Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Βασική εκπαίδευση για ΕΠΟΠ

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 7 89
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
Θέση: Εμπ. Ναυτικό
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 3048
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 20:20
Αρχικά αποστάλθηκε από illy illy Έγραψε:

αυτο εψαχνα, ημουν σιγουρη οτι θα υπηρχε ηδη θεμα... ντ-ν απαντησε μου εκει αν δες! θενξ ΓΜΑΚ
μπορεις ηδη να πας να κοιταξεις την απαντηση μου στο σωστο θεμα.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 13/Σεπτεμβρίου/2008
Θέση: Greece
Πόντοι: 4002
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 02:14
η βασικη εκπαιδευση ειναι ιδια για ολους, δλδ κ για εποπ κ για φανταρους?
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
Θέση: Εμπ. Ναυτικό
Πόντοι: 3048
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 02:17
ακριβως illy, σχεδον ιδια, με την μονη διαφορα οτι σε εμας στην βασικη μας τα λενε 100 φορες να τα εμπεδωσουμε πχ,(δινουν μεγαλυτερη βαρυτητα στο να τα καταλαβουμε)ενω στους φανταρους οχι τοσο.. το σχολειο μαχητη ομως το δικο μας με των φανταρων, αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.. απλως καμια σχεση!
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 13/Σεπτεμβρίου/2008
Θέση: Greece
Πόντοι: 4002
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 02:21
Ξερω οτι μιλαμε για εποπ, απλα ειναι μια απο τις αποριες μου... θελω να δω κατα ποσο καποια πραγματα ειναι κοινα για ολους ειτε ειναι αλπος πολιτης ειτε επαγγελματιας οπλιτης κ ξερω οτι η εκπαιδευση των εποπ ειναι περισσοτερο σε διαρκεια... κ μολις μου εδωσες πασα ντ-ν να σε ρωτησω για το σχολειο οποτε ξερεις που θα βρεις την ερωτηση
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
Κρητη1996 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Κρητη1996 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 19:35
Παιδια ξερει κανεις την βασικη εκπαιδευση που κανουν οι εποπ?
Επιστροφή στην κορυφή
Manolis14 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Αυγούστου/2020
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Manolis14 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Αυγούστου/2020 ώρα 04:08
Παιδια οι ΕΠΟΠ στην εκπαιδευση μενουν στο στρατοπεδο;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Πόντοι: 11433
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Αυγούστου/2020 ώρα 15:38
Ναι.
Επιστροφή στην κορυφή
Nana9 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 04/Απριλίου/2021
Πόντοι: 53
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nana9 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2021 ώρα 19:03
Παιδιά καλησπέρα!
Αν φνωριζει κάποιος ας μου απαντήσει!
Η εκπαίδευση για Εποπ που γίνεται ; Δεύτερον διαφέρει με βάση την ειδικότητα πχ κανεις την ίδια εκπαίδευση κάποια που είναι στα όπλα και κάποιος που είναι στον τομέα του υγειονομικού;

Επιστροφή στην κορυφή
Lefteris 2αμαλ Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2019
Πόντοι: 3432
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Lefteris 2αμαλ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2021 ώρα 19:41
Αρχικά αποστάλθηκε από Nana9 Nana9 Έγραψε:

Παιδιά καλησπέρα!
Αν φνωριζει κάποιος ας μου απαντήσει!
Η εκπαίδευση για Εποπ που γίνεται ; Δεύτερον διαφέρει με βάση την ειδικότητα πχ κανεις την ίδια εκπαίδευση κάποια που είναι στα όπλα και κάποιος που είναι στον τομέα του υγειονομικού;

Η ερωτηση σου δεν εχει απαντηση μιας και η καθε ειδικοτητα εχει το δικο της Κεντρο και το δικο της σχολειο παρακολουθησης.

Αλλη εκπαιδευση θα περασει ο χειριστης Α/Τ ΠΖ και σε αλλο Κεντρο θα παρουσιαστει και αλλη εκπαιδευση ο Πληροφορικαριος και σε αλλο Κεντρο θα παρουσιαστει, οπως επισης τα Κεντρα διαφερουν απο Σωμα / Οπλο.

Μπορεις να ψαξεις στο internet την ειδικοτητα που σε ενδιαφερει και να βρεις τις οποιες πληροφοριες χρειαζεσαι.
Επιστροφή στην κορυφή
Nana9 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nana9 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2021 ώρα 20:06
Σε ευχαριστώ παρά πολύ Λευτέρη!
Η ειδικότητα που έχω δήλωση είναι βοηθός φαρμακοποιού έχω φαγωθεί να ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι!
Αν βρεις κάτι σε παρακαλώ στείλε μου!
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!
Επιστροφή στην κορυφή
Στρατηγός
Στρατηγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (1) Thanks(1)   Παράθεση Lefteris 2αμαλ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2021 ώρα 20:29
Λογικα θα δηλωσες την ειδικοτητα του Υγειονομικου με τις 50 θεσεις.

Θα παρουσιαστεις λοιπον στην Αρτα, στο ΚΕΥΓ (Κεντρο Εκπαιδευσης Υγειονομικου) οπου θα κατσεις εναν μηνα ως νεοσσυλεκτη.

Μετα, την εκπαιδευση της ειδικοτητας σου θα τη κανεις παλι στο ιδιο μερος ΚΕΥΓ ή σε καποιο Στρατιωτικο Νοσοκομειο.

Απο εκει, μολις τελειωσεις και την ειδικοτητα σου, θα ερθει η πρωτη μεταθεση και η πρακτικη πανω σε αυτη, ισως στο
441 ΑΒΒΥ (Αθηνα).

Απο εκει και μετα, μολις τελειωσεις αυτο το σταδιο θα παρεις και την τοποθετηση σου, η οποια θα ειναι ειτε σε καποιο Στρατοπεδο ή σε καποιο Στρατιωτικο Νοσοκομειο το οποιο εχει αναγκη απο καποιον βοηθο.

Σε γενικες γραμμες ομως, τον πρωτο καιρο θα εισαι σκοπανθρωπος, οπως ολοι οι ΕΠΟΠ που θα μπουν, μεχρι να μαθεις την ειδικοτητα κτλπ.

Παντως, το ΚΕΥΓ, δεν εχει καμια σχεση με τα αλλα Στρατοπεδα μιας και ολα τα στελεχη εκει μεσα ειναι μορφωμενοι με πτυχια, οποτε δεν θα δεις στελεχη να σου φωναζουν, οπως σε αλλα ποιο μαχιμα οπλα και ειδικοτητες.

Ελπιζω να σε βοηθησα καπως, καλη σου επιτυχια.

Επεξεργάστηκε από Lefteris 2αμαλ - 24/Απριλίου/2021 ώρα 20:32
Επιστροφή στην κορυφή
Nana9 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nana9 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2021 ώρα 20:37
Για αεροπορία έχω δηλώσει όχι στρατό ξηράς κτλ!
Επιστροφή στην κορυφή
Nana9 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nana9 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2021 ώρα 20:38
Εμένα ένας φίλος του μπαμπά μου που πήρε σύνταξη από το Φαρμακειο του γνα μου είπε ότι η εκπαίδευση γίνεται πάνω στην αεροπορία!
Επιστροφή στην κορυφή
Στρατηγός
Στρατηγός

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Lefteris 2αμαλ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2021 ώρα 21:15
Με συγχωρεις, νομιζα εννοουσες την ειδικοτητα του Υγειονομικου στον Στρατο Ξηρας.

Δυστυχως, δεν γνωριζω για την Πολεμικη Αεροπορια...
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 7 89

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com