Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΔΕΑ ή Ειδικές δυνάμεις

Απάντηση Απάντηση
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
borillas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 14/Φεβρουαρίου/2021
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 8
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση borillas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΔΕΑ ή Ειδικές δυνάμεις
    Αποστολή: 12/Σεπτεμβρίου/2021 ώρα 02:59
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω κατι λοιπόν το χαρτί μου πάνω γραφεί ΥΕΑ και μου είπανε ότι αμα περασω τα αθλήματα κλπ μετα γίνομαι Δόκιμος έφεδρος αξιωματικος δεν ξερω εάν ισχύει κατι τέτοιο διορθώστε με οποίος μπορεί λεω οτι εχω ακούσει. Λοιπόν η ερώτηση είναι η εξής, Ειδικές δυνάμεις η Δόκιμος έφεδρος αξιωματικος οσο αφορά τα μόρια και ποσό "αξίζει" γενικά το χαρτί εκεί εξω για προκηρύξεις, δουλειά κλπ. Ευχαριστώ πολύ.
XaXaNoUlIs
Επιστροφή στην κορυφή
ManM Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 18/Ιουλίου/2021
Πόντοι: 146
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ManM Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Σεπτεμβρίου/2021 ώρα 03:21
Ο δόκιμος υπηρετεί περισσότερο. Αυτό είναι το κακο για εμένα. Γιατί δεν πας αλεξίπτωτα να ζήσεις κάτι διαφορετικό ; Βέβαια θα ζοριστεις στα αλεξίπτωτα να ξέρεις. Έχει πολύ τρέξιμο και εκπαίδευση και καψονακι καλό.
Επιστροφή στην κορυφή
borillas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 14/Φεβρουαρίου/2021
Πόντοι: 8
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση borillas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Σεπτεμβρίου/2021 ώρα 22:11
Συμφωνώ σε αυτό απλα κοιτάζω τα μόρια και απο οτι ακουσα κάνουν παρόμοια εκπαίδευση με λοκ οχι ιδια αλλα ναι. Τωρα δεν ξερω ακομα το σκεφτομαι εχω μια εβδομαδα ακομα.

Επισης γινεται να μπω ΔΕΑ Κυπρου ακουσα εχει καλα λεφτα και περισσοτερα μορια κλπ

Επεξεργάστηκε από Nassos - 14/Σεπτεμβρίου/2021 ώρα 00:22
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Πόντοι: 10861
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Σεπτεμβρίου/2021 ώρα 00:22
ΔΕΑ στη Κύπρο έχουν σταματήσει να πηγαίνουν από το 2007.
Επιστροφή στην κορυφή
fsafsa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση fsafsa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2021 ώρα 23:30
Αρχικά αποστάλθηκε από borillas borillas Έγραψε:

Συμφωνώ σε αυτό απλα κοιτάζω τα μόρια και απο οτι ακουσα κάνουν παρόμοια εκπαίδευση με λοκ οχι ιδια αλλα ναι. Τωρα δεν ξερω ακομα το σκεφτομαι εχω μια εβδομαδα ακομα.

Επισης γινεται να μπω ΔΕΑ Κυπρου ακουσα εχει καλα λεφτα και περισσοτερα μορια κλπ

Που τα ακούτε όλα αυτά ρε μάγκες
Επιστροφή στην κορυφή
IN COLD BLOOD Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 07/Σεπτεμβρίου/2021
Πόντοι: 100
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση IN COLD BLOOD Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Σεπτεμβρίου/2021 ώρα 11:57
Εξαρτάται από κάποιους παράγοντες η απόφαση και είναι και θέμα συγκυριών - τύχης. Η εκπαίδευσή σου ως ΔΕΑ περιορίζεται στην περίοδο που ακόμα θα είσαι ΥΕΑ και μέχρι να ορκιστείς ως ΔΕΑ. Μετά αναλαμβάνεις τα χρέη και τις υποχρεώσεις που απορρέουν από ένα στέλεχος ως έφεδρος αξιωματικός που θα είσαι. Θα έχεις ωράρια στελέχους, θα πληρώνεσαι κανονικά και θα πηγαίνεις στο σπιτάκι σου εάν δεν έχεις υπηρεσία. Πολύ σημαντικό εάν θες να έχεις μία αυτονομία οικονομικά και μία πιο ομαλή και ξεκούραστη θητεία.

Εάν πάλι θες οπωσδήποτε μια πιο έντονη θητεία, μπορείς να υπηρετήσεις ως καταδρομέας και δη σε μονάδες που παραδοσιακά έχουν περισσότερο "τρέξιμο" όπως οι ΜΑΛ ή η 35 ΜΚ στην Κύπρο.

Σε τρίτο χρόνο, μπορείς να υπηρετήσεις και ως ΔΕΑ στις ΕΔ βγάζοντας τα προβλεπόμενα σχολεία (ΣΕΑΠ - ΣΒΕΚ).
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com