Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Θέματα στρατολογίας
Περιγραφή Forum: Αναβολές, άδειες, μειωμένη θητεία, αντιρρησίες συνείδησης, ανυπότακτοι
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=8067
Ημ. Εκτύπωσης: 18/Ιουλίου/2019 ώρα 05:32

Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
Αποστολή από: Guests
θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
Ημ. Αποστολής: 08/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 21:42
Το θέμα τις αναβολής μπορώ να το τακτοποιήσω από το φρουραρχείο, η πρέπει να πάω στο στρατιωτικό κέντρο που θα με στείλουν;

Απαντήσεις:
Αποστολή από: Greek_Army
Ημ. Αποστολής: 08/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 21:44
Αρχικά αποστάλθηκε από Dimitris

Το θέμα τις αναβολής μπορώ να το τακτοποιήσω από το φρουραρχείο, η πρέπει να πάω στο στρατιωτικό κέντρο που θα με στείλουν;

Ναι γίνεται

-------------

Ημ. Αποστολής: 08/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 21:50
Που πρέπει να απευθυνθώ για να πάρω Αναβολή; δεν γνωρίζω από στρατολογικά θέματα.

Ημ. Αποστολής: 08/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 21:54
Αρχικά αποστάλθηκε από Dimitris

Που πρέπει να απευθυνθώ για να πάρω Αναβολή; Δεν γνωρίζω από στρατολογικά θέματα.

Πάρε τηλέφωνο στο φρουραρχείο της περιοχής σου. Αν είσαι από αθήνα το τηλ είναι αυτό 210-7496349 η αυτό 210-7496355

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2011 ώρα 02:43
Σε ευχαριστω πολυ και κατι ακομη μολις μου ερθει το χαρτι μπορω να παω στο φρουαρχειο για να μην τρεχω τελευταιες μερες και τι θα χρειαστω για να την παρω ενω δεν εχω χαρτια οτι εχω ψυχολογικα;

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2011 ώρα 02:47
Αρχικά αποστάλθηκε από ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Σε ευχαριστω πολυ και κατι ακομη μολις μου ερθει το χαρτι μπορω να παω στο φρουαρχειο για να μην τρεχω τελευταιες μερες και τι θα χρειαστω για να την παρω ενω δεν εχω χαρτια οτι εχω ψυχολογικα;

Θα πας φρουραρχείο θα πάρεις παραπεμπτικό (θα τους πεις για ψυχολόγο) θα στο δώσουνε και θα πας να σε εξετάσει ο γιατρός.

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2011 ώρα 02:52
Ενταξει αλλα τι ειναι το παραπεμπτικο ; Και αν με εξεταση δεν θελω να πω οτι ειμαι τρελος και τετοια αλλα την αληθεια οτι για οικονομικους λογους μου ειναι δυσκολο να μπω! Θα μου δωσουνε η θα θελει ολοκληρη ιστορια και παραμυθεια; Και ευχαριστω για την υπομονη σου... ΄)

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2011 ώρα 02:54

Ενταξει αλλα τι ειναι το παραπεμπτικο ; Και αν με εξεταση δεν θελω να πω οτι ειμαι τρελος και τετοια αλλα την αληθεια οτι για οικονομικους λογους μου ειναι δυσκολο να μπω! Θα μου δωσουνε η θα θελει ολοκληρη ιστορια και παραμυθεια; Και ευχαριστω για την υπομονη σου... ΄)

Είναι το χαρτί που χρειάζεσαι για να σε εξετάσει ο γιατρός, θα του πεις για οικονομικούς λόγους απλά θα στην χρεώσει ως αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2011 ώρα 03:15
Πω πω τωρα ειλικρινα μου εφυγε ενα βαρος μιλαμε σε ευχαριστω και παλι! Κατι τελευταιο και σε καληνυχτω ειναι σιγουρο οτι θα μου δωσει εννοω σου εχει τυχει περιστατικο η εχεις σιγουρη πηγη που να το σιγουρευει;

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2011 ώρα 03:21

Πω πω τωρα ειλικρινα μου εφυγε ενα βαρος μιλαμε σε ευχαριστω και παλι! Κατι τελευταιο και σε καληνυχτω ειναι σιγουρο οτι θα μου δωσει εννοω σου εχει τυχει περιστατικο η εχεις σιγουρη πηγη που να το σιγουρευει;

Θα σου δώσει εύκολα. Το οικονομικό πρόβλημα το εκτιμάνε οι γιατροί...

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2011 ώρα 06:04
Κατι αλλο ειμαι απο δραμα γινεται να παρω απο το φρουαρχιο θεσσαλονικης αναβολη μου ειπανε να παω εκει γιατι εδω δεν θα μου δωσουνε γιατι θα πουνε οτι δεν ειναι η αρμοδιοτητα τους και οτι οταν παω εκει θα με στειλουν σε γιατρο στο 414 δηλαδη κατα ποσο αληθευει αυτο που εγγραπψα και σε ποιο φρουαρχιο να παω τελικα;

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2011 ώρα 07:00

Κατι αλλο ειμαι απο δραμα γινεται να παρω απο το φρουαρχιο θεσσαλονικης αναβολη μου ειπανε να παω εκει γιατι εδω δεν θα μου δωσουνε γιατι θα πουνε οτι δεν ειναι η αρμοδιοτητα τους και οτι οταν παω εκει θα με στειλουν σε γιατρο στο 414 δηλαδη κατα ποσο αληθευει αυτο που εγγραπψα και σε ποιο φρουαρχιο να παω τελικα;

Ναι θεσσαλονική θα πάς

-------------

Ημ. Αποστολής: 16/Απριλίου/2011 ώρα 20:55
Ξερει κανεις το τηλ απο το φρουαρχειο θεσσαλονικης;

Αποστολή από: Nassos
Ημ. Αποστολής: 16/Απριλίου/2011 ώρα 21:10
Δές εδώ:

http://www.ellinikos-stratos.com/diktyo/monada.asp?id=544" >Φρουραρχείο Θεσσαλονίκης

Ημ. Αποστολής: 18/Απριλίου/2011 ώρα 05:36
Παιδια ειμαι απο δραμα και θελω να παρω αναβολη λογου οικονομικων απο το φρουαρχιου θεσσαλονικης και μου ειπανε να πω οτι μενω εκει και οχι δραμα αλλιως δεν θα μου δωσουν και να παω δραμα να παρω που εκει δεν εχει στρατιωτικο νοσοκομειο για να παρω τι να κανω για να παρω ; Και ποσο αληθευει αυτο;

Ημ. Αποστολής: 18/Απριλίου/2011 ώρα 13:03
Αρχικά αποστάλθηκε από τζονης 25

Παιδια ειμαι απο δραμα και θελω να παρω αναβολη λογου οικονομικων απο το φρουαρχιου θεσσαλονικης και μου ειπανε να πω οτι μενω εκει και οχι δραμα αλλιως δεν θα μου δωσουν και να παω δραμα να παρω που εκει δεν εχει στρατιωτικο νοσοκομειο για να παρω τι να κανω για να παρω ; Και ποσο αληθευει αυτο;

Λαλακίες σου λένε "για κοινωνικούς λόγους (χορηγείται μόνον μια φορά), όπου στην αίτηση θα πρέπει να επισυναφθούν επίσημα έγγραφα που να αποδεικνύουν τους λόγους αυτούς"

Θα πας στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις ούτε φρουραρχείο ούτε νοσοκομείο

-------------

Ημ. Αποστολής: 18/Απριλίου/2011 ώρα 20:52
Ναι ομως θελω αναβολη για 6 μηνες οχι για την επομενη εσσο και δεν θελω να τρεχω μεχρι το στρατοπεδο για αυτο μου ειπανε για φρουαρχιο! Απλα να ξερω ισχυει οτι πρεπει να πω οτι μενω απο θεσς η να πω δραμα

Ημ. Αποστολής: 18/Απριλίου/2011 ώρα 21:17

Ναι ομως θελω αναβολη για 6 μηνες οχι για την επομενη εσσο και δεν θελω να τρεχω μεχρι το στρατοπεδο για αυτο μου ειπανε για φρουαρχιο! Απλα να ξερω ισχυει οτι πρεπει να πω οτι μενω απο θεσς η να πω δραμα

Φίλε για κοινωνικούς λόγους παίρνεις μόνο για 3 μήνες. Για 6 μηνες πρέπει να πάρεις για ψυχολογικούς οπότε θα στείλουνε στο 424

-------------

Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2011 ώρα 16:49
Γεια σας, σήμερα πήγα στο φρουραρχείο της Αθήνας προκειμένου να πάρω 6μηνη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους και μου είπαν να πάω τέλος Απριλίου το πρωί για να πάρω παραπεμπτικό έτσι ώστε να πάω στο 414 να με εξετάσουν. Κάπου άκουσα όμως ότι το παραπεμπτικό δεν το δίνουν αν δεν έχεις χαρτί γιατρού μαζί σου. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει παρακαλώ, είναι μεγάλη ανάγκη να πάρω την αναβολή.

Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2011 ώρα 19:45
Αρχικά αποστάλθηκε από Guvnor

Γεια σας, σήμερα πήγα στο φρουραρχείο της Αθήνας προκειμένου να πάρω 6μηνη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους και μου είπαν να πάω τέλος Απριλίου το πρωί για να πάρω παραπεμπτικό έτσι ώστε να πάω στο 414 να με εξετάσουν.Κάπου άκουσα όμως ότι το παραπεμπτικό δεν το δίνουν αν δεν έχεις χαρτί γιατρού μαζί σου. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει παρακαλώ, είναι μεγάλη ανάγκη να πάρω την αναβολή.

Iσχύει

-------------

Αποστολή από: Guvnor
Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2011 ώρα 21:34
Σε ευχαριστώ πολύ, να ρωτήσω όμως και κάτι άλλο. Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ κάποια μηνύματα πιο πάνω ρώτησε για το ίδιο θέμα με εμένα και απ΄ότι φαίνεται μπορεί να κάνει τη διαδικασία χωρίς χαρτί από γιατρό επειδή οι λόγοι δεν είναι κατ'ουσίαν ψυχολογικοί.

Η δική μου περίπτωση έχει ομοιότητες, βασικά θέλω να τελειώσω το μεταπτυχιακό μου και παράλληλα δουλεύω. Η πίεση είναι μεγάλη ενώ συντρέχουν και οικονομικοί λόγοι. Αν τους τα πω αυτά πάλι δεν θα πάρω παραπεμπτικό; Η πρέπει να με εξετάσει ψυχολόγος εκτός στρατού πρώτα; Αν όμως είναι έτσι πώς είναι δυνατόν να μην σε παραπέμπουν καν για εξέταση αφού τη διάγνωση την κάνει ο γιατρός στο 414;

Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2011 ώρα 21:45
Φίλε εγώ όταν είχα πάει στο φρουραρχείο για να εξεταστώ σε πρόβλημα υγείας ενώ ήμουνα σε άδεια το πήρα το παραπεμπτικό χωρίς χαρτιά

-------------

Αποστολή από: Guvnor
Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2011 ώρα 21:49
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Φίλε εγώ όταν είχα πάει στο φρουραρχείο για να εξεταστώ σε πρόβλημα υγείας ενώ ήμουνα σε άδεια το πήρα το παραπεμπτικό χωρίς χαρτιά

Α εντάξει, τρόμαξα επειδή πριν απάντησες ότι ισχύει αυτό που εγραψα.Ok ευχαριστώ πολύ!

Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2011 ώρα 21:52
Εσύ κάνε ότι σου είπανε στο φρουραρχείο!

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Απριλίου/2011 ώρα 12:33
Πηγα φρουαρχιου εθες αλλα μου ειπανε 5 μερες πριν να παω απο ημερομηνια καταταξης μεχρι και την ιδια μερα που κατατασομαι γινεται λενε! Πως γινεται αυτο ομως και αν δεν δωσουν μετα θα τρεχεις για να εξηγεις;

Αποστολή από: akpe
Ημ. Αποστολής: 23/Απριλίου/2011 ώρα 19:53

Πηγα φρουαρχιου εθες αλλα μου ειπανε 5 μερες πριν να παω απο ημερομηνια καταταξης μεχρι και την ιδια μερα που κατατασομαι γινεται λενε! Πως γινεται αυτο ομως και αν δεν δωσουν μετα θα τρεχεις για να εξηγεις;

Καλύτερα να πας όσο το γρηγορότερο γίνεται, ώστε να έχεις αρκετό χρόνο σε περίπτωση που, π. Χ. Δεν προλάβεις να πας στο στρατολογικό γραφείο την ίδια ημέρα.

Εμένα ο γιατρός μου λείπει εκτός αθηνών για δουλειές/Πάσχα και θα μπορεί να μου γράψει γνωμάτευση δυο εργάσιμες πριν μπω (Δευτέρα 2/5). Που σημαίνει πως θα έχω μονο μια ημέρα (Παρασκευή 29/4) να παω φρουραρχείο -> Νοσοκομείο -> Φρουραρχείο ΚΑΙ ρουφ!Fail.

Πάνω σε αυτό, φαντάζομαι ο μόνος γρήγορος τρόπος για να προλάβω να τελειώσω την Παρασκευή (πέραν του να είμαι ήδη από τα ξημερώματα στο φρουραρχείο ώστε να εξεταστώ από τους πρώτους) είναι ταξάκι ή φίλος με αμάξι. Γιατί για να οδηγήσω ο ίδιος, δεν παίζει, η διαταραχή πανικού ήδη έχει αρχίσει και με σκίζει.

Υπάρχει περίπτωση να ξεμπερδέψω με το φρουραρχείο την Παρασκευή αλλά να καταθέσω τα χαρτιά στο στρατολογικό γραφείο την Δευτέρα, ημέρα που παρουσιάζομαι, χωρίς να μπω στο στρατόπεδο; Ή θα έχω κυρώσεις;

Χρόνια Πολλά και Καλή Ανάσταση σε όλους!

edit:τελικά βρήκα την απάντηση καλώντας στο φρουραρχείο. Με ενημέρωσαν οτι Παρασκευή είναι κλειστά διότι είναι αργία για τον στρατό και πως μπορώ να παω την Δευτέρα κατ'ευθείαν από εκεί -χωρίς να παρουσιαστώ- αφού ουσιαστικά από την στιγμή που παω πρωϊ πρωϊ στο φρουραρχείο θα είμαι καλυμμένος. Ελπίζω μόνο να προλάβω να τελειώσω σε μια ημέρα και να μην με βγάλουν ανυπότακτο

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2011 ώρα 03:17
Επιδη το εψαξα πολυ καλα και την εφαγα την πατατα ειμαι απο δραμα και πηγα φρουαρχιο θεσσαλονικης για να παρω παραπεμπτικο για 424 εκτος το οτι επρεπε να δηλωσω οδο οτι μενω εκει για να μην μου πουνε πανε στο στρατοπεδο δεν το προλαβα καν γιατι για να σου δωσουνε παραπεμπτικο θελουνε χαρτι απο γιατρο! Για την ακριβεια θελω παραπεμπτικο μαλιστα τι προβλημμα υγειας εχεις δεν εχω τους λεω απλα θελω για οικονομικους λογους απαντιση πανε στρατολογια να παρεις για κοινωνικους λογους! Που αν μου την εδειναν επιδη εκει χρειαζονται επισημα εγγραφα! Και λεω θελω 6 μηνες ομως οχι 3 και μου λενε χωρις χαρτι δεν μπορουμε να δωσουμε! Το παλικαρι ητανε πολυ εξηγιμενο σαν να ελεγε παλικαρι μου σε καταλαβαινω δεν θες να χημερωβραδιαστεις στους δρομους δραμα αυλωνα πανε ελα ομως δυστιχως θελουνε χαρτι οποτε φερε εσυ ενα και ας μην εχεις προβλημμα τωρα παιδια το ποση εχουνε στα αληθεια αυτο ειναι αλλο θεμα παντως χαρτι δεν πηγα αν και ειχα μεσο καλυτερα στους δρομους πανε ελα παρα ψεματα και γιωτομπαλο!

Ημ. Αποστολής: 02/Μαΐου/2011 ώρα 21:28
Καλησπερίζω!

Αρχικά να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας, γλυτώσατε πολύ κόσμο από κόπο και άγχος! Πολύ ορθοστασία από τις 7 μέχρι νωρίς το μεσημέρι, ήλιος, περπάτημα. Να'ναι καλά τα παιδιά που υπηρετούν στο φρουραρχείο και οι ανώτεροί τους που ήταν εξηπηρετικότατοι και μάλιστα καθήσανε μέχρι τις 6+ προκειμένου να υπογράψουν για όλους μας.

Έχοντας ξεμπερδέψει τώρα απο φρουραρχείο, στην στρατολογία αύριο που θα παω τα χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί μου μόνο τα χαρτιά από φρουραρχείο, δηλαδή χαρτί κατάταξης, γνωμάτευση γιατρού, παραπεμπτικό από φρουραρχείο και το χαρτί από το 414;

Κάποιος μας έλεγε πως για αναβολή για λόγους υγείας τους ζήτησαν επικυρωμένα αντίγραφα πτυχίου ή πιστοποιητηκού σπουδών (;) και απολυτηρίου λυκείου (!). Κατανοητό αν πρόκειται για κατάταξη, τα ζητάνε μάλιστα για να δικαιολογήσουν αναβολές σπουδών, αλλά για νεα αναβολή μάλλον σε ράδιο αρβύλα μου κάνει...

Επίσης, οι αναβολές περνάνε από επιτροπή;

Ημ. Αποστολής: 02/Μαΐου/2011 ώρα 23:15
Αρχικά αποστάλθηκε από akpe

Καλησπερίζω!

Αρχικά να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας, γλυτώσατε πολύ κόσμο από κόπο και άγχος! Πολύ ορθοστασία από τις 7 μέχρι νωρίς το μεσημέρι, ήλιος, περπάτημα. Να'ναι καλά τα παιδιά που υπηρετούν στο φρουραρχείο και οι ανώτεροί τους που ήταν εξηπηρετικότατοι και μάλιστα καθήσανε μέχρι τις 6+ προκειμένου να υπογράψουν για όλους μας.

Έχοντας ξεμπερδέψει τώρα απο φρουραρχείο, στην στρατολογία αύριο που θα παω τα χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί μου μόνο τα χαρτιά από φρουραρχείο, δηλαδή χαρτί κατάταξης, γνωμάτευση γιατρού, παραπεμπτικό από φρουραρχείο και το χαρτί από το 414;

2. Κάποιος μας έλεγε πως για αναβολή για λόγους υγείας τους ζήτησαν επικυρωμένα αντίγραφα πτυχίου ή πιστοποιητηκού σπουδών (;) και απολυτηρίου λυκείου (!). Κατανοητό αν πρόκειται για κατάταξη, τα ζητάνε μάλιστα για να δικαιολογήσουν αναβολές σπουδών, αλλά για νεα αναβολή μάλλον σε ράδιο αρβύλα μου κάνει...

1. Επίσης, οι αναβολές περνάνε από επιτροπή;

1. Φυσικά περνάς από επιτροπή αλλιώς δεν παίρνεις αναβολή το χαρτί από το 414 δεν μετράει. Ο γιατρός εκεί απλά έγραψε την γνωματευσή του και σου έβγαλε μια ένδειξη, τώρα δεν ξέρω τι σου είπανε στην στρατολογία αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πας εκεί. Αλλά μόνο από την επιτροπή απαλλαγών. Μα καλά στο 414 δεν σου είπανε ότι πρέπει να περάσεις από επιτροπή;

2. Φυσικά και είναι ράδιο αρβύλα που κολλάνε αυτά τα έγγραφα;

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Μαΐου/2011 ώρα 10:10

1. Φυσικά περνάς από επιτροπή αλλιώς δεν παίρνεις αναβολή το χαρτί από το 414 δεν μετράει. Ο γιατρός εκεί απλά έγραψε την γνωματευσή του και σου έβγαλε μια ένδειξη, τώρα δεν ξέρω τι σου είπανε στην στρατολογία αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πας εκεί. Αλλά μόνο από την επιτροπή απαλλαγών. Μα καλά στο 414 δεν σου είπανε ότι πρέπει να περάσεις από επιτροπή;

Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω Στο 414 δεν μου είπαν τίποτε.

2. Φυσικά και είναι ράδιο αρβύλα που κολλάνε αυτά τα έγγραφα;

Δεν ξέρω, απλά γνωρίζοντας τακτικές του δημοσίου είπα να ρωτήσω, που ξέρεις, μπορεί να μου ζητούσαν ακόμα και πιστοποιητικό γέννησης για να τους αποδείξω οτι υπάρχω

Ημ. Αποστολής: 03/Μαΐου/2011 ώρα 19:45
Τελικά έβγαλες άκρη;

-------------

Ημ. Αποστολής: 04/Μαΐου/2011 ώρα 14:53
Καλημέρα!

Πήγα σήμερα τελικά, χτές από το άγχος που τράβηξα την Δευτέρα δεν την μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Όλα οκ, ξεμπέρδεψα με την αίτηση μέσα σε 5 λεπτά, απλά την συμπλήρωσα, άφησα τα χαρτιά και τέλος. Το Β' στρατολογικό γραφείο ήταν άδειο, στο Α' είχε ουρά από τις σκάλες!

Αλλά, κάθε άλλο παρά ξεαγχώθηκα!

(συγγνώμη που ποστάρω εδώ, αλλά δεν βρήκα παρόμοιο θέμα για επιτροπή απαλλαγών σε αυτήν την ενότητα)

Στο χαρτί που συμπλήρωσα ο αξιωματικός με παρέπεμψε στην επιτροπή απαλλαγών (!), κάτι που έγραφε και το χαρτί από το φρουραρχείο (δύναται να παραστεί στην επιτροπή απαλλαγών κ. Λπ.). Σε ερώτησή μου, αφού του τόνισα πως δεν θέλω απαλλαγή μου είπε πως η ίδια επιτροπή αναλαμβάνει και τις απαλλαγές και αφού το γράφει το χαρτί πρέπει να με στείλει. Προφανώς λόγω της διάρκειας της αναβολής (διετής) θα πρέπει να παραστώ. Μου είπε θα επικοινωνήσουν σε περίπου 15 ημέρες. ’ααααντε πάλι άλλες δυο εβδομάδες με ηρεμιστικά.

Απορίες:

1) Φαντάζομαι πως είναι απίθανο η επιτροπή να μου αρνηθεί την αναβολή;
2) Υπάρχει ενδεχόμενο να μου την μειώσουν (στον 1χρ ή στο εξάμηνο π. Χ.) ;
(το ΦΕΚ στην πάθησή μου δίνει ΔΑ, όχι εξάμηνη η ετήσια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις... )

Σε γενικές γραμμές: Τι να περιμένω στην επιτροπή, τυπικό το θέμα ή να είμαι προετοιμασμένος για εξέταση; Θα πρέπει να έχω μαζί μου τίποτε άλλο εκτός από ταυτότητα (π. Χ. Γνωμάτευση του ιδιώτη γιατρού μου) ή όχι;

Παρεπιπτόντως η επιτροπή βρίσκεται στο 401;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για το πλήθως των ερωτήσεων

Ημ. Αποστολής: 04/Μαΐου/2011 ώρα 19:37
Αρχικά αποστάλθηκε από akpe

Στο χαρτί που συμπλήρωσα ο αξιωματικός με παρέπεμψε στην επιτροπή απαλλαγών (!), κάτι που έγραφε και το χαρτί από το φρουραρχείο (δύναται να παραστεί στην επιτροπή απαλλαγών κ. Λπ.). Σε ερώτησή μου, αφού του τόνισα πως δεν θέλω απαλλαγή μου είπε πως η ίδια επιτροπή αναλαμβάνει και τις απαλλαγές και αφού το γράφει το χαρτί πρέπει να με στείλει.1.Προφανώς λόγω της διάρκειας της αναβολής (διετής) θα πρέπει να παραστώ. Μου είπε θα επικοινωνήσουν σε περίπου 15 ημέρες. ’ααααντε πάλι άλλες δυο εβδομάδες με ηρεμιστικά.

Απορίες:

1) Φαντάζομαι πως είναι απίθανο η επιτροπή να μου αρνηθεί την αναβολή;
2) Υπάρχει ενδεχόμενο να μου την μειώσουν (στον 1χρ ή στο εξάμηνο π. Χ.) ;
(το ΦΕΚ στην πάθησή μου δίνει ΔΑ, όχι εξάμηνη η ετήσια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις... )

Σε γενικές γραμμές: Τι να περιμένω στην επιτροπή, τυπικό το θέμα ή να είμαι προετοιμασμένος για εξέταση; Θα πρέπει να έχω μαζί μου τίποτε άλλο εκτός από ταυτότητα (π. Χ. Γνωμάτευση του ιδιώτη γιατρού μου) ή όχι;

Παρεπιπτόντως η επιτροπή βρίσκεται στο 401;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για το πλήθως των ερωτήσεων

1. Από την επιτροπή παιρνάνε όλοι ακόμα και για αλλά σωματικής ικανότητας (από Ι1 σε Ι3 πχ)

Απορίες
Απάντηση 1. Είναι πολύ δύσκολο ναι, απλά θα σου κάνουνε μερικές ερωτήσεις τίποτα παραπάνω.
Απάντηση 2. Πολύ σπάνια η επιτροπή αλλάζει την ένδειξη του γιατρού.

Η επιτροπή βρίσκεται στο 401 και να υπολογίζεις ότι θα τελειώσεις μετά τις 12-1.

Ελπίζω να σε κάλυψα

-------------

Ημ. Αποστολής: 04/Μαΐου/2011 ώρα 19:52
Απόλυτα! Ευχαριστώ!:)

Ημ. Αποστολής: 29/Αυγούστου/2011 ώρα 16:44
Καλησπερα σας
Εχασα τον πατερα μου πριν απο 5 μηνες σχεδον και ειναι να παρουσιαστω την προσεχη πεμπτη 1/9. Εκλεισα ρανςτεβου στο φρουραρχειο αθηνων για την πεμπτη προκειμενου να παρω αναβολη 6μηνη. Οταν με ρωτησαν αν ειναι για ψυχολογικους η παθολογικους λογους, τους ειπα για ψυχολογικους και μου απαντησαν οτι πρεπει να φερω και χαρτι-ια απο γιατρους. Τοτε τους εξηγησα οτι δεν εχω κατι τετοιο και οτι την αναβολη την θελω προκειμενου να μπορεσω να ξεπμερδεψω με την επιχειριση του πατερα μου και να εξοφλησω τους πιστωτες λογω μεγαλου οικονομικου προβληματος, μου απαντησε ο ανθρωπος πολυ ευγενικα '' ελα και θα δουμε τι θα γινει '' ¨). Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Θα χρειαστει να παρω για καλο η για κακο χαρτι απο ψυχιατρο πριν παρουσιαστω στο φρουραχειο; Απευθυνομαι σε εσας γιατι οπως ολοι ξερουμε, οσο ευγενικος και καλοπροερετος και αν ηταν ο ανθρωπος αυτος... Δεν βγαινει κ ευκολα ακρη
ευχαριστω εκ των προτερων

Ημ. Αποστολής: 16/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 04:45
Αρχικά αποστάλθηκε από tasos

Καλησπερα σας
Εχασα τον πατερα μου πριν απο 5 μηνες σχεδον και ειναι να παρουσιαστω την προσεχη πεμπτη 1/9. Εκλεισα ρανστεβου στο φρουραρχειο αθηνων για την πεμπτη προκειμενου να παρω αναβολη 6μηνη. Οταν με ρωτησαν αν ειναι για ψυχολογικους η παθολογικους λογους, τους ειπα για ψυχολογικους και μου απαντησαν οτι πρεπει να φερω και χαρτι-ια απο γιατρους. Τοτε τους εξηγησα οτι δεν εχω κατι τετοιο και οτι την αναβολη την θελω προκειμενου να μπορεσω να ξεπμερδεψω με την επιχειριση του πατερα μου και να εξοφλησω τους πιστωτες λογω μεγαλου οικονομικου προβληματος, μου απαντησε ο ανθρωπος πολυ ευγενικα '' ελα και θα δουμε τι θα γινει '' ¨). Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Θα χρειαστει να παρω για καλο η για κακο χαρτι απο ψυχιατρο πριν παρουσιαστω στο φρουραχειο; Απευθυνομαι σε εσας γιατι οπως ολοι ξερουμε, οσο ευγενικος και καλοπροερετος και αν ηταν ο ανθρωπος αυτοσ... Δεν βγαινει κ ευκολα ακρη
ευχαριστω εκ των προτερων

Δεν θα χρειαστείς χαρτί

-------------

Ημ. Αποστολής: 04/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 23:36
Γεια σας. Την Τεταρτη εχω ραντεβου με την επιτροπη για την απαλλαγη μου. Ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε να μου πειτε ποια ειναι η διαδικασια ακριβως και ποσο θα μου παρει.

Ημ. Αποστολής: 05/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 01:20
Αρχικά αποστάλθηκε από asxetos

Γεια σας. Την Τεταρτη εχω ραντεβου με την επιτροπη για την απαλλαγη μου. Ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε να μου πειτε ποια ειναι η διαδικασια ακριβως και ποσο θα μου παρει.

Στο Φρουραρχείο με βάση την πάθησή σου θα σου δώσουν ένα παραπεμπτικό για εξέταση στο πλησιέστερο στρατιωτικό νοσοκομείο από γιατρό ειδικότητας αντίστοιχης με την πάθησή σου. Αφού πάρεις το παραπεμπτικό πηγαίνεις αμέσως μετά στο νοσοκομείο και εκεί ο στρατιωτικός γιατρός που θα σε δει θα κρίνει αν δικαιούσαι αναβολή/απαλλαγή. Γράφει την γνωμάτευσή του σε ένα χαρτί και με το χαρτί αυτό επιστρέφεις πάλι στο Φρουραρχείο την ίδια μέρα. Σε περίπτωση αναβολής/απαλλαγής το Φρουραρχείο θα σου δώσει ένα νέο έγγραφο το οποίο πρέπει να προσκομίσεις στο Στρατολογικό σου Γραφείο (αυτό μπορείς να το κάνεις και την επόμενη μέρα διότι το tour Φρουραρχείο-νοσοκομείο-Φρουραρχείο θα σου φάει όλο το πρωί οπότε δύσκολο να προλάβεις την Στρατολογία την ίδια μέρα). Σε περίπτωση που έχεις κριθεί Ι5-απαλλαγή θα σε καλέσουν μετά από 15-20 ημέρες να παρουσιαστείς στην επιτροπή απαλλαγών για να επικυρωθεί η απαλλαγή σου. Αυτό είναι περισσότερο μια τυπική διαδικασία (δηλαδή άπαξ και σε έκριναν Ι5 στο νοσοκομείο είναι 99,9% βέβαιο ότι και η επιτροπή απαλλαγών θα το επικυρώσει).

-------------

Ημ. Αποστολής: 05/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 05:23
Μαλλον δεν ημουν και τόσο σαφης. Εχω παρει το χαρτι απο Στρατολογια, εχω περασει απο δημόσιο γιατρο και το χω ξαναπερασει απο στρατολογια. Τωρα μου μένει να παω στην επιτροπη απαλλαγων για να επικυρωσει το Ι5. Για εκεινη τη διαδυκασια ρωταω. Συγγνωμη. Λαθος μου πριν.

Ημ. Αποστολής: 05/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 05:28
Αρχικά αποστάλθηκε από asxetos

Μαλλον δεν ημουν και τόσο σαφης. Εχω παρει το χαρτι απο Στρατολογια, εχω περασει απο δημόσιο γιατρο και το χω ξαναπερασει απο στρατολογια. Τωρα μου μένει να παω στην επιτροπη απαλλαγων για να επικυρωσει το Ι5. Για εκεινη τη διαδυκασια ρωταω. Συγγνωμη. Λαθος μου πριν.

Δεν πειράζει, όπως διάβασες έχω γράψει τι γίνεται και σε αυτή την περίπτωση

-------------

Ημ. Αποστολής: 05/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 22:23
Γεια σας. Ηθελα να σας ρωτησω εν εχει καποιος το χαρτι της επιτροπης του δημου στο οποιο εχουν υπογραψει ολοι μαζι και ο γιατρος δημοσιου που επιβεβαιωνει την αθένεια αρα και την απαλλαγη. Υπαρχει περιπτωση η επιτροπη απαλλαγων να εχει αλλη γνωμη και να μη σε απαλλαξει;

-------------

Ημ. Αποστολής: 05/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 23:29
Αρχικά αποστάλθηκε από sunset

Γεια σας. Ηθελα να σας ρωτησω εν εχει καποιος το χαρτι της επιτροπης του δημου στο οποιο εχουν υπογραψει ολοι μαζι και ο γιατρος δημοσιου που επιβεβαιωνει την αθένεια αρα και την απαλλαγη. Υπαρχει περιπτωση η επιτροπη απαλλαγων να εχει αλλη γνωμη και να μη σε απαλλαξει;

Όπως έχω γράψει και ποιο πάνω, θα σε εξετάσει και ο στρατιωτικός γιατρός και αν κρίνει ότι η πάθηση που έχεις είναι για Ι5 θα το γράψει στην γνωμάτευση και θα σε στείλει στην επιτροπή

-------------

Ημ. Αποστολής: 27/Ιανουαρίου/2012 ώρα 14:41
Χαίρεται, θέλω να αιτηθώ απαλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους
Μένω μόνιμα Κόρινθο αλλά το στρατολογικό μου γραφείο είναι στο Μεσολόγγι. Ξέρει κανείς αν μπορώ να πάω στο Φρουραρχείο στην Αθήνα να πάρω παραπεμπτικό για στρατιωτικό νοσοκομείο;
Ευχαριστώ πολύ

Ημ. Αποστολής: 27/Ιανουαρίου/2012 ώρα 22:20
Αρχικά αποστάλθηκε από ΑΠΟΓΝΩΣΗ

Χαίρεται, θέλω να αιτηθώ απαλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους
Μένω μόνιμα Κόρινθο αλλά το στρατολογικό μου γραφείο είναι στο Μεσολόγγι. Ξέρει κανείς αν μπορώ να πάω στο Φρουραρχείο στην Αθήνα να πάρω παραπεμπτικό για στρατιωτικό νοσοκομείο;
Ευχαριστώ πολύ

καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο στο http://www.ellinikos-stratos.com/diktyo/monada.asp?id=545" >φρουραρχείο και να ρωτήσεις

-------------

Ημ. Αποστολής: 10/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 06:51
Καλησπερα και απο μενα... Αρχες Μαρτιου ειναι να καταταγω αλλα θελω να αιτηθω για αναβολη για ψυχολογικους λογους. Αυτη τη στιγμη δεν εχω καποιο επισημο εγγραφο που να δειχνει αν πασχω απο κατι. Σκεφτομαι να παω στα εξωτερικα ιατρεια Του ΨΝΑ και να πω διαφορα ωστε να μου δωσουν καποιο χαρτι. Αν και εφοσον το παρω μπορω να το παρουσιασω στο φρουαραρχειο η θα πρεπει να παρουσιαστω κανονικα στο στρατοπεδο; Επισης αν παρω καποιο χαρτι απο ιδιωτη Ψυχιατρο θα Το δεχτουνε; Τελος δεν εχω σκοπο να κανω ουτε τον τρελο ουτε αλλα περιεργα που εχω ακουσει απο πολλους (και να ηθελα δε μου βγαινουν να τα κανω) απλα το μονο που μπορω να πω ειναι οτι αυτη τη στιγμη δε μπορω να υπηρετησω με τπτ για ψυχολογικους και οχι μονο λογους.
Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

Ημ. Αποστολής: 10/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 18:01
Θελω να ρωτησω κατι για την διαδικασια της ΣΙ. ΑΦου παρουσιαστω στο φρουραρχειο και παω για επιτροπη αλλαγων ποτε συνεδριαζει αυτη η επιτροπη. Χανω δηλαδη την ΕΣΣΟ που πρεπει να παρουσιαστω και παω για την επομενη αν κριθω καταλληλος για στρατευση;

Αποστολή από: shadow
Ημ. Αποστολής: 13/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 05:33

Στο Φρουραρχείο με βάση την πάθησή σου θα σου δώσουν ένα παραπεμπτικό για εξέταση στο πλησιέστερο στρατιωτικό νοσοκομείο από γιατρό ειδικότητας αντίστοιχης με την πάθησή σου. Αφού πάρεις το παραπεμπτικό πηγαίνεις αμέσως μετά στο νοσοκομείο και εκεί ο στρατιωτικός γιατρός που θα σε δει θα κρίνει αν δικαιούσαι αναβολή/απαλλαγή. Γράφει την γνωμάτευσή του σε ένα χαρτί και με το χαρτί αυτό επιστρέφεις πάλι στο Φρουραρχείο την ίδια μέρα. Σε περίπτωση αναβολής/απαλλαγής το Φρουραρχείο θα σου δώσει ένα νέο έγγραφο το οποίο πρέπει να προσκομίσεις στο Στρατολογικό σου Γραφείο (αυτό μπορείς να το κάνεις και την επόμενη μέρα διότι το tour Φρουραρχείο-νοσοκομείο-Φρουραρχείο θα σου φάει όλο το πρωί οπότε δύσκολο να προλάβεις την Στρατολογία την ίδια μέρα). Σε περίπτωση που έχεις κριθεί Ι5-απαλλαγή θα σε καλέσουν μετά από 15-20 ημέρες να παρουσιαστείς στην επιτροπή απαλλαγών για να επικυρωθεί η απαλλαγή σου. Αυτό είναι περισσότερο μια τυπική διαδικασία (δηλαδή άπαξ και σε έκριναν Ι5 στο νοσοκομείο είναι 99,9% βέβαιο ότι και η επιτροπή απαλλαγών θα το επικυρώσει).

Εγώ είναι να περάσω από το φρουραρχείο Πατρών, οπότε το πλησιέστερο στρατιωτικό νοσοκομείο είναι το 409 στη Πάτρα; Έχει γιατρό ψυχιατρικής ειδικότητας που είναι για τη πάθησή μου;
Η επιτροπή απαλλαγών σε ποιο νοσοκομείο βρίσκεται; Ισχύει ότι εξαρτάται από το τόπο γέννησής μου (Αττική) οπότε θα περάσω από το 401 νοσοκομείο στην Αθήνα;
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους σας. Νιώθω υπερβολική πίεση με αυτό το θέμα.

edit: Να προσθέσω πως είμαι εγγεγραμμένος στη στρατολογία πατρών. Από εκεί είχα περάσει περιοδεύων.

Ημ. Αποστολής: 13/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 17:30
 Καλύτερα να επικοινωνήσεις με το φρουραρχείο Πάτρας, εκτός και αν βρεθεί κάποιο παιδί που να γνωρίζει   

-------------

Ημ. Αποστολής: 17/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 16:38
Μπορω να ξεκινησω την διαδικασια αναβολης για ψυχολογικους λογους μεσω φρουραρχιου χωρις να εχω γνωματευση απο γιατρο; Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καποιο ψυχολογικο προβλημα. Το προβλημα μου ειναι οτι διαγραφομαι τον Σεπτεμβρη απο το ΤΕΙ στο οποιο φοιτω και χρειαζομαι 6 μηνες για να κανω την πρακτικη μου. Εχω ελπιδες να παρω την αναβολη χωρις να μπλεχτω με γιατρους του δημοσιου κλπ;

Ημ. Αποστολής: 20/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 18:50
ΚΑλησπέρα και από εμένα. Παιδιά είχα πάρει πριν 2 χρόνια διετή αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Τώρα που η αναβολή έληξε και μου έστειλαν το χαρτί με πετυχαίνει σε πολύ δύσκολη φάση, υποφέρω από κατάθλιψη αλλά δεν έχω πάει σε γιατρό γιατί δεν πιστεύω οτί μπορεί να βοηθηθώ από χάπια κτλ. Τι μπορώ να κάνω για να πάρω απάλλαγη χωρίς να καταταχτώ; Είμαι από Πάτμο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Ημ. Αποστολής: 20/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 19:38

Αρχικά αποστάλθηκε από ΝΙΚΟΣ

ΚΑλησπέρα και από εμένα. Παιδιά είχα πάρει πριν 2 χρόνια διετή αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Τώρα που η αναβολή έληξε και μου έστειλαν το χαρτί με πετυχαίνει σε πολύ δύσκολη φάση, υποφέρω από κατάθλιψη αλλά δεν έχω πάει σε γιατρό γιατί δεν πιστεύω οτί μπορεί να βοηθηθώ από χάπια κτλ. Τι μπορώ να κάνω για να πάρω απάλλαγη χωρίς να καταταχτώ; Είμαι από Πάτμο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

δεν νομίζω να γλιτώσεις την κατάταξη, εκτός και η Πάτμο έχε στρατολογική υπηρεσία, φρουραρχείο και στρατιωτικό νοσοκομείο

-------------

Ημ. Αποστολής: 20/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 21:23
Αν πάω στην Ρόδο όπου έχει; Δηλαδή πως θα παρουσιαστώ κ θα πάρω απαλλαγή;

Ημ. Αποστολής: 20/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 22:27

Αρχικά αποστάλθηκε από ΝΙΚΟΣ

Αν πάω στην Ρόδο όπου έχει; Δηλαδή πως θα παρουσιαστώ κ θα πάρω απαλλαγή;

έχω γράψει την διαδικασία της απαλλαγής σε παλαιότερο ποστ, αν σε συμφέρει να πας στην Ρόδο πήγαινε, εγώ πάντως νομίζω ότι μέσω στρατοπέδου θα σε βολέψει καλύτερα, τώρα για να πάρεις απαλλαγή θα χρειαστείς σίγουρα χαρτί από ψυχίατρο που να αναφέρει την πάθηση που έχεις και ότι είσαι ακατάλληλος για στράτευση

-------------

Ημ. Αποστολής: 29/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 00:01
Καταρχήν συγχαρητήρια στη κοινότητα που ενημερώνει τάχιστα τον οποιοδήποτε χρειάζεται πληροφορίες (συμπεριλαμβανομένου και εμού), παρότι πολλές φορές απαντάει στις ίδιες και ίδιες ερωτήσεις.:D

Είμαι 1.76 μέτρα, ζυγίζω 180 κιλά και παρουσιάζομαι στις 5 Μαρτίου. Για το Ι5 (Κ5 με ΔΑ) που φαίνεται να κατατάσσομαι, μπορώ να ξεμπερδέψω με το θέμα της αναβολής μέσω του φρουραρχίου; Και αν ναι, με τι χαρτιά και μέχρι πότε πρέπει να παραστώ στο φρουραρχίο για πρώτη φορά;

Απ'ότι κατάλαβα από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα, πρέπει να πάρω κάποια γνωμάτευση από γιατρό (δημόσιου ή στρατιωτικού) νοσοκομείου, που να επικυρώνει τη πάθησή μου. Εγώ πέρα από υποθυρεοειδισμό (που έχει ρυθμιστεί με φαρμακευτική αγωγή) και αυξημένη αρτηριακή πίεση, χαίρω άκρας υγείας... Τι ακριβώς πρέπει να ζητήσω από τον γιατρό να εμπεριέχει στη γνωμάτευσή του; Μήπως η καταγραφή ύψους και κιλών αρκεί στη δική μου ακραία περίπτωση;

Αφού τελικά πάρω την γνωμάτευση στα χέρια μου, έχοντας επίσης ταυτότητα και σημείωμα κατάταξης πρέπει να παραστώ στο φρουραρχίο το αργότερο την προηγούμενη από τη μέρα κατάταξης μου (δηλαδή 4 του μηνός) ή κάνω κάπου λάθος; Αυτά τα 3 έγγραφα αρκούν;

Απολογούμαι αν έγινα κουραστικός και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ημ. Αποστολής: 29/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 00:30

1. Για την αναβολή / απαλλαγή Μέσω φρουαρχείου έχω γράψει ακριβώς και αναλυτικά την διαδικασία σε προηγούμενο μήνυμα, κάτσε και διάβασε το

2. Ο γιατρός θα πρέπει να σου γράψει το ύψος και το βάρος και δίπλα τον αριθμό πάθησης που υπάρχει στο ΦΕΚ και ότι είσαι ακατάλληλος για στράτευση, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο

-------------

Ημ. Αποστολής: 29/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 03:44
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, αλλά μου είναι ακόμα ασαφή η προθεσμία για την αίτηση της αναβολής. Είναι όντως η προηγούμενη της μέρας κατάταξης (δηλαδή στη δική μου περίπτωση η 4η του Μαρτίου ημέρα Κυριακή ή η προηγούμενη εργάσιμη στις 2 Μαρτίου και μέρα Παρασκευή) ή κάτι δεν έχω καταλάβει καλά;

Ως μέρα αίτησης για αναβολή, ισχύει η μέρα που θα πάρω την Γνωμάτευση από το Φρουραρχείο ή η μέρα κατάθεσής της στο στρατολογικό γραφείο (στο Ρουφ) η οποία λογικά θα έιναι η επόμενη εργάσιμη;

Ημ. Αποστολής: 29/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 03:54

1. Μέχρι την παρασκευή

2. Το δεύτερο, εκεί ο στρατολόγος θα σε ενημερώσει ότι σε περίπου 2 εβδομάδες θα σου έρθει σπίτι ένα γράμμα που θα αναφέρει ότι καλείσαι να περάσεις από επιτροπή αναβολών / απαλλαγών η οποία θα επικυρώσει την αναβολή / απαλλαγή που πρότεινε ο στρατιωτικός γιατρός.

Εννοείται πως στο στρατολογικό γραφείο θα πας με όλα τα χαρτιά που σου δώσανε από φρουραρχείο και νοσοκομείο

-------------

Αποστολή από: bill-theo
Ημ. Αποστολής: 01/Μαρτίου/2012 ώρα 02:17
KΑλησπερα, εληξε η αναβολη μου στις 31/12/2011 οποτε λογικα θα καταταγω το μαϊο. Δυστυχως, ομως, δεν εχω τελειωσει τις σπουδες μου και θα ηθελα αναβολη ακομη ενα χρονο ωστε να μπορεσω να ολοκληρωσω τη σχολη μου. Αν ζητησω αναβολη για ψυχολογικους λογους, θα καταφερω να την παρω ευκολα; Και ηθελα να ρωτησω αν, πριν παω στο φρουραρχειο για να ζητησω την αναβολη, πρεπει να εχω παρει χαρτι απο καποιον γιατρο/δημοσιο νοσοκομειο ή θα με παραπεμψουν απο εκει σε καποιο στρατιωτικο νοσοκομειο?

Ημ. Αποστολής: 01/Μαρτίου/2012 ώρα 02:29

Κάνε τον κόπο και διάβασε την προηγούμενη σελίδα τα έχω γράψει όλα αναλυτικά...

καλό θα ήτανε να έχεις ένα χαρτί από δημόσιο γιατρό, ο στρατιωτικός γιατρός απλά αντιγράφει την βεβαίωση του δημόσιου γιατρού που προσκόμισες ως δική του διάγνωση και φεύγεις σε ένα λεπτό. Πάνω στην βεβαίωση, ο στρατιωτικός γιατρός αναγράφει την πάθηση που διέγνωσε και την αναβολή που προτείνει: Εξάμηνη, ετήσια, διετή. Το Προεδρικό Διάταγμα 133/2002 καθορίζει τι αναβολή δίνεται σε κάθε πάθηση. Η διάγνωση του ειδικού στρατιωτικού γιατρού είναι το πιο πολύτιμο χαρτί. Ό, τι γράψει αυτός, αυτό θα γίνει.

-------------

Αποστολή από: bill-theo
Ημ. Αποστολής: 01/Μαρτίου/2012 ώρα 10:28
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Σε περιπτωση, ομως, που δεν μπορεσω να βρω χαρτι απο καποιο δημοσιο νοσοκομειο, δε θα μπορεσω να παρω την αναβολη; Ειναι πολυ βασικο για μενα να καταφερω να την παρω ωστε να τελειωσω τη σχολη μου.

Αποστολή από: Mike
Ημ. Αποστολής: 01/Μαρτίου/2012 ώρα 13:41
Ενας χρονος ειναι σημαντικη αναβολη και δεν αρκει να πεις οτι εχεις ψυχολογικα προβληματα. Για τριμηνη μπορεις.

Ημ. Αποστολής: 01/Μαρτίου/2012 ώρα 16:49

Αρχικά αποστάλθηκε από bill-theo

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Σε περιπτωση, ομως, που δεν μπορεσω να βρω χαρτι απο καποιο δημοσιο νοσοκομειο, δε θα μπορεσω να παρω την αναβολη; Ειναι πολυ βασικο για μενα να καταφερω να την παρω ωστε να τελειωσω τη σχολη μου.

μέσω φρουραρχείου και χωρίς χαρτί δεν έχεις πολλές ελπίδες, χωρίς χαρτί θα πρέπει να παρουσιαστείς και εκεί ίσως σου δώσουν 1 χρόνο

-------------

Ημ. Αποστολής: 06/Μαρτίου/2012 ώρα 21:20
Αρχικά αποστάλθηκε από iraklis

Θελω να ρωτησω κατι για την διαδικασια της ΣΙ. ΑΦου παρουσιαστω στο φρουραρχειο και παω για επιτροπη αλλαγων ποτε συνεδριαζει αυτη η επιτροπη. Χανω δηλαδη την ΕΣΣΟ που πρεπει να παρουσιαστω και παω για την επομενη αν κριθω καταλληλος για στρατευση;

Καλη ερωτηση που δεν εχει απαντηθει. Εαν η επιτροπη τελικα σε κρινει καταλληλο για στατευση, ποτε υποχρεουσαι να παρουσιαστεις; Με την αμεσως επομενη ΕΣΣΟ; Ή την επομενη μερα κιολας;

Ημ. Αποστολής: 28/Μαρτίου/2012 ώρα 23:57
Καλησπέρα σε όλο το forum Είμαι αγοραφοβικός από πολύ μικρός και θέλω να αποφύγω το στρατό. Πρόσφατα πήγα σε κρατικό γιατρό ο οποίος με εξέτασε, διέγνωσε την αγοραφοβία και το έγραψε σε χαρτί μαζί με φάρμακα τα οποία παίρνω συχνά πυκνά. Αν ζητήσω παραπεμπτικό για στρατιωτικό γιατρό του δίνω απλά το χαρτί με τη διάγνωση, γράφει και τη γνωμάτευσή του και περνώ απο επιτροπή και παίρνω την αναβολή εύκολα;

Ημ. Αποστολής: 29/Μαρτίου/2012 ώρα 21:35

Αν η επιτροπή σε κρίνει κατάλληλο για στράτευση (Ι1-Ι4) Παρουσιάζεσαι ΕΚΤΟΣ ΕΣΣΟ, εντός 5 ημερών από την κοινοποίηση τη γνωμάτευσης της ΕΑ στο στρατολογικό γραφείο.

Ημ. Αποστολής: 22/Απριλίου/2012 ώρα 03:10
Καλησπέρα παιδιά.
Μου ήρθε χαρτί κατάταξης πριν λίγες μέρες (για τις 7/4 στο Π. Ν.). Έχω πάρει ήδη 2 χρόνια αναβολή για λόγους υγείας και τώρα επρόκειτο να ζητήσω απαλλαγή.
Το πρόβλημα μου είναι οτι έχω εδώ και καιρό κλείσει αεροπορικό για τις 28 Απριλίου (το ερχόμενο Σάββατο) και δε θα ήθελα να το ακυρώσω, περιμένοντας μέχρι τη βδομάδα των κατατάξεων για να πάω φρουραρχείο.
- Πιστεύετε έχω δικαίωμα να κινήσω Τη διαδικασία φρουραρχείο-401-φρουραρχείο Μέσα στην ερχόμενη Εβδομάδα Και μέχρι παρασκευή να έχω πάρει το ok για να περάσω επιτροπή απαλλαγών, ή πρέπει υποχρεωτικά να περιμένω για να πάω φρουραρχείο 5 μέρες πριν τη κατάταξη;

-ενα άλλο προβλημα είναι οτι ο γιατρός μου θα μπορεί να μου δώσει το χαρτί που χρειάζομαι, την Τετάρτη. Αν πάω τη Δευτέρα στο φρουραρχείο χωρίς το χαρτί του γιατρού μου και ζητήσω παραπεμπτικό για 401, θα μου το δώσουν;(δεδομένου οτι ήδη έχω πάρει 2χρονια αναβολή για λόγους υγείας και ότι θα προσκομίσω το χαρτί του γιατρού μου μόλις το πάρω)

Ημ. Αποστολής: 22/Απριλίου/2012 ώρα 20:37
Και τα 2 ερωτήματα σου έχουνε απαντηθεί σε προηγούμενα μηνύματα

-------------

Ημ. Αποστολής: 23/Απριλίου/2012 ώρα 03:31
Τις διάβασα και τις 4 σελίδες του thread και δε κατάλαβα. Θα δεχτούνε στο φρουραχείο να μου δώσουν αυτή τη βδομάδα Παραπεμπτικο για 401κτλ; Ή θα μου πούνε να ξαναπάω την επόμενη; Αυτό που βλέπω να επαναλαμβάνεται στις προηγούμενες απαντήσεις, είναι πως πρέπει να πάω 5 μέρες πριν τη κατάταξη.

Ημ. Αποστολής: 23/Απριλίου/2012 ώρα 04:39
Θα σου πούνε να ξανά πας την επόμενη και καλό θα ήτανε να επικοινωνήσεις με το Φρουραρχείο για να κλείσεις ραντεβού

-------------

Ημ. Αποστολής: 24/Απριλίου/2012 ώρα 13:37
Τελικά μου είπαν απο το φρουραρχείο οτι μπορώ να πάω και αυτή τη βδομάδα από τη στιγμή που πρόκειται να εξεταστω στο 401 και να ζητήσω επιτροπή απαλλαγών.

Ημ. Αποστολής: 24/Απριλίου/2012 ώρα 19:31
Και με τι χαρτί κατάταξης θα πας; Εγώ πιστεύω ότι τσάμπα θα ταλαιπωρηθείς αλλά οκ!

-------------

Ημ. Αποστολής: 08/Μαΐου/2012 ώρα 04:32
Καλησπερα και απο εμενα.
Πριν 2 μηνες πηγα στο φρουραρχειο με καποια χαρτια απο εναν γιατρο, με στειλανε 414 στη συνεχεια πισω σε αυτους οπως ειπε και ενα παλικαρι πιο πανω και τελος μου γραψανε 1 χρονο αναβολη. Εκτος αυτου σημειωσανε οτι δεν θα παρουσισατω στην επιτροπη πραγμα το οποιο επισημανα και στη στρατολογια οταν πηγα τελικως τα χαρτια μου. Εκει μου ειπανε οτι αφου δεν θα περασω επιτροπη να περιμενω χαρτι καταταξης του χρονου τετοια εποχη περιπου... Ομως πριν 1 εβδομαδα μου ηθρε χαρτι απο στρατολογια για να παρουσιαστω στην επιτροπη εντος 1 μηνος. Παω παλι στρατολογια για να δω αν εχει γινει καποιο λαθος και μου ειπανε οτι αλλαξε η αποφαση! Και πρεπει να με δουν στην επιτροπη... Μπορει να μου πει καποιος που γνωριζει τι γινεται με αυτο το θεμα; Γινεται να αλλαξουν απο μονοι τους την αποφαση ενω πριν εχουν υπογραψει-σφραγισει την αποφαση;
Επισης υπαρχει περιπτωση η επιτροπη να αλλαξει την αποφαση του γιατρου στο 414 και να ακυρωσει την αναβολη;
Οποιος γνωριζει και εχει το χρονο ας βοηθησει. Ευχαριστω

Ημ. Αποστολής: 08/Μαΐου/2012 ώρα 22:16
Και στα δύο ναι, καλώς ήρθες στην λογική του ελληνικού στρατού

-------------

Ημ. Αποστολής: 10/Μαΐου/2012 ώρα 19:20
Η μόνη επιτροπή που κρίνει τη σωματική ικανότητα είναι η Επιτροπή Απαλλαγών και ΠΟΤΕ το Φρουραρχείο. Το μόνο που κρίνει το Φρουραρχείο είναι αν μπορείς να μεταβείς στο Κέντρο κατάταξης και αν μπορείς να μεταβείς στην ΕΑ. Τίποτε άλλο. Ο 1 χρόνος αναβολής που έγραφε η γνωμάτευση του Φρουραρχείου Είναι μία απλή ανούσια ένδειξη. Προφανώς στη δική σου περίπωση το Φρουραρχείο έκρινε ότι δεν μπορείς να καταταγείς και ούτε να παρουσιαστείς στην ΕΑ. Έτσι η ΕΑ έπρεπε να εκδόσει γνωμάτευση χωρίς την αυτοπροσωπη παρουσία σου. Όμως η ΕΑ ως ανώτερη αρχή από το Φρουραρχείο Έχει το δικαίωμα να σε καλέσει για αυτοπρόσωπη εξέταση.

Ημ. Αποστολής: 11/Μαΐου/2012 ώρα 00:04
Φιλε μου το φρουραρχειο με εστειλε στο 414 οπου περασα απο γιατρο και εγραψε στη γνωματευση του οτι προτινει 1 χρονο αναβολη για αυτον και αυτον το λογο. Στη συνεχεια πηγα τη γνωματευση πισω στο φρουραρχειο οπου και γραψανε να μην μεταβω ουτε στο κεντρο καταταξης αλλα ουτε και στην επιτροπη. Ελπιζω να εγινα σαφης

Αποστολή από: nmech1984
Ημ. Αποστολής: 26/Ιουνίου/2012 ώρα 13:15
Καλημέρα σε όλους! Ρε παιδιά έχω πάρει τηλέφωνο το στρατολογικό μου γραφείο στην Τρίπολη, έχω πάρει και το φρουραρχείο της Αθήνας και δεν έχω βγάει ακόμα άκρη. Δηλαδή ήμαρτον.

Έχω πάρει ήδη 2 ετήσιες αναβολές για λόγους υγείας, Αυτές τις 2 φορές μου είχε έρθει κατάταξη για Τρίπολη αλλά δεν πήγαν στο κέντρο και πήγα τη μία φορά 3 μέρες πριν και την άλλη φορά την ίδια τη μέρα στο φρουραρχείο στην Κατεχάκη.

Τώρα λήγει η 2η αναβολή 15 Ιουλίου, πάω για τελική κρίση και είναι άγνωστο αν θα πάρω Ι5 ή όχι. Όταν έρθει το χαρτί κατάταξης πως θα λειτουργήσω; Θα πάω φρουραρχείο πάλι; Αν όχι κτλβνω ότι θα πάω στο μέρος κατάταξης. Αν πάω φρουραρχείο θα με δεχτούν; Και εν τέλει την ΕΣΣΟ του Σεπτ θα τη χάσω αν πάω φρουραρχείο ανεξαρτήτου απόφασης; Τι γίνεται δηλαδή;

Αν μπορείτε να με διαφωτίσετε λίγο, ευχαριστώ!

Ημ. Αποστολής: 26/Ιουνίου/2012 ώρα 19:02
Φιλαράκι μπες στο κόπο να διαβάσεις προηγούμενα μηνύματα, έχουμε γράψει αναλυτικά την διαδικασία μέσω Φρουραρχείου

-------------

Ημ. Αποστολής: 26/Ιουνίου/2012 ώρα 19:58
Την έχω κάνει τη διαδικασία ήδη 2 φορές. Δηλαδή θέλω να πω τη γνωρίζω τη διαδικασία. Αλλά δεν ξέρω τώρα που είναι τελική απόφαση αν θα με δεχτούν στο φρουραρχείο και κατ αυτόν τον τρόπο ανεξαρτήτου απάντησησς από επιτροπή χάσω την ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου και πάω τεςλικά Νοέμβριο σε περίπτωση που δε δεχτούν απαλλαγή. Αν μπορείτε να βοηθήσετε είμαι ευγνώμων.

Ημ. Αποστολής: 26/Ιουνίου/2012 ώρα 20:05
Μα το έχω γράψει σε προηγούμενο μήνυμα/σελίδα τι γίνεται, αν το διάβαζες θα είχες καταλάβει ότι θα σε δεχτούν, αν δεν σου δώσουν Ι5 δεν θα χάσεις καμία εσσό απλά θα μπεις Εκτός ΕΣΣΟ

-------------

Ημ. Αποστολής: 27/Ιουνίου/2012 ώρα 14:56

Μα το έχω γράψει σε προηγούμενο μήνυμα/σελίδα τι γίνεται, αν το διάβαζες θα είχες καταλάβει ότι θα σε δεχτούν, αν δεν σου δώσουν Ι5 δεν θα χάσεις καμία εσσό απλά θα μπεις Εκτός ΕΣΣΟ

Δηλαδή θα χάσω την βασική εκπαίδευση και δε θα πάω κέντρο; Έχ ωδιαβάσει όλο το νήμα και έχω μπερδευτεί ακόμα περισσότερο!
Είδα ότι οι εξ αναβολής για λόγους υγείας παρουσιάζονται περίπου καμια εβδομάδα νωρίτερα σε συγκεκριμένες ημερομηνίες που βγαίνουν μαζί με τις κανονικές.

Θα πάω λοιπόν 1 εβδομάδα νωρίτερα που μου λέει να πάω στο κέντρο και αντί του κέντρου θα πάω στο φρουραρχείο-νοσοκομ-φρουραρχείο; Και θα περιμένω μετά ΕΑ;

Δηλαδή απότι καταλαβαίνω με καλούν νωρίτερα ώστε με τη διαδικασία της ΕΑ να προλάβω τους νεοσσύλεκτους κανονικής κατάταξης στο κέντρο;

Σόρρυ που κουράζω αλλά έχω μπερεδευτεί πλήρως και ρωτάω γιατί πρέπει να μιλή σω στη δουλειά που είμαι. Ευχαριστώ και πάλι.

Ημ. Αποστολής: 27/Ιουνίου/2012 ώρα 19:31
Μα σε αυτό το θέμα δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη για την κατάταξη, εδώ γράφουμε για άλλο πράγμα

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=9910" >Τι σημαίνει στράτευση εκτός ΕΣΣΟ;

Αρχικά αποστάλθηκε από nmech1984

Θα πάω λοιπόν 1 εβδομάδα νωρίτερα που μου λέει να πάω στο κέντρο και αντί του κέντρου θα πάω στο φρουραρχείο-νοσοκομ-φρουραρχείο; Και θα περιμένω μετά ΕΑ;

Δηλαδή απότι καταλαβαίνω με καλούν νωρίτερα ώστε με τη διαδικασία της ΕΑ να προλάβω τους νεοσσύλεκτους κανονικής κατάταξης στο κέντρο;

όλοι όσοι προέρχονται από αναβολές για λόγους υγείας καλούνται νωρίτερα, το αν θα προλάβεις τους νεοσσύλεκτος δεν έχει σημασία

-------------

Ημ. Αποστολής: 27/Ιουνίου/2012 ώρα 20:22
’ρα θα με καλέσουν νωρίτερα και κάνοντας τη διαδικασία με φρουραρχείο αναμένοντας την ΕΑ, αν κριθώ στρατεύσιμος, παίζει τελικά να μπώ αργότερα και από τους κανονικούς, σωστά;

Ξέρω ότι κουράζω αλλά δουλεύω σε ξένη εταιρία και πρέπει αν τα έχω πολύ καλα οργανωμένα στο μυαλό μου γτ δνε κλβνουν το τι γίνεται στον ελληνικό στρατό. Συτγνώμη και ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου.

Ημ. Αποστολής: 27/Ιουνίου/2012 ώρα 20:27
Σωστά

-------------

Ημ. Αποστολής: 28/Ιουνίου/2012 ώρα 17:29

Σωστά
1000 Ευχαριστώ!:)

Ημ. Αποστολής: 05/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 14:43

Συμφέρει να κάνεις τη διαδικασία για απαλλαγή μέσω φρουραρχείου ή να πας στο κέντρο κατάταξης;

Αποστολή από: geo_r_g_e
Ημ. Αποστολής: 22/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 14:41
Μένω Αθήνα, έχω αναβολή λόγω σπουδών μέχρι 31-12-2012.
την διαδικασία αναβολής (για ψυχολογικούς λόγους) την ξεκινάω όταν μου έρθει το χαρτί κατάταξης;(από το νέο έτος δηλαδή.) ή πρέπει να κάνω κάτι μέχρι τις 31-12-2012 που λήγει η αναβολή μου; Ευχαριστώ

Ημ. Αποστολής: 22/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 19:06
Στο φρουραρχείο θα πας 5 ημέρες πριν την κατάταξη σου

-------------

Αποστολή από: alexandridis125
Ημ. Αποστολής: 19/Οκτωβρίου/2012 ώρα 00:58
Γειά σας. Επιθυμώ να με πληροφορήσετε για το πόσο καιρό κάνει να έρθει το χαρτί κατατάξεως απο την στρατολογία στην αστυνομία, γιατί θέλω να πάω στο φρουραρχείο να πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους επειδή σύμφωνα με τον ψυχοθεραπευτή του Δρομοκαείτειου ψυχιατρικού νοσοκομείου που με παρακολουθεί πάσχω απο συναισθηματική ψύχωση και δεν έχω την κατάλληλη ψυχολογία να πάω στην κατάταξη. Απο το SITE της στρατολογίας είμαι υπόχρεως για κατάταξη στις 5-11-2012 στο κέντρο εκπαιδεύσεως ανεφοδιασμού και μεταφορών (Σπάρτη). Επίσης ο στρατός μου είχε δώσει αναβολή ψυχικής υγείας για ένα χρόνο η οποία έληξε στήν 1-9-2012. Σύμφωνα με την δική σας προσωπική γνώμη έχω ελπίδες να μου δώσει ο στρατιωτικός γιατρός αναβολή για ένα ακόμη χρόνο?

Ημ. Αποστολής: 19/Οκτωβρίου/2012 ώρα 01:16
http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=1069" >Σημείωμα κατάταξης
http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=1025" >Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Με λίγο ψάξιμο θα τα έβρισκες όλα.

Ημ. Αποστολής: 23/Οκτωβρίου/2012 ώρα 16:10
Παρουσιάζομαι τον Νοέμβρη και θέλω να ξεκινήσω διαδικασίες απαλλαγής για παθολογικούς λόγους μέσω Φρουραρχείου, για να αποφύγω τη μετάβαση στο ΚΕΝ. Αυτή την εποχή ζω στην Αθήνα, αλλά είμαι γραμμένος στη Στρατολογία Μυτιλήνης, αφού η Στρατολογίας Χίου που ήμουνα γραμμένος πριν έχει καταργηθεί. Γνωρίζετε αν μπορώ να ακολουθήσω την προβλεπόμενη διαδικασία από το Φρουραρχείο της Αθήνας ή θα χρειαστεί να τρέχω στη Μυτιλήνη;

Ημ. Αποστολής: 23/Οκτωβρίου/2012 ώρα 19:21
Επικοινώνησε με ένα από τα δύο Φρουραρχεία.

-------------

Αποστολή από: ilias_87
Ημ. Αποστολής: 23/Οκτωβρίου/2012 ώρα 22:11
Αρχικά αποστάλθηκε από takis85

Παρουσιάζομαι τον Νοέμβρη και θέλω να ξεκινήσω διαδικασίες απαλλαγής για παθολογικούς λόγους μέσω Φρουραρχείου, για να αποφύγω τη μετάβαση στο ΚΕΝ. Αυτή την εποχή ζω στην Αθήνα, αλλά είμαι γραμμένος στη Στρατολογία Μυτιλήνης, αφού η Στρατολογίας Χίου που ήμουνα γραμμένος πριν έχει καταργηθεί. Γνωρίζετε αν μπορώ να ακολουθήσω την προβλεπόμενη διαδικασία από το Φρουραρχείο της Αθήνας ή θα χρειαστεί να τρέχω στη Μυτιλήνη;

χρειαζεται να πας στο αστυνομικο σου τμημα και να κανεις μια υπευθυνη δηλωση, οτι εισαι κατοικος αθηνων. Μετα πας Με αυτην φρουραρχειο αθηνας και εισαι ενταξει.

Ημ. Αποστολής: 24/Οκτωβρίου/2012 ώρα 03:08
Αρχικά αποστάλθηκε από ilias_87

χρειαζεται να πας στο αστυνομικο σου τμημα και να κανεις μια υπευθυνη δηλωση, οτι εισαι κατοικος αθηνων. Μετα πας Με αυτην φρουραρχειο αθηνας και εισαι ενταξει.

Όταν λέμε αστυνομικό τμήμα εννοούμε εκεί που είμαι δημότης ή στην περιοχή που μένω στην Αθήνα;

Ημ. Αποστολής: 24/Οκτωβρίου/2012 ώρα 06:48

Όταν λέμε αστυνομικό τμήμα εννοούμε εκεί που είμαι δημότης ή στην περιοχή που μένω στην Αθήνα;

στην περιοχη που μενεις και θα δηλωσεις ως κατοικια στην υπευθυνη δηλωση.

Αποστολή από: alexandridis125
Ημ. Αποστολής: 25/Οκτωβρίου/2012 ώρα 15:28
Γεια σας. Μου είρθε το χαρτί κατατάξεως απο την αστυνομία και έκλεισα ραντεβού για φρουραρχείο την παρασκευή 2-11-2012 για να πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Επειδή όμως ήταν να παρουσιαστώ στις 5-11-2012 στην Σπάρτη και 3 με 4 του Νοέμβρη πέφτει Σαββατοκύριακο αν δεν προλάβω μετά απο το φρουραρχείο να καταθέσω τα έγγραφα στην στρατολογία πότε θα έχω την δυνατότητα να τα καταθέσω για να μην έχω φόβο να ανακηρηχθώ ανυπότακτος?

Ημ. Αποστολής: 25/Οκτωβρίου/2012 ώρα 19:04
Αν δεν προλάβεις που το θεωρώ απίθανο, παίρνεις τηλέφωνο στην στρατολογία που ανήκεις και τους ενημερώνεις.

-------------

Ημ. Αποστολής: 25/Οκτωβρίου/2012 ώρα 21:20
Αρχικά αποστάλθηκε από alexandridis125

Γεια σας. Μου είρθε το χαρτί κατατάξεως απο την αστυνομία και έκλεισα ραντεβού για φρουραρχείο την παρασκευή 2-11-2012 για να πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Επειδή όμως ήταν να παρουσιαστώ στις 5-11-2012 στην Σπάρτη και 3 με 4 του Νοέμβρη πέφτει Σαββατοκύριακο αν δεν προλάβω μετά απο το φρουραρχείο να καταθέσω τα έγγραφα στην στρατολογία πότε θα έχω την δυνατότητα να τα καταθέσω για να μην έχω φόβο να ανακηρηχθώ ανυπότακτος;
εσυ δεν καταθετεις καποιο εγγραφο και δεν ενημερωνεις κανεναν. Υπηρεσιες του στρατου ειναι θα συνενοηθουν μεταξυ τους. Αλλωστε δεν προκειται αν σ δωσουν καποιο χαρτι για να καταθεσεις. Αν ειναι για αναβολη πας φρουραρχειο, σε στελνουν στο νοσοκομειο πεντελης στους γιατρους, γυρνας φρουραρχειο και πηρες την αναβολη σου και τελος. Αν ειναι για απαλλαγη (κοινως εχεις παρει 2 χρονια αναβολης πρωτα), κανεις την ιδια διαδικασια και περιμενεις ειδοποιηση για να περασεις μετα απο κανα μηνα απο την επιτροπη απαλλαγων.
Τουλαχιστον πριν 3-4 χρονια που ειχα παει ε τον αδερφο μου, αυτη ηταν η διαδικασια.

Ημ. Αποστολής: 25/Οκτωβρίου/2012 ώρα 21:26
Έχει αλλάξει η διαδικασία, όπως και να έχει σε ευχαριστούμε που δίνεις πληροφορίες

Σε περίπτωση αναβολής/απαλλαγής το Φρουραρχείο θα σου δώσει ένα νέο έγγραφο το οποίο πρέπει να προσκομίσεις στο Στρατολογικό σου Γραφείο

-------------

Ημ. Αποστολής: 22/Νοεμβρίου/2012 ώρα 20:14
Γεια σας,
Σημερα περασα απο την επιτροπη απαλλαγων για την τελικη κριση (ψυχολογικο) Και η απαντηση τους ητανε οτι θα πρεπει να παω στο στρατοπεδο και να νοσηλευτω.
Επειδη παθαινω φοβερες κρισεις πανικου και δεν υπαρχει περιπτωση να παω στο στρατοπεδο μπορω να ξανακανω την διαδικασια φρουραρχειο κτλ; Εχω κανονικα γνωματευση απο ψυχιατρο

Αποστολή από: geo_r_g_e
Ημ. Αποστολής: 22/Νοεμβρίου/2012 ώρα 22:48
Τι ακριβώς πρόβλημα έχεις;
Παίρνεις κάποια φάρμακα;

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου