Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Στρατιωτικές σχολές και στρατιωτικοί
Περιγραφή Forum: Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=603
Ημ. Εκτύπωσης: 18/Οκτωβρίου/2018 ώρα 04:45

Θέμα: Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις
Αποστολή από: Guests
θέμα: Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις
Ημ. Αποστολής: 25/Οκτωβρίου/2006 ώρα 20:33
ειμαι κοπελα και θελω να μπς στισ ειδικεσ δυναμεισ ωσ αλεξιπτωτιστρια. θελω να μαθω πωσ μπορω να πραγματοποιησω το ονειρο μου. αν με καταλαβαινει καποιοσ ασ μοθ στειλει στη διευθυνση mailto:sofi12000@in.gr - sofi12000@in.gr θα περιμενω

Απαντήσεις:
Αποστολή από: yandr
Ημ. Αποστολής: 26/Οκτωβρίου/2006 ώρα 15:59
Καταλαβαίνουμε, γιατί να μην καταλαβαίνουμε;

Εφόσον ο δρόμος της θητείας δεν προβλέπεται για εσένα, τα πράγματα δυσκολεύουν.

Μονάχα μέσω ΕΠΟΠ, όποτε γίνονται διαγωνισμοί, και μετά άντε να βρεθείς εκεί που θες. Και αυτό στην περίπτωση που παίρνουν γυναίκες αλεξιπτωτιστές.

ΥΓ. Μην κάνεις post έτσι έυκολα την διεύθυνση email, γιατί σύντομα θα παίρνεις 100 spam την ημέρα όπως εγώ

-------------

Αποστολή από: hermes
Ημ. Αποστολής: 26/Οκτωβρίου/2006 ώρα 23:51

Στις ειδικές δυνάμεις, γυναίκες υπάρχουν μόνο ως ΕΠΟΠ ή ως μόνιμοι αξιωματικοί-υπαξιωματικοί. Από την θητεία μου σε αυτές, θυμάμαι ότι αυτές κυρίως καταλάμβαναν θέσεις στα επιτελικά γραφεία. Η μόνη συμμετοχή τους σε ασκήσεις, ήταν στην συντήρηση ικανότητας αλεξιπτωτιστή.

Ημ. Αποστολής: 11/Μαΐου/2007 ώρα 22:10
Είμαι γυναίκα,25 και σκέφτομαι να υπηρετήσω στις Ειδικές Δυνάμεις, χωρίς να γίνω μόνιμη. Είναι εφικτό; Ποια είναι η διαδικασία; Τι πρέπει να διαθέτω; Απο πού θα μάθω περισσότερα;

Ημ. Αποστολής: 12/Μαΐου/2007 ώρα 11:51
Δε νομίζω ότι γίνεται κάτι τέτοιο.

Οι δρόμοι για τις ένοπλες δυνάμεις είναι στρατιωτικές σχολές, επαγγελματίες οπολίτες, θητεία και δεν μπορείς να ακολουθήσεις κανέναν από αυτούς (αφού απορρίπτεις τη μονιμότητα).

-------------

Αποστολή από: finix
Ημ. Αποστολής: 26/Ιουλίου/2007 ώρα 02:51
member_profile.asp?PF=2&FID=19 - Iro ως αλεξ-στρια γίνεται σε αερολέσχη.
μέσω στρατού χωρίς να είσαι μόνιμη, οχι.

Αποστολή από: resi
Ημ. Αποστολής: 09/Αυγούστου/2007 ώρα 19:06
ΕΙΜΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ 3 ΠΡΑΓΜΑΤΑ:
1) ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ, ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΑΧΗΜΗ;
2)ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΥΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ;
3)ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΕ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ;
ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΙΗΣΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ E-MAIL ΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ : mailto:resident_evil04031965@yahoo.gr - resident_evil04031965@yahoo.gr
Υ. Γ.: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΣΑΤΕ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ.

Ημ. Αποστολής: 12/Αυγούστου/2007 ώρα 11:50
Υπάρχουν ορισμένες απαντήσεις παραπάνω.

Ενδιαφέρεσαι για ΕΠΟΠ;

-------------

Αποστολή από: resi
Ημ. Αποστολής: 13/Αυγούστου/2007 ώρα 17:14

ΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΠΟΠ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΑΧΙΜΗ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ.

Αποστολή από: panosru
Ημ. Αποστολής: 20/Οκτωβρίου/2007 ώρα 01:24
Αυτές είναι γυναίκες ρε!!! Όχι σαν τις άλλες τις μαμούχαλες που αν σπάσει ένα νύχι τους φωνάζουν και φοράνε τα μαύρα άμεσος!

-------------
ἔ σσεται ἦ μαρ

Ημ. Αποστολής: 14/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 12:42

Θα μπορούσε να υπηρετησεί γυναίκα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Αποστολή από: eleni sti
Ημ. Αποστολής: 14/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 12:45
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΕΙΤΕ ΜΕΣΩ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΕΙΤΕ ΜΕΣΩ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗΣ ΓΙΑ ΕΠΟΠ

Ημ. Αποστολής: 18/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 13:17
ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΓΙΑ ΕΠΟΠ;
ΤΙ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΔΚΤΗ;
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΜΠΩ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΕΕΕΕΕΕΕ;

Ημ. Αποστολής: 18/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 13:37

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΜΕΑΣ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ; ΑΚΟΥΣΑ ΠΩΣ ΑΝ ΜΠΩΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΩΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΦΡΟΥΡΟΣ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Η ΛΕΝΕ ΜΑΛ... ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ;

Ημ. Αποστολής: 18/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 15:18
Αρχικά αποστάλθηκε από ΝΑΤΑΣΑ

ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΓΙΑ ΕΠΟΠ;
ΤΙ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΔΚΤΗ;
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΜΠΩ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΕΕΕΕΕΕΕ;

Στο forum Επικαιρότητα δημοσιεύονται οι νέες προκυρήξεις μαζί με άλλα νέα.

Δεν χρειάζονται οι Πανελλήνιες.

Σχετικά με προσόντα ρίξε μια ματιά στο αναλυτικό άρθρο για τους /arthra/epop_1.asp - ΕΠΟΠ που υπάρχει στο site.

Θα βρεις προύποθέσεις, βαθμολογική και μισθολογική εξέληξη, κ. λπ.

-------------

Ημ. Αποστολής: 30/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 01:21

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΤΕΣ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ; ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.

mailto:erasmia81@yahoo.gr - erasmia81@yahoo.gr

Αποστολή από: Legion
Ημ. Αποστολής: 24/Ιανουαρίου/2008 ώρα 19:29

Υπαρχουν εγω ειχα δυο γυναικες υπαξ το 03-04 στο 575 Τ/ΠΝ

-------------
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪

Αποστολή από: sniper1977
Ημ. Αποστολής: 24/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 21:20
Αρχικά αποστάλθηκε από Legion

Υπαρχουν εγω ειχα δυο γυναικες υπαξ το 03-04 στο 575 Τ/ΠΝ

Προσωπικα δεν πιστευω οτι μπορει μια γυναικα να ειναι σε μαχιμη θεση στις ειδικες δυναμεις. Σαν παραδειγμα θα αναφερω μια μονιμη υπαξ που ειχα στη μοναδα μου(1η Μ. Αλ. το 1998)και ενω ηταν με εκπληκτικη σωματοδομη και αρκετα τσαμπουκαλεμενη σε μια πορεια που καναμε απο Ομαλο εως Σουγια την μαζεψανε μετα τις πρωτες 7 ωρες με φουσκωτο γιατι δεν αντεχε αλλο...

Αποστολή από: crusader
Ημ. Αποστολής: 31/Μαρτίου/2008 ώρα 14:50

μπραβο παντος! εδω υπαρχουν αντρες που ακουν στρατο και αμεσως νιωθουν πανικοβλιτοι!!! Τα σεβοι μου στις κυριες !

Ημ. Αποστολής: 05/Απριλίου/2008 ώρα 01:44
Να προσθεσω κατιεπισης για τις κοπελες. Ποτε καμμια γυναικα δεν εχει περασει στην δευτερη εβδομαδα κατα τη διαρκεια του σχολειου ΟΥΚ.
Ακομα και γυναικες των NAVY SEALS δεν εχουν αντεξει ουτε στο ελαχιστο. Μονο μια γυναικα απο τις Γερμανικες Ειδικες Δυναμεις αντεξε 13 μερες οπου μετα απο ατυχια εσπασε το ποδι της σε πορεια με βαρκα...

Ημ. Αποστολής: 05/Απριλίου/2008 ώρα 23:21
στη δυκ καθωσ και στουσ seals δεν εχει παρουσιαστει ποτε γυναικα για εκπαιδευση και ουτε προκειται γιατι λογω τησ γυναικειασ φυσησ και των γυναικολογικων προβληματων κρινεται αδυνατη η παρακολουθηση του σχολειου

Ημ. Αποστολής: 18/Απριλίου/2008 ώρα 21:46
Αρχικά αποστάλθηκε από 288 MARINE

στη δυκ καθωσ και στουσ seals δεν εχει παρουσιαστει ποτε γυναικα για εκπαιδευση και ουτε προκειται γιατι λογω τησ γυναικειασ φυσησ και των γυναικολογικων προβληματων κρινεται αδυνατη η παρακολουθηση του σχολειου
Στους seals υπηρετουν 5 γυναικες ενω κατα καιρους εχουν παρουσιαστει στα σχολεια της Μ. Υ. Κ μερικες υποψηφιες οι οποιες ηταν ηδη μελη ενοπλεων δυναμεων ξενων χωρων.

-------------

Αποστολή από: H4nnibal
Ημ. Αποστολής: 16/Ιουνίου/2008 ώρα 18:59
Βέβαια μύθος είναι αυτό που θα πώ, αλλα άκουσα όταν ήμουν Ρεντίνα, πως μία φορά που περνούσαν κάτι γυναίκες Δόκιμοι κάτι σχολεία εκεί, μία έπεσε μέσα στον Αράπη (για όσους δεν ξέρουν τη είναι ο αράπης, συγνώμη, αλλα έπρεπε να ξέρετε) και έμεινε στείρα!

Ημ. Αποστολής: 18/Ιουνίου/2008 ώρα 23:30
Αδερφέ άκου κάτι ενδιαφέρον. Δεν ξέρω αν έχεις επικοινωνία με κάποιον από την μονάδα μας, αλλά στην μονάδα μας έχουν γίνει αρκετές αλλαγές. Υπηρετεί τώρα εκεί ο καλύτερός μου φίλος συνεχίζοντας την δική μου παράδοση. Δώσε βάση. Έχουν έρθει στην μονάδα 6 καινούριες εποπίνες από τις οποίες οι 5 είναι για τα μπάζα και 1 είναι μάχιμη. Τώρα τι σχολεία έχουν περάσει και αν θα τα περάσουν δεν ξέρω, πάντως φοράνε τον μπερέ. Κάνουν υπηρεσία περιπόλων με καταδρομείς και τους διατάζουν και από πάνω! Το χειρότερο είναι πως μετά από μία βραδυνή άσκηση ενδυνάμωσης σώματος και πνέυματος που εκτελέσθη από ένα ψηλό αρχιλοχία της ΜΥΚ(ξέρεις εσύ) και από τον αγαπημένο μας υπολοχαγό Μαργ... και συμμετείχε όλη η μοίρα(οπότε και αυτές), μία από δαύτες πήρε τηλ βίσμα στα κεντρικά στην Αθήνα καταγγέλοντας πρόσωπα και πράγματα, με αποτέλεσμα ο εν λόγω υπολοχαγός μας να πάρει δυσμενή μετάθεση στην Κύπρο και μάλλον εκτός ειδικών δυνάμεων! Αυτά τα νέα αδερφέ. Η στεναχώρια μου και η οργή μου δεν περιγράφεται. Και εμείς είχαμε καταπονηθεί από αυτά τα στελέχη αλλά κανείς δεν έβγαλε μιλιά!
Συμπέρασμα : Εδώ δεν την παλεύαμε εμείς ώρες ώρες, τι δουλειά έχουν οι γυναίκες στις ειδικές δυνάμεις; και μιλάω μόνο για τις εποπ και όχι για αυτές που έχουν τελειώσει στρατιωτική σχολή και έχουν ψηθεί λιγάκι. Ούστ από δω παλιομπάζα που κοιτάτε μόνο τον μισθό και δεν νιώθετε τίποτα για την πατρίδα. Πως είναι δυνατόν να αντέξετε μία σωματική καταπόνηση. Αντε καθήστε σε κανα γραφέιο που είστε χρήσιμες ή πλύντε κανα πιάτο. Θέλετε εύκολα και αβίαστα να εξασφαλίσετε το μέλλον σας μέσω του στρατού. Πηγαίνετε πρώτα σε καμια στρατιωτική σχολή να πήξει ο ποπός σας και μετά ειδικές δυνάμεις.
Αδερφέ πες μου την γνώμη σου εδώ ή στο μαιλ μου.
Υ. Γ Δεν είμαι μισογύνης. Τις γυναίκες τις αγαπώ και τις σέβομαι, αλλά για όλα υπάρχει ένα όριο. Το ίδιο θα έλεγα αν το είχε κάνει αυτό κάποιος φαντάρος
Ελλάς, Ελλάς κομάντο Ελλάς- Ι ΜΑΚ

Ημ. Αποστολής: 18/Ιουνίου/2008 ώρα 23:49
Αρχικά αποστάλθηκε από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Αδερφέ άκου κάτι ενδιαφέρον. Δεν ξέρω αν έχεις επικοινωνία με κάποιον από την μονάδα μας, αλλά στην μονάδα μας έχουν γίνει αρκετές αλλαγές. Υπηρετεί τώρα εκεί ο καλύτερός μου φίλος συνεχίζοντας την δική μου παράδοση. Δώσε βάση. Έχουν έρθει στην μονάδα 6 καινούριες εποπίνες από τις οποίες οι 5 είναι για τα μπάζα και 1 είναι μάχιμη. Τώρα τι σχολεία έχουν περάσει και αν θα τα περάσουν δεν ξέρω, πάντως φοράνε τον μπερέ. Κάνουν υπηρεσία περιπόλων με καταδρομείς και τους διατάζουν και από πάνω! Το χειρότερο είναι πως μετά από μία βραδυνή άσκηση ενδυνάμωσης σώματος και πνέυματος που εκτελέσθη από ένα ψηλό αρχιλοχία της ΜΥΚ(ξέρεις εσύ) και από τον αγαπημένο μας υπολοχαγό Μαργ... και συμμετείχε όλη η μοίρα(οπότε και αυτές), μία από δαύτες πήρε τηλ βίσμα στα κεντρικά στην Αθήνα καταγγέλοντας πρόσωπα και πράγματα, με αποτέλεσμα ο εν λόγω υπολοχαγός μας να πάρει δυσμενή μετάθεση στην Κύπρο και μάλλον εκτός ειδικών δυνάμεων! Αυτά τα νέα αδερφέ. Η στεναχώρια μου και η οργή μου δεν περιγράφεται. Και εμείς είχαμε καταπονηθεί από αυτά τα στελέχη αλλά κανείς δεν έβγαλε μιλιά!
Συμπέρασμα : Εδώ δεν την παλεύαμε εμείς ώρες ώρες, τι δουλειά έχουν οι γυναίκες στις ειδικές δυνάμεις; και μιλάω μόνο για τις εποπ και όχι για αυτές που έχουν τελειώσει στρατιωτική σχολή και έχουν ψηθεί λιγάκι. Ούστ από δω παλιομπάζα που κοιτάτε μόνο τον μισθό και δεν νιώθετε τίποτα για την πατρίδα. Πως είναι δυνατόν να αντέξετε μία σωματική καταπόνηση. Αντε καθήστε σε κανα γραφέιο που είστε χρήσιμες ή πλύντε κανα πιάτο. Θέλετε εύκολα και αβίαστα να εξασφαλίσετε το μέλλον σας μέσω του στρατού. Πηγαίνετε πρώτα σε καμια στρατιωτική σχολή να πήξει ο ποπός σας και μετά ειδικές δυνάμεις.
Αδερφέ πες μου την γνώμη σου εδώ ή στο μαιλ μου.
Υ. Γ Δεν είμαι μισογύνης. Τις γυναίκες τις αγαπώ και τις σέβομαι, αλλά για όλα υπάρχει ένα όριο. Το ίδιο θα έλεγα αν το είχε κάνει αυτό κάποιος φαντάρος
Ελλάς, Ελλάς κομάντο Ελλάς- Ι ΜΑΚ

Καλή μου σειρούλα, σε ευχαριστώ για τα νέα που μου μετέφερες γιατί πράγματι έχω καιρό να πάρω τηλέφωνο στην μονάδα και να μιλήσω με Διακονικολή, ξέρεις ποιον λέω .
Δυστηχώς, οι γυναίκες στην Ελλάδα, όταν τις δώσεις αέρα γίνονται χειρότερες απο όλα τα όντα της γής. Σήμερα πια, οι γυναίκες πιστεύω πως ζούνε σε ένα στάδιο πειραματικό για τον εαυτό τους. Δεν ξέρουν τι ρόλο παίζουν σε αυτόν τον κόσμο και ακόμα πιο ιδιαίτερα, μέσα σε μία σχέση ή στην επαγγελματική τους καριέρα. Είναι κατανοητό πως είμαστε 2 όντα τελείως διαφορετικά μεταξύ τους και το καθένα καθορίζεται για διαφορετικό ρόλο, για να συμπλρώνει το ένα το άλλο. Οι γυναίκες λοιπον σήμερα, έχουν ταράξει αυτήν την ισοροπία προσπαθώντας να αποδείξουν στους άντρες μα πιο πολύ στους εαυτούς τους, πως μπορούν να κάνουν ότι θέλουν.
Εγώ προσωπικά πιστεύω πως δεν υπάρχει ισότητα, και δεν θα έπρεπε να υπάρχει ισότητα μεταξύ των φύλων. Το καθε φύλο, έχει δημιουργηθεί για διαφορετικό σκοπό. Αυτό πρέπει να το καταλάβουν οι γυναίκες. Το οτι η γυναίκα κάθεται στο σπίτι, το προσέχει, το διατηρεί, προσέχει τα παιδιά κλπ δε σημαίνει πως κουράζεται περισσότερο ή λιγότερο απο τον άνδρα που υποτίθεται πως φέρνει τα έσοδα του σπιτιού. ΕΙΝΑΙ ΡΟΛΟΙ, ΞΥΠΝΗΣΤΕ.
Δηλαδή οι Ελέφαντες, που ωοτοκούν για 2 περίπου χρόνια π. χ. τι πρέπει να πουν; Ή οι λέαινες, που είναι οι κυνηγοί της αγέλης και κυνηγάνε όλη μέρα για να φάνε τα αρσενικά και μετά να τις γαμήσουνε τι πρέπει να πούνε;
ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΥΛΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ; ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΖΩΑ; ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ, ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ;

Τέλως πάντων φίλε μου. Τα νέα σου είναι όντως παρα πολυ δυσάρεστα και θα σπεύσω αμέσως να τηλεφωνήσω για να μάθω περισσότερα. Τα λέμε!

Αποστολή από: Filippos
Ημ. Αποστολής: 19/Ιουνίου/2008 ώρα 00:48
παιδια οπως κανανε καποιοι παραπανω, θελω και εγω να αυγχερω τις γυναικες που θελουν να υπερασπιστουν την πατριδα, ενω δεν ειναι υποχρεωμενες
Ενα πραγμα δεν διαπραγματευομαι. Οι Ελληνιδες γυναικες ειναι οι καλυτερες του κοσμου σχεδον σε ολους του τομεις(σχεδον... μην το παρακανουμε κι ολας :)
οχι σαν τις Τουρκαλες που μονο για προσευχη και για >>>>> ειναι...

-------------

Ημ. Αποστολής: 19/Ιουνίου/2008 ώρα 14:43
Ο καθένας μπορεί να συνεισφέρει με τον τρόπο του στην πατρίδα. Τώρα επειδή είδαν οι γυναίκες την Demi moore στην "Επίλεκτη", δεν σημαίνει οτι πρέπει να τρέξουν και αυτές να γίνουν σαν κι αυτην. Και στην τελική, όπως είπε και το φιλαράκι μου ο Αφρομαν, είδατε τα αποτελέσματα των γυναικών στις ειδικές δυνάμεις, μετατέθηκε ένας έμπειρος και μάχιμος αξ/κός για το καπρίτσιο μιας και μόνο γυναίκας, επειδή αυτή η γυναίκα δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει και να σφίξει τα δόντια της. Όπως λένε και στα κέντρα, "Αμα δεν μπορείς κόψου, ΓΙΟΤΟΜΠΑΛΟ!"

-------------

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουνίου/2008 ώρα 04:03
Αδερφέ πήρες τηλέφωνο στην μονάδα; Έφυγε ο υπολοχαγός μας; Ο φίλος μου πάντως έχει καιρό να τον δει οπότε μάλλον πρέπει να έφυγε. Δεν πειράζει. Να τις δω τι θα κάνουν όταν θα πάνε να περάσουν ΣΒΕΑ, αν και λένε ότι στις γυναίκες φέρονται πολύ πιο ήπια.

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουνίου/2008 ώρα 13:54
Πήρα τηλέφωνο χτές και μίλησα με ένα δεκανέα απο τους διαβιβαστές (ξερεις)
και μου είπε γαμισέτα, έκανε λέει ο Μαργ. καψόνι στις γκόμενες και σ'αυτήν συγκεκριμένα επειδή το έπεζε αλάνι κ έτσι. Αυτή του έκανε μύνηση ή κάτι τέτοιο και τώρα ξαναπήγε μηχανικό, στο σώμα του, τώρα σε πια μονάδα δεν ξέρω, πάντως όχι κύπρο. Ε ρώτησα τι γίνεται και εκεί στην μονάδα. Μαλάκα, οι ΕΠΟΠ εκεί τις κόβουνε άγρια ρε φίλε! Όλο και πιο πολύ πάνε για ειδικοί φρουροί, και ο δικός μου (ο Κριτσι αν θυμάσαι) αυτό μου έλεγε οτι θα κάνει. Ε κατα τα άλλα καλά, ο Σάββας ζει και βάσιλεύει... Αναγνωρίσεις έχουνε τώρα

-------------

Αποστολή από: ΒΑΣΩ
Ημ. Αποστολής: 24/Ιουνίου/2008 ώρα 22:25
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΕΧΕΤΑΙ ΔΙΚΙΟ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΤΣΙ, ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΑΓΑΠΟΥΝ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟ. ΚΑΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΝΑ ΠΩ. ΚΟΠΕΛΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΤΕ ΙΚΑΝΕΣ ΝΑ ΑΤΝΑΠΕΞΕΛΘΕΤΑΙ. ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ. ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝΟΡΙΜΩΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΗΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΣΤΕ.

Ημ. Αποστολής: 26/Ιουνίου/2008 ώρα 22:26
Τα επιχειρήματά σου δεν είναι αρκετά πειστηκά, τουλάχιστων για τα δικά μου δεδομένα. Επιστημονικές μελέτες έχουν αποδείξει πως η κατσκευή του σώματος των γυναικών είναι πιο ανθεκτική στον πόνο σε σχέση με τους άνδρες, ΟΜΩΣ, δεν διαθέτουν την μυική μάζα ενός άνδρα. Όταν θα πάς σε μία καννονική καταδρομική επιχείρηση εν καιρό πολέμου, ο εξοπλισμός που κουβαλάς μπορεί να υπερβεί τα 50 κιλά με τα οποία ο καταδρομέας υποτίθεται πως πρέπει να είναι αυτοκόλλητος. ΙΣΩΣ αν υπήρχε μία ελίτ ομάδα καταδρομών για πιο μικρές αποστολές στις οποίες δεν χρειαζόταν να κουβαλάς παρα μόνο το όπλο σου και ένα ελαφρύ τύπο εξάρτησης, τότε θα ήταν πιστεύω κατταλληλότερες οι ευκίνητες και ανθέκτικές γυναίκες, φανταστείτε κάτι σε καταδρομέα-cat woman για να αφήσουμε και λίγο το μυαλό να ξεφύγει...
Εως τότε όμως...

-------------

Ημ. Αποστολής: 26/Ιουνίου/2008 ώρα 23:49
Α ρε τι άλλο θα ακούσουμε. Γυναίκες στις ειδικές δυνάμεις. Ειδικά οι περισσότερες Ελληνίδες είναι ότι πρέπει για ειδικές δυνάμεις. Δεν πάνε σε καμια πασαρέλα λέω γω και να αφήσουν τις αντρικές δουλειές για αυτούς που μπορούν. Αλλά τα διπλά συντάξιμα τραβάνε κόσμο. Με το που πέσει η πρώτη δυσκολία και σπάσει ένα νύχι όμως τότε τηλέφωνα στο μπαμπάκα.
Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια-Ι ΜΑΚ

Αποστολή από: Χάρις
Ημ. Αποστολής: 07/Ιουλίου/2008 ώρα 19:53
Μπορεί κάποιος επιτέλους να φτιάξει μια μονάδα εκπαίδευσης γυναικών στις ειδικές δυνάμεις; Εγώ προσωπικά θέλω να εκπαιδευτώ σαν Ο. Υ. Κ και δεν μ'ενδιαφέρει να είμαι ΕΠΟΠ σ'ένα χαζογραφείο... ΈΛΕΟΣ πια!!! Θα έπρεπε να υπάρχει στράτευση/εκπαίδευση γυναικών, τουλάχιστον εθελοντική!

Ημ. Αποστολής: 08/Ιουλίου/2008 ώρα 01:16
WTF; !

-------------

Ημ. Αποστολής: 08/Ιουλίου/2008 ώρα 12:27
Αρχικά αποστάλθηκε από Χάρις

Εγώ προσωπικά θέλω να εκπαιδευτώ σαν Ο. Υ. Κ και δεν μ'ενδιαφέρει να είμαι ΕΠΟΠ σ'ένα χαζογραφείο... ΈΛΕΟΣ πια!!! Θα έπρεπε να υπάρχει στράτευση/εκπαίδευση γυναικών, τουλάχιστον εθελοντική!

Για εκπαίδευση ΟΥΚ το κόβω χλωμό, ωστόσο εάν θέλεις μάχιμη ειδικότητα μπορείς να την διεκδικήσεις.

-------------

Ημ. Αποστολής: 08/Ιουλίου/2008 ώρα 13:48
Demi moore κ' έτσι; !

-------------

Ημ. Αποστολής: 12/Ιουλίου/2008 ώρα 18:12
Πολύ τηλεόραση βλέπεις βρε Hannibal!!!Σταματήστε να κοροϊδεύετε ωσάν πεντάχρονα παιδάκια... είναι λίγο χαζό και κουραστικό! Ποτέ δεν ξέρεις αγαπητέ μου τι δυνατότητες έχει κάποιος/κάποια...

Αποστολή από: imakgr
Ημ. Αποστολής: 12/Ιουλίου/2008 ώρα 21:49
Όταν πέρναγα Ρεντίνα , πέρσαν το σχολείο και 7 καταδρομίνες παιδιά. Οι 6 ήταν μάχιμες λοχίες και αρχιλοχίες και μια εξ αυτών με άλματα ελευθέρων υψών στο ενεργητικό της Όλες οι άλες είχαν περάσει ΣΒΕΑ κανονικα. Μου έχει μείνει η ψυχή που διέθεταν και η θέληση να πάνε κόντρα στην φυσική αδυναμία της γυναικείας φύσης τους.

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουλίου/2008 ώρα 03:35
Εγώ ξέρω οτι αυτός που πάει κόντρα στη φύση στο τέλος τρώει το κεφάλι του, με τον ένα ή άλλο τρόπο. Βλέπε περιβάλλον+ανθρωπος...

-------------

Ημ. Αποστολής: 19/Ιουλίου/2008 ώρα 01:08
Άστο Hannibal, θίγεις ένα τεράστιο θέμα με πολύ συζήτηση... αυτό που έχω διδαχτεί εγώ πάντως είναι πως η ψυχή και το δυνατό μυαλό νικούν και υπερισχύουν πάντοτε!

Αποστολή από: Green Berets
Ημ. Αποστολής: 19/Ιουλίου/2008 ώρα 02:00

Άστο Hannibal, θίγεις ένα τεράστιο θέμα με πολύ συζήτηση... αυτό που έχω διδαχτεί εγώ πάντως είναι πως η ψυχή και το δυνατό μυαλό νικούν και υπερισχύουν πάντοτε!

Η ψυχη και το δυνατο μυαλο ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ομως δεν κουβαλανε 50-70 κιλα επιχειρησιακο φορτο, ουτε καν τα συνηθη 25-30 για αρκετα χιλιομετρα. Τα κουβαλαει ενα γυμνασμενο αντρικο σωμα... περα απο ψυχολογικους παραγοντες κτλ.
στεγνα η πραγματικοτητα σε περιπτωση συναγερμου η πολεμου...
λιγοτερα κιλα δεν θα κουβαλας... με λιγο νερο-φαγητο κτλ.
Αν μπορεις εσυ να αποδειξεις το αντιθετο... ελευθερη να δοκιμασεις. Δεν χρειαζονται ολοι στις Ειδικες Δυναμεις η στους βατραχανθρωπους(περα απο το οτι πολλοι δεν μπορουν και δεν ειναι κατακριτεο.)
Ο καθε ποντικος στην τρυπα του, ολοι ειναι χρησιμοι καπου χωρις να χρειαζεται να ειναι κομμαντα. Δεν βλεπω γιατι να μην ισχυει και με τις γυναικες αυτο... οσο για το θεμα περι φυσης και του να πας εναντια σε αυτην οντως ειναι πολυ μεγαλο θεμα... αλλα εν προκειμενω αυτα ειχα να πω.

Αποστολή από: DM90
Ημ. Αποστολής: 19/Ιουλίου/2008 ώρα 13:47
πες τα ρε Hannibal.. !!! (χαχαχα φοβερές απαντήσεις δίνεις σε μερικά σημεία)

btw Χάρι άλλος μου φαίνετε είναι αυτός που βλέπει πολύ τηλεόραση

-------------

Ημ. Αποστολής: 19/Ιουλίου/2008 ώρα 14:58
Ομολογώ πως είμαι λίγο μισογύνης, παρόλα αυτά προσπαθώ πάντα να διατηρήσω τις απόψεις μου σε αντικειμενικό επίπεδο για να μπορούμε να συζητήσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις.
Η βαρύτητα των απόψεων ενός ατόμου και η σχέση που έχουν με την πραγματικότητα, πιστεύω πως στηρίζονται στις εμπειρίες αυτού του ατόμου, σωστά;
Όταν λοιπον ένα σχετικά άπειρο και θα τολμούσα να έλεγα και ολίγον ανήλικο άτομο, προσπαθεί να μου εξηγήσει πράγματα τα οποία ούτε έχει βιώσει, αλλα απλά μεταφέρει εξωτερικές πληροφορίες ξένων εμπειριών, δεν νομίζω πως οι απόψεις του μπορούν να σταθούν σε μία συζήτηση οπου οι απόψεις των ατόμων είναι τεκμηριωμένες σε προσωπικό επίπεδο.

-------------

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουλίου/2008 ώρα 02:20
Κύριοι, πραγματικά αποδεικνύετε έκαστος αντιφατικότητα, που ως καταλαβαίνετε επιεικώς χαρακτηρίζω.
Κύριε ΔΜ90, το όνομά μου είναι Χάρις, εκ της αρχαιοτάτης Χαρίκλειας (εάν γνωρίζετε φυσικά...) και αναφερόμενη στο ποταπό, όμως διόλου κατακριτέο δια τον ερπετικό εγκέφαλό σας "σχόλιο" για τις ταινίες που προτιμώ, ενημερωτικά σας λέω, πως οι προσωπικότητες που με εμπνέουν απέχουν παρασάγκας από αυτές που απ'ότι καταλαβαίνω εμπνέουν εσάς, καθώς ως Ελληνίδα θαυμάζω την Καλλιπάτειρα (εάν γνωρίζετε φυσικά...) και όχι την Demi Moore.
Κύριε Hannibal, εκτός από μισογύνης που περίτρανα διατυμπανίζετε πως είστε, είστε απ'ότι βλέπω και περίτρανος ξερόλας! Είμαι ανήλικη, άπειρη και προσπαθώ να σας μεταφέρω ξένες εμπειρίες κ. τ. λ κ. τ. λ... Μάλλον οι λέξεις αντίληψη και παρατηρητικότητα ελοχεύουν ή μάλλον κοιμούνται στο πολύ πίσω μέρος της παρεγκεφαλίδας σας
Η τεκμηρίωση αγαπητέ μου σε προσωπικό επίπεδο, εννοείτε πως είναι η πανεύκολη λύση εν αντιθέση με τον αντίλογο.

Μη ταχύ λάλει, μανίαν γάρ εμφαίνει.

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουλίου/2008 ώρα 02:38
Αρχικά αποστάλθηκε από Green Berets

Η ψυχη και το δυνατο μυαλο ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ομως δεν κουβαλανε 50-70 κιλα επιχειρησιακο φορτο, ουτε καν τα συνηθη 25-30 για αρκετα χιλιομετρα. Τα κουβαλαει ενα γυμνασμενο αντρικο σωμα... περα απο ψυχολογικους παραγοντες κτλ.
στεγνα η πραγματικοτητα σε περιπτωση συναγερμου η πολεμου...
λιγοτερα κιλα δεν θα κουβαλας... με λιγο νερο-φαγητο κτλ.
Αν μπορεις εσυ να αποδειξεις το αντιθετο... ελευθερη να δοκιμασεις. Δεν χρειαζονται ολοι στις Ειδικες Δυναμεις η στους βατραχανθρωπους(περα απο το οτι πολλοι δεν μπορουν και δεν ειναι κατακριτεο.)
Ο καθε ποντικος στην τρυπα του, ολοι ειναι χρησιμοι καπου χωρις να χρειαζεται να ειναι κομμαντα. Δεν βλεπω γιατι να μην ισχυει και με τις γυναικες αυτο... οσο για το θεμα περι φυσης και του να πας εναντια σε αυτην οντως ειναι πολυ μεγαλο θεμα... αλλα εν προκειμενω αυτα ειχα να πω.

Χαρις: Εφοσον εγω δεν ειμαι μισογυνης(οπως λεει ο φιλτατος Hannibal υποθετω μεταξυ σοβαρου και αστειου, δεν ειδα να βγαζει καμια κακια στο γυναικειο φυλο παρα σχολια οσον αφορα την ακαταλληλοτητα του για την πλαισιωση θεσεων στα πλαισια μοναδων Ειδικων Δυναμεων στο στρατευμα )μιας και ανεφερα κατι πιο πανω δεν κανεις τον κοπο να το σχολιασεις;
Και εμπειρια ειναι και αντιλογος... και ο Hannibal εχει παει τουλαχιστον
καταδρομεις και μιλαει, δεν τα βγαζει απο το κεφαλι του... αν ο τροπος
που τα εκφραζει δεν σου αρεσει ειναι αλλο θεμα που δεν σχετιζεται με την αληθεια των λογων του... περιμενω και εγω λοιπον μια ωριμη διχως προσβολες και επι του προσωπικου κουβεντες, ανταποκριση...
Και που εισαι; Μιλησαμε για καθαρα σωματικα θεματα(και δεν τα πιασαμε και ολα κιολας), δεν πηγαμε στο ψυχολογικο με οτι αυτο συνεπαγεται για την πλειοψηφια των δυο φυλων...

Αλλιως ειλικρινα να κανουμε καποιο διαβημα για την εθελοντικη και μη στρατευση των γυναικων σε μοναδες καταδρομων, αν ειναι τοσες πολλες
που θελουν και μπορουν να αναταπεξελθουν και να πανε εναντια στην φυση τους εγω να ξερεις οτι δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα... αν ειναι για το καλο του στρατευματος να γινει! Εσυ τι λες ομως για ολα αυτα;
Γινε λιγο πιο συγκεκριμενη... και απαντα παρακαλω εφοσον θες επι του
θεματος.

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουλίου/2008 ώρα 11:48

Νομίζω ότι τα πράγματα είναι σχετικά απλά: Αν κάποιες επιθυμούν και τα βγάζουν πέρα με την εκπαίδευση με τους υφιστάμενους όρους, γιατί όχι; Ο αριθμός αναμένεται να είναι μικρός αλλά πάντα θα υπάρχουν υποψήφιες.

Προσοχή όμως μήπως πέσουμε στην παγίδα των "ποσοστώσεων", δηλαδή αποφασίζουμε με πολιτικοκοινωνικά κριτήρια να έχουμε π. χ.8 ή 10% γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις και μετά ρίχνουμε τα όρια ειδικά για τις γυναίκες ή, ακόμα χειρότερο, κάνουμε τα στραβά μάτια στις αποτυχίες, ώστε να καλυφθεί το ποσοστό.

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουλίου/2008 ώρα 14:14

Κύριοι, πραγματικά αποδεικνύετε έκαστος αντιφατικότητα, που ως καταλαβαίνετε επιεικώς χαρακτηρίζω.
Κύριε ΔΜ90, το όνομά μου είναι Χάρις, εκ της αρχαιοτάτης Χαρίκλειας (εάν γνωρίζετε φυσικά...) και αναφερόμενη στο ποταπό, όμως διόλου κατακριτέο δια τον ερπετικό εγκέφαλό σας "σχόλιο" για τις ταινίες που προτιμώ, ενημερωτικά σας λέω, πως οι προσωπικότητες που με εμπνέουν απέχουν παρασάγκας από αυτές που απ'ότι καταλαβαίνω εμπνέουν εσάς, καθώς ως Ελληνίδα θαυμάζω την Καλλιπάτειρα (εάν γνωρίζετε φυσικά...) και όχι την Demi Moore.
Κύριε Hannibal, εκτός από μισογύνης που περίτρανα διατυμπανίζετε πως είστε, είστε απ'ότι βλέπω και περίτρανος ξερόλας! Είμαι ανήλικη, άπειρη και προσπαθώ να σας μεταφέρω ξένες εμπειρίες κ. τ. λ κ. τ. λ... Μάλλον οι λέξεις αντίληψη και παρατηρητικότητα ελοχεύουν ή μάλλον κοιμούνται στο πολύ πίσω μέρος της παρεγκεφαλίδας σας
Η τεκμηρίωση αγαπητέ μου σε προσωπικό επίπεδο, εννοείτε πως είναι η πανεύκολη λύση εν αντιθέση με τον αντίλογο.

Μη ταχύ λάλει, μανίαν γάρ εμφαίνει.

Και τη ακριβώς θες να αποδείξης τώρα με αυτό το υπέροχο κείμενο που μόνο προσβολές έχει μέσα; ότι το.. "σφυριλατιμένο" από την αρχαία Ελληνική γνώση πνεύμα σου μπορεί να υπερνικήσει τα πάντα και είναι ανώτερο από όλους τους άλλους; ..
αλήθεια ο Σωκράτης δεν είχε πεί όταν τον ρωτήσαν ποιους ανθρώπους θεωρεί μορφωμένους "... ακόμη αυτούς που αντιμετωπίζουν γεγονότα δυσάρεστα και ανθρώπους αντιπαθείς καλοπροαίρετα" εσύ, που διακατέχεσε από ένα τόσο καλλιεργημένο πνεύμα;

συγγνώμη κίολας αλλά ο ερπετικός εγκεφάλος μου δεν είναι σε θέση να καταλάβει.. πόσο μάλλον να αντιληφθεί το μέγεθος της ιδιοφυίας σου..

-------------

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουλίου/2008 ώρα 17:50
Κύριε Green Berets, εφόσον θέλετε και αποζητάτε τόσο πολύ μιαν απάντηση, σας τη δίνω.
Στο πρώτο μου σχόλιο στο forum, το μόνο που έκανα ήταν απλά μια νύξη ή μάλλον ένα παράπονο για την μη εισαγωγή και εκπαίδευση γυναικών στις ειδικές δυνάμεις (συγκεκριμένα Ο. Υ. Κ). Ίσως θα έπρεπε να παρατηρήσετε την απάντηση που άφησε στο σχόλιό μου ο "φίλτατός" σας Hannibal. Αναφέρατε την απάντησή μου ως προσβλητική και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί. Όντως τελικά τα πράγματα στις ειδικές δυνάμεις έχουν μαλακώσει πάρα πολύ, ξεκινώντας από τα πολύ ευαίσθητα αυτάκια σας που πλέον δεν μπορούν ν΄ακούσουν και να δεχτούν τίποτα. Ή μήπως είναι εγωϊσμός; Αντί λοιπόν να σχολιάζετε δυσμενώς τις "προσβολές" μου, ίσως θα έπρεπε να διορθώσετε τις κακοήθεις ειρωνίες των "φίλτατων" κατά τα άλλα φίλων σας. Συνεχίζετε να λέτε πως βγάζω πράγματα απ' το μυαλό μου, φαντασιοπληκτώ δηλαδή... δεν έχω πάει ειδικές δυνάμεις όπως εσείς και οι υπόλοιποι και γι' αυτό δεν μπορώ να μιλώ... μάλιστα...
Εν κατακλείδι, δεν γνωρίζετε ούτε εσείς, ούτε ο Hannibal όπου με τόσο στόμφο ομιλείτε διά εμέ, τις εμπειρίες, την ηλικία ή την σωματική μου αντοχή κ. τ. λ. Αντί να καλουπώνετε τους ανθρώπους, ίσως θα έπρεπε να πιστεύετε στο διαφορετικό και να μην εμμονείτε διαρκώς. Πάντοτε είχα γύρω μου ανθρώπους που ήταν στο στρατό και τις ειδικές δυνάμεις και μάλιστα παλιούς... απ' τους καλούς, οπότε το πόσα γνωρίζω, αφήστε το να το ξέρω καλύτερα εγώ. Δεν πρόκειται να καυχηθώ ποτέ για το τι είμαι, τι ξέρω και τι μπορώ να κάνω και ειδικά σε εσάς, και ναι θα ήταν ορθό και δίκαιο να φτιάξουν γυναικείες μονάδες ειδικών δυνάμεων.

Αποστολή από: Siegfried
Ημ. Αποστολής: 20/Ιουλίου/2008 ώρα 17:57

και ναι θα ήταν ορθό και δίκαιο να φτιάξουν γυναικείες μονάδες ειδικών δυνάμεων.
Ο Κώστας παραπάνω αναφέρει έμμεσα τον λόγο για τον οποίο κάτι τέτοιο δεν είναι σωστό.

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουλίου/2008 ώρα 23:37
Siegfried, πέρα από τις προσωπικές απόψεις όλων (Hannibal,Green Berets ή δικές μου) καθώς το θέμα μου δεν είναι να διαπληκτιστώ με κανέναν, το μόνο που υποστηρίζω είναι το αναυθαίρετο δικαίωμα της ελευθερίας της επιλογής και της βούλησης που στη σημερινή εποχή μεταφράζεται με μια νομοθεσία αυτού του "τόσο μείζονος θέματος" που θα επέτρεπε την είσοδο εισαγωγής γυναικών στις ειδικές δυνάμεις. Από εκεί και πέρα δεν καταλαβαίνω την "εμμονή" κάποιων ατόμων για σίγουρη αποτυχία των γυναικών στις ειδικές δυνάμεις με παραδείγματα όπως "δεν θα μπορείς να κουβαλάς 50-70 κιλά, δεν δεν δεν κ. τ. λ...". Προτρέχετε και δεν είναι συνετό και δίκαιο! Όμως αν γινόταν κάποια μονάδα ειδικών δυνάμεων για γυναίκες και αποτύγχαναν όλες, τότε σίγουρα θα είχατε το δικαίωμα τεκμηριωμένης κρίσης.
Ο νοών, νοείτο, ευχαριστώ για τον διάλογο/αντίλογο,no hard feelings

Ημ. Αποστολής: 21/Ιουλίου/2008 ώρα 13:43
Οκ ρε Χάρις. Άμα το λες εσύ έτσι θα είναι. Άφου τα πράγματα έχουν χαλαρώσει πολύ στις ειδικές δυνάμεις με πρώτα απ όλα τα αυτάκια μας που δεν ακούνε τίποτα και αφού σε έχουν ενημερώσει παλιότεροι καταδρομείς από εμάς, τι να πούμε και μεις οι μαλάκες. Κάνε τα χαρτιά σου σαν εποπίνα και καλή θητεία.
Ψηλά, ψηλά τα πράσινα μπερέ, δεν θα περάσετε ποτέ. Εδώ θα προσκυνήσετε τα πράσινα μπερέ! - Ι ΜΑΚ

Ημ. Αποστολής: 21/Ιουλίου/2008 ώρα 14:14
Δεν ξερω για πιον ακριβως λογο, αλλα ειλικρινα, το αντιθετο φυλλο εχει μια ταση τα τελευταια χρονια να αμφισβητει τα παντα και τους παντες, χωρις καποια συγκεκριμενη αιτια και αφορμη, ωσαν 15χρονα εφηβα παιδακια, προσπαθωντας να αποδειξουν στους ανδρες και στους εαυτους τους κατι, το οποιο ακομη δεν εχω αντιληφθει. (επισης, δεν ξερω για πιο λογο δεν μπαινουν οι τονοι στο πληκτρολογιο).
Η γυναικα ξεκινησε να διεκδηκει καποια δικαιωματα ισοτητας ελευθεριας απεναντι στο ισχυρο φυλλο και πολυ καλως επραξε κατ'εμε. Απο'κει και υστερα ομως, εχει ξεκινησει ενας αγωνας των γυναικων στο να αποδειξουν στους ανδρες πως μπορουν να κανουν οτι και αυτοι, το οποιο μου φενεται παραλογο, οξυμωρο και παιδαριωδες να προσπαθεις να συγκριθεις με καποιον που δεν ειναι ιδιος με εσενα. Φανταστειτε ενα Ολυμπιακο παιχνιδι στο οποιο αντιπαλοι ειναι ενας τενιστας και ενας ξιφομαχος . Καπως ετσι το βλεπω εγω.

Τα στερεοτυπα που εχουν δημιουργηθει στα φυλλα στην παροδο των χρονων, δεν νομιζω πως βασιζονται σε ασκοπους αυταρχικους κανονες των παλαιοτερων, αλλα σε ρολους που η ιδια η φυση εχει προσδιορισει για τους ανθρωπους. επειδη ομως βιαζομαι και πρεπει να παω στη δουλεια, θα κανω εδω μια παυση και θα συνεχισω αλλη φορα.

υ. γ. Κοψτε τα κυρριλικια, δεν ειμαστε στο δικαστηριο...

-------------

Ημ. Αποστολής: 22/Ιουλίου/2008 ώρα 15:25
ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΕΙΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΙ ΚΑΥ ΤΑ ΛΟΙΠΑ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ.(ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΧΑΡΙΣ)Η ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΜΥΑΛΟ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ. ΕΠΙΣΕΙΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ.''Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ''

Ημ. Αποστολής: 22/Ιουλίου/2008 ώρα 19:25
Βάσω θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις μόνο με κεφαλαία.

Το ερώτημα δεν είναι αν υπάρχουν κάποιες γυναίκες που ίσως τα καταφέρουν, αλλά αν η μεγάλη πλειονότητα μπορεί να τα καταφέρει ή όχι.

Νομίζω η απάντηση είναι όχι.

-------------

Ημ. Αποστολής: 22/Ιουλίου/2008 ώρα 21:10
Λοιπον ο ρολος της γυναικας εχει αλλαξει. Δεν ειναι μονο για να φτιαχνουν ντολμαδακια και να σιδερωνουν. Εαν θελουν ειδικες δυναμεις ας τις εχουν.
Και αφου οι περισσοτεροι νομιζετε πως θα αποτυχουν , καλο θα ηταν να το δουμε και στην πραξη (πολυ δυσκολα)

@H4nnibal :Eπειδη καποια θελει να παει στις ειδικες δυναμεις δεν ειναι απαραιτητο να εχει δει την ''Επιλεκτη".

Υ. Γ: Χαλια ταινια

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2008 ώρα 03:02
Ωραια λοιπον, επειδη αρκετα περιαυτολογησαμε, αν περνουσε απο το χερι μου δεν θα πηγαινε καμμια γυναικα στο στρατο, οσο γραφεικρατικες θεσεις και να υπηρχαν. Η γυναικα σημερα εχει χασει την μπαλα. δεν ξερει γιατι εχει ερθει σ'αυτη τη ζωη και ποιος ειναι πραγματικα ο ρολος της. προσπαθει να κανει τα παντα για να αποδειξει κατι, πανω στο οποιο τελικα δεν εχει καποιο προσωπικο ψυχολογικο ωφελος για τον εαυτο της. Εγω δεν ειπα να κατσει σπιτι και να σιδερωνει κλπ, απλα να παψει να αμφισβητει τους παντες και τα παντα σαν ηλιθιος εφηβος.

-------------

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2008 ώρα 15:16
Ευτυχώς που δεν είσαι καθόλου μισογύνης Hannibal! Δεν είσαι καθόλου αντικειμενικός κριτής... αφού είσαι μισογύνης, οπότε ότι και να σου πούνε 'η ότι και να δεις, πάλι τις γυναίκες θα θάβεις! Και κάτι άλλο...
Μάλλον οι άντρες είναι αυτοί που έχουν κάνει τη γυναίκα να τους αμφισβητεί...if you know what i mean...

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2008 ώρα 21:46
Εντάξει ρε παιδιά. Θα γίνει και αυτό όπου να ναι. Γυναίκες στην ΜΥΚ. Γιατί σε όλα τα άλλα υπάρχουνε, ακόμα και στα ΕΤΑ(4-5 στον αριθμό). Μόνο όμως μην χαλαρώσουνε πολύ τα όρια. Τότε θα πέσει πολύ κλάμα.1 στις 100 θα αποφοιτεί και αν. Ποιά ΜΥΚ ρε; Τρελλαθήκατε; Έχετε ιδέα τι εστί ΜΥΚ; Εδώ με λίγες κάμψεις και λίγο μπουγέλο η άλλη επικαλέστηκε γυναικολογικά προβλήματα στο βυσματάκι της στο ΓΕΣκαι διώξανε απο τις ειδικές δυνάμεις ένα από τα καλύτερα παλικάρια υπολοχαγό. Φανταστείτε εκεί τι θα γίνετε που πέφτει και καμια ψιλή.
Τούρκοι Τούρκοι, θα πεθάνετε. Μπρος στη γαλανόλευκη θα γονατίσετε!-Ι ΜΑΚ

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2008 ώρα 22:52
Αρχικά αποστάλθηκε από Nandin

Ευτυχώς που δεν είσαι καθόλου μισογύνης Hannibal! Δεν είσαι καθόλου αντικειμενικός κριτής... αφού είσαι μισογύνης, οπότε ότι και να σου πούνε 'η ότι και να δεις, πάλι τις γυναίκες θα θάβεις! Και κάτι άλλο...
Μάλλον οι άντρες είναι αυτοί που έχουν κάνει τη γυναίκα να τους αμφισβητεί...if you know what i mean...

το ότι λέει την γνώμη του για το πως είναι οι γυναίκες σήμερα δεν τον κάνει μισογυνή... ούτε ότι δεν τις θέλει στο στρατό.. χαλαρώστε λίγο επιτέλους !!!

τώρα για το 2ρο.. αμφιβάλλω

-------------

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2008 ώρα 23:59
Αρχικά αποστάλθηκε από ΔΜ90

Αρχικά αποστάλθηκε από Nandin

το ότι λέει την γνώμη του για το πως είναι οι γυναίκες σήμερα δεν τον κάνει μισογυνή... ούτε ότι δεν τις θέλει στο στρατό.. χαλαρώστε λίγο επιτέλους !!!

τώρα για το 2ρο.. αμφιβάλλω

Κι όμως φίλε, είναι αληθινά γεγονότα που συνέβησαν. Είναι επιβεβαιωμένα τηλεφωνικώς...

-------------

Ημ. Αποστολής: 24/Ιουλίου/2008 ώρα 01:25
εννοούσα το "Μάλλον οι άντρες είναι αυτοί που έχουν κάνει τη γυναίκα να τους αμφισβητεί...if you know what i mean..."

το αλλό σαφώς και δεν θα το αμφισβητούσα.. τόσα γίνονται άλλωστε

-------------

Ημ. Αποστολής: 24/Ιουλίου/2008 ώρα 01:48
100% HOOYIA!

Ημ. Αποστολής: 25/Ιουλίου/2008 ώρα 01:28
και ακριβως τι θα επρεπε να καταλαβω εγω τωρα; "100% ΗΟΟΥΙΑ"

-------------

Ημ. Αποστολής: 25/Ιουλίου/2008 ώρα 13:27
Εννοεί αδερφέ ότι συμφωνεί απόλυτα με αυτό που γράφτηκε παραπάνω ότι εμείς οι άντρες έχουμε κάνει τις γυναίκες να μας αμφισβητούν. Λες και αυτές είναι πολύ θερμές και μας προκαλούν και εμείς δεν ανταποκρινόμαστε στα ερωτικά τους καλέσματα.
Και κάτι που θα σε ενδιαφέρει. Πριν λίγες μέρες έπεσα εντελώς τυχαία στο κέντρο της Αθήνας πάνω στον βάτραχο υπολοχαγό διοικητή λόχου των πλωτών Β. Χάρηκα πάρα πολύ, αγκαλιές, φιλιά κλπ. Πήρε μετάθεση στο Πεύκο στα ΕΤΑ. Επίσης μου είπε για τα σκηνικά στην Ι ΜΑΚ και την μετάθεση εκτός ειδικών δυνάμεων του Μαρ. Η τύπισα επικαλέστηκε γυναικολογικά προβλήματα με λίγες κάμψεις, ενώ σε επιστολή της ανέφερε πως ότι είχε να αποδείξει στο στρατό το έχει αποδείξει. Με 6 μήνες μέσα, ενεργή θητεία! αν είναι δυνατόν. Κατά τα άλλα η μοίρα μετά από αυτό έχει κάπως ηρεμήσει και ο διοικητής μας θά κάτσει άλλο ένα χρόνο.
Ας με συγχωρέσουν όλοι για την επιμονή μου στο θέμα, αλλά πραγματικά είμαι στεναχωρημένος και θυμωμένος. Τι να πώ; Να τις χαιρόμαστε τις εποπίνες μας και περαστικά μας.
Μου το είπαν και το ξέρω, πως εδώ θα υποφέρω... ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΚΟΜΑΝΤΟ ΕΛΛΑΣ! - Ι ΜΑΚ

Ημ. Αποστολής: 25/Ιουλίου/2008 ώρα 17:57
Μπράβο Ηλυσιακέ, ευτυχώς που έχω κι εσένα για μεταφραστή και καταλαβαίνεις πλήρως τι λέω και το μεταφέρεις κι έτσι όπως είναι ακριβώς! Sorry, αλλά δεν έχω όρεξη για κατινοσυζητήσεις του τύπου "ερωτικά καλέσματα και ποιος ανταποκρίνεται"!!! Τώρα, εάν η κοπέλα που αναφέρεις είχε κάλο στον εγκέφαλο και με την πρώτη τα παράτησε κι εκτός αυτού ρουφιάνεψε και ανώτερο, τότε καλά κάνετε και "σνομπάρετε" τις γυναίκες στις ειδικές δυνάμεις! Μην κάνετε όμως το τραγικό λάθος να νομίζετε πως όλοι είναι ίδιοι! Δεν νικά μόνο ο τολμών, αλλά και ο επιμένων...

Υ. Γ:100% HOOYIA Hannibal... απορώ που δεν το ξέρεις! Βατραχίσιο "σύνθημα/επιφώνημα"

Ημ. Αποστολής: 26/Ιουλίου/2008 ώρα 00:40
Την ειδες τωρα εσυ ε και με ειρωνευεσαι και απο πανω. Εμαθες ενα συνθημα και το διατυπμανιζεις τωρα και το παιζεις και κομανταρου ε; και εμεις που δεν το ξεραμε ας πουμε δεν ειμασταν καλα κομαντα ξερω γω...
Αντε να μη σου πω τιποτα τωρα

-------------

Ημ. Αποστολής: 26/Ιουλίου/2008 ώρα 03:38
Χάρις θα μπορούσες χωρίς ειρωνίες να μου πεις ότι έκανα λάθος για να πάρω πίσω αυτό που είπα. Αμφίβιοι είμασταν κοπελιά όχι βατραχάνθρωποι και δεν ξέρουμε βατραχίσια συνθήματα. Όσο για το άλλο, δεν τις βάζω στο ίδιο τσουβάλι όλες, σίγουρα υπάρχουν και καλές. Αμφιβάλω όμως ότι υπάρχει αυτήν την στιγμή Ελληνίδα που μπορεί να βγάλει την ΜΥΚ. Μάκάρι να πάνε κάποτε οι γυναίκες ΜΥΚ και να είσαι η πρώτη που θα την βγάλει.
Όσο για την είρωνεία σου, ειρωνέψου εδώ όλους τους άντρες όσο θες. Κανένα πρόβλημα. Το ιντερνετ άλλωστε προσφέρεται για τέτοιες συμπεριφορές.
Τούρκοι δεν ξεχνώ...-Ι ΜΑΚ

Αποστολή από: Ιφικράτης
Ημ. Αποστολής: 26/Ιουλίου/2008 ώρα 05:43

Εγώ πάλι ανησυχώ! Δηλαδή μόνο οι Ειδικές Δυνάμεις υπάρχουν; Άλλα Όπλα;

Ανησυχώ μήπως μια μέρα έχουμε τις Ειδικές Δυνάμεις πλήρης και από υπόλοιπο στρατό τίποτα!!! Κανείς για Πεζικό, άρματα, πυροβολικό, μηχανικό; Έτσι θα καταντήσουμε!! Αν και η μεγάλη ζήτηση στις Ειδικές Δυνάμεις, είναι θετικότατο, δε λέω...
ΝΙΚΗ ΔΟΞΑ ΠΕΖΙΚΟ!

-------------

Ημ. Αποστολής: 26/Ιουλίου/2008 ώρα 13:23

Mην φοβασαι, θα πηγαινουν τα πληθη των κομμενων(πλακιτσα).
Οντως, απλα πολλοι πορωνονται με τις Ειδικες Δυναμεις λογω εκπαιδευσης
και ελιτισμου. Αυτο δεν ειναι κακο, αρκει να μην υποτιμουνται τα αλλα
Οπλα-Σωματα...(δεν αναφερομαι στην υποτιμηση τους λογω εκπαιδευσης
αλλα στην εξαρχης υποτιμηση τους...).
Τελος για τις γυναικες πηγαινετε και πουθενα αλλου ρεεεε,
καλες οι Ειδικες αλλα χρειαζεται και αλλου κοσμος

Ημ. Αποστολής: 26/Ιουλίου/2008 ώρα 13:33
Αρχικά αποστάλθηκε από Αντισθένης

Εγώ πάλι ανησυχώ! Δηλαδή μόνο οι Ειδικές Δυνάμεις υπάρχουν; Άλλα Όπλα;

Ανησυχώ μήπως μια μέρα έχουμε τις Ειδικές Δυνάμεις πλήρης και από υπόλοιπο στρατό τίποτα!!! Κανείς για Πεζικό, άρματα, πυροβολικό, μηχανικό; Έτσι θα καταντήσουμε!! Αν και η μεγάλη ζήτηση στις Ειδικές Δυνάμεις, είναι θετικότατο, δε λέω...
ΝΙΚΗ ΔΟΞΑ ΠΕΖΙΚΟ!

-------------

Ημ. Αποστολής: 26/Ιουλίου/2008 ώρα 22:51
ΔΜ90, είναι πραγματικά η τελευταία φορά που σου απευθύνομαι, γιατί παραείσαι κακοηθέστατος. Στην ατάκα σου "και δεν γουστάρω να βλέπω κάτι τέτοια άτομα να μιλάνε για πράγματα που δεν μπορούν καν να τα αγγίξουν" μπορώ να ρωτήσω τι ακριβώς εννοείς με το "κάτι τέτοια άτομα"; Αν δεν μπορώ να αγγίξω το "όνειρο" των ειδικών δυνάμεων, σίγουρα δεν είναι δικό μου λάθος. Το τι ξέρω και τι όχι δεν το γνωρίζεις, ενημερωτικά σου λέω πως οι γονείς μου υπηρέτησαν 45 χρόνια στο Π. Ν, και σχεδόν έχω μεγαλώσει εκεί. Οπότε μην μου λες τι μπορώ να αγγίξω και τι όχι. Και κάτι άλλο... οι περισσότεροι γνωρίζουν για ΔΥΚ, ΜΥΚ και τις λοιπές δυνάμεις από τη στιγμή που υπηρετούν εκεί ή λίγο πριν υπηρετήσουν... ΕΓΩ αγαπητέ μου, τα ξέρω αυτά από 10 χρονών!!! Αν υπήρχε μονάδα γυναικείων ειδικών δυνάμεων, θα ήμουν ήδη μέσα, ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Μάθε λοιπόν να σέβεσαι τη ζωή και τα ιδανικά των άλλων και ασχολήσου με κάποιον άλλο και όχι μ' εμένα.

Ημ. Αποστολής: 27/Ιουλίου/2008 ώρα 00:50
Οταν θα σε παρει ο υπνος στη σκοπια απο τις πολλες ασκησεις και σε βρει ο εφοδευων και σου ριξει μια εικοσαρα φυλακη το πρωι να στανιαρεις, οταν θα πας ανταρτη να κουβαλας τον ασυρματο χωρις λογο και στο γυρισμο μαζι και τα μπετονια με τα νερα για να πιεις, οταν θα πας επανδρωση και θα την βγαζεις με 1,5 μπουκαλι νερο την ημερα μεσα στο κατακαλοκαιρο, οταν δεν θα εχεις 2ο ζευγαρι αρβυλα και θα φορας ολη μερα τα μουσκεμενα απο την πρωινη ασκηση και θα σε καμπανιαζει ο λοχαγος σου, οταν θα ερχονται αλλοι και θα σου παιρνουν τα φρεσκοπλυμενα και σημαντικα εσωρουχα καλτσες κλπ και δεν θα εχεις να φορεσεις, οταν θα σου κοβουν αδειες με χαρακτηρα "ετσι γουσταρω", οταν θα γαμιεσαι 6 μηνες στις ασκησεις στη μοναδα που θα εισαι και στο τελος θα περνουνε τιμητικες αδειες ολα τα βυσματα και αυτοι που δεν κανανε τπτ, ΤΟΤΕ να ερθεις να μου την πεις κοριτσοπουλο. Εξω απ'το χορο ολοι μιλανε, οταν θα μπεις στο χορο και χορεψεις και θα ιδρωσει λιγο το αυτακι σου ελα να μου την πεις. και επειδη εισαι θυληκο 21ου αιωνα θα θελεις να εχεις και τη τελευταια κουβεντα, σου λεω απο τωρα πως δεν προκειται να ξανασχοληθω με πιτσιρικια.

-------------

Ημ. Αποστολής: 27/Ιουλίου/2008 ώρα 06:21
Παιδιά ψυχραιμία. Η κατάσταση πάει να ξεφύγει με τη κοπέλα. Ότι έγινε έγινε. Μην αρχίζουμε να τσακωνόμαστε με μία γυναίκα. Μακάρι να υπηρετήσει και να τα καταφέρει. Δεν χρειάζετε και πολύ σκέψη. Προκυρήξεις για εποπ γίνονται κάθε χρόνο, αρκεί να είναι κάτω των 28 ετών.
Η σημαία που αγαπώ έχει ένα λευκό σταυρό. Και θα την υπηρετώ, μέχρι να με βρουν νεκρό! Ι ΜΑΚ

Ημ. Αποστολής: 27/Ιουλίου/2008 ώρα 14:51
Ηλυσιακέ,thanks για την κατανόηση

Ημ. Αποστολής: 13/Αυγούστου/2008 ώρα 02:57
Πρός : Οποιδήποτε γυναίκα σε οποιαδήποτε βαθμό θέλει να υπηρετήσει στις Ειδικές Δυνάμεις Aπό : Κάποιον που έζησε τις γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις Η επιθυμία να υπηρετήσεις στις ΕΔ είναι κατανοητή και απο μένα προσωπικά πολύ εκτιμίσημη. Προτού δηλώσεις για ΕΔ σε παρακάλώ απάντησε στον εαυτό σου πρώτα, και αν επιθυμείς και στους υπόλοιπους που γράφουν σε αυτή τη σελίδα τις εξής ερωτήσεις : 1. Είσαι σωματικά και ψυχολογικά έτοιμη να υποστείς την παρακάτω εκπαίδευση ΕΔ; α. ΣΣΟΕΚ (σχολείο στελεχών όπλων-ετέρων κλάδων)-τόπος ΚΕΑΠ(ρεντίνα χαλκιδικής)-διάρκεια 4 εβδομάδες β. σχολείο καταστροφών-τόπος ΚΕΑΠ(ρεντίνα χαλκιδικής)-διάρκεια 2 εβδομάδες γ. σχολείο καταδρομών-τόπος ΚΕΑΠ(ρεντίνα χαλκιδικής)-διάρκεια 10 εβδομάδες δ. ΣΒΕΑ(σχολείο βασικής εκπαίδευσης αλεξιπτωτιστού)-τόπος ΣΧΑΛ (Ασπρόπυργος Αττικής)-διάρκεια 4 εβδομάδες ε. Σχολείο Αιχμαλώτων-τόπος ΚΕΑΠ(ρεντίνα χαλκιδικής)-διάρκεια 3 εβδομάδες στ. Σχολείο Χιονοδρόμων-τόπος ΚΕΟΑΧ(Όλυμπος)-διάρκεια 3 εβδομάδες ζ. Σχολείο Τεχνικής Αναρρίχησης-τόπος ΚΕΕΔ(Μεγάλο Πεύκο Αττικής)-διάρκεια 4 εβδομάδες Υπόψην ότι τα παραπάνω σχολεία είναι τα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ των ΕΔ (σύνολο 30 εβδομάδες) για τους ΕΠΟΠ. Για τους μόν. υπαξιωματικούς και αξιωματικούς προσθέτεις 8 εβδομάδες στο ΚΕΑΠ για το σχολείο περιπόλων δηλαδή 38 εβδομάδες=9 &1/2 μήνες. Άν τα τελειώσεις με το καλό, εξασφάλισες μόνιμα την τοποθέτησή σου στις ΕΔ κι έχεις τη δυνατότητα να περάσεις τα υπόλοιπα ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ σχολεία κατ επιλογή σου και κατά την κρίση των προισταμένων σου. 2. Μπορείς να αποδώσεις φυσικά και πνευματικά όσο οι άντρες συνεκπαιδευόμενοί σου ακόμα και τις μέρες που θα έχεις περίοδο; 3. Μπορείς να αντέξεις την ταυτόχρονη φυσική (τρέξιμο με/χωρίς φόρτο, μεγάλες πορείες, ελάχιστος ύπνος, αντίξοες καιρικές συνθήκες, απουσία χώρων προσωπικής υγιεινής και άλλα πολλά που έχει η καταδρομική εκπαίδευση) αλλά και πνευματική (βρίσιμο, φωνές, ενίοτε και ξύλο στο σχολείο αιχμαλώτων) καταπόνηση από τους εκπαιδευτές σου (που η συντριπτική πλειοψηφία θα είναι άντρες-και πιθανόν προκατειλημένοι απέναντι στο φύλο σου) χωρίς να βάλεις κάποιο βύσμα σου να μεσολαβήσει για σένα; 4. Μπορείς να ανεχτείς ειρωνικά σχόλια ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ 100% από τους εκπαιδευτές αλλά και τους συνεκπαιδευόμενούς σου σχετικά με το φύλο σου ή με ενδεχόμενη αποτυχία σου σε οποιαδήποτε δοκιμασία που σίγουρα θα έχεις (κανένας δεν τα καταφέρνει όλα με την πρώτη) και να μην πείς κουβέντα αλλά και να μην αφήσεις να σε επηρρεάσει; 5. Μπορείς να δεχτείς ίση μεταχείριση μεταξύ των αντρών συνεκπαιδευόμενων σου, δηλαδή ότι φόρτο κουβαλάει ο άντρας ΚΔ να κουβαλάς κι εσύ, όσα χιλιόμετρα περπατάει/τρέχει να ακολουθείς με τον ίδιο ρυθμό και αν χρειαστεί να πάρεις κι εσύ λίγο από το φόρτο του γιατί το έχει ανάγκη; (Τα επιστημονικά αλλά και τα επιχειρησιακά δεδομένα που υπάρχουν μέχρι στιγμής δείχνουν το αντίθετο. Ελάχιστες γυναίκες (1-2%) αντέχουν σε αυτές τις δοκιμασίες όσο ο μέσος άντρας ΚΔ) 6. Ακόμα και μετά από αυτά τα σχολεία είσαι έτοιμη στη μονάδα να αναλάβεις σημαντικά καθήκοντα που θα απαιτούν αντίστοιχες καταπονήσεις (αναγνωρίσεις, πορείες 50 χλμ,12ήμερεςασκήσεις, φύλαξη βραχονησίδων, ετοιμότητα πάνω σε πλοία του ΠΝ και άλλα πάρα πολλά..) αλλά και την συνεργασία σχεδόν μόνο με άντρες (βλέπε εσύ και άλλοι 12 ΚΔ σε μια βραχονησίδα); Η εκπαίδευση στις ΕΔ δεν σταματάει ποτέ γιατί μόνο έτσι παραμένουν (κατά το δυνατό) αξιόμαχες και επιχειρησιακές. 7. Μπορείς να βάλεις κάτω (=αδρανοποιήσεις) κάποιον μ@λ@κ@ συνάδελφό σου που πιθανόν θα στην πέσει χωρίς πολλά πολλα; ( ο ΕΣ βρίθει από λιγούρια που γυρνάνε σαν σκυλιά που θέλουν να ζευγαρώσουν) 8. Πιστεύεις ότι αν χρειαστεί σε πόλεμο θα μπορέσεις να πολεμήσεις στην πρώτη γραμμή, αποκομμένη από φίλια τμήματα (οι ΚΔ επιχειρούν πίσω από τις γραμμές του εχθρού) και να αντιμετωπίσεις τραύματα και απώλειες που θα συμβούν αναπόφευκτα μπροστά στα μάτια σου; Κανείς βέβαια δεν έχει ζήσει τέτοιες εμπειρίες αλλά η εμπειρία από αντιμετώπιση εικονικών τραυμάτων (χρησιμοποιόντας ειδικές συλλογές που απεικονίζουν τραύματα) δείχνει ότι μ...

Ημ. Αποστολής: 13/Αυγούστου/2008 ώρα 18:28
Αρχικά αποστάλθηκε από H4nnibal

Ωραια λοιπον, επειδη αρκετα περιαυτολογησαμε, αν περνουσε απο το χερι μου δεν θα πηγαινε καμμια γυναικα στο στρατο, οσο γραφεικρατικες θεσεις και να υπηρχαν. Η γυναικα σημερα εχει χασει την μπαλα. δεν ξερει γιατι εχει ερθει σ'αυτη τη ζωη και ποιος ειναι πραγματικα ο ρολος της. προσπαθει να κανει τα παντα για να αποδειξει κατι, πανω στο οποιο τελικα δεν εχει καποιο προσωπικο ψυχολογικο ωφελος για τον εαυτο της. Εγω δεν ειπα να κατσει σπιτι και να σιδερωνει κλπ, απλα να παψει να αμφισβητει τους παντες και τα παντα σαν ηλιθιος εφηβος.

Φιλε H4nnibal , ... σαν ηλίθιος έφηβος; Έλα τώρα. Εάν υπήρχε ισότητα και όχι διακρίσεις μεταξύ των 2 φίλων όλα θα ήταν μέλι - γάλα. Οκ , δεν λέω ότι μια γυναίκα θα μπορούσε να τα καταφέρει σαν έναν άντρα , αλλά τουλάχιστον θα μπορούσε να προσπαθήσει.

Υ. Γ: Εάν θυμάμαι καλά το τόπικ άρχισε με τις απορίες 2-3 γυναικών για το άν θα μπορούσαν να υπηρετήσουν στις Ειδικές Δυνάμεις , για την πατρίδα μας. Εάν είναι να εξελιχθεί το τόπικ σε κάτι άλλο με όλες αυτές τις διχογνωμίες κλπ : πχ η Χάρις προσπαθεί να υπερασπιστεί την άποψή της και πέφτουν όλοι να την φάνε (παράδειγμα έφερα , χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν), καλό θα ήταν να το κλέισουμε αυτό το τόπικ και να ανοίξουμε ένα άλλο που να έχει τον τίτλο : ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ και να κάτσετε να τις θάβετε όλοι σας.

Υ. Γ(2) : Φίλε H4nnibal , πάλι απευθύνομαι σε εσένα.
"... Εάν περνούσε από το χέρι μου καμία γυναίκα δεν θα πήγαινε στο στρατό όσο γραφειοκρατικές θέσεις και να υπήρχαν... "

Γιατί είσαι ΤΟΣΟ αρνητικός προς τις γυναίκες στο στρατό;

Ημ. Αποστολής: 14/Αυγούστου/2008 ώρα 21:07
Αγαπητέ ανώνυμε, πρώτα απ' όλα σε συγχαίρω για τον ευγενέστατο τρόπο σου! Και για να μην πολυλογώ, η απάντησή μου σε όλες τις ερωτήσεις σου είναι ναι. Μια ειλικρινέστατη κατάφαση και δεν θα μπορούσα να σου απαντήσω διαφορετικά, ειδάλλως δεν θα έγραφα καν στο forum τόσον καιρό! Θα μπορούσα να σου τεκμηριώσω έκαστη ερώτησή σου, όμως δεν είναι το προσωπικό μου forum, ελπίζω να γίνομαι κατανοητή. Απλά εν συντομία και γενικευμένα θα σου πω, πως ο στρατός λίγο πολύ είναι σαν την καθημερινή ζωή. Εξευτελισμοί, φασισμοί, σεξουαλικές παρενοχλήσεις, στέρηση ελευθερίας σε πάμπολα πράγματα, κούραση και καταπόνηση ψυχή τε και σώματι, κολλημένα μυαλά. Μόνο που (όπως και στην καθημερινή ζωή,)εάν λατρεύεις αυτό που έχεις επιλέξει και έχεις ψυχάρα και ιδανικά, ηθικές αρχές και πείσμα δεν υπομένεις τίποτα. Όλα σου φαίνονται φυσική κατάληξη αυτού που διάλεξες. Για άλλη μια φορά σ' ευχαριστώ που ασχολήθηκες σοβαρά και ώριμα, δίχως κατακρίσεις και ειρωνίες, είναι σίγουρα υπέρ σου!

Υ. Γ: Συμφωνώ επίσης με τον/την κανένα. Και κάτι άλλο... τα μυαλά όπως και τ' αλεξίπτωτα, λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά.

Ημ. Αποστολής: 15/Αυγούστου/2008 ώρα 18:40
Αγαπητή Χάρις, Χαίρομαι που μπορούμε να ανοίγουμε τέτοια κουβέντα σε πολιτισμένο τρόπο, ο καθένας με τα επιχειρήματα και τις απόψεις του. Είναι πολύ σπάνιο να το βλέπεις στο ιντερνετ γενικά και στο σαϊτ αυτό ειδικά όπου βλέπω κατά 90% σκουπίδια (ταπεινή μου άποψη) και τα 10% τεκμηριωμένες απόψεις (που γι'αυτες αξίζει να βλέπεις το υπόλοιπο 90%). Εξάλλου οποισδήποτε στο ιντερνετ μπορεί να είναι οποιοσδήποτε. Εγώ μπορεί να είμαι το καλύτερο κομάντο (που δεν είμαι) ή ο χειρότερος χαρτογιακάς που γράφει μέσα από το κλιματιζόμενο γραφείο του με την καλοσιδερωμένη 8γ του (ο επονομαζόμενος και 8γαμάτος ) ή οτιδήποτε άλλο στο ενδιάμεσο. Θεώρησέ το περιέργεια, αλλά θα ήθελα να τεκμηριώσεις όλες τις απαντήσεις σου, αν και πιστεύω ότι οι περισσότερες από αυτές τεκμηριώνονται μόνο με έργα (στην πράξη) γιατί το να λές ναι, ότι μπορώ π. χ. να βγάλω πορεία 50 χλμ με φόρτο, με ρυθμό ΚΔ, με... με... σημαίνει ότι όντως το έχεις δοκιμάσει στην πράξη και το έχεις πετύχει. Όχι τίποτα άλλο αλλά θα βουλώσεις στόματα... καλοθελητών. Λυπάμαι για την ανωνυμία μου (στερεί το δικαίωμα προσωπικής επικοινωνίας) αλλά είμαι στέλεχος του ΕΣ κι έχω δεί αρκετές φορές στελέχη να υπόκεινται συνέπειες στην καριέρα τους εξαιτίας των απόψεών τους στο διαδίκτυο μετά από αποκάλυψη της ταυτότητάς τους. Θέλω να βοηθώ άτομα που δείχνουν ότι αξίζουν να υπηρετούν την πατρίδα τους από τέτοιες θέσεις (ανεξαρτήτως φύλου) και μακάρι οι στόχοι σου να επιτευχθούν. Από την πλευρά μου έχω να σου πώ τα εξής : 1. Αν έχεις ακόμα την επιλογή των πανελληνίων κυνήγησε την ΣΜΥ-Όπλα. Οι ΕΠΟΠ δεν λαμβάνουν την απαιτούμενη προσοχή της ηγεσίας και γυναίκα αξκός των ΕΔ δεν έχει βγεί ακόμα και ούτε θα βγεί εγγυημένα για αρκετά χρόνια. Η ηγεσία δεν είναι έτοιμη να δεχθεί τέτοιο γεγονός ούτε και οι γυναίκες ευέλπιδες επιθυμούσαν η επιθυμούν τέτοιου είδους καριέρα). Απεναντίας υπάρχουν γυναίκες υπαξκοί που έχουν ακολουθήσει τέτοιο δρόμο κι έχουν επιτύχει. Τα σιγανά ποταμάκια κάνουν την πολλή δουλειά. Σκέψου π. χ. την δομή μιάς επιχειρησιακής ομάδας του ΕΤΑ (κατά τον ΠΟΥ) :1 αξκός και 14 οπλίτες. Οι ΕΔ θέλουν (και πρέπει να ηγούνται από) ένα μάχιμο, λεβέντη αξκό αλλά η ουσιαστική δουλειά γίνεται από τους υφιστάμένούς του υπαξκούς. Ο αξκός είναι πρώτα το μυαλό πίσω από τα μπράτσα που διοικεί, ηγείται, κατευθύνει το περίπολό του και μετά είναι το 15ο Μ4 του που θα κάνει πυρά. 2. Κάθε στόχος απαιτεί και θυσίες. Θα χρειαστεί να θυσιάσεις πολλά για να πετύχεις και ένα από αυτό θα είναι η θυληκότητά σου. Θα ξερυθμίσεις εγγυημένα τον κύκλο σου και πιθανόν και να έχεις σοβαρά γυναικολογικά προβλήματα. Σκέψου τις πρώτες γυναίκες ιπταμένους της ΠΑ. Αρκετές υπέστησαν ολική μητρεκτομή, συνέπεια των υψηλών επιταχύνσεων(G's) που τράβηξαν στην εκπαίδευση με τα jet (και οι άντρες δεν είναι καλύτεροι, πολλοί μένουν στείροι επιδή σπάνε τα τριχοειδή αγγεία των όρχεων). Είσαι διατεθιμένη για κάτι τέτοιο; Γιατί κάποια στιγμή τελειώνουν τα νιάτα, η όρεξη για δράση και ξεκινά η σκέψη για πιο προσγειωμένα πράγματα όπως η οικογένεια και τα παιδιά. Η σκέψη σου λοιπόν να είναι αρκετά μακροπρόθεσμη γιατί μπορεί η κορυφή να είναι συναρπαστική αλλά μπορεί να την κατακτήσεις και φτάνοντας να καταλάβεις ότι στην πορεία έχασες τον ίδιο σου τον εαυτό. Κάνε το ισοζύγιο και σιγουρέψου ότι αυτά που θα κερδίσεις θα είναι περισσότερα από αυτά που θα χάσεις. Ότι σου δίνει η πατρίδα σε διακριτικά, λεφτά, συγκινήσεις, ικανοποιήσεις κάθε είδους σου τα παίρνει με το παραπάνω σε σωματική και ψυχική υγεία και ευτυχία στην προσωπική σου ζωή. Είναι σαν το καζίνο, σπάνια βγαίνει χαμένο. Αν είσαι όμορφη τότε... καλωσόρισες στην Διεύθυνση Ειδικών Δυνάμεων του ΓΕΣ. Την τελευταία φορά που πέρασα, ήταν λές και μπήκα σε πρακτορείο μοντέλων... ούτε μια άσχημη δεν υπήρχε, ήταν όλες καρακουκλάρες. 3. Μίλησες για στέρηση ελευθερίας. Από αυτό, ο ΕΣ έχει μπόλικο. Από στέρηση φυσικής (εγκλεισμός) μέχρι πνευματικής (να ξέρεις ότι ο προϊστάμενός σου λέει μ@λ@κίες αλλά εσύ να μην μπορείς να του το πείς με οποιοδήποτε τρόπο-γιατί πού απλά είσαι υφιστάμενος-...

Ημ. Αποστολής: 19/Αυγούστου/2008 ώρα 02:35
Έχεις δίκιο σ' αυτό που λες ότι δεν μπορώ να τεκμηριώσω μέσα απ' το forum. Οι πράξεις μιλούν καλύτερα, οπότε το βρίσκω λίγο ανούσιο να αρχίσω να περιαυτολογώ (π. χ έχω κάνει αυτό, εκείνο κ. τ. λ...). Για μονιμότητα θα το σκεφτόμουνα, πραγματικά δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη για κάτι τέτοιο, ειδικά έτσι όπως έχει γίνει ο στρατός τώρα! Η πρωταρχική μου νύξη σε αυτό το forum, ήταν για το ότι δεν υπάρχει μονάδα γυναικείων ειδικών δυνάμεων (και συγκεκριμένα στα Μ. Υ. Κ) ως θητεία (12μηνο), καθώς πιστεύω πως θα ήταν απόλυτα δίκαιο να υπήρχε μια τέτοια ωραιότατη επιλογή και για τις γυναίκες! Αλλιώς αν ήθελα μονιμότητα θα έδινα εξετάσεις και θα πέρναγα (στα σίγουρα). Απλά θα ήταν ισορροπημένο και όμορφο το δικαίωμα επιλογής όπως έχετε κι εσείς...nothing less,nothing more!

Ημ. Αποστολής: 19/Αυγούστου/2008 ώρα 03:56
Ανώνυμε δεν ξέρω αν πήγες ΕΔ, τι έκανες εκεί που ήσουνα και γενικότερα αν πήγες στρατό.
Εγώ όταν έφτασα στη Ρεντίνα και άρχισε η θητεία μου, το μόνο που ήξερα ήτανε οτι θα είναι δύσκολα. Δεν μου είπε κάποιος οτι "να, θα κάνεις αυτό και θα κάνεις εκείνο, και θα σας κάνουν έτσι κ αλλιώς". Για μένα δεν υπήρχε επιλογή, επρεπε να κάνω αυτό που μου βάζαν να κάνω και ούτε ήξερα τι θα επακολουθούσε. αλλο είναι να αναφέρεσαι αναλυτικά στις λανθασμένες πληροφορίες που έχεις για το τι περνάς για να γίνεις κομάντο, και αλλο πράγμα είναι να μη ξέρεις τι θα σου ξημερώσει και τι θα σου κάνουν την επόμενη μέρα.

Πείτε με φαλλοκρατικό γουρούνι, πείτε με ότι χαρακτηρισμό εσείς γουσταρετε (που επικοινωνείτε ταχα μου δήθεν και σε στύλ επίσημης επιστολής, ετσι για να φανείτε αλλου επιπέδου. Εγω βαριέμαι να γραφω ευγένεια, μιλάω με ευγένεια, πρόσωπο με πρόσωπο, οχι πίσω απο μία οθόνη και ο κεθένας λεει την παπαριά του (αν και δηλώνοντας αυτό θα πρέπει να βάλω και τον εαυτό μου μέσα)).

Τέλως πάντων. κάντε ότι θέλετε. Εγω εδώ το δηλώνω μπροστά σε όλους, οτι αν η Χάρις πάει ΕΔ και περάσει την θητεία της όπως της την ορίσουν, χωρίς υπεκφυγές και βύσματα, να έρθει να με βρεί και να μου τρίψει το μπερέ στη μούρη και να κάτσω να με δείρει κιόλας.

Ξέρεις τι σου λείπει Χάρις; Το πείσμα και το τσαγανό. Νομίζεις πως έχεις πείσμα, αλλα στην πραγματικότητα είμαι σίγουρος πως δεν έχεις πισμώσει αρκετά για κάτι.

-------------

Αποστολή από: Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ
Ημ. Αποστολής: 19/Αυγούστου/2008 ώρα 16:21
Αδερφέ μην συνεχίζεις άλλο αυτό το θέμα. Να σου πω κάτι άλλο.Ήμουνα Κάλυμνο για διακοπές. Πέτυχα όλους τους τρελλο Καλύμνιους, πήγα και Κω, πέρασα από την μονάδα και την είδα. Όπως έφευγα αεροπορικώς πέτυχα τον εποπ Τσαβ... και τον Λχια Παυλ... τον βάτραχο. Μου είπαν ότι ο Μαργ είπε εκείνο το βράδυ ότι όποιος και όποια δεν γουστάρει να φύγει και να πάει για ύπνο, αλλά δεν έφυγε καμία τους. Βγήκανε μετά με τον Μαργ οι εποπ και στελέχη για καγέ και ο Μαργ ήταν πολύ στεναχωρημένος. Αυτά...

Ημ. Αποστολής: 21/Αυγούστου/2008 ώρα 01:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Αδερφέ μην συνεχίζεις άλλο αυτό το θέμα. Να σου πω κάτι άλλο.Ήμουνα Κάλυμνο για διακοπές. Πέτυχα όλους τους τρελλο Καλύμνιους, πήγα και Κω, πέρασα από την μονάδα και την είδα. Όπως έφευγα αεροπορικώς πέτυχα τον εποπ Τσαβ... και τον Λχια Παυλ... τον βάτραχο. Μου είπαν ότι ο Μαργ είπε εκείνο το βράδυ ότι όποιος και όποια δεν γουστάρει να φύγει και να πάει για ύπνο, αλλά δεν έφυγε καμία τους. Βγήκανε μετά με τον Μαργ οι εποπ και στελέχη για καγέ και ο Μαργ ήταν πολύ στεναχωρημένος. Αυτά...

Αρε αδέρφι, πόσο μακριά είσαι, και πόσο πολύ καταλαβαίνεις αυτα που λέω...

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Αυγούστου/2008 ώρα 02:41
Αρχικά αποστάλθηκε από Ανώνυμος

Τέλος μου κάνει εντύπωση που τιτλοφορήθηκες Ανθλγός στο άβατάρ σου. Το έχεις κερδίσει όντως το αστέρι σου ή όπως και οι υπόλοιποι του φόρουμ ένιωσες μειονεκτικά χωρίς ένα κατιτίς στο πέτο σου; Εγώ προσωπικά δεν χρειάζεται να φορέσω τη στολή μου για να νοιώσω καλά.

Ως προς αυτό, οι βαθμοί στο forum μπαίνουν αυτόματα ανάλογα με τα μηνύματα που έχει γράψει κάθε χρήστης.

Εγώ έχω ενεργοποιήσει το χαρακτηριστικό αυτό και δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί από κανένα χρήστη. Το βρήκα αρκετά διασκεδαστικό και καλύτερο από τα newbie,super user και λοιπές χαζομάρες της default εγκατάστασης.

Τώρα ως προς την συζήτηση, νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να προσπαθούμε να την βγούμε ο ένας στον άλλο. Ας καταθέτει ο καθένας τις απόψεις του με ήρεμο και όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένο τρόπο για να βγουν τα συμπεράσματα που πρέπει.

Πραγματικά είναι αστείο να προσπαθούμε να προσβάλλουμε τον 'συνομιλιτή' μας και νομίζω ότι μπορούμε να διατηρήσουμε ψηλά το επίπεδο συζήτησης.

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Αυγούστου/2008 ώρα 21:20
Δικιο εχεισ δεν γινεται ολεσ οι γυναικεσ να τα καταφερουν. Ομωσ γιατι να μην βασιστουμε σε αυτεσ που μπορουν. Γιατι να μην δωσουμε μια ευκερια. Δεν μπορω να καταλαβω αυτη την αρνητιτη σταση προσ τισ γυναικεσ που θελουν να μπουν στισ ειδικεσ δυναμεισ. ειναι το ονειρο τουσ και αν θα το καταφερουν η οχι ειναι δικο τουσ θεμα.

Ημ. Αποστολής: 23/Αυγούστου/2008 ώρα 19:39
... Όλα αρχίσανε με το αν μπορούν ή αν δεν μπορούν οι γυναίκες στην ΜΥΚ. Στο κάτω κάτω της γραφής να και αν μπορούν, να και αν δεν μπορούν. Το θλιβερό της ιστορίας είναι να βλέπουμε καταδρομείς να τσακώνονται μεταξύ τους. Και εσύ ρε ανώνυμε μην τον προκαλείς άλλο και τον ειρωνεύεσαι. Άντε θυμηθείται κάτι μπας και συμφιλιωθείται...
Ισως το καλυτερο ποστ που εχω δει εδω μεσα. Μπραβο στον κομαντο της Ι' ΜΑΚ για την προσπαθεια συμφιλιωσης! Το να εκθετεις καταστασεις θελει κοτσια. Το να προσπαθεις να συμβιβασεις τα ασυμβιβαστα ομως χωρις να εχεις κανενα ωφελος απο αυτο ομως θελει πολυ περισσοτερα @ρχ*δια. Αυτοι που δεχονται παντα τα περισσοτερα πυρα στον πολεμο ειναι οι κυονοκρανοι και οι τραυματιοφορεις. Καποιος ποιητης ειχε πει : Στα γραναζια του κοσμου, να ειστε το λαδι και οχι η αμμος. Να προσπαθουμε να βρισκουμε μια κοινη γραμμη συνεννοησης και να επικοινωνουμε με σκοπο το καλυτερο και οχι το χειροτερο. Και για να ληξουμε αυτο το θεμα και να προχωρησουμε σε πιο εποικοδομητικα εχω να πω τα εξης :
1. Οι γυναικες στην ΜΥΚ δεν επιτρεπονται. Το τι θα γινει στο μελλον ουτε ξερω, ουτε μπορω να κανω κατι για να αλλαξει αυτο το καθεστως, γιατι δεν περναει ουτε θα περναει ποτε απο το χερι μου. Οσες επιθυμουντες μπορουν να δοκιμασουν τον εαυτο τους και τις αντοχες τους στο σχολειο αυτοδυτων της ΔΥΚ ή της ΜΑΚ (ΠΑ).
2. Γυναικεια μοναδα ΕΔ δεν υπαρχει, ουτε επιτρεπεται να υπαρξει διοτι ειναι αντιθετο στους Στρατιωτικους κανονισμους και στο Ελληνικο Συνταγμα να υφισταται στρατιωτικο (και μη) τμημα που να αποκλειει τη συμμετοχη σε αυτο βασει φυλου. Ειναι καθαρα αντισυνταγματικο και παρανομο, αντικειται στην αρχη περι ισοτητας των φυλων.
Αυτα για τωρα
Μακαρι να δουμε πιο νορμαλ λογια εδω μεσα
"Ο Στελεχος"

Αποστολή από: Parianos
Ημ. Αποστολής: 24/Αυγούστου/2008 ώρα 15:27
Αν ενδιαφέρεσαι ακόμα αντε σε ένα Κ. Ε. Π κ θα σου δώσουν τιν προκύρηξη που μόλις βγήκε... Είναι μέχρι τις 26 Σεπτεμβρίου η κατάθεση χαρτιών... Αντε ν αν θέσ ακόμα να μπείς μαλλον θα τα πούμε μέσα παρέα...

Ημ. Αποστολής: 28/Αυγούστου/2008 ώρα 01:56

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ;

Ημ. Αποστολής: 28/Αυγούστου/2008 ώρα 11:59
Άρχισαν να διαγράφονται τα υβριστικά και προσβλητικά μηνύματα.

Θέλω απλά να εξηγήσω ότι με την διαγραφή αναφέρθηκα σε μηνύματα και όχι σε χρήστες, άλλωστε αν ήμουν υπέρ των διαγραφών δεν θα έφτιαχνα forum!

Επίσης, ενοούσα ότι θα διαγράφων τα μηνύματα όλων όσων κάνουν επιθέσεις έναντι άλλων χρηστών και όχι μόνο των ανδρών ή των γυναικών.

Ορισμένοι το κατάλαβαν και ευχαριστώ για την κατανόησή τους. Για τους υπόλοιπους (των οποίων τα μηνύματα διαγράφονται), θέλω να πω ότι δεν έχω τίποτα προσωπικό. Το forum είναι για να ανταλλάζουμε απόψεις και να προσφέρουμε πληροφορίες. Το να ανταλλάζουμε προσβολές δεν βοηθά και απλά τρώει χώρο στον server.

Επίσης ρίχνει το επίπεδο του forum και προσωπικά αγωνίζομαι για το αντίθετο.

Σας ευχαριστώ όλους.

-------------

Ημ. Αποστολής: 29/Αυγούστου/2008 ώρα 22:06

πωσ γινεται να κανεισ την θητεια σου στισ ΕΔ μεσω πανελληνιων εξετασεων;

Αποστολή από: Legion
Ημ. Αποστολής: 30/Αυγούστου/2008 ώρα 21:15
Αρχικά αποστάλθηκε από ΒΑΣΩ

πωσ γινεται να κανεισ την θητεια σου στισ ΕΔ μεσω πανελληνιων εξετασεων;

μπαινοντας στην ευελπιδων η υπαξ

-------------
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪

Αποστολή από: love-lok
Ημ. Αποστολής: 06/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 23:34
Είμαι κορίτσι 15 χρονών και όταν μεγαλώσω 8έλω να πάω στις ειδικές δυνάμεις... !!! το σκέφτομαι όμως για τις μετα8έσεις... μερικοί μ λένε να μην ασχοληθώ με τον στρατό αλλά είναι το όνειρό μ... μ αρέσει να έχω όπλα και να τρέχω, να σκαρφαλώνω κ. λ... κάποιες φορές εύχομαι να ήμουν αγόρι ώστε να πήγαινα στρατό... τι να κάνω; να ασχοληθώ με τις ειδικές δυνάμεις;

Ημ. Αποστολής: 07/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 01:00
Αρχικά αποστάλθηκε από love-lok

Είμαι κορίτσι 15 χρονών και όταν μεγαλώσω 8έλω να πάω στις ειδικές δυνάμεις... !!! το σκέφτομαι όμως για τις μετα8έσεις... μερικοί μ λένε να μην ασχοληθώ με τον στρατό αλλά είναι το όνειρό μ... μ αρέσει να έχω όπλα και να τρέχω, να σκαρφαλώνω κ. λ... κάποιες φορές εύχομαι να ήμουν αγόρι ώστε να πήγαινα στρατό... τι να κάνω; να ασχοληθώ με τις ειδικές δυνάμεις;

σκέψου όμως ότι δεν είναι μόνο αυτά ο στρατός.. είναι και πολλά άλλα πράγματα που θα αναλώσουν το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου σου.. πχ πειθαρχεία, εντολές, υπηρεσίες, πίεση... καλύτερα να το ψάξεις λίγο πιο πολύ

πάντος αν στα αλήθεια σου αρέσει να το κάνεις.. με την προϋπόθεση ότι έχεις μια πιο καθαρή εικόνα για το τη παίζει και ότι θα ξέρεις τη θα ακολουθήσει αν επιλέξεις να πας εκεί..

-------------

Αποστολή από: love-lok
Ημ. Αποστολής: 08/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 02:11
το ξέρω ότι θα υπάρχει πίεση και πρέπει να υπάρχει και πειθαρχεία και μ αρέσει αυτό με την άποψη ότι δεν 8ελω να γίνω κάτι και να κά8ομαι.. για αυτό επέλεξα και τον στρατό αλλά και φυσικά επειδή μ αρέσει κιόλας!!! ξέρω τι θα ακολουθήσει αν τελικά πάω εκεί και δεν με ενοχλεί... είναι πολλές όμως οι μεταθέσεις για γυναίκα;

Ημ. Αποστολής: 08/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 02:59
Ότι είναι και για ένα άντρα πάνω κάτω. Πως σκέφτεσαι να μπεις, σαν εποπ ή από στρατιωτική σχολή;

Αποστολή από: liberta
Ημ. Αποστολής: 08/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 13:11

Γεια σας! ειμαι 15 χρονων και θελω να γινω στρατιωτικός! το κακό όμως ειναι οτι λενε οτι δεν εχουν πιθανοτητες οι γυναικες στο στρατο... προσθετουν οτι πηγαινουν φασιστες! και βεβαια δεν ειναι ετσι αλλα αν καποια ειναι ηδη στην εθνικη ελλαδος καρατε ασχολειτε με πολεμικες τεχνες και ειναι καλη μαθητρια; πιστευετε οτι πραγματικα δεν υπαρχουν πιθανοτητες εφ' οσον μου αρεσει πειθαρχια, η στρατιςτικη ζωη, ακομα και με τις μεταθεσεις δεν εχω προβλημα γιατι δεν σκοπευω να παντρευτω και να κανω και παιδια αρα δεν θα εχω και ανχος για το παιδι μου (το σχολειο του) και για τον αντρα μου (δουλεια του) ευχαριστω τους αναγνωστες

Αποστολή από: ΗΛΕΚΤΡΑ
Ημ. Αποστολής: 12/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 19:12

liberta, να ξερεις οτι αν το θελεις πραγματικα θα το πετυχεις , ασχετα με το τι γνωμη κυριαρχει... οι αντρες πανε στο στρατο γιατι επιβαλετα(οσο αφορα τη θητεια) , οι γυναικες επειδη το επιθυμουν! Οι γυναικες εκτος τον αλλον ειναι πλασματα απο φυση τους αυτοσυντηρουμενα... Και κατι ακομη για την γνωμη σου(την σεβομαι απολυτα) αλλα να ξερεις οτι καθως μεγαλωνεις θα αλλαξεις τις αποψεις σου για πολλα πραγματα, ειναι πολυ νωρις για να λες οτι δεν σε ενδιαφερει η οικογενεια (συζυγος, παιδι)... Σου ευχομαι καλη επυτυχια !!!

Ημ. Αποστολής: 04/Οκτωβρίου/2008 ώρα 21:57
ειμαι 15 χρονων και το ονειρο μου ειναι να περασω στισ ειδικεσ δυναμεισ. ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολα και ειδικα για τισ γυναικεσ αλλα ξερω επισησ οτι αν θεσ κατι πραματικα το πετυχαινεισ, και ειδικοτερα αν εχεισ πεισμα και τσαμπουκα. ελπιζω να τα καταφερω(τωρα που το σκεφτομαι σιγουρα θα τα καταφερω)!!!

Ημ. Αποστολής: 08/Οκτωβρίου/2008 ώρα 23:31
Όχι, δεν σε κόβουν λόγω τρεξίματος, κάμψεων και τέτοια

-------------

Αποστολή από: illy
Ημ. Αποστολής: 17/Οκτωβρίου/2008 ώρα 23:34
Χάρις χθες τυχαία διάβασα αυτό το θέμα κ είχα να την ανάγκη να σου πω πολλά Υποκλίνομαι για τη διαύγεια, το καλλιεργημένο πνεύμα σου, την εξυπνάδα σου, την δύναμη, την επιμονή σου, για το πάθος κ το ζήλο που δείχνεις για τον στρατό κ για την αποφασιστικότητα σου. Ειλικρινά σε θαυμάζω που είσαι τόσο γενναία γυναίκα κ πραγματικά είσαι παράδειγμα προς μίμηση για πολλές από εμάς ! Κυνήγησε το όνειρό σου, μην τα παρατάς, μην σκέφτεσαι πως δεν θα είσαι σε μάχιμη θέση. Το ξέρω ότι θα είσαι καταπληκτική σ'αυτό που θα κάνεις κ πως θα ανταπεξέλθεις ανετότατα κυρίως γιατί θα το κάνεις με πολλή αγάπη ! Θα σου θέσω κ εγώ το ερώτημα που σου έκανε ο ανώνυμος: είσαι διατεθειμένη να θυσιάσεις την οικογένεια για την καριέρα Διότι θα είσαι ταγμένη στη δουλειά σου, στην καριέρα σου. . Ρωτάω διότι ο κύριος αυτός ανέφερε ότι θα έχεις πολύ σοβαρά γυναικολογικά προβλήματα ! Αξίζει μία τέτοια θυσία; Ή όταν θα περάσουν τα χρόνια κ θα έχεις πλέον αποστρατευτεί, θα έχεις μετανιώσει για την επιλογή που έκανες; Πάντως μην τα παρατάς, ΕΙΣΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ ! ! Μπες στο στρατό κ ας μην είναι ε δ , ας είναι μία άλλη μάχιμη ειδικότητα... Ειλικρινά με κάνεις να νιώθω περήφανη που είμαι γυναίκα, μπράβο σου κορίτσι μου, δεν έχω λόγια να πω ! ! Κυνήγησε το όνειρό σου. . Καλή επιτυχία σε ό, τι κάνεις στη ζωή σου ! Όσο για όλους εσάς που την κατακρίνατε, αναφέρατε ότι θέλει να αποδείξει στους άντρες ότι μπορεί να τα καταφέρει. . Δυστυχώς δεν καταλάβατε κάτι πολύ "σημαντικό" ... δεν το κάνει για να αποδείξει σε κανέναν τίποτα, ο λόγος είναι πολύ απλός:"αγαπάει" πάρα πολύ στον στρατό κ λυπάμαι που δεν μπορείτε να αντιληφθείτε τον διακαή πόθο κ την αγάπη της για τον στρατό ! Σας ενοχλεί επειδή είναι γυναίκα, αν ήταν άντρας ούτε που θα αντιδρούσατε. τί να κάνουμε, η φύση της έπαιξε άσχημο παιχνίδι κ την έκανε γυναίκα κ δεν μπορεί να παλέψει για τα ιδανικά της ! ! Θα σας θέσω το εξής ερώτημα: τί προτιμάτε, στρατεύσιμους που υπηρετούν την πατρίδα μόνο κ μόνο επειδή είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν και το βλέπουν σαν αγγαρεία κ με τον α ή β τρόπο προσπαθούν να βγουν  ΓΙΩΤΑΔΕΣ ή ακόμη για να λουφάρουν  ή ανθρώπους που είναι "ταγμένοι σώμα κ πνεύμα" στον στρατό-όπως είναι η Χάρις-; Υποτίθεται πως όλοι θέλουμε ικανό κ μάχιμο δυναμικό στον στρατό . . Πρέπει να επικροτούμε τέτοιες στάσεις ζωής όπως της κοπέλας κ όχι να την κατακρίνουμε κ να καταφερόμαστε εναντίον της με υβριστικούς χαρακτηρισμούς ! Δεν νομίζω ότι της αξίζει κάτι τέτοιο. Όπως άλλοι είναι ταγμένοι σώμα κ πνεύμα στον Θεό, άλλοι είναι ταγμένοι στον στρατό κ θεωρώ πως τέτοιοι άνθρωποι πρέπει να υπηρετούν κ να υπερασπίζονται  την πατρίδα ! Χάρις, μην χάσεις ποτέ τα ιδανικά σου. Μπράβο σου !

-------------
Dum spiro spero

Ημ. Αποστολής: 18/Οκτωβρίου/2008 ώρα 01:31
Πολύ παλιό το θέμα αυτό Είσαι πίσω 2 μήνες περίπου Αυτά τα είπαμε Μακάρι να πάει και να τα καταφέρει, δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε και πιστεύω ότι όντως πολύ κακό και κουβέντα χωρίς λόγο

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου