Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 8 910
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 11041
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2021 ώρα 19:34
Τα αθλήματα είναι αστεία και οποιοσδήποτε φυσιολογικός άνθρωπος μπορεί να τα βγάλει άνετα χωρίς προπόνηση.

Από εκεί και πέρα όμως χρειάζεται βύσμα ή τύχη. Εξαρτάται και τι ειδικοτητα ΥΕΑ στοχεύεις, πόσους θα πάρουν, αν θα ζητήσουν πολλοί να πάνε κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή
filipjohn Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 12/Ιουνίου/2020
Πόντοι: 17
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση filipjohn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2021 ώρα 23:05
Καλησπέρα σας και ευχαριστώ πολύ για απάντηση στο σχόλιο μου. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν έαν γνωρίζεται και έχετε την καλοσύνη να μου πείτε εάν οι επιτροπές ΥΕΑ ανήκουν σε κάθε στρατόπεδο ξεχωριστά ή υπάρχει ας πούμε ένα ανεξάρτητο κλιμάκιο για κάθε περιοχή.

Αυτό το ρωτάω για να ξέρω πως θα πρέπει να καθοδηγήσω τον άνθρωπο που θα με "βοηθήσει". Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για την ίσως λίγο άβολη ερώτηση!

Επεξεργάστηκε από Nassos - 19/Ιανουαρίου/2021 ώρα 04:47
Επιστροφή στην κορυφή
Rad. Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 20/Ιουλίου/2019
Πόντοι: 487
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Rad. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2021 ώρα 00:20
Ήμουν ΔΕΑ το 2013, δεν έβαλα βύσμα, ούτε είδα να έχει και ζήτηση,
ίσως επειδή τότε παίρναμε και λιγότερα χρήματα.
Ωστόσο αν χρειάζεται βύσμα, φαντάζομαι πως θα πρέπει να είναι κάποιος στρατιωτικός
που απλά θα πρέπει να μιλήσει με το κέντρο που θα είσαι, τίποτα παραπάνω.
Δε θυμάμαι να πέρασα επιτροπή, μια χαζομάρα γράψαμε (ματριξ) αν θυμάμαι καλά το έλεγαν
στο κέντρο, αθλήματα και μετα περάσαμε απο γιατρούς.
Γενικά ειναι απλή η διαδικασία, μη σε αγχώνει.
Επιστροφή στην κορυφή
filipjohn Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 12/Ιουνίου/2020
Πόντοι: 17
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση filipjohn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2021 ώρα 00:32
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μίλησα μόλις χθες με ενα παλικάρι τον οποίο κόψανε για τατουάζ στο χέρι, και μου είπε πως η επιτροπή είναι ανεξάρτητη και περνάει από όλα τα στρατόπεδα. Όσον αφορά τις εξετάσεις μίλησα, επίσης, με ένα άλλο φιλαράκι που μπήκε το 19' και μου είπε ότι οι "εξεταστές" ήταν απλά στελέχη από το στρατόπεδο που τους είχε ορίσει κάποιος. Έχω ψιλομπερδευτεί να σας πώ την αλήθεια. Μήπως θα πρέπει να επικοινωνήσω με τον γνωστό μου όταν παρουσιαστώ καλύτερα; Θα έχει χρόνο να ενεργήσει μέχρι να ξεκινήσει η διαδικασία επιλογής;

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Πόντοι: 11041
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2021 ώρα 09:27
Οι εξετάσεις που είχα κάνει εγώ (προ 20-ετίας) ήταν 2:

• Ψυχομετρικά:200 ερωτήσεις ψυχολογικού περιεχομένου που επαναλαμβάνονται με διαφορετική διατύπωση και στόχος είναι να μην απαντάς άλλα πράγματα στην ίδια ερώτηση που διατυπώνεται αλλιώς. Π. Χ. Όταν είσαι ψηλά και κοιτάζεις κάτω, σκέφτεσαι να πηδήξεις; ΟΧΙ - Έχεις τάσεις αυτοκτονίας;- ΟΧΙ κλπ
  • Ματριξ: Τα σχηματάκια. Μπούρδες δηλαδή. Εκεί κάνεις ότι μπορείς.
Επιστροφή στην κορυφή
Loukas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Loukas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Φεβρουαρίου/2021 ώρα 23:14
`Μαγκες, σκεφτομαι να βαλω βυσμα αντι μαιο να μπω μαρτιο για το 9 μηνο και να μην τρεχω παραμεθοριο,
θελω να ρωτησω αν ετσι θα φαω τη θεση καποιου αλλου που εκανε την αιτηση να μπει νωριτερα, ειναι δηλαδη μετρημενες οι θεσεις σε καθε μοναδα; Ρωταω επειδη ηθικα δεν μου καθεται καλα και το σκεφτομαι
Επιστροφή στην κορυφή
Μενιππος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (1) Thanks(1)   Παράθεση Μενιππος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουνίου/2021 ώρα 22:53
Είμαι 18 χρονών και είμαι σε μεγάλο δίλημμα για το αν θέλω να κάνω τη θητεία μου τώρα ή αφού τελειώσω το πανεπιστήμιο. Αναλογιζόμενος τα υπέρ και τα κατά της κάθε επιλογής προέκυψε και το θέμα (από την οικογένειά μου) Του αν θα χρησιμοποιήσω βύσμα για να μεταφερθώ σε κοντινή πόλη. Εγώ είμαι κάθετος σε αυτό καθώς η νοοτροπία του βύσματος με αηδιάζει (σε αυτή η νοοτροπία, θεωρώ, οφείλεται εν μέρει η τραγική κατάσταση της Ελλάδας.). Παρ'όλ'αυτά έχω την εξής απορία: Γνωρίζω ότι κατά τη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων αν δεν έχεις βύσμα θα πας σε παραμεθόριες περιοχές. Από αυτές τις περιπτώσεις όμως υπάρχει κάποια συγκεκριμένη παραμεθόρια περιοχή που είναι πιο πιθανό να βρεθείς (πχ Έβρο) ή είναι εξίσου πιθανό να πας πχ Ρόδο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
xaderfos Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 13/Ιανουαρίου/2016
Πόντοι: 43
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση xaderfos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουνίου/2021 ώρα 12:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Μενιππος Μενιππος Έγραψε:

Είμαι 18 χρονών και είμαι σε μεγάλο δίλημμα για το αν θέλω να κάνω τη θητεία μου τώρα ή αφού τελειώσω το πανεπιστήμιο. Αναλογιζόμενος τα υπέρ και τα κατά της κάθε επιλογής προέκυψε και το θέμα (από την οικογένειά μου) Του αν θα χρησιμοποιήσω βύσμα για να μεταφερθώ σε κοντινή πόλη. Εγώ είμαι κάθετος σε αυτό καθώς η νοοτροπία του βύσματος με αηδιάζει (σε αυτή η νοοτροπία, θεωρώ, οφείλεται εν μέρει η τραγική κατάσταση της Ελλάδας.). Παρ'όλ'αυτά έχω την εξής απορία: Γνωρίζω ότι κατά τη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων αν δεν έχεις βύσμα θα πας σε παραμεθόριες περιοχές. Από αυτές τις περιπτώσεις όμως υπάρχει κάποια συγκεκριμένη παραμεθόρια περιοχή που είναι πιο πιθανό να βρεθείς (πχ Έβρο) ή είναι εξίσου πιθανό να πας πχ Ρόδο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ανάλογα αν είσαι από νησί του Αιγαίου πας σε νησί αν έχεις ειδικότητα αμφίβιου πας σε νησι.
Περισσότερες πιθανότητες έχεις να πας Έβρο.
Βέβαια μπορείς να πας και στην Κύπρο.

Πάντως μπράβο σου που δεν θέλεις να βάλεις βύσμα αν θέλουμε να αλλάξουμε τα πράγματα πρέπει πρώτα να αλλάξουμε εμείς
Επιστροφή στην κορυφή
Μενιππος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Μενιππος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουνίου/2021 ώρα 14:05
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 8 910

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com