Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΕΠΟΠ στην Αεροπορία

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 11 1213
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
chrisdd Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 28/Ιανουαρίου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση chrisdd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιανουαρίου/2017 ώρα 14:03
Καλησπερα κ καλη χρονια με υγεια σε ολους !
Ειμαι επ. Οπ στην αεροπορια κ η γυναικα μου ειναι εγκυος (ανεργη) υπαρχει περιπτωση να μην παρω μεταθεση κ αν γινετε πειτε πως σας ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή
Tom Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Tom Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 16:26
Καλησπέρα σε όλες και όλους. Αύτη τη στιγμή υπηρετώ στην Π. Α. ως ΔΕΥ ΑΣΤΥ δηλαδή Σμηνίας αερονομίας. Σκεύτομαι να βάλω τα χαρτιά μου για εποπ στην Π. Α. οπότε βοηθήστε με οποία/ος ξέρει!1ον Αν μπω ΕΠΟΠ κρατάω την ιδιότητα του αστυνομικού(αερονομου) και είμαι απο την αρχη ως σμηνιας;2ον εχω ακούσει οτι ανεβενεις βαθμό κάθε 7-8 χρονια, αν βγάλεις κάποια σχολή ομως ανεβαίνεις κάθε 4 χρόνια, ισχύει;3ον Τι σχολεία μπορείς να βγάλεις αν γίνεις εποπ;4ον Η κάθε μετάθεση πόσο είναι;4 έτη; Και 5ον Πόσα λεφτά είναι το μήνα; Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας!
Επιστροφή στην κορυφή
alexanag Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 28/Φεβρουαρίου/2017
Πόντοι: 10
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση alexanag Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαρτίου/2017 ώρα 11:27
Καλημέρα. Να «βάλεις» τα χαρτιά σου για ΕΠΟΠ χωρίς προκήρυξη δεν υφίσταται. Έχει να βγάλει από το 2009 κι απ ότι φαίνεται δεν θα βγει κάτι με τα χάλια οικονομικά της Ελλάδας. Για ΟΒΑ (δηλαδή μάξιμουμ 3 χρόνια στο σώμα και απόλυση) ακούγεται ότι θα βγάλει σύντομαι προκήρυξη για 1000 άτομα (200 στην Π. Α). Και να έβγαινε όμως για ΕΠΟΠ θα δήλωνες εξ αρχής ειδικότητα. Αν υπήρχε αυτή του αερονόμου και ήσουν επιτυχών όλα ΟΚ. Βαθμούς ναι,7-8 χρόνια με ανώτερο αυτό του αρχισμηνία. Μην ακούς για σχολεία κλπ, οι βαθμοί στους ΕΠΟΠ αργούν. Με τις μεταθέσεις ειδικά στην ΠΑ παίζουν διάφορα. Βύσμα, ειδικότητα (πχ τραυματιοφορέας ή βοηθός νοσοκόμου είσαι πάντα στο 251 ΓΝΑ). Λεφτά παλιότερα είχε γύρω στο 900αρι για αρχή, τώρα θα σε γελάσω.

Επιστροφή στην κορυφή
Thanasis2000 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Μαΐου/2018
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Thanasis2000 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαΐου/2018 ώρα 15:58
Θέλω να ρωτησω αν γίνεται ένας ΕΠΟΠ να γίνει μελος ελικόπτερου και αν υπάρχει πυροβολητής ελικοπτέρου (συγνώμη αν αυτά που λεω δεν ισχύουν απλός πλησιάζει η προκήρυξη και θέλω να ειμε έτοιμος)
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Online
Πόντοι: 10252
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαΐου/2018 ώρα 20:05
Αρχικά αποστάλθηκε από Thanasis2000 Thanasis2000 Έγραψε:

Θέλω να ρωτησω αν γίνεται ένας ΕΠΟΠ να γίνει μελος ελικόπτερου και αν υπάρχει πυροβολητής ελικοπτέρου (συγνώμη αν αυτά που λεω δεν ισχύουν απλός πλησιάζει η προκήρυξη και θέλω να ειμε έτοιμος)

Δεν υπάρχει τέτοια ειδικότητα / καθηκοντολόγιο για έναν ΕΠΟΠ στην ΠΑ όχι.
Επίσης αν και δεν ξέρω από που αντλείς τέτοιες πληροφορίες ή τόση αισιοδοξία έστω να σε ενημερώσω, ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να βγει κάποια προκήρυξη για ΕΠΟΠ στο προσεχές μέλλον.
Εάν το 2000 δίπλα στο nickname σου υποδηλώνει την χρονολογία γέννησής σου, τότε ο μόνος τρόπος για να μπεις στην Πολεμική Αεροπορία ή σε οποιοδήποτε άλλο Σώμα, είναι οι πανελλήνιες εξετάσεις.

Φιλικά,
Επιστροφή στην κορυφή
Akis osfp 7 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Akis osfp 7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαΐου/2018 ώρα 21:17
Καλησπέρα φίλε ΔYK.
Μια ερώτηση σχετικά με τους ΕΠΟΠ.
Μιας και το στράτευμα θεωρείται "γερασμένο" όπως λένε πότε εκτιμάς ότι θα βγει προκήρυξη... Θέλω την προσωπική σου γνώμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
the rock Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση the rock Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2018 ώρα 00:05
και οι πυροβολητες ποιοι γίνονται?
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Online
Πόντοι: 10252
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Μαΐου/2018 ώρα 20:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Akis osfp 7 Akis osfp 7 Έγραψε:

Καλησπέρα φίλε ΔYK.
Μια ερώτηση σχετικά με τους ΕΠΟΠ.
Μιας και το στράτευμα θεωρείται "γερασμένο" όπως λένε πότε εκτιμάς ότι θα βγει προκήρυξη... Θέλω την προσωπική σου γνώμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάποια εκτίμηση αγαπητέ φίλε.
Επιστροφή στην κορυφή
Ντριμ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ντριμ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 11:14
Μπορω να μπω σαν εποπ στην αεροπορία αν έχω κάνει θητεία ΕΔ; Μου είπανε ναι εννοειτε
Επιστροφή στην κορυφή
antonis_alfa4 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Μέλος από: 18/Αυγούστου/2019
Πόντοι: 30
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση antonis_alfa4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 17:42
Ναι, σε οποιοδηποτε σωμα μπορεις να μπεις
Επιστροφή στην κορυφή
Nickk Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 20/Σεπτεμβρίου/2020
Πόντοι: 25
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nickk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2020 ώρα 22:38
ΕΠΟΠ σε πτέρυγα μάχης, με ειδικότητα "γραφείου" (οικονομικό, προσωπικό, εφοδιασμός, πληροφορική κλπ).
7-15:00 εκτελεί τα καθήκοντα της ειδικότητάς του.
8-12 υπηρεσίες ανά μήνα, ως επί το πλείστον σκοπιά. άγημα κλπ. Τις ημέρες που έχει υπηρεσία είναι το πρωί στο γραφείο και από το μεσημέρι και μετά Στην υπηρεσία του. Το επόμενο πρωί μετά την υπηρεσία, φεύγει με απαλλαγή.
Επιστροφή στην κορυφή
ArmyOfficer Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2020
Πόντοι: 58
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ArmyOfficer Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Νοεμβρίου/2020 ώρα 01:36
Καλησπέρα σας
Ποιες ειδικότητες είναι καλές για αεροπορια;
Χρειάζονται όλες πτυχίο ΤΕΙ-ΑΕΙ ή μπορείς και με απολυτήριο λυκείου;
Αν μια θέση ζητάει απολυτήριο λυκείου μπορείς να βάλεις το πτυχίο του ΤΕΙ για να μετρήσει περισσότερα μόρια;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 11 1213