Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 9 1011 12 13>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
metallic Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση metallic Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2010 ώρα 00:16
Καλησπερα σας. μηπως καποιος μπορει να μου δωσει τα φωτα του ; ειμαι 27 χρονων, εχω υπηρετησει (φανταροσ) με ι4 (ειχα δισκοπαθεια) αλλα μετεπειτα εκανα εγχειρηση στη μεση μου και επιδιορθωθηκε το προβλημα. εχω πτυχειο οικονομικης σχολης (τει) ,lower στα αγγλικα,ecdl expert στη πληροφορικη και 3 χρονια προυπηρεσια σε λογιστηριο καποιας εταιριας. μπορω με καποιον τροπο να μπω μονιμος στον στρατο; επηρεαζει το οτι ειχα ι 4 ; ειμαι μεγαλος για να καταταχτω; σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Επιστροφή στην κορυφή
laios Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 15/Ιουλίου/2010
Status: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 274
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση laios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2010 ώρα 02:43
Μεγαλε το ι4 πειραζει πολυ. Το οριο, αν προκυρηχθουν θεσεις για επ. Οπ ειναι τα 28. Για περισσοτερες πληροφοριες ρωτα στο στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Tatis Δες τη Λίστα
Απολυμένος
Απολυμένος

Μέλος από: 10/Ιουλίου/2013
Θέση: Πολιτης
Πόντοι: 9
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Tatis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουλίου/2013 ώρα 15:23
Παιδια θελω να μπω στις ειδικες δυναμεις μεσω ΕΠΟΠ αφου τελειωσω την θητεια ου και για να το κανω αυτο πρεπει να ειμαι Ι1
Οταν ημουν 6 χρονων εκανα εγχειρηση ανοιχτηκ καρδιας. Τωρα ειμαι καλα και δεν εχω κανενα προβλημα αλλα εχουν παραμεινει τα ραμματα. Επισης ειχατε παλαιοτερα οστεοχονδριτιδα στο γονατο (ειναι μια παθηση του γονατου οταν το υπερκουραζεις-υπεργυμναζεις)
Με αυτα τα 2 πραγματα θα με βγαλουν Ι1 ή θα με πανε Ι2-3;
Επιστροφή στην κορυφή
anaktas Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 31/Μαΐου/2013
Πόντοι: 317
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση anaktas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουλίου/2013 ώρα 17:52
Αρχικά αποστάλθηκε από Tatis Tatis Έγραψε:

Παιδια θελω να μπω στις ειδικες δυναμεις μεσω ΕΠΟΠ αφου τελειωσω την θητεια ου και για να το κανω αυτο πρεπει να ειμαι Ι1
Οταν ημουν 6 χρονων εκανα εγχειρηση ανοιχτηκ καρδιας. Τωρα ειμαι καλα και δεν εχω κανενα προβλημα αλλα εχουν παραμεινει τα ραμματα. Επισης ειχατε παλαιοτερα οστεοχονδριτιδα στο γονατο (ειναι μια παθηση του γονατου οταν το υπερκουραζεις-υπεργυμναζεις)

τα σημαδια εφοσον δεν ειναι πολυ μεγαλα δεν θα σου δημιουργησουν προβλημα. Οσο για την οστεοχονδριτιδα που λες αν δεν σε ταλαιπωρει τωρα εισαι οκ, αν ομως το γονατο σου σε ποναει ακομα, λογιζοντας και τις ωρες τρεξιματος στις ειδικες δυναμεις πιθανον να υπαρχει θεμα

Amat victoria curam
Επιστροφή στην κορυφή
Tatis Δες τη Λίστα
Απολυμένος
Απολυμένος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Tatis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουλίου/2013 ώρα 23:18
Αρχικά αποστάλθηκε από anaktas anaktas Έγραψε:

τα σημαδια εφοσον δεν ειναι πολυ μεγαλα δεν θα σου δημιουργησουν προβλημα. Οσο για την οστεοχονδριτιδα που λες αν δεν σε ταλαιπωρει τωρα εισαι οκ, αν ομως το γονατο σου σε ποναει ακομα, λογιζοντας και τις ωρες τρεξιματος στις ειδικες δυναμεις πιθανον να υπαρχει θεμα

Βασικα ειμαι μικρος ακομα 14 χρονων ειμαι και σε 4-5 χρονια κανω θητεια. Τωρα οποτε το ζοριζω σε πολλα βαθια καθισματα οταν σταματαω ποναει λογικα ξεκουραση θελει γιατι το προβλημα παρουσιαστηκε πριν 3-4 χρονια...
Επιστροφή στην κορυφή
anaktas Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση anaktas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουλίου/2013 ώρα 01:18

Βασικα ειμαι μικρος ακομα 14 χρονων ειμαι και σε 4-5 χρονια κανω θητεια. Τωρα οποτε το ζοριζω σε πολλα βαθια καθισματα οταν σταματαω ποναει λογικα ξεκουραση θελει γιατι το προβλημα παρουσιαστηκε πριν 3-4 χρονια...

Κοίτα γιατρός δεν είμαι, αλλά εφόσον το πρόβλημα παραμένει πρέπει να κοιτάξεις. Τώρα τί να σου πώ, δεν ξέρω άν θα αναρρώσει το γόνατό σου (μην απελπίζεσαι, είσαι ακόμη μικρός, πάνω στήν ανάπτυξη... ) Μέχρι να κάνεις τα χαρτιά σου για ΕΠΟΠ όμως να θυμάσαι ότι δέν είναι και το καλύτερο να πονάει, διότι όπως σου είπα στις ειδικές δυνάμεις, όχι απλώς θα κάνεις... Θα λιώσεις στα καθίσματα και γενικά στήν γυμναστική, οπότε σκέψου το.
Amat victoria curam
Επιστροφή στην κορυφή
Tatis Δες τη Λίστα
Απολυμένος
Απολυμένος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Tatis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουλίου/2013 ώρα 17:10

Κοίτα γιατρός δεν είμαι, αλλά εφόσον το πρόβλημα παραμένει πρέπει να κοιτάξεις. Τώρα τί να σου πώ, δεν ξέρω άν θα αναρρώσει το γόνατό σου (μην απελπίζεσαι, είσαι ακόμη μικρός, πάνω στήν ανάπτυξη... ) Μέχρι να κάνεις τα χαρτιά σου για ΕΠΟΠ όμως να θυμάσαι ότι δέν είναι και το καλύτερο να πονάει, διότι όπως σου είπα στις ειδικές δυνάμεις, όχι απλώς θα κάνεις... Θα λιώσεις στα καθίσματα και γενικά στήν γυμναστική, οπότε σκέψου το.

Θα αρκεστω στα λογια σου... Ειμαι ακομα διατεθιμενος να κανω κι εγχειριση αμα συνεχιστει το προβλημα στο γονατο γιατι το να μπω στις ΕΔ ειναι κατι που το θελω πολυ!
Επιστροφή στην κορυφή
panos2171 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 13/Απριλίου/2011
Πόντοι: 413
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση panos2171 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουλίου/2013 ώρα 17:18
AΦού είσαι ακόμα 14 και θες τόσο πολύ να μπεις στο στρατό μπορείς να αρχίσεις να βάζεις βάσεις στο διάβασμά σου ώστε να μπεις με πανελλήνιες. Οι προκηρύξεις των ΕΠΟΠ είναι κάτι αβέβαια, σίγουρα έχεις χρόνια μπροστά σου ώστε να ελπίζεις πως κάποια στιγμή θα πάρουν αλλά το να προσπαθήσεις να μπεις σε κάποια παραγωγική σχολή είναι πολύ καλύτερο.
Επιστροφή στην κορυφή
anaktas Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση anaktas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουλίου/2013 ώρα 17:24

Θα αρκεστω στα λογια σου... Ειμαι ακομα διατεθιμενος να κανω κι εγχειριση αμα συνεχιστει το προβλημα στο γονατο γιατι το να μπω στις ΕΔ ειναι κατι που το θελω πολυ!

Φαίνεται ότι, παρά το μικρό της ηλικίας σου, έχεις αρκετή θέληση, πράγμα σημαντικό για την ζωή μέσα στις ειδικές δυνάμεις. Σου εύχομαι τα καλύτερα και ελπίζω να σε πετύχω πουθενά, οντας εγώ υποψήφιος για την ΣΣΕ φέτος. Συνέχισε την γυμναστική και την προσπάθειά σου και θα πετύχεις!
Amat victoria curam
Επιστροφή στην κορυφή
τολης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση τολης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 14:10
Αν στον στρατο ηταν καποιος ι4 λογο κιλων κ τωρα τα εχει χασει μπορει να κανει αιτηση να γινει επ. Οπ; Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Πόντοι: 10459
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 15:59
Πρέπει να κάνει επανεξέταση και αλλαγή Σωματικής Ικανότητας.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Πόντοι: 9471
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 00:40
Αρχικά αποστάλθηκε από τολης τολης Έγραψε:

Αν στον στρατο ηταν καποιος ι4 λογο κιλων κ τωρα τα εχει χασει μπορει να κανει αιτηση να γινει επ. Οπ; Ευχαριστω

Όπως πολύ σωστά σου γράφει και ο Nassos θα πρέπει να κάνεις αλλαγή σωματικής ικανότητας.

Οι προκηρύξεις για ΕΠΟΠ απευθύνονται σε Ι1 ή Ι2 (κάποιες) το πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
Διασωστης31 Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 08/Ιανουαρίου/2015
Status: Online
Πόντοι: 1243
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Διασωστης31 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιανουαρίου/2015 ώρα 22:06
Παιδια εγω υπηρετω αυτη τη στιγμή αλλα θα παρω αναβολη για προσωπικούς λόγους, δε πασχω απο τίποτα ομως το παραπεμπτικο θα γράφει αγχος και παραμενω κανονικα Ι1.
Θα μπορω να δηλωσω σε προκήρυξη; επηρεάζει η αναβολή;
Ειδικες δυνάμεις θα με δεχτουν;
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Πόντοι: 9471
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2015 ώρα 15:32
Σε προκηρύξεις Επαγγελματιών Οπλιτών δέχονται Οπλίτες που έκαναν την θητεία τους είτε ως Ι1 ή ως Ι2 (συγκεκριμένες ειδικότητες).

Για ειδικότητες που αφορούν τις Ειδικές Δυνάμεις εννοείται πως θα πρέπει να ήσουν Ι1 για να σε δεχτούν.

Οι αναβολές κλπ είναι άλλο κεφάλαιο και δεν επηρεάζουν την συμμετοχή σου σε ενδεχόμενη προκήρυξη για ΕΠ. ΟΠ!
Επιστροφή στην κορυφή
θαν12 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση θαν12 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2015 ώρα 18:03
Με απολυσαν ως ι3 στη μονιμοποιηση, εκανα εφεση και δεν την δεχτηκαν τι μπορωνα κανω; Να το ξανακυνηγησω; Ειμαι υγειεστατως, καναν λαθως?
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 9 1011 12 13>