Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Λιμενικό σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Λιμενικό
Περιγραφή Forum: Συζητήσεις για το Λιμενικό Σώμα και τους Λιμενοφύλακες
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=3984
Ημ. Εκτύπωσης: 25/Αυγούστου/2019 ώρα 00:13

Θέμα: Λιμενικό σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)
Αποστολή από: epsilon
θέμα: Λιμενικό σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)
Ημ. Αποστολής: 04/Απριλίου/2009 ώρα 03:17
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω τί ακριβώς χρειάζεται για να γίνει κανείς πιλότος στο λιμενικό σώμα στον τομέα Έρευνας και Διάσωσης. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και πώς ακριβώς; Υπάρχει τέτοιος τομέας στο λιμενικό σώμα ή μόνο στο στρατό υπάρχει;

Απαντήσεις:
Αποστολή από: NTASMAN
Ημ. Αποστολής: 06/Απριλίου/2009 ώρα 20:10
Αρχικά αποστάλθηκε από epsilon

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω τί ακριβώς χρειάζεται για να γίνει κανείς πιλότος στο λιμενικό σώμα στον τομέα Έρευνας και Διάσωσης. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και πώς ακριβώς; Υπάρχει τέτοιος τομέας στο λιμενικό σώμα ή μόνο στο στρατό υπάρχει;

Φιλε μου ειμαι Λιμενικος, ειμαι Δυτης-Διασωστης στα ελικοπτερα Super puma. Για να γινεις αυτο που ρωτας πρεπει πρωτα να γινεις Αξιωματικος ρου Λιμενικου Σωματος και μετα αν βγαλει το Σωμα καποιο σημα που να ζηταει πιλοτους κανεις αιτηση. Στα Super Puma παντως οι πιλοτοι ειναι απο την Π. Α.

Αποστολή από: D.Y.K
Ημ. Αποστολής: 06/Απριλίου/2009 ώρα 20:24
Αρχικά αποστάλθηκε από NTASMAN

Αρχικά αποστάλθηκε από epsilon

Φιλε μου ειμαι Λιμενικος, ειμαι Δυτης-Διασωστης στα ελικοπτερα Super puma. Για να γινεις αυτο που ρωτας πρεπει πρωτα να γινεις Αξιωματικος ρου Λιμενικου Σωματος και μετα αν βγαλει το Σωμα καποιο σημα που να ζηταει πιλοτους κανεις αιτηση. Στα Super Puma παντως οι πιλοτοι ειναι απο την Π. Α.

Να σε ρωτησω, ποιες ειναι οι προυποθεσεις για να γινεις Δυτης - Διασωστης;

Προσφατα εδωσα για λιμενοφυλακας και περιμενω αποτελεσματα

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2009 ώρα 23:14
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!

Θελω να ρωτησω αν ειναι εφικτο σε περιπτωση που περασει καποιος στην σχολη Λιμενοφυλακων να επιλεξει να μπει στο κλιμακιο των ειδικων αποστολων ή οχι.

-------------

Αποστολή από: kallitexnis
Ημ. Αποστολής: 15/Απριλίου/2009 ώρα 03:48
Αρχικά αποστάλθηκε από Δ. Υ. Κ

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!

Θελω να ρωτησω αν ειναι εφικτο σε περιπτωση που περασει καποιος στην σχολη Λιμενοφυλακων να επιλεξει να μπει στο κλιμακιο των ειδικων αποστολων ή οχι.
Ειδικών Αποστολών του Λ. Σ. Ναί μετά από εξετάσεις...

Ημ. Αποστολής: 15/Απριλίου/2009 ώρα 15:15
Εχει γραπτες εξετασεις;

-------------

Αποστολή από: kallitexnis
Ημ. Αποστολής: 15/Απριλίου/2009 ώρα 17:45

Εχει γραπτες εξετασεις;
Απ'όσο θυμάμαι μόνο αθλητικές δοκιμασίες και ιατρικές εξετάσεις.

Ημ. Αποστολής: 15/Απριλίου/2009 ώρα 20:54
Καλως Να σαι καλα

-------------

Ημ. Αποστολής: 18/Απριλίου/2009 ώρα 21:01
Πρωτα πρεπει να περασεις στο Λιμενικο. Μετα αν και οταν βγει καποιο σημα απο το Υπουργειο που να ζηταει Δυτες-Διασωστες τοτε κανεις αιτηση και αμα εισαι ''τυχερος'' ξεκινας εκπαιδευση. Πρεπει να ησουν στις Ειδικες Δυναμεις στο στρατο. Αν εισαι ΟΥΚ ακομα καλυτερα.

Αποστολή από: HellenicEagle
Ημ. Αποστολής: 18/Μαΐου/2009 ώρα 20:53
Αμα κάποιος μπεί στο λιμενικό ώς αξιωματικός μπορεί να δηλώσει να είναι στις ειδικές δυνάμεις του Λ. Σ;

-------------

Αποστολή από: Guests
Ημ. Αποστολής: 10/Ιουνίου/2009 ώρα 19:26
Υπάρχουν ορια ηληκιας για για να μπεις σε ομαδα ερυνας και διασωσης; Ποσο δυσκολη ειναι η εκπαιδευση και ποσο ευκολο ειναι να μπεις σε μια τετοια ομαδα;

Ημ. Αποστολής: 11/Ιουνίου/2009 ώρα 14:24
Δεν υπαρχουν ορια ηλικιας. Για να μπεις πρεπει να εισαι Λιμενικος, να περασεις εκπαιδευση αυτοδυτη η να ησουν ΟΥΚ και μετα την εκαπιδευση πανω στο ελικοπτερο. Δεν ειναι πολυ δυσκολα αλλα οχι και ευκολα. Σκεψου να ειναι νυχτα με 8 μποφορ και εσυ να πρεπει να κατεβεις απο ενα ελικοπτερο απο 30 μετρα.

Ημ. Αποστολής: 11/Ιουνίου/2009 ώρα 15:56
Σε ευχαριστω για την απαντηση Ntasman. Τελειωσα πανεπιστημιο και πριν απο λιγους μηνες απολυθηκα απο ειδικες δυναμεις. Τον τελευταιο χρονο αρχισα να ενδιαφερομαι για το λιμενικο και τις ομαδες διασωσης (απο παλαιοτερα ειχα ενα κολλημα με την πυροσβετικη και την ΕΜΑΚ). Οσο για τις συνθηκες που επικρατουν κατα την ωρα της διασωσης (νυχτα,8 μποφορ κ. Α) ακουγεται συναρπαστικο αλλα το θεμα ειναι εκεινη τη στιγμη πως νιωθεις και τι εισαι ετοιμος να κανεις. Ελπιζω να βγει καποια προκυρηξη για λιμενικο σχετικα συντομα (χλωμο). Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει πολυ αυτο το αντικειμενο και εχω πολλες ερωτησεις αλλα προηγειται το να βγει μια προκυρηξη. Ευχαριστω και παλι.

Ημ. Αποστολής: 11/Ιουνίου/2009 ώρα 16:06
Αρχικά αποστάλθηκε από reggae_b0y

Σε ευχαριστω για την απαντηση Ntasman. Τελειωσα πανεπιστημιο και πριν απο λιγους μηνες απολυθηκα απο ειδικες δυναμεις. Τον τελευταιο χρονο αρχισα να ενδιαφερομαι για το λιμενικο και τις ομαδες διασωσης (απο παλαιοτερα ειχα ενα κολλημα με την πυροσβετικη και την ΕΜΑΚ). Οσο για τις συνθηκες που επικρατουν κατα την ωρα της διασωσης (νυχτα,8 μποφορ κ. Α) ακουγεται συναρπαστικο αλλα το θεμα ειναι εκεινη τη στιγμη πως νιωθεις και τι εισαι ετοιμος να κανεις. Ελπιζω να βγει καποια προκυρηξη για λιμενικο σχετικα συντομα (χλωμο). Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει πολυ αυτο το αντικειμενο και εχω πολλες ερωτησεις αλλα προηγειται το να βγει μια προκυρηξη. Ευχαριστω και παλι.
Και μιατελευταια ερωτηση. Ποσο συχνα βγαινουν θεσεις για διασωστες στα super puma; Παιζει ρολο και το βισμα;

Ημ. Αποστολής: 09/Ιουλίου/2009 ώρα 23:06
Να ρωτησω κατι το λιμενικο εχει ειδικες δυναμεις;

Ημ. Αποστολής: 09/Ιουλίου/2009 ώρα 23:24
Ναι Φιλε μου φυσικα και εχει ειδικες δυναμεις το λιμενικο σωμα!

Ειναι οι Ο. Ε. Α (Ομαδες Ειδικων Αποστολων).

-------------

Αποστολή από: Nicolas_mk2
Ημ. Αποστολής: 09/Ιουλίου/2009 ώρα 23:35

Σωστα, οπως και τη Μ. Υ. Α.(Μοναδα Υποβρυχιων Αποστολων), τα βατραχια του λιμενικου!

-------------

Ημ. Αποστολής: 09/Ιουλίου/2009 ώρα 23:46
Ευχαριστω για την συμπληρωση

-------------

Ημ. Αποστολής: 09/Ιουλίου/2009 ώρα 23:53

Ευχαριστω για την συμπληρωση

-------------

Ημ. Αποστολής: 12/Ιουλίου/2009 ώρα 04:41

Και πως μπορεις να πας εκει; Ξερει κανεις;

Ημ. Αποστολής: 16/Ιουλίου/2009 ώρα 21:21
Αρχικά αποστάλθηκε από ελλας

Και πως μπορεις να πας εκει; Ξερει κανεις;
οι ειδικες δυναμεις του λιμενικου ειναι σκληρες η οχι; Ενοω σε εκπαιδευση...

Ημ. Αποστολής: 16/Ιουλίου/2009 ώρα 21:27
Καταρχην θα πρεπει να εχεις υπηρετησει στις Ειδικες Δυναμεις (εαν υπηρετησεις σαν αμφιβιος ακομη καλυτερα) και οταν βγει προκυρηξη για λιμενοφυλακες θα κανεις τα χαρτια στην ειδικη κατηγορια που παιρνει ατομα για την Ομαδα Ειδικων Αποστολων.

-------------

Ημ. Αποστολής: 16/Ιουλίου/2009 ώρα 21:39

Καταρχην θα πρεπει να εχεις υπηρετησει στις Ειδικες Δυναμεις (εαν υπηρετησεις σαν αμφιβιος ακομη καλυτερα) και οταν βγει προκυρηξη για λιμενοφυλακες θα κανεις τα χαρτια στην ειδικη κατηγορια που παιρνει ατομα για την Ομαδα Ειδικων Αποστολων.
ευχαριστω φιλε... Σχετικα με την εκπαιδευση τους ειναι σαν τα ουκ η καμια σχεση;

Ημ. Αποστολής: 16/Ιουλίου/2009 ώρα 21:44
Οχι φιλε μου δεν ειναι σαν τα Ο. Υ. Κ. Ειναι αρκετα χαλαροτερη αλλα ακριβεις λεπτομερειες δεν γνωριζω!

-------------

Ημ. Αποστολής: 16/Ιουλίου/2009 ώρα 22:19
Αρχικά αποστάλθηκε από ελλας

ευχαριστω φιλε... Σχετικα με την εκπαιδευση τους ειναι σαν τα ουκ η καμια σχεση;

Οσοι επιλεγούν για τη Μ. Υ. Α θα περάσουν και ΟΥΚ, οι υπόλοιποι δεν είναι υποχρεωτικό...

-------------

Ημ. Αποστολής: 27/Ιουλίου/2009 ώρα 12:11
Μπορει να απαντήσει κανεις στην παραπάνω ερώτηση; Ευχαριστω

Αποστολή από: D.S.
Ημ. Αποστολής: 29/Ιουλίου/2009 ώρα 16:40
Γεια και χαρά σε όλους!
Το Νοέμβρη μπαίνω ΄στρατό και αν όλα πάνε καλά και πάω εκεί που θέλω (Αμφίβιους) σκέφτομαι όταν τελειώσω να κάνω τα χαρτιά μου για Ο. Ε. Α.
Με παίρνει ή να το αφήσω καλύτερα;
Είμαι 1,91 και περίπου 91 κιλά, τελειώφοιτος Α. Τ. Ε. Ι. έχω δίπλωμα Αγγλικής γλώσσας Cambridge, Δίπλωμα αυτοκινήτου και μηχανής και τώρα θα βγάλω και δίπλωμα ταχύπλοου σκάφους!
Παίζουν κανένα ρόλο αυτά;
Α! Θα δηλώσω και Υ. Ε. Α. Στο σώμα που θέλω να πάω!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αποστολή από: mixalis
Ημ. Αποστολής: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 05:05
Μπορω απο ειδικες δυναμεις δηλαδη να μπω μετα μονιμος στο λιμενικο; Αν ναι θα μαι Ο. Ε. Α; Ο μισθος είναι παραπανω απο απλος λιμενοφύλακας;

Ημ. Αποστολής: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 12:59
Αδερφε μου για να μπεις στην Ομαδα Ειδικων Αποστολων του Λ/Σ πρεπει να βγει σχετικη προκυρηξη που να ζηταει Λιμενοφυλακες. Υπαρχει μια ειδικη κατηγορια στην οποια παιρνουν ατομα που εχουν τελειωσει Ειδικες Δυναμεις. Δηλωνεις και κανεις εκει τα χαρτια σου και ακολουθεις τις υπολοιπες δοκιμασιες οταν αυτες οριστουν απο το Υπουργειο Εμπορικης Ναυτιλιας.

Οσο για τα παραπανω πτυχια που αναφερεις δυστυχως για την εισαγωγη σου στο σωμα δεν παιζουν ιδιαιτερο ρολο. Οταν και ΑΝ μπεις ομως μπορεις να τα καταθεσεις και αυτοι τα λαμβανουν υποψην για ενδεχομενες καλυψεις οργανικων θεσεων (οπως πλωτα μεσα κ. Λπ, αναφερομαι στο διπλωμα ταχυπλοου σκαφους.)

Αυτα!

-------------

Ημ. Αποστολής: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 13:05

Αδερφε μου για να μπεις στην Ομαδα Ειδικων Αποστολων του Λ/Σ πρεπει να βγει σχετικη προκυρηξη που να ζηταει Λιμενοφυλακες. Υπαρχει μια ειδικη κατηγορια στην οποια παιρνουν ατομα που εχουν τελειωσει Ειδικες Δυναμεις. Δηλωνεις και κανεις εκει τα χαρτια σου και ακολουθεις τις υπολοιπες δοκιμασιες οταν αυτες οριστουν απο το Υπουργειο Εμπορικης Ναυτιλιας.

Οσο για τα παραπανω πτυχια που αναφερεις δυστυχως για την εισαγωγη σου στο σωμα δεν παιζουν ιδιαιτερο ρολο. Οταν και ΑΝ μπεις ομως μπορεις να τα καταθεσεις και αυτοι τα λαμβανουν υποψην για ενδεχομενες καλυψεις οργανικων θεσεων (οπως πλωτα μεσα κ. Λπ, αναφερομαι στο διπλωμα ταχυπλοου σκαφους.)

Αυτα!
Να 'σαι καλά βρε Δ. Υ. Κ.
Έχω τόσες μέρες που περιμένω μια απάντηση από την πρώτη φορά που έθεσα αυτά τα ερωτήματα!
Τώρα μάλιστα!
Να ξέρω που βαδίζω!
Ξέρω ότι υπάρχει αυτή η ειδική κατηγορία στην προκύρηξη των λιμενοφυλάκων!
Απλά δεν ήξερα τίποτα για τα υπολοιπα που ρώτησα!
Αλήθεια! Αν πάω αμφίβιος στις Ειδ. Δυν. Λες να μετράει κάτι παραπάνω "γι' αυτούς" ώστε να μπω σε αυτήν την ομάδα;
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Στο μήνυμά μου!

Ημ. Αποστολής: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 13:07
Δυστυχως φιλε μου αν δεν περασεις ολες τις δοκιμασιες (Αθλητικα - Γραπτες Εξετασεις και υγειονομικα (στην συνεχεια και αφου θα εχεις περασει) ] δεν μετραει τιποτα παραπανω το χαρτι απο τους αμφιβιους.

Μπορεις ομως να συγκεντρωσεις μοριακια και για τους φρουρους αν σ'ενδιαφερει

-------------

Ημ. Αποστολής: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 13:18

Δυστυχως φιλε μου αν δεν περασεις ολες τις δοκιμασιες (Αθλητικα - Γραπτες Εξετασεις και υγειονομικα (στην συνεχεια και αφου θα εχεις περασει) ] δεν μετραει τιποτα παραπανω το χαρτι απο τους αμφιβιους.

Μπορεις ομως να συγκεντρωσεις μοριακια και για τους φρουρους αν σ'ενδιαφερει
Ο. Κ. Σ' ευχαριστώ πολύ! Θα βάλω τα δυνατά μου να κάνω ότι καλύτερο μπορώ!
Α! Φυσικά και ενδιαφέρουμε για ειδικούς φρουρούς και μάλιστα το έχω στο μυαλό μου πριν ακόμα σκεφτώ να δώσω εξετάσεις για να πάω στην Ο. Ε. Α.

Ημ. Αποστολής: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 13:19
Ωραιος! Ψαξου Ψαξου Ψαξου! Καλη επιτυχια!

-------------

Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2009 ώρα 21:43
Να κανω μια ερωτηση. Οσοι εχουν τελειωσει ειδικές δυναμεις και περασουν στο λιμενικο πανε αυτοματα για να περασουν εκπαιδευση για Ο. Ε. Α;(Εφοσων θελουν και το δηλωσουν)

Ημ. Αποστολής: 19/Αυγούστου/2009 ώρα 13:56

Άν έχεις τελειώσει Ειδικές Δυνάμεις όταν βγεί προκύρηξη που να ζητάει Λ/Φ (λιμενοφύλακες) θα κάνεις τα χαρτιά σου στην ειδική κατηγορία των Ειδικών Δυνάμεων. Εάν περάσεις επιτυχώς όλες τις διαδικασίες (αθλητικές - γραπτές - υγειονομικές) τότε θα περάσεις την εκπαίδευση Ο. Ε. Α! Με κανέναν άλλο τρόπο!(άλλωστε μην ξεχνάς ότι στην ομάδα δεν μπαίνει όποιος και όποιος).

-------------

Αποστολή από: geust
Ημ. Αποστολής: 19/Αυγούστου/2009 ώρα 15:16
Αρχικά αποστάλθηκε από reggae_b0y

Να κανω μια ερωτηση. Οσοι εχουν τελειωσει ειδικές δυναμεις και περασουν στο λιμενικο πανε αυτοματα για να περασουν εκπαιδευση για Ο. Ε. Α;(Εφοσων θελουν και το δηλωσουν)
εαν περασεις επιτυχως στον διαγωνισμο θα μπεις στην σχολη μαζι με τους υπολοιπους θα κανεις κανονικα την εξαμηνη εκπαιδευση σαν λιμενοφυλακας και εαν η υπηρεσια χρειαζεται ατομα για να γινουν κεατζιδες τοτε βγαινει ανακοινωση και δηλωνεις εαν θελεις να πας και εαν σε καλεσουν τοτε ξαναπερνας αλλη εκπαιδευση διαφορετικα μπορει να μην καλεσουν ποτε και να μεινεις σαν απλως λιμενοφυλακας δεν δλδ απαραιτητο επειδη εισαι απο τις ειδικες δυναμεις να σε βαλει και εκει αυτο εξαρταται απο τις αναγκες τις υπηρεσιας παντα

Ημ. Αποστολής: 19/Αυγούστου/2009 ώρα 15:20

Άν έχεις τελειώσει Ειδικές Δυνάμεις όταν βγεί προκύρηξη που να ζητάει Λ/Φ (λιμενοφύλακες) θα κάνεις τα χαρτιά σου στην ειδική κατηγορία των Ειδικών Δυνάμεων. Εάν περάσεις επιτυχώς όλες τις διαδικασίες (αθλητικές - γραπτές - υγειονομικές) τότε θα περάσεις την εκπαίδευση Ο. Ε. Α! Με κανέναν άλλο τρόπο!(άλλωστε μην ξεχνάς ότι στην ομάδα δεν μπαίνει όποιος και όποιος).

ΔΥΚ δεν γινεται ετσι ακριβως... (κοιτα απαντηση που εδωσα) ... Και θα παει αυτος που θα κριθει καταλληλος απο την δευτερη διαλογη οχι τοσο απλα... Δεν πανε ολοι να το ξεκαθερισουμε το θεμα και δεν ειναι και τοσο ευκολο...

Ημ. Αποστολής: 20/Αυγούστου/2009 ώρα 22:08
Ευχαριστω πολυ παιδες για τις απαντησεις. Γενικα ομως βγαίνουν συχνα θεσεις για Ο. Ε. Α;

Αποστολή από: stratos.
Ημ. Αποστολής: 09/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 22:11
Ξερω οτι για να μπεις στην Μ. Υ. Α πρεπει να περασεις τη εκπαιδευση των Ο. Υ. Κ, η ερωτηση μου ειναι, μονο οι λιμενοφυλακες μπορουν να πανε στην Μ. Υ. Α ή και υπαξιωματικοι; Αν δεν δηλωσεις στην προκυρηξη οτι θες να πας ειδικες δυναμεις και θες να πας στους υπαξιωματικους, μπορεις μετα την εκπαιδευση σου ως υπαξιωματικος να δηλωσεις οτι θες να πας στα βατραχια;

Αποστολή από: MGEN
Ημ. Αποστολής: 10/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 00:12
Αρχικά αποστάλθηκε από stratos.

Ξερω οτι για να μπεις στην Μ. Υ. Α πρεπει να περασεις τη εκπαιδευση των Ο. Υ. Κ, η ερωτηση μου ειναι, μονο οι λιμενοφυλακες μπορουν να πανε στην Μ. Υ. Α ή και υπαξιωματικοι; Αν δεν δηλωσεις στην προκυρηξη οτι θες να πας ειδικες δυναμεις και θες να πας στους υπαξιωματικους, μπορεις μετα την εκπαιδευση σου ως υπαξιωματικος να δηλωσεις οτι θες να πας στα βατραχια;

Το λιμενικό προσλαμβάνει ήδη εκπαιδευμένους σε ειδικότητες αποκτηθείσες στις Ένοπλες Δυνάμεις :

α) Ειδικές Δυνάμεις Σ. Ξ.(Καταδρομείς, Αλεξιπτωτιστές, Πεζοναύτες)
β) Υποβρύχιους Καταστροφείς Σ. Ξ. Και Π. Ν.

Ημ. Αποστολής: 10/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 13:31
Αρχικά αποστάλθηκε από MGEN

Αρχικά αποστάλθηκε από stratos.

Το λιμενικό προσλαμβάνει ήδη εκπαιδευμένους σε ειδικότητες αποκτηθείσες στις Ένοπλες Δυνάμεις :

α) Ειδικές Δυνάμεις Σ. Ξ.(Καταδρομείς, Αλεξιπτωτιστές, Πεζοναύτες)
β) Υποβρύχιους Καταστροφείς Σ. Ξ. Και Π. Ν.

μια διευκρηνιση γι αυτο το θεμα ναι βγαζει καποιες θεσεις στις οποιες μπορουν να λαβουν μερος μονο αυτοι που εχουν εκπαιδευτει σε αυτες τις ειδικοτητες αλλα οταν επιλεγειται μπαινεται ως απλοι λιμενοφυλακες και μετα εαν θελετε και εαν η υπηρεσια εχει αναγκες μπορει να σχηματισει σχολιο ξανα για να περασετε να πατε ΜΥΑ διαφορετικα παραμενεται ως απλοι λ/φ

Ημ. Αποστολής: 14/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 15:57
Και κατι αλλο, αξιζει να εισαι βατραχος στο λιμενικο; Πια ειναι η δουλεια τους; Υπαρχουν συγκεκριμενες μοναδες που υπηρετουν;

Ημ. Αποστολής: 19/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 21:41
Ρε παιδια για ειδικες δυναμεις θα βγει καμια προκυρηξη με τον καινουριο χρονο; Ξερει κανεις;

Ημ. Αποστολής: 08/Οκτωβρίου/2009 ώρα 18:26
Πως μπορω να γινω διασώστης κ εγω εγω;

Ημ. Αποστολής: 08/Οκτωβρίου/2009 ώρα 18:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Μανος

Πως μπορω να γινω διασώστης κ εγω εγω;

Θα πρέπει πρώτα να γίνεις λιμενικός...

-------------

Ημ. Αποστολής: 29/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 17:12
Στο νησακι αυτο υπαρχει προσωπικο ειδικων δυναμεων του λιμενικου;

Αποστολή από: spirosgiapros
Ημ. Αποστολής: 29/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 18:20
Μονιμα οχι αλλα καλυπτεται απο το κλιμακιο κερκυρας

-------------

Ημ. Αποστολής: 29/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 20:23
Ξερεις φιλε σπυρο αν υπαρχει αντιστοιχο κλιμακιο ειδικων δυναμεων στην κεφαλονια; Συγνωμη αν σε πρηζω!

Ημ. Αποστολής: 29/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 20:30
Δεν υπαρχει... Υπηρχε στη λευκαδα αλλα εκλεισε προσωρινα... Απο πατρα και πανω εχει μονο κερκυρα και ηγουμενιτσα

-------------

Ημ. Αποστολής: 29/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 23:25
Σ ευχαριστω πολυ σπυρο!

Ημ. Αποστολής: 29/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 23:41
Εισαι στο σωμα; ... Αν κολλας απαντησε με προσωπικο μυνημα

-------------

Ημ. Αποστολής: 31/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 15:58
Οχι δεν ειμαι στο λιμενικο! Με την επομενη προκυρηξη ομως θα δωσω!

Αποστολή από: lifesaver1986
Ημ. Αποστολής: 25/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 22:52
Γεια Χαρά Σε Όλους! Μήπως Μπορεί Κάποιος Να μου Δώσει Πληροφορίες Για τα Κλιμάκια Ειδικών Αποστολών Λιμενικού Σώματος (Κ. Ε. Α.). Είναι Πιο Εύκολο Να Πάρουν Κάποιον Που Έχει Τελειώσει δόκιμος ειδικές Δυνάμεις.(Αφού Βγει Προκύρηξη)

-------------

Αποστολή από: Legion
Ημ. Αποστολής: 26/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 16:34
Εξαρταται την προκυρηξη πρωτα απο ολα...

-------------
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪

Αποστολή από: lifesaver1986
Ημ. Αποστολής: 21/Μαρτίου/2010 ώρα 10:29
Αυτό Εννοείται.

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Μαρτίου/2010 ώρα 15:52
Το οτι εχεις τελειωσει δοκιμος δεν σημαινει τιποτα
αν στην προκυρηξη υποβαλεις υποψηφιοτητα για την κατηγορια ειδικων δυναμεων εισαι υποψηφιος για ΚΕΑ

αν υποβαλεις κατηγορια βατραχανθρωπων εισαι υποψηφιος για ΜΥΑ

αν υποβαλεις κατηγορια μουσικων πας για μουσικος και ας εχεις τελειωσει δοκιμος καταδρομεας

σημασια εχει σε ποια κατηγορια δηλωνεις υποψηφιοτητα

βεβαια και απο γενικη κατηγορια να μπεις δεν σου απαγορευει κανεις μεσα στη σχολη να κανεις μια αιτηση για ΣΕΑΛΣ

-------------

Αποστολή από: Magkas
Ημ. Αποστολής: 18/Απριλίου/2010 ώρα 21:36
Γεια σας, εχω καποιες ερωτησεις γενικα με τα ΟΕΑ και τα ΜΥΑ, ΑΝηκοθν στην αστυνομια; Δηλαδη αν εισαι στην αστυνομια μπορεις να ζητησεις μεταθεση στην ΟΑΕ και στη ΜΥΑ; Στρατο δες αυτο το βιντεο ακι θα καταλαβεις ποια ειναι η δουλεια τους [TUBE]Nf5KVATZl4U[/TUBE]

Ημ. Αποστολής: 18/Απριλίου/2010 ώρα 21:43
Αρχικά αποστάλθηκε από Magkas

Γεια σας, εχω καποιες ερωτησεις γενικα με τα ΟΕΑ και τα ΜΥΑ, ΑΝηκοθν στην αστυνομια; Δηλαδη αν εισαι στην αστυνομια μπορεις να ζητησεις μεταθεση στην ΟΑΕ και στη ΜΥΑ;

Στο λιμενικό ανήκουν και τα δυο αδερφέ... ΚΕΑ και ΜΥΑ δεν εχουν καμία σχέση με αστυνομία... !

-------------

Ημ. Αποστολής: 27/Μαΐου/2010 ώρα 04:16
Πάνω από σαράντα κιλά καθαρή ηρωίνη αξίας περίπου δύο εκατομμυρίων ευρώ, εντόπισαν οι λιμενικοί του Κλιμακίου Ειδικών Αποστολών του Λιμεναρχείου Ηγουμενίτσας.
Η ηρωίνη ήταν συσκευασμένη σε 82 δέματα του μισού κιλού, βρισκόταν σε κρύπτη αυτοκινήτου που οδηγούσε ένας 60χρονος, βρετανός υπήκοος.
Οι λιμενικοί του Κλιμακίου Ειδικών Αποστολών, περίπου στις οκτώ το απόγευμα, προχώρησαν σε έλεγχο του αυτοκινήτου του 60χρονου βρετανού και ανακάλυψαν την μεγάλη αυτή ποσότητα ηρωίνης.
Από τα μέχρι τώρα στοιχεία, ο βρετανός, που είναι κάτοικος των κατεχόμενων στη Κύπρο, ταξίδεψε μέσω Τουρκίας από τα κατεχόμενα, πέρασε από τους κήπους του Έβρου και έφθασε στο λιμάνι της Ηγουμενίτσας με σκοπό να επιβιβαστεί στο πλοίο για Ιταλία με πιθανό προορισμό τη Βρετανία.
Πρόκειται για ίσως τη μεγαλύτερη ποσότητα καθαρής ηρωίνης που κατασχέθηκε στην Ελλάδα και μεταφερόταν οδικώς με ΙΧ αυτοκίνητο.

-------------

Αποστολή από: Rafale
Ημ. Αποστολής: 27/Μαΐου/2010 ώρα 11:22
Συγχαρητηρια στους λιμενικους του κλιμακιου ειδικων αποστολων του λιμεναρχειου ηγουμενιτσας που βρηκαν το παρανομο φορτιο και μαλιστα ηρωινη.

-------------

Ημ. Αποστολής: 28/Ιουνίου/2010 ώρα 03:16

Φιλε stratos. Μπες πρωτα στο Λιμενικο με το καλο και μετα εκδηλωση ενδιαφεροντος για ΜΥΚ βγαινει σχεδον Καθε εξηνο. Ο βαθμος σου δεν παιζει ρολο. Αρκει να εισαι Ι1 και κατω απο 35χρ. Αν τα καταφερεις στην ΜΥΚ τοτε Πας στη ΜΥΑ υποχρεωτικα για 8 χρονακια και εισαι αμεταθετος. Μετά, αν σπαστεις-κοπεις αποχαρακτηριζεσαι, οποτε συνεχιζεις την καριερα σου σαν "ασπρος" δηλαδη χωρις ειδικοτητα.

Ημ. Αποστολής: 28/Ιουνίου/2010 ώρα 03:21
Οσο για το "Πια ειναι η δουλεια τους; " ειναι βατραχοι και οι δουλεια τους δεν αφορα κανενα μας, οπως και του ΚΕΑ. Κανουν αυτα που δεν θελει και δεν μπορει Να κανει ενας "ασπρος", αν και ξερω πολους ασπρους που μακαρι να ηταν "πρασινοι".

Αποστολή από: carib
Ημ. Αποστολής: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 05:52
Εχει κανενας καμια πληροφορια η γνωριζει τιποτα σχετικα με την Μ. Υ. Α?

Αποστολή από: 297ΙΜΑΚ
Ημ. Αποστολής: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 15:43
Αρχικά αποστάλθηκε από carib

Εχει κανενας καμια πληροφορια η γνωριζει τιποτα σχετικα με την Μ. Υ. Α;
Αν κανεις πιο συγκεκριμενη ερωτηση ισως παρεις και ποιο συγκεκριμενη απαντηση...

-------------

Αποστολή από: carib
Ημ. Αποστολής: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 19:40
Πως μπαινει καποιος εκει; Ειναι σωμα που αποτελειται απο στελεχη της Δ. Υ. Κ?

Ημ. Αποστολής: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 21:19
1) Πρεπει να εισαι αποφοιτος του Σχολειου Υποβρυχειων Καταστροφων Π. Ν.
2) Οχι

-------------

Αποστολή από: Ε.Δ
Ημ. Αποστολής: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 01:11

Καλησπερα. Θα ηθελα να κανΩ μια ερωτηση. Ειμαι 16 χρονων και θελω να μπω στοις ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΛΙΜΕΝΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ. Μπορει καποιος να μου εξηγηση ποια ειναι ι διαδικασια και τι πρεπει να κανω; Ευχαριστο πολυ.

Ημ. Αποστολής: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 18:49

Κανεις δεν μπορει να μου απαντηση;

Αποστολή από: Greek_Army
Ημ. Αποστολής: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 18:51
Αρχικά αποστάλθηκε από Ε. Δ

Κανεις δεν μπορει να μου απαντηση;

θα πρέπει να βγει πρώτα προκήρυξη κάτι που δεν βλέπω να γίνεται σύντομα, επίσης θα πρέπει να έχεις κάνει την θητεία σου στις ειδικές δυνάμεις, οπότε πήγαινε πρώτα στρατό και μετά ασχολήσου με το λιμενικό
...

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 19:02

Οκ ευχαριστω πολυ

Ημ. Αποστολής: 07/Οκτωβρίου/2010 ώρα 21:35
Θα μπορουσε καποιος να με ενημερωσει σχετικα με τιην Ομαδα Ειδικων Αποστολων του Λιμενικου Σωματος σε θεμα εκπαιδευσης. Επισης βγαινουν συχνα προκυρηξεις για ΟΕΑ; Η εκπαιδευση τους σε συγκριση με τις ειδικες συναμεις του στρατου πως ειναι; Ευχαριστω προκαταβολικα.

Ημ. Αποστολής: 13/Οκτωβρίου/2010 ώρα 18:39
Για δυτης του λιμενικου ασχετα απο. Μ. Υ. Α και Ο. Ε. Α ξερει να μου πει καποιος πως γινεσαι;

Ημ. Αποστολής: 14/Οκτωβρίου/2010 ώρα 02:36
Αρχικά αποστάλθηκε από Ε. Δ

Καλησπερα. Θα ηθελα να κανΩ μια ερωτηση. Ειμαι 16 χρονων και θελω να μπω στοις ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΛΙΜΕΝΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ. Μπορει καποιος να μου εξηγηση ποια ειναι ι διαδικασια και τι πρεπει να κανω; Ευχαριστο πολυ.
Πρεπει να εχεις κανει θητεια και να απολυθεις με ειδικοτητα Καταρομεας / Πεζονταυτης. Μετα οταν και αμα βγαλει το Λιμενικο Προκυρηξη κανεις τα χαρτια στην σχετικη κατηγορια. Αν μπεις στο Σωμα, ρωτα τα υπολοιπα μεσα

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Οκτωβρίου/2010 ώρα 02:39
Αρχικά αποστάλθηκε από Ο. Ε. Α.

Θα μπορουσε καποιος να με ενημερωσει σχετικα με τιην Ομαδα Ειδικων Αποστολων του Λιμενικου Σωματος σε θεμα εκπαιδευσης. Επισης βγαινουν συχνα προκυρηξεις για ΟΕΑ; Η εκπαιδευση τους σε συγκριση με τις ειδικες συναμεις του στρατου πως ειναι; Ευχαριστω προκαταβολικα.
1) Οχι γιατι ειναι ενδο - επιχειρισιακη διαβαθμισμενη πληροφορια. Πληροφοριακα και μονο ειναι αντιστοιχη της ΕΚΑΜ 2) Δεν παιρνει καθαρους πολιτες. Παιρνει μονο στελεχη του Λιμενικου
3) Ειναι ενδο - επιχειρισιακη διαβαθμισμενη πληροφορια και κατα συνεπεια δεν αφορα πολιτες
...

Ημ. Αποστολής: 14/Οκτωβρίου/2010 ώρα 02:43
Αρχικά αποστάλθηκε από φαβιο

Για δυτης του λιμενικου ασχετα απο. Μ. Υ. Α και Ο. Ε. Α ξερει να μου πει καποιος πως γινεσαι;
Το Λιμενικο δεν εχει δυτες πλην της ΜΥΑ.
Για να γινεις αναγνωρισμενος Δυτης απο οποιοδηποτε Κλαδο του Στρατου και των Σωματων Ασφαλειας πρεπει να βγαλεις η το ΣΥΚ η το Αυτοδυτων του Π. Ν. Η το Δυτων Μαχης του Σ. Ξ. Η το Αυτοδυτων της Π. Α.

-------------

Αποστολή από: prometheus
Ημ. Αποστολής: 19/Νοεμβρίου/2010 ώρα 21:55

Καλησπερα... Μια ερωτηση εχω σχετικα με τι ΜΥΑ. Ειμαι λιμενικος και σκεφτομαι να βγαλω το σχολειο Υ/Κ του ΠΝ. Θελω να ρωτησω το εξης, τα αγωνισματα για την εισαγωγη μου στο σχολειο θα τα δωσω πριν η μετα την προετοιμασια που θα κανω στη ΜΥΑ; Ευχαριστω σε οποιον απαντησει και αν εχει καποιος να δωσει καμια συμβουλη πανω σε θεματα γυμναστικης η διατροφης, καλοδεχουμενη.

Ημ. Αποστολής: 19/Νοεμβρίου/2010 ώρα 22:45

Αγωνισματα δεν θα δωσεις στην προπαιδευση στην ΜΥΑ, παρολα αυτα οι συναδελφοι σου στη ΜΥΑ θα φροντισουν να σε ετοιμασουν καταλληλα οχι μονο για να περασεις τα αθληματα, αλλα για να εχεις μια καλη εμφανηση στη Διαβολοβδομαδα... Συμβουλες : Μην πας στη ΜΥΑ αν δεν εχεις ηδη τα αθληματα για την εισαγωγη στη ΜΥΚ. Το καλοκαιρι ειχα γραψει τις εμπειριες μου απο το δικο μου σχολειο. Διαβασε τις...

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=4&PN=16" >http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=4&PN=16

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Νοεμβρίου/2010 ώρα 00:58
Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και ευχομαι να εισαι καλα... Δεν ειμαι ουτε αθληταρας αλλα ουτε και αγυμναστος... Ελπιζω να με βοηθησει η ψυχη μου εκει που θα με πουλησει το σωμα μου...

Ημ. Αποστολής: 21/Νοεμβρίου/2010 ώρα 05:33
Αρχικά αποστάλθηκε από prometheus

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και ευχομαι να εισαι καλα... Δεν ειμαι ουτε αθληταρας αλλα ουτε και αγυμναστος... Ελπιζω να με βοηθησει η ψυχη μου εκει που θα με πουλησει το σωμα μου...
Το σωμα σου εχει ορια, μπορει να μη μπορει να ακολουθησει την ψυχη σου εκει που θελει να παει...

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Νοεμβρίου/2010 ώρα 23:20
Αρχικά αποστάλθηκε από 297ΙΜΑΚ

Το σωμα σου εχει ορια, μπορει να μη μπορει να ακολουθησει την ψυχη σου εκει που θελει να παει...
συνελληνα οτι ειναι γραπτο θα γινει... Οποια αντιδραση και να εχει το σωμα μου δε θα με εμποδισει απο το να προσπαθω ξανα και ξανα μεχρι εκει που δεν παει για να πετυχω το στοχο μου... Ηδη εχεις παει οποτε θα πρεπει να με καταλαβαινεις πως νιωθω ασχετα με το τι γνωμη διαμορφωσες μετα το περασμα σου απο τους Υ/Κ

Ημ. Αποστολής: 21/Νοεμβρίου/2010 ώρα 23:38

συνελληνα οτι ειναι γραπτο θα γινει... Οποια αντιδραση και να εχει το σωμα μου δε θα με εμποδισει απο το να προσπαθω ξανα και ξανα μεχρι εκει που δεν παει για να πετυχω το στοχο μου... Ηδη εχεις παει οποτε θα πρεπει να με καταλαβαινεις πως νιωθω ασχετα με το τι γνωμη διαμορφωσες μετα το περασμα σου απο τους Υ/Κ
Εγω εγραψα, εσυ διαβασες... Δικια σου ειναι η ζωη, αξιοποιησε την οσο νομζεις καλυτερα...

-------------

Αποστολή από: GiorgosPZN
Ημ. Αποστολής: 08/Μαρτίου/2011 ώρα 20:04
297ΙΜΑΚ Επειδη σε βέπω ενημερωμενο σχετικα με το θεμα εχω να σου κανω 2 ερωτησεις η σε οποιον αλλο ξερει να μου πει.1ον καθε ποτε βγενει προκυρηξη για ΟΕΑ και αν ζητανε ατομα,2ον σε περιπτωση που σε προκυρηξη του ΛΣ δεν ζητησουν ατομα για Ειδικες αποστολες και εναχθεις ως απλος λιμενοφυλακας μετα μπορεις να μπεις ΟΕΑ; Και 3ον Περι τινος θεματος ειναι Οι γραπτες εξετασεις.

Αποστολή από: tryphon
Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2011 ώρα 16:56
Σε περιπτωση που τελικα γινεις λιμενοφυλακας και μπεις Κ. Ε. Α. Τοτε σε ποιες περιοχες μπορει να σε στειλουν; Εγω ας πουμε μενω αθηνα. Ποσο μακρια μπορει να με στειλουν; Και οσο αφορα τον μισθο ειναι κατι παραπανω απο τον βασικο αν εισαι στο Κ. Ε. Α. συν καποιο επιδομα δηλαδη.

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2011 ώρα 18:45
Αρχικά αποστάλθηκε από tryphon

Σε περιπτωση που τελικα γινεις λιμενοφυλακας και μπεις Κ. Ε. Α. Τοτε σε ποιες περιοχες μπορει να σε στειλουν; Εγω ας πουμε μενω αθηνα.Ποσο μακρια μπορει να με στειλουν; Και οσο αφορα τον μισθο ειναι κατι παραπανω απο τον βασικο αν εισαι στο Κ. Ε. Α. Συν καποιο επιδομα δηλαδη.

Ψάξε στον χάρτη το φαρμακονήσι

-------------

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2011 ώρα 18:49
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

. Σοβαρα; Εγω μιλαω πιο συγκεκριμενα για Ο. Ε. Α.

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2011 ώρα 18:54

Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

. Σοβαρα; Εγω μιλαω πιο συγκεκριμενα για Ο. Ε. Α.

Ναι και;

-------------

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2011 ώρα 18:57
O.E.A. Και Μ. Υ. Α τις ιδιες μεταθεσεις περνουν; Στα ιδια νησια π. Χ. Τους στελνουν?

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2011 ώρα 19:01
Όπου υπάρχουνε κλιμάκια των ειδικών δυνάμεων από πάτρα και πάνω κλιμάκια υπάρχουνε σε ηγουμενίτσα και κέρκυρα.(ένα παράδειγμα σου δίνω)

-------------

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2011 ώρα 19:08
Μηπως μπορεις να μου πεις ποσα ειναι και που εδρευουν αυτα τα κλιμακια;

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2011 ώρα 19:22

Μηπως μπορεις να μου πεις ποσα ειναι και που εδρευουν αυτα τα κλιμακια;
Με τις τελευταιες σειρες πολλοι καταδρομεις μπηκαν στο Λιμενικο για να πανε Στο ΚΕΑ και τελικα δεν τους πηραν για... περιεργους λογους... Κλιμακεια εχει στα σημαντικοτερα λιμανια της Ελλαδας και ειναι περιπου 20. Το που ειναι δεν λεγετε ανοιχτα για ευνοητους λογους

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2011 ώρα 19:27

[QUOTE=tryphon]Με τις τελευταιες σειρες πολλοι καταδρομεις μπηκαν στο Λιμενικο για να πανε Στο ΚΕΑ και τελικα δεν τους πηραν για... Περιεργους λογους... Κλιμακεια εχει στα σημαντικοτερα λιμανια της Ελλαδας και ειναι περιπου 20. Το που ειναι δεν λεγετε ανοιχτα για ευνοητους λογους

και ποιους παιρνουν δηλαδη; Καταδρομεις αποκλειστικα εννοεις η γενικα οσους υπηρετησαν Ε. Δ.
οσο για τα λιμανια καταλαβαινω οκ. Αλλα αν θες στειλς μου με p.m. Αυτα που ειναι πιο κοντα στην αττικη. Θα με βοηθησεις πολυ!

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2011 ώρα 19:30

[QUOTE=tryphon]Με τις τελευταιες σειρες πολλοι καταδρομεις μπηκαν στο Λιμενικο για να πανε Στο ΚΕΑ και τελικα δεν τους πηραν για... Περιεργους λογους... Κλιμακεια εχει στα σημαντικοτερα λιμανια της Ελλαδας και ειναι περιπου 20. Το που ειναι δεν λεγετε ανοιχτα για ευνοητους λογους
και ποιους παιρνουν δηλαδη; Καταδρομεις αποκλειστικα εννοεις η γενικα οσους υπηρετησαν Ε. Δ. οσο για τα λιμανια καταλαβαινω οκ. Αλλα αν θες στειλς μου με p.m. Αυτα που ειναι πιο κοντα στην αττικη. Θα με βοηθησεις πολυ!
Αυτο θελω να σου πω... δεν πηραν. Οσο για τα λιμανια στην Αττικη... ποιος σου ειπε οτι μολις θα βγεις απο την σχολη θα πας στην Αττικη?

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2011 ώρα 19:34
Καταλαβα τι εννοεις ενταξει! Το ξερω οτι σιγουρα δεν θα παω αττικη αλλα θελω να δω αν υπαρχει περιπτωση μετα απο καποια χρονια να γυρησω εστω και καπου κοντα στο σπιτι μου. Αυτο εννοω.

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2011 ώρα 19:39

Καταλαβα τι εννοεις ενταξει! Το ξερω οτι σιγουρα δεν θα παω αττικη αλλα θελω να δω αν υπαρχει περιπτωση μετα απο καποια χρονια να γυρησω εστω και καπου κοντα στο σπιτι μου. Αυτο εννοω.
Εγω ΚΕΑτζης στην Αττικη δεν θα πηγαινα ποτε παντως... κατεβα μια βολτα κατω στο λιμανι και ρωτα απο κοντα μιας κ μενεις Αττικη. Θα στα πουν απο κοντα τα παιδια εκει...

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2011 ώρα 19:50
Βασικα πηρε το ματι μου σε ενα blog τωρα τι συμβαινει στο ΚΕΑ Πειραια και ηταν τελειως αποθαρρυντικο... !

Ημ. Αποστολής: 29/Απριλίου/2011 ώρα 02:14

Βασικα πηρε το ματι μου σε ενα blog τωρα τι συμβαινει στο ΚΕΑ Πειραια και ηταν τελειως αποθαρρυντικο... !
Μην πιστευεις τα blog! Μερικες φορες πισω απο τα γραφομενα υπαρχουν σκοπιμοτητες! Να κρινεις μια κατασταση απο αυτα που βλεπουν τα ματια σου κ ακουνε τα αφτια σου!

-------------

Ημ. Αποστολής: 05/Μαΐου/2011 ώρα 17:31
Γεια σας, θα Μπορούσανε Άνθρωποι Απο το Χώρο Του Λιμενικού Να μου Απαντήσουν Στη εξεις Ερώτηση
Σε περιπτωση ου βγει προκηρηξη και δηλωση καπιως Ε. Δ Λιμενικου Πρειπει να περασει Σχολειό Στη ρεντινα Σωστά (ΣΒΕΚ) εγω σαν ΔΕΑ στης Ειδικές Δυναμεις Που το εχω περασει θα ξαναπαω;

Αποστολή από: ΣΙΜΕΩΝ
Ημ. Αποστολής: 08/Μαΐου/2011 ώρα 01:28
Μια ερωτηση παιδια θελω να κανω. Οσοι ειναι λ/φ και δεν ηταν στιε ειδικες δυναμεις στον στρατο μπορουν μεσα στο σωμα να πανε στις ειδικες δυναμεις του λιμενικου;

Ημ. Αποστολής: 10/Μαΐου/2011 ώρα 19:06
Σε απαντάω λίγο ανάποδα :
Η Μ. Υ. Α. Του Λιμενικού είναι μόνο στην Αθήνα στον στις εγκαταστάσεις του Αγ. Κοσμά.(κοντά στα παραλιακά μαγαζιά).
Η δουλειά τους κυρίως είναι οι αποστολές όπου χρειάζονται να ψάξουν (βόμβες κ. Τ. Λ.) σε θαλάσσια περιοχή.
Αν είσαι από Αθήνα και σου αρέσει η γυμναστική πιστεύω αξίζει !

Αποστολή από: PRODEATOR
Ημ. Αποστολής: 23/Μαΐου/2011 ώρα 23:32
Παιδιά δίνω πανελλήνιες φέτος και σκοπεύω να περάσω εμπορικό ναυτικό μηχανικών και μετα να πάω ειδικές δυνάμεις Λοκ πεζονάυτες ή αλεξίπτωτα (δεν εχω αποφασίσει ακομα) . Όταν τελειώσω απο Ε. Δ. Και με πτυχίο της σχολής, για λιμενικό πρέπει να περιμένω μόνο προκύρηξη ή υπάρχει και άλλος τροπος;

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου