Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Στρατιωτικές σχολές
Περιγραφή Forum: Εκπαίδευση στις παραγωγικές σχολές, ειδικότητες και σταδιοδρομία
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=18579
Ημ. Εκτύπωσης: 20/Αυγούστου/2019 ώρα 13:12

Θέμα: ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας
Αποστολή από: spyros-haf
θέμα: ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας
Ημ. Αποστολής: 09/Μαΐου/2017 ώρα 14:29
Καλησπέρα
Φέτος ιδρύθηκε η νέα σχολή της ΣΜΥΑ που είναι συγχώνευση από 3 που προϋπήρχαν
Επειδή με ενδιαφέρει πολύ σαν επιλογή μετά την Ικάρων
Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει..
Πόσα μόρια θα έχει περίπου?;
Τι δικαιώματα μπορείς να πάρεις από τη σχολή?; Δηλαδή τι μπορείς να γίνεις; Με τι να ασχοληθείς?;

Απαντήσεις:
Αποστολή από: Terminator
Ημ. Αποστολής: 09/Μαΐου/2017 ώρα 19:09
Στην ΣΜΥΑ θα λειτουργούν 3 κατευθύνσεις
  1. ΣΜΥΑ / Κατεύθυνση Τεχνολογικής Υποστήριξης
  2. ΣΜΥΑ / Κατεύθυνση Επιχειρησιακής Υποστήριξης
  3. ΣΜΥΑ / Κατεύθυνση Διοικητικής και Εφοδιαστικής Υποστήριξης

Αναλόγως θα βγαίνεις και την κατάλληλη ειδικότητα μην ρωτάς για μόρια κανένας δεν ξέρει θα καθοριστούν για πρώτη φορά φέτος πάντως μην περιμένεις τρομερή διαφορά απο την βάση της ΣΤΥΑ ή της ΣΥΔ

Ημ. Αποστολής: 09/Μαΐου/2017 ώρα 21:28
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
Μηπως ξέρεις κάτι πιο συγκεκριμένο για το επιχειρησιακό κομμάτι?; Ας πούμε σε τι θεσεις μπορείς να μπεις από αυτή την κατεύθυνση;

Αποστολή από: psofos
Ημ. Αποστολής: 10/Μαΐου/2017 ώρα 12:41
1. Και εγω την εχω αυτη την απορια. Τι ακριβως εννοει ο ποιητης;
2. Η ΣΜΥΑ θα ειναι μια σχολη με τρεις κατεθυνσεις και θα εχει μια βαση ανεξαρτητως κατευθυνσης (που λογικα θα την παρεις μεσα). Σωστα;

Αποστολή από: marsupilami
Ημ. Αποστολής: 10/Μαΐου/2017 ώρα 14:59
Η κατευθυνση επιχειρησιακης που αναφερει ειναι η παλια συδ δλδ διοικητικοι τουτεστιν γραφειο

Ημ. Αποστολής: 10/Μαΐου/2017 ώρα 15:35
Νομίζω γραφείο που λες , είναι διοικητική κατεύθυνση που έχει η ΣΜΥΑ
Έτσι λέει η λογική μου δηλαδή

Ημ. Αποστολής: 10/Μαΐου/2017 ώρα 18:32
Αρχικά αποστάλθηκε από spyros-haf

Νομίζω γραφείο που λες, είναι διοικητική κατεύθυνση που έχει η ΣΜΥΑ
Έτσι λέει η λογική μου δηλαδή

φιλε μ εχεις δικιο ζητω συγνωμη δικη μ παραλειψη. Νομιζα οτι η τριτη ηταν εφοδιαστικης μονο.

τωρα επιχειρησιακης δεν ξερω αυτοι που ειναι στον πυργο ελεγχου μηπως εχουν τεοια καθηκοντα; Η οι μετεωρολογοι; Αυτο δεν το ξερω σιγουρα ειναι κατι καινουργιο και δεν υπαρχουν και γενικοτερα πληροφοριες. Επιχειρησιακοι τωρα ειναι και αυτοι που βοηθουν στην προετοιμασια των ασκησεων και στην εκπονηση τους μπορει και κατι τετοιο.

Αποστολή από: psofos
Ημ. Αποστολής: 11/Μαΐου/2017 ώρα 18:13
Ξερει κανεις κατι για τη δευτερη απορια μου;
Ευχαριστω!

Αποστολή από: Guests
Ημ. Αποστολής: 23/Μαΐου/2017 ώρα 06:50
Η ΣΜΥΑ θα αποτελείται από τρεις κατευθύνσεις:
1. Τεχνικής Υποστήριξης: Όλες οι καθαρά τεχνικές ειδικότητες και Πληροφορική με έδρα Τατόι.
2. Επιχειρησιακής Κατεύθυνσης: Αμύνης Αεροδρομίων, Ελεγκτές Εναέριας Κυκλοφορίας, Μετεωρολόγων, Πληροφοριών, Ραδιοναυτίλων (όταν χρειαστεί) με έδρα το Τατόι
3. Διοικητικής και Εφοδιαστικής Υποστήριξης: Υλικονόμοι, Στρατολόγοι και Ταμειακοί με έδρα το Σέδες (Θεσσαλονίκη)

Ημ. Αποστολής: 23/Μαΐου/2017 ώρα 09:36
Οπότε δεν θα έρθουν όλες οι προυπάρχουσες σχολές πχ ΣΥΔ στο Τατόι, θα παραμείνουν ως έχουν; Επίσης, έχω μια απορία ενας γνωστός μου έστειλε την Αίτηση για τις Στρατιωτικές Σχολές και δεν κράτησε αντιγραφο το οποίο το χρειάζεται στις ΠΚΕ τι μπορεί να κάνει για να παραλάβει 1 φωτοαντίγραφο από τη σχολή που δήλωσε;

Αποστολή από: vasilis13
Ημ. Αποστολής: 01/Ιουνίου/2017 ώρα 07:34
Η οργάνωση της ΣΜΥΑ.
http://veteranos.gr/idrithike-smia-tis-pa-pies-ine-idikotites/

Δεν ξέρω αν είναι ο κατάλληλος χώρος για αυτό αλλιώς τοποθετήστε εκεί που θα έπρεπε να είναι.

Ημ. Αποστολής: 03/Ιουνίου/2017 ώρα 22:35
Γεια σας.
Είμαι υποψήφια για τις στρατιωτικες σχολες.
Πριν λίγες μέρες ανακοινώθηκαν οι ειδικότητες της κάθε Κατεύθυνσης στη ΣΜΥΑ καθώς και ότι η Κατεύθυνση Διοικητικής και Εφοδιαστικής Υποστήριξης θα λειτουργήσει στις εγκαταστάσεις της ΣΥΔ στη Θεσσαλονίκη.
Η ανακοίνωση αυτή έγινε μετά την τελική ημερομηνία υποβολής των απαραίτητων δικαιολογητικών με αποτέλεσμα να μην είμαι ενημερη για τις αλλαγές όταν συμπληρωνα την αίτηση μου.
Στην αίτηση μου δεν έχω δηλώσει την Κατεύθυνση Επιχειρησιακής Υποστήριξης καθώς μέχρι τότε ήταν γνωστό σε αυτήν υπάγεται μόνο η ειδικότητα του Ραδιοναυτίλου για την οποία δεν ενδιαφέρομαι.
Πλέον έμαθα ότι σε αυτήν την Κατεύθυνση λειτουργούν και άλλες ειδικότητες όπως του Μετερεωλόγου και του Ελεγκτη Αναχαιτισης οι οποίες με ενδιαφέρουν.
Η ερώτηση μου είναι η εξής: Μπορώ να δηλώσω στο μηχανογραφικό μου την Κατεύθυνση Επιχειρησιακής Υποστήριξης παρόλο που δεν την δήλωσα στην αίτηση μου;
Αν όχι, μπορώ να στείλω μία νέα διορθωμένη αίτηση μέχρι τις 9 Ιουνίου, δηλαδή μέχρι την προθεσμία υποβολής ελλιπών δικαιολογητικών;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποστολή από: AirGreek
Ημ. Αποστολής: 25/Ιουνίου/2017 ώρα 23:44
Καλησπέρα σε όλους σας,
Δεδομένου ότι θα λειτουργήσει από φέτος η Σ. Μ. Υ. Α, στην οποία πλέον υπάγεται και η ειδικότητα Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων θα ήθελα να σας παραθέσω τις εξής ερωτήσεις. Παρακαλώ να απαντήσετε, εφόσον γνωρίζετε.
1) Υπάρχει κάποιο όριο σχετικά με την οπτική ικανότητα, προκειμένου να κριθείς κατάλληλος για τη συγκεκριμένη ειδικότητα; Αν ναι, ποιο είναι αυτό;
2) Επειδή, η Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων δεν δέχεται κάθε χρονιά υποψηφίους, και λαμβάνοντας υπόψιν το γεγονός ότι στο ΦΕΚ που δημοσιεύτηκε σχετικά με τη Σ. Μ. Υ. Α. Αναφέρεται ότι κάποια ειδικότητα μπορεί να μην ανοίξει θέσεις, γνωρίζει κάποιος αν όντως φέτος θα δεχτεί υποψηφίους η συγκεκριμένη ειδικότητα;
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Ημ. Αποστολής: 26/Ιουνίου/2017 ώρα 01:29
1) ΣΤΥΑ και ΣΥΔ είχαν τα ίδια ακριβώς όρια 4,5 σφαιρικές διοπτρίες δεν αλλάζει κάτι για την ΣΜΥΑ το ίδιο όριο θα είναι
2) οχι δεν μπορεί να στο πεί κανένα αυτό το πράγμα αλλά να έχεις υπόψην την πρώην ραδιοναυτίλων γιατί δεν είναι αναγκαία πλέον η εισαγωγή προσωπικού σε αυτή γιατί υπερκαλύπτεται απο το ήδη υπάρχον

Ημ. Αποστολής: 26/Ιουνίου/2017 ώρα 22:18
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Ημ. Αποστολής: 03/Ιουλίου/2017 ώρα 13:39
Για όσους ενδιαφέρονται για την κατεύθυνση επιχειρησιακής υποστήριξης της Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας για το έτος 2016-2017 θα δεχθεί 29 υποψηφίους, εκ των οποίων 10 στην ειδικότητα του μετεωρολόγου και 19 στην ειδικότητα Αμύνης Αεροδρομίων. Οι παραπάνω πληροφορίες δόθηκαν έπειτα από επικοινωνία με το αρμόδιο τμήμα της Π. Α. Για τις πανελλαδικές εξετάσεις. Επομένως, από ότι φαίνεται οι υπόλοιπες ειδικότητες δεν θα ανοίξουν θέσεις για τη συγκεκριμένη κατεύθυνση της Σ. Μ. Υ. Α.. Όποιος/όποια επιθυμεί μπορεί να επικοινωνήσει και ο ίδιος.

Ημ. Αποστολής: 05/Ιουλίου/2017 ώρα 17:03
Καλησπέρα μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες για την κατεύθυνση αμύνης αεροδρομίου; Θα την προτείνατε σε έναν φοιτητή της σμυα?

Ημ. Αποστολής: 06/Ιουλίου/2017 ώρα 15:58
Καλησπέρα Νικόλα,
περισσότερες πληροφορίες για τη συγκεκριμένη ειδικότητα θα βρεις στα παρακάτω link. Η συγκεκριμένη ειδικότητα υπάγονταν στη ΣΥΔ μέχρι πέρυσι και από φέτος στην επιχειρησιακή κατεύθυνση της ΣΜΥΑ.
http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=4496&PN=2
http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=3560&OB=DESC

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουλίου/2017 ώρα 13:20
Σε ευχαριστώ πολύ terminator, είναι λίγο εκτός θέματος η επόμενη ερώτηση αν θέλουνε οι διαχειριστές ας τη μεταφέρουνε. Γνωρίζεις αν από τη ΣΤΥΑ πλέον ΣΜΥΑ, οι μηχανοσυνθέτες ή οι ηλεκτρονικοί-τηλεπικοινωνίες πετάνε ως μηχανικοί σε μεταγωγικά αεροσκάφη ή ελικόπτερα και στο embraer 135 αντίστοιχα;

Ημ. Αποστολής: 22/Ιουλίου/2017 ώρα 19:20
Δεν έχει αλλάξει κάτι συνεχίζουν κανονικότατα οι ειδικότητες να υπάρχουν απλά έχουν συγχωνευτεί σε μια ενιαία σχολή με κατευθύνσεις

Αποστολή από: Thodoris
Ημ. Αποστολής: 25/Αυγούστου/2017 ώρα 20:34
Καλησπερα
Ξερεις κανεις ποτε ξεκιναει η σχολη;
Για την ΣΜΥ καπου διαβασε 11 σεμπτεμβρη, αλλα για σμυα τιποτα
Ορκκμωσια Σε περιπου ποσες μερες θα ειναι, για αεροπορεια;
Ισχυει το ιδιο που ισχυει και στη ΣΝΔ που ειναι αρκετα νωρις;

Ημ. Αποστολής: 25/Αυγούστου/2017 ώρα 21:00
Για τις ορκωμοσιες θα βγούνε ανακοινώσεις στις ιστοσελιδες των σχολων σε λίγες μέρες εσείς ετοιμάστε τα χαρτιά σας και θα ανακοινώσουμε εδώ μεσα αναλυτικά τις ημερομηνίες.

Ημ. Αποστολής: 21/Νοεμβρίου/2017 ώρα 11:08
Καλησπέρα! Ηθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζετε για ηλικιακο όριο. Στην ΙΚαρων (ΣΙ) είδαα ότι αναφέρεται ηλικιακό όριο στην προκήρυξη αλλα για ΣΜΥΑ δεν είδα κάτι. Έχω ήδη τελειώσει μια σχολή ΑΕΙ και σκέφτομαι να ξαναδώσω εξετάσεις

Ημ. Αποστολής: 22/Νοεμβρίου/2017 ώρα 15:34
OΛες οι στρατιωτικές σχολές έχουν όριο ηλικίας 21 ετών.

Ημ. Αποστολής: 17/Μαΐου/2018 ώρα 21:16
Ωραία οι ειδικότητες ρε παιδιά αλλά οι συνθήκες διαβίωσης μέσα στην σχολή πως είναι; Καψόνια, πίεση μαθήματα κλπ; Ξέρει κανείς να με διαφωτίσει (ειδικά για γυνάικα)

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουνίου/2018 ώρα 10:40
Στρατιωτική Σχολή είναι και επιβάλλεται να υπάρχουν καψονια και πίεση απο εκει και πέρα κάνεις υπομονή γιατί το μέλλον που σε περιμένει θα είναι σίγουρα καλύτερο

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουνίου/2018 ώρα 16:57
με την στυα τι διαφορές έχουν

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουνίου/2018 ώρα 19:27
από κατατακτηριες εξετάσεις από στυα, σμυα μπορείς να μπεις στην ραδιοναυτιλων?
και τόσα επιδόματα που υπάρχουν πτητικά ποιοι τα δικαιούνται;
το πτητικό επίδομα εξακολουθείς να το περνεις και εφόσον έχεις πάρει σύνταξη η είσαι επιτελης?

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουνίου/2018 ώρα 19:40
Δεν υπάρχει μεγάλε η ΣΤΥΑ και η ραδιοναυτίλων και η ΣΥΔ έχουν συγχωνευτεί και έχουν δημιουργήσει την ΣΜΥΑ απο Ιούλιο του 2016. Είναι μια σχολή ενιαία με 3 κατευθύνσεις καθεμία κατεύθυνση αντιπροσωπεύει την κάθε μια απο τις 3 σχολές που συγχωνεύτηκαν.
Τα επιδόματα τα πτητικά τα δικαιούται όλοι οι πιλότοι μαχητικών αεροσκαφών, αεροσκαφών μεταφοράς προσωπικού, πολεμικών ελικοπτέρων επιθετικού τύπου, ελικόπτερα μεταφοράς προσωπικού, πυροσβεστικά αεροσκάφη, εκπαιδευτικών ελικοφόρων αεροσκαφών κτλ
Οχι το πτητικό επίδομα κόβεται μόλις κατέβεις απο μάχημος πιλότος πολύ πριν συνταξιοδοτηθείς Όταν πας σε γραφείο.

Αποστολή από: LoneWolf_24
Ημ. Αποστολής: 29/Ιουνίου/2018 ώρα 20:01
Το γεγονός ότι είναι 21 το ηλικιακό οριο είναι μέγα λάθος!

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουνίου/2018 ώρα 21:10
αναφέρομαι στα επιδόματα γιατί υπάρχουν πολλές κατηγορίες επιδομάτων και δεν ξέρω τι είναι

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουνίου/2018 ώρα 21:57
Το είπαμε όχι όταν συνταξιοδοτήσε παίρνεις μια ξερεί σύνταξη ασφαλιστικού ταμείου

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουνίου/2018 ώρα 22:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Terminator

Το είπαμε όχι όταν συνταξιοδοτήσε παίρνεις μια ξερεί σύνταξη ασφαλιστικού ταμείου

στην ερώτηση που σου έκανα δεν αναφέρομαι στην σύνταξη, αλλά στις τόσες κατηγορίες πτητικων επιδομάτων
https://www.dikaiologitika.gr/images/archive/enopl1.jpg

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουνίου/2018 ώρα 23:10
Το γράφει το άρθρο που παρέθεσες μεγάλε διάβασε το

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ergasiaka/157702/ta-nea-epidomata-epikindynotitas-gia-ta-stelexi-ton-enoplon-dynameon" rel="nofollow - http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ergasiaka/157702/ta-nea-epidomata-epikindynotitas-gia-ta-stelexi-ton-enoplon-dynameon

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουνίου/2018 ώρα 23:14
Πόσα έτη υπηρεσίας είναι για σύνταξη; Το έχουν ακόμα στα 35 έτη;

Ημ. Αποστολής: 30/Ιουνίου/2018 ώρα 00:55
58 χρονων είναι το όριο συνταξιοδότησης για όλους τους στρατιωτικούς με το νέο ασφαλιστικό που προέκυψε απο το 2016

Ημ. Αποστολής: 30/Ιουνίου/2018 ώρα 16:34
οι πιλότοι λόγω δύσκολου επαγγέλματος δεν βγαίνουν ποιο νωρίς στην σύνταξη ή απλός χάνουν την πτητικη ικανότητα και γίνονται διοικητική;

Ημ. Αποστολής: 30/Ιουνίου/2018 ώρα 17:29
Με πόσα minimum έτη υπηρεσίας;

Ημ. Αποστολής: 30/Ιουνίου/2018 ώρα 22:38
Οι πιλότοι πάντα μετακινούνται σε επιτελικές θέσεις σε γραφεία μετά την πάροδο κάποιων χρόνων
Λέει ο 4336/2015 νόμος ότι
Δίνουν την δυνατότητα σε αυτούς που βγαίνουν στην σύνταξη μετά την δημοσίευση του νόμου να βγούν στην σύνταξη με την συμπλήρωση 40 ετούς Υπηρεσίας. Σε γενικές γραμμές μην κοιτάς το συνταξιοδοτικό μέχρι να φτάσει εκείνη η ώρα ο νόμος θα έχει αλλάξει δεκάδες φορές απο τις κυβερνήσεις.

Ημ. Αποστολής: 30/Ιουνίου/2018 ώρα 23:05
Όχι δεν είμαι στην Ελληνική Π. Α. Στην Αμερικάνικη είμαι απλά από περιέργεια ήθελα να μάθω για να το συγκρίνω. Εδώ στα 20 έτη υπηρεσίας δικαιούσαι σύνταξη.

Ημ. Αποστολής: 05/Ιουλίου/2018 ώρα 12:29
Ξέρει κανείς αν η σμυα διοικητικής και εφοδιαστικής αεροπορίας (πρωνη συδ) λειτουργήσει στο πολεμικό αεροδρόμιο στο Σέδες στη Θεσσαλονίκη; Γιατί άκουσα ότι πλέον μεταφέρονται Αθήνα.

Ημ. Αποστολής: 07/Ιουλίου/2018 ώρα 02:44
Αρχικά αποστάλθηκε από Άγγελος

Ξέρει κανείς αν η σμυα διοικητικής και εφοδιαστικής αεροπορίας (πρωνη συδ) λειτουργήσει στο πολεμικό αεροδρόμιο στο Σέδες στη Θεσσαλονίκη; Γιατί άκουσα ότι πλέον μεταφέρονται Αθήνα.

Mεχριι τωρα θεσσαλονικη

Ημ. Αποστολής: 09/Ιουλίου/2018 ώρα 08:20
Η παλία συδ (διοικητικης κι εφοδιαστικης κατευθυνσης) από την καινούρια χρονιά μεταφέρεται τατόι.

Ημ. Αποστολής: 19/Ιουλίου/2018 ώρα 18:04
Μπορεί κάποιος να δώσει κατατακτήριες απο τη Σμυα για την Σχολή Ικάρων

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουλίου/2018 ώρα 09:12
Οχι με το 10% ή ξαναδίνεις Πανελληνιες.

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουλίου/2018 ώρα 11:26
Ευχαριστώ Βill

Ημ. Αποστολής: 26/Ιουλίου/2018 ώρα 16:53
Απο σμυα επιχειρησιακό ελεγκτής αναχαίτισης τι ΑΕΙ πρέπει να τελειώσεις για να γίνεις αξιωματικός ;

Ημ. Αποστολής: 07/Νοεμβρίου/2018 ώρα 22:07
Θέλω να δώσω για σμυ η για σμυα είναι Καλή Επιλογή;

Αποστολή από: lou
Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2019 ώρα 17:24
Γεια σας,
ειμαι φοιτητρια δευτερου ετους πληροφορικης στην ασοεε και ενδιαφερομαι να μπω με 10% σμυα... Λογικα στην κατευθυνση τεχνολογικης υποστηριξης... Μηπως μπορειτε να μ πειτε πως ακριβως ειναι αυτο το τμημα και γενικα αν πιστευετε οτι μια κοπελα θα μπορουσε να ανταπεξελθει σε αυτο το τμημα και γενικα στην σμυα

Αποστολή από: Jimmel
Ημ. Αποστολής: 25/Ιανουαρίου/2019 ώρα 23:59
Οι ειδικότητες της τεχνολογικής κατεύθυνσης δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικές σε ακαδημαϊκό επίπεδο και με τον καιρό εξοικειωνεσαι και μαθαίνεις την ειδικότητα σου καλύτερα. Σαν γυναίκα δεν έχεις κανένα θέμα, εξάλλου πέρα από τα μαθήματα (κατεύθυνση) η εκπαίδευση είναι η ίδια για όλους και μπορείς σίγουρα να τα καταφέρεις.

Αποστολή από: Marskr
Ημ. Αποστολής: 03/Ιουνίου/2019 ώρα 12:57
Του χρόνου η κατεύθυνση διοικητικής και εφοδιάστικης υποστήριξης που θα είναι;

Ημ. Αποστολής: 08/Ιουνίου/2019 ώρα 12:03
Ήδη από το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019, και οι τρεις κατευθύνσεις της ΣΜΥΑ λειτουργούν στην Αθήνα (Αεροπορική Βάση Δεκέλειας στο Τατόι).

Ημ. Αποστολής: 28/Ιουνίου/2019 ώρα 14:27
Παιδια, μπορει να μου πει καποιος το περιεχομενο των κατευθυσεων ( εκτος της ΣΤΥΑ) και ποια απο αυτες ειναι η καλυτερη ( με βαση τις υπηρεσιες, εκπαιδευση, μεταθεσεις) δεν θελω δηλαδη πολυ γραφειο

Ημ. Αποστολής: 28/Ιουνίου/2019 ώρα 20:45
Μέσα στη σχολή όλοι κάνουν τις ίδιες υπηρεσίες ανεξαρτήτως κατεύθυνσης οπότε μην αγχώνεσαι. Γενικά το ίδιο ισχύει και μετά τη σχολή ως Υπαξιωματικος, αν και οι διοικητικες θέσεις τείνουν να είναι πιο ευνοϊκές σε αυτόν τον τομέα. Οι μεταθέσεις γίνονται ανάλογα με τις ανάγκες των μονάδων σε κάθε ειδικότητα, δεν μπορώ να σου πω κάτι συγκεκριμένο.

Για ειδικότητες δες εδώ:https://www.haf.gr/career/academies/smya/

Τεχνική Κατεύθυνση: ξεκάθαρα όχι δουλειά γραφείου.

Επιχειρησιακη Κατεύθυνση: Μετεωρολόγος και Πληροφοριών δουλειές γραφείου.

Διοικητική Κατεύθυνση: ΣΤΡ και ΤΑΜ γραφείου, Υλικονομος πρακτική.

Ημ. Αποστολής: 28/Ιουνίου/2019 ώρα 20:47
Η στρατιωτική και αθλητική εκπαίδευση είναι επίσης κοινές για όλους τους δοκίμους.

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουλίου/2019 ώρα 21:39
Ξερει κανεις ποσα ατομα θα παρουν απο ΕΠΑΛ με 10% στη ΣΜΥΑ ή ΣΜΥ
και ποσο ηταν η βαση περυσι για το ΕΠΑΛ σε αυτες τις σχολες;

Ημ. Αποστολής: 14/Ιουλίου/2019 ώρα 10:49
ΕΠΑΛ με 10% για φέτος:

ΣΜΥΑ (τεχνολογική κατεύθυνση):1 άτομο (και πρέπει να είναι του 2018 με γενική σειρά)
ΣΜΥ (όπλα):1 άτομο (του 2018 με γενική σειρά)

Βάση ΣΜΥΑ 2018 ΕΠΑΛ:18370
Βαση ΣΜΥ 2018 ΕΠΑΛ:17745

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2019 ώρα 19:23
Να εκθεσω ορισμενες αποριες μ;

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2019 ώρα 23:42
Δοκιμη ηταν το προηγουμενο μνμ διοτι κολλησε το σαιτ και δε μ περασε τα προηγουμενα μνμτα. Γεια χαρα μαγκες και μαγκισες. Εδωσα πανελελε και λογικα περναω ΣΜΥΑ. Θα παιχτει μεταξυ επιχειρησιακης και διοικητικης υποστηριξης. Εφοσον μπορειτε θα ηθελα να μ λυσετε καποιες αποριες
1. Επειδη με ενδιαφερουν κυριως μετεωρολογια πληροφοριων και ταμιακος μπορει καποιος με χρονια εμπειρια σε μια απο τις προαναφερθεισες ειδικοτητες να με ενημερωσει για το επιστημονικο υποβαθρο(ε πιπεδο σπουδων)τους στη σχολη καθως και για το πως περιπου ειναι η καθημερινοτητα τους στο χωρο εργασιας τους?

Ημ. Αποστολής: 24/Ιουλίου/2019 ώρα 14:23
2. Με ενδιαφερει πολυ το κομματι της εντρυφησης στην ειδικοτητα μεσω ΑΕΙ συναφους με την ειδικοτητα μ. Επισης με εξιταρουν οι ειδικοτητες μετεωρολογου πληροφοριων ταμιακου.
Για μετεο εκτος απο Φυσικομαθηκατικο η Γεωλογια θα με βοηθησει στο στοχο μ; Για πληροφοριων τι ΑΕΙ απαιτειται; Για ταμιακος τι ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΕΙ(ρωταω διοτι υπαρχουν πολλα με χρηματοοικονομικα, λογιστικα κτλ);
Για υλικονομος ελεγκτης αναχαιτισης αμυνης αεροδρομιου τι ΑΕΙ απαιτουνται?
Για στρατολογος εκτος απο Νομικη(που για μενα ειναι πανδυσκολη διοτι ειμαι μαθητης αντιθετης κατευθυνσης) τι αλλο ΑΕΙ χρειαζεται?

Ημ. Αποστολής: 24/Ιουλίου/2019 ώρα 19:41
3. Διαβασα σε μερικα φορουμ για μεταταξη υπαξιωματικων με πτυχιο ΑΕΙ συναφες με την ειδικοτητα τους. Ωστοσο καθως εψαχνα την αντιστοιχη νομοθεσια στα κριτηρια μεταταξης αναγραφοταν και μεταπτυχιακος τιτλος σπουδων. Συνεπως χρειαζεται και μεταπτυχιακο?Ή μηπως παρανοησα κατι?
Συγνωμη για τις μαζεμενες αποριες. Απλως μονο αυτες μου εμειναν για να συμπληρωσω το παζλ

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου