Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Στρατιωτικές σχολές και στρατιωτικοί
Περιγραφή Forum: Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=6118
Ημ. Εκτύπωσης: 20/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 00:01

Θέμα: Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό
Αποστολή από: yandr
θέμα: Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό
Ημ. Αποστολής: 14/Μαΐου/2009 ώρα 12:47
Να ακυρωθεί ως αντισυνταγματική, αντίθετη στις διεθνείς συμβάσεις και στην ευρωπαϊκή αλλά και ελληνική νομοθεσία, η άρνηση του υπουργείου Εθνικής Αμυνας να επιτρέψει σε δικηγόρο του Πειραιά να γίνει στρατοδίκης, επειδή οι γονείς του είναι Πακιστανοί.

Αυτό ζητεί από το Συμβούλιο της Επικρατείας δικηγόρος, ο οποίος έχει την ελληνική ιθαγένεια, είναι εγγεγραμμένος στον Δήμο Νίκαιας και έχει εκπληρώσει τις υποχρεώσεις του στον Ελληνικό Στρατό, αλλά δεν του επέτρεψαν να συμμετάσχει σε διαγωνισμό προκειμένου να ενταχθεί στο δικαστικό σώμα των Ενόπλων Δυνάμεων. Δεν του επέτρεψαν να συμμετάσχει, καθώς έχει μεν την ελληνική ιθαγένεια, πλην όμως και οι δύο γονείς του δεν είναι Ελληνες το γένος, αλλά Πακιστανοί. Στην αίτησή του υποστηρίζει ότι η άρνηση αυτή είναι αντίθετη προς τη διεθνή σύμβαση για την κατάργηση κάθε μορφής φυλετικών διακρίσεων.

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=267957&ct=1&dt=14/05/2009" rel="nofollow - ΤΟ ΒΗΜΑ

Απαντήσεις:
Αποστολή από: yandr
Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2010 ώρα 15:44
ΑΝΟΙΓΟΥΝ οι πόρτες των Στρατιωτικών Σχολών για όλους όσοι έχουν την ελληνική ιθαγένεια, ανεξάρτητα όμως από το αν είναι και κατά το γένος Ελληνες ή Ελληνίδες, όπως ίσχυε μέχρι τώρα.

Η απάλειψη του περιορισμού, ο οποίος απέκλειε τη δυνατότητα να γίνουν αξιωματικοί ή υπαξιωματικοί των Ενόπλων Δυνάμεων αλλογενείς που είχαν νομίμως αποκτήσει την ελληνική ιθαγένεια, αποτελεί- σύμφωνα με νομικούς- ένα ουσιαστικό βήμα θεσμικού εκσυγχρονισμού και εναρμόνισης με τις επιταγές του Συντάγματος και τα ευρωπαϊκά δεδομένα. Μάλιστα στην εγκύκλιο του διαγωνισμού για την επιλογή των σπουδαστών που κυκλοφόρησε χθες και υπογράφει ο υπουργός Αμυνας κ. Ε. Βενιζέλος, ορίζεται επιπλέον ότι στις Ανώτατες και Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές «γίνονται δεκτοί και υποψήφιοι ομογενείς που δεν έχουν την ελληνική ιθαγένεια, την οποία όμως αποκτούν χωρίς άλλη διατύπωση, όταν εισαχθούν». Αξίζει να σημειωθεί ότι η μέχρι τώρα πρόβλεψη στους όρους του διαγωνισμού, να είναι οι υποψήφιοι και κατά το γένος Ελληνες πέραν της ελληνικής ιθαγένειας, διατηρούνταν παρά τις περί του αντιθέτου επισημάνσεις που γίνονταν τα τελευταία χρόνια από τις νομικές υπηρεσίες του υπ. Αμυνας.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4569670&ct=1" rel="nofollow - TA NEA

-------------

Αποστολή από: TOPOL-M
Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2010 ώρα 16:21
Ζω να δω α/ΓΕΕΘΑ αλβανό!

-------------

Αποστολή από: Rafale
Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2010 ώρα 16:27
Αχχαχαχα καντο υπογραφη χαχαχχα

-------------

Αποστολή από: HellenicEagle
Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2010 ώρα 16:34
Έλεος

-------------

Αποστολή από: greko_27
Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2010 ώρα 16:46
Απο το κακο στο χειροτερο... ουσιαστικα δε χρειαζεται νε στελνουν κατασκοποι οι εχθροι μασ... απλως να αποκτησουν την ελληνικη ιθαγενεια... ηδου το πασοκ ηδου και το πηδημα

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Αποστολή από: lefterisg
Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2010 ώρα 19:17
Τι να πει κανείς; πασοκισταν...

Αποστολή από: kampf
Ημ. Αποστολής: 15/Απριλίου/2010 ώρα 02:38
Το καλυτερο το μαθατε;

O Συνήγορος του Πολίτη δίνει πλέον την δυνατότητα εισαγωγής Στις παραγωγικές Σχολές των Ενόπλων Δυνάμεων, Σε όλους τους μετανάστες, λαθρομετανάστες και λοιπoύς μελλοντικούς Έλληνες υπηκόους, οι οποίοι θα αποκτήσουν βάσει του νέου νόμου την ελληνική υπηκοότητα. Αυτό ανακοινώθηκε σήμερα από το υπουργείο Εθνικής Άμυνας Με τον "σεμνό" τίτλο "Η εισαγωγή αλλογενών στις Σχολές των Ενόπλων Δυνάμεων".

Παράταση στην κατάθεση δικαιολογητικών για το διαγωνισμό επιλογής σπουδαστών για το πρώτο έτος των ανωτάτων στρατιωτικών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και των ανωτέρων στρατιωτικών σχολών υπαξιωματικών ακαδημαϊκού έτους 2010-11 έδωσε το ΓΕΕΘΑ

Παράταση στην κατάθεση δικαιολογητικών για το διαγωνισμό επιλογής σπουδαστών για το πρώτο έτος των ανωτάτων στρατιωτικών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και των ανωτέρων στρατιωτικών σχολών υπαξιωματικών ακαδημαϊκού έτους 2010-11 έδωσε το ΓΕΕΘΑ

----------------------

Νέα προθεσμία είναι η 30η Απριλίου και όχι η 28η Απριλίου.

(για να προλαβουν οι μεταναστες)

Το κυκνειο ασμα της Ελλαδος ειναι γεγονος. Ρεζιλικια...

-------------
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος

Αποστολή από: XristosK
Ημ. Αποστολής: 15/Απριλίου/2010 ώρα 03:12
Αρχικά αποστάλθηκε από kampf

Το καλυτερο το μαθατε;

----------------------

Νέα προθεσμία είναι η 30η Απριλίου και όχι η 28η Απριλίου.

(για να προλαβουν οι μεταναστες)

Το κυκνειο ασμα της Ελλαδος ειναι γεγονος. Ρεζιλικια...

Αποστολή:01/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 22:18

Αρχικά αποστάλθηκε από XristosK

Προς άπαντες βαθμοφόρους...
Ετοιμαστείτε... Ο στρατός θα ενισχυθεί απο αλβανελληνες-πακιστελληνες κλπ
Το είπε απόψε στη βουλή ο Τζέφρι
Μπράβο παιδιά. Άντε και στη Σχολή Ικάρων...

Εκει πηγαίνει το πράγμα

Ημ. Αποστολής: 15/Απριλίου/2010 ώρα 11:01

Εγω παντως βρηκα και το επομενο συνθημα για την παρελαση. "να δω να δω α/αρχηγο αλβανο απο το ελμπασαν" αχαχαχαχα

-------------

Ημ. Αποστολής: 15/Απριλίου/2010 ώρα 17:26
Αρχικά αποστάλθηκε από cristi

Εγω παντως βρηκα και το επομενο συνθημα για την παρελαση. "να δω να δω α/αρχηγο αλβανο απο το ελμπασαν" αχαχαχαχα

Αυτό τουλάχιστον δεν θα ενοχλήσει κανέναν κύριο Ζούγκλα, ΞΥΡΙΖΑ και Χουντοχοίδη. Αντίθετα θα τους δώσουν και παράσημα... ! Καλά πως θα συλλαμβάνουν αυτοί οι άνθρωποι τους διακινητές που θα είναι οι ίδιοι που τους είχαν φέρει παράνομα στην Ελλάδα πριν κάποια χρόνια... ; ΕΛΕΟΣ πιά. Αυτή η παρέα που κυβερνάει είναι επικίνδυνη!

Αποστολή από: NIKH.21
Ημ. Αποστολής: 15/Απριλίου/2010 ώρα 17:30
Αρχικά αποστάλθηκε από greko_27

Απο το κακο στο χειροτερο... Ουσιαστικα δε χρειαζεται νε στελνουν κατασκοποι οι εχθροι μασ... Απλως να αποκτησουν την ελληνικη ιθαγενεια... ηδου το πασοκ ηδου και το πηδημα

χαχαχαχαχαχαχαχ. Οχι αλλο καρβουνοοοοοοο

Ημ. Αποστολής: 15/Απριλίου/2010 ώρα 17:42
Αρχικά αποστάλθηκε από lefterisg

Αρχικά αποστάλθηκε από cristi

ΕΛΕΟΣ πιά. Αυτή η παρέα που κυβερνάει είναι επικίνδυνη!
ε οχι οτι και η αλλη ειναι καλυτερη βεβαια

-------------

Αποστολή από: NIKH.21
Ημ. Αποστολής: 15/Απριλίου/2010 ώρα 17:44
Ολοι ιδιοι ειναι. Φιλαρακια. Απλω βγαινουν στα καναλια και παιζουν θεατρο

Ημ. Αποστολής: 16/Απριλίου/2010 ώρα 11:39
Αφου ειδαμε μεταναστες μεταφραστες καιρος ειναι να δουμε και μεταναστες στις παραγωγικες σχολες. Αφου βεβαια αποκτουν την ελληνικη ιθαγενεια. Και λογικο απο την στιγμη που την αποκτουν να εχουν ολα τα προνομια αυτων των ελληνων. Λετε να δουμε και προεδρο της δημοκρατιας μεταναστη; Χαχαχαχαχ

-------------

Ημ. Αποστολής: 16/Απριλίου/2010 ώρα 14:47
Για Πρόεδρο δεν ξέρω, αλλά Πρωθυπουργό έχουμε ήδη...

Αποστολή από: tz1993
Ημ. Αποστολής: 17/Απριλίου/2010 ώρα 00:21

Ρε παιδια μην ανχωνεστε δεν θα τα καταφερουν... Ολοι θα τους κοιτουν με μισο ματι

Ημ. Αποστολής: 17/Απριλίου/2010 ώρα 17:46
Μην μας φανεί παράξενο να μπουν σε καμία ειδική κατηγορία από του χρόνου και να πέρνουν και τα μοριάκια τους...

Αποστολή από: Guests
Ημ. Αποστολής: 17/Απριλίου/2010 ώρα 18:55
Και αυτοι θα ορκιζονται στν σημαια μας κ 8α προβαλλουν κ τν δηθεν ελληνικοτητα τους.
Υ. Γ1: Δεν υπαρχει χειροτερο απο αλβανο με στολη...
Υ. Γ2: Ο lefterisg βλεπει μπροστα...

Αποστολή από: peter1992
Ημ. Αποστολής: 17/Απριλίου/2010 ώρα 19:26
Απερισκεπτος ψηφοθηρικος λαικισμος
ενα ακομη πληγμα στο στρατευμα

-------------

Ημ. Αποστολής: 20/Απριλίου/2010 ώρα 11:16
Αφηστε τους να μπουν, θα καλοπερασουν ;) Εγω σου λεω πως θα μπαινουνε τρεις -τρεις θα κανουν τις κλικες τους και θα τραβανε τοιχο-τοιχο ολο το στρατοπεδο. Βεβαια μεχρι να φτασει το στρατοπεδο να εχει 50% Ελληνες και 50% Αλλοδαπους, μετα η ζωη μεσα στο στρατοπεδο θα ειναι μικρογραφια των δρομων της Αθηνας.

Αποστολή από: Basil
Ημ. Αποστολής: 05/Μαΐου/2010 ώρα 22:09

Τι καλυτερο απο το να βαρας προσοχη στον πακιστανο ταγματαρχη! ... μαζευτειτε ρε και μην περιμενετε να ξεσηκωθουν οι ελληνες στην ιδια τους τη χωρα!

Αποστολή από: ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ
Ημ. Αποστολής: 11/Ιουλίου/2010 ώρα 03:38
Αρχικά αποστάλθηκε από TOPOL-M

Ζω να δω α/ΓΕΕΘΑ αλβανό!
Ας γινει κατι τετοιο και τα λεμε

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Οκτωβρίου/2010 ώρα 02:39
Αμερικανοποιουμαστε ολοι σιγα σιγα χωρις να το καταλαβουμε
ενταξει καποιοι αξιζουν την ελληνικη ιθαγενεια ανεξερετως χωρας, οπως παιδια που μεγαλωσαν εδω και ζουν πανω απο 15 χρονια, αλλα δεν σημαινει πως πρεπει να φτανουμε και στο αλλο ακρο
ειδικα στο στρατο θα πρεπει να ειναι πιο επιλεκτικα τα πραματα.
ισως θα αρκουσε να κανανε την απλα την θητεια τους και τιποτε αλλο... η Ελλάδα ειναι αλλιως σε αυτα τα πραματα, χρειαζεται κατανοηση και απο τις δυο πλευρεσ

Αποστολή από: oldie158
Ημ. Αποστολής: 14/Οκτωβρίου/2010 ώρα 14:07

Μην μας φανεί παράξενο να μπουν σε καμία ειδική κατηγορία από του χρόνου και να πέρνουν και τα μοριάκια τους...
ναι, είναι πολύ πιθανό

Αρχικά αποστάλθηκε από Konstantinos

Αφηστε τους να μπουν, θα καλοπερασουν
θα αντέξουν φίλε μου, είναι πολύ σκληρότεροι από μας. Και απ ότι μου έχουν πει, ήδη υπάρχουν σοβαρά προβλήματα στα στρατόπεδα μ αυτούς που κάνουν θητεία.

τώρα πέρα απ την πλάκα που έχει το θέμα, η βασική διαφοροποίηση του στρατού από τα πολιτικο-εργασιακά δικαιώματα, είναι ότι για να ΜΗΝ κάνεις λύση εργασιακής σχέσης (κοινώς κοπάνα) όταν τύχουν τα σκούρα, πρέπει να ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ σε αυτή τη ντεμοντέ έννοια που λέγεται ΠΑΤΡΙΔΑ. Κι αυτό δυστυχώς δεν είναι σε θέση να το αντιληφθεί ούτε η πολιτική μας ηγεσία αλλά ούτε και σημαντικό μέρος του λαού μας.

Αποστολή από: Κάθρυν
Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 00:21
http://blogingr.blogspot.com/2011/01/2011.html" rel="nofollow - http://blogingr.blogspot.com/2011/01/2011.html

Αποστολή από: roverr24
Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 00:22
Δεν αλλαζει τιποτα, οι στρατολογοι παντα κοινο σωμα ηταν, ουσιαστικα ειναι αξιωματικοι που εχουν σπουδασει νομικη, απλα τους ανατιθενται επιπλεον καθηκοντα νομικων συμβουλων και προφανως θα χωριστουν σε 2 κατηγοριες

Αποστολή από: karabill
Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 00:24
Κάθρυν! Τι ειναι αυτο που ανεβασες; Αν ισχυσει θα αρχησει να καταστρεφετε και ο στρατος μας... Δηλαδη να υπηρετης για την πατριδα σου και να σου δινει εντολες καποιος αλλοδαπος... Τι να πω...

-------------
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 00:32
Ειναι παρανομο να λεγονται ΑΕΙ οι σχολες των ΕΔ αν δε δεχονται και ξενους, αυτος ειναι ο νομος ειτε το θελουμε ειτε οχι, στο εξωτερικο και ειδικα στην Αμερικη ο chief test pilot της boeing για το F/A-18 hornet ειναι Ελληνο Αμερικανος και πολλοι μεξικανοι που τελειωνουν το πανεπιστημιο μεσω του στρατου ονομαζονται ανθυπολοχαγοι και εγω ειμαι κατα αλλα ετσι ειναι, στο στρατο θελουν επαγγελματιες πανω απ ολα.
Και εμεις επειδη μιλαμε Ελληνικα τι σημαινει αυτο; Αλλοι ειμαστε βλαχοι, αλλοι Αρβανιτες...

Αποστολή από: ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 01:06
Τι αλλη ηλιθιοτητα θα δουμε! Ελπιζω να μην ισχυσει αν και το κοβω χλωμο

-------------
Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!

Αποστολή από: Greek_Army
Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 01:18
Ισχύει δυστηχώς.

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 01:24
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Ισχύει δυστηχώς.
και τωρα δλδ τι; Αυτοι δε θα εχυον υποχρεωσεις και στην χωρα τους; Η ποσο μαλλον με τη θρησκεια. Παιζει κανενα ρολο πια; Βλεπω να μην κανουν πια ουτε προσευχες ουτε επαρσεις.
ευχομαι να μην μπουν πολλοι και ας γινομαι ρατσιστρια. Δεν εχουν δουλεια στον ελληνικο στρατο

-------------
Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 01:37
Στον Αμερικανικο στρατο υπαρχουν ιερεις καθολικοι, προτεσταντες, μουσουλμανοι και Εβραιοι, γιατι υπαρχει πολυπολιτισμικοτητα σε ολες τις βαθμιδες
δε συγκρινω Ελλαδα με Αμερικη ομως

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 01:45

Ο αμερικανικος στρατος σορρυ κ ολας δε θεωρειται στρατος. Τι τους ενωνει; Η σημαια απλα; ...

α! Τωρα το σκεφτηκα. Ο κοινος μισθος και η στολη.
οχι οτι και καποιοι ελληνες δε πανε ακριβως για αποκατασταση αλλα οπως λες ας μη συγκρινουμε την αμερικη με την ελλαδα που εχει κ ας μη το παραδεχομαστε τη θρησκεια ως βαση σε οτιδηποτε! Εξαλλου τι λεμε. ΠΑΤΡΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 01:50
Ποια λετε να ειναι η ζητηση απο αλλοδαπους για τον ελληνικο στρατο;

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 01:53
Εγω προσωπικα δε πιστευω στη θρησκεια, ειμαι αρχαιολατρης γιατι πιστευω οτι αυτη ειναι η Ελληνικη θρησκεια; Πιστευεις οτι πρεπει να με διωξουν απ το στρατο;
Ευαγγελια, ο Αμερικανικος στρατος οπου παει νικαει και μαλιστα μετα απο την εμπειρια του Βιετναμ το δογμα του ειναι να επιτιθεται εχοντας τις μικροτερες απωλειες, μιλαμε για ενα στρατο τεραστιο, με τελεια μεσα με επιστημονες αξιωματικους, μιλαμε για μια αεροπορια που μπορει σε ελαχιστες ωρες να διεξαγει επιχειρησεις σε ολο τον κοσμο με υποστηριξη ιπταμενων ρανταρ, δορυφορων,ELINT COMINT SIGINT JSTARS πολεμικων πλοιων ιπταμενων τανκερ α/φων ηλεκτρονικου πολεμου κτλ κτλ...
ΚΑι θεωρειτε ολοι τη θρησκεια δεδομενη μη ξεροντας βασικα πραγματα για αυτη
Η Θρησκεια οποια και αν ειναι αυτη θελει επισταμενη μελετη και δε μαθαινεται με το να πηγαινεις στην εκκλησια και να θεωρεις τα παντα δεδομενα οπως σου τα εχουνε πει

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 02:31
Όπως είπαμε στην Αμερική... Δεν μπορείς να συγκρίνεις τις Η. Π. Α με καμία άλλη χώρα, είναι κάτι το ξεχωριστό. Δεν είναι καν Έθνος και διαφέρει σε όλα σε σχέση με την Ελλάδα. Δεν έχουμε τίποτα κοινό, εκτός και αν αποκτήσουμε πολλά κοινά. Προς τα εκεί πάει η δουλειά...

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 02:35
Αρχικά αποστάλθηκε από roverr24

Εγω προσωπικα δε πιστευω στη θρησκεια, ειμαι αρχαιολατρης γιατι πιστευω οτι αυτη ειναι η Ελληνικη θρησκεια; Πιστευεις οτι πρεπει να με διωξουν απ το στρατο;
Ευαγγελια, ο Αμερικανικος στρατος οπου παει νικαει και μαλιστα μετα απο την εμπειρια του Βιετναμ το δογμα του ειναι να επιτιθεται εχοντας τις μικροτερες απωλειες, μιλαμε για ενα στρατο τεραστιο, με τελεια μεσα με επιστημονες αξιωματικους, μιλαμε για μια αεροπορια που μπορει σε ελαχιστες ωρες να διεξαγει επιχειρησεις σε ολο τον κοσμο με υποστηριξη ιπταμενων ρανταρ, δορυφορων,ELINT COMINT SIGINT JSTARS πολεμικων πλοιων ιπταμενων τανκερ α/φων ηλεκτρονικου πολεμου κτλ κτλ...
ΚΑι θεωρειτε ολοι τη θρησκεια δεδομενη μη ξεροντας βασικα πραγματα για αυτη
Η Θρησκεια οποια και αν ειναι αυτη θελει επισταμενη μελετη και δε μαθαινεται με το να πηγαινεις στην εκκλησια και να θεωρεις τα παντα δεδομενα οπως σου τα εχουνε πει

1) εσυ πιστευεις οτι εαν αντιμετωπιζαν τους ρωσσους ή τους κινεζους θα ειχαν τα ιδια αποτελεσματα;
2) το θεωρεις λογικο να δεις σκοπιανο πλωταρχη στο πν;

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 02:38
ΟΙ σκοπιανοι στην Ελλαδα ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα, αυτοι που ισως δωσουν για στρ, σχολες προφανως θα ειναι Αλβανοι

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 02:39
Να μπεις εποπ και να σε διατάζει λοχαγός αλβανός... Τι άλλο.

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 02:46

ΟΙ σκοπιανοι στην Ελλαδα ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα, αυτοι που ισως δωσουν για στρ, σχολες προφανως θα ειναι Αλβανοι

ααααα... Τωρα θα κοιμαμαι ησυχος... Με την ιδεα της μεγαλης αλβανιας, με τα πλοια του τουρκικου στολου να σταθμευουν στις ναυτικες βασεις-λιμανια της αλβανιας και τους ελληνες της β. Ηπειρου να ζουν σε καθεστως τρομου-απειλων απο το αλβανικο κρατος... Εεε λοιπον με ολα αυτα θα πρεπει να δωσω ενα μεγαλο μπραβο στους πολιτικους μας και στον υπουργο εθνικης αμυνας... Τεσπα στα ερωτημα που σου εθεσα δεν μου απαντησες... Και επειδη εισαι αξιωματικος του ΠΝ το θεωρεις σωστο να μπαινουν αλβανοι στη ΣΝΔ και σε αλλες σχολες; ... Σορρυ που επιμενω αλλα καλως ή κακως η αποψη σου εχει σπουδαιοτερη σημασια απο καποιον αλλον που δεν ειναι καν στρατιωτικος...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 03:03
Γι αυτούς και άλλο 1000000 λόγους δεν μπορεί το αμερικάνικο μοντέλο να εφαρμοστεί στην Ελλάδα. Κάτι που θέλει να πετύχει η σημερινή κυβέρνηση με την παροχή ιθαγένειας. Αλλοιώνοντας την ομοιογένεια του Έθνους έτσι θα αλλοιώσει και την ομοιογένεια του στρατιωτικού σώματος, κάτι που επιβεβαιώνει και η απόφαση του ΣΤΕ...

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 03:11

Γι αυτούς και άλλο 1000000 λόγους δεν μπορεί το αμερικάνικο μοντέλο να εφαρμοστεί στην Ελλάδα.Κάτι που θέλει να πετύχει η σημερινή κυβέρνηση με την παροχή ιθαγένειας. Αλλοιώνοντας την ομοιογένεια του Έθνους έτσι θα αλλοιώσει και την ομοιογένεια του στρατιωτικού σώματος, κάτι που επιβεβαιώνει και η απόφαση του ΣΤΕ..

so simpleευγε... Απλα κανεις αναρρωτιεται για ποιο λογο παιρνουν τετοιες αποφασεις; Τι εχουν στο μυαλο τους; Τις παιρνουν μονοι τους τις αποφασεις ή εκτελουν αλλονων εντολες; Μηπως ειναι χαζοι, βλακες ανικανοι; Δεν το νομιζω... Μηπως το κανουν απο την καλη τους την καρδια για να δειξουν οτι ελλαδα ειναι μια προοδευτικη χωρα σαν τις ΗΠΑ; ...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Αποστολή από: moikanosEdessa
Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 12:58

Δηλαδη οι πολυτεκνοι αλλοδαποι θα ανοικουν και στην ειδική κατηγορία για τους πολυτεκνους;

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 19:19

Θα εχουν οτι δικαιωματα ειχαμε εμεις ως τωρα. Πολυ απλο

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 19:41
Αρχικά αποστάλθηκε από moikanosEdessa

Δηλαδη οι πολυτεκνοι αλλοδαποι θα ανοικουν και στην ειδική κατηγορία για τους πολυτεκνους;

εσενα μονο αυτο σε ενοχλησε ε; Για το αν οι πολυτεκνοι αλλοδαποι θα ανηκουν στην ειδικη κατηγορια;

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 19:48
Αρχικά αποστάλθηκε από πολιτης

εσενα μονο αυτο σε ενοχλησε ε; Για το αν οι πολυτεκνοι αλλοδαποι θα ανηκουν στην ειδικη κατηγορια;
οχι δε πιστευω οτι τον ενοχλησε μονο αυτο. Μια ερωτηση εκανε !

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 19:51
Αρχικά αποστάλθηκε από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93

Αρχικά αποστάλθηκε από πολιτης

οχι δε πιστευω οτι τον ενοχλησε μονο αυτο. Μια ερωτηση εκανε !
και γω μια ερωτηση τον εκανα για να μας πει και τι αλλο τον ενοχλησε.

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 20:04
Λοιπόν για να τελειώνει αυτό το θέμα... Από την στιγμή που θα εχουνε δικαίωμα να δίνουνε θα ισχύει για όλους τα ίδια. Σε όλες τις κατηγορίες, εκτός και αν κάνουνε ξεχωριστή κατηγορία για τους αλλοδαπούς και τους δίνουνε συγκεκριμένο αριθμό εισακτέων.

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 20:12
Ελα που το θεμα δεν θα τελειωσει εδω οσο θα υπαρχουν αλλοδαποι Στον ελληνικο στρατο. Εκει ειναι το ρεζουμε. Γνωστο οτι θα εχουν τα ιδια δικαιωματα με μας. Το θεμα ειναι να σταματησει αυτο να γινεται.

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 20:17
Τι να σταματήσει. Τώρα αρχίζει. Τελοσπάντων. Ανούσιο να μιλάμε για κάτι που δεν το καθορίζουμε εμείς.

-------------

Αποστολή από: billaras
Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 21:29
Να θυμησω οτι υπαρχουν τα ψυχοτεχνικα-τα συμπερασματα δικα σας

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 21:32
Απλα ρωτησα επιδη ανηκω στην κατηγορία πολυτεκνων, και η βαση αυτης της κατηγορίας εχει αυξηθεί Αρκετα με την εισαγωγή των τριτέκνων, τωρα Φαντάζομαι θα αυξηθεί ακομα πιο πολυ.

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 21:35
Παντως εψαξα λιγο στο internet, και κανενα σαιτ ενημερωσης δεν αναφερει κατι, ουτε καν στο υπουργείο αμυνας.

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 22:32

Απλα ρωτησα επιδη ανηκω στην κατηγορία πολυτεκνων, και η βαση αυτης της κατηγορίας εχει αυξηθεί Αρκετα με την εισαγωγή των τριτέκνων, τωρα Φαντάζομαι θα αυξηθεί ακομα πιο πολυ.
πλακα πλακα εγω αυτο δε το σκεφτηκα.να και κατι που μπορει να βοηθησει. Τεσπα. Οτι ειναι να γινει θα γινει.

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 23:56
Αρχικά αποστάλθηκε από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93

πλακα πλακα εγω αυτο δε το σκεφτηκα.να και κατι που μπορει να βοηθησει. Τεσπα. Οτι ειναι να γινει θα γινει.
σε τι θα μπορουσε να βοηθήσει δηλαδη;

Ημ. Αποστολής: 04/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 02:35
Αρχικά αποστάλθηκε από billaras

Να θυμησω οτι υπαρχουν τα ψυχοτεχνικα-τα συμπερασματα δικα σας
Θα τους πετσοκόβουν εκεί λες... ;

Ημ. Αποστολής: 04/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 05:07
Δε θα τους πετσοκοψει κανεις γιατι θα βγουν στα καναλια και θα ξηλωθουν οι αξιωματικοι ψυχολογοι ψυχιατροι κτλ και θα φανει το στρατευμα ρατσιστικο με συνεπεια να πληγει η εικονα του, αυτο δε παιζει που λετε απλα

Ημ. Αποστολής: 04/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 05:15
Πόσο δίκιο έχεις...

-------------

Ημ. Αποστολής: 04/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 05:41
Αν το καλοσκεφτειτε, το 95 τοις εκατο των Αλβανων μαθητων δε φτανει καν στις πανελληνιες, οσοι δωσουν το 90 τοις εκατο θα παει σε αλλες σχολες και οσοι καταφερουν να μπουνε τελικα θα ειναι λιγοτερα απο 10 ατομα το χρονο

Ημ. Αποστολής: 04/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 05:42
Είναι δύσκολες εποχές όμως ρόβερ.

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Μαρτίου/2011 ώρα 21:24
Υπαρχουν αλβανοι στην ευελπιδων;

Αποστολή από: PETER.D
Ημ. Αποστολής: 07/Μαρτίου/2011 ώρα 23:39
Υπαρχουν αλλοδαποι αν δεν κανω λαθος τωρα δεν ξερω αν ειναι αλβανοι

-------------

Ημ. Αποστολής: 08/Απριλίου/2011 ώρα 16:09
Σύμφωνα με απόφαση του Υφυπουργού Παιδείας κ. Ι. Πανάρετου, οι απόφοιτοι αλλοδαποί-αλλογενείς σχολείων που λειτουργούν στην Ελλάδα, δεν έχουν το δικαίωμα υποβολής του ειδικού μηχανογραφικού δελτίου αλλοδαπών - αλλογενών για την εισαγωγή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση σε ποσοστό 8% πλέον των εισακτέων. Συγκεκριμένα η απόφαση αναφέρει:

Τροποποιούμε και συμπληρώνουμε την αριθ. Φ.151/20049/Β6 ( http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFNA1ry4K61p3dtvSoClrL8oc_Y0zxAXyV5MXD0LzQTLf7MGgcO23N88knBzLCmTXKaO6fpVZ6Lx3UnKl3nP8NxdnJ5r9cmWyJWelDvWS_18kAEhATUkJb0x1LIdQ163nV9K--td6SIuX2pLhGS_3xjHaiLX45pKAaminyqe8tDGSlo1vsU-VVi" rel="nofollow - ΦΕΚ 272-Β/1.3.2007 ) Υπουργική Απόφαση «Πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπ/ση αποφοίτων Β/θμιας Εκπ/σης που υπάγονται στις ειδικές κατηγορίες……», όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, ως ακολούθως:

Στο τέλος της παραγράφου 4Β του άρθρου 1 προστίθεται παράγραφος ως εξής: «Στην ειδική αυτή κατηγορία δεν υπάγονται οι υποψήφιοι αλλοδαποί –αλλογενείς απόφοιτοι ελληνικών σχολείων που λειτουργούν στην Ελλάδα. Οποιαδήποτε ρύθμιση προβλέπεται για την κατηγορία αυτή στην παρούσα απόφαση παύει να ισχύει»

http://kesyp.ser.sch.gr/index.php/2010-09-28-08-51-47/2010-09-28-08-57-12/166.html" rel="nofollow - Πηγή

τουτ εστιν;

Αποστολή από: Αγγελος13
Ημ. Αποστολής: 15/Απριλίου/2011 ώρα 23:41
Που παμε... Σε λιγο η Ελλαδα δν θα ανηκει στους Ελληνες, αλλα στον Σαλιμ και στους λοιπους καθαριστες τζαμιων...

-------------

Ημ. Αποστολής: 16/Απριλίου/2011 ώρα 01:36
Φετος γινεται η αρχη της πακιστανοποιησης-αλβανοποιησης και στο στρατο. Σιγα μην τους ξεφευγε!

Αποστολή από: Vasily Zaytsev
Ημ. Αποστολής: 22/Μαΐου/2011 ώρα 03:42
Ευγε, αντε και σιγα σιγα θα δουμε και τον <<abdul halam>> προθυπουργο της χωρας [|) ]

Αποστολή από: sintoma lokatzis
Ημ. Αποστολής: 22/Μαΐου/2011 ώρα 21:44
[TUBE]uBbfP6whLdc[/TUBE] Θαυμαστε τον μαυρουλη στο 1:11... Χαχα

-------------

Αποστολή από: Vasily Zaytsev
Ημ. Αποστολής: 22/Μαΐου/2011 ώρα 22:11
Χαχα, σαν την μυγα μες στο γαλα αν ειναι δυνατον δλδ.

Αποστολή από: aeronut
Ημ. Αποστολής: 09/Ιουνίου/2011 ώρα 13:50

Εγω λεω απευθειας μολις τελειωνουν τη σχολη να τους "απελαυνουμε" στις χωρες τους μιας και ειναι ετοιμοι, να εκτελουν υπηρεσια εκει, και αμα τους αρεσει.

καταρχην ειναι προσβολη προς τη χωρα τους να μπαινουν σε ξενους στρατους. Αυτοματα γινονται λιποτακτες. Πώς δεχομαστε στο στρατο μας λιποτακτες; Δευτερον υπαρχει το επιχειρημα οτι η οικογενεια τους τούς εχει εκπαιδευσει στα ηθη της χωρας τους. Δεν ειναι λογικο να να υπηρετουν στο στρατο της χωρας μας καθως δεν εχουν πληρη ελληνικη εκπαιδευση.

να 2 απλοι λογοι

Ημ. Αποστολής: 15/Ιουνίου/2011 ώρα 16:32

Παντα υπηρχαν μισθοφόροι και αλλοδαποι στους στρατους, που να πρωτοαναφερθω; Στον Αλέξανδρο, στην Κύρου ανάβαση; Στον Ξενοφωντα και στην κάθοδο των μυρίων που οι ιδιοι οι Ελληνες ηταν μισθοφοροι;

Ο στρατιωτικος είναι εντεταλμένος του κράτους της στολής που φοράει και είναι επαγγελματίας. Στους πολεμους του κόλπου διακρίθηκαν πολλοι αξιωματικοι του αμερικανικου στρατου ειδικα Μεξικανοι και Ελληνες (Ελληνοαμερικανοι).
Οι μαυροι που φαίνονται στο βιντεο με την παρέλαση ειναι απλα σπουδαστες στη ΣΜΥ ΣΣΑΣ ΣΝΔ και ΙΚΑΡΩΝ και μολις αποφοιτησουν επιστρεφουν στην πατριδα τους.
Μαλιστα ο πρωην πρωθυπουργος της Ιορδανιας ειναι αποφοιτος ΣΜΑ + 2 μεταπτυχιακων στην Ελλαδα

Ημ. Αποστολής: 15/Ιουνίου/2011 ώρα 16:33
Αρχικά αποστάλθηκε από aeronut

Εγω λεω απευθειας μολις τελειωνουν τη σχολη να τους "απελαυνουμε" στις χωρες τους μιας και ειναι ετοιμοι, να εκτελουν υπηρεσια εκει, και αμα τους αρεσει.

καταρχην ειναι προσβολη προς τη χωρα τους να μπαινουν σε ξενους στρατους. Αυτοματα γινονται λιποτακτες. Πώς δεχομαστε στο στρατο μας λιποτακτες; Δευτερον υπαρχει το επιχειρημα οτι η οικογενεια τους τούς εχει εκπαιδευσει στα ηθη της χωρας τους. Δεν ειναι λογικο να να υπηρετουν στο στρατο της χωρας μας καθως δεν εχουν πληρη ελληνικη εκπαιδευση.

να 2 απλοι λογοι

Δηλαδη ποια ειναι η Ελληνικη εκπαιδευση εξηγησε μου

Αποστολή από: diplomaths
Ημ. Αποστολής: 15/Ιουνίου/2011 ώρα 18:38
Ελληνική εκπαίδευση μάλλον θα εννοεί Ελληνική συνείδηση, ή ακόμα και την γνώση των Ελληνικών
Πάντως αυτό που λες ισχύει πως υπήρχαν στην Ιστορία στρατοί με μισθοφόρους αλλοδαπούς άλλα όχι αξιωματικούς. Εδώ μιλάμε για εκπαίδευση μόνιμων αξιωματικών του Ελληνικού Στρατού, και όχι για αυτούς που εκτελούν τις στρατιωτικές υποχρεώσεις τους

Ημ. Αποστολής: 15/Ιουνίου/2011 ώρα 19:10
Το ξαναλεω, διακριθηκαν ελληνοαμερικανοι και μεξικανοι αξιωματικοι (πιλοτοι) στον πολεμο του κολπου, με αμερικανικη υπηκοοτητα και σπουδαγμενοι σε αμερικανικες σχολες η ΑΕΙ. Ο στρατιωτικος υπερασπιζει τη στολη που φοραει τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω. Αλλωστε υπαρχουν ανθρωποι παγκοσμιως που εχουν πολυ καλυτερη γνωση ελληνικης παιδειας φιλοσοφιας απ οτι οι περισσοτεροι απο μας που μπηκαμε στα ΑΣΕΙ και στα ΑΣΣΥ.
Και εγω ειμαι κατα των ξενων στον Ελληνικο στρατο αλλα ας μην ειμαστε απολυτοι

Αποστολή από: PETER.D
Ημ. Αποστολής: 16/Ιουνίου/2011 ώρα 19:18
Σκεψου ομως οτι εσυ δεινεις την ζωη σου για την πατριδα ενω αυτος γιατι; Για τα λεφτα; Ασε που πιστευω σε μια δυσκολη στιγμη ο λοχος θα εμπιστευοταν ποιο πολυ εναν ελληνα αξιωματικο παρα εναν ξενο αν σκεφτεις οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι ηγετες... Χωρις ομως να ειμαι απολυτος γιατι υπαρχει περιπτωση να κανει καλα την δουλεια του

-------------

Ημ. Αποστολής: 16/Ιουνίου/2011 ώρα 20:09
Κανεις δεν εγινε αξιωματικος εθελοντικα, ολοι πληρωνονται...

Ημ. Αποστολής: 16/Ιουνίου/2011 ώρα 20:12
Η αμοιβή όμως δεν αποκλείει την ύπαρξη αγάπης για την Πατρίδα και το Έθνος ενός αξιωματικού

Ημ. Αποστολής: 16/Ιουνίου/2011 ώρα 20:29

Το ξαναλεω, διακριθηκαν ελληνοαμερικανοι και μεξικανοι αξιωματικοι (πιλοτοι) στον πολεμο του κολπου, με αμερικανικη υπηκοοτητα και σπουδαγμενοι σε αμερικανικες σχολες η ΑΕΙ. Ο στρατιωτικος υπερασπιζει τη στολη που φοραει τιποτα παραπανω τιποτα παρακατω. Αλλωστε υπαρχουν ανθρωποι παγκοσμιως που εχουν πολυ καλυτερη γνωση ελληνικης παιδειας φιλοσοφιας απ οτι οι περισσοτεροι απο μας που μπηκαμε στα ΑΣΕΙ και στα ΑΣΣΥ.

Οι ΗΠΑ ειναι ενα πολυεθνικο κρατος και βασιστηκε πανω στην πολυπολιτισμικοτητα της για να γινει υπερδυναμη και δεν εχει ουδεμια σχεση με την ελλαδα... Παντως δεν νομιζω οτι μπορουν να Προσφέρουν Περισσοτερα οι πακιστανοι, οι αλβανοι κοκ αλλοδαποι σε εναν πολεμο με την τουρκια

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Αποστολή από: faoust21
Ημ. Αποστολής: 11/Ιουλίου/2011 ώρα 19:06
Αρχικά αποστάλθηκε από greko_27

Οι ΗΠΑ ειναι ενα πολυεθνικο κρατος και βασιστηκε πανω στην πολυπολιτισμικοτητα της για να γινει υπερδυναμη και δεν εχει ουδεμια σχεση με την ελλαδα... Παντως δεν νομιζω οτι μπορουν να Προσφέρουν Περισσοτερα οι πακιστανοι, οι αλβανοι κοκ αλλοδαποι σε εναν πολεμο με την τουρκια

Ενω οι Ελληνες αξιωματικοι που δεν εχουν πολεμησει ποτε τους και μολις μαθαινουν οτι επικειται μεταθεση βαζουν μπαρμπαδες και θειαδες για να αποφυγουν την "κακη" μεταθεση ειναι κομμαντα... !

Οι αμερικανοι και οι βρετανοι που δεχονται αλλογενεις αξιωματικους και μαλιστα καποιοι απο αυτους γινονται και ανωτατοι, ειναι ηλιθιοι. Γι'αυτο εχουν αυτο τον γιωταδικο στρατο, ενω εμεις που ειμαστε ΟΛΟΙ ανηψια του Περικλη και του Σωκρατη, εκτος του οτι ξερουμε απεξω και ανακατωτα την αρχαια ελληνικη γραμματεια, ειμαστε μαχιμοι, κι ας μην εχουμε πολεμησει ποτε, κι ας φοβομαστε να παμε μεταθεση καπου που να μην εχει μεγαλη πολη κοντα.

Ημ. Αποστολής: 11/Ιουλίου/2011 ώρα 20:19
Μπορεί να ισχύει στην πλειοψηφία ή σε μεγάλο μέρος των αξιωματικών, αλλά μην γενικεύεις για το σύνολο

Αποστολή από: ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ
Ημ. Αποστολής: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 01:19

Και εγω ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ στον ελληνικο στρατο και λογικο ειναι

-------------
ΟΜΑΔΕΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΩΝ

Αποστολή από: faoust21
Ημ. Αποστολής: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 20:08
Αρχικά αποστάλθηκε από ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ

εσυ γενικα εισαι κατα της ορθογραφιας.

Αποστολή από: kampf
Ημ. Αποστολής: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 20:12
Γενικευση=αρχη φασισμου

Η Αμερικη ηταν ανεκαθεν πολυφυλετικη χωρα και η Βρετανια ανεκαθεν αποικιοκρατικη. Ουδεμια σχεση με την Ελλαδα.

-------------
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος

Ημ. Αποστολής: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 20:22
Εννοειται πως ειμαι υπερ εαν και εφοσον κανουν τη δουλεια τους με αγαπη, τους αρεσει ο στρατος και εχουν πειστει μεσα τους οτι θα υπηρετησουν την ελλαδα μεχρι της τελευταιας ρανιδος του αιματος τους.

-------------

Αποστολή από: Αλεξανδρος_9007
Ημ. Αποστολής: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 20:34
Να σας το θεσω αλλιως το θεμα... Αν φοναζαν καποιον απο εσας να υπηρετησετε αλλη πατριδα θα πηγαινατε;

Ημ. Αποστολής: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 20:48
Σιγουρα οχι... Αλλα εαν ημουν μονιμος κατοικος σε αυτη την αλλη πατριδα ειχα μεγαλωσει εκει, ειχα δουλεψει εκει και ειχα κουραστει για να περασω σε αυτη την στρατιωτικη σχολη της συγκεκριμενης χωρας Και γενικα αγαπουσα αυτη την αλλη πατριδα γιατι να μη το κανω; Ο αλλοδαπος που ειναι στην ελλαδα μπορει να την αγαπαει κιολας... Δεν μπορουμε να ξερουμε τι πραγματικα νιωθει μεσα του για τη χωρα μας... Θα σου δωσω ενα παραδειγμα... Ειδα μια φωτογραφια μεσα στο φορουμ, νομιζω ηταν απο ασκηση της σχολης ευελπιδων και στη φωτογραφια απεικονιζονται 2 μαυροι που εκπαιδευονται... Η σχολη ευελπιδων δεν ειναι μια ευκολη σχολη... Προφανως αυτοι διαβασανε πολυ για να μπουν στην ευελπιδων... Και μπηκαν επειδη τους αρεσε ο στρατος. Εκτως και αν μπαινουν απλως για τη μονιμοτητα τοτε παω πασο... Με λιγα λογια για να μη σε κουραζω κιολας το μονο που με ενδιαφερει ειναι η χωρα μου να χει ικανα στρατιωτικα στελεχη... Κι ας καταγονται κι απο τη καμποτζη δεν υπαρχει προβλημα

-------------

Αποστολή από: Nassos
Ημ. Αποστολής: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 21:00
Οι συγκεκριμένοι Αφρικανοί σπουδαστές έρχονται και σπουδάζουν στις εδώ Στρατιωτικές Σχολές βάσει διακρατικών συμφωνιών.

Όσο για τη Βρετανία,hello, όταν έχεις ολόκληρη Βρετανική Κοινοπολιτεία, λογικό δεν είναι να μην έχει ΚΑΙ αλλοδαπούς; Στις τάξεις των Βρετανικών Ενόπλων Δυνάμεων υπάρχουν Αγγλοι, Ουαλλοί, Σκωτσέζοι, Ιρλανδοί, Καναδοί, Αυστραλέζοι, Νεοζηλανδοί,Gurkhas, Ινδοί και πάει λέγοντας.

Α, και μια λεπτομέρεια: ΗΠΑ και Βρετανία κατήργησαν εδώ και δεκαετίες την υποχρεωτική στράτευση εφέδρων.

Ημ. Αποστολής: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 21:14
Ισως να το βλεπω εγωιστικα αλλα εγω δεν θα υπηρετουσα αλλη πατριδα... (νομιζω)

Ημ. Αποστολής: 12/Ιουλίου/2011 ώρα 21:40
Αρχικά αποστάλθηκε από sintoma lokatzis

Σιγουρα οχι... Αλλα εαν ημουν μονιμος κατοικος σε αυτη την αλλη πατριδα ειχα μεγαλωσει εκει, ειχα δουλεψει εκει και ειχα κουραστει για να περασω σε αυτη την στρατιωτικη σχολη της συγκεκριμενης χωρας Και γενικα αγαπουσα αυτη την αλλη πατριδα γιατι να μη το κανω; Ο αλλοδαπος που ειναι στην ελλαδα μπορει να την αγαπαει κιολας... Δεν μπορουμε να ξερουμε τι πραγματικα νιωθει μεσα του για τη χωρα μας... Θα σου δωσω ενα παραδειγμα... Ειδα μια φωτογραφια μεσα στο φορουμ, νομιζω ηταν απο ασκηση της σχολης ευελπιδων και στη φωτογραφια απεικονιζονται 2 μαυροι που εκπαιδευονται... Η σχολη ευελπιδων δεν ειναι μια ευκολη σχολη... Προφανως αυτοι διαβασανε πολυ για να μπουν στην ευελπιδων... Και μπηκαν επειδη τους αρεσε ο στρατος. Εκτως και αν μπαινουν απλως για τη μονιμοτητα τοτε παω πασο... Με λιγα λογια για να μη σε κουραζω κιολας το μονο που με ενδιαφερει ειναι η χωρα μου να χει ικανα στρατιωτικα στελεχη... Κι ας καταγονται κι απο τη καμποτζη δεν υπαρχει προβλημα

Κατά την γνώμη μου δεν αρκεί η ικανότητα. Δεν μιλάω με βάση στο πως είναι οι ένοπλες δυνάμεις σήμερα, αλλά άλλο ικανός μόνο, και άλλο ικανός + αγάπη για υπεράσπιση πατρίων εδαφών και έθνους
Η ιστορία έχει δείξει πως ο δεύτερος, και με πενιχρά μέσα έχει υπερισχύσει

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουλίου/2011 ώρα 01:41
Αρχικά αποστάλθηκε από faoust21

Αρχικά αποστάλθηκε από ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ

εσυ γενικα εισαι κατα της ορθογραφιας.
Καταρχην δεν σε προσβαλα. Μπορει να ειμαι κατα της ορθογραφιας αλα δεν ειμαι κατα της Ελλαδας οπως εσυ παραδειγμα ) δεν θα σε πειραζε ξενος στον στρατο και παραδειγμα 2) Σε αλο θεμα λες τα συνθηματα ρατσιστικα.

-------------

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουλίου/2011 ώρα 19:11
Ελληνας ειναι αυτος που προτιστως μετεχει της Ελληνικης παιδειας γιατι ειναι το μονο κλητοδοτημα του μεγαλυτερου πολιτισμου ολων των εποχων (του αρχαιου) στη συγχρονη Ελλαδα και πολυ περισσοτερο στο συγχρονο κοσμο...
Εσυ δυστυχως κακοποιεις απηνως Την Ελληνικη γλωσσα.
Στον στρατο απαγορευεται ο ρατσισμος και γενικα οι πολλες εξυπναδες, αν θες κατι τετοιο πηγαινε στη Χ. Α

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουλίου/2011 ώρα 19:27
Χριστιανικη αδελφοσυνη; Χαχαχα

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουλίου/2011 ώρα 19:55

Ελληνας ειναι αυτος που προτιστως μετεχει της Ελληνικης παιδειας γιατι ειναι το μονο κλητοδοτημα του μεγαλυτερου πολιτισμου ολων των εποχων (του αρχαιου) στη συγχρονη Ελλαδα και πολυ περισσοτερο στο συγχρονο κοσμο...
Εσυ δυστυχως κακοποιεις απηνως Την Ελληνικη γλωσσα.
Στον στρατο απαγορευεται ο ρατσισμος και γενικα οι πολλες εξυπναδες, αν θες κατι τετοιο πηγαινε στη Χ. Α
Εκτος την γλωσσα κακοποιο και ατομα σνα και εσενα που χωρις να με ξερουν μου την μπαινουν

-------------

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουλίου/2011 ώρα 20:03
Οι λατινοι ελεγαν scripta manent,verba volent... Ας με κρινουν οι αλλοι καλυτερα οχι εσυ, ουτε εσυ ξερεις εμενα, εδω γινεται δημοκρατικος διαλογος, γι αυτο λεγεται φορουμ, οπως στην αρχαια Ρωμη, αν δεν σου αρεσει η δημοκρατια τοτε μαλλον διαβαζεις πολυ Πλατωνα ειδικα εχεις εμφυσησει στους νομους και την πολιτεια:)
Αφου εισαι τοσο νταης και επιθετικος θα σου απαντησω οπως ο Ευρυβιαδης... Παταξον μεν, ακουσον δε

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουλίου/2011 ώρα 20:12

Ουτε εγω σε ξερω αλα και εσυ εμενα...

-------------

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουλίου/2011 ώρα 20:17

Αφου εισαι τοσο νταης και επιθετικος θα σου απαντησω οπως ο Ευρυβιαδης... Παταξον μεν, ακουσον δε

Αυτό ο Θεμιστοκλής το είπε στον Ευρυβιάδη

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουλίου/2011 ώρα 20:20
Ναι πολυ σωστα, αγαπουσε τοσο πολυ την Ελλαδα αλλα δυστυχως εξοστρακιστηκε... Αυτα ειναι τα κακα της δημοκρατιας

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουλίου/2011 ώρα 23:38
Το θεμα ειναι οι αλλοδαποι, κι εσεις μιλατε για ορθογραφικα; Πλακα εχετε!

Αποστολή από: ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ
Ημ. Αποστολής: 13/Ιουλίου/2011 ώρα 23:47

ΕΛΕΟΣ ειναι ντροπη και αισχος μεταναστες να μπορουν να μπαινουν στο στρατο και μαλιστα στην σσε, σνδ και σι δηλαδη να γινονται και αξιωματικοι (να ασκουν διοικηση) χωρις να εξερω βεβαια τις παραγωγηκες σχολες υπαξιωματικων απο την στιγμη που δεν ξερουν ουτε ελληνικα.-

οχι οτι αν ηξεραν επρεπε να μπαινουν και να τρονε θεσεις Έλληνων.

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουλίου/2011 ώρα 23:56
Πως θα ειναι αλλοδαποι αφου θα εχουν ελληνικη υπηκοοτητα και θα εχουν τελειωσει ελληνικο λυκειο?

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου