Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2 3 27>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Antonisss45 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 06/Οκτωβρίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 27
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Antonisss45 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες
    Αποστολή: 01/Νοεμβρίου/2020 ώρα 21:32
Παιδιά καλησπέρα, είμαι ΟΒΑ στο ΠΝ τώρα εδώ και 3 μήνες, αλλά σκέφτομαι να παραιτηθώ για να μπω σε ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ των συνοριοφυλάκων... Ξερεται εάν παραιτηθώ να ΕΧΩ το δικαίωμα σε προκυρηξεις της ΕΛ ΑΣ ;
Επιστροφή στην κορυφή
greenalexyo Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 11/Ιανουαρίου/2015
Πόντοι: 197
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση greenalexyo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2020 ώρα 10:49
Αρχικά αποστάλθηκε από Τσουκαλάς Τσουκαλάς Έγραψε:

περνανε το κανονικό κεαπ;
αν βάλεις βύσμα μπορεί κάποιος να πάρει βαθμό;
Δεν υπάρχει βαθμολογική εξέλιξη για τους ΟΒΑ.
Όσο για τα σχολεία, περνάνε κανονικά.
Επιστροφή στην κορυφή
Nickk Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 20/Σεπτεμβρίου/2020
Πόντοι: 25
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nickk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2020 ώρα 18:18
Αρχικά αποστάλθηκε από Dimitris-96 Dimitris-96 Έγραψε:

Με εν διαφέρει να μπο οβα δεν είμαι.
Μισθολογικά και υπηρεσιακά πως είναι;
Ευχαριστώ
Ακριβώς όπως ήταν και κατά τη διάρκεια της θητείας σου. Όταν δεν έχεις υπηρεσία, είσαι ελεύθερος, από την παύση εργασίας και μετά.
Επιστροφή στην κορυφή
Dimitris-96 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 14/Σεπτεμβρίου/2020
Πόντοι: 23
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Dimitris-96 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2020 ώρα 03:23
Με εν διαφέρει να μπο οβα δεν είμαι.
Μισθολογικά και υπηρεσιακά πως είναι;
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Τσουκαλάς Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Τσουκαλάς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2019 ώρα 12:57
μπορείς να μου απαντήσεις και στα προηγούμενα;
Επιστροφή στην κορυφή
ARN Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 12/Μαΐου/2018
Πόντοι: 475
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ARN Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2019 ώρα 00:43
Αρχικά αποστάλθηκε από Τσουκαλάς Τσουκαλάς Έγραψε:

αυτή των ειδικών δυνάμεων μήπως έχουν παραπάνω άδειες από τους υπόλοιπους;
Για προεκλογικά θα το λένε

Τις ίδιες έχουν
Επιστροφή στην κορυφή
Τσουκαλάς Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Τσουκαλάς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαρτίου/2019 ώρα 23:59
περνανε το κανονικό κεαπ?
αν βάλεις βύσμα μπορεί κάποιος να πάρει βαθμό;
Επιστροφή στην κορυφή
Τσουκαλάς Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Τσουκαλάς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαρτίου/2019 ώρα 13:03
αυτή των ειδικών δυνάμεων μήπως έχουν παραπάνω άδειες από τους υπόλοιπους;
Για προεκλογικά θα το λένε
Επιστροφή στην κορυφή
ARN Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ARN Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαρτίου/2019 ώρα 11:56
Ας ψηφιστεί πρώτα και μετά βλέπουμε τι θα ισχύσει, δεν χρειάζεται να λέμε αερολογίες , Υπομονή.
Η κανονική άδεια είναι όταν βάζεις πάνω από 5 μέρες, η μικρας είναι κάτω από 5 μέρες.
Για παράδειγμα αν θέλω να λείψω αύριο κ μεθαύριο θα ζητήσω 2 μέρες μικρας διαρκειας, αν θέλω να λείψω μια βδομάδα θα ζητήσω 7 μέρες κανονικής άδειας

Επιστροφή στην κορυφή
Τσουκαλάς Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Τσουκαλάς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαρτίου/2019 ώρα 20:17
έχω από τον Ιούνιο του 2018 που έχω απολυθεί
για να κάνουν αυτό το νομοσχέδιο μάλλον δεν θα βγάλουν καθόλου για εποπ
η μικρας διάρκειας τι διαφορετικό έχει από την κανονική; περνουν και άδειες παραμεθωριου όπως οι φαντάροι;
και αν αλλάξει το νομοσχέδιο και κάνουμε μεταταξη θα αλλαχτεί η ειδικότητα;
Επιστροφή στην κορυφή
ARN Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ARN Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαρτίου/2019 ώρα 14:15
Παιδιά τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Όπως απολύθηκες στην θητεία σου συνεχίζεις από εκεί που ήσουν για άλλα 3 χρόνια, συνεπώς θα είσαι ίδιο όπλο ίδια ειδικότητα. Προς το παρών δεν μπορείς να πας ειδικές δυνάμεις, βέβαια ετοιμάζεται νομοσχέδιο στο οποίο θα αλλάξουν πολλά πράγματα για τους οβα, μέσα σε αυτό είναι κ ότι άτομα που δεν ήταν ειδικές δυνάμεις θα τους δίνετε η δυνατότητα να μπορούν να υπηρετήσουν στις ΕΔ. (αυτό είναι ανεπίσημο, μένει να ψηφιστεί )
Άδειες έχεις 30 μέρες κανονική άδεια και 10 μέρες μικρας διάρκειας, σύνολο 40.
Απαλλαγές παίρνεις κανονικά.

Υγ για να συμμετάσχει κανείς σε διαγωνισμό οβα θα πρέπει να έχει απολυθεί έως και 3 χρόνια.
Επιστροφή στην κορυφή
Τσουκαλάς Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Τσουκαλάς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαρτίου/2019 ώρα 00:15
θα έχουμε κανονικά 40μερες άδειας, απαλλαγές;
ειδικότητα την ίδια που είχαμε στην θητεία ή θα μας δώσουν άλλη; μπορώ μα αλλάξω αν θέλω;
Επιστροφή στην κορυφή
Τσουκαλάς Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Τσουκαλάς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2019 ώρα 18:11
Αρχικά αποστάλθηκε από ARN ARN Έγραψε:

Δεν χρειάζεται να συνεννοηθείς με τον διοικητή σου, το μόνο που μπορείς να κανονίσεις με τον διοικητή είναι μήπως υπάρχει ξεχωριστός ελεύθερος θάλαμος για να μένεις ξεχωριστά από τους φαντάρους, συνήθως βρίσκεται ακόμα κ αυτή η λύση.
Δεν ισχύει αυτό που άκουσες με τα σχολεία, πας σε όλα κανονικά

φαντάζομαι σκηνή που θα κάνει μόλις του το πω, θα μου πει αν θέλω τίποτα τζακούζι
εγώ απολύθηκα από πεζικο θα μπορώ να πάω στις ειδικές δυνάμεις ή στην αεροπορία στρατού;
Επιστροφή στην κορυφή
Eric Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Eric Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2019 ώρα 17:37
Παιδιά δεν αξίζει οβα.. Προσπαθήστε να δώσετε πανελληνιες η μάθετε καμία τέχνη οι οβα είναι εργασιακή εκμετάλλευση
Επιστροφή στην κορυφή
ARN Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ARN Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2019 ώρα 16:59
Δεν χρειάζεται να συνεννοηθείς με τον διοικητή σου, το μόνο που μπορείς να κανονίσεις με τον διοικητή είναι μήπως υπάρχει ξεχωριστός ελεύθερος θάλαμος για να μένεις ξεχωριστά από τους φαντάρους, συνήθως βρίσκεται ακόμα κ αυτή η λύση.
Δεν ισχύει αυτό που άκουσες με τα σχολεία, πας σε όλα κανονικά
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2 3 27>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com