Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απαλλαγή από τη θητεία

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 5 67
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 10636
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 14:59
Υπάρχουν 2 κατηγορίες Ι5. Η μία είναι για λόγους υγείας, και η άλλη για ψυχολογικούς.

Παραθέτω τα ανάλογα θέματα

[quote]http://www.ellinikos-stratos.com/forum/topic1401.html[/quote]
[quote]http://www.ellinikos-stratos.com/forum/%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%88%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CF%85%CF%82_topic7729.html[/quote]

Και υπάρχουν 2 διαδικασίες: Η μία μέσω του Φρουραρχείου που ανήκεις, και η άλλη όταν παρουσιαστείς συνοδεία κηδεμόνα στο Στρατόπεδο.

Αμφότερα τα θέματα

[quote]http://www.ellinikos-stratos.com/forum/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-%CF%86%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85_topic8067.html[/quote]
[quote]http://www.ellinikos-stratos.com/forum/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B7-%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%8C%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%BF_topic20306.html[/quote]
Επιστροφή στην κορυφή
Panayotis_ts Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Δεκεμβρίου/2020
Πόντοι: 5
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Panayotis_ts Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 15:33
Μέσω φρουραρχείου θα το κάνω. Απλά πόσο καιρό πιο πριν είναι καλά να πάω σε ψυχιατρο και ποια γνωμάτευση είναι η πιο σίγουρη για να με φέρει πιο κοντά στην απαλλαγή?
Επιστροφή στην κορυφή
Keizer Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 10/Οκτωβρίου/2020
Πόντοι: 7
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Keizer Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 16:29
Αν δεν έχεις κάποια πάθηση, τότε θα υποκριθείς κάποια ψυχική, γιατί η διάγνωση βασίζεται μόνο σε όσα τους πεις. Στον ψυχίατρο που θα ζητήσεις τη διάγνωση θα είσαι ειλικρινής; Θα του πεις να σου γράψει κάτι ψεύτικο ή θα υποκριθείς και εκεί;
Επιστροφή στην κορυφή
Stefanos90 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Stefanos90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 17:30
Σήμερα πέρασα απο επιτροπή, ολα ΟΚ.

Τ-Ε-Λ-Ο-Σ

Σε 1,5 μήνα φευγω Αυστραλία,venceremos!
Επιστροφή στην κορυφή
Panayotis_ts Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Δεκεμβρίου/2020
Πόντοι: 5
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Panayotis_ts Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 20:27
Παθαίνω κρίσεις πανικού εδω και 3 χρόνια. Απλά φέτος πολύ πιο έντονα. Έχω αγοραφοβία και κρίσεις άγχους. Δεν είχα πάει σε ψυχίατρο γιατι πίστευα ότι το ελέγχω σε συνεργασία με την οικογένειά μου αλλά τελικά δεν το ελέγχω. Αν κάποιος ξέρει ακριβώς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω θα τον παρακαλούσα να μου τα πει.
Επιστροφή στην κορυφή
Keizer Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 10/Οκτωβρίου/2020
Πόντοι: 7
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Keizer Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 21:11
Όταν πας στο φρουραρχείο το καλύτερο είναι να έχεις μαζί σου χαρτί από ψυχίατρο δημόσιου νοσοκομείου που να λέει ότι δεν είσαι κατάλληλος για στράτευση. Εμένα ο ψυχίατρος μου είπε ότι για να μου γράψει τέτοιο χαρτί πρέπει να περάσουν 6 μήνες. Βέβαια αν με καλέσουν από το στρατό τώρα, δεν θα περιμένω τόσους μήνες. Μερικοί παίρνουν χαρτί από ιδιώτη ψυχίατρο. Νομικά από όσα ξέρω δεν έχει κάποια διαφορά, ακόμα και χωρίς κανένα χαρτί μπορείς να πας στο φρουραρχείο. Αν θες να ξεμπερδεύεις γρήγορα μπορείς να βρεις κάποιον ιδιώτη ψυχίατρο να σου γράψει αμέσως κάποιο χαρτί. Μία ψυχολόγος που πήγαινα παλιά μου είχε πει ότι το καλύτερο είναι να πω ότι έχω κρίσεις πανικού. Τα άτομα με κρίσεις πανικού αποφεύγουν να βρίσκονται σε μέρη που νιώθουν ότι μπορεί να πάθουν κρίση πανικού. Έτσι είναι εύκολο να απαντήσεις για ποιο λόγο δεν μπορείς να πας στο στρατό. Σε άλλες περιπτώσεις, ίσως τα μέλη της επιτροπής είναι πιο εύκολο να σου ζητήσουν να πιεστείς, ειδικά άμα είναι τίποτα περίεργοι.
Επιστροφή στην κορυφή
Αλέξανδρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Αλέξανδρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 05:07
Αν πάς στην επιτροπή για Ι5, υπάρχει περίπτωση να σε δυσκολέψουν και να έχεις κάποια επίπτωση; Πχ να σου πει ότι μπαίνεις κοινωνική υπηρεσία ή άοπλος ;
Επιστροφή στην κορυφή
JohnBr Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 27/Δεκεμβρίου/2020
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση JohnBr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 23:05
Καλησπέρα στην παρέα και συγχαρητήρια για την έγκαιρη ενημέρωση.
Όπως πολλοί νέοι έτσι και εγώ έχω αποφασίσει να κάνω τα πάντα για να μην υπηρετήσω.
Έχω καταφέρει τα τελευταία χρόνια και έχω μια αξιόλογη εργασία την οποία δεν σκοπεύω να χάσω για να κάνω τα θελήματα διαφόρων στρατόκαυλων.
Έχω πάρει 2ετή αναβολή μέσω φρουραρχείου για ψυχολογικούς λόγους (με χαρτί από ιδιώτη ψυχίατρο) και έχει έρθει η ώρα για το τελευταίο αποφασιστικό βήμα. Ανανέωσα την γνωμάτευσή μου και οδεύω προς την ελευθερία μου.
Έχετε ακούσει ή γνωρίζετε κάποιον που έχει αποτύχει να πάρει την πολυπόθητη απαλλαγή και να υπηρετήσει με το ζόρι;
Το χειρότερο που έχω ακούσει είναι να σε απορρίψουν στο φρουραρχείο και να ταλαιπωρηθείς στο στρατόπεδο.
Θα ήθελα να μάθω εάν κάποιος κάποια άλλη εντύπωση ή εμπειρία.
Καλή συνέχεια μάγκες!

Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
Πόντοι: 160
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 02:32
Αρχικά αποστάλθηκε από JohnBr JohnBr Έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα και συγχαρητήρια για την έγκαιρη ενημέρωση.
Όπως πολλοί νέοι έτσι και εγώ έχω αποφασίσει να κάνω τα πάντα για να μην υπηρετήσω.
Έχω καταφέρει τα τελευταία χρόνια και έχω μια αξιόλογη εργασία την οποία δεν σκοπεύω να χάσω για να κάνω τα θελήματα διαφόρων στρατόκαυλων.
Έχω πάρει 2ετή αναβολή μέσω φρουραρχείου για ψυχολογικούς λόγους (με χαρτί από ιδιώτη ψυχίατρο) και έχει έρθει η ώρα για το τελευταίο αποφασιστικό βήμα. Ανανέωσα την γνωμάτευσή μου και οδεύω προς την ελευθερία μου.
Έχετε ακούσει ή γνωρίζετε κάποιον που έχει αποτύχει να πάρει την πολυπόθητη απαλλαγή και να υπηρετήσει με το ζόρι;
Το χειρότερο που έχω ακούσει είναι να σε απορρίψουν στο φρουραρχείο και να ταλαιπωρηθείς στο στρατόπεδο.
Θα ήθελα να μάθω εάν κάποιος κάποια άλλη εντύπωση ή εμπειρία. Καλή συνέχεια μάγκες!
Καλησπέρα. Δεν γινεται να σε βαλουν να υπηρετησεις με το ζορι... Πριν μερες αναφερθηκε μια περιπτωση στην Κρητη που στην επιτροπη απαλλαγων τους εβγαζαν 20 ατομα που ηθελαν για απαλλαγη Ι4 ... Λογικα θα πηγαν στρατοπεδο να την παρουν...

Και 1-2 ατομα μερικα ποστ πιο πριν που ειδα που Τα εβγαλαν στην επιτροπη Ι4 και πηγαν και πηραν απαλλαγη απο το στρατοπεδο... Παντως γενικα εφοσον εχεις μαζι σου ιατρικη γνωματευση ή και συνταγη με φαρμακα κλπ και η γνωματευση λεει οτι για τους ταδε λογους δεν ειναι δυνατη η στρατευση κλπ τοτε δεν μπορουν να σε κανουν να υπηρετησεις με το ζορι...

Και στην επιτροπη απαλλαγων μεσω φρουραρχειου να σε απορριψουν πας στο στρατοπεδο αργοτερα και την παιρνεις σχετικα λιγο πιο ευκολα επειδη εκει γινονται καταταξη καθε μερα σε μερες καταταξης πανω απο 100 ατομα οποτε δεν καθονται να ασχοληθουν πολυ με τον καθε εναν... Απλα αντιγραφουν αυτο που λεει η γνωματευση του γιατρου και τελος... Αλλα μην σε αποθαρρυνει αυτο, δεν σημαινει οτι οπωσδηποτε θα γινει και σε εσενα...

Δεν ειναι δηλαδη θεμα ταλαιπωριας στο στρατοπεδο, απλα εχει μεγαλη αναμονη αλλα την αποφαση την παιρνεις συνηθως την ιδια μερα και τελειωνεις ενω μεσω φρουραρχειου και επιτροπης απαλλαγων αργοτερα αργει λιγο η αποφαση συνηθως κανει κανα μηνα περιπου μεχρι να την αναρτησουν στην σελιδα της στρατολογιας...

Οπως και να'χει κανεναν δεν βαζουν να υπηρετησει με το ζορι... Οποτε μην σε ανησυχει το θεμα αυτο... Εφοσον εχεις ολα τα ιατρικα εγγραφα θα την παρεις την απαλλαγη ειτε μεσω φρουραρχειου ειτε μεσω στρατοπεδου οτι τροπο επιλεξεις...

Επεξεργάστηκε από Nassos - 28/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 04:46
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Κατάσταση: Online
Πόντοι: 10711
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 10:00
Αρχικά αποστάλθηκε από JohnBr JohnBr Έγραψε:

Έχεις κάθε δικαίωμα να εκμεταλλευτείς τη νομοθεσία προς όφελός σου, αλλά μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου ισχυριζόμενος ότι οι αναβολές και πιθανή απαλλαγή έχει οποιαδήποτε σχέση με 'στρατόκαυλους'.

Η θητεία δεν έχει θεσπιστεί για κανένα στρατόκαυλο.
Επιστροφή στην κορυφή
manos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση manos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 14:08
Χαχαχαχ. Και γιατι υπάρχει θητεία ακόμα δηλαδή; Φασίνα, καθάρισμα, κανα ασβέστωμα και άγιος ο θεός. Αντέ να φέρεις και κανα καφεδάκι σε κανα αξιωματικό και να βγάλει αυτός τα κόμπλεξ του ότι εχει εξουσία... Άσε μας μωρέ με αυτό το τσίρκο. Ό μόνος λόγος που παραμένει η θητεία είναι για δωρεάν συντήρηση στρατοπέδων που δεν κλείνουν για να συντηρουν τοπικές κοινωνίες και να βολεύεται κανενας μόνιμος. Είπαμε... Μην είμαστε και τόσο αφελής. Και προσωπικά έκανα θητεία και φαντάζομαι και εσύ, οπότε προφανώς ξέρεις τι τσίρκο είνια.
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Δημήτρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2021 ώρα 15:28
Σε λίγες ημέρες θα περάσω από επιτροπή 401 για την τελική απόφαση. Παίρνω 4 φάρμακα και το ένα είναι για την αγοραφοβία, υπάρχει περίπτωση να με κόψει κάνας περίεργος;
Επιστροφή στην κορυφή
Michelangelos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Michelangelos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2021 ώρα 18:44
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τον χώρο !

Παρουσιάζομαι τον Μάρτη στην Τρίπολη (Αεροπορία). Έχω 2 χαρτιά από διευθυντές νοσοκομείων για θέματα υγείας τα οποία έχουν την ισχύ του Ι5. Ένα ορθοπεδικό και ένα ψυχολογικό. Ύπαρχει πιθανότητα να απαλλαχθώ με την πρώτη ή θα πρέπει να περάσουν 2 χρόνια αναβολών; Με λίγα λόγια, τα δύο αυτά χαρτία μπορεί συσσωρευτικά και λειτουργήσουν και να μου αποφέρουν άμεση απαλλαγή;

Ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2021 ώρα 11:07
Καλησπέρα αδερφέ. Θα μπορούσες να μας πεις λίγα πράγματα για τη διαδικασία; Πήγαινες για καιρό σε ψυχίατρο και λοιπά; Πόσο δύσκολα ήταν τα πράγματα στην επιτροπή;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 5 67

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com