Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Λιμενικό
Περιγραφή Forum: Συζητήσεις για το Λιμενικό Σώμα και τους Λιμενοφύλακες
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=1531
Ημ. Εκτύπωσης: 20/Ιουλίου/2019 ώρα 20:43

Θέμα: Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες
Αποστολή από: H4nnibal
θέμα: Λιμενικό Σώμα - Λιμενοφύλακες
Ημ. Αποστολής: 14/Ιουνίου/2008 ώρα 19:27
Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που κάνω, αλλα όλα τα φόρουμ που μιλάνε για προκυρήξεις όταν κάνω account δεν μου στέλνουνε response στο e-mail μου για να το ενεργοπηοιηω.
Γιαυτό λοιπον και εγώ, έκανα ένα θέμα εδώ!
Όσα παιδάκια λοιπον έχουν κάτι ακούσει, όσον αφορά τα αποτελέσματα της προκήρηξης του διαγωνισμού Δόκιμων Λιμενοφυλάκων 2007 ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΦΑΩ ΤΑ ΛΥΣΑΚΑ ΜΟΥ!

Απαντήσεις:
Αποστολή από: Elisabeth
Ημ. Αποστολής: 15/Ιουνίου/2008 ώρα 16:35

Πάρε τηλέφωνο στο Υπουργείο Ναυτιλίας. Λογικά θα μπορούν να σε βοηθήσουν.

Αποστολή από: H4nnibal
Ημ. Αποστολής: 16/Ιουνίου/2008 ώρα 18:33
lol, κατι μας είπες...

Αποστολή από: Elisabeth
Ημ. Αποστολής: 16/Ιουνίου/2008 ώρα 20:16

Δε φταίει κανένας άλλος. Εγώ φταίω που ήμουν η μόνη που σου απάντησε και προσπάθησε να σε βοηθήσει.

Αποστολή από: DM90
Ημ. Αποστολής: 16/Ιουνίου/2008 ώρα 20:34
Αρχικά αποστάλθηκε από Elisabeth

Δε φταίει κανένας άλλος. Εγώ φταίω που ήμουν η μόνη που σου απάντησε και προσπάθησε να σε βοηθήσει.

άχου το...lol

-------------

Αποστολή από: Guests
Ημ. Αποστολής: 22/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 17:57
Παιδιά ύπαρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει; Τα s.o.s από τις γραπτές εξετάσεις των λιμενοφυλάκων στο μάθημα Ιστορία -Δίκαιο; Και την ύλη από τη γεωγραφία που τη βρίσκω;

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Μαρτίου/2009 ώρα 20:20
Ρε παιδια υπαρχει και γεωγραφια για λιμενοφυλακες αφου στην υλη που εχω γεωγραφια ειναι μονο αξιωματικους

Αποστολή από: eleni
Ημ. Αποστολής: 29/Ιουλίου/2009 ώρα 17:45
Καλησπέρα! Είμαι καινούριο μέλος του Forum και μπορώ να πω, επιοικώς, οτι δεν ξερω που παν' τα τέσσερα! Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το λιμενικό και ευελπιστώ οτι εδώ θα βρώ έγγυρες απαντήσεις. Λοιπόν:
1) Βγήκε ανακοίνωση για μελλοντικές προσλήψεις λιμενοφυλάκων αλλά δεν έχει βγει ακόμα η προκύρηξη. Έτσι δεν είναι;
2) Πόσους μήνες είναι η εκπαίδευση;
3) Μετά την σχολή τί; Μετάθεση σε παραμεθώριο και αν ναι για πόσο καιρό;
4) Υπάρχουν πολλες μεταθέσεις;
5) Από μισθούς τι γίνεται;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

-------------

Αποστολή από: D.Y.K
Ημ. Αποστολής: 30/Ιουλίου/2009 ώρα 13:16
Αρχικά αποστάλθηκε από eleni

Καλησπέρα! Είμαι καινούριο μέλος του Forum και μπορώ να πω, επιοικώς, οτι δεν ξερω που παν' τα τέσσερα! Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το λιμενικό και ευελπιστώ οτι εδώ θα βρώ έγγυρες απαντήσεις. Λοιπόν:
1) Βγήκε ανακοίνωση για μελλοντικές προσλήψεις λιμενοφυλάκων αλλά δεν έχει βγει ακόμα η προκύρηξη. Έτσι δεν είναι;
2) Πόσους μήνες είναι η εκπαίδευση;
3) Μετά την σχολή τί; Μετάθεση σε παραμεθώριο και αν ναι για πόσο καιρό;
4) Υπάρχουν πολλες μεταθέσεις;
5) Από μισθούς τι γίνεται;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ριξε και μια ματια στην επισημη ιστοσελιδα του υπουργειου εμπορικης ναυτιλιας http://www.yen.gr" rel="nofollow - www.yen.gr

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Αυγούστου/2009 ώρα 01:09
Οι εξετασεις αφορουν πιο πολυ δοκιμασιες και δεν εχει γραπτα. Βασικη προυπόθεση ειναι να εχεις τελειωσει ειδικες δυναμεις.

Ημ. Αποστολής: 03/Αυγούστου/2009 ώρα 01:17
Φιλε ποιες εξετασεις εννοεις; Αφου για να προσλιφθεις πρεπει να γραψεις στα γραπτα καλα...

Ημ. Αποστολής: 06/Αυγούστου/2009 ώρα 15:45
Ελένη η εκπαίδευση κανονικά είναι 6μηνη αλλά φέτος για πρώτη φορά λόγω αυξημένων αναγκών θα είναι τρίμηνη και πιθανότατα αυτό θα διατηρηθεί κιόλας!
Μετά την σχολή παίρνεις άμεσα την μετάθεσή σου συνήθως παραμεθώριο σε κάποιο νησί, πλέον, με τα στρατόπεδα λαθρομεταναστών το πλεόν πιθανόν είναι να μετατεθείς κάπου εκεί...
Από μισθδοσία. Ξεκινας μετά την εκπαίδευση με 800 περίπου και μπαίνουν και προσαυξήσεις λόγω παραμεθωριου, εκτός έδρας κτλ, κτλ, κτλ...

Αποστολή από: geust
Ημ. Αποστολής: 09/Αυγούστου/2009 ώρα 20:02
Αρχικά αποστάλθηκε από olga

Ελένη η εκπαίδευση κανονικά είναι 6μηνη αλλά φέτος για πρώτη φορά λόγω αυξημένων αναγκών θα είναι τρίμηνη και πιθανότατα αυτό θα διατηρηθεί κιόλας!
Μετά την σχολή παίρνεις άμεσα την μετάθεσή σου συνήθως παραμεθώριο σε κάποιο νησί, πλέον, με τα στρατόπεδα λαθρομεταναστών το πλεόν πιθανόν είναι να μετατεθείς κάπου εκεί...
Από μισθδοσία. Ξεκινας μετά την εκπαίδευση με 800 περίπου και μπαίνουν και προσαυξήσεις λόγω παραμεθωριου, εκτός έδρας κτλ, κτλ, κτλ...
Καλησπερα... Φιλη μου ολγα δεν ξερω εαν η εκπαιδευση ειναι τριμηνη γιατι το ελεγαν και σε εμας περυσι ετσι αλλα τελικα καναμε 6 και κατι μηνες... Κανεις δεν γνωριζει τι θα γινει απο τωρα... Οσο για το μισθο θα διαφωνισω ειναι πολυ πιο κατω δυστυχως...800 με 850 φτανεις μαζι με την προσαυξηση παραμεθωριου... Ως νεος αγγαμος

Ημ. Αποστολής: 27/Αυγούστου/2009 ώρα 05:42
Ειμα λιγο ασχετος επι του θεματος για αυτο θα ηθελα να σας ρωτισο πως μπενω στο λιμενικο; Μεσω πανελλινιων;

Ημ. Αποστολής: 28/Αυγούστου/2009 ώρα 17:58
Αρχικά αποστάλθηκε από stelios

Ειμα λιγο ασχετος επι του θεματος για αυτο θα ηθελα να σας ρωτισο πως μπενω στο λιμενικο; Μεσω πανελλινιων;
Oχι φιλε μου. Πρεπει να βγει προκυρηξη πρωτα. Επισης θα πρεπει να εχεις τελειωσει με το στρατό.

Ημ. Αποστολής: 11/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 18:52
Γεια σας,
Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω εαν εισαι φοιτητής μπορείς να μπεις Στο λιμενικό και να διατηρήσεις την φοιτητική σου ιδιότητα; Η πρέπει να διαγραφείς από την σχολή;

Ημ. Αποστολής: 11/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 18:54
Μπορείς.

Ημ. Αποστολής: 14/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 16:33

Μηπως ξερει καποιος ποτε θα μπουν για εκπαιδευση οι λιμενοφυλακες της προκυρηξης του 2008;

Ημ. Αποστολής: 23/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 16:35

Καλησπερα σε ολους μηπως ξερει κανεις τι ακριβως γινεται με τις γραπτες εξετασεις ειναι οντως εξετασεις η ασοβαρα πραγματα για το θεαθηναι

Αποστολή από: MGEN
Ημ. Αποστολής: 14/Οκτωβρίου/2009 ώρα 00:35
Δυστυχώς το Λιμενικό Σώμα (ΛΣ) αποτελεί παράδειγμα προς αποφυγή για τις Ένοπλες Δυνάμεις (ΕΔ) και τα Σώματα Ασφαλείας (ΣΑ), καθότι είναι το πιο διεφθαρμένο ένστολο τμήμα. Οι αιτίες γι αυτή την πρωτιά είναι πολλές, οι κυριότερες όμως είναι οι πάτρωνές του εφοπλιστές και η ίδια πολιτεία που διατηρούσε ολόκληρο Υπουργείο για να καλύπτει τις ανομίες του και να ικανοποιεί τα οποιαδήποτε αιτήματά του σε χρόνο dt.

Το ΛΣ είναι επίσης το μόνο από τις ΕΔ και τα ΣΑ του οποίου οι αξκοί είναι απόφοιτοι ορισμένων ΑΕΙ που εκπαιδεύονται για ένα χρόνο στις εγκαταστάσεις της ΣΝΔ. Έτσι μετά από ένα χρόνο παίρνουν το βαθμό του σημαιοφόρου, ενώ στα ΑΣΕΙ λειώνεις για 4 χρόνια και σας διαβεβαιώ ότι από πλευράς στρατικοποίησης και πειθαρχίας οι κληρωτοί είναι σε ανώτερο επίπεδο.

Επομένως, έχουμε πολίτες που απλώς φοράνε στολή. Η μη στρατικοποίηση έχει σαν αποτέλεσμα να είναι πιο κοντά στους πολιτικούς προϊσταμένους τους σε σχέση με τους συναδέλφους τους των ΕΔ και ΣΑ και να θεωρούν το «πατόκορφο γλείψιμο» φυσιολογικό.

Ένα πρώτο βήμα κατά τη γνώμη μου έγινε με την υπαγωγή του ΛΣ στο Υπουργείο προστασίας του πολίτη. Το επόμενο βήμα θα είναι να υπαχθεί και το ΛΣ στις πανελλαδικές. Τέλος στη ευνοϊκή μεταχείριση ενός σώματος που απαρτίζεται από τουρίστες και η πραγματική του ονομασία θα έπρεπε να ήταν Τουριστικό Σώμα (ΤΣ).Smile     

-------------

Ημ. Αποστολής: 07/Νοεμβρίου/2009 ώρα 14:20
Να σαι καλα ρε σπυρο.
αυτο ηταν που με μπερδευε.

Αποστολή από: costasss
Ημ. Αποστολής: 18/Νοεμβρίου/2009 ώρα 20:28
Αρχικά αποστάλθηκε από MGEN

Δυστυχώς το Λιμενικό Σώμα (ΛΣ) αποτελεί παράδειγμα προς αποφυγή για τις Ένοπλες Δυνάμεις (ΕΔ) και τα Σώματα Ασφαλείας (ΣΑ), καθότι είναι το πιο διεφθαρμένο ένστολο τμήμα. Οι αιτίες γι αυτή την πρωτιά είναι πολλές, οι κυριότερες όμως είναι οι πάτρωνές του εφοπλιστές και η ίδια πολιτεία που διατηρούσε ολόκληρο Υπουργείο για να καλύπτει τις ανομίες του και να ικανοποιεί τα οποιαδήποτε αιτήματά του σε χρόνο dt.

Το ΛΣ είναι επίσης το μόνο από τις ΕΔ και τα ΣΑ του οποίου οι αξκοί είναι απόφοιτοι ορισμένων ΑΕΙ που εκπαιδεύονται για ένα χρόνο στις εγκαταστάσεις της ΣΝΔ. Έτσι μετά από ένα χρόνο παίρνουν το βαθμό του σημαιοφόρου, ενώ στα ΑΣΕΙ λειώνεις για 4 χρόνια και σας διαβεβαιώ ότι από πλευράς στρατικοποίησης και πειθαρχίας οι κληρωτοί είναι σε ανώτερο επίπεδο.

Επομένως, έχουμε πολίτες που απλώς φοράνε στολή. Η μη στρατικοποίηση έχει σαν αποτέλεσμα να είναι πιο κοντά στους πολιτικούς προϊσταμένους τους σε σχέση με τους συναδέλφους τους των ΕΔ και ΣΑ και να θεωρούν το «πατόκορφο γλείψιμο» φυσιολογικό.

Ένα πρώτο βήμα κατά τη γνώμη μου έγινε με την υπαγωγή του ΛΣ στο Υπουργείο προστασίας του πολίτη. Το επόμενο βήμα θα είναι να υπαχθεί και το ΛΣ στις πανελλαδικές. Τέλος στη ευνοϊκή μεταχείριση ενός σώματος που απαρτίζεται από τουρίστες και η πραγματική του ονομασία θα έπρεπε να ήταν Τουριστικό Σώμα (ΤΣ).Smile

που τα ξέρεις αυτά ρε γερμαναρά!

Αποστολή από: Legion
Ημ. Αποστολής: 19/Νοεμβρίου/2009 ώρα 19:12
Ναι τουριστες ειναι αυτοι που βγαινουν με 7 και 8 μποφορ εξω να πανε για διασωση, ναρκωτικα, εμποριο οπλων και παιζουν την ζωη τους κορωνα γραμματα για να λες εσυ τετοιες μ@@@@@ες... ΝΤΡΟΠΗ σου!

-------------
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪

Αποστολή από: sakiss
Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 17:45
Καλησπερα παιδια! μια ερωτηση ηθελα να κανω! τι βαθμο πρεπει να εχει καποιος για να γινει συνοδος σκυλων ανιχνευσης ναρκωτικων ουσιων; σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 18:18
Ανεξαρτητως βαθμου... Αλλα μην νομιζεις οτι με το που θα βγεις απο τη σχολη θα γινεις και συνοδος
επισης ειναι και θεμα συγκυριων... Μπορει οταν θα βγει εκδηλωση ενδιαφεροντος να εισαι ο μοναδικος που θα δηλωσει... Μπορει ομως να δηλωσουν και αλλοι 1000 ... Επισης πρεπει να παρουν σκυλια πρωτα και μετα να βγαλουν συνοδους... Ο συνοδος και ο σκυλος ειναι μονιμο ζευγαρι

Αποστολή από: sakiss
Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 18:21
Δηλαδη και λιμενοφυλακες γινονται συνοδοι; το ξερω οτι πρεπει να γινει εκδηλωση ενδιαφεροντος και να υπαρχουν σκυλια! ξερεις ΤΠτ αλλο για αυτη την ειδικοτητα?

Ημ. Αποστολής: 27/Μαΐου/2010 ώρα 19:59
Τι πρέπει να κάνω ακριβως για να γίνω λιμενικός; Πόσα μόρια πρέπει να έχω; Πρέπει να πάω σε κάποια σχολή; Είμαι ακόμα μικρος βεβαια του χρόνου πάω 1η λυκείου αλλά ενδιφέρομαι να μάθω...

Αποστολή από: Greek_Army
Ημ. Αποστολής: 27/Μαΐου/2010 ώρα 20:31
Φίλε μου για το λιμενικό πραγματικά δεν υπάρχει καμία εξέλιξη ακούγεται ότι θα μπει στις πανελλήνιες. Αλλά μέχρι στιγμής δεν γνωρίζουμε τίποτα. Δεν έχει βγει ούτε προκήρυξη το 2010 έχει παγώσει το θέμα

-------------

Αποστολή από: greko_27
Ημ. Αποστολής: 06/Ιουνίου/2010 ώρα 01:07
Οριστε ποιες ειδικοτητες εχει πραγματικα αναγκη το ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΣΩΜΑ:
http://kivernitis.blogspot.com/2010/05/blog-post_5820.html" rel="nofollow - http://kivernitis.blogspot.com/2010/05/blog-post_5820.html

και δειτε πως τους απαξιουν: http://kivernitis.blogspot.com/2010/05/blog-post_1346.html" rel="nofollow - http://kivernitis.blogspot.com/2010/05/blog-post_1346.html
ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Σ' ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ.

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 14/Ιουνίου/2010 ώρα 00:21
Και αν φτιαχτουν ποιος θα τα κυβερνησει; Ααααααα... ναι... οι γεωπονοι και οι φιλολογοι που περνει καθε χρονο το λιμενικο μεσα απο τις αντικειμενικες του προκυρηξεις.
[tube]e_j63-wpxsa&feature=related[/tube]

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 28/Ιουνίου/2010 ώρα 18:02
Ξπαιδια καλησπερα ξερει κανεις πως μπορω να μπω στο λιμενικο ως ναυαγωσωστης; Δλδ βγαινει προκυρηξη μαζι με τους λ/φ ή παιζει κατι αλλο;
ευχαριστω

Αποστολή από: 297ΙΜΑΚ
Ημ. Αποστολής: 29/Ιουνίου/2010 ώρα 01:40
Αρχικά αποστάλθηκε από Kostas

Ξπαιδια καλησπερα ξερει κανεις πως μπορω να μπω στο λιμενικο ως ναυαγωσωστης; Δλδ βγαινει προκυρηξη μαζι με τους λ/φ ή παιζει κατι αλλο;
ευχαριστω
Οταν λες να μπεις στο Λιμενικο σαν Ναυαγωσωστης τι εννοεις;
Γινε λιγο πιο σαφης...

-------------

Ημ. Αποστολής: 30/Ιουνίου/2010 ώρα 18:55
Αν εισαι επαγγελαμτιας ναυαγωσωστης πρεπει να βγει προκυρηξητου λιμενικου Συγγεκριμενη, που θα ζητα το λιμενικο ναυαγωσωστες ή μπαινουν από τη σχολη λ/φ δηλώνωντας Σε αιτηση οπως κανουν για τα ΚΕΑ

Ημ. Αποστολής: 05/Ιουλίου/2010 ώρα 00:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Kostas

Αν εισαι επαγγελαμτιας ναυαγωσωστης πρεπει να βγει προκυρηξητου λιμενικου Συγγεκριμενη, που θα ζητα το λιμενικο ναυαγωσωστες ή μπαινουν από τη σχολη λ/φ δηλώνωντας Σε αιτηση οπως κανουν για τα ΚΕΑ
Φιλε Κωστα, επειδη δεν εχω ξανακουσει να εχει γινει κατι τετοιο, θυμασαι ποτε εγινε τελευταια φορα και που τι θεσεις καλυψανε οι ναυαγωσωστες αυτοι?

-------------

Ημ. Αποστολής: 06/Ιουλίου/2010 ώρα 18:17
Δε θυμαμαι κατι αναλογο οσες φορες συμμετειχα σε δ/σμους του λιμενικου δεν υπηρχε κατι τετοιο λεω μηπως εσιες γνωρίζετε κατι παραπανω που μαλλον μου εχι διαφυγει παντως σε ευχαριστω

Ημ. Αποστολής: 08/Ιουλίου/2010 ώρα 03:15
Αρχικά αποστάλθηκε από kostas

Δε θυμαμαι κατι αναλογο οσες φορες συμμετειχα σε δ/σμους του λιμενικου δεν υπηρχε κατι τετοιο λεω μηπως εσιες γνωρίζετε κατι παραπανω που μαλλον μου εχι διαφυγει παντως σε ευχαριστω
Δεν εχει ζητηθει ποτε σαν προσον καταταξης η ναυαγωσωστικη τουλαχιστον για τις σειρες απο το 98-99 και μετα. Απο κει και μετα το Σωμα εχει τα Ναυαγωσωστηκα σκαφη και τα Ελικοπτερα τα οποια συμμετεχουν σε επιχειρησεις SAR (Ερευνας και διασωσης). Για να υπηρετησεις στα μεν Ν/Γ πρεπει να εισαι ειτε αποφοιτος της Σχολης Λ/Φ χωρις αλλο προσον, ειτε αποφοιτος της ΣΔΥΛΣ ή ΣΔΣΛΣ και ΑΕΝ. Για τα Ελικοπτερα σαν χειριστες - πληρωματα προτυμουνται οι εξ ΑΕΝ αλλα νομιζω δεν ειναι απαραιτητο και οι διασωστες πρεπει να εχουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ειδικοτητα Αυτοδυτη ή Υ/Κ απο το Π. Ν.

-------------

Αποστολή από: NAVYBL
Ημ. Αποστολής: 21/Αυγούστου/2010 ώρα 00:51

Ίσως έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα... Ναυαγοσώστης στο λιμενικό δεν υφίσταται. Οι Ναυαγοσώστες είναι απόφοιτοι σχολής ναυαγοσωστικής εκπαίδευσης και Δύνανται να εργασθούν ως ναυαγοσώστες αφού εφοδιαστούν με άδεια απο την Λιμενική Αρχή. Μήπως εννοείς διασώστης; Για να γίνεις διασώστης θα πρέπει να μπείς αρχικά στο Λιμενικό Σώμα και μετά να περάσεις την ανάλογη εκπαίδευση (αφού έρθει σήμα απο το υπουργείο που να ζητάει διασώστες)

Ημ. Αποστολής: 21/Αυγούστου/2010 ώρα 23:40
Αλλαγες στην εκπαιδευση του Λιμενικου Σωματος

Στο Λιμενικό Σώμα, εξάλλου, αναθεωρείται το πρόγραμμα σπουδών και των τριών σχολών του Σώματος, Δόκιμων Σημαιοφόρων, Υπαξιωματικών και Λιμενοφυλάκων.

Προστίθενται αστυνομικά μαθήματα που ανταποκρίνονται στα νέα καθήκοντα του Σώματος όπως «Εγκληματολογία», «Οργανωμένο Εγκλημα», «Διαχείριση Κρίσεων», «Ναρκωτικά» και «Ανθρώπινα Δικαιώματα».

Αστυνομικά καθήκοντα

Υπενθυμίζεται ότι οι προωθούμενες νομοθετικές ρυθμίσεις προβλέπουν υπαγωγή του Λιμενικού Σώματος στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και άρα εκχώρηση αστυνομικών καθηκόντων στο προσωπικό του Λιμενικού Σώματος.

Οι αλλαγές είναι δυνατό να ισχύσουν άμεσα, για όσους δηλαδή εισαχθούν στις σχολές με τον επόμενο διαγωνισμό.

Των Γιαννη Σουλιωτη και Κωστα Oνισενκο

http://www.kathimerini.gr/" rel="nofollow - www.kathimerini.gr

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 17:25
Μεγαλα λογια, Ετσι μιλουσαν οταν ελεγαν οτι στο Λιμενικο θα σταματησουν τα παρεργα και δεν θα ειναι τσιρακια των εφοπλιστων και δες τους τωρα...

-------------

Ημ. Αποστολής: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 16:17
http://kivernitis.blogspot.com/2010/09/blog-post_04.html" rel="nofollow - Αναβαθμίζονται τα Σώματα Ασφαλείας εκτός του Λιμενικού Σώματος

250 εκατ. Ευρώ θα διεκδικήσει από κοινοτικούς πόρους το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη για έργα που θα υλοποιηθούν τους επόμενους 18 μήνες.

Τα χρήματα θα προέλθουν από το Τέταρτο Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης, και αφορούν τα τρία σώματα ασφαλείας, με την Ελληνική Αστυνομία και την Πυροσβεστική να κερδίζουν τη μερίδα του λέοντος.

Η τελευταία συμφωνία υπεγράφη αρχές Αυγούστου και αφορά την υλοποίηση 15 έργων αξίας 91 εκατομμυρίων ευρώ.

Από αυτά τα 14 εκατομμύρια θα διατεθούν για την ψηφιοποίηση του αρχείου της Ελληνικής Αστυνομίας, ενώ 4 εκατομμύρια θα χρησιμοποιηθούν για την αγορά λογισμικού της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.To ΛΙΜΕΝΙΚΟ κυριοι δεν θα παρει τιποτα;

Πηγη: http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=170152&cid=4" rel="nofollow - http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=170152&cid=4

...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 16:28

Θα παρει οτι παιρνει συνηθως...

-------------

Ημ. Αποστολής: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 20:13
Επειδη πολυ φορα πηρατε και δεν ξερετε τι λετε... Μην τους βαζετε ολους στο ιδιο καζανι... Οποιος ειναι στο σωμα ξερει πως την περισσοτερη δουλεια την βγαζουν οι λ/φ με ελαχιστες εξαιρεσεις... Επισης, αν θελετε σας στελνω και την αποδειξη πληρωμης για να δειτε ποσα παιρνεi o ''βολεμενος'' λ/φ που απλα περναει το 8ωρο...900 ευρω για παραμεθοριο... Προς ενημερωση σας καποιοι δουλευουν σκοποι και οχι γραφεια να ξυνονται, χωρις ρεπο εδω και μηνες και βαρανε 12ωρα... Και που δεν μπηκαν ουτε για να ξυνονται, ουτε για βολεμα... Για βραδινα ουτε λογος... Για επικινδυνοτητα; Επισης ουτε λογος... Ωστοσο, ευχαριστω καθε μερα για την δουλεια μου γιατι κι ετσι την λατρευω...
p.s: Τα τακουνια μου τα εχω ξεχασει...

Ημ. Αποστολής: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 20:20
Αρχικά αποστάλθηκε από kikalim

Επειδη πολυ φορα πηρατε και δεν ξερετε τι λετε... Μην τους βαζετε ολους στο ιδιο καζανι... Οποιος ειναι στο σωμα ξερει πως την περισσοτερη δουλεια την βγαζουν οι λ/φ με ελαχιστες εξαιρεσεις... Επισης, αν θελετε σας στελνω και την αποδειξη πληρωμης για να δειτε ποσα παιρνεi o ''βολεμενος'' λ/φ που απλα περναει το 8ωρο...900 ευρω για παραμεθοριο... Προς ενημερωση σας καποιοι δουλευουν σκοποι και οχι γραφεια να ξυνονται, χωρις ρεπο εδω και μηνες και βαρανε 12ωρα... Και που δεν μπηκαν ουτε για να ξυνονται, ουτε για βολεμα... Για βραδινα ουτε λογος... Για επικινδυνοτητα; Επισης ουτε λογος... Ωστοσο, ευχαριστω καθε μερα για την δουλεια μου γιατι κι ετσι την λατρευω...

αν είσαι κοπέλα και μιλάς για παραμεθώριο που θα σε έχουνε η στο νησί καταγωγής σου η σε καμία μύκονο καμία πάρο κτλπ μην μιλας για επικινδυνοτητα γιατί δεν σε παίρνει, καλά πώς είναι δυνατόν να ζητάς ρεπό καλοκαιριάτικα εφόσον τα περισσότερα νησιά πνίγονται από κόσμο; Εκτός και αν δεν ξέρεις τι κάνει το λιμενικό τότε πάω πάσο
...

-------------

Ημ. Αποστολής: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 20:34

Πες μου Κατι. Στην υπηρεσια που εισαι υπαρχουν η δεν υπαρχουν Λ/Φ που δεν εχουν καμια ευθυνη και παιρνουν ιδια η και περισσοτερα απο σενα. Ξερω ατομα που ειναι σε γραφεια και κανουν δουλεια γιατι ειναι υπευθυνοι. Ξερω ατομα που ειναι πεζοδομιο και το γουσταρουν. Αλλα Εχω ακουσει για πολλους Που "κανουν" οτι πνιγονται σε μια κουταλια νερο για να μην τους δωσουν ενα κρασοποτηρο ευθυνες, και ετσι καταληγουν καποιοι να παιρνουν τις ευθυνες με το μπετονι. Ειναι ετσι η δεν ειναι; ...

-------------

Ημ. Αποστολής: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 23:15

Επικυνδυνοτητα;... Σε λιγο θα μας πεις οτι εισαι και πληρωμα σε πλωτο σκαφος και κυνηγας λαθρομεταναστες... . Επειδη εγω ειμαι ασχετος μπορεις να μου πεις σε παρακαλω τις υπηρεσιες που κανεις καθε μηνα και σε τι ποστο; Ευχαριστω πολυ εαν απαντησεις... Εαν ομως

...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 23:22
Ναι ρε ξέρεις τι κίνδυνοι υπάρχουνε σε κάτι νήσια όπως η μύκονος και η πάρος; Άστα μπορεί να σε φάνε τούρκοι ουκάδες...

-------------

Ημ. Αποστολής: 05/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 23:26
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Ναι ρε ξέρεις τι κίνδυνοι υπάρχουνε σε κάτι νήσια όπως η μύκονος και η πάρος; Άστα μπορεί να σε φάνε τούρκοι ουκάδες...

χαχαχχαχαχχαχαπολυ καλο

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Αποστολή από: electrolisa
Ημ. Αποστολής: 17/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 03:27
Ελενη τυχαινει να σου αρεσει πολυ το λιμενικο που δυστυχως ειναι παρα πολυ βισματικο ειτε για να μπεις ειτε για να τοποθετηθεις καπου καλα. Τωρα τι να σου πουμε. Βγαινει προκυρηξη κανεις τα χαρτια σου δινεις μαθηματα και ψυχοτεχνικα-ιατρικα-αθληματα, και μπαινεις. Το μεγαλο βισμα παιζει στα μαθηματα... Παραδειγμα αν παιρνουν 600 ατομα και οι 900 γραψουν καλα θα παρουν τους 600 που ειχαν μεγαλυτερο δοντι... Ενδεικτικα. Η σχολη ειναι 6 μηνες των λιμενοφυλακων. Για υπαξ βγαινει προκυρηξη αλλα πρεπει να εισαι ηδη λιμενοφυλακας η σχολη κραταει 2 χρονια. Για αξιοματ.νομιζω θα ισχυει κατι αναλογο και η σχολη κραταει 4 χρονια, δεν τα ξερω κ πολυ καλα για υπαξ και αξ συγκεκριμενα... Ο. Τι απορεια εχεις εσυ και οποιος αλλος, ρωτιστε ισως να μπορω να απαντησω.

Ημ. Αποστολής: 17/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 18:40
Αρχικά αποστάλθηκε από electrolisa

Για υπαξ βγαινει προκυρηξη αλλα πρεπει να εισαι ηδη λιμενοφυλακας η σχολη κραταει 2 χρονια. Για αξιοματ.νομιζω θα ισχυει κατι αναλογο και η σχολη κραταει 4 χρονια, δεν τα ξερω κ πολυ καλα για υπαξ και αξ συγκεκριμενα...
Λαθος!
Υπαξ ειναι 9μηνες και δεν ειναι απαραιτητο να εισαι Λ/Φ.
Αξ 15μηνες νομιζω και παλι δεν ειναι απαραιτητο να εισαι Λ/Φ.

-------------

Ημ. Αποστολής: 08/Νοεμβρίου/2010 ώρα 01:00
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τα πτητικα μεσα του Λ. Σ. Και συγκεκριμενα με τα αεροπλανα cessna που διαθετει. Ειναι σε ενεργεια; Πετουν; Πως μπορει καποιος να μπει ως Πιλοτος στο Λ. Σ. Και τι χρειαζεται; Ειμαι κατοχος PPL. Υπαρχει περιπτωση προσληψεως;
Ευχαριστω

Ημ. Αποστολής: 10/Νοεμβρίου/2010 ώρα 00:06
Στις 30 μαρτιου 2010 ο πρωην υπουργος του υπροπο συζητησε με τα στελεχη του ΛΣ και εδωσε καποιες απαντησεις http://www.yptp.gr/images/stories//NEW/19032010Apantiseis_Ypourgou_LS.pdf" rel="nofollow - http://www.yptp.gr/images/stories//NEW/19032010Apantiseis_Ypourgou_LS.pdf μεχρι σημερα εχει γινει τιποτα απο αυτα;

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Αποστολή από: stratos.
Ημ. Αποστολής: 10/Νοεμβρίου/2010 ώρα 12:08
Αρχικά αποστάλθηκε από greko_27

Στις 30 μαρτιου 2010 ο πρωην υπουργος του υπροπο συζητησε με τα στελεχη του ΛΣ και εδωσε καποιες απαντησεις http://www.yptp.gr/images/stories//NEW/19032010Apantiseis_Ypourgou_LS.pdf" rel="nofollow - http://www.yptp.gr/images/stories//NEW/19032010Apantiseis_Ypourgou_LS.pdf μεχρι σημερα εχει γινει τιποτα απο αυτα;
ολα εφαρμοστηκαν κατα γραμμα!

-------------

Ημ. Αποστολής: 10/Νοεμβρίου/2010 ώρα 15:41
Αρχικά αποστάλθηκε από sakis

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τα πτητικα μεσα του Λ. Σ. Και συγκεκριμενα με τα αεροπλανα cessna που διαθετει. Ειναι σε ενεργεια; Πετουν; Πως μπορει καποιος να μπει ως Πιλοτος στο Λ. Σ. Και τι χρειαζεται; Ειμαι κατοχος PPL. Υπαρχει περιπτωση προσληψεως;
Ευχαριστω
Το εαν ειναι ενεργα η οχι, ειναι μια πληροφορια που αγγιζει τα ορια της διαβαθμησης και μαλλον δεν θα την παρεις ευκολα. Πιλοτοι και πληρωματα σε εναερια μεσα του Λ. Σ. Γινονται συνηθως εμποροπλοιαρχοι η με προκυρηξεις ειδικης μονημοτητας...
Περισσοτερα στο 2104191546 Στρατολογικο γραφειο του Σωματος

-------------

Ημ. Αποστολής: 10/Νοεμβρίου/2010 ώρα 15:45

Οχι αλλα δρομολογουνται αρκετα απο αυτα μεσω του Καλλικρατη

-------------

Ημ. Αποστολής: 10/Νοεμβρίου/2010 ώρα 15:55
Αρχικά αποστάλθηκε από 297ΙΜΑΚ

Απο λογια αλλο τιποτα οι πολιτικοι γιατι απο πραξεις!... Ελπιζω να εχεις δικαιο...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 10/Νοεμβρίου/2010 ώρα 16:58

Αρχικά αποστάλθηκε από 297ΙΜΑΚ

Απο λογια αλλο τιποτα οι πολιτικοι γιατι απο πραξεις!... Ελπιζω να εχεις δικαιο...
Επειδη ξερω, γι' αυτο εγραψα οτι μερικες αρμοδιοτητες θα τις παρουν οι Δημοι μεσω του Καλλικρατη

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2011 ώρα 16:46
Καλησπέρα. Είναι ευκολο να μ εξηγήσει κάποιος ποιά η διαφορά ανάμεσα σε υπαξ και σημαιοφοόρους; Απο όλες τις πλεύρες... (αποδοχες, ιεραρχία, καθήκοντα, χρόνο φοιτησης) ... Αν μη τι άλλο τελείως μπακαλίστικα. Ποιά σχολή εκκολάπτει ανώτερους ιεραρχικα;

Ξέρουμε επίσης αν αυτό το διάστημα εχει βγει προκήρυξη; Γιατί κάτι πήραν τα αυτιά μου. Ελπίζω να μην βουίζουν πάλι.:-P

...

Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2011 ώρα 17:20

Αρχικά αποστάλθηκε από George

Καλησπέρα. Είναι ευκολο να μ εξηγήσει κάποιος ποιά η διαφορά ανάμεσα σε υπαξ και σημαιοφοόρους; Απο όλες τις πλεύρες... (αποδοχες, ιεραρχία, καθήκοντα, χρόνο φοιτησης) ... Αν μη τι άλλο τελείως μπακαλίστικα. Ποιά σχολή εκκολάπτει ανώτερους ιεραρχικα;

http://www.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=28418" rel="nofollow - http://www.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=28418

Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2011 ώρα 17:23
... Μπραβο στα στελεχη της ελληνικης ακτοφυλακης [πλωτα –κεα-μυα-εκσεδ-δα-εναερια μεσα-κεπιχ]
γιατι αυτοι ειναι η ακτοφυλακη.

ο γενικος γρ. Που δειχνει να ψάχνεται θετικα, καλο ειναι να δει και αυτα τα θεματα και να μην ακουει αυτους, που κλεβουν τις επιτυχιες των παραπανω υπηρεσιων για παρτη τους.
οσοι εχετε τα κοτσια να πατε εκει να υπηρετησετε και να αφησετε τους απαξιωτικους χαρακτηρισμους για τα στελεχη των παραπανω υπηρεσιων και τις υπηρεσιες αυτες και τα περι εμποροπλοιαρχων περι διαπλεκόμενων μυα-δα, περι ψαρεματος στα πλς.

τον παρκερ σας στη τσεπη και κλειστο το στομα...

οι συνδικαλιστες μας ποεπλς –πεαλς να διαβασουν τα παραπανω μηπως μαθουν τι γινεται μιας και αραχτοι ασχολουνται με...
την εξίσωση των λ/φ κατόχων πτυχίων ΤΕΙ με τους αντίστοιχους αει... [ποεπλσ][σε ολο τον πλανητη ισχυει αυτος ο διαχωρισμος τωρα εμεις στο λιμενικο θα το αλλαξουμε;]

και με... Στελέχη δύο ταχυτήτων υπτπ – υθυναλ... [πεαλσ][λες και μεχρι τωρα το λ. ς δεν ειχε στελεχη 2 ταχυτητων ]
καλα ειναι και αυτα αλλα τωρα αλλα μας πρεπει να δειτε...

καλη μου περιπολια και σε εσας καλο σαββατοκυριακο...
α ξεχασα μετα την βαρδια μου θα κατσω 2 ημερες λουφα [μια, που θα κοιμηθω, αφου παρω 2-3 ασπιρινες και αλλη μια, που θα κοιμηθω νωρις, να αντεξω την αλλη μερα στη βαρδια]

αμα θελετε αλλαζουμε... Θεσεις...

ολο το αρθρο εδω... Πηγη: http://peiratikoreportaz.blogspot.com/2011/01/blog-post_09.html" rel="nofollow - http://peiratikoreportaz.blogspot.com/2011/01/blog-post_09.html

...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Αποστολή από: roverr24
Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2011 ώρα 19:20

Δε μπορω να καταλαβω τι σε προβληματιζει Γκρεκο, το λιμενικο λειτουργει αρκετα καλα και η προσληψη αξιωματικων απο ΑΕΙ και ΑΕΝ ειναι πιστευω οτι ακριβως χρειαζεται το λιμενικο, μπορει οι ΑΕΝ να μην ειναι ΑΕΙ αλλα οπωσδηποτε ενας ΑΕΝατζης εχει αυτα που χρειαζεται το λιμενικο σαν μαθησιακα εφοδια και οι υπολοιποι που ειναι απο Νομικη, οικονομικα κτλ εχουν ειδικες επιστημονικες γνωσεις

Οι υπαξιωματικοι που ειναι πτυχιουχοι ΑΕΙ μπορουν να γινουν αξιωματικοι ενω οι υπολοιποι φτανουν ως το βαθμο του αντιπλοιαρχου
Και οι αξ/κοι ειδικων καθηκοντων, πολυτεχνειο, γιατροι κτλ ως υποναυαρχοι
Οσο για τους Λ. Φ δε νομιζω πως καποιος που προοριζεται για λιμενοφυλακας χρειαζεται καποιο πτυχιο
Η δουλεια του λιμενικου ειναι δυσκολη ειδικα αν ειναι πληρωμα σε σκαφος απ'οποια σχολη και αν προερχεται, το βυσμα ειναι αυτο που κατατρωει το λιμενικο
Οσο για τα εναερια μεσα εκει παιρνουν με προκηρυξη ατομα πολυ σπανια και το ppl δε φτανει γι αυτον που ρωτησε. Παιρνουν εμποροπλοιαρχους και μετα τους 15 μηνες της ΣΝΔ τους εκπαιδευουν στην Ικαρων
και δεν εχει μονο Cessna το λιμενικο

Ημ. Αποστολής: 24/Ιανουαρίου/2011 ώρα 19:44
http://kivernitis.blogspot.com/2010/06/blog-post_06.html" rel="nofollow - Περιπολικά Πλοία Λ. Σ.
http://kivernitis.blogspot.com/2010/06/blog-post_06.html" rel="nofollow - http://kivernitis.blogspot.com/2010/06/blog-post_06.html

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 18:05
Καλησπέρα. Θα ηθελα να ρωτησω, αν γίνεται απο λιμενοφυλακας, να δωσεις πανελληνιες και να περασεις σε σχολη αξιωματικων του λιμενικου. Κατι αντιστοιχο δηλαδη, με το να εισαι πυροσβεστης τουλαχιστον 2 χρονια και να δωσεις πανελληνιες για την σχολη ανθυποπυραγων\
Ευχαριστω

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 18:55
Αρχικά αποστάλθηκε από υποψηφιος

Καλησπέρα. Θα ηθελα να ρωτησω, αν γίνεται απο λιμενοφυλακας, να δωσεις πανελληνιες και να περασεις σε σχολη αξιωματικων του λιμενικου. Κατι αντιστοιχο δηλαδη, με το να εισαι πυροσβεστης τουλαχιστον 2 χρονια και να δωσεις πανελληνιες για την σχολη ανθυποπυραγων\
Ευχαριστω

Ας το πούμε άλλη μια φορά.Το Λιμενικό δεν είναι στις πανελλήνιες

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Ιουλίου/2011 ώρα 05:30
Γεια σας! ειμαι κοπελα 22 ετων κ ακουσα για προκυρηξη στο λιμενικο για λιμονοφυλακας! πες οτι μπαινεις κ σε παιρνουν... μετα τι γινεται; σε στελνουν σε καποιο νησι κ μενεις εκει για το υπολοιπο η εχεις μεταθεσεις σαν τους στρατιωτικους; επισης τι μισθο εχει ενας λιμονοφυλακας κ γενικοτερα εαν αξιζει να κανει μια γυναικα τα χαρτια της; ευχαριστω πολυ εξ αρχης.

Αποστολή από: gregoire
Ημ. Αποστολής: 19/Ιουλίου/2011 ώρα 18:04
Καλισπερα σε ολους!

Ειμαι μηχανικος η/υ-πολυτεχνειο με απολυτηριο λυκειου 18.5. Μπορω να κανω αιτηση για υπαξιωματικος η μονο για εφερδρος σημαιοφορος;

Για οσους ξερουν καποιες ερωτησεις γιατι ειμαι τελειως ασχετος:
1) Οι σημαιοφοροι μολις ορκιστουν φευγουν μεταθεση σε νησι;
2) Την βγαζουν κυριως σε πλοια;
3) Ποια ειναι ακριβως η δουλεια τους; Ποιες ειναι οι ευθυνες τους γενικως;

Ευχαριστω πολυ!

Ημ. Αποστολής: 19/Ιουλίου/2011 ώρα 23:39
Αρχικά αποστάλθηκε από MARIAN

Γεια σας! Ειμαι κοπελα 22 ετων κ ακουσα για προκυρηξη στο λιμενικο για λιμονοφυλακας! Πες οτι μπαινεις κ σε παιρνουν... Μετα τι γινεται; Σε στελνουν σε καποιο νησι κ μενεις εκει για το υπολοιπο η εχεις μεταθεσεις σαν τους στρατιωτικους; Επισης τι μισθο εχει ενας λιμονοφυλακας κ γενικοτερα εαν αξιζει να κανει μια γυναικα τα χαρτια της; Ευχαριστω πολυ εξ αρχης.

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=7240&PN=1" >Μεταθέσεις Λιμενικών
http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=7241" >Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Εμάς ρωτάς αν αξίζει η όχι; Αν σ'αρέσει το επάγγελμα μπες

-------------

Αποστολή από: fereniki-rodo
Ημ. Αποστολής: 24/Ιουλίου/2011 ώρα 05:28
Παιδιά καλησπέρα. Έχω κι εγώ μερικές χαζές απορίες να κάνω, αλλά τι να κάνουμε πρέπει κάπως να λυθούν... Οπότε ρωτάω... Αν κάποιος διοριστεί με κάποια από αυτες τις προκυρήξεις στο λιμενικό σώμα κάνει και ταξίδια με πλοίο κατά καιρούς, είναι δηλαδή και αυτό μέρος της δουλειάς του ή τα κάνει μόνο στην εκπαιδευσή του και μετά τέλος; Επίσης θέλω να ρωτήσω είναι με σύμβαση 3 ετίας ή απλά πρέπει να παραμείνει 3 χρόνια από τη στιγμή που μπαίνει;

Αποστολή από: cHrisAEN
Ημ. Αποστολής: 28/Ιουλίου/2011 ώρα 00:45
Αρχικά αποστάλθηκε από roverr24

Δε μπορω να καταλαβω τι σε προβληματιζει Γκρεκο, το λιμενικο λειτουργει αρκετα καλα και η προσληψη αξιωματικων απο ΑΕΙ και ΑΕΝ ειναι πιστευω οτι ακριβως χρειαζεται το λιμενικο, μπορει οι ΑΕΝ να μην ειναι ΑΕΙ αλλα οπωσδηποτε ενας ΑΕΝατζης εχει αυτα που χρειαζεται το λιμενικο σαν μαθησιακα εφοδια και οι υπολοιποι που ειναι απο Νομικη, οικονομικα κτλ εχουν ειδικες επιστημονικες γνωσεις

Οι υπαξιωματικοι που ειναι πτυχιουχοι ΑΕΙ μπορουν να γινουν αξιωματικοι ενω οι υπολοιποι φτανουν ως το βαθμο του αντιπλοιαρχου
Και οι αξ/κοι ειδικων καθηκοντων, πολυτεχνειο, γιατροι κτλ ως υποναυαρχοι
Οσο για τους Λ. Φ δε νομιζω πως καποιος που προοριζεται για λιμενοφυλακας χρειαζεται καποιο πτυχιο
Η δουλεια του λιμενικου ειναι δυσκολη ειδικα αν ειναι πληρωμα σε σκαφος απ'οποια σχολη και αν προερχεται, το βυσμα ειναι αυτο που κατατρωει το λιμενικο
Οσο για τα εναερια μεσα εκει παιρνουν με προκηρυξη ατομα πολυ σπανια και το ppl δε φτανει γι αυτον που ρωτησε. Παιρνουν εμποροπλοιαρχους και μετα τους 15 μηνες της ΣΝΔ τους εκπαιδευουν στην Ικαρων
και δεν εχει μονο Cessna το λιμενικο

γεια
απ' ότι Θυμάμαι θέλουν 300 ώρες πτήσης και πτυχίο CPL (commercial pilot lisence)
Και εγώ ενδιαφέρομαι για τα εναέρια μέσα, έχω PPL Ερασιτεχνικό πτυχίο και
απόφοιτος ΑΕΝ αλλά δεν το κόβω και Πολύ Εύκολο Να μπεις.
ας Ελπίσουμε Να Μπούμε Υπαξιωματικοί Γιατι Μονό Εκει Ηλικιακά Μας πέρνει Τώρα

Ημ. Αποστολής: 28/Ιουλίου/2011 ώρα 02:37
Αρχικά αποστάλθηκε από cHrisAEN

γεια
απ' ότι Θυμάμαι θέλουν 300 ώρες πτήσης και πτυχίο CPL (commercial pilot lisence)
Και εγώ ενδιαφέρομαι για τα εναέρια μέσα, έχω PPL Ερασιτεχνικό πτυχίο και
απόφοιτος ΑΕΝ αλλά δεν το κόβω και Πολύ Εύκολο Να μπεις.
ας Ελπίσουμε Να Μπούμε Υπαξιωματικοί Γιατι Μονό Εκει Ηλικιακά Μας πέρνει Τώρα

Καλα ΕΑΝ μπεις ξεχνα για αρκετο καιρο τα εναερια μεσα... Κυβερνητης σε πλωτο σκαφος θα εισαι με τις απληρωτες υπερωριες, τα απληρωτα οδοιπορικα-πλευσιμα, τα χρωστουμενα ρεπο, τα απιστευτα ξενυχτια, το σπιτι σου θα το βλεπεις ζωγραφιστο, τις συχνες αποσπασεις... ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ... Καλυτερα λφ ή αξιωματικος... Αλλιως σκεψου το καλα... Πρεπει να σου αρεσει και να εισαι αποφασισμενος

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Αποστολή από: cHrisAEN
Ημ. Αποστολής: 28/Ιουλίου/2011 ώρα 04:05
Φιλε GREKO_27 ευχαριστώ για την απάντηση σου
είναι Αλήθεια Καθε Εργασία Έχει της Δυσκολίες Οπως Προείπες...

αλλά και Από Την άλλη Βάση Του Νόμου Που Λέει Οτι Από Την Στιγμή Που Έχω
το δίπλωμα ΑΕΝ μόλις Βγω Από Την Σχολή ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΏΝ Παίρνω τον Βαθμό Του Αρχικελευστή
για ΜΟΝΟ 5 Χρόνια Έπειτα Άλλα 2 Χρόνια ΑΝΘ/ΣΤΗΣ εμμέσως πλην Σαφώς, μετέπειτα , Ανήκω
στην Κατηγορία Τον Αξιωματικών Όπου Και Συνεχίζω Να Εξελίσσομαι.

όπως Το Αντιλαμβάνομαι Μετά τα 7 χρόνια παραμονής Έως ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ
εισερχόμενος Στοις Βαθμίδες Των ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ τα Καθήκοντα θα είναι το ίδιο
Με αυτούς που έχουν Μπει Με την προκύρηξει των ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ σε γενικές γραμμές...
το άλλο ερώτημα είναι μέχρι πού Φτάνεις Ιεραρχικά στην κλίμακα των ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ;
ή απλώς παραμένεις σημαιοφόρος μέχρι να φύγεις από το σώμα; .

Ημ. Αποστολής: 28/Ιουλίου/2011 ώρα 23:05
Αρχικά αποστάλθηκε από cHrisAEN

Φιλε GREKO_27 ευχαριστώ για την απάντηση σου
είναι Αλήθεια Καθε Εργασία Έχει της Δυσκολίες Οπως Προείπες...

αλλά και Από Την άλλη Βάση Του Νόμου Που Λέει Οτι Από Την Στιγμή Που Έχω
το δίπλωμα ΑΕΝ μόλις Βγω Από Την Σχολή ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΏΝ Παίρνω τον Βαθμό Του Αρχικελευστή
για ΜΟΝΟ 5 Χρόνια Έπειτα Άλλα 2 Χρόνια ΑΝΘ/ΣΤΗΣ εμμέσως πλην Σαφώς, μετέπειτα, Ανήκω
στην Κατηγορία Τον Αξιωματικών Όπου Και Συνεχίζω Να Εξελίσσομαι.

όπως Το Αντιλαμβάνομαι Μετά τα 7 χρόνια παραμονής Έως ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ
εισερχόμενος Στοις Βαθμίδες Των ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ τα Καθήκοντα θα είναι το ίδιο
Με αυτούς που έχουν Μπει Με την προκύρηξει των ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ σε γενικές γραμμές...
το άλλο ερώτημα είναι μέχρι πού Φτάνεις Ιεραρχικά στην κλίμακα των ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ;
ή απλώς παραμένεις σημαιοφόρος μέχρι να φύγεις από το σώμα;

δεν φτανεις μακρια μεχρι πλοιαρχος... Μην τα κοιτας αυτα... Με απολυτηριο λυκειου 15 με 16 + 1 χρονο θαλασσια υπηρεσια σαν ανθυπ + δοκιμος σημαιοφορος ή κελευστης ή διοπος στο πν (θητεια) + λοουερ εισαι 100% μεσα για λφ... Και ασε τους αλλους να τραβανε τα ζωρια στα σκαφη...

ΥΓ... Για φαντασου σε περιπτωση ατυχηματος με το πλωτο σκαφος χωρις δικια σου υπαιτιοτητα περνας ΕΔΕ σαν κυβερνητης και εαν αποδειχθει οτι φταις εσυ... Αντε γεια χαρα απο το σωμα... ΑΝΕΡΓΟΣ... Σκεψου το καλα... Εαν εχεις τα μορια για λφ και δεν δωσεις καν θα κανεις βλακεια...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 09/Αυγούστου/2011 ώρα 17:30
Θα ηθελα να κανω 3 ερωτησεις, ξερω οτι ακομα δεν καναμε τις αιτησεις, απλα για να ξερουμε τι γινεται.

1ον ο μισθος κατα την διαρκεια τις σχολης ποιος ειναι; Εχω ακουσει καπου 90 ευρω.

2ον το πτυχιο ΑΕΙ σου δινει το επιδομα που παιρνουν αλλοι δημοσιοι υπαλληλοι στις τραπεζες η αλλου;

3ον ειναι αληθεια οτι κατα την διαρκεια τις σχολης μπορεις να πηγαινεις το πρωι και να φευγεις το μεσημερι-απογευμα;

ευχαριστω οποιον κανει τον κοπο να απαντηση
ξερω οτι ειναι πολυ νωρις, απλα να εχουμε μια ιδεα του τι γινεται... Ευχαριστω

Αποστολή από: electrolisa
Ημ. Αποστολής: 09/Αυγούστου/2011 ώρα 17:46
Αρχικά αποστάλθηκε από κιμ

Θα ηθελα να κανω 3 ερωτησεις, ξερω οτι ακομα δεν καναμε τις αιτησεις, απλα για να ξερουμε τι γινεται.

1ον ο μισθος κατα την διαρκεια τις σχολης ποιος ειναι; Εχω ακουσει καπου 90 ευρω.

2ον το πτυχιο ΑΕΙ σου δινει το επιδομα που παιρνουν αλλοι δημοσιοι υπαλληλοι στις τραπεζες η αλλου;

3ον ειναι αληθεια οτι κατα την διαρκεια τις σχολης μπορεις να πηγαινεις το πρωι και να φευγεις το μεσημερι-απογευμα;

1 δεν ξερω

2 αποτι ξερω δεν παιρνεις επιδομα απλα θα φτασεις μεχρι καποιον βαθμο παραπανω απο αυτον π τελειωσε ΑΤΕΙ ή ειναι ΔΕ

3 αν εισαι αθηναιος και περασεις στη σχολη στο χατζηκυριακειο, Θα εχεις διανυχτερευση στο σπιτι σου.

-------------
The greatest oak was once a little nut who held its ground. ~Author Unknown

Ημ. Αποστολής: 09/Αυγούστου/2011 ώρα 19:02
Έχω απορίες σχετικά με το λιμενικό σώμα.

Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω ποιά η διαφορά του λιμενοφύλακα με τον λιμενικό. Τι χαρτιά χρειάζονται για το καθένα, και πως μπορείς να μπείς στο καθένα. Ποιό με προκύρηξη, ποιό με σχολή. Ξέρω χαζές ερωτήσεις, απλά δεν το έχω ψάξει πολύ.

Έπειτα θέλω να ρωτήσω κάθε πότε είναι συνήθως οι προκυρήξεις; Δηλαδή του χρόνου παίζει να έχει;

Ευχαριστώ προς το παρόν για τυχόν απαντήσεις. Υπάρχουν κι άλλες απορίες, τις οποίες θα θέσω αργότερα.

Συγγνώμη εαν υπάρχουν σχετικά άρθρα για τις ερωτήσεις μου. Εαν υπάρχουν τότε στείλτε τα εδώ για να τα διαβάσω.

Φιλικά

Ημ. Αποστολής: 09/Αυγούστου/2011 ώρα 21:11

1. Ο μισθός στην σχολή είναι του δόκιμου και είναι περίπου στα 200€ και κατι

2. Δεν υπάρχει επίδομα ειδικό για το εάν έχει κάποιος κάποιο Πτυχίο

3. Όσο για την έξοδο δεν υπάρχει. Μόνο τετάρτη απόγευμα και σκ εαν δεν έχεις στέρηση εξόδου ή κάποια υπηρεσία (η διανυκτέρευση έξω έγινε μόνο στην προηγούμενη σειρά γιατί δεν υπήρχαν κρεβάτια για όλους) στρατιωτική σχολή παιδιά με ότι αυτό συνεπάγεται

Ημ. Αποστολής: 10/Αυγούστου/2011 ώρα 02:48
Ψάξε το φόρουμ και θα τα βρεις όλα

-------------

Αποστολή από: nikopaok4
Ημ. Αποστολής: 10/Αυγούστου/2011 ώρα 21:41
Αρχικά αποστάλθηκε από katerina09

3. Όσο για την έξοδο δεν υπάρχει. Μόνο τετάρτη απόγευμα και σκ εαν δεν έχεις στέρηση εξόδου ή κάποια υπηρεσία (η διανυκτέρευση έξω έγινε μόνο στην προηγούμενη σειρά γιατί δεν υπήρχαν κρεβάτια για όλους) στρατιωτική σχολή παιδιά με ότι αυτό συνεπάγεται
καλα μη το λες εγω Εκανα φανταρος 4 μηνες σε στρατιωτικη σχολη και τα ειδα απο κοντα... Ζωαρα εκαναν οι μαθητες...

Αποστολή από: nikosl86
Ημ. Αποστολής: 10/Αυγούστου/2011 ώρα 23:01
Αρχικά αποστάλθηκε από nikopaok4

Αρχικά αποστάλθηκε από katerina09

καλα μη το λες εγω Εκανα φανταρος 4 μηνες σε στρατιωτικη σχολη και τα ειδα απο κοντα... Ζωαρα εκαναν οι μαθητες...

μου ειπαν οταν πηγα τα χαρτια μου οτι δεν θα κανουν υπηρεσιες οποιοι μπουν και θα εφαρμοσουν μαλλον το συστημα που εκαναν μεχρι το 2008, θα μπαινουν πρωι και μεσημερι προς απογευμα διανυκτευρευση στο σπιτι σου αν εισαι αθηναιος.

Αποστολή από: AlexTheGood
Ημ. Αποστολής: 13/Αυγούστου/2011 ώρα 23:33
Η σχολή λιμενοφυλακών είναι Πειραία απ οτι έχω καταλάβει. Μετά απο πόσο καιρό μπαίνουμε στην σχολή; Αφού περάσουμε τα αθλήματα;

Και στην σχολή λ/φ, έχεις εξόδους κάθε μέρα ή σαπίζεις μέσα; Πως λειτουργεί; Και τι εκπαίδευση έχει πάνω κάτω;

-------------
Ου πόσοι αλλά που

Ημ. Αποστολής: 21/Αυγούστου/2011 ώρα 21:16
Αρχικά αποστάλθηκε από elenaki88

Καλησπέρα και Καλή επιτυχία σε όλους.

θα ήθελα να Διορθώσω Ότι εαν κάποιος έχει πτυχίο είτε ΤΕΙ είτε ΑΤΕΙ και το αναγνωρίσει παίρνει ακόμα ένα με δυο βαθμούς Πάνω από του ΑΝΘΥΠΑΣΠΙΣΤΉ...

Πολύ γέλιο βλέπω και ειρωνεία να το πω και προσβολή σε αυτούς που ήδη υπηρετούν καλό θα ήταν να μην δίνεται λάθος πληροφορίες εαν δεν γνωρίζεται... Η κοπέλα είπε δεν έχει ιδέα...

ΛΙΜΕΝΙΚΟΣ είναι αυτός που υπηρετεί στην Ελληνική Ακτοφυλακή (πρώην Λιμενικό Σώμα) ανεξαρτήτου βαθμού
ΛΙΜΕΝΟΦΎΛΑΚΑΣ είναι αυτός που φέρει τον κατώτερο βαθμό...

Όσο Αφορά Την τοποθέτηση σας μετά την σχολή σύμφωνα με το ισχύον Π. Δ. Είναι 5-8 χρόνια σε μία περιοχή απο τις 3 πρώτες κατηγορίες που σημαίνει οπουδήποτε στο Χάρτη Βλέπεται να υπάρχει νησί και να υπάρχει έστο και ένα φυλάκιο δικό μας... http://www.hcg.gr/" rel="nofollow - http://www.hcg.gr/ Μπείτε εδώ διαβάστε ενημερωθείτε...

Σευχαριστουμε Ελενακι για την ενημερωση. Ποσο κυμαινεται μισθος στη σχολη κ μετα στη δοθλεια ξερεις;

Ημ. Αποστολής: 22/Αυγούστου/2011 ώρα 01:06
Δεν θυμάμαι ακριβώς γύρω στα 220€ σαν Δόκιμος όταν είσαι στην σχολή μετά από την αποφοίτηση σου μέχρι και να κλείσεις χρόνο από την ημερομηνία κατάταξής σου έχεις κρατήσεις γύρω στα 800-850€ και μετά εάν δουλέψεις κανονικά με πενθήμερα και νυκτερινά περίπου 1050 και έπονται νέες μειώσεις όπως ακούτε... Όποιοι αποφασίσετε ότι θέλετε να μπείτε δυστυχώς δεν πρόκειται να γίνεται πλούσιοι είναι όμως μια αξιοπρεπή δουλειά που χρειάζεται σοβαρότητα Και πάνω από όλα να σου αρέσει...

Αποστολή από: lila
Ημ. Αποστολής: 26/Αυγούστου/2011 ώρα 00:40
Γεια σας. σε λιγο καιρο παιρνω πτυχιο αει (με οικονομικα). τωρα πηρα ειδηση την προκυρηξη για λιμενοφυλακεσ... αρχικα η εκπαιδευση ειναι 6μηνο; μπορεις μετα να δωσεις εξετασεις για αξιωματικος η πηγαινει ιεραρχικα; αν πηγαινει ιεραρχικα μπορεις να γινεις αξιωματικος καποια στιγμη; Οι προκυρηξεις ανα τι διαστηματα βγαινουν; ειμαι 23, συμφερει καλυτερα να περιμενω οποτε ξαναγινει προκυρηξη για αξιωματικους; ευχαριστω πολυ... ειμαι τελειως ασχετη αναφορικα στα θεματα αυτα

Αποστολή από: lobiolo
Ημ. Αποστολής: 27/Αυγούστου/2011 ώρα 03:28
Μετα την αποφοιτηση ο λιμενοφυλακας φερει περιστροφο κατα την εκτελεση υπηρεσιας;

-------------

Ημ. Αποστολής: 28/Αυγούστου/2011 ώρα 16:20
Αρχικά αποστάλθηκε από lobiolo

Μετα την αποφοιτηση ο λιμενοφυλακας φερει περιστροφο κατα την εκτελεση υπηρεσιας;

ναι για την περιπτωση που τους επιτεθει κανενα χελιδονοψαρο

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 29/Αυγούστου/2011 ώρα 14:53
Στη σχολη θα κανουμε βολες με οπλο; Θα χει σκοπετα; Αναφορες και φρουρες;

Αν καποιος ειναι αποφοιτος ΑΕΙ και εισαχθει ως Λιμενοφυλακας εξελισσεται βαθμολογικα γρηγοροτερα?

Ημ. Αποστολής: 29/Αυγούστου/2011 ώρα 15:44
Lobiol, πολύ πιστολίδι θες. Πήγαινε στρατό αν είναι... :P

Ημ. Αποστολής: 01/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 00:55
Και κατι αλλο! Γιατι η προκυρηξη δεν κανει διακριση σε αντρες και γυναικες; Θεωρητικα ειναι δυνατον να εισαχθουν σα σπουδαστες μονο γυναικες και στις δυο προκυρηξεις για τις θεσεις που συναγωνιζονται με αντρες. Δε θα υπαρξουν στρεβλωσεις στη λειτουργια του ΛΣ;

Ημ. Αποστολής: 01/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 01:31
Αρχικά αποστάλθηκε από lobiolo

Και κατι αλλο! Γιατι η προκυρηξη δεν κανει διακριση σε αντρες και γυναικες; Θεωρητικα ειναι δυνατον να εισαχθουν σα σπουδαστες μονο γυναικες και στις δυο προκυρηξεις για τις θεσεις που συναγωνιζονται με αντρες. Δε θα υπαρξουν στρεβλωσεις στη λειτουργια του ΛΣ;

Από την στιγμή που ρίξανε το όριο ύψους για τις γυναίκες λες να τους ενδιαφέρει κάτι τέτοιο;

-------------

Αποστολή από: Lock
Ημ. Αποστολής: 05/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 21:01
Παιδια, ποια η γνωμη σας σχετικα με το "λιμενοφυλακας". Αξιζει τελικα;
Εγω ενδιαφερομαι κυριως για ΕΠΟΠ αλλα φαινεται να μην βγαινει παλι προκηρυξη συντομα, να δοκιμασω χαρτια στο Λιμενικο ή θα απογοητευτω στην πορεια; Η επικινδυνοτητα του επαγγελματος ειναι στα υψη; Γενικα συγκριση με εναν ΕΠΟΠ Στρατου Ξηρας γινεται, η καμια σχεση;

Εχω διαβασει απειρα στοιχεια αυτες τις μερες.(συνολο μοριων εχω 20100, με απολυτηριο λυκειου και ξεν. Γλωσσες).
(Παρακαλω μη ειρωνικες απαντησεις αν ειναι αυκολο).

Αποστολή από: Sheldon
Ημ. Αποστολής: 06/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 02:57
Μπορείτε να μας πείτε αν αξίζει σα δουλειά;

Ημ. Αποστολής: 06/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 15:42

Αρχικά αποστάλθηκε από Sheldon

Μπορείτε να μας πείτε αν αξίζει σα δουλειά;

ρε παιδια πριν αρχισετε να ρωτατε καντε μια ερευνα στο ιντερνετ. Δειτε τι σας ενδιαφερει και τι οχι. Τα παντα υπαρχουν στην σελιδα του σωματος και σε πολλα αλλα sites. Ειναι στρατιωτικο σωμα (ασχετα αν θεωρειται σωμα ασφαλειας) εχει μεταθεσεις και σχεδον τα παντα που εχει ο στρατος.. Εχω αναφερθει και πιο πισω σε αυτο.. Αν σου αρεσει και εχεις τρελα με τον στρατο και τη θαλασσα τοτε με το καλο... αλλιως το μονο που θα κανεις θα ειναι να στερησεις την θεση απο καποιον αλλο και το αρνητικο ειναι οτι δεν βγαινουν και τοσο συχνα προκηρυξεις για το λιμενικο. Επισης πρεπει να γνωριζεις και την "εξελιξη" των λιμενοφυλακων μεσα στο σωμα. Δεν ειναι ερωτηση το "αν αξιζει".. για αλλους ναι για αλλους οχι. Προσωπικα δεν θα δηλωσω για λιμενοφυλακας και δεν τα λεω αυτα γιατι σκεφτομαι "περιεργα" οπως το 97% αυτων που γραφουν εδω γυρω.. (χωρις παρεξηγηση)..

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 19:55
Παιδια θα ηθελα να ρωτησω τις εξης ερωτησεις:
1- στη σχολη θα υπαρχει ελευθερος χρονος ή ειναι σαν τον στρατο ολο αγκαριες και σκοπια;
2- θα ηθελα να μου πειτε αν με το πτυχιο αει εχω δικαιωμα να δωσω μεσα στη σχολη κατευθειαν για αξιωματικων;
3- τι ενοειτε οτι μπορει καποιος να σου κοψει τα ρεπο;
4- μεσα στη σχολη διαλεγεις ειδικοτητες; Και αν ναι ποιες;
ευχαριστω

Ημ. Αποστολής: 02/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 22:13
Γεια σας. Ειμαι στους επιτυχοντες για αθληματα εχω ελπίδες πολλές γιατί ειμαι 65 από τους 76 που θα παρουν για δοκιμοι λιμενοφυλακες με βάση την ειδικοτητα στις ενοπλες δυναμεις. Απλως εχω ενα τεραστιο διλλημα. Κανω μεταπτυχιακο στο ανοιχτο πανεπιστημιο ικαι δεν ξερω αν μπορω να συμβαδισω και τα δυο αν θα εχω το χρονο μεσα στη σχολη να κανω τις εργασιες μου. Και επισης ποιες ειναι οι αρμοδιοτητες και τα καθηκοντα του δοκιμου λιμενοφυλακα. Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει

Ημ. Αποστολής: 02/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 22:26
Αρχικά αποστάλθηκε από κωστας

Γεια σας. Ειμαι στους επιτυχοντες για αθληματα εχω ελπίδες πολλές γιατί ειμαι 65 από τους 76 που θα παρουν για δοκιμοι λιμενοφυλακες με βάση την ειδικοτητα στις ενοπλες δυναμεις. Απλως εχω ενα τεραστιο διλλημα. Κανω μεταπτυχιακο στο ανοιχτο πανεπιστημιο ικαι δεν ξερω αν μπορω να συμβαδισω και τα δυο αν θα εχω το χρονο μεσα στη σχολη να κανω τις εργασιες μου. Και επισης ποιες ειναι οι αρμοδιοτητες και τα καθηκοντα του δοκιμου λιμενοφυλακα. Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=7243" >Σχολή Λιμενοφυλάκων

Η εκπαίδευση διαρκεί 6 μήνες, σε αυτούς τους 6 μήνες θα κάνεις μαθήματα (στο θέμα που σου έχω δώσει μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες) από το πρωί έως το μεσημέρι (14:30-15:00), αν δεν έχεις υπηρεσία (θαλαμοφύλακας-σκοπιά κ. Α) θα παίρνεις διανυκτέρευση και θα μπαίνεις το άλλο πρωί (6:30-7:00), δεν νομίζω να μπορέσεις να τα συνδυάσεις και τα δύο

-------------

Ημ. Αποστολής: 25/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 18:41
Καλα τα λες δικιο εχεις

Ημ. Αποστολής: 06/Μαρτίου/2012 ώρα 18:18
Παιδια παρουσιαζομαι οπου ναναι στρατο... ! Και θελω μετα να μπω λιμενικο... Η κατηγορια στις προκυρηξεις ! Γ) Λοιπές ειδικότητες αποκτηθείσες στις Ε. Δ.:! Στην οποια θελω να συμμετεχω με το καλο οταν ερθει η ωρα... Λεει αξιωματικος βολης πυροβοληκου, διαβιβαστης κλπ κλπ... Τετοιες ειδικοτητες περνουν μονο οι ΔΕΑ οι και οι φανταροι, ΠΛΖ βοηθεια παιδες! Ευχαριστω εκ των προτερων!

Αποστολή από: TZIMEAS
Ημ. Αποστολής: 06/Μαρτίου/2012 ώρα 20:43
Αρχικά αποστάλθηκε από σπυροσ

παιδια παρουσιαζομαι οπου ναναι στρατο... ! Και θελω μετα να μπω λιμενικο... Η κατηγορια στις προκυρηξεις ! Γ) λοιπές ειδικότητες αποκτηθείσες στις ε. Δ.:! Στην οποια θελω να συμμετεχω με το καλο οταν ερθει η ωρα... Λεει αξιωματικος βολης πυροβοληκου, διαβιβαστης κλπ κλπ... Τετοιες ειδικοτητες περνουν μονο οι ΔΕΑ οι και οι φανταροι, πλζ βοηθεια παιδες! Ευχαριστω εκ των προτερων!

Αξ/κος βολης δεν ειναι στρατιωτης αλλα δεν νομιζω να ειναι και δοκιμος. Μαλλον βοηθος αξ/κου βολης που ειναι δοκιμος θα λες
απο την αλλη διαβιβαστης ειναι φανταρος. Καλη θητεια να εχεις. Αν θυμαμαι καλα οι διαβιβαστες εχουν κεντρο στην σετηλ στον πυργο και κανουν υπηρεσιες στο κεπικ

Αποστολή από: M16Carbine
Ημ. Αποστολής: 10/Μαρτίου/2012 ώρα 01:32
Αρχικά αποστάλθηκε από Σπυρος

Παιδια παρουσιαζομαι οπου ναναι στρατο... ! Και θελω μετα να μπω λιμενικο... Η κατηγορια στις προκυρηξεις ! Γ) Λοιπές ειδικότητες αποκτηθείσες στις Ε. Δ.:! Στην οποια θελω να συμμετεχω με το καλο οταν ερθει η ωρα... Λεει αξιωματικος βολης πυροβοληκου, διαβιβαστης κλπ κλπ... Τετοιες ειδικοτητες περνουν μονο οι ΔΕΑ οι και οι φανταροι, ΠΛΖ βοηθεια παιδες! Ευχαριστω εκ των προτερων!

Τέτοια ειδικότητα μπορείς να πάρεις και σαν ΔΕΑ και σα φαντάρος, απλώς το θέμα είναι πως θα επιλέξεις την ειδικοτήτα και δεν θα σου τύχει Τυφεκιοφόρος ;

Αποστολή από: Bασω21
Ημ. Αποστολής: 26/Μαΐου/2012 ώρα 22:42
Καλησπερα. Θα θελα να ρωτησω σχετικα με τους λιμενοφυλακες και συγκεκριμενα για τις γυναικες. Πρωτα. Πανε γυναικες στα πλωτα; Και αν ναι πως; Κανονικα οταν τελειωνουν την εκπαιδευση?

Ημ. Αποστολής: 26/Μαΐου/2012 ώρα 23:07

οσο για τα πληρωματα των σκαφων του ΛΣ συμφωνα με ΠΔ πανε μονο οι αποφοιτοι απο ΑΕΝ πλοιαρχοι και μηχανικοι οπου δεν υπαρχουν γυναικες και εαν υπαρχουν ειναι σπανιες...

-------------

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου