Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ατομικός εξοπλισμός στρατιώτη

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 12 3 4>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 10951
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2009 ώρα 01:32
Επιστροφή στην κορυφή
10κωστας50 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 08/Απριλίου/2008
Πόντοι: 689
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση 10κωστας50 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2009 ώρα 04:32
Παιδία πολυ ωραία αυτα που έχετε κάνει post!
Συνεχίστε γιατι με βάζετε σε σκέψεις...
Να ρωτήσω κάτι;
Τα άρβυλα του ελληνικού στρατού ειναι για ολους σίγουρο οτι βγάζεις φουσκάλες ειδικά τον πρώτο καιρό μέχρι να ανοίξουν λίγο...
Γιατί το διάβασα και έδω και μου το έχουν πεί πολλοι!

Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2009 ώρα 12:07
Δυστυχώς ναι. Μέχρι να μαλακώσουν από το βερνύκι και να εφαρμοστούν σωστά στο πόδι, θα βγάζεις φουσκάλες και θα σε κτυπάει άσχημα στη φτέρνα.

Γι'αυτό πολλοί παίρνουν πάτους σιλικόνης και τσιρότα για τις φουσκάλες.
Επιστροφή στην κορυφή
10κωστας50 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 08/Απριλίου/2008
Πόντοι: 689
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση 10κωστας50 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2009 ώρα 14:08
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos Nassos Έγραψε:

Δυστυχώς ναι. Μέχρι να μαλακώσουν από το βερνύκι και να εφαρμοστούν σωστά στο πόδι, θα βγάζεις φουσκάλες και θα σε κτυπάει άσχημα στη φτέρνα.

Γι'αυτό πολλοί παίρνουν πάτους σιλικόνης και τσιρότα για τις φουσκάλες.

Εχω πάρει κάτι πατους αλλα δεν ξέρω αν ειναι σιλικόνης.
Αν βοηθήσουν, βοήθησαν αλλιώς αν βγάλουμε και καμια φουσκάλα δεν πειράζει... Τι σοι ΕΔ είμαστε! ! ! !
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:10
Συνεχίζω:

Έαν επίσης σημαντικό αξεσουάρ αποτελούν οι επιγονατίδες. Οι απλές κάνουν 20 με 25 Ευρώ.

Αν και αγόρασα μαύρες και τέλος πάντων δεν χαλάνε πολύ την αντίθεση της παραλλαγής, συνίσταται να είναι είτε φαιοπράσινες είτε παραλλαγής (προσφέρονται είτε με την Αμερικανίκή BDU ή τη Βρετανική DPM)

Υπάρχουν επίσης και οι επιαγκωνίδες.
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 11/Απριλίου/2008
Πόντοι: 1630
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:18
Nάσο μιλάμε για εξοπλισμό στρατιώτη κληρωτό ή για επαγγελματία στρατιώτη;
Γιατί αν πάρει ο πρώτος επιγονατίδες και τις φορέσει, μάλλον θα φάει κράξιμο.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:22
Καλά στη διάρκεια της θητείας σαφώς και δεν πρόκειται να φορέσει τέτοιο εξοπλισμό! Να εμφανιστείς έτσι θα φάς γενικό κράξιμο από φαντάρους, ΕΠΟΠ και Αξιωματικούς.

Αν και να πω την αλήθεια, το έκανε ένας φαντάρος της σειράς μου στο ΚΕΤΘ που έβαλε φούμο και δίχτυ παραλλαγής στη διάρκεια του σχολείου Μαχητή (έπαιζε χρόνια airsoft). Ναι μεν γέλαγαν, αλλά τσίμπησε και 10 ημερούλες τιμητική.

Αυτό που ξέρω, και μου το είπαν μάλιστα, είναι ότι σε περίπτωση μετεκπαίδευσης ή επιστράτευσης μπορείς να φέρεις ό, τι θες.
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:24
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos Nassos Έγραψε:

Αν και να πω την αλήθεια, το έκανε ένας φαντάρος της σειράς μου στο ΚΕΤΘ που έβαλε φούμο και δίχτυ παραλλαγής στη διάρκεια του σχολείου Μαχητή (έπαιζε χρόνια airsoft). Ναι μεν γέλαγαν, αλλά τσίμπησε και 10 ημερούλες τιμητική.
Σώπα ρε! Μπράβο το παληκάρι! Και ποιος του την έδωσε;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:27
Και από τον Διοικητής της Ίλης του (1-2) και από τον Διοικητής της 1ης Επιλαρχίας.

Όταν τον είδαμε μείναμε κάγκελο και νομίζαμε ότι ήταν Αξιωματικός!
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:23
NΑ ρωτήσω κάτι. Το κράνος υπάρχει δυνατότητα να το πλύνεις-καθαρίσεις-απολυμάνεις με κάποιον τρόπο;
Γιατί ο αδερφός μου που μπήκε πριν από 2 βδομάδες, μου είπε πως μόλις φορέσανε τα κράνη που τους δώσανε, αρχίσανε όλοι να ξύνονται από την βρώμα που είχανε.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:27
Όσους έβλεπα να καθαρίζουν το πλαστικό κράνος το έκαναν με σαπούνι ή σκέτο νερό.

Επίσης, πριν βάλει νερό στο παγούρι, πεσ'του να το απολυμάνει με ξίδι.
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:29

Κατάλαβα... Για να μην ξέρεις ούτε εσύ κάποιον συγκεκριμένο τρόπο, μάλλον δεν γίνεται τίποτα.

Να το απολυμάνει με ξύδι; Γιατί απλά αν το πλύνει με σαπουνάδα δεν κάνει;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:31
Δεν απολυμαίνει τόσο όσο το ξύδι.

Μη νομίζεις, ούτε εγώ το ήξερα και μου έδειχναν οι άλλοι.
Επιστροφή στην κορυφή
ILARXOS Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 24/Φεβρουαρίου/2009
Πόντοι: 414
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ILARXOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 18:26
Εγώ προσωπικά με σαμπουάν το έπλυνα. Σε μια έξοδο το άφησα ώρες με τη σαπουνάδα μέσα και μετα το ξέπλυνα.
όσο για το υδροδοχείο, πάρα πολλοί το πλένανε με οδοντόκρεμα, να φύγει και η "πλαστικίλα" που μυρίζει
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 20:07
Ένας από τους λόγους που σιχαίνομαι το παγούρι PVC είναι η μυρωδιά του πλαστικού. Και δη επαναχρησιμοποιούμενου... Μπλιαχ!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 12 3 4>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com