Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Φαγητό στο στρατό

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 8 910 11>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Κατάσταση: Online
Πόντοι: 11012
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2015 ώρα 21:56
Τετάρτες-Παρασκευές σερβίρουν φασολάδα-φακές και νηστίσιμες ημέρες Ορθόδοξου ημερολογίου καθαρά νηστίσιμα φαγητά. Αν δεν θές κρέας ζήτα να σου βάζουν πατάτες ή, αναλόγως μενού, σκέτα μακαρόνια. Στο τραπέζι υπάρχει πάντα ψωμί.

Αν δεν σου κάνουν αυτά, στο ΚΨΜ πουλάνε και ξηρούς καρπούς.

Και ξέχασε τα vegan-χορτοφαγικά. Στρατό πάς, το κόκκινο και άσπρο κρέας έχει τη τιμητική του.
Επιστροφή στην κορυφή
samloxias Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 12/Φεβρουαρίου/2013
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 363
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση samloxias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2015 ώρα 23:15
Συμφωνώ με nassos. Γιά να προσαρμόζόμαστε σε συνθήκες Στρατού λιγάκη βρε παιδιά
Επιστροφή στην κορυφή
Γιαννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Γιαννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2015 ώρα 23:25
Σας υπερ-ευχαριστω, αρα να ειμαι ηρεμος δεν θα εχω προβλημα !:)
Ειμαι βιγκαν εκ γενετης οποτε δυσκολα να φαω ακομα και στον στρατο που οι συνθηκες ειναι διαφορετικες !

Σας ευχαριστω και παλι, καλο βραδυ
Επιστροφή στην κορυφή
Konstantinos_ Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 06/Μαρτίου/2015
Πόντοι: 256
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Konstantinos_ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουνίου/2015 ώρα 16:35
Το φαγητό πώς είναι στο πυροβολικό της Θήβας;
Επιστροφή στην κορυφή
arnold13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 19/Νοεμβρίου/2015
Πόντοι: 60
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση arnold13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2016 ώρα 17:39
Εγω αυτα που χρησιμοποιω στη καθημερινοτητα μου Ειναι μονο αυτες οι τροφες, θα καλυπτομαι στο στρατο σωστα;

η λιστα μου ειναι η εξης:
μπανανα (1 καθε μερα το απογευμα)
μηλο (1 καθε μερα το πρωι)
φακες
καστανο ρυζι
βρωμη
καρυδια
αμυγδαλα
αυγα (μονο ολοκληρα)
γιαουρτι (2% τοταλ)
σαρδελλα (φρεσκια)
στηθος φιλετο κοτοπουλο
σπανακι (κατεψυγμενο)
ντοματα (φρεσκια και πελτε)
πιπερια (φλωρινης)
σκορδο (ξερο και σκονη)
κρεμμυδι (ξερο και σκονη)

απο δευτερευοντα τροφιμα τα εξης:
λαδι
λεμονι
ριγανη
αλατι
πιπερι μαυρο
καρυ
μουσταρδα (χωρις ζαχαρη)
κακαο σκονη 100%
κανελα κευλανης
παπρικα
ξυδι (βαλασμικο και κανονικο)
δαφνη
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
Θέση: Εμπ. Ναυτικό
Πόντοι: 3047
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2016 ώρα 18:05
Αρχικά αποστάλθηκε από arnold13 arnold13 Έγραψε:

Εγω αυτα που χρησιμοποιω στη καθημερινοτητα μου Ειναι μονο αυτες οι τροφες, θα καλυπτομαι στο στρατο σωστα;[... ]
Ξεχασέ τα, πλήν του κοτοπουλου, του μήλου, τις φακές, και κάποιων ελάχιστων απο τα δευτερεύοντα σου.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
arnold13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 19/Νοεμβρίου/2015
Πόντοι: 60
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση arnold13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2016 ώρα 18:41
Α μαλιστα
Επιστροφή στην κορυφή
Bamboom Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Bamboom Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2017 ώρα 21:04
Παιδια καλησπερα, μπαινω 16 γεναρη θηβα...
Θελω να ρωτησω λιγο γενικα για τη θητεια τι παιζει με το φαγητο...

Γενικα θελω να χασω κανα κιλο, τον τελευταιο καιρο λογω ενος τραυματισμου και αναγκαστικων συχνων εξοδων με το κοριτσι πηρα καποια κιλακια... τα οποια θα ηθελα μεσα στο στρατο να τα χασω...

Γενικα δεν ειμαι περιεργος στο φαγητο, οποτε ειναι εφικτο κατι τετοιο; Δεδομενου οτι η γευση δε με απασχολει ιδιαιτερα, μπορεις να κανεις σχετικα υγειινη διατροφη στο στρατο χωρις πολλα λιπαρα κλπ;
Επιστροφή στην κορυφή
gimitrop Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 21/Φεβρουαρίου/2016
Πόντοι: 165
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση gimitrop Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιανουαρίου/2017 ώρα 00:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Bamboom Bamboom Έγραψε:

Παιδια καλησπερα, μπαινω 16 γεναρη θηβα...
Θελω να ρωτησω λιγο γενικα για τη θητεια τι παιζει με το φαγητο...

Γενικα θελω να χασω κανα κιλο, τον τελευταιο καιρο λογω ενος τραυματισμου και αναγκαστικων συχνων εξοδων με το κοριτσι πηρα καποια κιλακια... Τα οποια θα ηθελα μεσα στο στρατο να τα χασω...

Γενικα δεν ειμαι περιεργος στο φαγητο, οποτε ειναι εφικτο κατι τετοιο; Δεδομενου οτι η γευση δε με απασχολει ιδιαιτερα, μπορεις να κανεις σχετικα υγειινη διατροφη στο στρατο χωρις πολλα λιπαρα κλπ;
Παντού μπορείς να κάνεις υγιεινή διατροφή, αν το θες. Και πρωινό με γάλα και δημητριακά και τσάι έχεις, πολύ κοτόπουλο έχεις, σαλάτες έχεις, όσπρια έχεις κτλ. Το πρόβλημα το έχουν αυτοί που στην πολιτική ζωή έτρωγαν μόνο πίτσα και σουβλάκι. Αυτοί γίνονται κολλητοί του ΚΨΜτζή
Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Επιστροφή στην κορυφή
Bamboom Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Bamboom Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιανουαρίου/2017 ώρα 01:11
Εχω κανει φοιτητης, ο μονος τροπος να μη φαω κατι ειναι να μη τρωγεται, πχ ωμο κοτοπουλο

Κατι ακομα, με τον υπνο τι παιζει; Καθε ποτε εχεις βραδινες σκοπιες; Γενικα εχω ενα θεμα με αυπνιες και χρειαζομαι σχετικα σταθερο υπνο( αν πχ δε κοιμηθω ενα βραδυ μπορει να μη κοιμηθω ουτε το επομενο απο υπερενταση)

Αυτο δημιουργει μεγαλο προβλημα στο πως ειμαι κατα τη διαρκεια της μερας μιας και μπορεκ να φτασω παρα πολλες ωρες αυπνος και να ξεραθω ξαφνικα απο υπερκοπωση... καθε ποτε εχεις νυχτερινες σκοπιες; Εχω ακουσει για καθε μερα, ισχυει;
Επιστροφή στην κορυφή
gr_ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση gr_ar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιανουαρίου/2017 ώρα 10:23

Εχω κανει φοιτητης, ο μονος τροπος να μη φαω κατι ειναι να μη τρωγεται, πχ ωμο κοτοπουλο

Κατι ακομα, με τον υπνο τι παιζει; Καθε ποτε εχεις βραδινες σκοπιες; Γενικα εχω ενα θεμα με αυπνιες και χρειαζομαι σχετικα σταθερο υπνο (αν πχ δε κοιμηθω ενα βραδυ μπορει να μη κοιμηθω ουτε το επομενο απο υπερενταση)

Αυτο δημιουργει μεγαλο προβλημα στο πως ειμαι κατα τη διαρκεια της μερας μιας και μπορεκ να φτασω παρα πολλες ωρες αυπνος και να ξεραθω ξαφνικα απο υπερκοπωση... Καθε ποτε εχεις νυχτερινες σκοπιες; Εχω ακουσει για καθε μερα, ισχυει;

Όλοι είχαμε θέμα με τον ύπνο. Θα συνηθίσεις.

To πότε θα έχεις υπηρεσία εξαρτάται από το στρατόπεδο και πόσα άτομα διαθέτει.
Επιστροφή στην κορυφή
gimitrop Δες τη Λίστα

Μέλος από: 21/Φεβρουαρίου/2016
Πόντοι: 165
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση gimitrop Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιανουαρίου/2017 ώρα 18:54

Κατι ακομα, με τον υπνο τι παιζει; Καθε ποτε εχεις βραδινες σκοπιες; Γενικα εχω ενα θεμα με αυπνιες και χρειαζομαι σχετικα σταθερο υπνο (αν πχ δε κοιμηθω ενα βραδυ μπορει να μη κοιμηθω ουτε το επομενο απο υπερενταση)

Αυτο δημιουργει μεγαλο προβλημα στο πως ειμαι κατα τη διαρκεια της μερας μιας και μπορεκ να φτασω παρα πολλες ωρες αυπνος και να ξεραθω ξαφνικα απο υπερκοπωση... Καθε ποτε εχεις νυχτερινες σκοπιες; Εχω ακουσει για καθε μερα, ισχυει;

Πάντα κάνεις 3 νούμερα σκοπιά. Πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό
Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Επιστροφή στην κορυφή
Bamboom Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Bamboom Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2017 ώρα 03:10
Καθε μερα εχει σκοπια δηλαδη καο βραδυ;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Κατάσταση: Online
Πόντοι: 11012
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2017 ώρα 11:46
Πάντα έχει σκοπιά το βράδυ μέχρι το πρωϊ της επομένης.

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ

Μη ξεφεύγουμε από το θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Φωκάς Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Φωκάς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Απριλίου/2017 ώρα 20:15
Ξερετε πως ειναι το φαγητο στο στρατο; Και μπορειτε να μου πειτε το μενου?
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 8 910 11>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com