Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 3 45 6>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Δημητρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Δημητρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Σεπτεμβρίου/2016 ώρα 21:01
Παιδια η φαση με το διαβατηριο ισχυει ακομα; Ειμαι ναυτικο και εχω διαβατηριο απο πριν, υπαρχει περιπτωση να εχουν επιπλεον ελενχο λογο του μεταναστευτικου; Ειτε στο αεροδρομιο στην ελλαδα ειτε στην γερμανια που πηγενω.
Επιστροφή στην κορυφή
filipposef Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 16/Αυγούστου/2017
Θέση: Πολίτης
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 5
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση filipposef Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2017 ώρα 13:18
Καλησπερα στο φορουμ,

Εγω με τη σειρα μου θελω να ρωτησω, μπαινω στην Ε' ΕΣΣΟ 2017 19/09 και ορκιζομαι για το πτυχιο μου στις 27/11 στην Αγγλια, την αδεια που χρειαζομαι μπορει να μου τη δωσει ο Διοικητης στο ΚΕΝ ή ο Διοικητης της μοναδος μου αργοτερα;

Επισης, σαν παιδι κι εγω... Εχω την κοπελα μου στο εξωτερικο και εχω και διαβατηριο, μπορω να βγω εκτος ελλαδας τις μερες των αδειων μου χωρις προβλημα; Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιον μου απαντησει.
Επιστροφή στην κορυφή
giannhsk Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 16/Νοεμβρίου/2017
Πόντοι: 2
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση giannhsk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Νοεμβρίου/2017 ώρα 12:45
Γεια σου Φιλιππε, εχω ακριβως το ιδιο θεμα και ειμαστε την ιδια ΕΣΣΟ. Ξερεις αν μπορω να εκδοσω διαβατηριο ενω ειμαι στρατιωτης;
Επιστροφή στην κορυφή
giannhsk Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 16/Νοεμβρίου/2017
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση giannhsk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Νοεμβρίου/2017 ώρα 12:49
Μπορω να βγαλω διαβατηριο με τη στρατιωτικη ταυτοτητα; Εχω παρα πολ σοβαρο λογο για μεταβαση στο Ηνωμενο Βασειλιο (ορκωμοσια) και θα ηθελα να μεταβω μεσα στο 2018. Γνωριζω για την αδεια εξωτερικου που προβλεπεται και εχω μιλησει με τη μοναδα μου. Ωστοσο το μοναδικο μου θεμα ειναι η εκδοση διαβατηριου. Αν μπορειτε να με ενημερωσετε, ευχαριστω πολυ.

ΥΓ. Σε περιπτωση που χρειαστει αντιγραφο της αστυνομικης μου ταυτοτητας το εχω.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Κατάσταση: Online
Πόντοι: 11012
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Νοεμβρίου/2017 ώρα 17:06
Ρώτα στο τοπικο Αστυνομικό Τμήμα που βγάζει τα διαβατήρια.
Επιστροφή στην κορυφή
filipposef Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 16/Αυγούστου/2017
Θέση: Πολίτης
Πόντοι: 5
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση filipposef Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Νοεμβρίου/2017 ώρα 11:02
Εγω παντως τελικα με το διαβατηριο μου και σχετικη αδεια θα τα καταφερω να παω! Ελπιζω με την ιδια λογικη κι εσυ!!
Επιστροφή στην κορυφή
Φωτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Φωτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Οκτωβρίου/2018 ώρα 01:52
Τελικά τι γινεται το δοκιμασες; Γινεται;
Επιστροφή στην κορυφή
thanos77 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 17/Αυγούστου/2018
Πόντοι: 14
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση thanos77 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Απριλίου/2019 ώρα 17:59
Καλησπέρα σας ,
Θέλω να ταξιδέψω στο εξωτερικό την περίοδο που θα είμαι σε άδεια απολύσεως και ήθελα να ρωτήσω πέρα από το διαβατήριο αν πρέπει να πάρω κάποια ειδική άδεια για το ταξίδι ήταν απλά μπορώ να φυγω.

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Κατάσταση: Online
Πόντοι: 11012
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Απριλίου/2019 ώρα 18:06
Συννενοήσου με τη Μονάδα σου, μη κάνεις καμιά βλακεία και φύγεις έτσι γιατί μετά θα σε περάσουν Στρατοδικείο.
Επιστροφή στην κορυφή
Guest4 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Guest4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2019 ώρα 19:35
Καλησπέρα στο forum,

Θα ηθελα να ρωτησω επειδη το πατρικο μου ειναι στο εξωτερικο εντος ΕΕ και φετος καταττασομαι τον Αυγουστο, ποσο συχνα μπορω να παιρνω αδεια για να βλεπω τους γονεις μου στο εξωτερικο;kai αν θα μου δωσουν χριστουγεννα και πασχα αδεια εξωτερικου.

Σας ευχαριστώ θερμά
Επιστροφή στην κορυφή
nikospe Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 08/Ιουνίου/2019
Πόντοι: 11
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση nikospe Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 15:13
Καλησπερα. Μπαινω τωρα τον οκτωβριο στρατο και επειδη εχω κανει αιτησεις για μεταπτυχιακο ξερω οτι ειναι πολυ πιθανο γυρω στα μεσα μαρτιου να με καλεσει ενα πανεπιστημιο στην ελβετια για συνεντευξη. Το θεμα ειναι οτι θα ξερω σιγουρα αν με καλεσει και ακριβη ημερομηνια γυρω στις αρχες μαρτιου δηλ 2 εβδομαδες πριν τη συνεντευξη. Ξερω οτι για αδεια για να πας στο εξωτερικο πρεπει να μιλησεις 2 μηνες πριν. Γινεται να μιλησω με το διοικητη 2 μηνες πριν να του εξηγησω την κατασταση και απλα να κλεισω την αδεια και τις ακριβεις ημερομηνιες στις αρχες μαρτιου οταν πια θα ξερω; Αν οχι λετε να παω με κανονικη αδεια και να ρισκαρω να μη το μαθουν; Αν το μαθουν ποιες ακριβως ειναι οι συνεπειες;
Επιστροφή στην κορυφή
ΔΕΑ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ΔΕΑ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Νοεμβρίου/2019 ώρα 07:53
Καλημέρα... Ξέρετε αν σε ΔΕΑ δίνονται άδειες για εξωτερικό;
Επιστροφή στην κορυφή
EviTsakalidu Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 12/Ιανουαρίου/2020
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση EviTsakalidu Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2020 ώρα 16:28

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι νέο μέλος στο forum και επειδή είδα πως απαντάτε σε ερωτήματα που με απασχολούν.

Λοιπόν, μας ήρθε και εμάς το χαρτί. Το αγόρι μου θα παρουσιαστεί στις 21 του μηνός. Το πρόβλημα όμως είναι πως μένουμε όλοι μόνιμα στο εξωτερικό (όταν λέω 'όλοι' αναφέρομαι και στους γονείς και τον αδερφό του). Θα μπορέσει να πάρει άδεια για ανέβει πάνω ή θα μας βγει το λάδι;

Έχω ακούσει πως πρέπει να κάνεις την αίτησή σου για την άδεια 1-2 μήνες πριν και αν ο διοικητής δεν είναι στραβόξυλο θα καταφέρεις να βγεις εκτός χώρας. Όμως, δεν δίνει ένα boost το γεγονός ότι έχει την οικογένειά του έξω;

Επίσης, μία ακόμη ερώτηση. Διάβασα πως πλέον η 9μηνη διάρκεια θητείας μειώθηκε κατά 1 μήνα, ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Επιστροφή στην κορυφή
Chris6 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Φεβρουαρίου/2020
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Chris6 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 18:12
Καλησπέρα αυτήν την περίοδο πραγματοποιω την στρατιωτική θητεία μου και λέμε με τον κολλητό να πάμε Τουρκία οδικώς με διαβατήριο προφανώς. Υπαρχει περίπτωση να μας κρατήσουν είτε στα ελληνικά είτε στα τουρκικά σύνορα; Δηλαδή μπορούν να δουν στον υπολογιστή τους στην βάση δεδομένων ότι είμαι στρατιώτης?. Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαρτίου/2020 ώρα 08:43
Μην πας. Η κατάσταση είναι περίεργη με τους γείτονες. Θυμήσου ότι είχαν πιάσει για μεγάλο διάστημα αιχμαλώτους πριν λιγα χρόνια. Αφορμές ψάχνουν.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 3 45 6>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com