Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Το Θέμα έκλεισεΑπαραίτητα έγγραφα για προκήρυξη ΕΠΟΠ

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 12 3 4 15>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Μέλος από: 23/Ιουνίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 916
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Νοεμβρίου/2008 ώρα 03:18
Αρχικά αποστάλθηκε από αντωνης αντωνης Έγραψε:

Εκανα αιτησει για επ οπ και δεν με πειραν γιατι ηθελε μια βεβεωσει απο τον δοιηκητι ποθ υπειρετουσαστην κυπρο. τι ειναι αυτην η αιτειση;
Ήθελε βεβαίωση απ΄τον διοικητή σου στην Κύπρο που να πιστοποιεί ότι κατά την διάρκεια της υπηρέτησής σου εκεί ήσουν καλός ή κακός Στρατιώτης , χωρίς ή με Ποινικά αδικήματα και γενικότερα την εκτίμισή του να σε δεχτούν ή όχι Ως υποψήφιο ΕΠ. ΟΠ.
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Νοεμβρίου/2008 ώρα 03:22
Αρχικά αποστάλθηκε από Kostas_Topo Kostas_Topo Έγραψε:

Λοιπον παιδια εχω στειλει τα χαρτια για την γυναικα μου την προηγουμενη Τεταρτη, στην προκυρηξη λεει να σταλουν πτυχια ξενων γλωσσων επικυρωμενα, παιρνω τηλ στο στρατολογικο της Θεσσαλονικης και τους ρωταω αν εκτος απο επικυρωση τα πτυχια θελουν και μεταφραση, μου απαντησαν πως δεν χρειαζεται μεταφραση. Εστειλα τα χαρτια (πτυχια 2 ξενων γλωσσων) και σημερα διαβασα στο army.gr σε ενα link για περιοδικα του στρατου οτι για υποψηφιους του στρατου τα πτυχια ξενων γλωσσων πρεπει να ειναι και μεταφρασμενα. Πηρα ξανα στο στρατολογικο τηλ και μου ειπαν οτι ναι επρεπε να τα μεταφρασω, οταν τους ειπα οτι αυτοι μου ειπαν να μην τα μεταφρασω και οτι η προκυρηξη δεν αναφερει μεταφραση πτυχιων μου απαντησαν οτι κανω λαθος. Μου ειπαν οτι το χειροτερο που μπορει να γινει ειναι να μην μοριοδοτηθουν. Μου ειπαν οτι εχω δικαιωμα ενστασης αν και δεν υπαρχει πιθανοτητα να κοπει η γυναικα μου. Απο την αγνοια την δικια τους χανουμε 160 μορια...
Όποιο πιστοποιητικό είναι Ελληνικό κρατικό ή μη Χρειάζεται επικύρωση. Στην περίπτωση που είναι ξενόγλωσσο μετάφραση και επικύρωση.
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas_Topo Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 24/Αυγούστου/2008
Πόντοι: 124
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2008 ώρα 03:29
Σου παραθετω τι γραφει κατα λεξη η προκυρηξη

Τα αποδεικτικάγραμματικών γνώσεων που έχουν εκδοθείαπόμη δημόσια εκπαιδευτικάιδρύματα

Πρέπει να είναι θεωρημένα απότην αρμόδια κρατικήαρχή ( Π . Χ . Τα πιστοποιητικάσπουδών των ιδιωτικών ΙΕΚ να είναι θεωρημένα απότην αρμόδια υπηρεσία του ΟΕΕΚ

Κλπ ). Σε περίπτωση που έχουν διατυπωθείσε ξένη διεθνώςγνωστήγλώσσα ,

Απαιτείται να είναι επικυρωμένα για τη γνησιότητάτουςκαι να συνοδεύονται απόεπίσημη μετάφραση . @ς επίσημη μετάφραση θεωρείται αυτήτηςΜεταφραστικήςΥπηρεσίαςτου Υπουργείου Εξωτερικών , Καθώςκαι φορέων που έχουν δικαίωμα

Μεταφράσεων ( Π . Χ . Δικηγόρουςεξουσιοδοτημένουςαπότουςκατάτόπουςδικηγορικούςσυλλόγους ). Επίσηςοι κάτοχοι τίτλων σπουδών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων

Του εξωτερικούνα καταθέτουν βεβαίωση ισοτιμίαςμε τα αντίστοιχα ελληνικάαπότην

Αρμόδια ελληνικήκρατικήαρχή , Καθώςκαι βεβαίωση αναγωγήςτου βαθμούαπολυτηρίου

Τουςστην 20 Βάθμια κλίμακα ( Όπου απαιτείται ).

Εδω ζηταει και επικυρωση και μεταφραση, ενω στο αποδεικτικο γνωσης ξενης γλωσσας λεει

Ζ . Κάτοχοι τίτλου γνώσηςξένων γλωσσών

Αντίγραφο ήεπικυρωμένο φωτοαντίγραφο αποδεικτικούγνώσηςξένων

Γλωσσών εφόσον είναι επιπέδου LOWER Και αντίστοιχο ήΡ ROFICIENCY.

Δεν αναφερει πουθενα μεταφραση. Αρα δεν ειμαστε υποχρεωμενοι το Lower πχ να το μεταφρασουμε

Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 13/Σεπτεμβρίου/2008
Θέση: Greece
Πόντοι: 4001
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2008 ώρα 03:37
Θεωρώ πως σε καλύπτουν όλα τα παραπάνω που έγραψες, ότι πρέπει να ήταν μεταφρασμένο... Για να ήσουν σίγουρος ας το κάνατε μια μετάφραση είτε χρειαζόταν είτε όχι... Ασε που το θεωρώ τελείως άκυρο να το μεταφράζουν, δεν υπάρχει λόγος... Εδώ ζητάνε Μετάφραση στο Ήδη μεταφρασμένο πτυχίο του ecdl! Δηλαδή έλεος... και πού ξέρεις; Μπορεί κ να μην το θεώρησαν άκυρο Προσωπικά θεωρώ πιο σημαντικό την επικύρωση, εφόσον ήταν επικυρωμένο μπορεί κ να το μέτρησαν στα μόρια της
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas_Topo Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2008 ώρα 03:55

Οπως ξαναειπα γινεται δεκτο οτιδηποτε αντιστοιχει με αυτα που γραφει κατα λεξη η προκυρηξη. Η προκυρηξη λεει για ξενες γλωσσες μονο επικυρωση οποτε αυτο θα δεχθουν ως σωστο ασχετα αν αυτοι θελαν και μεταφραση αλλα ξεχασαν να το γραψουν στην προκυρηξη. Απο την στιγμη που η προκυρηξη δημοσιοποιηθηκε ετσι ετσι ισχυει. Ετσι εγινε και με τους φοιτητες, οι του ΓΕΣ θελαν να εχεις περασει ολα τα μαθηματα του 1ου ετους αλλα δεν το διευκρινισαν, οποτε ο οποιοσδηποτε φοιτητης μεγαλυτερου ετους μπορουσε να παρει τα 350 μορια ασχετα αν ειχε περασει τα μαθηματα του 1ου ετους. Ολα αυτα βεβαια ειναι θεωρητικα γιατι ποτε δεν θα μαθουμε ποσα μορια συγκεντρωσαμε

Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2008 ώρα 04:10
Απο την στιγμή που αναφέρει μεσα στην προκηρυξη " Περατωσαντες Τουλαχιστον το 1 ετος" ειναι σαφεστατο πως εννοει περασμενα ολα τα μαθηματα του 1ου ετους...
Επιστροφή στην κορυφή
zzzzzz Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 20/Σεπτεμβρίου/2008
Πόντοι: 164
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2008 ώρα 05:21
Οχι απαραιτητα γιατι στη βεβαιωση απο τη σχολη δεν γραφει μαθηματα αλλα γραφει απλα σε ποιο ετος εισαι... αν ηθελαν ολα τα μαθηματα του 1ου ετους θα επρεπε να ζητησουν ανλυτικη βαθμολογια οπου να φαινεται οτι εχει περασει ολα τα μαθηματα του ετους...
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2008 ώρα 14:02
Εγω για να ημουν καλυμμενη μαζί με τη βεβαιωση της σχολης θα ειχα επισυνάψει κ την αναλυτικη βαθμολογία
Επιστροφή στην κορυφή
zzzzzz Δες τη Λίστα

Μέλος από: 20/Σεπτεμβρίου/2008
Πόντοι: 164
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2008 ώρα 15:55
Ελα ομως που εμενα δεν με συνεφερε να την επισυναψω... γιατι δεν τα εχω περασμενα ολα αλλά το 80%
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2008 ώρα 16:49
Σωστηηηηηηηηηή Φυσικά θα το έκανα μόνο αν τα είχα όλα περασμένα
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2008 ώρα 19:30
Παιδιά ζητάει απλά να έχουν ολοκληρωθεί οι σπουδές του 1ου έτους. Δηλαδή να έχεις παρακολουθήσει τουλάχιστον ένα έτος και Στο ΑΕΜ σου να είσαι για ΑΕΙ 2ο έτος και πάνω ή για ΤΕΙ Γ' εξάμηνο και πάνω Όχι να έχεις περάσει όλα τα μαθήματα.
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas_Topo Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2008 ώρα 22:13
Ναι παλικαρι μου απλα λεω οτι οταν βγαζανε την προκυρηξη θελανε σαν προυποθεση για να παρεις τα 350 μορια να εχεις περασει ολα τα μαθηματα του α ετους (αυτο εννοουσαν λεγωντας "περατωσαντες τουλαχιστον του α ετους) αλλα δεν το διευκρινησανε στην προκυρηξη οποτε αρκει να εισαι μεγαλυτερο ετος. Δεν το γραψανε σωστα στην προκυρηξη οποτε δεν μπορουν να το ζητησουν κατοπιν εορτης
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Νοεμβρίου/2008 ώρα 01:28
Αρχικά αποστάλθηκε από Kostas_Topo Kostas_Topo Έγραψε:

Ναι παλικαρι μου απλα λεω οτι οταν βγαζανε την προκυρηξη θελανε σαν προυποθεση για να παρεις τα 350 μορια να εχεις περασει ολα τα μαθηματα του α ετους (αυτο εννοουσαν λεγωντας "περατωσαντες τουλαχιστον του α ετους) αλλα δεν το διευκρινησανε στην προκυρηξη οποτε αρκει να εισαι μεγαλυτερο ετος. Δεν το γραψανε σωστα στην προκυρηξη οποτε δεν μπορουν να το ζητησουν κατοπιν εορτης
Συνήθως έτσι γίνεται στις προκυρήξεις...
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Πόντοι: 10861
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2009 ώρα 16:58
Για την υπεύθυνη δήλωση πρέπει να πάς σε ΚΕΠ και να επικυρώσουν ότι έχεις λευκό ποινικό μητρώο.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2009 ώρα 10:56
Γεια χαρα παιδια

Τι ακριβος χαρτια πρεπει να παρουμε μαζη ας απαντισει καπιος ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 12 3 4 15>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com