Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Στρατιωτικές μονάδες και Κέντρα Εκπαίδευσης
Περιγραφή Forum: Συνθήκες διαβίωσης σε στρατόπεδα, πληροφορίες για μονάδες
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=490
Ημ. Εκτύπωσης: 26/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 19:01

Θέμα: ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού
Αποστολή από: Guests
θέμα: ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού
Ημ. Αποστολής: 30/Απριλίου/2003 ώρα 03:23

Παρουσιάζομαι στις 26/5

Το σχετικό άρθρο ήταν κατατοπιστικότατο πράγματι. Μπράβο στον webmaster. Ευχάριστο αυτό που λες για το Κέντρο και τα καλά λόγια, γιατί στο άρθρο λες και για μαύρο στρατόπεδο.

Θα θελα να ρωτήσω ή εσένα αν ξέρεις ή κάποιον άλλον τι ειδικότητες υπάρχουν στο Μηχανικό και ποια από αυτές είναι καλή για να την κυνηγήσω. Δε ξέρω επίσης αν παίζουν ρόλο στην απόδοση ειδικότητας οι σπουδές ή όχι. Εγώ είμαι Ηλεκ. Μηχ &Μηχ Υπολ.

Απαντήσεις:
Ημ. Αποστολής: 28/Ιουνίου/2005 ώρα 11:38

Παρουσιάστηκα με την ΕΣΣΟ 01 Β (271 δηλαδή) στο Ναύπλιο...

Αρκετά καλά εκεί, αγγαρεία κ χαλαρή εκπαίδευση.

Με έστειλαν στη Σάμο, στο 79ΛΜΧΕΘ, στο Κοκκάρι.. δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για εκεί, αλλά ένα θα πω...9 μήνες ΚΟΛΑΣΗ..

Μετά στο απόλυτο χυμαδιό (για τους παλιούς), στο Λουτράκι.. εκεί πήρα την εκδίκησή μου για όοοοοολα όσα πέρασα στη Σάμο

Ημ. Αποστολής: 06/Φεβρουαρίου/2006 ώρα 05:47
paidia Nayplio parousiazomai kai xrwstaw kana dyo mathimata gia ptyxio.Tha vrw xrono na diavasw mesa; (genika).Thn adeia na dwsw tha thn parw h den paizei;

Αποστολή από: yandr
Ημ. Αποστολής: 06/Φεβρουαρίου/2006 ώρα 12:52

Δε νομίζω να βρεις χρόνο να διαβάσεις. Θα είναι μεγάλη έκπληξη, όχι ότι δεν θα έχεις χρόνο το απόγευμα κυρίως, αλλά επειδή είναι εντελώς άλλο το κλίμα.

Την άδεινα να δώσεις θα την πάρεις (κατά πάσα πιθανότητα)

Ημ. Αποστολής: 16/Ιανουαρίου/2007 ώρα 02:16

Και εγώ είμαι στις 12/2/2007 παρουσιάζομαι πράγματι στο πανέμορφο Ναύπλιο.

-------------

Ημ. Αποστολής: 16/Ιανουαρίου/2007 ώρα 15:25
Καλή θητεία λοιπόν.

-------------

Αποστολή από: Γιώργος
Ημ. Αποστολής: 12/Απριλίου/2007 ώρα 18:34

Γεια σας μάγκες! Συγχαρητήρια για το site yandr (όποτε μπαίνω ξεαγχώνομαι). Παρουσιάζομαι 7/5 ΚΕΜΧ Ναύπλιο.

1.Mήπως ξέρει κανείς τις ειδικότητες στο Μηχανικό; (Εκτός από σκαπανείς και ναρκαλιευτές). Είμαι πολ/κος μηχανικός με Master, έχω πιθανότητες π. χ. να μπω σε κανα τμήμα σχεδιασμού - επίβλεψης έργων ή παίζει βύσμα και για εκεί (εκεί κι αν δεν παίζει ε ) ;
2. Μετά το κέντρο για τι μονάδες έρχεται η μετάθεση; Πεζικό; Πυροβολικό; (για τους πεζοναύτες διάβασα σχετικά)
3. Είναι μακριά το στρατόπεδο από την πόλη; Εννοώ χρειάζεται αυτοκίνητο ή παλεύεται και με τα πόδια;
4. Διάβασα ότι ο 2ος λόχος είναι χάλια, από εγκαταστάσεις και από τους διμοιρίτες; Ισχύει;
5. Από νύχτα λέει τίποτα το Ναύπλιο και τι φάση είναι οι ντόπιοι;
Άντε καλή θητεία να χουμε όσοι παρουσιαζόμαστε.
Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μέγεθος.

Ημ. Αποστολής: 12/Απριλίου/2007 ώρα 18:42
Έχω μερικές απαντήσεις.

Το στρατόπεδο είναι παραλιακό και κοντά στην πόλη, κάτι που μεταφράζεται σε αρκετό ποδαρόδρομο ή μοίρασμα ταξί με άλλους τρεις (καλύτερο αυτό).

Το Ναύπλιο είναι πανέμορφη πόλη, η μοναδική στην Ελλάδα που θα μετακόμιζα αν έφευγα από Αθήνα. Έχει τα σχετικά κομφόρ (μπαρ, καφετέριες κ. λπ).

Αυτά περί εγκαταστάσεων μην τα παίρνεις τοις μετρητοίς, γιατί μέσα σε 8 χρόνια πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει.

Ως προς τις μεταθέσεις, αυτά που αναφέρεις είναι μετατάξεις ;-)
Μετά το στρατόπεδο έρχεται η τοποθέτηση (σε μία μονάδα) και μετά η μετάθεση (δηλαδή τοποθέτηση σε μία άλλη, δεύτερη μονάδα).
Μετάταξη είναι η αλλαγή της ειδικότητάς σου από μηχανικό σε πεζικό (συνήθως), αλλά και σε οτιδήποτε άλλο αν υπάρχει κατάλληλο βύσμα (εγώ έγινα φροντιστής υγειονομικού ως δόκιμος).

Προσωπικά παρουσιάστηκα Μάρτιο και στην διμοιρία μου (περίπου 16 άτομα) είχαμε δύο άτομα με διαδακτορικό,8 με μεταπτυχιακό και οι υπόλοιποι με πτυχίο. Έχω ακούσει ότι όσο πλησιάζει το καλοκαίρι το επίπεδο πέφτει, αλλά δεν μπορώ να επιβεβαιώσω.

Στα λέω αυτά, γιατί ενδιαφέρεσαι για κάποιες θέσεις που (αν υπάρχουν) πάνε μονάχα βυσματικά και με πολύ βύσμα. Στο μηχανικό οι φαντάροι δεν κάνουν έργα, σκοπιές κάνουν ;-)

Από ειδικότητες υπήρχε (τότε τουλάχιστον) και οδηγός.

-------------

Ημ. Αποστολής: 12/Απριλίου/2007 ώρα 18:46
Να ευχηθώ μονάχα καλή θητεία που το ξέχασα!

-------------

Ημ. Αποστολής: 12/Απριλίου/2007 ώρα 18:52
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, απλά είχα την εντύπωση πως δεν υπάρχουν καθεαυτές μονάδες μηχανικού και ότι μετά σε στέλνουν σε πυροβολικό, πεζικό, πεζοναύτες κλπ ανάλογα με τις ανάγκες. Τώρα μετάταξη σε πεζικό ή πυροβολικό από μηχανικό; Ανέκδοτα λέμε τώρα; :-))))

Ημ. Αποστολής: 10/Ιουνίου/2007 ώρα 15:55
Ένα μήνα μετά στο ΚΕΜΧ και λίγο πριν μας ανακοινωθούν μεταθέσεις και ειδικότητες θα ήθελα να ευχαριστήσω τον yandr για άλλη μια φορά για τις χρήσιμες πληροφορίες πριν παρουσιαστώ. Έπισης αν θέλετε είμαι πρόθυμος να δώσω ακόμα περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο στρατόπεδο δεδομένου ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει κάπως σε σχέση με παλαιότερες ΕΣΣΟ. (ημερήσιο πρόγραμμα-υπηρεσίες-ποινές-εκπαίδευση-άδειες-δομή λόχων-φαγητό κλπ.)
Να είστε όλοι καλά!

Ημ. Αποστολής: 10/Ιουνίου/2007 ώρα 16:30
Φσικά και περιμένουμε ένα update Γιώργο, ότι πεις θα προστεθεί στο άρθρο.

-------------

Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2008 ώρα 20:11
Γεια σας παιδιά,
Συγχαρητηρια σε ολους για αυτη την δουλεια και ενα παραπανω στον yandr.

Μόλις σήμερα έμαθα ότι παρουσιάζομαι 12-Φεβ στο Ναύπλιο.
Πήρα μια πρώτη εικόνα από τα προηγούμενα posts. Θα ήθελα να μου πει κανένας που πήγε πρόσφατα τι παίζει εκεί μέσα τώρα.

Επίσης, αν ξέρει κανείς τι ειδικότητες υπάρχουν και ποια θα ήταν η καλύτερη.

Που μπορεί να είναι η πρώτη τοποθέτηση και η μετάθεση μετά;

Τέλος, κάποιοι μου είπανε αν μπορέσω να πάρω τοποθέτηση Λάρισα (είμαι από Θεσ/νίκη). Γνωρίζει κανείς αν είναι καλά εκεί;
Μετά θα χρειαστεί οπωσδήποτε να πάρω μετάθεση για παραμεθώριο;

Μάλλον το παραφόρτωσα ερωτήσεις...
Δείξτε κατανόηση, ακόμα 'θολωμένος' είμαι
Ευχαριστώ!!!

Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2008 ώρα 22:56
Αρχικά αποστάλθηκε από tasxan

Πήρα μια πρώτη εικόνα από τα προηγούμενα posts.

Καλωσόρισες στο forum φίλε μου και καλή θητεία εύχομαι.

Πέρα από το forum, θα βρει και σχετικό άρθρο για το ΚΕΜΧ στο site.

-------------

Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2008 ώρα 23:45
Ευχαριστω yandr...

Ναι, ήδη βρήκα το άρθρο για το ΚΕΜΧ.

Όσον αφορα στα άλλα ερωτήματα; Σχετικά με τις ειδικότητες και τις τοποθετήσεις; Καμια ιδέα;

Αποστολή από: Tormentor
Ημ. Αποστολής: 05/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 05:36
Γειά σας!

Στις 11 Φεβρουαρίου (2008) παρουσιάζομαι στο Κ. Ε. ΜΧ στο Ναύπλιο.

α) Το γεγονός ο, τι επιλέχθηκα να κάνω τη βασική εκπαίδευση σε κέντρο μηχανικού σημαίνει ο, τι μετά όταν πάω σε μονάδα θα πάρω απαραίτητα ειδικότητα στο μηχανικό; Εννοώ ο, τι υπάρχει πιθανότητα να πάω για παράδειγμα στο πεζικό ή στα τεθωρακισμένα άσχετα με το σε τι κέντρο παρουσιάστηκα;
Τι πιθανότητες υπάρχουν ΚΑΙ για το αν θα μείνω στο μηχανικό ΚΑΙ για το αν θα πάω σε άλλη ειδικότητα;

β) Έχω δίπλωμα οδήγησης, είμαι 20 ετών. Το σημείωμα κατάταξης λέει πως αν έχω δίπλωμα να το φέρω φωτοτυπημένο. Η ερώτηση μου είναι η εξής: ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να πω ο, τι έχω δίπλωμα; Τι κάνουν οι οδηγοί; Που πάνε οι οδηγοί; Επίσης το ο, τι έχω δίπλωμα σημαίνει ο, τι απαραίτητα θα με κάνουν οδηγό ή είναι απλά θέμα ''τύχης'' για το αν θα εκλεγώ; Γενικά πείτε μου μερικές πληροφορίες για τους οδηγούς παρακαλώ.

Ημ. Αποστολής: 05/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 12:12
Σωστές οι απορίες σου.

Από κάθε Κέντρο Εκπαίδευσης μπορείς να πάρεις μετάταξη για κάποιο άλλο Όπλο ή Σώμα. Εγώ, για παράδειγμα, από Μηχανικό πήγα ΔΕΑ Φροντιστής Υγειονομικού.

Στο ΚΕΜΧ υπάρχουν διάφορες ειδικότητες, όπως σκαπανέας και οδηγός. Δεν ξέρω και για άλλες, αλλά ρίξε μια ματιά στο site και στο forum για περισσότερες πληροφορίες.

Οι οδηγοί έχουν υπέρ και κατά. Εξαρτάται από τη μονάδα. Το καλό είναι ότι βγαίνουν από το στρατόπεδο και δεν πήζουν, κάνουν λιγότερες ή και καθόλου σκοπιές κ. λπ. Το κακό είναι ότι συνήθς οδηγούν χρέπια και ότι μπορεί να έχουν δρομολόγια όταν όλοι οι άλλοι κοιμούνται.

Αν βρεθεί και κανέας οδηγός στο forum θα σου πει περισσότερα.

-------------

Αποστολή από: Tormentor
Ημ. Αποστολής: 05/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 14:55
Eυχαριστώ... πάντως ψήνομαι να ΜΗ το πάρω, θα δω. Δεν είναι μόνο το ο, τι θα το οδηγώ αλλά ο, τι θα χρεωθω ένα αυτοκίνητο και θα πρέπει να το ''φροντίζω''.

Ημ. Αποστολής: 28/Μαΐου/2008 ώρα 05:24
θα ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με μετάθεσεις μηχανικάριων (σκαπανέων). Γνωρίζετε κανενα καλό πόστο στην Αθήνα; Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ ειναι να έχω εξόδους. Κατα τα άλλα ας έχει και χώσιμο κατα τις υπηρεσίες... Δεν ζητάω και πολλά ε;

Αποστολή από: takeda
Ημ. Αποστολής: 01/Ιουνίου/2008 ώρα 16:53
Μήπως ξέρει κάποιος καμια καλή μονάδα για μετάθεση στην Αθήνα; Εχω ακούσει οτι είναι καλά στη ΓΥΣ αλλα δεν παίρνουν ΣΤΡ άλλα έφεδρους. Αληθεύει;

Ημ. Αποστολής: 09/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 23:45
Ζήτημα αξιοπρεπούς συμπεριφοράς στο λόχο σκαπανέων θέτουν φαντάροι που ολοκλήρωσαν πριν από λίγες ημέρες την εκπαίδευσή τους στο ΚΕΜΧ. «Οσοι έχουν "βύσμα" έχουν διαφορετική μεταχείριση. Οι υπόλοιποι εισπράττουν πλήρη απαξίωση και ποινές με διάφορες αφορμές. Για παράδειγμα, τιμωρήθηκαν κάποιοι επειδή δεν ήταν παρόντες στο προσκλητήριο της αναφοράς λόχου, παρ' ότι ήταν δικαιολογημένοι, ασχολούμενοι μάλιστα σε εργασία του διοικητή τάγματος», αναφέρουν ανταποκριτές.

Τα «βύσματα» στο ίδιο κέντρο είχαν και ειδική αντιμετώπιση στις εξόδους. Μόλις 10 λεπτά της ώρας έμεναν οι υπηρεσίες στον πίνακα ανακοινώσεων. Στη συνέχεια, τις άλλαζαν... με μπλάνκο. Αποτέλεσμα ήταν κάποιοι να κάνουν μέχρι και 12 συνεχόμενες υπηρεσίες. Τι κι αν διαμαρτυρήθηκαν; Τους είπαν ότι δεν έχουν δίκιο γιατί μεσολάβησε μια... δίωρη έξοδος. Το ίδιο συνέβαινε και με τις άδειες τα Σαββατοκύριακα. Εάν έπεφτε «τηλέφωνο» δινόταν αμέσως (μέχρι και οδοιπορικά για το Ναύπλιο καταγγέλλουν ότι τους παρείχαν). Εάν, όμως, κάποιος την είχε ανάγκη και τη ζητούσε, την έπαιρνε μόνο εάν χρεωνόταν ημέρες από την κανονική του άδεια.

Στο ίδιο κέντρο, όσοι πήγαν κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσής τους στο Λουτράκι, δεν επέστρεψαν στο χρόνο που προβλέπεται, αλλά μόλις την τελευταία εβδομάδα για να πάρουν τα φύλλα Πορείας και να πάνε στις μονάδες τους. Σε σύγκριση με το Λουτράκι, το φαγητό στο Ναύπλιο το χαρακτηρίζουν επιεικώς απαράδεκτο. Βρήκαν σκουλήκι σε τηγανητές πατάτες, μύγες σε πεϊνιρλί και μακαρόνια, ενώ μια μέρα τούς έδωσαν νερό από βυτίο που είχε προηγουμένως πετρέλαιο.

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=07.09.2008,id=62354856,70245160,48032808,75899048 - Ελευθεροτυπία

-------------

Ημ. Αποστολής: 18/Οκτωβρίου/2008 ώρα 08:04
Απόλυτα καλοφτιαγμένο το site και συγχαρητήρια! Μπαίνω τον Νοέμβρη στο Μηχανικό του Ναυπλίου. Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω μαζί μου λαπτοπ γιατί έχω τη διπλωματική μου και θέλω να την τελειώνω παράλληλα με τη θυτεία. Επίσης θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να μπω στο στρατόπεδο με αυτοκίνητο ή όχι. Ευχαριστώ πολύ!

Αποστολή από: lostre 305eso Δ
Ημ. Αποστολής: 18/Οκτωβρίου/2008 ώρα 17:37
Φυλαρακο σορρυ που θα στο χυμα αλλα δεν πας διακοπς στρατο πας... χαλαρωσε... λοιπον τ ααμαξια τα παρκαρουνε εξω απο το στρατοπαιδο κ τα λαπτο κ καθε τι αλλο ηλεκτρονικο απογορευετε στο ΚΕΝ. . Μετα στην μοναδα που θα πας η στην περεμεθωριο ειναι πιο λασκα...

-------------

Ημ. Αποστολής: 09/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 21:19

Θα περασετε καλα! Ειδικα οσοι γινουν σκαπανεις κ πανε στο λουτρακι τηα κανουν ζωαρα...

Αποστολή από: stergios@
Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 15:48
Γεια σας και παλι! Για καποιο λόγο δεν δεχτηκε το προυγουμενο username και μπηκα με καινουργιο.
Τελικα μου ήρθε χαρτί για... ΚΕΜΧ(Ναυπλιο).
Θα συγκρατησω τα νευρα μου και θα κανω δύο απλες ερωτησεις!
Γίνεται στη πρωτη μεταθεση να παρω ειδικοτητα βοηθου μικροβιολόγου;
Και αν δεν τι πάρω γινεται στο τελος να αλλάξω την ειδικότητα που θα μου δώσουν σε βοηθου μικροβιολογου για να παρω τα μόρια; ;
Απο το μηχανικο τι ειδικότητες μπορω να μου δώσουν; ;

Αποστολή από: kostas pharm
Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 16:11
Εχεις τελειωσει κατι παρεμφερες και θες αυτη την ειδικοτητα;

-------------

Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 16:26
Από Μηχανικό το πολύ να βγεις βοηθός σκαπανέα.

Άντε και οδηγός.

-------------

Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 17:14
Εχω τελειώσει ιατρικα εργαστηρια και η ειδικότητα μου είναι στο στρατο (παντα), βοηθος μικροβιολόγου.

Ζήτησα τίποτα παραπάνω από αυτό που εχω σπουδάσει; ;
Ζητησα ποτέ εδω μέσα να κάνω μετάταξη με βυσμα; ;
Ας με πάνε και τερμα Θεου... Δεν με νοιαζει.
Το μόνο που ήλπιζα ήταν να κανω αυτο το 9 μηνο στο στρατό και να επωφεληθω εστω και στο ελαχιστο... 41 μορια προυπηρεσια στην ειδικότητα μου στο υγειονομικό.

Ζητησα ποτε εγω απο κανεναν ή εβρισα κανέναν που να έχει βυσμα για να μπει στο υγειονομικο;

Εγω αμα μπω στο μηχανικο... Εχω χασει τα 41 μορια της ειδικοτητας που μετρανε σαν προυπηρεσια; ;

Γιατι με στελνετε στο μηχανικο κυριοι; Τι θα προσφέρω εγω, αν με "πεταξετε" καπου που δεν γνωρίζω τίποτα; ;

Γιατι κυριοι να υποχρεωθω εγω σε καποιον τωρα... Για να προσπαθησω να κάνω αυτο που δικαιούμε; ;
Δεν έκλεψα κανενος τη θεση.
Ζηταω τα προβλεπομενα... δεν τα ζητιανευω.

Και απο την αλλη μου λετε πως ο στρατος ειναι καλος.
Εγω αυτο που σκεφτομαι ειναι να... σας κανω τη ζωη δυσκολη... Αφου ετσι και αλλιως εσεις φροντισατε για αυτη μου τη συμπεριφορα.
Ας μπουνε τα βυσματα οπου θελουνε. Και καλα κανει οποιος έχει βυσμα και το χρησιμοποιεί.
Βαλτε ομως και καποιος ανθρωπους σχετικους με το αντικείμενο...

Αποστολή από: kostas pharm
Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 18:19
Εχεις δικιο φιλος τι να πω

-------------

Αποστολή από: tigionapas
Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 21:41
Πολλοι εχουν στην πολιτικη ζωη σπουδες που στο στρατο δεν μπορουν να τις αξιοποιησουν! Αλλα εχεις κανει καπου φαουλ! Αυτοι που εχουν σπουδασει κατι που εκ των πραγματων δεν μπορουν στο στρατο να το αξιοποιησουν; Πχ οι αστροφυσικοι! Τι να κανουν; Δε μπορει ο στρατος να κανει εξερεσεις σε σενα και σε αυτους! Εστι δεν ειναι; Καταλεβενεις που το παω! Και Μιλας εκ του ασφαλους ε; Κοπτεσε και φωναζεις αλα γιατι; Για να πας σε μοναδα της ειδικοτιτας σου οκ συμφωνω Αλλα του ΥΓ ομως! Ολως τυχαιως! Αν ησουν ψαρας λεω εαν, θα φωναζες για να πας στα ουκ; Αφου στην ειδιοτητα σου θα ηταν ρε συ!
Αφηστε τα κολπα και να πατε οπου σας τυχη!
Αλλα ετσι , ειστε! Βαλε και εσυ βυσμα για το ΥΓ που εχεις τις ακρες , στο κατω κατω εισαι καλυμενος ηθικα μεσα σου με το τροπο που σκεπτεσαι και ασε τα παιδια του λαου που δεν εχουν ακρες να επανδρωνουν τα φυλακια προκαλυψεως !
Στα λεω εγω που εκανα 100 μερες σκοινακια και 11 μηνες φυλακιο στα συνορα γιατι καποιοι σαν εσενα βυσματονονταν στα γραφεια και στις πολεις τουσ!

Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 23:38
Αρχικά αποστάλθηκε από tigionapas

Πολλοι εχουν στην πολιτικη ζωη σπουδες που στο στρατο δεν μπορουν να τις αξιοποιησουν! Αλλα εχεις κανει καπου φαουλ! Αυτοι που εχουν σπουδασει κατι που εκ των πραγματων δεν μπορουν στο στρατο να το αξιοποιησουν; Πχ οι αστροφυσικοι! Τι να κανουν; Δε μπορει ο στρατος να κανει εξερεσεις σε σενα και σε αυτους! Εστι δεν ειναι; Καταλεβενεις που το παω! Και Μιλας εκ του ασφαλους ε; Κοπτεσε και φωναζεις αλα γιατι; Για να πας σε μοναδα της ειδικοτιτας σου οκ συμφωνω Αλλα του ΥΓ ομως! Ολως τυχαιως! Αν ησουν ψαρας λεω εαν, θα φωναζες για να πας στα ουκ; Αφου στην ειδιοτητα σου θα ηταν ρε συ!
Αφηστε τα κολπα και να πατε οπου σας τυχη!
Αλλα ετσι , ειστε! Βαλε και εσυ βυσμα για το ΥΓ που εχεις τις ακρες , στο κατω κατω εισαι καλυμενος ηθικα μεσα σου με το τροπο που σκεπτεσαι και ασε τα παιδια του λαου που δεν εχουν ακρες να επανδρωνουν τα φυλακια προκαλυψεως !
Στα λεω εγω που εκανα 100 μερες σκοινακια και 11 μηνες φυλακιο στα συνορα γιατι καποιοι σαν εσενα βυσματονονταν στα γραφεια και στις πολεις τουσ!

Δηλαδή φταιω και από πάνω;
Ποια κόλπα ρε συ; ;
Σπουδασα ΠΑΡΑ-ΙΑΤΡΙΚΑ !
Εσυ που περίμενες να παω; ; Λογικα στο Υγειονομικό. Δεν υπαρχει αλλο κεντρο εκπαιδευσης με την ειδικοτητα μου. Μακαρι να υπηρχε!
Αφου έχει ειδικότητα δική μου στο στρατο λες να ήθελα να την αφήσω; ;

Εαν δεν μπω... Χάνω 41 μόρια(όλη την προυπηρεσία στο στρατό).
Εγω γιατί να μη τα διεκδικήσω; Ειναι σαν να εχω δουλέψει σε ιδωτικο εργαστηριο 9 μηνες.

Και κατι ακομα. Με στελνουνε Ναυπλιο (μηχανικό). Τι να κάνω στο μηχανικό. Και δεν συμπαθω ιδιαίτερα τους βυσματίες... Ούτε φυσικά και θέλω να βάλω. Αλλά με αναγκαζουν για να μπω στην ειδικοτητά μου.

Δεν με νοιαζει αν μετα την ΑΡΤΑ με στειλουν στο τελευταιο φυλάκιο να κανω 100 μέρες σχοινάκια... Ακομα και να περασω ολόκληρη τη θητεια μου στα σύνορα. ΔΕΝ ΒΥΣΜΑΤΙΩΝΟΜΑΙ... ΟΥΤΕ ΓΡΑΦΕΙΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΟΥΤΕ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ. Και ασε αυτα με τα παιδια του λαου... Γιατι και εμεις το ιδιο ειμαστε. Γιατι να μην βαλω βυσμα ωστε να μπω με τη μια ΑΡΤΑ και να μην φωναζω τωρα; ;
Μαλλον φιλε δεν γνωριζεις την ειδικοτητά μου.
Εαν η ειδικοτητα μου ηταν σε ενα δυσκολο ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗς να εισαι σιγουρος ότι και για εκει θα φωναζα.

Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2009 ώρα 00:23
Παντως και εγω παραιτρικα εχω σπουδασει και πεζικο πηγα!

Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2009 ώρα 01:04
Αρα και εσυ θιγμένος είσαι.
Και εσενα οπου να ναι σε στειλανε; ;
Εσυ δεν θα επρεπε να πας υγειονομικο; ;
Επρεπε ή δεν επρεπε; ;
Ι. Ε. Κ Ή ΤΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΤΜΗΜΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ... Αν επιτρέπεται.

Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2009 ώρα 01:05

Ιατρικη! Πηγα δοκιμος στο πεζικο

Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2009 ώρα 01:06
Πριν ειπα παραιατρικα εκ παραδρομης !

Ημ. Αποστολής: 15/Ιανουαρίου/2009 ώρα 01:52
Ρε παιδιά, τι κάνει ο σκαπανέας; Γιατί τόση εκπαίδευση; Καμιά καλή ειδικότητα στο μηχανικό;

Ξέρει κανείς αν υπάρχουν ξεχωριστές μονάδες μηχανικού ή παίρνει κανείς μετάθεση όπου να ναι;

Εγώ δεν ξέρω τίποτα - παρουσιάζομαι τον Φλεβάρη

Αποστολή από: argeadas
Ημ. Αποστολής: 15/Ιανουαρίου/2009 ώρα 23:21
Αρχικά αποστάλθηκε από tigionapas

Δε λες και τις δικες σου ; Αν ειναι καλες να τις αλαξουμε ρε συ
Είναι πολλές.

-------------

Ημ. Αποστολής: 16/Ιανουαρίου/2009 ώρα 12:42
Κι εγώ τελικά παρουσιάζομαι εκεί στις 10 Φεβρουαρίου.

Θοδωρή γιατί λες λες τόση εκπαίδευση; είναι η εκπαίδευση έντονη;

Κι εγώ δεν έχω ιδέα τι θα κάνω εκεί. Τι είδους εκπαίδευση γίνεται;

Το μόνο καλό που βρίσκω έως τώρα είναι το Ναύπλιο:)

Αποστολή από: ilias-t
Ημ. Αποστολής: 23/Ιανουαρίου/2009 ώρα 03:00
Καλησπέρα παιδιά, πολυ καλή η ιστοσελίδα και πολύ χρήσιμη... μπράβο!
Παρουσιάζομαι και εγώ Ναύπλιο ΚΕΜΧ με την Α ΕΣΣΟ στις 9 Φλεβάρη, απ'ότι άκουσα είναι καλά λένε.
Έχω κάποιες απορίες ρε παιδιά και αν είναι κάποιος παλιός που ξέρει να μας τη λύσει και σε εμάς τους ψάρακες...
Γενικά στο στρατόπαιδο τι παίζει; Άκουσα πως το 60% παίρνει ειδικότητα σκαπανέα, το 30% οδηγού και το υπόλοιπο 10% ότι να ναι... Ποιά η διαφορά οδηγού και σκαπανέα; Ποια ειδικότητα συμφέρει πιο πολύ; Ισχύει πως ότι και αν γίνει 5 μήνες θα τους κάνουμε παραμεθώριο;
Συγγνώμη για το κατεβατό των ερωτήσεων αλλά δε ξέρω που μου πάνε τα τέσσερα...

Αποστολή από: Nassos
Ημ. Αποστολής: 28/Ιανουαρίου/2009 ώρα 22:26
Όσο υπηρετούσα, παιδιά από Μηχανικό που λέγανε ότι από τη 297 σειρά (2006 Δ' ΕΣΣΟ) άλλαξαν τα πράγματα και έγιναν κάπως αυστηροί.

Ημ. Αποστολής: 05/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 22:15
Παιδιά, για συναντήσεις και γνωριμίες ρίξτε μια ματιά στο φόρουμ "Συναντήσεις πριν την κατάταξη".

Εκεί μεταφέρθηκαν τα σχετικά μηνύματα.

Ευχαριστώ...

-------------

Ημ. Αποστολής: 19/Μαρτίου/2009 ώρα 00:30
Παιδια καλησπερα... Μακρυα απο ειδηκοτητα οδηγου ειναι η χειροτερη ειδηκοτητα σε ολα τα οπλα και σωματα σας μιλαει ενας παλιοσειρας 218... Οδηγος

Ημ. Αποστολής: 16/Οκτωβρίου/2009 ώρα 08:09
Παιδια παρουσιάζομαι 9/11 στο Ναύπλιο στο ΚΕΜΧ. Μπορεί κάποιος να μου πει εντυπωσεις; Επισης σκεφτομαι να δηλωσω και στρατονομια... Αξίζει τον κόπο?

Αποστολή από: Rafale
Ημ. Αποστολής: 16/Οκτωβρίου/2009 ώρα 12:29
Αρχικά αποστάλθηκε από kokorikos

Παιδια παρουσιάζομαι 9/11 στο Ναύπλιο στο ΚΕΜΧ. Μπορεί κάποιος να μου πει εντυπωσεις; Επισης σκεφτομαι να δηλωσω και στρατονομια... Αξίζει τον κόπο;
η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν αξιζει το κοπο να το "κυνηγησεις" αφου μπορεις και αλλου να "περασεις καλα"        

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Οκτωβρίου/2009 ώρα 16:46

Παρουσια ζομαι και εγω στο Ναυπλιο στις 9/11 και στο χαρτι που μου ειρθε γραφει ΥΕΑ αλλα εγω λογω προβληματος στο γονατο θα βγω Ι4, κοβομαι για ατυο τον λογω απο ΥΕΑ;(εννοειται πως δεν θελω να παω), ακομα θα ηθελα να ρωτησω γενικα τι αιζει με το στρατοπαιδο και που θα ηταν καλα να παω μετα;

Ευχαριστω.

Ημ. Αποστολής: 22/Οκτωβρίου/2009 ώρα 03:53
Φιλε nasso εσυ που ξερεις τα πολλα απ'οτι βλεπω... Δε μ λες, αν ξερεισ... Παρουσιαζεται κ ενας φιλος μ τωρα αλλα κορινθο στο μηχανικο. Εκει τι λεει; Πως ειναι τα πραγματα; Μεταθεσεις απο εκει συνηθως που τους στελνουν;

-------------

Αποστολή από: Nassos
Ημ. Αποστολής: 22/Οκτωβρίου/2009 ώρα 04:09
Δεν ξέρω. Το μόνο που θυμάμαι ήταν ότι από 1-2 σειρές πριν τη δική μου (298) τα πράγματα σοβάρεψαν και έγιναν πιο αυστηροί, ενώ χρόνια τώρα ξέραμε ότι ήταν γενικώς "χαλαρά" το Μηχανικό.

Εάν υπάρχουν κάποιοι που γνωρίζουν τι γίνεται τώρα και στις μονάδες του Μηχανικού, ας πουν τις εμπειρίες τους.

Παντού έχει μονάδες Μηχανικού

-------------

Αποστολή από: No4h
Ημ. Αποστολής: 24/Οκτωβρίου/2009 ώρα 01:25
Ακουσα οτι επειδη εχει μειωθει η θητεια, μειωθηκαν και οι μερες στο κεντρο απο 40 σε 30 μερες, και οι μερες μετεκπαιδευσης. Ισχυει; Για παραδειγμα για την ειδικοτητα οδηγος απο 3 βδομαδες μειωθηκε στις 2 βδομαδες. Ισχυει κατι τετοιο; Κ αν ισχυει τοτε ισχυει για ολες τις ειδικοτητες; Ξερει κανεις κατι γι αυτο;

Αποστολή από: kkostorpal
Ημ. Αποστολής: 24/Οκτωβρίου/2009 ώρα 13:48
Το ότι μειώθηκαν οι μέρες στο κέντρο, το άκουσα κι εγώ και νομίζω πως ισχύει. Τώρα για μετεκπαίδευση δεν μπορώ να σου πω.
Εγώ θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος πότε θα ορκιστούμε, Μπαίνουμε 8,10 &11 το μηνός. Στις 21 θα ορκιστούμε;

Ημ. Αποστολής: 24/Οκτωβρίου/2009 ώρα 14:01
20-21 Νοεμβριου θα ορκιστουμε λογικα. Τωρα για την αδεια ορκομωσιας οι μερες παιζουν. Αλλοι μου ειπαν οτι πηραν 2 μερες αλλοι μου ειπαν 3 μερες χωρις προαναχωρηση (ελεος). Γενικα προαναχωρηση απο το κεντρο προβλεπεται;

Αποστολή από: eleni
Ημ. Αποστολής: 25/Οκτωβρίου/2009 ώρα 15:30
Η προηγούμενη σειρά ορκίστηκε πάνω στις 12 μέρες και η άδεια που πήρε ήταν 3 μέρες. Όρκίστηκαν Σάββατο και έπρεπε να γυρίσουν Τρίτη βράδυ! Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει κ με εσάς! Α! Έχετε κ Ένα επισκεπτήριο μέχρι την ορκωμοσία! Το Ναύπλιο είναι καταπληκτικό (αν εξαιρέσεις την λίγη υγρασία), το στρατόπεδο είναι πολύ όμορφο κ σχετικά προσεγμένο, είναι μέσα στην πόλη (5'-10' με τα πόδια είναι το κέντρο) και το φαγητό πολύ καλό! Καλή θητεία να έχετε όλοι σας!

Ημ. Αποστολής: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 00:31
Ακουσα οτι μια προηγουμενη σειρα του,2009 αν δεν κανω λαθος, που παρουσιαστηκε στο Ναυπλιο οταν ορκιστηκε ηταν παρων και ο Υπουργος Εθ. Αμυνης και τους εδωσε ολους 10 μερες τιμητικη. Σ αυτη την περιπτωση πως τις παιρνεις τις 10 μερες; Μπορεις να τις παρεις στο κεντρο; Τις παιρνεις μαζεμενες ή σπαστα οπως θελεις;

Αποστολή από: kkostorpal
Ημ. Αποστολής: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 04:13
Αρχικά αποστάλθηκε από No4h

Ακουσα οτι μια προηγουμενη σειρα του,2009 αν δεν κανω λαθος, που παρουσιαστηκε στο Ναυπλιο οταν ορκιστηκε ηταν παρων και ο Υπουργος Εθ. Αμυνης και τους εδωσε ολους 10 μερες τιμητικη. Σ αυτη την περιπτωση πως τις παιρνεις τις 10 μερες; Μπορεις να τις παρεις στο κεντρο; Τις παιρνεις μαζεμενες ή σπαστα οπως θελεις;

Αν είναι έτσι να πάρουμε ένα τηλέφωνο τον Βαγελάκη να περάσει από Ναύπλιο.
Εγώ θα του ζητήσω μάλιστα να ανέβω μέχρι πάνω με την λιμουζίνα του για να μην πληρώνω εισιτήρια .

Νομίζω πως η κουβέντα ίσως παραξέφυγε αλλά όλα δικαιολογούνται. Όπως λέγαν κι οι παλιότεροι εκεί που σταματά η λογική ξεκινά ο στρατός

ΥΓ Φυσικά όλα τα παραπάνω τα λέω για πλάκα και εύχομαι να μην με παρεξηγήσεις

Ημ. Αποστολής: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 14:07
Αρχικά αποστάλθηκε από kkostorpal

Αν είναι έτσι να πάρουμε ένα τηλέφωνο τον Βαγελάκη να περάσει από Ναύπλιο.
Εγώ θα του ζητήσω μάλιστα να ανέβω μέχρι πάνω με την λιμουζίνα του για να μην πληρώνω εισιτήρια .

Νομίζω πως η κουβέντα ίσως παραξέφυγε αλλά όλα δικαιολογούνται. Όπως λέγαν κι οι παλιότεροι εκεί που σταματά η λογική ξεκινά ο στρατός

ΥΓ Φυσικά όλα τα παραπάνω τα λέω για πλάκα και εύχομαι να μην με παρεξηγήσεις

Παρε 5 μερες φυλακη επειδη με ειρωνευτηκες.
Για να μπαινουμε στο κλιμα σιγα σιγα.
Εκει που ξεκιναει ο στρατος σταματαει η λογικη. Και απο αυτα που εχω ακουσει, εχουν απολυτο δικιο που το λενε οι παλιοι.

Ημ. Αποστολής: 16/Νοεμβρίου/2009 ώρα 01:40
Αρχικά αποστάλθηκε από kkostorpal

Το ότι μειώθηκαν οι μέρες στο κέντρο, το άκουσα κι εγώ και νομίζω πως ισχύει. Τώρα για μετεκπαίδευση δεν μπορώ να σου πω.
Εγώ θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος πότε θα ορκιστούμε, Μπαίνουμε 8,10 &11 το μηνός. Στις 21 θα ορκιστούμε;
H ορκωμοσια εμαθα οτι ειναι στις 20 νοεμβριου. Τι ωρα πρεπει να ειναι οι επισκεπτες εκει;

Ημ. Αποστολής: 12/Ιανουαρίου/2010 ώρα 21:22
Ετοιμοι για ΝΑυπλιο; Εγω ετοιμαζομαι για Φλεβαρη 2009. Κανεις άλλος;

Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2010 ώρα 18:45
Φλέβαρη 2010 μήπως;
Παιδιά αν κάποιος έχει δηλώσει οικοδομικά και παρουσιάζεται ΚΕΜΧ, είναι λίγο κολόφαρδος η τσάμπα χαιρεται; Χαχα

Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2010 ώρα 19:58
2010 φλεβάρη!

εννοεις να δωσεις μάθημα; Επιτρεπεται αδεια μετά απο διαστημα 2 μηνών νομίζω. Δεν είμαι σίγουρος

Ημ. Αποστολής: 15/Ιανουαρίου/2010 ώρα 18:48
Πολυ καλες οι πληροφοριες σας παιδια!
να ρωτησω και εγω κατι;
επειδη σπουδαζω μηχανολογος σε ΤΕΙ Αν το δηλωσω αυτο ειναι πιθανο να με παρουν στο μηχανικο σωμα;
πιστευω θα ειναι ενδιαφερων για το αντικειμενο μου
σκεφτομαι να κοψω αναβολη τωρα ωστε να μπω Μαι και να κανω πρακτικη μετα το στρατο
τι λετε;

Αποστολή από: kverop
Ημ. Αποστολής: 17/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 16:19
Αρχικά αποστάλθηκε από

Πολυ καλες οι πληροφοριες σας παιδια!
να ρωτησω και εγω κατι;
επειδη σπουδαζω μηχανολογος σε ΤΕΙ Αν το δηλωσω αυτο ειναι πιθανο να με παρουν στο μηχανικο σωμα;
πιστευω θα ειναι ενδιαφερων για το αντικειμενο μου
σκεφτομαι να κοψω αναβολη τωρα ωστε να μπω Μαι και να κανω πρακτικη μετα το στρατο
τι λετε;

φιλε μου καλησπερα. Το να κανεις την πρακτικη σου μετα το στρατο ειναι μια καλη επιλογη για ποικιλια λογων. Απο κει και περα, το αν θα σε παρουν μηχανικο ειναι αγνωστο. Για να καταλαβεις, κοψαμε την αναβολη 3 φιλοι απο εργα υποδομης. Ιδιο εξαμηνο ιδια μαθηματα ιδια ολα. Α, και την κοψαμε ολοι μαζι την ιδια στιγμη στη θεσ/νικη. Οι 2 πηγαμε μχ, ο αλλος πεζικο! Οποτε οπως καταλαβαινεις ολα ειναι σχετικα... Μη φανταστεις βεβαια οτι αυτος που πηγε πζ περναει ασχημα. Ειμαστε ολοι στον εβρο και ειναι σχετικα καλα!

Ημ. Αποστολής: 22/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 14:32
Ευχαριστω φιλε μου
εκοψα τον γεναρη την αναβολη και πλεον μετα το τελος της εξεταστικης μου εμειναν 2 μαθηματα για πτυχιο
σκεφτομαι να δηλωσω και κυπρο γιατι ειναι η κοπελα μου απο εκει αλλα ειναι μπαχαλο
ο αδερφος μου δεν ειχε δηλωσει κυπρο και τον πηραν εκει ενω αλλοι ειχαν δηλωσει και δεν τους επελεξαν!
τεσπα βλεπουμε!1

Αποστολή από: Eirini_M
Ημ. Αποστολής: 13/Απριλίου/2010 ώρα 00:18
Παιδιά μην αγχώνεστε!

Πριν 2 μήνες είχαμε τις ίδιες ανησυχίες με εσάς καθότι ο φίλος μου παρουσιαζόταν και εκείνος.

Τα πράγματα εκεί είναι αρκετά καλά. Οι πρώτες 2 μέρες είναι δύσκολες, μέχρι την προσαρμογή. Η πόλη είναι υπέροχη και το στρατόπεδο από τα καλύτερα που έχω δει, γιατί το επισκέφτηκα στην ορκωμοσία. Για τον διοικητή έχω ακούσει από τον δικό μου τα καλύτερα λόγια.

Η ορκωμοσία είναι το δεύτερο Σάββατο από την εβδομάδα που θα μπείτε και το λιγότερο 5 μέρες άδεια μετά (όλο και κάποια τιμητική θα πάρετε πέραν τις 3 μέρες υποχρεωτικής άδειας ορκωμοσίας).

Ως γνωστόν τις πρώτες μέρες μέχρι την ορκωμοσία δεν έχετε εξόδους, αλλά μετά που θα επιστρέψετε, θα έχετε όλο το καιρό να χαρείτε το Ναύπλιο, θα έχει μπει και το καλοκαίρι και όλα μια χαρά...

Καλή θητεία να έχετε όλοι σας!

Ημ. Αποστολής: 21/Απριλίου/2010 ώρα 23:21
Μεγάλο στρατόπεδο ωραία πόλη 90% στελεχών καλοί τις πρώτες μέρες καλό φαγητό. Εδώ τελειώνουν τα καλά.

*Εγκαταστάσεις:
Από τους 3 λόχους ο 3ος είναι super σε εγκαταστάσεις ο 1ος παλεύσιμος ο 2ος
κοτέτσι με κοριούς σχεδόν σε μόνιμη βάση.

*Στελέχη
Διοικητής επαγγελματίας, διαφήμιση Στρατιωτικού, Λοχαγός σωστός με χιούμορ και κατανόηση (εγώ ήμουν στον 2o) βοηθάει πάρα πολύ Ώστε να μην έχεις πρόβλημα μετά στην μετάθεση. Από το να έχεις έναν λοχαγό οτι να ναι για 3 βδομάδες και μετά στην μονάδα που θα είσαι μήνες να τσιμπάς φυλακές αξίζει πιστέψτε με.
Ανθυπολοχαγοί ωραίοι με κορυφαίο έναν που όσο ύψος του λείπει τόσο λογική, νοημοσύνη, εξυπνάδα και Ανδρεία έχει και εις διπλούν.

Φυσικά υπάρχει και η εξαίρεση στους Ανθ/ους μια μύτη με πόδια και μάτια (θα καταλαβετε)
*Παραμονή
Κατα τ΄άλλα πλήρης ανοργανοσία, πολλές υπηρεσίες μετά την ορκομωσία (αν και η 311 στο ΚΕΜΧ θα είναι μάλλον 1000 ατομα οπότε θα πηγαίνει 2-1)
Βέβαια υπάρχει το ενδεχόμενο από τα 90 άτομα για υπηρεσία κάθε μέρα να βάλουν επιπλέον σκοπιές για να μην βγαίνουν πιο συχνά άτομα.

Τέλος, σε όλη την διάρκεια της παραμονής σας τρελές αδικίες άλλοι 2-3 μέρες έξω άλλοι την ίδια στιγμή 3 σερί υπηρεσίες άλλοι με υπηρεσίες μονο ΤΑΕ (ύπνος) ή περίπολο κτλ.

Την τελευταία βδομάδα πρίν την μετάθεση από Έλληνες Στρατιώτες αλλάζετε εθνικότητα και γίνεστε Αλβανοί, Πακιστανοί και λοιπών εθνικοτήτων φθηνά εργατικά χέρια (8,62e για μια βδομάδα μια χαρά.)

Αυτά! Καλη θητεία σε όλους μάγκες.

Ημ. Αποστολής: 14/Μαΐου/2010 ώρα 17:06
Παιδιά, Μηχανικό πάνε όλοι όσοι έχουν τελειώσει σχολή Πολιτικών Μηχανικών, ή χρειάζεται μέσο για να σε πάρουν;

Ημ. Αποστολής: 29/Μαΐου/2010 ώρα 22:44
Γειά σας παιδιά. Ἕ να φιλαράκι μου εἶ ναι στὸ ΚΕΜΧ στὸ Ναύπλιο. Μπορεῖ μιὰ ἀ ξιόπιστη πηγὴ νὰ μοῦ πεῖ τί μεταθέσεις παίζουν γιὰ ἀ ργότερα καὶ εἰ δικὰ στὰ νησιά; Ἔ χω ἀ κούσει γιὰ Ξάνθη, Κομοτηνή, Ἔ βρο, Λέσβο, Σάμο, Κῶ καὶ Ρόδο. Ὑ πάρχουν μονάδες τοῦ Μηχανικοῦ στὶ ς Κυκλάδες στὶ ς ὁ ποῖ ες νὰ μπορεῖ νὰ πάει κανεῖ ς μετὰ τὴ ν ἐ κπαίδευση; Εἶ ναι δυνατὸ ν στρατιώτης τοῦ Μηχανικοῦ νὰ βρεθεῖ σὲ φυλάκιο μὲ λίγα ἄ τομα; Ἔ χει τὸ μηχανικὸ τέτοιες μεταθέσεις; Ἔ χω ἀ κούσει καὶ γιὰ τὴ ν Σκύδρα. Ἐ κεῖ γιὰ νὰ πάει κάποιος πρέπει νὰ ἔ χει ὑ πηρετήσει προηγουμένως στὴ μεθόριο; Συγνώμη γιὰ τὶ ς ἐ ρωτήσεις, ἀ λλὰ τὸ φιλαράκι εἶ ναι ψαρωμένο καὶ μπριζωμένο καὶ ἀ ναζητᾶ ἐ ναγωνίως πληροφορίες. Σᾶ ς εὐ χαριστῶ

Ημ. Αποστολής: 29/Μαΐου/2010 ώρα 22:52
Γνωρίζει κάποιος νὰ μᾶ ς πεῖ  τί μεταθέσεις  ὑ πάρχουν γιὰ τοῦ ς στρατιῶ τες τοῦ Μηχανικοῦ μετὰ τὸ Ναύπλιο; Σὲ ποιὰ νησιὰ ὑ πάρχουν μονάδες τοῦ Μηχανικοῦ

Ημ. Αποστολής: 07/Ιουλίου/2010 ώρα 21:39
Μπαίνω Ναύπλιο 16/8 με την Γ'ΕΣΣΟ 2010... Διάβασα τα περισσότερα εδώ και έχω πάρει μια ιδέα... Μάλλον καλά θα είναι :)

Αποστολή από: seagul28
Ημ. Αποστολής: 08/Ιουλίου/2010 ώρα 19:42
[QUOTE=Guest] Παιδιά, Μηχανικό πάνε όλοι όσοι έχουν τελειώσει σχολή Πολιτικών Μηχανικών, ή χρειάζεται μέσο για να σε πάρουν;[/QUOTE ]οχι δεν εχει καμμια σχεση... Υπαρχουν και οι ειδικοτητες των οδηγων με απλο απολυτηριο...

Αποστολή από: seagul28
Ημ. Αποστολής: 08/Ιουλίου/2010 ώρα 19:50
Τακη να σου πω τουλαχιστον μερη που εγω ξερω για το μηχανικο που ειναι ο αντρας μου. Ξανθη, κομοτηνη, αλεξ/λη, σουφλι, διδυμοτειχο, ορεστιαδα, καβύλη, μυτιληνη, ροδος, κως, χίος, σαμος, λημνος. Για κυκλαδες δεν το νομιζω... Αν ειναι νεος εποπ παει υποχρεωτικα παραμεθοριο δεν το γλιτωνει... Καλα ειναι στη κω και αλεξανδρουπολη... Διαλεγει στερια η θαλασσα το καθενα εχει τα στραβα του αλλα και πολλα υπερ. Αναλογα και απο που ειναι.

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουλίου/2010 ώρα 20:59
Μια ιστορια απο ενα σκαπανι του μηχανικου που περασε τοκαλοκαιρι του1982 Στο κεμχ. Εκπεδευση πολι σκλιρη για 4 μηνες χωρης καλο καισε ποσοτιτα φαγιτο. Μεχρι και γεφιρα μπελεη της νομαρχειας χαλασαμε πριν αποτο τολο. Μια βδομαδα κοιμομαστανκαι σβιναμε φωτια στα δερβενακια. Βασιλικα περασαμε στο λουτρακι. Ταστελεχη τουμηχανικου το80% ειναι πανεπιστιμιου. Γιααυτους που θαπανε ναυπλιο θα τους πη ο πολι παλιος οτι ηθειτια στομηχανικο θελει Και ειδικα στης μοναδες Ειναι ζαχαρη.10χρονια πρασινοαπολιτιριο2παρμενιονες στο716 βρισικα

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουλίου/2010 ώρα 18:08
Γεια σας παιδια, επειδη ειμαι τελειως ασχετος ξερει κανεις να μου πει τι ειδικοτητες υπαρχουν για μηχανικο;
Παρουσιαζομαι κι εγω 16/8 Ναυπλιο.

Αποστολή από: kyriakos_306
Ημ. Αποστολής: 24/Ιουλίου/2010 ώρα 14:51
Καλησπερα και απο εμενα στα ψαρακια!
Σας μιλαει ενας 306 λελε (2009 Α Εσσο) !
Θυμαμαι το εαυτο μου να γραφω εδω, γεματος αποριες, πριν απο περιπου 1,5 Χρονο (02/2009) Οταν και εγω πρωτοεμπαινα στο ΚΕΜΧ!
Λοιπον, ξεκιναμε απο τα βασικα!
Το Μηχανικο σαν σωμα ειναι πιο "χαλαρο" σε σχεση με πεζικο, πυροβολικο και τεθωρακισμενα οπου παει το μεγαλυτερο μερος των στρατευσιμων και αυτο δεν θα το καταλαβαιτε στο κεντρο αλλα στην μοναδα που θα πατε οπου θα υπαρχουν και απο αλλα σωματα και θα κανετε συγκρισεις.
Οι κυριες ειδικοτητες που υπαρχουν στο μηχανικο ειναι σκαπανεας (γινεται το 40% των φανταρων), οδηγος (25%), Οδμα και οδερπας (10%) και διαφορες αλλες ειδικοτητες οπως τεχνικοι, διαβιβαστες, τυφεκιοφοροι...
Και οι γιωταδικες, σιτιστης και γενικων καθηκοντων.
Τωρα πoια ειναι καλυτερη ειδικοτητα, δεν μπορω να σας απαντησω με σιγουρια...
Εγω ημουν σκαπανεας και αν ξαναπηγαινα στρατο, την ιδια ειδικοτητα θα ηθελα για λογους που δεν μπορειτε Να καταλαβετε τωρα.
Το κεντρο βρισκεται λιγο εξω απο την πανεμορφη πολη του Ναυπλιου, οπου θα πηγαινεται με τα ποδια (15 λεπτα) σε καθε εξοδο σας.
Στο Ναυπλιο θα βρειτε τα παντα! Καφετεριες, μπαρακια, μπιλιαρδαδικα,internet-cafe, σουβλατζιδικα, διαφορων ειδων μαγαζακια... Γενικα ειναι μια πολυ τουριστικη πολη!
Τωρα το στρατοπεδο γενικα ειναι καλο, εχει μερικα προβληματακια αλλα θα τα συνηθισετε
Για τους αξιωματικους που θα ειναι εκει δεν εχω ιδεα γιατι το αυγουστο αλλαξανε απο οτι εμαθα.
Αυτα... Οτιδηποτε χρειαστειτε, ρωτηστε!
υγ. Θα κατσω καποια στιγμη να σας γραψω σε ποια στρατοπεδα της Ελλαδας Εχει μηχανικο!
να ξερετε που θα ειναι οι μεταθεσεις σας!
τα ειχα καπου σημειομενα... Οταν τα βρω θα τα βαλω

Ημ. Αποστολής: 26/Ιουλίου/2010 ώρα 01:29
Καλησπερα και Απο εμενα 16/8 και εγω στο Ναυπλιο... Εχω ακουσει οτι ειναι απο τα "καλα στρατοπεδα" το συγκεκριμενο... Ελπιζω να ειναι οπως τα λενε... Τα λεμε λοιπον στο Ναυπλιο στις 16 Αυγουστου!

Ημ. Αποστολής: 02/Αυγούστου/2010 ώρα 16:23
Εχιε ερθει το χαρτι για ναυπλιο 16/8. Μπορω απο εκεί να πάω ειδικες δυναμεις?

Αποστολή από: Greek_Army
Ημ. Αποστολής: 02/Αυγούστου/2010 ώρα 16:24
Φυσικά ρίξε μια ματιά και εδώ http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=2312&PN=32 - http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=2312&PN=32

-------------

Ημ. Αποστολής: 11/Αυγούστου/2010 ώρα 04:17
Καλησπερα και απο μενα, μου ηρθε το χαρτι για 17/8 ναυπλιο. Ξερει κανενας γιατι αυτη η "καθυστερηση";

Αποστολή από: ΒΟΒCΑΤ91
Ημ. Αποστολής: 09/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 18:20
Καλησπερα και συγχαρητηρια για την ιστιοσελιδα βοηθαει πραγματικα... θελω να ρωτησω σχετικα με το ποτε θα παρουσιαστω... ειμαι γεννημενος 25/1/1991 και δηλωσα στην στρατολογια για το τμημα μιχανικων στρατου λογο του οτι δουλευω χειρηστης μηχανηματων... ειμαι απο χανια αλλα δεν μου εχει ερθει ακομα το χαρτι να παρουσιαστω... μηπως ξερεις καποιος ποτε περιπου παρουσιαζομαι;
ευχαριστω (περιμενω απαντηση)

Ημ. Αποστολής: 09/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 18:52
Αρχικά αποστάλθηκε από ΒΟΒCΑΤ91

Καλησπερα και συγχαρητηρια για την ιστιοσελιδα βοηθαει πραγματικα... Θελω να ρωτησω σχετικα με το ποτε θα παρουσιαστω... Ειμαι γεννημενος 25/1/1991 και δηλωσα στην στρατολογια για το τμημα μιχανικων στρατου λογο του οτι δουλευω χειρηστης μηχανηματων... Ειμαι απο χανια αλλα δεν μου εχει ερθει ακομα το χαρτι να παρουσιαστω... Μηπως ξερεις καποιος ποτε περιπου παρουσιαζομαι;
ευχαριστω (περιμενω απαντηση)

καλησπέρα φίλε, υπάρχει σχετικό θέμα δες εδώ http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=494&PN=36 - http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=494&PN=36

-------------

Αποστολή από: Snip3r
Ημ. Αποστολής: 29/Οκτωβρίου/2010 ώρα 15:57
Παιδια χαιρετω και πολλα μπραβο για το πολυ αξιολογο φορουμ που εχετε.

Μια ερωτηση αν ξερει κανεις που ηταν/ειναι προσφατα στο ΚΕΜΧ στο Ναυπλιο. Αλλαξε προσφατα ο διοικητης... Τι λεει ο νεος; Εχουμε καμια πληροφορια;

Ημ. Αποστολής: 30/Οκτωβρίου/2010 ώρα 02:16
Καλοσοριζω την 313 σειρα. ΕΙμουν στο ναυπλιο Το αυγουστο (312 Γ ΕΣΣΟ) . ΟΠοτε τα ξερω απο πρωτο χερι. ΣΤο στρατοπαιδο υπαρχουν τρεις λοχοι Με τους εκαστοτε διοικητες. Συνηθως ενας ο λοχος που ειναι ο φουλ προβλεπε στην Σειρα μας ηταν ο πρωτος λοχος, ενας ενδιαμεσος ο δευτερος Λοχος Και τελος ο χαλαρος-βυσματικος 3 λοχος. Εγω ειχα την τυχη Να βρεθω στον 3 λοχο και περασα αψογα με εξαιρετικους ανθυπολοχαγους Και αψογο διοικητη λοχου. Να γνωριζετε οτι Ο διοικητης του κεντρου εχει αλλαξει, ουσιαστικα η σειρα μου ηταν η τελευταια Που ορκισε ο Σχης Μοσχος. Παντως απο το λιγο που ζησαμε τον νεο διοικητη Κεμχ εδειξε πολυ καλα στοιχεια. Γενικοτερα μην αγχωνεστε σε τιποτα πατε σε ενα κεντρο που ειναι πολυ πιο χαλρα απο τα υπολοια του στρατου.

Ημ. Αποστολής: 30/Οκτωβρίου/2010 ώρα 14:54
Να εισαι καλα Δημητρη.

Εχω και μια αλλη απορια ρε παιδια... Στους λοχους πως μοιραζονται οι φανταροι; Οποιος δηλαδη παρουσιαστει πρωι πρωι παει στον 1ο και σιγα σιγα γεμιζουν τους λογους μεχρι τον 3ο;

Σορρυ αν ρωταω χαζομαρα.

Ημ. Αποστολής: 31/Οκτωβρίου/2010 ώρα 17:43
Δεν είναι χαζομάρα, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει συγκεκριμένο πρωτόκολλο.
Όταν παρουσιάστηκα (1999) μας κατένημαν εντελώς τυχαία. Απλά μέσα στο τσούρμο έδειχνανα άτομα και τα ξεχώρισαν σε τρεις - τέσσερις ομάδες (δεν θυμάμαι) που αντιστοιχούσαν σε λόχους.

-------------

Ημ. Αποστολής: 31/Οκτωβρίου/2010 ώρα 20:46
Ευχαριστω yan. Αρα επι της ουσιας ειναι οτι σου κατσει σε ποιον λοχο θα πεσεις.

Αντε να δουμε, τι θα δουμε... Αν και προσωπικα εχω καιρο μεχρι τον Φλεβαρη.

Ημ. Αποστολής: 02/Νοεμβρίου/2010 ώρα 23:56

Παιδια για σας ημουν Ναυπλιο 2 μηνες περυσι σειρα 306 2009 Α ΕΣΣΟ. Το στρατοπεδο ειναι πολυ καλο σε σχεση με αλλα κεντρα μονο ενα θεμα εχει με τις ντουζιερες που ειναι εξω απο τους λοχους και λιγο μακρυα. Ο 1 λοχος σαν κτηριο αν και παλιος ειναι καλος σχετικα ο 2 λοχος σκαπανεων ειναι πιο καινουργιος οπως και ο 3 λοχος... Το φαγητο μετριο σε σχεση με την μοναδα που πηγα μετα το ΚΨΜ καλο με λιγα πραγματα ομως να αγορασεις... Οι ειδικοτητες γενικα ειναι 2 οι κυριες σκαπανεας και οδηγος αυτοκινητου, υπαρχουν και αλλες ειδικοτητες σε πολυ πιο μικρο ποσοστο αλλα μαλλον θα πας σε αλλο κεντρο να την παρεις. Εγω παντως εγινα οδηγος και μπορω να πω περασα καλυτερα στην μοναδα απο τους σκαπανεις... Καλη θητεια ευχομαι!

Ημ. Αποστολής: 05/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 13:04
Κανενας απο Ναυπλιο απο την σειρα του Νοεμβρη?; Πειτε τιποτε ρε παιδια. Τι λεει; Τι βρηκατε;

Ημ. Αποστολής: 05/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 13:23
Στον 1ο λόχο χαλαρά τα πράγματα, πσκ ξεκούραση γυμναστική κτλ, όλα καλά σε γενικές γραμμές αλλά άπειρη μπίχλα στα μαγειρεία..

Αποστολή από: Meshuggah
Ημ. Αποστολής: 05/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 14:40
Γεια χαρα παιδες. Δ εσσο 2010 εδω απο ΚΕΜΧ. Γενικα η κατασταση ειναι πολυ χαλαρη. Το επιτελειο ειναι κομπλε κ σχετικα χαλαρο. Προσεχουν πολυ τους φανταρους και οτι ζητησεις απο θεμα υγειας σε στελνουν κατευθειαν στο γιατρο. Εμεις ειχαμε συνεχεια ατομα Ε. Υ(ελευθεροι υπηρεσιας-κοινως αραζεις στο θαλαμο στο κρεββατι, σου φερνουν φαι αλλοι κλπ), ελευθερους αρβυλων, ελευθερους ασκησεων κλπ. Οι εγκαταστασεις παιζουν απο λοχο σε λοχο. Εμεις στο 2ο τον ειχαμε πιει λιγο με τα μπανια αλλα ο 3ος ηταν ξενοδοχειο.. Το φαγητο τρωγεται σε γενικες γραμμες, λιγες φορες ειχαμε κατι που απλα την εκανες απο το εστιατορειο. Το στρατοπεδο ειναι πανεμορφο με πολυ πρασινο και γενικα σου φτιαχνει την διαθεση. Εχει καποιες λιγες αγγαριες που συνηθως συνοδευονται κ απο το ανιστοιχο φιδιασμα.. Για οτι αλλη πληροφορια ρωτηστε και οτι μπορω θα απαντησω..

Ημ. Αποστολής: 07/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 13:55
E! Ξερεις... πρεπει να πεις τα κλασσικα περι υπνοσακων, κινητων... για την 1η μερα κλπ!

Ημ. Αποστολής: 07/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 19:20
Δ ΕΣΣΟ και εδώΚΕΜΧ. Είμαι στο 3ο Λόχο, χαλαρά τα πράγματα όπως είπαν και οι προηγούμενοι. Ο λόχος ά-ψ-ο-γ-ο-ς όσον αφορά τις εγκαταστάσεις. Ούτε μυρμήγκι δε βλέπεις (κυριολεκτικά). Μόνο - τα λουτρά που για να κάνεις ζεστό μπάνιο ή έστω χλιαρό πρέπει να κάνεις τάμα σε άγιο λόγω του ότι έρχονταν από άλλους λόχους στα δικά μας λουτρά και όπως είναι φυσικό δεν υπήρχε ζεστό νερό ούτε για πλάκα. Κατά τα άλλα μια χαρά, κατασκήνωση που πήγαινα μικρός χειρότερα ήταν.

Ημ. Αποστολής: 08/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 21:56
Ρε παιδια ξερει κανεις η εκπαιδευση του σκαπανεα-ναρκαλιευτη ποσο κραταει; Παρουσιαζομαι για εκπαιδευση απο σπαρτη και θα ηθελα να ξερω. Ευχαριστω πολυ!

Ημ. Αποστολής: 08/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 22:33
Κι εγω θα ηθελα να μαθω αν αξιζει να πας Ναυπλιο για ναρκαλιευτης και μετα στα τενξ στο μενιδι. Ευχαριστω.

Αποστολή από: Γιαννης4
Ημ. Αποστολής: 22/Ιανουαρίου/2011 ώρα 14:42
Γεια σας παιδια εγω παρουσιαζομαι στην Κοζανη (523ΤΠ) (8-2-2011) και θελω να μαθω αν μπορω να διλωσω μηχανικος και που θα παω για εκπεδευση και ποσο καιρο θα κανω (και γενικα οτι ξερει ο καθενας σε αυτο το θεμα) ...
Ευχαριστω...

Αποστολή από: ForceF
Ημ. Αποστολής: 07/Απριλίου/2011 ώρα 21:57
Για τις διαφορες ειδικοτητες υπαρχει περιπτωση να σε κρατησουν παραπανω απο τις 3 εβδομαδες στο ΚΕΜΧ;

Ημ. Αποστολής: 07/Απριλίου/2011 ώρα 22:01
Αρχικά αποστάλθηκε από ForceF

Για τις διαφορες ειδικοτητες υπαρχει περιπτωση να σε κρατησουν παραπανω απο τις 3 εβδομαδες στο ΚΕΜΧ;

Σελίδα 4 τελευταίο μήνυμα, γενικά ρίξε μια ματιά θα βρεις ότι χρειάζεσαι για το ΚΕΜΧ

-------------

Αποστολή από: ForceF
Ημ. Αποστολής: 07/Απριλίου/2011 ώρα 22:22
Διαβασα ολο το θεμα και πηρα όντως μια καλη γνωμη... Και αν καταλαβα καλα για τις βασικες ειδικοτητες που παιρνουν ολοι (σκαπανεας-οδηγος) δεν σε κρατανε παραπανω :) Αν κανω λαθος διορθωστε με...

Ημ. Αποστολής: 07/Απριλίου/2011 ώρα 22:23
Αρχικά αποστάλθηκε από ForceF

Διαβασα ολο το θεμα και πηρα όντως μια καλη γνωμη... Και αν καταλαβα καλα για τις βασικες ειδικοτητες που παιρνουν ολοι (σκαπανεας-οδηγος) δεν σε κρατανε παραπανω :) Αν κανω λαθος διορθωστε με...

Δεν το χω διαβάσει το θέμα :P απλά ξέρω ότι γράφουνε παιδιά που είχανε περάσει από το ΚΕΜΧ!

-------------

Αποστολή από: nireas
Ημ. Αποστολής: 11/Απριλίου/2011 ώρα 21:55
Στο ΚΕΜΧ παραμένουν μόνο όσοι έχουν επιλεχθεί για το Τάγμα Εκκαθάρισης Ναρκοπεδίων Ξηράς (Τ. Ε. Ν. Ξ.), όπου και περνούν από εκπαίδευση σκαπανέα.

Ημ. Αποστολής: 25/Απριλίου/2011 ώρα 18:25

Καλησπέρα κ ευχαριστουμε για τις πλιροφοριες. Μπαινω στο μηχανικο 2/5/11, Ναυπλιο, οπου εμαθα πως θα μεινω για βασικη εκπαιδευση μεχρι την ορκομωσια, δηλαδι περιπου 3 εβδομαδες. Μου είπαν πως μετα μεταφερομαστε αλλου με βαση την ειδικοτητα που παιρνουμε. Μπορει καποιος να με συμβουλεψει που να επιδιώξω να μεταφερθω μετα παρακαλω; Η οικογενεια μου ζει αθηνα κ ως προστατης (ειμαι μεγαλυτερος απο 3 αδερφια) ειχα την εντυπωση οτι μπορω να ερθω αθηνα. Ποιες ειναι οι καλες θεσεις για αθηνα;

Επισης, γνωριζει κανεις ποια ειναι η διαδικασια μετα τις πρωτες 3 βδομαδες; Ποια ειναι τα επομενα σταδια κ ποσο κραταει το καθενα;

Το στρατοπαιδο στο Ναυπλιο ειναι καλο; Πως μπορω να χωθω ς εναν καλο λοχο;

Ευχαριστω πολυ κ Χρονια Πολλα

Ημ. Αποστολής: 16/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 01:07

Ποσα ατομα περιπου θα υπαρχουν οταν παρουσιαστω κ ποσες τοθαλετες υπαρχοθν... ναυπλιο

Ημ. Αποστολής: 26/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 21:44
Κολλεγιο το ναυπλιο παιδες μην μασατε... Ολοι οι ανωτεροι μια χαρα ατομα (με εξαιρεση τα οργανα και
καποιους ευελπεις) ... Υγειηνη μετρια προς κακη... Φαι μετριο... Αλλα γενικα για στρατος παλευετε...
αυτα... Μην αγχωνεστε γενικα θα περασετε πολυ χαλαρα ειδικα αμα εχετε και μια εξοδο στις 3 βδομαδες οπως εμεις
μια χαρα... Παρτε 5-6 λουκετα να εχετε απο την αρχη και νερα (αν και δεν πρεπει να φατε και πολυ ζεστη οι της Δ εσσο

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου