Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 22 2324 25 26 31>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Konstantinos_ Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 06/Μαρτίου/2015
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 256
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Konstantinos_ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2015 ώρα 18:16
Θα πάρεις δρόμο μόνο αν δεν έχεις βύσμα που απ' ό'τι καταλαβαίνω δεν έχεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Μανωλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Μανωλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2015 ώρα 19:48
Αρχικά αποστάλθηκε από Konstantinos_ Konstantinos_ Έγραψε:

Θα παρω δρομο στα αλεξιπτωτα η στις ειδικες δυναμεις γενικα;
Επιστροφή στην κορυφή
Αριστοτέλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Αριστοτέλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουλίου/2015 ώρα 15:11
Είναι η περίπτωση του γιατρού που θα σου τύχη. Μην απογοητεύεσαι. Δράση μπορείς να βρεις και στο ΤΕΝΞ (Τάγμα Εκκαθάρισης Ναρκοπεδίων Ξηράς) που και εκεί απ'όσον γνωρίζω πας εθελοντικά. Είναι και αυτή επίλεκτη μονάδα. Από αυτήν έχουν σταλεί στο Αφγανιστάν Έλληνες στο παρελθόν.
Επιστροφή στην κορυφή
3η ΜΑΛ Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 05/Απριλίου/2015
Πόντοι: 127
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση 3η ΜΑΛ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2015 ώρα 08:47
Γεια σας παιδια, ηθελα να ρωτησω, ποσα ΣΒΕΑ πραγματοποιουνται σε ενα χρονο; Ειναι πχ ανα δυο μηνες;
Επισης, επειδη παρουσιαζομαι Σεπτεμβριο πεζικο, αν περασω με το καλο αθληματα για αλεξιπτωτα, σε ποσο καιρο θα εχω παρει πρασινο μπερε απο ΜΑΛ; Νοεμβριο;
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Επιστροφή στην κορυφή
ΔΕΑ_2αμαλ Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2014
Πόντοι: 487
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ΔΕΑ_2αμαλ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2015 ώρα 11:18
Αρχικά αποστάλθηκε από Konstantinos_ Konstantinos_ Έγραψε:

Μη διασπειρεις ανοησιες και ανακριβειες για θεματα για τα οποια δεν εχεις γνωση και αρα αποψη. Προ ημερων δε παρουσιαστηκες στη σχολη δοκιμων ΠΒ; Τι σχεση εχεις με τα αλεξιπτωτα; Ας αναλαβει η διαχειριση, μιλαμε για 250 μηνυματα με τα 5 να ειναι ουσιωδη. Στο φιλο με το ιατρικο θεμα, μην απογοητευεσαι, προχωρα κανονικα, αν θες εμπεριστατωμενη απαντηση επειδη δεν υπαρχει γιατρος εδω, κανε ενα τηλεφωνο στη ΔΕΔ ή στο 401 να σε συνδεσουν με το καρδιολογικο και κανε την ερωτηση σου. Στον 3η ΜΑΛ, περιπου 20 μερες κραταει η εκπαιδευση νεοσυλλεκτου, κανα μηνα ακομα τα ΤΠΕΝ, αρα Θεου θελοντος στους 2 μηνες χονδροειδως θα εχεις το μπερε. Για το ποσα ΣΒΕΑ γινονται σε ετησια βαση δε νομιζω πως υπαρχει παγια απαντηση, καποια ΣΒΕΑ τραβανε καταφανως περισσοτερο λογω καιρικων συνθηκων. Επι παραδειγματι το ΣΒΕΑ πριν απο αυτο που παρακολουθησα εγω, κρατησε 13 εβδομαδες. Κατα προσεγγιση να επιχειρησω μια απαντηση,4-5 ΣΒΕΑ το χρονο
Επιστροφή στην κορυφή
Vasil_sxal Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 14/Αυγούστου/2015
Πόντοι: 2
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Vasil_sxal Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2015 ώρα 23:42
Υπαρχει περιπτωση απο δεα να παω αλεξιπτωτα ;

Επιστροφή στην κορυφή
ΔΕΑ_2αμαλ Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2014
Πόντοι: 487
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ΔΕΑ_2αμαλ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Αυγούστου/2015 ώρα 09:51
Φυσικα υπαρχει και αναλογως των υπηρεσιακων αναγκων, αυτο μπορει να ειναι ευκολο ή δυσκολο. Στη σειρα μου,3 ατομα πηραμε μεταθεση για αλεξιπτωτα, ο ενας κοπηκε στη Ρεντινα. Στην επομενη σειρα 16 ατομα πηραν μεταθεση για αλεξιπτωτα, περιπου το 1/3 των επιλεχθεντων.8 και 8 σε καθε μοιρα
Επιστροφή στην κορυφή
νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 01:32
Γειά σας κομάντος. Μια ερωτηση. Αν παρουσιαστώ 1 μαλ μπορώ να παω στην 2μαλ με σκοπο να υπηρετησω εκει ; Θελω αθηνα οχι κρητη για να ειμαι κοντα (εξοδα κτλ)
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 12:01
Αρχικά αποστάλθηκε από νικος νικος Έγραψε:

Γειά σας κομάντος. Μια ερωτηση. Αν παρουσιαστώ 1 μαλ μπορώ να παω στην 2μαλ με σκοπο να υπηρετησω εκει ; Θελω αθηνα οχι κρητη για να ειμαι κοντα (εξοδα κτλ)

Ε όχι δεν γίνεται, τι να ζητήσεις, στο στρατό πηγαίνεις, χωρίς βύσμα αυτά τα ξεχνάς.

Επιστροφή στην κορυφή
ThEo.Kou Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 06/Ιανουαρίου/2016
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ThEo.Kou Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιανουαρίου/2016 ώρα 16:14
Γειας σας παιδια Αρχικα να αναφερω οτι ειμαι λιγο ασχετος με τα του στρατου.. Θελω να παω στρατο αλεξιπτωτα και θελω να μαθω: Ποτε και που το δηλωνω αυτο; Θελει βυσμα για να μπω; Θελει βυσμα για να παω αθηνα; (Εγω ειμαι απο θεσσαλονικη) Και γενικα πως ειναι τα πραγματα εκει μεσα; δυσκολα-μετρια
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Πόντοι: 10577
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιανουαρίου/2016 ώρα 16:51
ΔΙάβασε τα προηγούμενα Μηνύματα. Επίσης μπορείς να διαβάσεις και τα παρακάτω θέματα

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Αλεξιπτωτιστές: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
Θέση: Εμπ. Ναυτικό
Πόντοι: 3050
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιανουαρίου/2016 ώρα 17:12
Αρχικά αποστάλθηκε από ThEo.Kou ThEo.Kou Έγραψε:

Γειας σας παιδια Αρχικα να αναφερω οτι ειμαι λιγο ασχετος με τα του στρατου. Θελω να παω στρατο αλεξιπτωτα και θελω να μαθω: Ποτε και που το δηλωνω αυτο; Θελει βυσμα για να μπω; Θελει βυσμα για να παω αθηνα;(Εγω ειμαι απο θεσσαλονικη) Και γενικα πως ειναι τα πραγματα εκει μεσα; Δυσκολα-μετρια
Επίσης, διάβασε εδώ.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαρτίου/2016 ώρα 22:26
Καλησπερα... Τι θα επιλεγατε Δοκιμος Ε. Δ ή απλα αλεξιπτωτιστης και γιατι;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Πόντοι: 10217
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαρτίου/2016 ώρα 13:56
Και για τα δύο εκτός από το να πετύχεις τα απαιτούμενα όρια στις αθλητικές και όχι μόνο δοκιμασίες, χρειάζεσαι βύσμα. Ειδικά για ΔΕΑ στις ΕΔ. Η επιλογή είναι δική σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Νίκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Μαρτίου/2016 ώρα 13:46
Ποιο από τα δύο θα ήταν καλύτερη επιλογή;
Αν τυχόν και θέλω να πάω δεα ε. δ Κ με πάρουν δέΑ πεζικού θα μπορώ να πάω απλά αλεξίπτωτα μετά η θα μείνω δεα πεζικού;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 22 2324 25 26 31>