟΠΚΕ ώστε να προστεθούν αθροιστικά και να ενισχύσουν τη δύναμη κρούσης και πυρός της ασφάλειας Αττικής.

Το bloko.gr στις 30 Σεπτεμβρίου είχε γράψει ότι, "αυτό που θεωρείται σίγουρο, είναι πως για πρώτη φοά θα μπουν ς' αυτές τις ομάδες και ειδικοί φρουροί, καθώς

μεταξύ των 30 έχουν επιλεγεί να εκπαιδευτούν αρκετοί (χωρίς αριθμητικό προσδιορισμό) από την ειδική αυτή κατηγορία του αστυνομικού προσωπικού".

Σύμφωνα με ασφαλείς πηγές ενημέρωσης, από τους 85 αστυνομικούς που πέρασαν τις... "κατατακτήριες", οι περίπου 50 προέρχονται από την ομάδα ΔΙΑΣ και πρόκειται για ειδικούς φρουρούς που έχουν αστυφυλακοποιηθεί.

Στη διάθεση των νέων ΟΠΚΕ θα διατεθούν 10 τζιπ τα οποία έχουν παραληφθεί και βρίσκονται στα συνεργεία για να μετασκευαστούν προκειμένου να ικανοποιήσουν τις ανάγκες που δημιουργεί η φύση της αποστολής των ομάδων και ο βαρύς οπλισμός.

Οι νέες ΟΠΚΕ αναμένεται να βγουν στους δρόμους στις 7 Δεκεμβρίου. Αμέσως μόλις δηλαδή κλείσουν τα μέτρα της αστυνομίας για την 5η επέτειο από την εν ψυχρώ Δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου από τον Κορκονέα.

Πηγή bloko.gr

Ημ. Αποστολής: 01/Δεκεμβρίου/2013 ώρα 14:29
Αυτο το αρθρο γραφει απο αστυφυλακοποιημενους ειδικους φρουρους! Δηλ αστυφυλακες και οχι ειδικους φρουρους! Εγω ρωταω αν υπηρετει ειδικος φρουρος τωρα, οπως πχ στην εκαμ στην δελτα στην διας.

Ημ. Αποστολής: 01/Δεκεμβρίου/2013 ώρα 16:22
Αρχικά αποστάλθηκε από panosP99

Αυτο το αρθρο γραφει απο αστυφυλακοποιημενους ειδικους φρουρους! Δηλ αστυφυλακες και οχι ειδικους φρουρους! Εγω ρωταω αν υπηρετει ειδικος φρουρος τωρα, οπως πχ στην εκαμ στην δελτα στην διας.

Τα γύρισε λίγο το bloko σε αυτό το άρθρο. Στα προηγούμενα άρθρα σχετικά με την ΟΠΚΕ μιλούσε καθαρά για Ειδικούς Φρουρούς και όχι για αστυφυλακοποιημένους ΕΦ.

-------------
Θελω και μπορώ !

Ημ. Αποστολής: 01/Δεκεμβρίου/2013 ώρα 20:19
Μετά τις ΟΠΚΕ, που οι πληροφορίες από καλά διασταυρωμένες πηγές του bloko.gr σημειώνουν ότι επίκειται ο πολλαπλασιασμός τους με ενίσχυση από μη αστυφυλακοποιημένους ειδικούς φρουρούς και στη Δημόσια Ασφάλεια (ΥΔΕΖΙ) σχεδιάζεται η δημιουργία ειδικής ομάδας συλλήψεων με επίσης βαρύ οπλισμό, στην οποία και αυτή, η πρώτη "ύλη" επιχειρείται ν' αντληθεί από τις τάξεις των ειδικών φρουρών. Παρότι μέχρι σήμερα κάτι σχετικό δεν επιτρέπεται με βάση τον κανονισμό των Μεταθέσεων, οι ίδιες πηγές σημειώνουν ότι θα υπάρξει τροποποιητική ρύθμιση ώστε και στην Ασφάλεια να ανοίξει ο δρόμος για μεταθέσεις μη αστυφυλακοποιημένων ειδικών φρουρών.

http://www.newslog.gr/art/598488/omada-sullipsewn-stin-asfaleia-me-eidikous-frourous-sxediazei-i-igesia--i-ekpaideusi-twn-opke" rel="nofollow - πηγη

-------------

Ημ. Αποστολής: 02/Δεκεμβρίου/2013 ώρα 15:07
Δεν μπορώ να δω κατι απο αυτην την σελιδα. Εσυ για να καταλλαβω εισαι ειδικος φρουρος και εισαι αυτην την στιγμη σε ομάδα ΟΠΚΕ στην Αττικη;

Ημ. Αποστολής: 02/Δεκεμβρίου/2013 ώρα 15:20
Αναμενουμε αυτη την εβδομαδα να μας καλεσουν. Ν αι ειμαι ε. Φστην αττικη

Ημ. Αποστολής: 02/Δεκεμβρίου/2013 ώρα 16:07
Οκ συναδελφε καλη αρχη σευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

AΠοτι καταλαβα εσυ ησουν μεσα στα ατομα που περασαν την διμηνη εκπαιδευση αυτην την περιοδο;

-------------

Ημ. Αποστολής: 17/Δεκεμβρίου/2013 ώρα 15:54
Ναι φιλε αλλα ακομα αναμενουμε

Ημ. Αποστολής: 17/Δεκεμβρίου/2013 ώρα 21:58
Εμαθα απο Παρα πολυ καλη πηγη οτι αντιδρανε αυτοι που αντιδρουσαν και τοτε πριν παμε και στα εκαμ αλλα θα αλλαξει μια διαταξη και θα συνεχιστει κανονικα το ολο θεμα. Οσο γιαυτο που σε ειχα ρωτησει εχεις δικιο σε οτι μου ειπες και παλι σευχαριστω.

Ημ. Αποστολής: 17/Δεκεμβρίου/2013 ώρα 23:12
Τιποτα φιλε να εισαι καλα, δυστυχως ημαστε ολοι μια οικογενεια στα Χαρτια αλλα ολοι κοιτανε να βγαλουν το ματι του αλλου

Ημ. Αποστολής: 18/Δεκεμβρίου/2013 ώρα 11:06
Ευτυχως αυτο που λες ισχυει για παρα πολυ λιγους, ελαχιστους θα ελεγα που δεν μπορουν να χαλασουν το κλιμα συνδελφικοτητας και καλης συνεργασιας που υπαρχει με εναν και μονο κοινο παρανομαστη την παταξη της εγκληματικοτητας. Ειμαι στο σωμα απο το 2007 και αυτο εχω καταλαβει οποτε ασχολουμαστε με το μεγαλο μερος της οικογενειας που ανοικουμε ολοι.

Ημ. Αποστολής: 23/Ιανουαρίου/2014 ώρα 09:30
Τι γινεται ρε παιδια εχουμε κανενα νεο απο την ΟΠΚΕ ; Αν ξερει καποιος αλλα σιγουρα οι συναδελφοι στην ΟΠΚΕ εχουν καποιο εξτρα επιδομα ;

Αποστολή από: deltoni
Ημ. Αποστολής: 28/Ιανουαρίου/2014 ώρα 13:15
Επιδομα δεν εχει η οπκε εκτος εξτρα εχουν τα εκτος εδρας αν βγουν εκτος. Αστυφ. Εχει παρει οι φρουροι αναμενουν

Ημ. Αποστολής: 29/Ιανουαρίου/2014 ώρα 09:27
Το γνωριζω οτι οι ειδικοι φρουροι αναμενουν ειναι θεμα χρονου παντως να επανδρωσουν κ τις οπκε τα εκτος εδρας μου ειπαν ειναι σε σταθερη βαση απλα τα παιρνουν αν τετραμηνο πανταμηνο

Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2014 ώρα 06:43
Ανα 5 μηνες τα παιρνουν

Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2014 ώρα 07:49
Κατι τετειο ειχα ακουσει κ εγω αν 5 μηνες Το θεμα ειναι οτι πρεπει να αλλαξει το ΠΔ για να μπορουν να υπαρχουν κ ειδικοι φρουροι στις οπκε. Αλλα αυτο θα γινει πολυ συντομα.

Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2014 ώρα 11:39

Κατι τετειο ειχα ακουσει κ εγω αν 5 μηνες Το θεμα ειναι οτι πρεπει να αλλαξει το ΠΔ για να μπορουν να υπαρχουν κ ειδικοι φρουροι στις οπκε. Αλλα αυτο θα γινει πολυ συντομα.

Το ξέρεις απο κάπου ή το υποθέτεις ;

-------------
Θελω και μπορώ !

Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2014 ώρα 15:19
Το εχουν μπλοκαρει οι αστυφ αυτο

Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2014 ώρα 22:31
http://skaythess.gr/2014/01/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BF%CF%80%CE%BA%CE%B5/

Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2014 ώρα 22:44
Αρχικά αποστάλθηκε από deltoni

http://skaythess.gr/2014/01/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BF%CF%80%CE%BA%CE%B5/

Σημαντική εξέλιξη φίλε, άρα κανονικά και με το νόμο πλέον οι ΕΦ και στην ΟΠΚΕ

-------------
Θελω και μπορώ !

Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2014 ώρα 22:44
Πλεον ναι φιλε.

Ημ. Αποστολής: 31/Ιανουαρίου/2014 ώρα 08:15
Οριστικα οι ειδικοι φρουροι στις οπκε αλλη μια μεγαλη επιτυχια για το σωματειο μας και τον θεσμο μας

.

Π. Δ.12/2014 - Ομάδες Πρόληψης και Καταστολής Εγκληματικότητας (Ο. Π. Κ. Ε.)

Ημ. Αποστολής: 31/Ιανουαρίου/2014 ώρα 13:45
Να δουμε τωρα ποτε θα βγουν και αιτησεις για φρουρους

Αποστολή από: nikytheguy
Ημ. Αποστολής: 01/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 10:33
Γίνεται πλέον κάποιος νεοεξερχόμενος απο τη σχολή ειδικός φρουρός να πάει κατευθείαν στην ΟΠΚΕ;
Ή πρέπει να έχει κάποιο διάστημα σε άλλη υπηρεσία;

Ημ. Αποστολής: 01/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 11:53
Κοιτανε προυπηρεσια, δεν γινετε

Ημ. Αποστολής: 01/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 21:18
Α δεν αλλάζει αυτό ε. Κρίμα. Είχα την εντύπωση οτι ο Greek είχε πει κάπου οτι μπορούν αν είναι και νεοεξερχόμενοι.

Ημ. Αποστολής: 01/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 21:46
Τον Greek να ακούς, η ΟΠΚΕ ανήκει στην ασφάλεια και μπορούνε να πάνε και νεοεξερχόμενοι, από την τελευταία σειρά των αστυφυλάκων που ολοκλήρωσαν την εκπαίδευση αρκετοί τοποθετήθηκαν στην ΟΠΚΕ, τώρα τι λέει ο δελτας ο θεός και η ψυχή του.

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 21:57
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Τον Greek να ακούς, η ΟΠΚΕ ανήκει στην ασφάλεια και μπορούνε να πάνε και νεοεξερχόμενοι, από την τελευταία σειρά των αστυφυλάκων που ολοκλήρωσαν την εκπαίδευση αρκετοί τοποθετήθηκαν στην ΟΠΚΕ,τώρα τι λέει ο δελτας ο θεός και η ψυχή του.

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 22:20
Να υποθέσω το ίδιο ισχύει και για τους ειδικούς φρουρούς;
Συγνώμη Greek που επαναλαμβάνομαι απλά ο γραπτός λόγος έχει παρεξηγήσεις. Ευχαριστώ

Ημ. Αποστολής: 01/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 22:30
Αρχικά αποστάλθηκε από nikytheguy

Να υποθέσω το ίδιο ισχύει και για τους ειδικούς φρουρούς;
Συγνώμη Greek που επαναλαμβάνομαι απλά ο γραπτός λόγος έχει παρεξηγήσεις. Ευχαριστώ

Ναι.

-------------

Ημ. Αποστολής: 02/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 12:12
Παιδια οι πρωτοι ειδικοι φρουροι που θα πανε στις οπκε εχουν εκπαιδευτει τωρα ποτε θα ξαναβγαλει σχολειο ειναι αγνωστο

Στην επιλογη για φρουρους ρωταγαν τα παντα κ υπηρεσια κ απο στρατο τι εκπαιδευση ειχες περασει

-------------

Ημ. Αποστολής: 02/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 18:30
Καλησπέρα Πάνο, το αν ρωτάνε μερικά πράγματα δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, για να μπεις στην υπηρεσία περνάς την απαραίτητη εκπαίδευση αν αντέξεις καλώς, τέλοσπαντων.

Oι Ειδικοί Φρουροί που συμμετείχαν στα 3 τελευταία σχολεία τα οποία κράτησαν 2 μήνες είχανε μείνει απ'έξω επειδή δεν είχε βγει και επίσημα η διαταγή, πλέον είναι θέμα χρόνου να ενσωματωθούν στις ομάδες.

Υ. Γ Τα τελευταία μηνύματα σβήστηκαν γιατί ένας ειρωνικός μας άφησε, πίσω από το pc επειδή κάποιος λέει πως είναι αστυνομικός νομίζει πως είναι ξερόλας και πως θα τον ανεχόμαστε.

-------------

Αποστολή από: TIMOS
Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 11:25
Καλημερα παιδια, μπορουμε να κανουμε αιτησεις ή πρεπει να βγει ανακοινωση;

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 16:38

Καλησπέρα Πάνο, το αν ρωτάνε μερικά πράγματα δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, για να μπεις στην υπηρεσία περνάς την απαραίτητη εκπαίδευση αν αντέξεις καλώς, τέλοσπαντων.

Oι Ειδικοί Φρουροί που συμμετείχαν στα 3 τελευταία σχολεία τα οποία κράτησαν 2 μήνες είχανε μείνει απ'έξω επειδή δεν είχε βγει και επίσημα η διαταγή, πλέον είναι θέμα χρόνου να ενσωματωθούν στις ομάδες.

Υ. Γ Τα τελευταία μηνύματα σβήστηκαν γιατί ένας ειρωνικός μας άφησε, πίσω από το pc επειδή κάποιος λέει πως είναι αστυνομικός νομίζει πως είναι ξερόλας και πως θα τον ανεχόμαστε.

πολυ καλα τα λες οσον αφορα τα σχολεια. Δεν πιστευω το υπονοουμενο να ειναι για μενα; Δηλ θες να μου πες πως αν παω εγω με αποσπαση θα περασω 2 μηνες σχολειο; Εδω εχεις μαλλον λαθος πληροφοριση...

Αποστολή από: D.Y.K
Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 16:43

Δεν πιστευω το υπονοουμενο να ειναι για μενα;

Όχι ο Greek_Army δεν αναφέρεται σε εσένα.

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 17:01
Αρχικά αποστάλθηκε από D.Y.K

Δεν πιστευω το υπονοουμενο να ειναι για μενα;

Όχι ο Greek_Army δεν αναφέρεται σε εσένα.
ενταξει απλα δεν προσβαλω κανεναν κ οτι γραφω το εχω ρωτησει κ απο αλλου η ακομα κ απο το σωματειο μας

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 18:23

πολυ καλα τα λες οσον αφορα τα σχολεια. Δεν πιστευω το υπονοουμενο να ειναι για μενα; Δηλ θες να μου πες πως αν παω εγω με αποσπαση θα περασω 2 μηνες σχολειο; Εδω εχεις μαλλον λαθος πληροφοριση...

Όχι, δεν το λέω για εσένα

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 18:28

Όχι, δεν το λέω για εσένα
ενταξει κανενα προβλημα. Οσον αφορα την ΟΠΚΕ υπαρχουν ατομα που πανε με αποσπαση κ απλα περνανε μετα την σθντηριτικη εκπαιδευση οταν ερθει η σειρα της ομαδας.

Ημ. Αποστολής: 04/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 10:07
Οποιος συναδελφος που περασε το σχολειο της οπκε Κ θελει ας μας ενημερωσει οταν τους τοποθετησει

Αρχικά αποστάλθηκε από TIMOS

Καλημερα παιδια, μπορουμε να κανουμε αιτησεις ή πρεπει να βγει ανακοινωση;
η λογικη λεει οτι θα βγει διαταγη εκπαιδευσης το θεμα ειναι ποσες τελικα θα ειναι οι ομαδες στην Αττικη αν οπως λενε οι πληροφοριες διπλασιαστουν τοτε θα βγει συντομα διαταγη.

Ημ. Αποστολής: 04/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 18:03
Θα αναμενω

Ημ. Αποστολής: 04/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 20:06
Αρχικά αποστάλθηκε από TIMOS

Θα αναμενω
τι σειρα εισαι εσυ φιλε μου;

Ημ. Αποστολής: 06/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 09:43
Εχουμε κανενα νεο απο συναδελφους αν τοποθετηθηκαν στην οπκε;

Αρχικά αποστάλθηκε από ΑΣΤΕΡΑΣ

http://elas-lyste.blogspot.gr/2013/11/7-10.html

συναδελφε εχουμε κανενα νεο ; Τοποθετηθηκατε τελικα;

-------------

Ημ. Αποστολής: 08/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 02:34

Ημ. Αποστολής: 10/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 07:57

ξερεις καθολου greek army τι εκπαιδευση γινεται για τις οπκε δηλ εχει σωματικα τεστ αντοχης βολες κτλ η κατι πιο πολυσυνθετο; Αν ξερεις.

Ημ. Αποστολής: 10/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 20:05
Ειναι 15 μερες, την πρωτη εβδομαδα εχει πολυ τρεξιμο κ την δευτερη εχει τακτικες με συμετοχη απο αλλες υπηρεσιες

Ημ. Αποστολής: 11/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 00:51

ξερεις καθολου greek army τι εκπαιδευση γινεται για τις οπκε δηλ εχει σωματικα τεστ αντοχης βολες κτλ η κατι πιο πολυσυνθετο; Αν ξερεις.

Αρχηγέ δεν είναι ανάγκη να αναλυθεί εδώ μέσα το πρόγραμμα της εκπαίδευσης, η ΟΠΚΕ είναι ειδική αστυνομική δύναμη που ασχολείται με το βαρύ έγκλημα, κάνεις και γυμναστική αλλά και μαθήματα και εννοείται πως πρέπει να έχεις μεγάλες αντοχές γιατί η πίεση θα είναι μεγάλη, σκέψου πχ επί 20 ημέρες γυμναστική και στην συνέχεια θεωρητικά μαθήματα.

-------------

Ημ. Αποστολής: 11/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 13:40
Ενταξει καταλαβα τι θες να πεις

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου