Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Γενική θεματολογία
Όνομα Forum: Εμπορικό Ναυτικό
Περιγραφή Forum: Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, προκηρύξεις και σταδιοδρομία
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=7052
Ημ. Εκτύπωσης: 22/Αυγούστου/2019 ώρα 07:59

Θέμα: ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού
Αποστολή από: Guests
θέμα: ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού
Ημ. Αποστολής: 09/Ιουνίου/2008 ώρα 19:37

Παιδιά να ρωτησω κάτι; Οι σχολές αυτές είναι εξίσου καλές με αυτές τις σταρτιωτικές; Επίσης έμαθα ότι έχουν αποστρατικοποιηθεί... Στη σχολή μέσα δεν φοράνε στολή; Κυκλοφορούν μόνο με τα πολιτικά; Και σαν μια γενική άποψη αξίζουν οι ΑΕΝ;

Ας απαντήσει κάποιος που να ξέρει! Ευχαριστώ εκ τν προτέρων!

Απαντήσεις:
Αποστολή από: HellenicEagle
Ημ. Αποστολής: 06/Οκτωβρίου/2008 ώρα 16:51
Οι Αεν δεν ανοίκουν στο στράτο{και φοράνε πολιτικά ναι}... Παιδιά άμα ξέρει κανείς θέλω να μάθω και εγώ όπως η φίλη μου η λίνα παραπάνω αν μπορείς μετά να πας στο πολεμικό ναυτικό

-------------

Αποστολή από: πειραιωτης
Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 00:22
Α, εσωκλειστες ειναι της Μακεδονιας και οιννουσες νομιζω!

Αποστολή από: Legion
Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 00:32
Αρχικά αποστάλθηκε από πειραιωτης

Α, εσωκλειστες ειναι της Μακεδονιας και οιννουσες νομιζω!

Oxi στην αεν μακεδονιας αν θες μπορεις να μεινεις και εξω φιλε μου οινουσες ομως ειναι!

-------------
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪

Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 00:52

Οποτε παιδια χιο ολοι!Legion πλοιαρχος εισαι;

Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 01:05
Μηχανικος αλλα αν θες να με ακουσεις πηγαινε πλοιαρχος ειναι πιο ευκολα και πιο καλα απο το μηχανοστασιο... Στο μηχανοστασιο εχει πολυ δουλεια ασε που κανει τρελη ζεστη στο περσικο κολπο κανει και 50 κελσιου μεσα. Ο πλοιαρχος ασχολειται με χαρτια περισσοτερο...

-------------
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪

Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 01:12
Μηχανικος δε θα πηγαινα ετσι κι αλλιως! Δε γουσταρω την μουτζουρα! Ασε και που πρωτος οταν πηγαινα θα με διαταζε παλι ο πλοιαρχος! Δε μου αρεσει αυτο!

Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 01:29
Μην το λες αυτο στο μηχανοστασιο κανει κουμαντο ο 1ος μηχανικος σε συνεργασια με το καπετανιο γιατι χωρις μηχανη δεν παει το καραβι... Μην ακους χαζομαρες απο αλλους στο καραβι ολοι συνεργαζονται υπαρχει πειθαρχεια δεν ειναι ρεμπετ ασκερ...

Ο καπετανιος ειναι ο θεος αλλα οι αγγελοι του ειναι το μηχανικο τμημα...

-------------

Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 01:44
Ναι αλλα για σκεψου κατι! Αν ο καπετανιος δωση μια εντολη στον 1ο μηχανικο αυτος ειναι υποχρεος να την εκτελεσει! Μπορει βεβαια να του υποδειξει αν κανει λαθος αλλα μονο σε ο, τι αφορα το μηχανοστασιο! Ο μηχανικος δεν εμπλεκεται πουθενα αλλου εκτος απο τ η μηχανη!

Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 01:50
Βεβαια και ειναι. ! ο μηχανικος εμπλεκεται σε ολα τα μηχανικα μερη του πλοιου. Απο τα μηχανιματα του καταστρωματος μεχρι και την μηχανη. Ο μηχανικος μαστορευει τα παντα

-------------

Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 02:05
Ναι αλλα ειναι υπο του καπετανιου! Αυτο εγω δε το γουσταρω!

Ημ. Αποστολής: 10/Απριλίου/2009 ώρα 17:03
Προς ολους τους παρευρισκομενους. Μολις τελειωσα αυτη την Ακαδημια Εμπορικου Ναυτικου Κρητης και ετοιμαζομαι να ταξιδεψω πλεον επαγγελματικα σαν Πλοιαρχος Γ' ταξης, κοινως Ανθυποπλοιαρχος. Μπηκα στη σχολη ευκολα και βγηκα δυσκολα. Χρειαζεται λιγο υπομονη και λιγο παραπανω διαβασμα για να βγεις σωστος επαγγελματιας απο εκει μεσα. Θα δειτε πραγματα απο τα πιο καλα μεχρι τα χειροτερα. Θα ζησετε πολλες εμπειριες καλες η κακες. Γεγονοτα που αλλα θα ηθελα να περιγραψω και αλλα με αρρωσταινουν μονο Που τα σκεφτομαι. Η σχολη ειναι καλυτερα να μην ακολουθηθει απο κοριτσια, για το δικο τους καλο. Επισης απαιτειται 1 χρονος υπηρεσια στη θαλασσα και εκει καταλαβαινεις αν τελικα θα κανεις αυτη τη δουλεια. Οσο για τα λεφτα ειναι πραγματικα καλα αλλα αν τελικα θες να σταδιοδρομησεις εκει πρεπει να γνωριζεις οτι ακομα και στο σπιτι σου θα αισθανεσαι ξενος καποιες φορες και ειναι δυσκολη η εννοια της οικογενειας και οσοι εχετε κοπελα να μην παραξενευτειτε αν κατα τη διαρκεια του ταξιδιου σας σας τηλεφωνησει και σας πει οτι υπαρχει καποιος αλλος, ακομα κι αν σας υποσχεθει οτι μπορει να περιμενει. Η επανακοινωνικοποιηση ειναι δυσκολο πραγμα μετα απο 7 η παραπανω μηνες Θαλασσα καθε φορα Σε συνολο περιπου 20 ετων υπηρεσιας για να παρεις την πληρη συνταξη. Δεν το λεω για να σας φοβισω αλλα αν βλεπεις τοι τυρι πρεπει να βλεπεις και τη φακα. Για το λιμενικο απαιτουνται 6 μηνες θαλασσια υπηρεσια κατι το οποιο μπορει να στο δωσει και η θητεια στο ΠΝ. Κατα τη γνωμη μου κανεις πετρα την καρδια για 8-10 χρονια και επιστρεφεις με ενα καλο κομποδεμα φροντιζοντας να μην σπαταλας υπερβολικα τα λεφτα που με τοσο κοπο και ιδρωτα εβγαλες μακρυα απο τους δικους σου και τη σιγουρια του να πατας σε στερεα γη. Οσο για 'μενα η οικογενεια και οι φιλοι Μου θα με βλεπουν απο 'δω και υστερα καθε 7-8 μηνες, αν δεν βρεθω καποια στιγμη στον πατο του Ειρηνικου, πλεον αψυχος.

Ημ. Αποστολής: 13/Απριλίου/2009 ώρα 07:32
Γεια! Λεω κ εγω ν δοκιμασω στο εμπορικο ναυτικο, ποσα ειναι τα € για δοκιμους πρωτοετεις κ δευτεροετεις; Να ξερει καποιος ας απαντησε

Αποστολή από: elep
Ημ. Αποστολής: 21/Απριλίου/2009 ώρα 16:06
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
θα μπορούσε κάποιος αν ξέρει να με ενημερώσει αν κάποιος έχει και πτυχίο γυμναστικής ακαδημίας μπορεί μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα να μπεί σαν εκπαιδευτής μέσα στην σχολή;
και κατα δεύτερον αν κάποιος κάποια στιγμή παραιτηθεί δεν αποκλείεται απο τους διαγωνισμούς του δημοσίου σωστα;
ευχαριστώ!

Αποστολή από: D.Y.K
Ημ. Αποστολής: 21/Απριλίου/2009 ώρα 16:19
Αρχικά αποστάλθηκε από elep

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
θα μπορούσε κάποιος αν ξέρει να με ενημερώσει αν κάποιος έχει και πτυχίο γυμναστικής ακαδημίας μπορεί μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα να μπεί σαν εκπαιδευτής μέσα στην σχολή;
και κατα δεύτερον αν κάποιος κάποια στιγμή παραιτηθεί δεν αποκλείεται απο τους διαγωνισμούς του δημοσίου σωστα;
ευχαριστώ!

Ως τι να μπεις σαν εκπαιδευτης στην σχολη φιλε μου;

Διοτι Γυμναστικη Δεν κανουν απ'οσο γνωριζω στις ΑΕΝ!

-------------

Αποστολή από: elep
Ημ. Αποστολής: 21/Απριλίου/2009 ώρα 16:24
Κάνουν στις στρατιωτικές σχολές ναυτικού. Ξέρω πως πλέον απο ΑΕΝ δεν πηγαίνεις σε στρατιωτικές αλλά έτσι μήπως μπορείς να πας;
Μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις και για το δεύτερο ερώτημα; Ευχαριστώ πάντως

Ημ. Αποστολής: 21/Απριλίου/2009 ώρα 16:28
Ειλικρινα δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου γιατι εσυ προφανως μιλας για το πολεμικο ναυτικο.

Ισως και να γινεται αλλα λογικα θα πρεπει να βγει καποια σχετικη εγκυκλιος που να ζηταει ατομα σαν εκπαιδευτες απο Ακαδημιες Γυμναστικης!

Καλη επιτυχια παντως και ευχομαι να βρεις καποια ακρη

-------------

Ημ. Αποστολής: 26/Απριλίου/2009 ώρα 20:07
Εχω ενα φιλαρακι στην Μηχανιωνα 3οετη!

Γενικα η σχολη ειναι πολυ καλα κατα την γνωμη μου απλα το ζητουμενο ειναι να το εχεις ψαξει πολυ καλα και αυτο που επροκειται να ακολουθησεις να σου αρεσει πραγματικα και οχι να ειναι ενα καπριτσιο!

-------------

Ημ. Αποστολής: 26/Απριλίου/2009 ώρα 20:31
Ενταξει η σχολη ειναι πολυ καλη απλα εχει να κανει καθαρα με τις επιλογες του καθενος!

Εχει αιγλη σαν σχολη δεν λεω!

Απο την σχολη αποφοιτεις με τον βαθμο του ανθυποπλοιαρχου και με την θαλασσια υπηρεσια και καποια προχωρημενα σωστικα μεσα που περνας στον πειραια εξελλισεσαι σιγα σιγα στον βαθμο του υπολοιαρχου και παει λεγοντας!

-------------

Αποστολή από: ILARXOS
Ημ. Αποστολής: 26/Απριλίου/2009 ώρα 20:34
ΔΥΚ, δεν ξέρω αν έχεις κάποια στενή σχέση με το επάγγελμα.
εγω δεν έχω. Διαβάζω όμως από το 1996 σχετικό ναυτιλιακό περιδικό και έχω συμμετοχή σε φορουμς.

δυστυχως, ειμαστε η μεγαλυτερη παγκοσμιως ναυτιλία. Αλλα δεν εχουμε καν ανωτατες σπουδες επι αυτης...
κατι πήγε να γινει, με την μετονομασία απο ΑΔΣΕΝ σε ΑΕΝ. Τρίχες.
ποια καταξίωση;
ο ρόλος του πλοιαρχου εχει απαξιωθει πληρως. Δυστυχως...
με την παραμικρη αφορμή, πχ αν ακουμπησει το βαπόρι στον ντοκο ενος ανυπαρκτου "λιμανιου", που ειναι παντελως απροστατευτο απο ανεμους και ρευματα, θα συρουν τον πλοιαρχο ως κοινο παράνομο.
ειμαστε ισως η μοναδικη ευρωπαικη χωρα, που βλεπεις δεμενους με χειροπεδες αξκους Ε. Ν.
οσο για τα λεφτα, καλα τα λεει το υπουργειο, αλλα υπ'οψειν είναι για ΟΣΟ ταξιδευεις!
σου λεει πχ,4-5000 ευρω το μηνα, αλλα αν το μπαρκο κρατησει 8 μηνες και τους αλλους 4 καθεσαι, Κανεις την αναπροσαρμογη.

Για ολα τα παραπάνω αλλα και πολλά περισσότερα, μπορω να δωσω τα ακριβή άρθρα από άτομα των σχολών και μετέπειτα.

Δεν θέλω να αποθαρρύνω κανέναν από τις ΑΕΝ. Εγω, πείτε και πως δεν το τόλμησα να πάω...

ξέρω πως σε αυτό μου το ποστ, η εκφραστικότητά μου ηταν σαφώς υποβαθμισμένη.
ίσως γιατί είναι ενα θέμα που έχω πολλά να πω (εστω και από 3ο χέρι) και που με θλίβει πολύ...

Για όποιον ΔΕΝ πάει Ε. Ν για τα λεφτά και μόνο (δεν θα αντεξει άλλωστε!) αλλά επειδή πραγματικά αγαπάει τη θάλασσα και τα καράβια, εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο και να είναι υπερήφανος!

Ημ. Αποστολής: 26/Απριλίου/2009 ώρα 20:36
Φοιτησα στην σχολη του Ασπροπυργου για 5 μηνες αλλα δεν την παλεψα!

Γενικα το θεωρω ενα καλο επαγγελμα για οποιον το γουσταρει οπως προειπα!

Απο εκει και περα θα συμφωνησω σε ολα τα σημεια του post σου!

-------------

Αποστολή από: ILARXOS
Ημ. Αποστολής: 26/Απριλίου/2009 ώρα 20:54
Άρα ΔΥΚ είσαι σαφώς καταλληλότερος από εμένα για να ποσταρεις εδω!
(σσ Διαβάζεις και "Ε" μήπως;)
εγω από το γυμνάσιο έλεγα θα πάω ΑΔΣΕΝ πλοιαρχων.
θες λίγο το σόι που έπεσε να με φαει (που θα πας; Θα πνιγεις! Τι δουλεια εχεις στα καραβια; ) θες λίγο η -χαζη- μου δικαιολογία οτι και καλα δεν ειναι ΑΕΙ αλλα κατωτερο.. Θες τελικά πως απλά δείλιασα!
δεν πήγα. Αλλά η τρελα μου για ποσταλια κυριως, κανει πολλες φορες τη μαμα να λεει "το' χω τυψεις που δεν πηγες! "
βεβαια, μετα τα οσα διαβασα για τις συνθηκες και την απαξιωση, ε μαλλον οχι, αν ειχα παλι την ευκαιρία, ΔΕΝ θα πήγαινα.

ΔΕΝ θελω να αποθαρρυνω κανεναν! Αλλα θελω οποιος ενδιαφερεται να το ψαξει πρωτα το θεμα.
Όχι να βλέπει το ποστ του υπουργειου, με τις στολαρες και τα χρυσα κουμπια και την καρριερα.
να μαθει και για την απομονωση, για την αγωνια του μπαρκου, για την ακτη μιαουλη και τζελεπη..
για το οτι κινδυνευει, αν πχ βρει διατρητες υδατοστεγεις θυρες και το αναφερει στον πλοικτητη, θα ακουσει ενα "ετσι ειναι μαστρο-Ταδε μου, κι αν σ'αρεσει! "

Να συγκρίνει, ίσως, και 2 ναυάγια: Του εξπρες σαμίνα με το sleipnner (; ) και Να δει πώς συμπεριφέρθηκαν σε κάθε περίπτωση...
Να δει την υποθεση του πλοιαρχου Αποστολο Μαγκουρα του prestige ..
και πλειστες οσες αλλες θελει..

Δεν θα μακρυγορησω άλλο.
ευχομαι πάλι, σε όποιον θέλει, να ακολουθήσει το όνειρό του. Εγω δεν το έκανα.

Ημ. Αποστολής: 26/Απριλίου/2009 ώρα 21:51
Μπα οχι!

Καμμια 'Ν' διαβαζω ενιοτε αλλα και παλι οχι φανατικα!

-------------

Ημ. Αποστολής: 28/Μαΐου/2009 ώρα 21:22

Καλησπερα! Θα ηθελα μερικες πληροφοριες!1) ποσα ειναι τα λεφτα περιπου που παιρνει ο δοκιμος μετα και το δευτερο μπαρκο; 2) ποια ειναι κατα τι γνωμη σας η καλυτερη σχολη πλοιαρχων 3) η ανευρεση πλοιου για το μπαρκο ειναι υποχρεωση της σχολης η'δικια μου; Παρακαλω απαντηστε μου γιατι εδωσα φετος και ενδιαφερομαι για τη σχολη. Ευχαριστω εκ των προτερων!

Ημ. Αποστολής: 28/Μαΐου/2009 ώρα 21:44
Αρχικά αποστάλθηκε από GEORGE

Καλησπερα! Θα ηθελα μερικες πληροφοριες!1) ποσα ειναι τα λεφτα περιπου που παιρνει ο δοκιμος μετα και το δευτερο μπαρκο; 2) ποια ειναι κατα τι γνωμη σας η καλυτερη σχολη πλοιαρχων 3) η ανευρεση πλοιου για το μπαρκο ειναι υποχρεωση της σχολης η'δικια μου; Παρακαλω απαντηστε μου γιατι εδωσα φετος και ενδιαφερομαι για τη σχολη. Ευχαριστω εκ των προτερων!

1) Τα λεφτα που παιρνει ενας δοκιμος στο δευτερο μπαρκο ειναι περιπου τοσα οσα και στο πρωτο (Απο 1400 μεχρι 2000) αναλογα με την εταιρεια και τον τυπο πλοιου που ταξιδευει!

2) Αυτη την στιγμη θεωρω οτι η καλυτερη σχολη ΑΕΝ παντα με γνωμονα τους καθηγητες - τις συνθηκες της φοιτητικης ζωης αλλα και την δυσκολια των μαθηματων ειναι η ΑΕΝ της κεφαλλονιας.

3) ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ειναι υποχρεωση σου να ψαξεις να βρεις εταιρεια κανοντας αιτησεις σε οσες περισσοτερες μπορεις για να κανεις το δοκιμιλικι σου.

Αυτα.

Καλη επιτυχια!

-------------

Ημ. Αποστολής: 10/Ιουνίου/2009 ώρα 19:37
Καλησπερα. Εχω καποιες ερωτησεις και παρακαλω οποιος μπορει να με βοηθησει γιατι σκεφτομαι πλεον πολυ σοβαρα να μπω σε μια σχολη ΑΕΝ. Καταρχας τελειωνω φετος την 2ρα λυκειου σε ΕΠΑΛ με ειδικοτητα πληροφορικης. Μενω στην Κορινθο και θελω προφανως να φοιτησω στην ΑΕΝ ασπροπυργου μιας και ειναι η πιο κοντινη. Τι χρηαζεται για να μπω; Πρεπει να δωσω πανελληνιες για να περασω εκει; Κατι διαβασα για απλο απολυτηριο λυκειου, ισχυει το δικο μου που θα ειναι απο ΕΠΑΛ; Τωρα το αλλο θεμα... Πλοιαρχος ή Μηχανικος ; Προσωπικα μου αρεσει η σκληρη δουλεια και θα ηθελα να γινω μηχανικος αλλα δεν ξερω ποσο ανθυγηινο ειναι να ειμαι ολη μερα μες στις μηχανες κτλπ Τελος ενα τελευταιο ερωτημα: Ποια ειναι τα καθηκοντα του ανθυποπλοιαρχου και ποια του γ μηχανικου σε ενα πλοιο; Και ποσες ωρες την ημερα δουλευουν περιπου;

Ημ. Αποστολής: 10/Ιουνίου/2009 ώρα 19:58
Φιλε ισχυει το απολυτηριο σου και ας ειναι απο επαλ! Τωρα βεβαια για να εισαι σιγουρος οτι θα μπεις με την προκυριξη καλο θα ηταν να εχεις απολυτηριο κοντα στο 14! Και με πανελληνιες μπαινεις, εννοειτε! Τωρα για το τι θα ακολουθησεις ειναι καθαρα δικο σου θεμα! Μηχανικος εχει το θετικο οτι μπορεις να βρεις δουλεια και στη στερια σε ο, τι εχει σχεση με μηχανες! Μπορεις να κατσεις σε καποιο ναυπηγειο κ. Τ. Λ! Απ' οσο γνωριζω ο ανθυποπλοιαρχος κανει βαρδιες στη γεφυρα και ειναι υπευθυνος για την φορτωση-εκφορτωση του καραβιου! Ο γ μηχανικος κανει βαρδια κατω στη μηχανη! Κανονικα η υπηρεσια σου ειναι 8ωρη καθε μερα! Αλλα εχω ακουσει ελαχιστες φορες να κανουν 8ωρη! Τωρα αν πετυχεις κανεναν μηχανικο ή πλοιαρχο που δε σε παει την εχεις κατσει! Να φανταστεις οτι ενας φιλος μου δουλευε 12-13 ωρες (σαν γ μηχανικος) και επειδη ο α μηχανικος δε τον ηθελε εγραφε οτι δουλευε 8! Ελπιζω να βοηθησα!

Ημ. Αποστολής: 10/Ιουνίου/2009 ώρα 20:21
Α μαλιστα. Δηλαδη αν βγω με ενα 16 του χρονου λεμε μπορω σχεδον σιγουρα να μπω ασπροπυργο;(γιατι για τις αλλες σχολες δν πολυψηνομαι) Και αν μπαινω μονο με το απολυτηριο γιατι να δωσω εξετασεις; Α! Και παιρνω κανονικα αναβολη απο το στρατο αν μπω σε ΑΕΝ; Τωρα κατι αλλο Τα 4 χρονια εκπαιδευσης ειναι δυσκολα; Πρεπει να ειμαι Παρων στα μαθηματα συνεχεια ή ειναι σχετικα χαλαρα οπως στα πανεπιστημια;(ξερω οτι ειναι 2 εξαμηνα σε πλοιο, εννοω στη σχολη μονο)

Ημ. Αποστολής: 10/Ιουνίου/2009 ώρα 20:52
Κοιτα, ασπροπυργο μου εχουν πει οτι ειναι λιγο δυσκολα γιατι εχουν πολλα ατομα οποτε κοβουν! Πρεπει να δινεις το παρων γιατι περνεις απουσιες οποτε μπορει να μεινεις στο 6μηνο! Ναι μπορεις να παρεις αναβολη απο το στρατο κανονικα!

Ημ. Αποστολής: 22/Ιουνίου/2009 ώρα 15:52
Χαιρομαι που μου δινεις ελπιδες φιλε μου! τωρα ειμαι σ'ενα ΤΕΙ ηλεκτρολογιας στην λαρισα αλλα δεν μ'αρεσει! περασα αναγκαστηκα γιατι οι δικοι μου δεν ηθελαν να παω στο ναυτικο! αλλα εγω ηθελα πολυ να παω! η σχολη της μηχανιωνας ειναι καλη; οι εστιες της ειναι καλες και γενικα οι συνθηκες διαβιωσης μεσα στην σχολη;

Ημ. Αποστολής: 22/Ιουνίου/2009 ώρα 16:03
Παιδια αληθευει πως μεσα στην σχολη παιρνεις καποια λεφτα καθε μηνα; αν ναι ποσα; περιμενω απαντησεις σε 2 αναπαντητα ερωτηματα! σας ευχαριστω ολους.

Ημ. Αποστολής: 22/Ιουνίου/2009 ώρα 16:22
Οσον αφορα το πρωτο ερωτημα σου επειδη εχω ενα φιλαρακι στην μηχανιωνα απ'οσα μου λεει η σχολη θα μπορουσε να ειναι και καλυτερη αλλα ας μην ειμαστε πλεονεκτες! Τις ανεσεις που πρεπει να προσφερει η σχολη στις προσφερει (μεχρι και ασυρματο ιντερνετ για τυχον εργασιες - πληροφοριες των σπουδαστων!
Οσον αφορα το δευτερο ερωτημα σου οι σπουδαστες ΔΕΝ πληρωνονται μεσα στην σχολη. Αλλωστε αυτο δεν σ'ενδιαφερει και πολυ. Εχεις να κανεις 2 εξαμηνα θαλασσιας υπηρεσιας οποτε θα τα βγαλεις και με το παραπανω!
ΥΓ: Το ΤΕΙ δεν θα σου προσφερει αλλα ουτε και θα καταφερεις να προσφερεις και εσυ εφοσον δεν το γουσταρεις! Κανε αυτο που σου λεει η καρδουλα σου και δεν θα το μετανοιωσεις!
Φιλικα,
Ενας πρωην Πλοιαρχος!

-------------

Αποστολή από: billaras
Ημ. Αποστολής: 24/Ιουνίου/2009 ώρα 02:54
1oΝ ακουσα οτι στη σχολη εχει αγκαρειες... Οπως;
2ον οταν λεμε μηχανικος... Εγω το μονο που ξερω να κανω ειναι να βιδωνω και να κοβω με πριονι... Θα εχω προβλημα/;(καλα δεν λεω οτι δεν εχω δουλεψει ποτε μου... Εχω βοηθησει σε κατι μετακομισεις αλλα 3 ολες κιολες) (οταν λεω βοηθεια, τα κουβαλησαμε ολα εγω και αλλος ενας)

ευχαριστω

Αποστολή από: greko_27
Ημ. Αποστολής: 24/Ιουνίου/2009 ώρα 15:58
OXI δεν υπαρχουν αγγαρειες δεν ειμαστε και στο στρατο! ... Οσο για το αν θα εχεις προβλημα να γινεις μηχανικος εξαρταται 1ον απο το επιπεδο αγγλικων και υπολογιστων που θα κατεχεις 2ον απο την ορεξη που θα εχεις για δουλεια,3ον αν αντεχεις το ανθυγειηνο περιβαλλον και 4ον ποσο ευκολα τα πιανεις... ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ... ΜΗΝΑΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΗΝΑΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΒΡΕΞΕΙ ΧΙΟΝΙΣΕΙ ΕΣΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ

Ημ. Αποστολής: 06/Αυγούστου/2009 ώρα 16:26
Θα γινει πολυ συντομα φιλε μου. Οι τελευταιες σειρες μπαινουν τωρα το σεπτεμβρη κατα 95%. Ενας φιλος που εκανε ανθυποπλοιαρχος ενα εξαμηνο 'καιγεται' τωρα να μπει τον σεπτεμβρη στο Ναυτικο να 'ξεμπερδευει' γιατι μετα τον πιανει πολυς Στρατος Ξηρας και οπως καταλαβαινεις για εναν Εμποροπλοιαρχο... 'ΔΕΝ ΛΕΕΙ'.

-------------

Αποστολή από: ripper
Ημ. Αποστολής: 10/Αυγούστου/2009 ώρα 01:01
Ιλε ΔΥΚ καλησπερα μηπως ξερεις 1) αν γινεται εφοσον περασω σε καποια σχολη πλοιαρχων κ γραφτω να παω να κανω τη στρατιωτικη θητεια το νοεμβριο και να παω του χρονου στη σχολη;2) μετα απο ποσο καιρο (συγκεκριμενα) εφοσον μπεις στη σχολη ξεκινας το 1ό ταξιδι με το πλοιο;3) μεσα στη σχολη καθε ποτε μπορεις να βγεις (δεν εχω ιδεα!) ή δεν γινεται; Ευχαριστω εκ των προτερων

Ημ. Αποστολής: 10/Αυγούστου/2009 ώρα 01:07
Αρχικά αποστάλθηκε από ripper

Ιλε ΔΥΚ καλησπερα μηπως ξερεις 1) αν γινεται εφοσον περασω σε καποια σχολη πλοιαρχων κ γραφτω να παω να κανω τη στρατιωτικη θητεια το νοεμβριο και να παω του χρονου στη σχολη;2) μετα απο ποσο καιρο (συγκεκριμενα) εφοσον μπεις στη σχολη ξεκινας το 1ό ταξιδι με το πλοιο;3) μεσα στη σχολη καθε ποτε μπορεις να βγεις (δεν εχω ιδεα!) ή δεν γινεται; Ευχαριστω εκ των προτερων
1ον) Μπορεις με την προυποθεση οτι θα γραφτεις κανονικοτατα στην σχολη πριν κανεις την στρατιωτικη σου θητεια.
2ον) Κατευθειαν με το τελος του πρωτου εξαμηνου και την εναρξη του 2ου πρεπει να κανεις το πρωτο σου μπαρκο (θαλασσια υπηρεσια.).
3ον) Καταρχην εαν περασεις στην σχολη του ασπροπυργου υποχρεωτικα πρεπει να νοικιασεις καπου εξω διοτι η σχολη δεν προσφερει διαμονη.
Εαν περασεις σε καποια αλλη σχολη μπορεις ειτε να μεινεις μεσα ειτε να νοικιασεις καπου εξω. Στην περιπτωση που θες να μεινεις μεσα μετα το περας των μαθηματων (8:30 με 14 το μεσημερι) μπορεις να βγεις εξω μεχρι καποια συγκεκριμενη ωρα το βραδυ.

-------------

Ημ. Αποστολής: 10/Αυγούστου/2009 ώρα 01:23
ΔΥΚ δηλαδη μπορεις να πηγαινοερχεσαι στη σχολη; Τα μαθηματα ειναι καθημερινα 8:30 με 2; Μεσα στο σαβατοκυριακο ουσιαστικα καθεσε; Α και πλοιο για να κανεις το μπαρκο εγω αποκλειστικα πρεπει να ψαξω η βοηθαει και η σχολη; Εσυ σε ποια εταιρεια ησουν και σε τι πλοιο;

Ημ. Αποστολής: 10/Αυγούστου/2009 ώρα 01:28
Φυσικα και μπορεις. Απο την στιγμη που μενεις εξω ετσι γινεται αναγκαστικα. Περιπου 8 και με 2 ειναι τα μαθηματα! Υποψην, δεν ειναι ουτε ΑΕΙ ουτε ΤΕΙ να πατας οποτε σου γουσταρει. Παιρνεις ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ απουσιες. Εαν συμπληρωσεις εναν συγκεκριμενο αριθμο απουσιων χανεις το 6μηνο. Οσον αφορα την θαλασσια υπηρεσια για την αναζητηση εταιρειας υπευθυνος εισαι εσυ και μονο εσυ. ΔΕΝ σε βοηθαει η σχολη. Απλα οταν κανεις αιτησεις καποιες εταιρειες παιρνουν πληροφοριες απο την σχολη (διαγωγη - βαθμοι εξεταστικης) για τους εκαστοτε υποψηφιους δοκιμους πλοιαρχους ουτως ωστε να δουν αν θα σε προσλαβουν.
Εγω φιλε μου εκανα 1 εξαμηνο στην σχολη και μετα τα παρατησα. Δεν ητανε αυτο ακριβως που ηθελα. Ημουν για ΣΜΥΝ αλλα δυστυχως δεν τα καταφερα.

-------------

Ημ. Αποστολής: 10/Αυγούστου/2009 ώρα 01:37
Για τα πρωτα ερωτηματα παραπανω ενοουσα αν διαλεξω εσωτερικη φοιτηση ισχυουν αυτα που ειπες; Η εγω δεν καταλαβα καλα

Ημ. Αποστολής: 10/Αυγούστου/2009 ώρα 01:40

Στην εσωτερικη φοιτηση μενεις μεσα στην σχολη σε θαλαμους. Οποτε κοιμασαι μεσα αναγκαστικα. Απλα απηντησα οτι εαν επιθυμεις να βγεις βολτουλα μετα τα μαθηματα μπορεις να το κανεις μεχρι καποια συγκεκριμενη ωρα το βραδυ. Εγω ημουν ασπροπυργο γι'αυτο δεν γνωριζω ακριβως μεχρι ποια ωρα μπορεις να 'βολταρεις' εξω.

-------------

Αποστολή από: stef_by_me
Ημ. Αποστολής: 13/Αυγούστου/2009 ώρα 23:59
Κ εκεί ξέρεις αν έχει κορίτσια που σπουδάζουν πλοίαρχοι η τις στέλνουν όλες ασπρόπυργο;

Ημ. Αποστολής: 14/Αυγούστου/2009 ώρα 00:01

Απο τις αρχές του περσινού χρόνου σπουδάζουν σε όλες τις ΑΕΝ και κοπέλες. Δηλαδή γίνανε ανάμεικτες. Παλιότερα όσο ημουν τις στέλνανε όλες ασπρόπυργο. Φέτος αναμένετε να μπουν στις ΑΕΝ όλης της ελλάδας 256 κοπέλες, αριθμός 'ρεκόρ΄σε σχέση με παλαιότερα χρόνια.

-------------

Ημ. Αποστολής: 15/Αυγούστου/2009 ώρα 23:48
Φιλε ΔΥΚ μηπως εχεις καποια αποψη για τη σχολη στη Συρο; Και ποσο ειναι η θαλασσια υπηρεσια απο γ πλοιαρχος σε β; Ευχαριστω

Ημ. Αποστολής: 15/Αυγούστου/2009 ώρα 23:51
Φίλος μου που είναι σπουδαστής στην σύρο είναι πολύ ευχαριστημένος και απο άποψη εγκαταστάσεων της σχολής αλλά και απο άποψη καθηγητών. (συζητήσιμοι - ελαστικοί - ανοιχτόκαρδοι - καλός διευθυντής σχολής).
Για να πάρεις το δίπλωμα του υποπλοιάρχου απαιτούνται 16,5 μήνες θαλάσσιας υπηρεσίας ήδη σαν ανθυποπλοίαρχος!

-------------

Ημ. Αποστολής: 16/Αυγούστου/2009 ώρα 01:51
Μηπως ξερεις ποσοι κοιμουνται μεσα στους θαλαμους; Και κατι ακομη σημαντικο ειναι απαραιτητο να εχεις πτυχιο αγγλικων για να τελειωσεις τη σχολη; Και παλι ευχαριστω

Ημ. Αποστολής: 16/Αυγούστου/2009 ώρα 01:58
Δεν ξέρω ακριβώς πόσοι κοιμούνται μέσα στους θαλάμους καθότι δεν χρειάστηκε ποτέ να κοιμηθώ σε θάλαμο. Ημουν ασπρόπυργο εγώ που είναι ανοιχτή η σχολή.
Το πτυχίο δεν είναι απαραίτητο αλλά καλό είναι να γνωρίζεις ή να μάθεις αγγλικά καθώς θα σου χρειαστούν πολύ στην δουλειά σου.

-------------

Ημ. Αποστολής: 16/Αυγούστου/2009 ώρα 23:59
Καλησπέρα φίλε Δυκ. Μήπως γνωρίζεις ποια σχολή σε όλη την Ελλάδα μαζεύει τον περισσότερο κόσμο; Μετά από την αέν του Ασπρόπυργου βέβαια!

-------------

Ημ. Αποστολής: 17/Αυγούστου/2009 ώρα 00:02
Κι όμως φίλε μου 2η κατά σειρά είναι η ΑΕΝ του ασπροπύργου!
Πρώτη κατά σειρά (τουλάχιστον την περίοδο που φοιτούσα εγώ) σε ανθρώπινο δυναμικό ήταν η σχολή της Πρέβεζας!

-------------

Ημ. Αποστολής: 17/Αυγούστου/2009 ώρα 00:06
Ναι ε; Δεν το περίμενα, νόμιζα ότι ο Ασπρόπυργος είχε το περισσότερο ανθρώπινο δυναμικό!

-------------

Ημ. Αποστολής: 17/Αυγούστου/2009 ώρα 00:12
Κι όμως!

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 01:04
Ιλε roditis μηπως ξερεις αν μπορεις να βγεις απ τη σχολη και ποσο (αν μενεις μεσα) ; Ευχαριστω

Αποστολή από: ratatoulis
Ημ. Αποστολής: 01/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 01:06

Ιλε roditis μηπως ξερεις αν μπορεις να βγεις απ τη σχολη και ποσο (αν μενεις μεσα) ; Ευχαριστω
ενώ θέλω να απαντήσω στην ερώτηση σου δεν κατάλαβα τι εννοείς

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 01:14
Εννοω οτι αμα μενεις για φοιτηση μεσα στη σχολη αν γινεται να βγεις εξω (καφε, κλπ) και για ποσο διαστημα; Γιατι ξερω οτι οι ΑΕΝ δεν ειναι και στρατιωτικες, εσυ εισαι σε ΑΕΝ;

Αποστολή από: ratatoulis
Ημ. Αποστολής: 01/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 01:19

Εννοω οτι αμα μενεις για φοιτηση μεσα στη σχολη αν γινεται να βγεις εξω (καφε, κλπ) και για ποσο διαστημα; Γιατι ξερω οτι οι ΑΕΝ δεν ειναι και στρατιωτικες, εσυ εισαι σε ΑΕΝ;
όχι εγώ δεν είμαι σε aen αλλα το έψαχνα πιο παλιά, και βεβαια μπορείς και βγαίνεις ανάλογα με το πρόγραμμα τις σχολης και σίγουρα σαββατοκύριακα είσαι έξω λογικά πρέπει να βγαίνεις και 2-3 φορες την καθημερινή, πάρε κάνα τηλ. Πάντως στο υπουργείο εμπορικής ναυτιλίας να σου δώσουν πληροφορίες θα σε βοηθήσουν Γτ κρά κάνουν να μαζέψουν σπουδαστές έχουν ελλείψεις.

-------------

Ημ. Αποστολής: 09/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 02:00
Γεια σας. Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση παιδια.

έκανα αίτηση για εμπορικό ναυτικό για πλοίαρχος.
διορθώστε με αν κάνω λάθος κάπου...
πηγαίνω στη σχολή. Κάνω 2 εξάμηνα εκεί. Πάω ενα 6μηνο ταξίδι μετα. Ξανακάνω 2 εξάμηνα στν σχολή. Μετά άλλο ενα 6μηνο ταξίδι. Και μετα άλλα 2 εξάμηνα στην σχολή και τέλος;
μέτα την σχολή πρέπει οπωσδήποτε να κάνω ταξίδια... Ή μπορει να πάω λιμενικό ή κάτι που να είμαι σε στερια;

Ημ. Αποστολής: 09/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 03:41
Αγαπητε φιλε το προγραμμα ειναι ως εξης 1 εξαμηνο στη σχολη,1ό ταξιδι,2 εξαμηνα στη σχολη,2ό ταξιδι και 2 εξαμηνα στη σχολη, μπες και στο yen για να δεις ακριβης ημερομηνιες, οσο για το λιμενικο (θες τρελοοο βυσμα) εφοσον τελειωσεις τη σχολη κανεις 1 ακομη τουλαχιστον 6 μηνο ταξιδι περιμενεις τν προκυρηξη και μπαινεις ως αξιωματικος, για τν στερια δν ξερω, αν εχω κανει καπου λαθος διορθωστε με, εσυ ποια σχολη δηλωσες πρωτη;

Ημ. Αποστολής: 16/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 03:52
Παιδια αν ξερει κανεις οταν εισαι εσωκλειστος πληρωνεις κατι; Και που υπαρχουν εσωκλειστες σχολες πλεον; Σας παρακαλω απαντηστε το συντομοτερο. Ευχαριστω.

Ημ. Αποστολής: 16/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 20:50
Φιλε τασο οταν μενεις μεσα στη σχολη δν πληρωνεις τιποτα, σε ολες τις σχολες εκτος του Ασπροπυργου (υποχρεωτικα εξω) μπορεις να μεινεις και μεσ

Αποστολή από: tourlidas
Ημ. Αποστολής: 11/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 02:27
Ρε παιδια. Εγω ξερω πως η κύρια ασχολια αυτων που τελειωνουν καποια σχολη Α. Ε. Ν. Ειναι η θαλασσα και οχι τα γραφεια και το Λιμενικο...
Δεν σχετιζεται η Α. Ε. Ν. Με το λιμενικο. Κατα τη γνωμη μου ειναι ατοπη η σκεψη να παω Α. Ε. Ν. Ωστε να μπω στο Λιμενικο. Αλλη ζωη η μια, αλλη η αλλη. Ξερω ειναι δυσκολα στη θαλασσα και ολοι ψαχνουν να βολευτουν. Αλλα οταν αποφασισεις να πας στην Α. Ε. Ν. Εχεις διαλεξει εναν τροπο ζωης. Διαφορετικο απο τους συνηθησμενους. Δηλαδη δεν θα κανεις το 8ωρο σου και μετα θα γυρνας στο ζεστο σου κρεββατακι.
Στο κατω-κατω αν εχετε τοσο δυνατο βισμα ωστε να σας διαλεξουν αναμεσα απο τοσα ατομα. Τι τις θελετε τις σπουδες; . ολο και καπου θα σας βολεψουν... Να ξερετε πως απο τα 10 που ακουτε, δυστυχως, τα 12 ειμαι ψεματα (του τυπου "περνα εσυ εκει και θα σε βολεψω εγω) ...
Οποτε να ξερετε πως αν διαλεξετε Α. Ε. Ν. διαλεγετε τροπο ζωης και οχι απλως μια συμβατικη σχολη.

Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι το πως επιλεγονται οι δοκιμοι, σε ποιες σχολες θα πανε. Με το βαθμο; Με την τυχη; Ή καπως αλλιως; Οποιος ξερει ας απαντησει, αν και βλεπω πως το θεμα ειναι πολυ παλαιο.
Επισης ενας μαθητης γ' λυκειου του 15-16 μπορει να τα βγαλει περα ευκολα σε σχεση με τις απαιτησεις της σχολης, στον θεωριτικο τομεα;

Ημ. Αποστολής: 11/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 03:08

Οι επιλογη των υποψηφιων και η τοποθετηση τους στις σχολες γινεται συμφωνα με την βαθμολογια των υποψηφιων... Οσο για το θεωρητικο δε θα εχεις κανενα προβλημα γιατι η σχολη ειναι αρκετα ευκολη

Ημ. Αποστολής: 17/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 00:35
Ειμαι τρίτη λυκείου κ σε 3 μήνες τελειώνω... Σκεφτομαι να δηλώσω ως πρωτη κ μοναδικη επιλογή στο μηχανογραφικό ΑΕΝ...1) ειμαι πολύτεκνος κ απ'οτι βλέπω ανεβαίνουν λιγο οι βάσεις για τους πολύτεκνους, μπορώ να δηλώσω στο μηχανογραφικό γενική σειρά κ ας είμαι πολύτεκνος;2) δεν ξέρω κολύμπι, θα έχω πρόβλημα; Τι μπορω να κανω γι'αυτο;3) δεν εχω καποιο ιδιαίτερο προβλημα με την θαλασσα, μπορω να πω οτι τα χρηματα ειναι πολυ καλά και σκεφτομαι να τα μαζευω ωστε στα 32 μου που θα είμαι πλεον α' πλοιαρχος, να κανω μερικά ταξίδια ακόμα για μερικά χρόνια και μετά να κάτσω στην στεριά, κ να δουλεύω στην στεριά (εφοσον θα εχω καποια προυπηρεσία στην θάλασσα και θα είμαι α' πλοιαρχος... Γενικα σκεφτομαι να κανω οικογενεια μετα τα 35... Κ ευελπιστώ να είμαι στην στεριά τοτε... Εσεις τι λέτε;4) ποια θα είναι τα εξοδά μας μέσα στο πλοίο; Ευχαριστώ πολύ...

Αποστολή από: ΟΑΑΕΕ02
Ημ. Αποστολής: 17/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 01:06
Αρχικά αποστάλθηκε από Βαγγέλης

Ειμαι τρίτη λυκείου κ σε 3 μήνες τελειώνω... Σκεφτομαι να δηλώσω ως πρωτη κ μοναδικη επιλογή στο μηχανογραφικό ΑΕΝ...1) ειμαι πολύτεκνος κ απ'οτι βλέπω ανεβαίνουν λιγο οι βάσεις για τους πολύτεκνους, μπορώ να δηλώσω στο μηχανογραφικό γενική σειρά κ ας είμαι πολύτεκνος;2) δεν ξέρω κολύμπι, θα έχω πρόβλημα; Τι μπορω να κανω γι'αυτο;3) δεν εχω καποιο ιδιαίτερο προβλημα με την θαλασσα, μπορω να πω οτι τα χρηματα ειναι πολυ καλά και σκεφτομαι να τα μαζευω ωστε στα 32 μου που θα είμαι πλεον α' πλοιαρχος, να κανω μερικά ταξίδια ακόμα για μερικά χρόνια και μετά να κάτσω στην στεριά, κ να δουλεύω στην στεριά (εφοσον θα εχω καποια προυπηρεσία στην θάλασσα και θα είμαι α' πλοιαρχος... Γενικα σκεφτομαι να κανω οικογενεια μετα τα 35... Κ ευελπιστώ να είμαι στην στεριά τοτε... Εσεις τι λέτε;4) ποια θα είναι τα εξοδά μας μέσα στο πλοίο; Ευχαριστώ πολύ...
εγω θα σου πω για το κολυμπι. Πας και γραφεσαι σε μια πισινα με εκπαιδευτη και μαθαινεις να κολυμπας καλυτερα απο πολλους που νομιζουν οτι ξερουν

-------------

Ημ. Αποστολής: 18/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 14:44
Αρχικά αποστάλθηκε από Βαγγέλης

Καταρχην, ολοι οι επιτειχοντες στις ΑΕΝ περνουν απο τη δοκιμασια της κολυμβησης χωρις χρονο (ετσι γινοταν οταν ειχα παει και εγω) ... Επισης υπογραφεις υπευθυνη δηλωση του νομου 105 κτλ οτι γνωριζεις κολυμβηση... Οποτε εαν πας και περασεις απο αυτην τη διαδικασια σιγουρα θα σε κοψουν... Καταρχην ναυτικος χωρις να ξερει κολυμβηση ειναι παπας χωρις ρασα... Εαν ακουσεις τη συμβουλη του προυγουμενου σιγουρα θα μαθεις να κολυμπας... Οσο για τα εξοδα μεσα στο πλοιο ειναι πολυ λιγοτερα σχεδον μηδαμινα εαν δουλευες στη στερια δηλαδη ειχες
ενοικια, δεη, νερο, φαγητο κτλ... Αυτα τα εξοδα τα γλιτωνεις στο πλοιο... Τα μονα εξοδα που εχεις ειναι τα πρωτα ειδη αναγκης ξυριστικα, αφρολουτρα, οδοντοκρεμες... Και τα λεφτα που θα χρειαστεις οταν βγεις στο λιμανι... Οποτε ενας ανθυπολοιαρχος που δουλευει σε ενα δεξαμενοπλοιο και περνει 5000 ευρω δεν εχει αναγκη... Τωρα ειναι καπως δυσκολο να βρεις δουλεια στην στερια σαν καπετανιος... Αλλα εαν δουλευεις απο τα 25 σου στη θαλασσα σιγουρο ειναι οτι στα 45 βαρια βαρια στα 47 με 48 θα εχεις βγει στη συνταξη... Σκεψου οτι στο δημοσιο οι συνομιλικοι σου θα βγουν στα 65 με 67και θα περνου τη μιση συνταξη σε σχεση με σενα...

Ημ. Αποστολής: 01/Μαρτίου/2010 ώρα 20:04
Πρωτον η καλυτερη τοποθεσια αν περασεις εμπορικο ναυτικο ειναι πρεβεζα το ξερω γιατι και εγω εκει Ειμαι αλλα καλυτερα να μεινετε εξω γιατι μεσα στην σχολη γινετε οτι να ναι... Στο πρωτο ταξιδι τα δικα μου ηταν 1.900 σε γκαζαδικο και αραζα ολη μερα το πακετο ειναι για τους αντρεσ

Ημ. Αποστολής: 10/Ιουνίου/2010 ώρα 21:31
Στη σχολή δεν πληρωνεσαι, ειναι κανονικη σχολη οπως θα σπουδαζες... Τωρα για το ταξιδι κανεις 2 ενα στο δευτερο εξαμηνο και ενα στο τελευταιο αν θυμαμαι καλα... (στα ταξιδια εννοειται οτι πληρωνεσαι περιπου 1600-2000 αναλογα την εταιρια) και εχεις επιλογη για ελλαδα η εξωτερικο... Η τιμες που σου εγραψα ειναι εξωτερικο. Στην ελλαδα αρκετα χαμηλοτερα... Τορα για πν κομματι δυσκολο αρκετα... ...

-------------

Αποστολή από: johnnylok
Ημ. Αποστολής: 10/Ιουνίου/2010 ώρα 21:49

Σευχαριστω νικο. Να σε ρωτησω και κατι αλλο. Καθε χριστουγεννα πασχα καλοκαιρι υπαρχει διαλλειμμα οπως στις αλλες σχολες η οχι;

Ημ. Αποστολής: 10/Ιουνίου/2010 ώρα 22:24
Λογικα ναι... Ειναι κανονικες συνθηκες... :P δεν περνω και ορκο. Αλλα ας με διαψευσουν τα παιδια...

Ημ. Αποστολής: 17/Ιουλίου/2010 ώρα 18:08
Συνάδελφοι πιθανότατα περνάω Πλοιάρχων ΑΕΝ Κρήτης ή Μηχανιώνας. Έχοντας διαβάσει τα σχόλια σας πείτε μου ότι ξέρετε για για τις συνθήκες διαβίωσης μέσα στη σχολή πληροφορήστε με αν υπάρχουν βιβλιοθήκες όπου μπορούμε να διαβάζουμε και κάτι πιο πρακτικό υπάρχουν πλυντήρια ρούχων ή υπάρχουν ιδιωτικά πλυντήρα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2010 ώρα 18:02
Πως ειναι η ζωη να μενεις σε εσωτερικης φοιτησης σχολη; Θελω να πω ειναι καλα τα πραγματα ή αρβαλα; Παρεχουν στεγαση πόσοι φοιτητες σενα δωματιο; Και για τα ρουχα μας θα τα στελνουμε στη μανα μας?

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2010 ώρα 21:24
Αρχικά αποστάλθηκε από στέλιος

πως ειναι η ζωη να μενεις σε εσωτερικης φοιτησης σχολη; θελω να πω ειναι καλα τα πραγματα ή αρβαλα; παρεχουν στεγαση πόσοι φοιτητες σενα δωματιο; και για τα ρουχα μας θα τα στελνουμε στη μανα μας;

εξαρταται και απο τη σχολη πχ στην μηχανιωνα μπορει να ειστε και 12 ατομα στον θαλαμο ενω σε αλλη μικροτερη σχολη μπορει να ειστε πολυ λιγοτεροι... οσοι περισσοτεροι περνανε τοσο το χειροτερο
οσο για την εσωτερικη φοιτηση δεν ειναι και στρατος! και για τα ρουχα τι να σου πω... δεν ξερω, ετσι και αλλιως εμενα εξω απο το μπουρδελο που λεγεται αεν

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Αποστολή από: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Ημ. Αποστολής: 27/Ιουλίου/2010 ώρα 00:32
Καλησπερα, εχω ενα συναδελφο που λεει τα τελευταια 5 χρονια οτι σπουδαζει στην αεν ασπροπυργου! ξερω εκ των πραγματω οτι η σχολη ειναι 2 χρονια μαζι με τους εκπαιδευτικους πλους ! ενδεχετε αν καποιος δεν περασει καποια μαθηματα να τα δινει σε εξεταστηκες και ας εχει περασει ο χρονος εκπαιδευσης η'μας πουλαει μ****κιες; οχι τιποτε αλλο αλλα ζητει αδειες και εκμεταλευετε καταστασεις με το υπολοιπο προσωπικο!

Ημ. Αποστολής: 01/Αυγούστου/2010 ώρα 18:16
Καλησπέρα παιδιά μήπω ξέρις κανείς πού μπορώ να βρώ τον κανονισμό εσωτερικής φοίτησης για τις σχολές ΑΕΝ; ... Ευχαριστω...

Ημ. Αποστολής: 11/Αυγούστου/2010 ώρα 22:43
Μην μεινεις μεσα στη σχολη ειναι σκατα. Μεινε εξω να εχεις την ελευθερια σου και να κανεις οτι θες και να μην εχεις κανονες

Ημ. Αποστολής: 31/Αυγούστου/2010 ώρα 03:53

Γκρεκο εγω οταν θα ειμαι στην σχολη και θα κανω το εξαμηνο στο καραβι θα μιλαω στο vhf η οχι;

Ημ. Αποστολής: 31/Αυγούστου/2010 ώρα 16:22
Αρχικά αποστάλθηκε από makis

Γκρεκο εγω οταν θα ειμαι στην σχολη και θα κανω το εξαμηνο στο καραβι θα μιλαω στο vhf η οχι;

Για να μιλας με το σπιτι σου υπαρχει το δορυφορικο τηλεφωνο. Το vhf ειναι για αλλες δουλιες και δεν επιτρεπεται οι δοκιμοι να το χρησιμοποιουν χωρις εντολη αξιωματικου... Δεν ειναι παιχνιδι... Οι καλυτεροι σου φιλοι στην αρχη σαν πρωτομπαρκος δοκιμος θα ειναι η κα. ΜΑΠΑ και η κα. ΣΚΟΥΠΑ
...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 31/Αυγούστου/2010 ώρα 16:47
Οταν λες στην αρχη για ποσο καιρο δηλαδη; Αν εχω το ecdl πιστοποιηση υπολογιστων δηλαδη χρησιμευει σε τιποτα;

Ημ. Αποστολής: 31/Αυγούστου/2010 ώρα 19:02

Οταν λες στην αρχη για ποσο καιρο δηλαδη; Αν εχω το ecdl πιστοποιηση υπολογιστων δηλαδη χρησιμευει σε τιποτα;

Εξαρταται απο σενα εαν ομως εισαι αδιαφορος και δεν εχεις αποριες για το επαγγελμα του πλοιαρχου (δηλαδη δεν ρωτας) εαν δεν εισαι φιλοτιμος, δεν εισαι εργατικος κτλ... Εεε τι καταληξη την ξερεις σκουπα και μαπα ολη μερα... Οσο για το ecdl... Η γνωση υπολογιστων και αγγλικων ειναι απαραιτητη ιδιαιτερα για τους πλοιαρχους... Απο κει και περα δεν θα καθεσαι και ολη μερα επειδη εισαι εκπαιδευομενος...4 ωρες εξωτερικες δουλιες (βαψιματα, καθαριοτητες, δηλαδη τα παντα ολα οπως λεει και ο αλεφαντος) καταστρωματος κατω απο την επιβλεψη του λοστρομου και μετα 4 ωρες γεφυρα...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 16/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 18:25

Γκρεκο ο Καθηγητης που εχω στο σχολειο στα ναυτιλιακα μου ειπε οτι θα πω εγω σε τι καραβι θελω να μπω

Ημ. Αποστολής: 16/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 19:04

Γκρεκο ο Καθηγητης που εχω στο σχολειο στα ναυτιλιακα μου ειπε οτι θα πω εγω σε τι καραβι θελω να μπω

Θα σου σερβιρουν και καφε και επειτα οταν πας στο πλοιο θα σου στειλουν και μια ρουμανα για τα δυσκολα βραδια... Πες στον καθηγητη σου να μην λεει παπατζες. Οπου υπαρχει κενη θεση θα σε στειλουν... Εμεις που ημασταν β΄μηχανικοι ειχαμε το δικαιωμα να επιλεξουμε καποιο πλοιο της αρεσκειας μας για διαφορους λογους και παλι δυσκολα... Και σε περιπτωση που υπηρχε αναγκη αλλαζαμε τα πλοια καθε διμηνο...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 24/Νοεμβρίου/2010 ώρα 19:32
Γκρέκο σε ευχαριστώ για την απαντησή σου. Κάτι τελευταίο μόνο... Ξέρω πως στα ταξίδια θα είναι παλούκια αλλα αυτό που δεν ξέρω είναι τι γίνετε οσο θα είμαι μεσα στη σχολή. Π. Χ. Καθε πότε βγαίνεις απο το σχολή και γενικότερα πως είναι η κατάσταση μέσα;

Ημ. Αποστολής: 24/Νοεμβρίου/2010 ώρα 20:31
Αρχικά αποστάλθηκε από Kostas

Γκρέκο σε ευχαριστώ για την απαντησή σου. Κάτι τελευταίο μόνο... Ξέρω πως στα ταξίδια θα είναι παλούκια αλλα αυτό που δεν ξέρω είναι τι γίνετε οσο θα είμαι μεσα στη σχολή. Π. Χ. Καθε πότε βγαίνεις απο το σχολή και γενικότερα πως είναι η κατάσταση μέσα;

επειδη εχουν περασει και αρκετα χρονια απο τοτε που ημουν στην σχολη αυτα εχουν αλλαξει τωρα. Εμεις βγαιναμε οποτε θελαμε... Σημερα οι εξοδοι ειναι καθε τεταρτη και πσκ... Βεβαια καλυτερα να πει τη γνωμη του καποιος που φοιτει φετος στις ΑΕΝ

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 25/Νοεμβρίου/2010 ώρα 16:49
Πσκ ειναι για παρασκευή ή για παρασκευοσαββατοκύριακο;: Ρ
Ευχαριστώ και πάλι.

Ημ. Αποστολής: 26/Νοεμβρίου/2010 ώρα 15:16
Αρχικά αποστάλθηκε από Kostas

Πσκ ειναι για παρασκευή ή για παρασκευοσαββατοκύριακο;: Ρ
Ευχαριστώ και πάλι.

παρασκευοσαββατοκύριακο

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 07/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 20:23
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας. Κατι ακομη... Διαβασα στις προηγουμενες σελιδες, οτι ο αριθμος των γυναικων εχει αυξηθει κατα πολυ, κατι που ειναι πολυ ενθαρρυντικο. Στις αρχες της συζητησης ομως αναφερεται πως το επαγγελμα αυτο δεν κανει για γυναικες... Θα ηθελα πολυ την γνωμη σας, καθως φαινεται οτι γνωριζετε πολλα επι του θεματος.
ευχαριστω πολυ.

Ημ. Αποστολής: 08/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 14:41
Αρχικά αποστάλθηκε από olga

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας. Κατι ακομη... Διαβασα στις προηγουμενες σελιδες, οτι ο αριθμος των γυναικων εχει αυξηθει κατα πολυ, κατι που ειναι πολυ ενθαρρυντικο. Στις αρχες της συζητησης ομως αναφερεται πως το επαγγελμα αυτο δεν κανει για γυναικες... Θα ηθελα πολυ την γνωμη σας, καθως φαινεται οτι γνωριζετε πολλα επι του θεματος.
ευχαριστω πολυ.

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=7072&PN=1" >Γυναικες στο εμπορικο ναυτικο

Πιστευω πως θα σε καλυψει σε οτι αποριες εχεις...

Αποστολή από: Johnerasmus
Ημ. Αποστολής: 19/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 17:06
Παιδια καλησπερα. Διαβαζω με πολυ ενδιαφερον το φορουμ και απο τις απαντησεις που βλεπω πιστευω οτι εχω ελπιδες και εγω να με βοηθησετε λιγο. Δεν θα ρωτησω για μαθηματα στις ΑΕΝ και δυσκολια και αυστηροτητα, κατι αλλο θα σας ρωτησω. Εχω τελειωσει την ΑΣΟΕΕ και εχω κανει μεταπτυχιακο στο Ροττερνταμ (Ναυτιλιακα Οικονομικα κ Λοτζιστικς). Δουλευω στην ΜSC, οποιος ασχολειται με ναυτιλια θα καταλαβει. Βλεπω οτι η μορφωση μου δεν με βοηθαει και πολυ στο να παω στα operations σε μια ναυτιλιακη και ψαχνομαι γενικα πως να συνεχισω τις σπουδες μου ωστε να μπορω να παω σε τμηματα που αφορουν το πλοιο στις ναυτιλιακες (με containerships). Σκοπος μου δεν ειναι η θαλασσα, αλλα να περασω χρονο σε αυτην ωστε να μαθω περισσοτερα για το πλοιο και τη λειτοργια του. Κατα ποσο η σχολη ΑΕΝ (για πλοιαρχος) πιστευετε οτι θα βοηθουσε; Αν θελησω να εισαχθω απο οτι ειδα στην προκυρηξη μονο η ηλικια με στριμωχνει λιγο αφου μπαινω φαναταρος το Μαιο, ομως αγγλικα, βαθμοι και αυτα δεν με απασχολουν. Αν καποιος μπορει να βοηθησει θα χαρω πολυ να διαβασω την αποψη του. Ευχαριστω.

Ημ. Αποστολής: 27/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 14:33
Αρχικά αποστάλθηκε από Johnerasmus

Παιδια καλησπερα. Διαβαζω με πολυ ενδιαφερον το φορουμ και απο τις απαντησεις που βλεπω πιστευω οτι εχω ελπιδες και εγω να με βοηθησετε λιγο. Δεν θα ρωτησω για μαθηματα στις ΑΕΝ και δυσκολια και αυστηροτητα, κατι αλλο θα σας ρωτησω. Εχω τελειωσει την ΑΣΟΕΕ και εχω κανει μεταπτυχιακο στο Ροττερνταμ (Ναυτιλιακα Οικονομικα κ Λοτζιστικς). Δουλευω στην ΜSC, οποιος ασχολειται με ναυτιλια θα καταλαβει. Βλεπω οτι η μορφωση μου δεν με βοηθαει και πολυ στο να παω στα operations σε μια ναυτιλιακη και ψαχνομαι γενικα πως να συνεχισω τις σπουδες μου ωστε να μπορω να παω σε τμηματα που αφορουν το πλοιο στις ναυτιλιακες (με containerships).Σκοπος μου δεν ειναι η θαλασσα, αλλα να περασω χρονο σε αυτην ωστε να μαθω περισσοτερα για το πλοιο και τη λειτοργια του. Κατα ποσο η σχολη ΑΕΝ (για πλοιαρχος) πιστευετε οτι θα βοηθουσε; Αν θελησω να εισαχθω απο οτι ειδα στην προκυρηξη μονο η ηλικια με στριμωχνει λιγο αφου μπαινω φαναταρος το Μαιο, ομως αγγλικα, βαθμοι και αυτα δεν με απασχολουν. Αν καποιος μπορει να βοηθησει θα χαρω πολυ να διαβασω την αποψη του. Ευχαριστω.

ΑΕΝ=4 ΧΡΟΝΙΑ... Εχεις ορεξη να ξανασπουδασεις;Κατά τη διάρκεια της φοίτησης οι Πλοίαρχοι αποκτούν εξιδικευμενες γνώσεις υποδομής σε Μαθηματικά, Φυσική, Μετεωρολογία, Πληροφορική και Αγγλικά,καθώς και σε μαθήματα ειδικότητας, όπως Ναυτιλία, Φορτώσεις,Διεθνείς Συμβάσεις, Επικοινωνίες,Οικονομική Διαχείριση Πλοίου,Ναυτικό Δίκαιο κλπ. Το οριο ηλικιας για να μπεις ειναι το 26ο... Τωρα οι ΑΕΝ δεν πιστευω οτι μπορουν να σε βοηθησουν ειδικα στον τομεα σου που αφορα τα ναυτιλιακα οικονομικα. Αντιθετως θα σε βοηθουσαν στα operations κυριως στο θεμα της διαχειρησης του πλοιου και του φορτιου του. Αλλα 4 χρονια ειναι αυτα αξιζει η προσπαθεια;

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Αποστολή από: Johnerasmus
Ημ. Αποστολής: 03/Μαρτίου/2011 ώρα 21:06
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. Μακαρι να ηξερα αν αξιζει, απλα αυτη την περιοδο γενικα ψαχνω τροπους να παω πιο κοντα στα operations τμηματα των ναυτιλιακων και σκεφτομαι και αυτον σαν εναν.

Αποστολή από: yandr
Ημ. Αποστολής: 18/Απριλίου/2011 ώρα 12:52
Για βάσεις καλύτερα δες εδώ http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=7582" >ΑΕΝ: Προκήρυξη για εισαγωγή (2011)

-------------

Αποστολή από: DaMon
Ημ. Αποστολής: 14/Μαΐου/2011 ώρα 19:47
Συγνωμη για το ακυρο του θεματος, αλλα μιας και δεν αξιζει να ανοιγω νεο τοπικ για κατι τετοιο και εδω ειναι γενικη κουβεντα για τις ΑΕΝ θελω να ρωτησω κατι.

Ξερω πως οι πλοιαρχοι φορανε στολες με τα "γαλονια" τους στον ωμο, τα οποια συμβολιζουν και την θεση τους.

Η απορια μου ειναι γενικη περι στολων και θελω να μαθω:

1) Στολες φορανε και οι μηχανικοι;
2) Ποιες ειναι οι επισημες στολες της σχολης για την ορκομοσια και αποφοιτηση;
3) Ποια η σημασια της στολης για τον πλοιαρχο η μηχανικο (εαν φορα) ; Ειναι απαραιτητη οπως και στον στρατο, η ειναι απλα κατι το τελειως τυπικο;

Αποστολή από: Andreas97
Ημ. Αποστολής: 15/Μαΐου/2011 ώρα 19:00
Κατα την διαρκεια φοιτησης στην σχολη πρεπει να φορας καποια στολη ;

Ημ. Αποστολής: 16/Μαΐου/2011 ώρα 16:23
Αρχικά αποστάλθηκε από Andreas97

Κατα την διαρκεια φοιτησης στην σχολη πρεπει να φορας καποια στολη ;
Οι στολες ειναι για τους καραβαναδες και τους νερομπατσους...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 16/Μαΐου/2011 ώρα 16:31
Αρχικά αποστάλθηκε από DaMon

Συγνωμη για το ακυρο του θεματος, αλλα μιας και δεν αξιζει να ανοιγω νεο τοπικ για κατι τετοιο και εδω ειναι γενικη κουβεντα για τις ΑΕΝ θελω να ρωτησω κατι.

Ξερω πως οι πλοιαρχοι φορανε στολες με τα "γαλονια" τους στον ωμο, τα οποια συμβολιζουν και την θεση τους.

Η απορια μου ειναι γενικη περι στολων και θελω να μαθω:

1) Στολες φορανε και οι μηχανικοι;
2) Ποιες ειναι οι επισημες στολες της σχολης για την ορκομοσια και αποφοιτηση;
3) Ποια η σημασια της στολης για τον πλοιαρχο η μηχανικο (εαν φορα) ; Ειναι απαραιτητη οπως και στον στρατο, η ειναι απλα κατι το τελειως τυπικο;
1) μονο στα επιβατηγα και μονο στον χωρο των επιβατων
1 και 2) Ειναι οι ιδιες σε χρωμα με του ΛΣ και του ΠΝ (μπλε σκουρο με μαυρο τον χειμωνα και ασπρη το καλοκαιρι-οι μηχανικοι το καλοκαιρι φορανε την στολη με χρωμα λαδι) Διαφερουν μονο τα διακριτικα. Σε σχεση με του ΠΝ και Του ΛΣ.
3) ΣΤΑ ΕΠΙΒΑΤΗΓΑ ειναι υποχρεωτικο μονο για τους πλοιαρχους. Για τα υπολοιπα ειδη πλοιων δεν φορανε στολες. Ειναι κατι το τυπικο και κυριως για να ξεχωριζουν απο τα κατωτερα πληρωματα οταν μπαινουν οι αρμοδιες αρχες στο πλοιο.

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 17/Μαΐου/2011 ώρα 01:58
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ημ. Αποστολής: 27/Μαΐου/2011 ώρα 21:57
Καλησπερα.
1ον) Γνωριζει κανεις αν κατα την δειαρκεια φοιτησης στις ΑΕΝ αμοιβεσε;
2ον) Για τις ιατρικες εξετασεις ερχεται παραπεμπτικο σημειωμα στον τοπο διαμονης σου;

Αποστολή από: Greek_Army
Ημ. Αποστολής: 27/Μαΐου/2011 ώρα 22:01
1. Όχι το έχουμε ξαναπεί
2. Ότι απορίες έχεις για τις ιατρικές εξετάσεις διάβασε την περσινή προκήρυξη (το έχεις ξαναρωτήσει)

-------------

Ημ. Αποστολής: 11/Ιουνίου/2011 ώρα 14:04
Υπαρχει πιθανοτητα για συνεχεια σπουδων στο εξωτερικο... Ωστε μετα να μπορεις να δουλεψεις π. Χ σε μεγαλυτερα πλοια. Κρουαζιεροπλοια π. Χ?

Ημ. Αποστολής: 15/Ιουνίου/2011 ώρα 18:47
Καλησπερα, σε ποιες ΑΕΝ υπαρχει η δυαντοτητα εσωτερικης φφοιτησης ;

Αποστολή από: Greek_Army
Ημ. Αποστολής: 15/Ιουνίου/2011 ώρα 18:56
Αρχικά αποστάλθηκε από Andreas97

Καλησπερα, σε ποιες ΑΕΝ υπαρχει η δυαντοτητα εσωτερικης φφοιτησης ;

Σελίδα 1

-------------

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου