Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ελεύθεροι σκοπευτές

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 12 3 4 14>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Green Berets Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 30/Απριλίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 185
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Green Berets Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2008 ώρα 02:20

Γιατι οχι; Τυπικα για ξενους στρατους(δεν γνωριζω για εδω)
μετα απο εναν χρονο επιτρεπεται. Εδω δεν θα εχεις προβλημα και
με την μια να πας ομως.
Αλλα μιλαμε για ΜΟΝΙΜΟΥΣ. Ξεχνα το ως εφεδρος, θα εισαι απλα ακροβολιστης
δηλαδη θα εχεις διοπτρες και θα κανεις και μερικες βολες απο πιο μεγαλες αποστασεις, μονο αυτο.
Επιστροφή στην κορυφή
Ιφικράτης Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 14/Μαΐου/2008
Θέση: Greece
Πόντοι: 65
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ιφικράτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2008 ώρα 16:02
Ο Ελέυθερος Σκοπευτής είναι και ειδικότητα του Πεζικού, όχι μόνο των Ειδικών Δυνάμεων
Συμβουλή για τους εφέδρους:
Διαβάζουμε και κανά Κανονισμό που και που...
Επιστροφή στην κορυφή
Green Berets Δες τη Λίστα

Μέλος από: 30/Απριλίου/2008
Πόντοι: 185
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Green Berets Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2008 ώρα 16:36

Εφεδροι ομως. Δεν νομιζω να εννοεις μονιμους στο Πεζικο με
ιδιοτητα Ελευθερου Σκοπευτη που να περνανε το σχετικο σχολειο
στην Ρεντινα η και στο εξωτερικο...
Και επετρεψε μου να θεωρω οτι καμια σχεση δεν εχει η ειδικοτητα που κανει ο καταδρομεας με τον πεζικαριο(στις περισσοτερες των περιπτωσεων τουλαχιστον), ουτε στο πληθος βολων και οχι μονο "εκ του πρηνηδον"(δηλαδη τσαμπα σφαιρες αν περιοριστεις σε αυτο).

Στο πεζικο αμφιβαλλω αν οι περισσοτεροι εχουν κανει βολες με τα αντιαρματικα τους, τα πολυβολα τους κτλ. η αν εχουν κανει παραπανω απο
μια βολη με αυτα. Τωρα για διοπτρες και νυχτερινες βολες της προκοπης δεν
νομιζω...

Επιστροφή στην κορυφή
ανθυπολοχαγός Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ανθυπολοχαγός Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουλίου/2008 ώρα 03:29
Μετά την ευελπίδων πως γίνεται να γίνω ελεύθερος σκοπευτής;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουλίου/2008 ώρα 17:00
Ρε μάγκες, τί όπλα έχουν οι έλληνες ελεύθεροι σκοπευτές;

Κανένα barrett m95 καλό θα ήταν!!!
Επιστροφή στην κορυφή
dimitsos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση dimitsos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιουλίου/2008 ώρα 18:57

ρε παιδιά βγάλατε κανένα συμπέρασμα; Τελικά σε ποιό σωμα βρισκονται οι σκοπευτές;

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Αυγούστου/2008 ώρα 01:44
Ειμαι αστυνομικος, ομως ονειρο μου ηταν παντα να γινω ελευθερος σκοπευτης. Εχω μυωπια 1,25 αν κανω λαζερ μπορουν να με δεχτουν; Και αν ναι πρεπει να καταταχτω στο στρατο ή μπορω να γινω και μεσο της αστυνομιας; ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΑΝ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΤΕ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Επιστροφή στην κορυφή
... Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ... Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Αυγούστου/2008 ώρα 02:12

Δεν μπορεις να πας στα ΕΚΑΜ; Για κοιταξε το...
Επιστροφή στην κορυφή
Apap Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 05/Αυγούστου/2008
Πόντοι: 95
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Apap Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Αυγούστου/2008 ώρα 20:59
Τα πράγματα έχουν ως εξής...
Ρώταγα κι εγώ μέσα στη μονάδα επειδή ήμουν ο καλύτερος σκοπευτής του Τάγματός μου..

Το πεζικό δεν έχει Ελεύθερους Σκοπευτές με αυτή την ονομασία. Στρατιώτες οι οποίοι είναι καλοί στη σκοποβολή παίρνουν μια ένδειξη στη μονάδα ως Σκοπευτές (αν έχουν φιλότιμο Λοχαγό και καμια τιμητική ). Αυτοί λοιπόν έχουν το προνόμιο στις βολές να χρησιμοποιούν αντί του κλασικού G3/A3 , το G3/A3 ZF (Zero Fault) γνωστό και ώς Ειδικής Ακριβείας. Εκτός του ότι έχει καλύτερη (προφανώς) ακρίβεια έρχεται και με διόπτρα Econ Optics για τις νυχτερινές βολές

Στις Ειδικές Δυνάμεις ισχύει κάτι αντίστοιχο και για τους εφέδρους.

Πραγματικοί όμως Ελεύθεροι Σκοπευτές γίνονται μόνο μόνιμα στελέχη των Ειδικών Δυνάμεων.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2008 ώρα 23:11
Καλησπερα,
σχετικα με τους ελευθερους σκοπευτες μπορεις να ενημερωθεις σε ενα απο τα επεισοδια του " ΜΕ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ ".
Ειναι αρκετα ενδιαφερουσα η εκπαιδευση τους΄ ειναι οντως για μονιμους και απο ο, τι θυμαμαι με ειχε εντυπωσιασει που δεν δεχονται ατομα που καπνιζουν και πινουν καφε !!!
Αυτα τα λιγα κι απο εμενα.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2008 ώρα 01:24

ΟΤΑΝ ΒΓΕΙ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΓΙΑ ΕΠΟΠ ΚΑΝΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΔΕΝ ΓΥΡΝΑΣ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΛΕΙΣΕ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΚΑΜ. ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙΣ ΓΥΡΝΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤΟ. ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ.

ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ.

Επιστροφή στην κορυφή
Parianos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Αυγούστου/2008
Πόντοι: 3
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Parianos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Αυγούστου/2008 ώρα 02:12
Καλισπέρα σε όλους...
Ξέρετε αν για την ειδικότητα του ελέυθερου σκοπευτή(μονιμος ΕΠΟΠ)πρέπει να έχει τέλεια όραση; ή μπορεί να εχει κάκποια μικρή μυωπία που την αντιμετωπίζει με φακούς η γιαλιά; PLS αν ξέρει κάποιος να μου κάνει ενα reply...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Επιστροφή στην κορυφή
DM90 Δες τη Λίστα

Μέλος από: 23/Μαρτίου/2008
Πόντοι: 159
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση DM90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Αυγούστου/2008 ώρα 02:32
Αρχικά αποστάλθηκε από Parianos Parianos Έγραψε:

Καλισπέρα σε όλους...
Ξέρετε αν για την ειδικότητα του ελέυθερου σκοπευτή(μονιμος ΕΠΟΠ)πρέπει να έχει τέλεια όραση; ή μπορεί να εχει κάκποια μικρή μυωπία που την αντιμετωπίζει με φακούς η γιαλιά; PLS αν ξέρει κάποιος να μου κάνει ενα reply...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

δεν νομίζω ότι παίρνουν άτομα που δεν έχουν τέλεια όραση...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Νοεμβρίου/2008 ώρα 06:14
Καλησπερα σε ολους...
Σκεφτομαι να παω Ευαιλπιδων, εκει περα γινεται να ομως εχεις το τιτλο του ελευθερου σκοπευτη ή πρεπει να μπεις στις ΕΔ για να εχεις αυτο τον τιτλο; Εχω τρελη μυωπια αλλα θα κανω λειζερ...

Μου φαινεται πως εχουμε ως κυριο sniper το Remington 700 ή μια τροποποιημενη εκδοση του περιβοητου G3... Εχω δει και καποιες photo με Barrett 50.cal(Τρεχα γυρευε! )
Επιστροφή στην κορυφή
Snakeshit Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 03/Δεκεμβρίου/2008
Πόντοι: 749
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Snakeshit Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 16:02
Τι τυφέκια Χρησιμοποιούν;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 12 3 4 14>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com