Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Στρατιωτικές σχολές και στρατιωτικοί
Περιγραφή Forum: Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=1728
Ημ. Εκτύπωσης: 17/Οκτωβρίου/2018 ώρα 07:59

Θέμα: Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων
Αποστολή από: Guests
θέμα: Συνυπηρέτηση στρατιωτικών/δημοσίων υπαλλήλων
Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2008 ώρα 12:42
Καλημερα,
ηθελα να ρωτησω αν εγω που ειμαι εκπαιδευτικος, θα μπορουσα οταν διοριστω κάπου, να "τραβίξω" μαζι μου τον αντρα μου που θα ειναι εποπ.
η μηπως θα τραβαει αναγκαστικα αυτος εμένα εκει που θα τον στελνουν μεταθεσεις;

Απαντήσεις:
Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2008 ώρα 12:45
Δυστυχως ο αντρα σου σε τραβαει που ειναι στρατιωτικός. Το ιδιο γινεται και με την αστυνομία. Ο στρατιωτικός ''τραβάει΄΄ τον αστυνομικό.

Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2008 ώρα 12:45
Καλημερα,
ηθελα να ρωτησω ειμαι εκπαιδευτικος και ο ανδρας μου σκεφτεται να παει ΕΠΟΠ. Τι θα γινεται με τις μεταθέσεις;
θα τραβαει αυτός εμενα οπου θα τον στελνουν;
η εγω οπου διοριζομαι θα ερχεται αυτός;

-------------

Ημ. Αποστολής: 17/Ιουνίου/2009 ώρα 17:22

Καλησπερα σε ολοus. Ειμαι εποπ στη ροδο και εχω κλεισει 7 χρονια στο στρατο. Φετος μονιμοποιηθηκα. Η γυναικα μου διοριστικε στο Γ. Ν. Χαλκιδας και θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Αντι να ερθει εκεινη με αποσπαση λογω συνυπηρετησης στη ροδο, μπορω εγω με εκτακτη-κατεξαιρεση μεταθεση να παω στη φρουρα Αυλωνας; Εχουμε 2 παιδια το 1 νεογεννητο και χρειαζομαστε βοηθεια για την ανατροφη τους απο τους γονεις της γυναικας μου λογω εργασιας και των δυο μας. Παρακαλω οποιος γνωριζει να μας ενημερωσει αμμεσα. Ευχαριστω.

Αποστολή από: Ε.Π.Σ.
Ημ. Αποστολής: 21/Ιουνίου/2009 ώρα 16:43
Ρε παιδια να ρωτησω κατι; Μονο αν εχει μονιμοποιηθει ενας εποπ, εχει δικαιωμα συνυπηρετησης με τη γυναικα του;(αν κ η ιδια φυσικα ειναι μονιμη στο δημοσιο τομεα) ας μου απαντησει οποιος ξερει

Αποστολή από: annoulini19
Ημ. Αποστολής: 21/Ιουνίου/2009 ώρα 23:42
Απο οτι ξερω Ε. Π. Σ οχι... Φτανει να ειναι παντρεμενος καποιος κ δεν ειναι απαραιτητο να εχει συμπληρωσει 7χρονια υπηρεσιας...

Αποστολή από: Ε.Π.Σ.
Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 15:22
Οκ... Σ΄ευχαριστω πολυ αννουλινι!

Ημ. Αποστολής: 03/Αυγούστου/2009 ώρα 18:57
Καλησπερα σε όλους,
θα ήθελα να ρωτήσει αν νεοδιοριζόμενη υπάλληλος στην Αγροτική Τράπεζα της Αθήνας, μπορεί να συνυπηρετήσει με εποπ που δεν έχει μονιμοποιηθεί και βρίσκεται σε παραμεθόριο.

Ημ. Αποστολής: 31/Αυγούστου/2009 ώρα 17:37
Απαντάω σε όσες/όσοι είναι ΔΥ και είναι παντρεμένες/νοι, με πολιτικό ή θρησκευτικό γάμο, με ΕΠΟΠ ή γενικότερα με στρατιωτικό και το αντίστροφο: Ουσιαστικά, επειδή το ΥΠΕΘΑ είναι υψηλότερης σημασίας σε σχέση με άλλα υπουργεία, γι' αυτό το λόγο και η/ο ΔΥ ακολουθεί την/τον στρατιωτικό. Υπάρχουν φυσικά τα ΦΕΚ για τον ΕΣ και τα σώματα ασφαλείας.

Αποστολή από: nikki183
Ημ. Αποστολής: 22/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 14:30

Γεια σας. Πριν απο τρια χρονια ειχα δυσκολευτει παρα παρα πολυ να παρω αποσπαση απο τις σερρες στην ξανθη οπου υπηρετει ο συζυγος μου. Εγω ειμαι μαια τε. Κανεις δεν εφαρμοζε κανενα νομο,(νοσοκομειο, δυπε, υπουργειο) και τολμω να πω οτι ειχαν και μαυρα μεσανυχτα για το θεμα της αποσπασης σε παραμεθωριο. Τελος παντων. Τωρα τρεμω την ωρα και τη στιγμη που ο συζυγος μου θα παρει μεταθεση και θα πρεπει να επαναλαβω τη διαδικασια. Εχει αλλαξει τιποτα προς το καλυτερο; Τι θα πρεπει να κανει μια μητερα; Να παραμενει εγκλωβισμενη στην ξανθη με το μωρο ενω ο συζυγος θα τρεχει μονος του στον τοπο μεταθεσης του; Γιατι υπαρχει τετοια δυστοκια στο συγκεκριμενο ζητημα; Δεν ειναι ξεκαθαροι οι νομοι;

-------------

Αποστολή από: cofter
Ημ. Αποστολής: 27/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 23:23
Ειμαι εποπ δνεας 2003 εχω μετατεθει στη λημνο και η γυναικα δουλευει με stage στον οαεδ δυστηχως στο νησι δεν υπαρχει οαεδ παρα μονο ανταποκριτησ

γνωριζει κανεις κατι για το πως θα φερω την γυναικα μου στο νησι;

Ημ. Αποστολής: 09/Νοεμβρίου/2009 ώρα 23:53
Η κοπελα μου σπουδαζει τοπικη αυτοδιοικηση (δημαρχια-νομαρχια) και οταν τελειωσει, αυτο εχει πρωτευον στο μυαλο της. ποιες ειναι οι πιθανοτητες φιλε μου, την τραβαω; με τραβαει; η' θα εχουμε προβλημα...

Ημ. Αποστολής: 10/Νοεμβρίου/2009 ώρα 00:00
Αρχικά αποστάλθηκε από ΜΑΡΙΟΣ ΧΙΟΣ

Η κοπελα μου σπουδαζει τοπικη αυτοδιοικηση (δημαρχια-νομαρχια) και οταν τελειωσει, αυτο εχει πρωτευον στο μυαλο της. Ποιες ειναι οι πιθανοτητες φιλε μου, την τραβαω; Με τραβαει; Η' θα εχουμε προβλημα...

Σπουδαζει, κατσε πρωτα να διοριστει στο δημοσιο κ μετα δεν υπαρχει προβλημα. Οταν τελειωσει την σχολη πρεπει να δωσει ΑΣΕΠ για να διοριστει

Ημ. Αποστολής: 10/Νοεμβρίου/2009 ώρα 00:22
Επειδη ομως το παμε για πιο σοβαρα, πρεπει να ξερω ποιες ειναι οι προοπτικεσ... αν οντως παει σε αυτη την δουλεια (νομαρχια-δημαρχειο) τι γινεται; με τραβαει στον τοπο μας (παραμεθωριοσ); εγω θα την τραβαω οπου πηγαινω; η' θα υπαρχει προβλημα;

Αποστολή από: vagelis7
Ημ. Αποστολής: 25/Ιανουαρίου/2010 ώρα 23:55
Είμαι στρατιωτικός και η γυναίκα μου πέρασε μέσο ΑΣΕΠ στο δημόσιο σε νοσοκομείο.
Μπορώ να την φέρω αμέσως κοντά μου, η πρέπει πρώτα να πάει για κάποιο χρονικό διάστημα στην περιοχή που πέρασε;

Ημ. Αποστολής: 27/Ιανουαρίου/2010 ώρα 19:57

Καλησπέρα έχω διοριστεί τον Απρίλιο στην Αγροτική στην Αρκαδία και ο συζυγός μου είναι στρατιωτικός που μετατέθηκε τον Ιούνιο στη Θεσσαλονίκη. Ίσχύει η συνυπηρέτηση για εμάς της Αγροτικής; Έχουμε και δύο παιδιά (4χρονών και 4 μηνών).

Ημ. Αποστολής: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 00:17
Καλησπέρα.
Είμαι στρατιωτικός και η σύζυγος μου πέρασε στο Δημόσιο στην Κατερίνη με τους Παλλινοστούντες. Είναι υποχρεωμένη να παραμείνει 10 χρόνια.
Ισχύει κάποιου είδους συνηπηρέτηση; Αν δεν μπορώ να την "τραβήξω" εγώ, μπορεί αυτή εμένα;

Αποστολή από: Rafale
Ημ. Αποστολής: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 00:21
Αρχικά αποστάλθηκε από GL28

Καλησπέρα.
Είμαι στρατιωτικός και η σύζυγος μου πέρασε στο Δημόσιο στην Κατερίνη με τους Παλλινοστούντες. Είναι υποχρεωμένη να παραμείνει 10 χρόνια.
Ισχύει κάποιου είδους συνηπηρέτηση; Αν δεν μπορώ να την "τραβήξω" εγώ, μπορεί αυτή εμένα;
εσυ θα τραβηξεις τη συζυγο. Μα τι κανουν ωρε τα 1α γραφεια σας; Δεν υπαρχει ενημερωση; Δεν λαμβανεται γνωση καθε διαταγης που ερχεται στη μοναδα σας;

-------------

Αποστολή από: ΟΑΑΕΕ02
Ημ. Αποστολής: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 00:22

Ο αρχαιοτερος τραβαει τον νεοτερο εφοσον βεβαια υπαρχει θεση για τον δευτερο

Ημ. Αποστολής: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 00:24
Αρχαιοτερος που δηλ ; Στρατιωτικο με δημοσιο υπαλληλο;

-------------

Ημ. Αποστολής: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 00:27
Ναι και Οι δημοσιοι εχουν βαθμους ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ

Ημ. Αποστολής: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 00:29
Αυτος ειναι αρχαιοτητα δηλ; Μηπως λιγο τα μπερδευεις; Αυτο δεν ειναι εκπαιδευτικο επιπεδο; Δηλ αν ειναι υε η κοπελα και ο αντρας λχιας ποιος ειναι ο αρχαιοτερος;

-------------

Ημ. Αποστολής: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 00:31
Οποιος εχει προσληφθει πρωτος

Ημ. Αποστολής: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 00:43
Αυτο δεν ειναι αρχαιοτητα καλε. Ειναι οποιος προλαβε τον κυριον ειδε. Εγω γνωριζω οτι ο στρατιωτικος "τραβαει" δημοσιο υπαλληλο Βαση μια πδ που δεν θυμαμαι τωρα ποια και ειναι η Ιδια και στα σωματα ασφαλειας.

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 17:03

Με συνφωνο συμβιωσης εχει το δικαιωμα να τραβηξει ενας στρατιωτικος την κοπελα του αν ειναι δημοσιος υπαλληλος

Αποστολή από: spirosgiapros
Ημ. Αποστολής: 19/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 18:40
Συναδελφοι τα προεδρικα διαταγματα των μεταθεσεων τα εχετε διαβασει;

-------------

Ημ. Αποστολής: 23/Μαρτίου/2010 ώρα 03:03

Καησπερα σε ολους. μηπως μπορει καποιος να μου δωσει μια απαντηση στην ερωτηση μου; η γυναικα μου διοριστηκε τωρα στην αγροτικη τραπεζα, εγω ειμαι μονιμος στην αεροπορια, ισχυει για εμας η συνηπηρετηση;

Ημ. Αποστολής: 06/Απριλίου/2010 ώρα 14:58
Παρακαλω οποιον ξερει να μου απαντησει αν Μπορει να αρνηθει η υπηρεσια την συνυπηρετηση.
δηλ εγω περασα εποπ, ο αντρας μου ειναι δ. Υ. Μπορουν να αρνηθουν να τον αφησουν να ερθει οπου στειλουν εμενα και να καταληξει ο καθενας σε διαφορετικο σημειο της ελλαδας;
οσοι ειναι παντρεμενοι και εχουν και παιδι μπορουν να με καταλαβουν ποσο σημαντικο ειναι αυτο το ζητημα
ευχαριστω εκ των προτερων

Ημ. Αποστολής: 22/Απριλίου/2010 ώρα 01:00
Ξερεις καποιος τι ισχυει με ατε ;sos

Ημ. Αποστολής: 22/Απριλίου/2010 ώρα 01:03

Στην δικη μου λενε οχι για συνηπηρετηση. δεν υπαρχουν θεσεις της λενε. ξερει κανεις κατι;

Ημ. Αποστολής: 12/Ιουνίου/2010 ώρα 00:15
[QUOTE=]καλησπερα. Ειμαι εποπ με τοποθετηση στην παραμεθωριο και εχω παντρευτει με πολιτικο. Ο συζυγος δουλευει στην εαβ στην χαλκιδα. Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση; ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ Η ΕΑΒ. ΤΙ γινεται με τραβαει αυτος¨; Δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο στην παραμεθωριο για τον συζυγο.

Ημ. Αποστολής: 09/Ιουλίου/2010 ώρα 17:03
Γεια σας. να ρωτησω κατι; Ειμαι δασκαλα πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης και ο συζυγος μου ειναι αστυνομικος με οργανικη θεση σε νησι νομου. εγω εχω οργανικη θεση σε σχολειο στην ευβοια και καθε χρονο αιτουμαι αποσπασης με κριτηριο την συνηπηρετηση, η οποια και εως τωρα ικανοποιηται και ετσι υπηρετουμε μαζι στο νησι. οταν ο συζυγος μου παρει μεταθεση στην πρωτευουσα του νομου εγω θα αποσπαστω-εργαστω σε σχολειο στην ιδια περιοχη με το συζυγο (πρωτευουσα του νομου) η' βασει μοριων που εχω στην ευρυτερη περιοχη-νομο, τουτεστιν σε απομακρυσμενη περιοχη, περαν την περιοχης που θα ειναι ο συζυγος; Γιατι η πρωτοβαθμια εκπαιδευση του νομου ισχυριζεται αυτο που ανεφερα, ενω το υπουργειο ισχυριζεται οτι ακολουθω κανονικα το συζυγο οπου και αν μετατεθει, στη "στενη" περιοχη και οχι στο νομο. ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Ημ. Αποστολής: 30/Ιουλίου/2010 ώρα 22:18
Γεια σας. Είμαι εκπαιδευτικός αναπληρώτρια και σε ένα μήνα θα γίνω μόνιμη. Ο σύζυγός μου ανήκει στην Πυροσβεστική. Η συνυπηρέτησή μας θα ισχύει από τον πρώτο χρόνο του διορισμού μου ή θα τον ακολουθήσω αφού ολοκληρώσω Τρία χρόνια;

Ημ. Αποστολής: 24/Αυγούστου/2010 ώρα 02:57
Αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη απάντηση στο μήνυμα της Χαράς θα χαιρόμουν πολύ μια κι εγώ είμαι σύζυγος στρατιωτικού κι εκπαιδευτικός στη δευτεροβάθμια. Πήρα βέβαια αποσπαση όμως δεν ξέρω αν η τοποθέτηση θα γίνει στην ευρύτερη περιοχή του νομού ή πρέπει να είναι κοντά στην εργασία του συγκεκριμένα πρωτεύουσα του νομού; Ξέρει κανεις αν υπάρχει οδηγία που να το διευκρινίζει;

Ημ. Αποστολής: 04/Νοεμβρίου/2010 ώρα 00:14
Καταρχήν ΠΑΝΤΑ ο Στρατιωτικός τραβάει τον άλλο ΔΥ, ΠΑΝΤΑ η συνυπηρετηση στην παραμεθόριο είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ!
Αν δηλώσει κάποιος παραμονή για 10 χρόνια στον ΑΣΕΠ για μια θέση τότε ΒΥΕ ΒΥΕ η συνυπηρέτηση.
Για ΑΤΕ που ρώτησε κάποιος ξέρω συνάδελφο που το κατάφερε με κάποια γνωμάτευση θετική απο τα κεντρικά της τράπεζας (δεν είναι Δημόσιο προσοχή με την ένοια που συζητάμε εδώ). Η γυναίκα μου διάλεξε το ΙΚΑ και οχι ΑΤΕ (Περασε και στα 2 μέσο ΑΣΕΠ) γι'αυτό το λόγο.
Οσο για το Νομό δεν είμαι σίγουρος αλλά θυμάμε οτι μπορούν να σε μεταθέσουν στον ίδιο Νομό σε άλλο μέρος αρκεί να έχει απ'ευθειας σύνδεση οδικού μέσου... Επαναλαμβάνω δεν είμαι σίγουρος.

Ημ. Αποστολής: 11/Ιανουαρίου/2011 ώρα 04:03
Να ρωτησω κατι επειδη και εγω εχω διοριστει στο ΙΚΑ και ο αντρας μου ειναι ΕΠΟΠ, εψαξες αν ισχυει η υποχρεωτικη παραμονη για μια διετια στο ΙΚΑ που διοριστηκε καποιος, πριν την συνυπηρετηση;
Ευχαριστω εκ των προτερων

Αποστολή από: dn24
Ημ. Αποστολής: 11/Ιανουαρίου/2011 ώρα 14:44
Αρχικά αποστάλθηκε από guest

Να ρωτησω κατι επειδη και εγω εχω διοριστει στο ΙΚΑ και ο αντρας μου ειναι ΕΠΟΠ, εψαξες αν ισχυει η υποχρεωτικη παραμονη για μια διετια στο ΙΚΑ που διοριστηκε καποιος, πριν την συνυπηρετηση;
Ευχαριστω εκ των προτερων
Δες http://www.metataxeis.gr/index.php?action=printpage;topic=1013.0" rel="nofollow - εδω

-------------
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού

Ημ. Αποστολής: 04/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 01:44
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Εγώ που είμαι αναπληρώτρια σε δημόσια υπηρεσία του υπουργείου εκπαίδευσης και ο φίλος μου εποπ, πρόκειται να συνυπηρετήσουμε ποτέ; Θα πρέπει να διοριστώ στο δημόσιο;(τώρα είμαι ικα). Και αφού το κράτος πλέον δεν διορίζει γιατί δεν φροντίζει και για τους αναπληρωτές με τους στρατιωτικούς ως προς τις συνυπηρετήσεις;

Αποστολή από: jenny 81
Ημ. Αποστολής: 26/Ιουνίου/2011 ώρα 14:23
Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα την βοήθεια όποιου γνωρίζει, είμαι σύζυγος στρατιωτικού και δημόσιος υπάλληλος, ο σύζυγός μου μετατέθηκε πέρισυ στην Χίο, εγώ φέτος έκλεισα διετία και μονιμοποιήθηκα στην Αθήνα, και πάνω που ετοιμαζόμουν να υποβάλλω αίτηση συνυπηρέτησης έμεινα έγκυος και δυστυχώς έχω μια αρκετά άσχημη εγκυμοσύνη με αιμορραγία και ακινησία. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μπορεί να έρθει εδώ ο σύζυγός μου?

Ημ. Αποστολής: 11/Οκτωβρίου/2011 ώρα 20:01
Τι πάει να πεί "... Πάνω που ετοιμαζόμουν να υποβάλλω αίτηση συνυπηρέτησης έμεινα έγκυος". Αφού μονιμοποιήθηκες έπρεπε την ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ να υποβάλλεις την αίτηση συνυπηρέτησης, να πάρεις ιατρική γνωμάτευση ότι είσαι έγγυος, αναρ. Άδεια και να πάς στην Χίο στον αντρουλη σου έως ότου εγκριθεί η συνυπηρέτηση. Αλλά σε βολεύει να μεινεις με τη μαμά σου στην Αθήνα, πήρες και χαρτί για επαπειλούμενη κύηση (δεν είναι δα και δύσκολο) και παρακαλάς να αφήσει ο στρατιωτικός τα σύνορα και να ΄ρθει να "φυλάει" την Αθήνα

Ημ. Αποστολής: 08/Νοεμβρίου/2011 ώρα 20:20
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, η μαμά μου είναι στην Θεσσαλονίκη όπως και η πεθερά μου με σοβαρά προβλήματα υγείας και οι 2, εγώ έχω κλείσει και επίσημα 4 μήνες όχι απλά ξάπλα στο κρεβάτι, αλλά είμαι με εισαγωγή στο νοσοκομείο Έλενα Βενιζέλου, δεν βγήκα ούτε μία ώρα, είμαι εντελώς μόνη μου κι ο άντρας μου έρχεται όποτε μπορεί. Δεν είναι μια ευχάριστη κατάσταση.

Αποστολή από: Greek_Army
Ημ. Αποστολής: 08/Νοεμβρίου/2011 ώρα 20:55
Αρχικά αποστάλθηκε από jenny 81

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα την βοήθεια όποιου γνωρίζει, είμαι σύζυγος στρατιωτικού και δημόσιος υπάλληλος, ο σύζυγός μου μετατέθηκε πέρισυ στην Χίο, εγώ φέτος έκλεισα διετία και μονιμοποιήθηκα στην Αθήνα, και πάνω που ετοιμαζόμουν να υποβάλλω αίτηση συνυπηρέτησης έμεινα έγκυος και δυστυχώς έχω μια αρκετά άσχημη εγκυμοσύνη με αιμορραγία και ακινησία. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μπορεί να έρθει εδώ ο σύζυγός μου;

Αν δεν μας πεις σε ποια υπηρεσία είσαι δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε

-------------

Ημ. Αποστολής: 09/Νοεμβρίου/2011 ώρα 11:59
Είμαι νοσηλεύτρια διορισμένη στον Ευαγγελισμό, υπάρχει καμί περίπτωση να έρθει ο σύζυγός μου με απόσπαση έως ότου γεννήσω?

Ημ. Αποστολής: 09/Νοεμβρίου/2011 ώρα 17:12
Διάβασε http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:vJ5KlAUE0J4J:Www.disabled.gr/lib/%3Fp%3D35530+%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF+%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1+%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7+%CE%BD%CE%BF%CF%83%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%82+%CE%BC%CE%B5+%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF+%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%82+2011&cd=6&hl=el&ct=clnk&gl=gr" rel="nofollow - εδώ το άρθρο 7

-------------

Ημ. Αποστολής: 19/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 15:01

Είμαι Δ. Υ και σύζυγος στρατιωτικού που υπηρετεί σε παραμεθόριο.

Έχω κάνει τα χαρτιά μου από τα μέσα Αυγούστου με βάση το Νόμο 2946/2001.
Λόγω Καλλικράτη την έχω πατήσει όπως και πολλοί άλλοι διότι άργησαν να σχηματισθούν τα υπηρεσιακά συμβούλια με αποτέλεσμα να μην μπορεί να περάσει το θέμα.

Δυστυχώς η διαδικασία αυτή είναι χρονοβόρα και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να μπορέσω να πάω πίσω στο σπίτι μου.

Έψαξα αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι στο ιντερνετ.

Έχουν περάσει 4,5 μήνες και έχει γίνει μόνο το πρώτο βήμα της διαδικασίας και σε περίπτωση εκλογών δεν το συζητώ ότι μπορεί να πάρει ολόκληρο χρόνο για να γυρίσω.

Η κατάσταση είναι τραγική και φαντάζομαι ότι δεν είναι μόνο στο δικό μου σπίτι αυτό το πρόβλημα. Θα παρακαλούσα αν γνωρίζεται κάτι να με ενημερώσετε.

Και κάτι νέο…

Πλέον με το Πολυνομοσχέδιο που εκδόθηκε στην εφημερίδα της κυβέρνησης στις 27/10/2011, αριθμός φύλλου 226 υπάρχουν αλλαγές και στο ποιος φορέας θα καταβάλει την μισθοδοσία των αποσπασμένων. Από 01.01.2012 την μισθοδοσία την αναλαμβάνει ο φορέας που πηγαίνεις.

Βλέπετε Ν.4024 άρθρο 25.

Ημ. Αποστολής: 19/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 19:26
Για να στέλνεις σε αυτό το θέμα σίγουρα θα είσαι δημόσιος υπάλληλος, το θέμα είναι σε ποια υπηρεσία ανήκεις πότε διορίστηκες κτλπ

-------------

Ημ. Αποστολής: 09/Ιουλίου/2012 ώρα 17:35

Σωφρονιστικος υπάλληλος μπορεί να τραβήξει στρατιωτικό; Ο σωφρονιστικός δε νομίζω να εχει μεταθεσεις και εξαλλου δεν ειναι κ πολλες οι φυλακες για να παει αλλου. Γνωριζετε αν μπορει να γινει συνυπηρετηση;

Ημ. Αποστολής: 30/Αυγούστου/2012 ώρα 14:03
Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω! Εγώ είμαι εποπ λχιας στα 10 χρόνια και είμαι στον έβρο! Η γυναίκα μου εκπαιδευτικός στην Ξάνθη, υπάρχει περίπτωση να με τραβήξει στην περιοχή της Ξάνθης για συνυπηρέτηση; Και αν ναι τι πρέπει να κάνω! Ευχαριστώ...

Ημ. Αποστολής: 02/Απριλίου/2013 ώρα 21:37

Καλησπέρα παιδιά.

Μια ερώτηση Για την συνυπηρέτηση εκπαιδευτικών αναπληρωτών με στρατιωτικούς έχει αλλάξει κάτι; Δεν θυμάμαι… το 2012 κάποιο χαρτί είχα δει στην μονάδα μου αλλά τότε δεν ασχολήθηκα γιατί δεν ήμουν παντρεμένος

Ημ. Αποστολής: 02/Απριλίου/2013 ώρα 22:55
Όχι δεν έχει αλλάξει κάτι, δεν υπάρχει συνυπηρέτηση.

-------------

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουνίου/2013 ώρα 02:47
Τι γινεται οταν υπαρχει συνυπηρετηση και ο συζυγος παιρνει μεταθεση. Εχω αποσπασθει λογω συνυπηρετησης σε αλλο υπουργειο απο αυτο της οργανικης μου θεσης. Μπορω με την αιτηση για ανακληση αποσπασης να αιτηθω νεα αποσπαση λογω συνυπηρετησης στο ιδιο υπουργειο που ειμαι τωρα απεσπασμενη; Η απαντηση σας ειναι πολυ σημαντικη για μενα και την οικογενεια μου. Ευχαριστω.

-------------

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουνίου/2013 ώρα 21:15
Αν δεν μας πεις σε ποια υπηρεσία είσαι δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

-------------

Αποστολή από: mntaska
Ημ. Αποστολής: 22/Ιανουαρίου/2014 ώρα 13:41
καλημερα
να σας ρωτησω μηπως γνωριζετε
ειμαι διοικητικη υπαλληλος στο υπουργειο παιδειας και ο αρραβωνιαστικος μου ειναι εποπ στη ροδο. αν παντρευτουμε μπορει να παρει μεταθεση εδω αθηνα; τον τραβαω;
ευχαριστω εκ των προτερων

Ημ. Αποστολής: 22/Ιανουαρίου/2014 ώρα 16:52
Όχι, ο στρατιωτικός θα σε τραβήξει.

-------------

Αποστολή από: ΕΥΗ 3καλα
Ημ. Αποστολής: 23/Μαΐου/2014 ώρα 18:04
Γινεται με τυχον διαφορες ενεργειες ο αστυνομικος να τραβηξει στρατιωτικο ΄,

Αποστολή από: Terminator
Ημ. Αποστολής: 23/Μαΐου/2014 ώρα 18:13
Οχι ο στρατιωτικος πάντα τραβά τον αστυνομικο

Αποστολή από: ΕΥΗ 3καλα
Ημ. Αποστολής: 23/Μαΐου/2014 ώρα 21:10
Δεν υπαρχει καμια εξαιρεση στον κανονα αυτο?

Ημ. Αποστολής: 23/Μαΐου/2014 ώρα 22:54
1. Όχι.
2. Είσαι σε λάθος θέμα http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=1971" >Συνυπηρέτηση στρατιωτικών / σωμάτων ασφαλείας

-------------

Ημ. Αποστολής: 13/Οκτωβρίου/2014 ώρα 21:19
Καλησπερα! Ειμαι μονιμη εκπαιδευτικος απο το 2008. Ο αντρας μου Εποπ απο το 2009. Ειμαστε παραμεθωριο απο τοτε. Παιρνω εγω αποσπασεις καθε χρονο, αφου η θεση μου ειναι στη Κρητη. Ο αντρας μου δεν εχει μονιμοποιηθει ακομα (νομιζω τον Αυγουστο του 2015 κλεινει 7ετια). Μπορω αφου μονιμοποιηθει να τον τραβηξω εγω στη Κρητη;

Αποστολή από: D.Y.K
Ημ. Αποστολής: 13/Οκτωβρίου/2014 ώρα 22:58
Αρχικά αποστάλθηκε από Ελεν

Καλησπερα! Ειμαι μονιμη εκπαιδευτικος απο το 2008. Ο αντρας μου Εποπ απο το 2009. Ειμαστε παραμεθωριο απο τοτε. Παιρνω εγω αποσπασεις καθε χρονο, αφου η θεση μου ειναι στη Κρητη. Ο αντρας μου δεν εχει μονιμοποιηθει ακομα (νομιζω τον Αυγουστο του 2015 κλεινει 7ετια). Μπορω αφου μονιμοποιηθει να τον τραβηξω εγω στη Κρητη;

Είναι εξαιρετικά δύσκολο.
Και για να μην μακρηγορώ έτσι όπως έχουν κάνει την νομοθεσία ο σύζυγος σας θα σας τραβάει σχεδόν πάντα σε όσες μεταθέσεις παίρνει.

Ημ. Αποστολής: 14/Οκτωβρίου/2014 ώρα 13:17
Καταλαβα. Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Ημ. Αποστολής: 17/Νοεμβρίου/2014 ώρα 19:35
Καλησπέρα σας! Διοριστηκα ως μόνιμη υπάλληλος του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ Αγρινίου από 29/10/14 και ο σύζυγός μου είναι στρατιωτικός ΕΠΟΠ στη Κάλυμνο. Τι μπορούμε να κάνουμε για συνυπηρετηση; Μόνο ο στρατιωτικός μπορεί να με τραβάει εκεί που υπηρετεί ή μπορώ να τον φέρω στο Μεσολόγγι;

Αποστολή από: D.Y.K
Ημ. Αποστολής: 17/Νοεμβρίου/2014 ώρα 23:24
Αρχικά αποστάλθηκε από Ρένα

Καλησπέρα σας! Διοριστηκα ως μόνιμη υπάλληλος του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ Αγρινίου από 29/10/14 και ο σύζυγός μου είναι στρατιωτικός ΕΠΟΠ στη Κάλυμνο. Τι μπορούμε να κάνουμε για συνυπηρετηση; Μόνο ο στρατιωτικός μπορεί να με τραβάει εκεί που υπηρετεί ή μπορώ να τον φέρω στο Μεσολόγγι;

Μόνο ο σύζυγος σας μπορεί να σας τραβήξει στην Κάλυμνο.

Ημ. Αποστολής: 18/Νοεμβρίου/2014 ώρα 18:05
Ευχαριστώ για την απάντηση σας!

Ημ. Αποστολής: 10/Ιανουαρίου/2015 ώρα 11:57
Είμαι διοικητικός υπάλληλος 3 1/2 χρόνια στο Νοσοκομείο της Φλώρινας και ο συζυγός μου υπηρετεί ως Μόνιμος ΕΠ. ΟΠ. Σε πλοίο του Πολεμικού Ναυτικού με βάση την Αμφιάλη. Γίνεται να με φέρει με απόσπαση σε κάποιο Νοσοκομείο της Αθήνας; Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει.

Αποστολή από: mmmm
Ημ. Αποστολής: 04/Μαρτίου/2015 ώρα 22:21
Γεια σας. Ειμαι νοσηλευτρια με οργανικη θεση στην αθηνα. Τα τελευταια 3χρονια ημουν με συνυπηρετηση με τον ενστολο συζυγο μου στην ορεστιαδα. Το καλοκαιρι πηρε μεταθεση για Θεσσαλονικη. Εχω κανει αιτηση για συνυπηρετηση απο το καλοκαιρι και ακομα τιποτα. Δεν με περναει απο το υπηρεσιακο ο φορεας υποδοχης, δηλ. Η θεσσολονικη και μου λεν ολο στο επομενο και στο επομενο (και εχω και 3 παιδια), συν οτι εχει ακομα αρκετο δρομο μεχρι να τελειωσει (υπε, υπουργεια κλπ) εχουν περασει 6μηνες και εγω εχω γυρισει στην οργανικη θεση στην αθηνα. Αυτο Που οριζει ο νομος μπορει καποιος να μου το μεταφρασει; Μπορω να κινηθω δικαστικα;

Ημ. Αποστολής: 04/Μαρτίου/2015 ώρα 22:24
Τι σημαινει ευλογο χρονικο διαστημα?

Ημ. Αποστολής: 04/Μαρτίου/2015 ώρα 23:10
Εύλογο χρονικό διάστημα ονομάζεται ο χρόνος που έχει δρομολογηθεί να γίνει κάτι εντός 12 μηνών.

Ημ. Αποστολής: 05/Μαρτίου/2015 ώρα 19:25
12 μηνων; Μα οι μεταθεσεις στο στρατο ξηρας μπορει να ειναι για 2 χρονια. Στο κιλκις ο συζυγος ηταν για 2 χρονια. Ισχυει τιποτα διαφορετικο για τη συνυπηρετηση οταν ο ενστολος μετατιθεται καθε 2 με 3 χρονια?

Ημ. Αποστολής: 06/Μαρτίου/2015 ώρα 16:13
Δεν γνωρίζω τι γίνεται στο στρατό καθώς δεν είμαι μόνιμος, εγώ σου απάντησα σε ένα κομμάτι του μηνύματος.

Ημ. Αποστολής: 06/Μαρτίου/2015 ώρα 17:13
Σας ευχαριστω για την απαντηση.

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2015 ώρα 13:09
Έπεσα τυχαία πάνω στο θέμα και η απάντηση μου είναι ότι μπορείς να τον τραβήξεις εσύ. Εξαρτάται από την θέση την οποία κατέχεις. Είναι λίγο περίπλοκο το θέμα αλλά γίνεται. Πχ μία Διευθύντρια τον τραβάει έναν στρατιωτικό - αστυφύλακα κλπ γιατί είναι ανώτερη η θέση που κατέχει.

Ημ. Αποστολής: 10/Μαρτίου/2016 ώρα 00:55
Καλησπερα σας. ο αρραβωνιαστικος μου πριν λιγο καιρο μπηκε πενταετους πυροσβεστικη εγω ειμαι νοσηλευτρια (εποπ) στην αεροπορια εχω 11 χρονια και επεδη ειναι απο βορεια Ελλάδα θελουμε να παμε εκει. μπορει οταν παντρευτουμε να με τραβηξει; Και να παω αν δεν εχει μοναδα της αεροποριας σε καποια μοναδα του στρατου; Σας ευχαριστω

Ημ. Αποστολής: 10/Μαρτίου/2016 ώρα 11:50
Όχι, εσύ θα τον τραβηξεις στην μετάθεση σου.

Ημ. Αποστολής: 30/Απριλίου/2017 ώρα 12:09
Καλησπερα σας. θα ηθελα να ρωτησω το εξης. διοριστηκα σε παραμεθωριο περιοχη με ορο της προκυριξης να παραμηνω 10 χρονια. ο αντρας μου υπηρετει σε αλλη παραμεθωριο περιοχη για 10 χρονια εως τωρα. μπορει να με τραβηξει?

Ημ. Αποστολής: 07/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 21:29
Καλησπέρα. Είμαι δασκάλα (μόνιμη). Μπορω να "τραβήξω" τον στρατιωτικο σύζυγό μου στον νομό στον οποίο έχω μονιμη θέση; Ευχαριστώ.

Ημ. Αποστολής: 13/Απριλίου/2018 ώρα 08:49
Καλημέρα σας. Χρειάζομαι την βοήθεια σας! Είμαι αναπληρώτρια καθηγήτρια της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και ο σύζυγος μου είναι μόνιμος αξιωματικός στον στρατό Κρήτης. Θα μπορούσε να με τραβήξει, ώστε να συνυπηρετήσουμε στο ίδιο μέρος; Έχουμε μωρό 20 μηνών και είμαι και έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μας, τι μπορώ να κάνω;

Ημ. Αποστολής: 16/Απριλίου/2018 ώρα 10:06
Καλημέρα! Πρώτα από όλα θα απαντήσω με πάσα επιφύλαξη πάντα, στην An_. Από όσο γνωρίζω και χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, βάση του νόμου 2946/2001 άρθρο 21 που αφορά την απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης με ένστολο, βασική προϋπόθεση για να πραγματοποιηθεί αυτή, είναι η κατοχή οργανικής θέσης. Υπάρχουν και κάποιες αποφάσεις του ΝΣΚ που το επικυρώνουν πχ.309/2016. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει ειδική μέριμνα για τις εκπαιδευτικούς. Η μόνη λύση φαντάζομαι δυστυχώς είναι οι άδειες κυήσεως και ανατροφής τέκνου και μετά η ζήτηση σχολείων μόνο εντός της περιοχής μετάθεσης του συζύγου.
Τώρα στα δικά μου και παρακαλείται όποιος/α γνωρίζει να με βοηθήσει σε κάποιες απορίες που έχω. Είμαι μόνιμη σε ΝΠΔΔ του στενού δημόσιου τομέα και παντρεμένη με στρατιωτικό ΣΞ. Ο σύζυγος φέτος φεύγει με μετάθεση και εγώ μπαίνω πρώτη φορά στη διαδικασία απόσπασης λόγω συνυπηρέτησης. Από προσωπική αναζήτηση έχω βρει κάποιες νομολογίες, αλλά είναι πολύ γενικές και δυστυχώς οι περισσότερες αφορούν νοσηλεύτριες και εκπαιδευτικούς και δεν έχουν εφαρμογή σε όλο το δημόσιο. Οι απορίες που έχω προς το παρόν είναι:
1. Όταν μάθουμε τις μεταθέσεις μπορώ να κάνω αίτηση τρίμηνης μετακίνησης πέραν της απόσπασης, με δεδομένο πάντα ότι κατά πάσα πιθανότητα θα αποσπαστώ σε άλλο φορέα και άλλο υπουργείο; Γνωρίζω οτι πχ από ΔΥΠΕ σε ΔΥΠΕ γίνεται, αλλά ανηκουν στο ίδιο υπουργείο.
2. Δικαιούμαι άδεια μεταθέσεως όπως ο σύζυγος και με ποιο νόμο;
3. Δικαιούμαι έξοδα μεταθέσεως ή τα λαμβάνει μόνο ο σύζυγος (βρήκα σχετική νομοθεσία και ΚΑΕ για εξοδα μεταθέσεως ΔΥ αλλά δεν γνωρίζω αν τα λαμβάνουν αμφότεροι).
4. Η μισθοδοσία μου κατά τη διάρκεια της απόσπασης βαραίνει τον φορέα προέλευσης ή προορισμού; Παλιά ήταν με κοινή απόφαση αναμεταξύ τους, αλλά τώρα με την δυνατότητα μεταφοράς πιστώσεων δεν γνωρίζω τι παίζει.
Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη, γιατί η εύρεση πληροφοριών από υπεύθυνο είναι πολύ δύσκολο πράγμα τελικά.

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου