Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Στρατιωτικές σχολές
Περιγραφή Forum: Εκπαίδευση στις παραγωγικές σχολές, ειδικότητες και σταδιοδρομία
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=3764
Ημ. Εκτύπωσης: 25/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 05:06

Θέμα: Παραίτηση από στρατιωτική σχολή
Αποστολή από: Guests
θέμα: Παραίτηση από στρατιωτική σχολή
Ημ. Αποστολής: 13/Ιουνίου/2009 ώρα 07:01
Ρε παιδειά έχω παραιτηθεί απο την Σ. Μ. Υ. Ν. Ξέρετε κανένα forum με παιδειά που εχουν παραιτηθεί;

Απαντήσεις:
Αποστολή από: D.Y.K
Ημ. Αποστολής: 13/Ιουνίου/2009 ώρα 13:32
Φιλαρακι για Σ. Μ. Υ. Ν δεν ξερω αλλα σιγουρα υπαρχουν παιδια εδω που ητανε ΕΠΟΠ και εχουνε παραιτηθει μεταξυ αυτων και στο Πολεμικο Ναυτικο.

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Ιουλίου/2009 ώρα 16:58

Αληθεια ειναι οτι αμα φυγεις απο μια στρατιωτικη σχολη γιατι δεν σου αρεσε δεν μπορεις να πας σε αλλη; Εγω μετα την σσε εχω στυα αλλα ειμαι πολυ γκαβλωμενος με την σσε. Διλαδη δεν γινεται Να παω στυα και αν δεν μου αρεσει να φυγω πρωτου ορκειστω; Αν δεν γινεται αυτο μπορω να μην παρουσιασθω στην σχολη και να ξαναδωσω. Ετσι δεν μπορουν να πουν οτι ημουν και εφυγα σε μια στρατ. Σχολη. Τι λετε;

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2009 ώρα 05:19
Ρε παιδιά κ εγώ έχω παραιτηθεί απο την σμυν... Τελικά βρήκες κανένα forum;

Αποστολή από: kagouras
Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2009 ώρα 19:11
Γιατι παραιτηθηκατε αν επιτρεπετε; Δεν τη παλευατε;

-------------

Αποστολή από: tati
Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2009 ώρα 19:34

Καλα μωρε ολοι καιγονται να μπουν στην αεροπορεια και εσεις παραιτηθηκατε; Αλλοι φυλανε κατουρημενες ποδιες και παρακαλανε δεξια και αριστερα...

Αποστολή από: TOPOL-M
Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2009 ώρα 20:02
Έλα ντε, αντε να βρείτε δουλειά τώρα... Στερνή μου γνώση

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2009 ώρα 20:35
Μεγαλη μαλακια.

-------------

Αποστολή από: billaras
Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2009 ώρα 21:35
Αρχικά αποστάλθηκε από ttsevekidou

Καλα μωρε ολοι καιγονται να μπουν στην αεροπορεια και εσεις παραιτηθηκατε; Αλλοι φυλανε κατουρημενες ποδιες και παρακαλανε δεξια και αριστερα...

η ΣΜΥΝ ειναι ναυτικο ρεεεεε

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2009 ώρα 21:38
Αχαχαχαχαχαχαχαχα

-------------

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2009 ώρα 23:52
Μα δεν ειναι
Σχολη Μονιμων Υπαξιωματικων Ναυτικου;
απο οτι ξερω αεροπορια ειναι μονο ΣΙ (ιπτ και μηχ) ΣΥΔ και ΣΤΥΑ

Ημ. Αποστολής: 24/Ιουλίου/2009 ώρα 00:06
Δε την παλέψανε οι ψαραδες. Τι νομιζαν καφεδες θα πινανε; Αντε τωρα να βρειτε δουλεια εκει εξω που δεν βρισκει κανεις.

-------------

Ημ. Αποστολής: 24/Ιουλίου/2009 ώρα 02:54
Αρχικά αποστάλθηκε από billaras

Αρχικά αποστάλθηκε από ttsevekidou

η ΣΜΥΝ ειναι ναυτικο ρεεεεε

χαχαχαχαχαχα παλασκοπίλαφα...

Ημ. Αποστολής: 25/Ιουλίου/2009 ώρα 02:33
Παρεπιπτωντος ειναι αεροπορΙα

Ημ. Αποστολής: 25/Ιουλίου/2009 ώρα 15:35
Αρχικά αποστάλθηκε από billaras

Παρεπιπτωντος ειναι αεροπορΙα

Σ. Μ. Υ. Ν. Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Ημ. Αποστολής: 25/Ιουλίου/2009 ώρα 15:43
Φιλε... Ισως αν διαβαζες λιγο παραπανω να εβλεπες οτι το εχω ηδη πει

επισης γιατι να γραψω αεροπορΙα... Προφανως θελω να δειξω την ορθογραφια... Ελεος πια

Ημ. Αποστολής: 28/Ιουλίου/2009 ώρα 01:15
Η σμυν παιδια ειναι για γιωταδες. Εκπεδευση της πλακας...
ατνως!

-------------

Ημ. Αποστολής: 28/Ιουλίου/2009 ώρα 14:10
Εγω εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα δυσκολη... Και μονο που κανεις πλου συνεχεια... (αφου βγεις εννοω)

Ημ. Αποστολής: 01/Αυγούστου/2009 ώρα 02:14

Καταρχην δεν δεχομαι απο κανεναν να με λεει μαλακα ή φλωρο επειδη παραιτηθηκα απο την ΣΜΥΝ αφου ουτε καν μεχει δει. Οποιος λεει οτι η εκπαιδευση ειναι ευκολη να λεει κ τι ειναι ο ιδιος. Αν καποιος ειναι στην Δ. Υ. Κ. Η στην Ευελπιδων το καταλαβαινω να το λεει (δεν το συζηταμε) Αλλα αν καποιος ειναι Ε. Π. Ο. Π. Ή απλα εχει ακουσει για στρατιωτικες σχολες καλυτερα να μαθει πριν μιλησει.

Ημ. Αποστολής: 01/Αυγούστου/2009 ώρα 02:22

Ακομα Στις εικονιτσες με τους βαθμους βαζετε οποιο βαθμο θελετε; Ενα ειναι σιγουρο... Οι στρατιωτικες σχολες ειναι δυσκολες για τον μεσο 18χρονο (ακομα παιδι ειναι) κ το ειδα αφου οι περισσοτεροι εμεναν με τα 1000 ζορια. Και ρε παιδια στο κατω κατω αν δεν το γουσταρεις κ εχεις αλλα ονειρα Γιατι να μεινεις για το γαμημενο το χιλιαρικο...

Ημ. Αποστολής: 01/Αυγούστου/2009 ώρα 02:25

Αυτος ο kangouras τι ειναι;

Αποστολή από: Nassos
Ημ. Αποστολής: 01/Αυγούστου/2009 ώρα 02:49
Ένα γιωτόμπαλο είναι που έκανε spam.

Οι Στρατιωτικές Σχολές είναι δύσκολες για τα άτομα που ΔΕΝ έχουν πάει Στρατό. Θα μου πείς, και Στρατό να πάς, στις Στρατιωτικές Σχολές είναι 100 φορές πιο αυστηρά και οι καμπάνες πέφτουν βροχή. Τουλάχιστον ξέρεις πάνω-κάτω τι θα συναντήσεις και προσαρμόζεσαι πιο γρήγορα.

Τα νέα παιδιά που πάνε στις Στρατιωιτκές Σχολές ή δελεάζονται για τη "γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση" ή έχουν τρέλα από μικρά (πχ Ειδικές Δυνάμεις, ΟΥΚ, Ναυτικό κλπ).

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Αυγούστου/2009 ώρα 02:55
Χαιρετε Νασσο.Sorry αλλα τι βαθμο εχεις; Τα λες πολυ καλα παντως

Ημ. Αποστολής: 01/Αυγούστου/2009 ώρα 02:58
Απλός πολίτης είμαι, έχοντας υπηρετήσει Τεθωρακισμένα 2007-2008.

Ο τίτλος του Στρατοπεδάρχη σημαίνει ότι είμαι συντονιστής στο forum.

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Αυγούστου/2009 ώρα 03:12

Ξερεις αν υπαρχει forum με ατομα που εχουν παραιτηθει;

Ημ. Αποστολής: 01/Αυγούστου/2009 ώρα 03:14
Όχι, δεν γνωρίζω. Ίσως βρείς κάποιους εδω μέσα (όπως ένα παιδί στη πρώτη σελίδα).

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Αυγούστου/2009 ώρα 18:30
Αρχικά αποστάλθηκε από giannis

Καταρχην δεν δεχομαι απο κανεναν να με λεει μαλακα ή φλωρο επειδη παραιτηθηκα απο την ΣΜΥΝ αφου ουτε καν μεχει δει. Οποιος λεει οτι η εκπαιδευση ειναι ευκολη να λεει κ τι ειναι ο ιδιος. Αν καποιος ειναι στην Δ. Υ. Κ. Η στην Ευελπιδων το καταλαβαινω να το λεει (δεν το συζηταμε) Αλλα αν καποιος ειναι Ε. Π. Ο. Π. Ή απλα εχει ακουσει για στρατιωτικες σχολες καλυτερα να μαθει πριν μιλησει.

εγω πρωτος ειπα οτι η ΣΜΥΝ ειναι απο τις πιο δυσκολες
κανεις δεν σε χαρακτηρισε... (καλα ισως εκεινος που ειπε την βλακια οτι ειναι για τους γιωταδες)
βεβαια. Δεν μπορεις να απαγορευσεις στον αλλον να εκφερει γνωμη και αποψη ακομα και αν την μεταφερει με κατινιστικο τροπο (<< Η ΣΜΥΝ ειναι για γιωταδες,(αρα βγαινει) εσυ που πηγες ΣΜΥΝ δεν αντεξες, αρα εισαι μπαμιας>>
θα συμφωνησω οτι οι υπαινιγμοι ειναι μικροωυχια και κακομοιρια... Αλλα τη να κανουμε

τελος παντων... Ρε φιλαρακι δεν μας ειπες γιατι εφυγες;

Ημ. Αποστολής: 01/Αυγούστου/2009 ώρα 22:13
Γιατί πολύ απλά χρειάζεται απίστευτη υπομονή και ψυχικά αποθέματα για να αντέξεις τις εντολές/καψώνι/φωνές των αρχαιοτέρων μαθητών.

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Αυγούστου/2009 ώρα 23:06
Εκτος αν υποθεσουμε οτι απλα εστειλε τωρα το μηνυμα ενταξει...
αν ομως παρετηθηκε ΤΩΡΑ τοτε ειναι ανουσιο γιατι θα γινονταν 2ετης καβαλα στ αλογο... Σε ολες τις σχολες τραβας κουπι αλλα το πιο πολυ ειναι μονο στον πρωτο χρονο
απο γνωστο σε ΣΝΔ το 1ετος ειναι καπως... Λιγο σφουγγαρισμα αγγαρειες και παει λεγοντας... Στον 2ο και μετα λεει εισαι ενταξει (ποσο μαλλον σε ΣΜΥΝ που ειναι μονο 2 χρονια)

Ημ. Αποστολής: 02/Αυγούστου/2009 ώρα 01:49

Ακομα Στις εικονιτσες με τους βαθμους βαζετε οποιο βαθμο θελετε; Ενα ειναι σιγουρο... Οι στρατιωτικες σχολες ειναι δυσκολες για τον μεσο 18χρονο (ακομα παιδι ειναι) κ το ειδα αφου οι περισσοτεροι εμεναν με τα 1000 ζορια. Και ρε παιδια στο κατω κατω αν δεν το γουσταρεις κ εχεις αλλα ονειρα Γιατι να μεινεις για το γαμημενο το χιλιαρικο...

Απ τα ολότελα καλή και η παναγιώταινα εκτός αν προτιμάτε. ΟΑΕΔ

Αποστολή από: ratatoulis
Ημ. Αποστολής: 02/Αυγούστου/2009 ώρα 05:04

οσοι ειναι στιν απεξω ξερουν να μιλανε και να κρινουν Μπραβο φιλε Σωστος

-------------

Ημ. Αποστολής: 02/Αυγούστου/2009 ώρα 15:04
Γεια σου φιλε topol-m. Μπορεις να μας πεις που τα ξερεις αυτα για τις στρατιωτικες; Επιτελους μπορει να βρεθει κ Καποιος αλλος Που να χει περασει απο τετοιες σχολες να μας πει κ αυτος τι γινετε; Κατι μου λεει οτι ο roditis κατι Ξερει.

Αποστολή από: aposp
Ημ. Αποστολής: 14/Αυγούστου/2009 ώρα 00:57
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.

Πριν μερικά χρόνια εν έτη 2004 είχα περάσει επιλαχών στη ΣΜΥ.
Δεν έκατσα όμως παρα 1 βράδυ καθώς μου άρεσε το ΤΕΙ που είχα περάσει και πλέον αποφοίτησα. Ικανοποίησα την όρεξη μου για σπουδές αν και ήμουν αναγκασμένος να εργάζομαι ταυτόχρονα.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω τα μέλη του φόρυμ, είναι ότι πλέον έχω δικαίωμα να δώσω ξανα πανελλήνιες εξετάσεις για την εισαγωγή μου σε στρατιωτική σχολή;

Ο χρόνος αρχικής "παραμονής" ελάχιστος, καθώς μπήκα για τα μάτια των γονιών μου, εξάλλου ήθελα να σπουδάσω πληροφορική και το έκανα. Όμως δεν βρίσκω πουθενά εάν η πράξη αυτή του παρελθόντος μπορεί να έχει επιπτώσεις σήμερα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Αυγούστου/2009 ώρα 01:11
Αν καταλαβα σωστα περασες στη ΣΜΥ
αλλα δεν σου αρεσε
μετα στη << Δουλεια>> Πως ηταν τα πραγματα; Πολλες αγκαρειες και πολυ τρεξιμο;(ρωταω επειδη σε 2 χρονια δινω και εγω)

-------------

Αποστολή από: Velerefontis
Ημ. Αποστολής: 14/Αυγούστου/2009 ώρα 01:23
oΧι φιλε μου δε μπορεις να ξαναδωσεις, εφοσον παραιτηθηκες

-------------
/diktyo/profile.asp?id=0" rel="nofollow"> /diktyo/diktyo.asp" rel="nofollow - Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων

Ημ. Αποστολής: 14/Αυγούστου/2009 ώρα 01:30
Ευχαριστώ για τις απανήσεις, το θέμα είναι ότι έκατσα μονο 1 βράδυ σαν επιλαχών. Ίσως δεν έπρεπε να είχα πάει καν ώστε να το επιχειρούσα τώρα.
μετα στη << Δουλεια>> Πως ηταν τα πραγματα; Πολλες αγκαρειες και πολυ τρεξιμο;(ρωταω επειδη σε 2 χρονια δινω και εγω)

δεν κατάλαβες καλά, μου αρέσει η δουλειά μου και είμαι καλός σε αυτό, αν και δούλευα σαν φοιτητής. Απλά τώρα πρέπει να συνεχίσω με μεταπτυχιακά Και δεν συμαζεύεται, άλλα 5 τουλάχιστον χρόνια διαβάσματος και εξετάσεων

EDIT: Από ότι βλέπω τώρα όμως δεν με πέρνει και λόγω ηλικίας καθώς έχω ήδη κλείσει το 23ο έτος

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Αυγούστου/2009 ώρα 04:16
EΠίσης, μόνο για την ΣΜΥ ισχύει η απαγόρευση ή και για άλλες σχολές; Αυτό απλά πληροφοριακά

Ημ. Αποστολής: 14/Αυγούστου/2009 ώρα 05:47
Για όλες τις σχολές ισχύει φίλε όπως ακόμη και για να κάνεις τα χαρτιά σου για ΕΠΟΠ.

-------------

Αποστολή από: ΤΑΚΗΣ
Ημ. Αποστολής: 23/Αυγούστου/2009 ώρα 22:35
Π. Χ οτι μπαινω σε μια στρατιωτικη σχολη και παιρετηθω την 15μερα της βασικης. Μετα πρεπει να ξαναδωσω πανελληνιες για να μπω σε καποια αλλη σχολη (μη στρατιωτικη) ή παω στην επομενη επιλογη που εχω βαλει στο μηχανογραφικο;

-------------

Αποστολή από: ΜΑΧΙΜΟΣ
Ημ. Αποστολής: 23/Αυγούστου/2009 ώρα 22:44
Σωστα δεν συνεχιζεις στην δευτερη επιλογη σου ξαναδινεις.

-------------

Ημ. Αποστολής: 23/Αυγούστου/2009 ώρα 22:49
¨Αρα μπορώ και γω να ξαναδώσω πανελλήνιες για μια άλλη σχολή μιας και έμεινα μέσα 2 μέρες;

Ημ. Αποστολής: 23/Αυγούστου/2009 ώρα 22:52
Αλλη στρατιωτικη σχολη ενοεις;

-------------

Ημ. Αποστολής: 23/Αυγούστου/2009 ώρα 23:03
Ναι, πχ ΣΝΔ, η υπαξιωματικών ναυτικού

Ημ. Αποστολής: 23/Αυγούστου/2009 ώρα 23:14
Νομιζω οτι δεν μπορεις να ξαναδωσεις αμα φυγεις απο τη σχολη αλλα δεν το βρηκα ακριβως στην προκηρυξη. Βρες την και διαβαστη και εσυ. Παντως αφου εχεις κλεισει το 23ετος λιγο δυσκολο, γιατι θελει δικαστικη αποφαση αλλαγης ηλικιας και εφοσον αυτη εχει καταστει αμετακλητη.

-------------

Ημ. Αποστολής: 24/Αυγούστου/2009 ώρα 06:05

Παραιτηθηκε πριν την ορκωμοσια οποτε δε παιζει αγχος

αλλα στα 23 δε σε παιρνουν

Ημ. Αποστολής: 12/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 00:25
Αρχικά αποστάλθηκε από roverr24

Παραιτηθηκε πριν την ορκωμοσια οποτε δε παιζει αγχος

αλλα στα 23 δε σε παιρνουν

ναι αλλά μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για εποπ όμως. Θετικότατο και αυτό.

Συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση έλειπα και δεν το έιδα.

Ημ. Αποστολής: 17/Απριλίου/2010 ώρα 22:58
-Καλησπέρα σε όλους. Ηθελα να ρωτησω : Σε περιπτωση που δηλωσω καποια στρατιωτικη σχολη και δεν θελησω ενταχτω σε αυτην για τον Α ή Β λόγο που ξαφνικα προεκυψε, μπορω να εγγραφω στην επομενη σχολη της προτιμησης μου; Εχω ακουσει πως μπορω απλα να μην παρουσιαστώ στις εξετάσεις υγείας και τις λοιπά αθλητικά τεστ. Αυτό ισχυει οντως;
-Επίσης ξέρω σιγουρα ότι σε σχολες όπως των ικάρων μπορείς να παραιτηθείς στο πρώτο χρόνο της εκπαιδευσής σου και να γράφτεις στην επόμενη σχολη του μηχανογραφικου σου. Ισχυει για τις περισσοτερες απ τις σχολεσ; Και αν ναι σε ποιεσ;
-Και κατι ακομα : Αν παραιτηθεις μεσα σε καποια σχολη ή δεν πας στις προκαταρκτικές εξετάσεις της σχολης. Τον επομενο χρονο εχεις δικαιωμα να ξαναδηλώσεις στρατιωτικές σχολές.
Παιδια ευχαριστω εκ των προτερων.
Υ. Γ. Ειμαι λιγο βιαστικος και για αυτο το λογο δεν προλαβαινω να βαλω τονους παντου!

Αποστολή από: lefterisg
Ημ. Αποστολής: 17/Απριλίου/2010 ώρα 23:37
Τις προκαταρκτικές εξετάσεις τις δίνεις πρίν μπείς στη σχολή, οπότε αν δεν παρουσιαστείς σε αυτά αυτόματα ακυρώνεσαι και δεν συμμετέχεις, ενώ την επόμενη χρονιά μπορείς να ξαναδηλώσεις χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα αν μπείς σε κάποια σχολή και παραιτηθείς δεν μπορείς να πάς σε κάποια άλλη σταρτιωτική σχολή, ούτε να ξανασυμμετέχεις οποιαδήποτε άλλη χρονιά σε άλλη. Το δικαίωμα παραίτησης το έχεις με το πέρας κάποιων ετών (5 νομίζω, αλλά δεν είμαι σίγουρος). Όλα όσα ρωτάς τα λέει αναλυτικά η εγκύκλιος...

Ημ. Αποστολής: 18/Απριλίου/2010 ώρα 18:23
Δηλαδη αν περασω σε καποια σχολη και τον πρωτο χρονο παραιτηθω, μπορω να παω στην επομενη σχολη που ειχα δηλωσει στο μηχανογραφικο μου; Οπως δηλαδη γινεται και με τους ικαρους. Αν δεν τα βγαζεις περα τον πρωτο χρονο παραιτησαι και πας στην επομενη σχολη που εχεις δηλωσει στο μηχανογραφικο σου. Χωρις να χρειαστει να ξαανδωσεις πανελληνιες.

Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2010 ώρα 15:06
Κάτι τέτοιο δεν γίνεται. Στους Ίκαρους συμβαίνει αν το πρώτο χρόνο αποτύχεις, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται ακόμα.

Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2010 ώρα 19:50
Δηλαδη εισαι 100% σιγουρος; Ξερω οτι παντως αν δεν εμφανιστεις στις εξετασεις η στο στρατοπεδο την πρωτη μερα ειναι σαν να μην το δηλωσες στο μηχανογραφικο σου.

Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2010 ώρα 20:47
Το να μην εμφανιστείς στις εξετάσεις δεν θα σου πεί κανένας τίποτα. Αλλά γιατί αν περάσεις να μην πας και να φας τη θέση από κάποιον άλλο...

Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2010 ώρα 20:57
Η εγκύκλιος αναφέρει:
Σε περίπτωση παραιτήσεως σπουδαστή από ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ για προσωπικούς λόγους, τοτε αυτός δεν υπάγεται στην περίπτωση των υποψηφίων των υποπαραγράφων 10β και 10δ (διαγραφή για λόγους υγείας) και δεν έχει δικαίωμα εισαγωγής στη Σχολή ή Τμήμα της επόμενης προτίμησης του που έχει στο μηχανογραφικό δελτίο.

Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2010 ώρα 20:57
Οχι φιλε δεν σκοπευω να κανω κατι τετοιο. Απλα χτυπα ξυλο πως κατι γινεται και αλλαζουν αρδην τα σχεδια σου και φυσικα δεν θες να επιγχειρησεις να ξαναδωσεις πανελληνιες. Ευχαριστω παρα πολυ παντως. Μακαρι τα ματια μου να αντεξουν τις εξετασεις στο στρατο, γιατι το μυαλο μου φτανει πιστευω για να περασω θεωρητικα. Να εισαι καλα :) " Αιεν υψικρατειν! "

Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2010 ώρα 20:59
Αυτο το γνωριζω εγω αναφερομαι στο γεγονος να μην εμφανιστεις στις εξετασεις πριν την εισοδο στη σχολη ή να μην εμφανιστεις την πρωτη μερα.

Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2010 ώρα 21:09
Λοιπόν:
Αν δεν παρουσιαστείς σε οποιοδήποτε στάδιο των ΠΚΕ, δε συνεχίζεις και θεωρήσαι από το Υπουργείο Μάθησης και Θρησκευμάτων ως να μην είχες δηλώσει τη Σχολή.(Οπότε κανένα πρόβλημα)

Αν δεν πας τη μέρα κατατάξεως θα θεωρηθείς ότι ουδέποτε παρουσιάσθηκες για κατάταξη.(Οπότε και εδώ κανένα πρόβλημα από όσο καταλαβαίνω)

Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2010 ώρα 21:12
Εισαι Θ Ε Ο Σ... Εσυ φιλε Λευτερη επιτρεπεται να μου πεις που εχεις περασει/εργαζεσαι?

Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2010 ώρα 21:17
Καλή επιτυχία! Είμαι φοιτητής, αλλά συμμετείχα και εγώ το 2008 και κάτι ξέρω πάνω κάτω, ενώ θα συμμετέχω και φέτος με το 10%...

Αποστολή από: sav25
Ημ. Αποστολής: 20/Απριλίου/2010 ώρα 20:19

Παιδια, ξερει κανεις ποσα ειναι τα χρηματα που δινεις στη σχολη ικαρων σε περιπτωση παραιτησης σου; Για ευελπιδων ακουσα πως ειναι 18500 ευρω... Και κατι αλλο αν καποιος κοπει απο τα μαθηματα απομακρυνεται απο τη σχολη χωρις οικονομικη επιβαρυνση;

Αποστολή από: ΤΑΚΗΣ
Ημ. Αποστολής: 07/Ιουνίου/2010 ώρα 18:09
Θα ηθελα να ρωτισω αμα καποιος παραιτηθει μετα την βασικη και δν πληρωσει τι γινετε;

-------------

Αποστολή από: Greek_Army
Ημ. Αποστολής: 07/Ιουνίου/2010 ώρα 18:14
Αρχικά αποστάλθηκε από ΤΑΚΗΣ

Θα ηθελα να ρωτισω αμα καποιος παραιτηθει μετα την βασικη και δν πληρωσει τι γινετε;

μετά θα είσαι στην χλιδή οι στρατιωτικές φυλάκες του αυλώνα έχουνε μεγάλο προαύλιο

-------------

Αποστολή από: ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Ημ. Αποστολής: 07/Ιουνίου/2010 ώρα 18:27

Κι αν φυγεις και δε πληρωσεις... Και σε ψαχνουν και δε σε βρισκουν;

Αποστολή από: παπακι
Ημ. Αποστολής: 07/Ιουνίου/2010 ώρα 18:33
Και αν η γιαγια μου ειχε καρουλια, θα τανε παππους μου.

-------------

Ημ. Αποστολής: 07/Ιουνίου/2010 ώρα 18:40
Αρχικά αποστάλθηκε από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93

Κι αν φυγεις και δε πληρωσεις... Και σε ψαχνουν και δε σε βρισκουν;

εσύ ευαγγελία γιατί ρωτάς; Θα μπεις κάπου που "παίζει" ηλεκτρονικό φακέλωμα;

-------------

Ημ. Αποστολής: 07/Ιουνίου/2010 ώρα 18:47

Ναι το μετανιωσα.συγνωμη αν σε πειραξε η ερωτηση μου. Αλλα απο ενδιαφερον ρωτησα... Πιστευα θα βοηθουσατε κυριε στρατοπεδαρχα

Ημ. Αποστολής: 07/Ιουνίου/2010 ώρα 18:53
Τι να βοηθήσω αν δεν πληρώσεις θα έχεις τις κυρώσεις που προβλέπονται. Να μην πληρώσεις και να φύγεις απλά δεν γίνεται. Γιατί έχεις κάνει τόσα χαρτιά. Λογικό δεν σου φαίνεται;

-------------

Ημ. Αποστολής: 07/Ιουνίου/2010 ώρα 18:54
Εγινε ευχαριστω πολυ. Δε σας κουραζω αλλο κοτζαμ στρατοπεδαρχη

Αποστολή από: crux
Ημ. Αποστολής: 30/Ιουνίου/2010 ώρα 15:58
Καλημέρα. Αν και το θέμα είναι παλιό εχω και εγώ μια σχετική απορία. Φέτος υπολογίζω ότι θα περάσω ΣΤΥΑ. Μπορώ να κάνω εγγραφή στη σχολή, να κατοχυρώσω τη θέση μου και να πάω του χρόνου; Αν καταλαβαίνω καλά με βάση τα όσα είπατε στο φίλο από πανω μάλλον όχι ε; Και μάλιστα αν περάσω φέτος και δεν πάω να γραφτώ δεν γίνομαι δεκτός ξανά ούτε του χρόνου αν ξαναδώσω πανελλήνιες και επιτύχω πάλι?

Ημ. Αποστολής: 30/Ιουνίου/2010 ώρα 16:10
Αρχικά αποστάλθηκε από crux

Καλημέρα. Αν και το θέμα είναι παλιό εχω και εγώ μια σχετική απορία. Φέτος υπολογίζω ότι θα περάσω ΣΤΥΑ. Μπορώ να κάνω εγγραφή στη σχολή, να κατοχυρώσω τη θέση μου και να πάω του χρόνου; Αν καταλαβαίνω καλά με βάση τα όσα είπατε στο φίλο από πανω μάλλον όχι ε; Και μάλιστα αν περάσω φέτος και δεν πάω να γραφτώ δεν γίνομαι δεκτός ξανά ούτε του χρόνου αν ξαναδώσω πανελλήνιες και επιτύχω πάλι;

Οχι δεν μπορεις να πας οποτε θελεις. Αν περασεις φετος και δεν πας να γραφτεις μπορεις να ξαναδωσεις του χρονου αλλα αν δεν εχεις σκοπο να πας γιατι μπαινεις σε ολη αυτη την διαδικασια; Δεν μπορεις να ξαναδωσεις μονο αν πας παρουσιαστεις και παραιτηθεις μετα την ορκωμοσια.

Αποστολή από: crux
Ημ. Αποστολής: 30/Ιουνίου/2010 ώρα 17:04
Κατανοητή η απάντηση και σε ευχαριστώ πολύ. Με βοήθησες πλήρως. Οι λόγοι για τους οποίους κάποιος μπορεί να θέλει να αναβάλει τις σπουδές για έναν χρόνο μπορεί να είναι έως και δεκάδες μη σου πω...

Ημ. Αποστολής: 07/Ιουλίου/2010 ώρα 00:01
Παιδια ισχυει οτι ενα μηνα αφου μπεις στο στρατο μπορεις να τα παρατησεις και να πας στην αμεσως επομενη επιλογη σ;

Αποστολή από: k a t e r i n a
Ημ. Αποστολής: 07/Ιουλίου/2010 ώρα 00:27
Αρχικά αποστάλθηκε από S0fia

Παιδια ισχυει οτι ενα μηνα αφου μπεις στο στρατο μπορεις να τα παρατησεις και να πας στην αμεσως επομενη επιλογη σ;

απο οτι εχω ακουσει μονο αν σε διωξουν για ιατρικους λογους απο την σχολη πας στην επομενη επιλογη σου και νομιχω πως πας μονο αν εχεις παραπανω μορια απο τη βαση της σχολης

Ημ. Αποστολής: 18/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 15:34
Γεια σας παιδια.
Παραιτηθηκα απο τη σμυ την 2η μερα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει τι παιζει. Αν θελω να ξαναδωσω απαγορευεται να δηλωσω αλλη στρατιωτικη σχολη; Γιατι το χαρτι της παραιτησης μου λεει οτι απαγορευεται να ξαναδηλωσω τη σμυ

Ημ. Αποστολής: 19/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 15:00
Καλημέρα σας. Θα ήθελα να σας κάνω δύο πολύ σημαντικές ερωτήσεις. Ο αδερφός μου πέρασε τώρα στη ΣΜΑ και θέλει να φύγει πριν την ορκωμοσία. Η ερώτηση μου είναι: Αν παραιτηθεί τώρα μπορεί να μπεί στην αμέσως επόμενη σχολή που περνούσε βάση του μηχανογραφικού του ή θα χάσει τη χρονιά του;
Επίσης αν παραμήνει μέσα για ένα χρόνο και μετά αποφασίσει να φύγει μετράει σαν στρατιωτική θυτεία αυτός ο χρόνος;
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας βοηθείσει.
Ευχαριστώ πολύ.

Αποστολή από: Nicolas_mk2
Ημ. Αποστολής: 19/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 15:23
Γιώργο για πιο λόγο θέλει να φύγει ο αδερφός σου πριν την ορκομοσία;

-------------

Ημ. Αποστολής: 19/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 15:59
Δυσκολεύεται να προσαρμοστεί και θέλει να φύγει μήπως προλάβει τις εγγραφες για την επόμενη σχολή.

Αποστολή από: Black_Knight
Ημ. Αποστολής: 19/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 19:23
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιώργος

Καλημέρα σας. Θα ήθελα να σας κάνω δύο πολύ σημαντικές ερωτήσεις. Ο αδερφός μου πέρασε τώρα στη ΣΜΑ και θέλει να φύγει πριν την ορκωμοσία. Η ερώτηση μου είναι: Αν παραιτηθεί τώρα μπορεί να μπεί στην αμέσως επόμενη σχολή που περνούσε βάση του μηχανογραφικού του ή θα χάσει τη χρονιά του;

Mπορεί να πάει στην επόμενη. Καλά ο αδερφός σου δεν το έχει μάθει εκεί μέσα;

-------------
“And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!”

Ημ. Αποστολής: 21/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 00:21
Καλησπερα.
Μολις παραιτηθηκα απο τη σμυ.
Εχω 2 ερωτησεις που με καινε. Οποιος μπορει ας βοηθησει.
1. Εχω δικαιωμα να γραφτω στην επομενη σχολη προτιμησης;
2. Αν ξαναδωσω πανελλαδικες μπορω να δηλωσω καποια αλλη (οτι δεν μπορω να ξαναδηλωσω σμυ ειναι σιγουρο) στρατιωτικη η αστυνομινη σχολη;
Ευχαριστω.

Ημ. Αποστολής: 21/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 00:41
Αρχικά αποστάλθηκε από σμυ

Καλησπερα.
Μολις παραιτηθηκα απο τη σμυ.
Εχω 2 ερωτησεις που με καινε. Οποιος μπορει ας βοηθησει.
1. Εχω δικαιωμα να γραφτω στην επομενη σχολη προτιμησης;
2. Αν ξαναδωσω πανελλαδικες μπορω να δηλωσω καποια αλλη (οτι δεν μπορω να ξαναδηλωσω σμυ ειναι σιγουρο) στρατιωτικη η αστυνομινη σχολη;
Ευχαριστω.

διάβασε στην σελίδα 3

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 01:22
Ευχαριστω για τη διευκρινιση.
Αν και νομιζω ειναι τουλαχιστον αυστηρη η ποινη αυτη, διοτι περι ποινης προκειται αν σου απαγορευουν να πας στην επομενη σου επιλογη.
Αν γνωριζετε να μου απαντησετε και στην 2η ερωτηση μου σας ειμαι υποχρεος

Ημ. Αποστολής: 21/Οκτωβρίου/2010 ώρα 15:25
Γι αυτους που σκεφτονται να παραιτηθουν από Στρατιωτικες Σχολες, ας ρωτησουν πως τα περνανε μεσα και οι Αστυνομικοι.

Αποστολή από: KostasSSE
Ημ. Αποστολής: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 12:36
Καλημερα! Να ρωτησω και κατι αλλο. Ειδα στο φορουμ ενας μελος τον Ευελπι να λεει οτι δεν μπορει να φυγει λογω οικονομικου προβληματος. Σε αναγκαζει η ΣΣΕ να πληρωσεις για να φυγεις; Αν ναι ποσα πληρωνεις; Τα 10.000€ που ξοδευειγια σενα ετησιως;

Ημ. Αποστολής: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 13:58

Η αποζημιωση ειναι κοντα στα 100.000 χιλιαδες. Οχι 10.αν κανω λαθος διορθωστε με.

-------------
Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!

Αποστολή από: dn24
Ημ. Αποστολής: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 14:57

Η αποζημιωση ειναι κοντα στα 100.000 χιλιαδες. Οχι 10.αν κανω λαθος διορθωστε με.

απο ποια πηγη αν επιτρεπεται ισχυει αυτος ο υπερογκος αριθμος που λες; Δεν ξερω αν ισχυει, ρωταω για να μαθω.

-------------
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού

Ημ. Αποστολής: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 17:17

16. Οσοι εξέρχονται από το στράτευμα λόγω παραίτησης ή απόταξης ή λόγω υποβολής ειδικής έκθεσης αποστρατείας, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 10 του Ν.2439/1996 (ΦΕΚ 219 Α), υποχρεούνται να καταβάλουν υπέρ του Δημοσίου αποζημίωση ίση με το γινόμενο του βασικού μισθού του κατεχόμενου βαθμού επί τους υπολειπόμενους μήνες υποχρέωσης παραμονής στο στράτευμα. Οσοι αποχωρήσουν με αίτησή τους πριν από την εκπλήρωση των ανειλημμένων υποχρεώσεών τους και έχουν εκπαιδευτεί στο εξωτερικό υποχρεούνται να καταβάλουν εκτός από την ανωτέρω αποζημίωση και τη δαπάνη της εκπαίδευσής τους. Η αποζημίωση ή η δαπάνη εκπαίδευσης, κατά περίπτωση, καταλογίζεται και βεβαιώνεται ως δημόσιο έσοδο κατά τις διατάξεις του άρθρου 55 του π. Δ.16/1989 (ΦΕΚ 89 Α).

-------------
Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!

Ημ. Αποστολής: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 17:19

16. Οσοι εξέρχονται από το στράτευμα λόγω παραίτησης ή απόταξης ή λόγω υποβολής ειδικής έκθεσης αποστρατείας, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 10 του Ν.2439/1996 (ΦΕΚ 219 Α), υποχρεούνται να καταβάλουν υπέρ του Δημοσίου αποζημίωση ίση με το γινόμενο του βασικού μισθού του κατεχόμενου βαθμού επί τους υπολειπόμενους μήνες υποχρέωσης παραμονής στο στράτευμα. Οσοι αποχωρήσουν με αίτησή τους πριν από την εκπλήρωση των ανειλημμένων υποχρεώσεών τους και έχουν εκπαιδευτεί στο εξωτερικό υποχρεούνται να καταβάλουν εκτός από την ανωτέρω αποζημίωση και τη δαπάνη της εκπαίδευσής τους. Η αποζημίωση ή η δαπάνη εκπαίδευσης, κατά περίπτωση, καταλογίζεται και βεβαιώνεται ως δημόσιο έσοδο κατά τις διατάξεις του άρθρου 55 του π. Δ.16/1989 (ΦΕΚ 89 Α).

κ απο αυτο το ΦΕΚ βγηκε το ποσο των 100.000€;

-------------

Ημ. Αποστολής: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 17:23
Αρχικά αποστάλθηκε από dn24

κ απο αυτο το ΦΕΚ βγηκε το ποσο των 100.000€;
αααααμε τρελανες πια χαχα υπολογισε! Βασικος μισθος x υπολειπους μηνες υποχρεωτικης παραμονη!1200 πες επι ποσους μηνες; ... Και θα το βρεις!. Οσο πιο νωρις φυγεις λοιπον απο το στρατευμα τοσο περισσοτερο πληρωνεις Ελπιζω να σε καλυψα

-------------

Ημ. Αποστολής: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 22:05

αααααμε τρελανες πια χαχα υπολογισε! Βασικος μισθος x υπολειπους μηνες υποχρεωτικης παραμονη!1200 πες επι ποσους μηνες; ... Και θα το βρεις!. Οσο πιο νωρις φυγεις λοιπον απο το στρατευμα τοσο περισσοτερο πληρωνεις Ελπιζω να σε καλυψα
ο βασικος μισθος ανθυπολοχαγου ειναι 899€. Οσο πιο νωρις φυγεις να σε διορθωσω, τοσο λιγοτερα πληρωνεις. Κανεις δεν εχει πληρωσει τετοια ποσα.

-------------

Αποστολή από: Dimitris93
Ημ. Αποστολής: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 22:22
Καλά τα λέει η Ευαγγελία... Όσο πιο νωρίς φύγεις τόσο περισσότερο πληρώνεις... Αφού σου έχουν μείνει περισσότεροι υπολειπόμενοι μήνες, Εκτός βέβαια αν φύγεις πριν την ορκωμοσία που δεν πληρώνεις τίποτα

Ημ. Αποστολής: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 22:27
Αρχικά αποστάλθηκε από Dimitris93

Καλά τα λέει η Ευαγγελία... Όσο πιο νωρίς φύγεις τόσο περισσότερο πληρώνεις... Αφού σου έχουν μείνει περισσότεροι υπολειπόμενοι μήνες, Εκτός βέβαια αν φύγεις πριν την ορκωμοσία που δεν πληρώνεις τίποτα
περαν αυτου οπου για τους υπολειπομενους μηνες στην ευελπιδων εχεις δικιο, εδω μιλαμε ομως για μετα την ευελπιδων. Ποιος εχει πληρωσει ρε φιλε 100.000€ για να παραιτηθει απο το στρατο;7 χρονια στο στρατο, πρωτη φορα το ακουω ενας αξιωματικος να φυγει κ να πληρωσει τετοια ιλλυγυωδη ποσα. Κουβεντα σε υποθετικες βασεις κανουμε.
...

-------------

Αποστολή από: Dimitris93
Ημ. Αποστολής: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 22:29
Αρχικά αποστάλθηκε από dn24

Αρχικά αποστάλθηκε από Dimitris93

ποιος εχει πληρωσει ρε φιλε 100.000€ για να παραιτηθει απο το στρατο;7 χρονια στο στρατο, πρωτη φορα το ακουω ενας αξιωματικος να φυγει κ να πληρωσει τετοια ιλλυγυωδη ποσα.

δεν λέω για το ποσό... Σε άλλο σημείο διαφώνησα μαζί σου

Αποστολή από: ar93
Ημ. Αποστολής: 08/Ιανουαρίου/2011 ώρα 04:46
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την όλη συζήτηση περι των χρημάτων που πληρώνεις αν φύγεις απο την σχολή... Αφου δεν ξέρετε, γιατι γράφετε και μπερδεύετε και τους άλλους; Λοιπον φίλε που ρωτάς (δεν θυμαμαι το nick σου) για να φύγεις απο την σσε η οποιαδήποτε άλλη στρατιωτική σχολή πληρώνεις... Το ποσό εξαρτάται απο το πόσο καιρό είσαι στην σχολή, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες, το μόνο που ξέρω είναι ότι αν φύγεις πριν την ορκομωσία δεν πληρώνεις! Επίσης ο Εύελπις ίσως να εννοεί πως η οικογένειά του έχει οικονομικό πρόβλημα και χρειάζεται αυτή την δουλειά και τα χρήματα, αλλά ας μην προτρέπουμε κι ας περιμένουμε να απανήσει ο ίδιος!

-------------
ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ

Αποστολή από: KostasSSE
Ημ. Αποστολής: 08/Ιανουαρίου/2011 ώρα 14:32
Να σε ρωτησω και κατι αλλο... Την περιοδο που απο ασσος γινεσαι διαρι τοτε δεν μπορεις να παρετηθεις και να φυγεις χωρις να πληρωσεις; Το ακουσα χτες σεμια σηζητηση μεταξυ κατι παιδιων της ΣΣΑΣ αλλα δεν ξερω αν ισχυει γενικα (και πολυ περισσοτερογια την ΣΣΕ)

Αποστολή από: Black_Knight
Ημ. Αποστολής: 12/Ιανουαρίου/2011 ώρα 01:53
Αρχικά αποστάλθηκε από KostasSSE

Να σε ρωτησω και κατι αλλο... Την περιοδο που απο ασσος γινεσαι διαρι τοτε δεν μπορεις να παρετηθεις και να φυγεις χωρις να πληρωσεις;
όχι

-------------
“And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!”

Ημ. Αποστολής: 15/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 15:37
Παιδια εχω παραιτηθει απο την ΣΣΕ προσφατα. Μηπως μπορει κανεις να μου πει εαν μπορω να μπω σε καποια πολιτικη σχολη χωρις να χασω την χρονια μου?

-------------

Αποστολή από: karabill
Ημ. Αποστολής: 15/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 23:45
Αρχικά αποστάλθηκε από ΚΩΣΤΑΣ

Παιδια εχω παραιτηθει απο την ΣΣΕ προσφατα. Μηπως μπορει κανεις να μου πει εαν μπορω να μπω σε καποια πολιτικη σχολη χωρις να χασω την χρονια μου;

εαν εχεις κρατησει την εγκυκλιο θα λεει αλλιως παρε κανα τηλεφωνο να μαθεις! Γιατι παραιτηθηκες αν επιτρεπεται; Γιατι εδωσα φετος και δεν μπηκα και ξαναδινω πανελληνιες για σσε...

-------------
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"

Αποστολή από: Alfa-Kappa
Ημ. Αποστολής: 16/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 23:49

Η. Διευκρινίζεται ότι, σε περίπτωση παραιτήσεως σπουδαστή-
τριας από ΑΣΕΙ – ΑΣΣΥ για προσωπικούς λόγους, τότε αυτός δεν υπάγεται
στην περίπτωση των υποψηφίων των υποπαραγράφων 10β και 10γ
(διαγραφή για λόγους υγείας) και δεν έχει το δικαίωμα εισαγωγής στη Σχολή
ή Τμήμα της επόμενης προτίμησής του που έχει δηλώσει στο
μηχανογραφικό δελτίο.

Από την προκήρυξη στο Δ15

-------------

Ημ. Αποστολής: 05/Νοεμβρίου/2011 ώρα 13:49
Γεια σας παιδια ειμαι 17 χρονων και του χρονου δινω πανελλαδικες... Θελω να περασω στην σχολη ικαρων... Μηπως ξερετε αν δεν μπορεσω να αντεξω στην σχολη ; Τι κανω μετα ;

Ημ. Αποστολής: 05/Νοεμβρίου/2011 ώρα 14:23
Αρχικά αποστάλθηκε από ΓΓ

Γεια σας παιδια ειμαι 17 χρονων και του χρονου δινω πανελλαδικες... Θελω να περασω στην σχολη ικαρων... Μηπως ξερετε αν δεν μπορεσω να αντεξω στην σχολη ; Τι κανω μετα ;

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις πολύ να περάσεις στην ΣΙ; Γιατί εάν το θέλεις πραγματικά τότε θα πρέπει να μάθεις να αντέχεις και να υπομένεις την πίεση κάποιες φορές! Άν έχεις ακόμη λίγο καιρό να το σκεφτείς μέχρι να δώσεις να ξέρεις ότι θέλει αρετή, επιμονή και υπομονή και όλα γίνονται!

Εάν τώρα πάλι αποχωρήσεις απο την Σχολή, τότε πάς αυτόματα στην 2η επιλογή σου.

-------------

Ημ. Αποστολής: 11/Νοεμβρίου/2011 ώρα 19:17
Λοιπον τα πραματα εχουν ως εξης:

- Αν παραιτηθεις απο τη σχολη πριν να ορκιστεις ΔΕΝ πας στην επομενη επιλογη που πιανεις, δηλαδη δεν μπαινεις ΠΟΥΘΕΝΑ, αλλα μπορεις να ξαναδωσεις για οποιαδηποτε στρατιωτικη σχολη (ακομα και στην Ικαρων ξανα) του χρονου.
-Αν κριθεις ακαταλληλος υγειονομικα ή ψυχολογικα στο Κεντρο Αεροπορικης Ιατρικης -το περνανε οι πρωτοετεις Ιπταμενοι μετα την ορκομωσια- τοτε κοβεσαι απο τη σχολη Ικαρων και αν το προβλημα ειναι σοβαρο (επηρεαζει και την εισαγωγη σε αλλες στρατιωτικες σχολες τοτε μπαινεις στην επομενη κανονικη σχολη).
Αν ειναι απλως λιγη μυωπια και επομενη σχολη ειναι ΣΣΕ και την πιανεις, πας ΣΣΕ απο Σεπτεμβρη του χρονου.
-Αν κοπεις στο επιλογικο σταδιο του Τ-41 πας στην επομενη σχολη που πιανεις.

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου