Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Επίσημο στρατιωτικό λεξικό

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 9 1011
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 3180
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2013 ώρα 17:59

Ο αξιωματικός που ήταν υπηρεσία στη Μεραρχία, τον λέγαμε ΑΕΕΑ

Αυτό τί σημαίνει ;
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Πόντοι: 10682
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2013 ώρα 18:49
Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2010
Πόντοι: 3180
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουνίου/2013 ώρα 10:25
Ευχαριστώ. Εγώ το έβαζα με τις τελείες και δεν μου έβγαζε
ΥΓ. Αυτό το θέμα δεν έπρεπε να είναι Στο "Περί στρατού" ;
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Πόντοι: 10682
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουνίου/2013 ώρα 14:13
Και εκεί θ αμπορούσε να ήταν, αλλά εδώ υποτίθεται απλά εμπλουτίζουμε με νέους όρους το λεξικό που έχει το site.

Δεν είναι για αναζήτηση των όρων, αλλά γι αβελτίωση του λεξικού.

Επιστροφή στην κορυφή
kounoupis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 11/Απριλίου/2012
Πόντοι: 3
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση kounoupis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Σεπτεμβρίου/2013 ώρα 22:36
Τι σημαινουν ΛΕΝ και ΤΕN;
Επιστροφή στην κορυφή
Ανδρέας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ανδρέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαρτίου/2017 ώρα 18:10
Μοδίστρα... Ο στρατιώτης της αεροπορίας... Βασικά πότε Δεν κατάλαβα γιατί τους λέμε έτσι εγώ εκει που ήμουν στην 111 Π. Μ τρέχαμε απλά...
Επιστροφή στην κορυφή
mn Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 27/Φεβρουαρίου/2018
Πόντοι: 14
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση mn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2018 ώρα 20:39
Να ρωτήσω γιατί έχω ψάξει και στο λεξικό και στο thread και δεν βρήκα κάτι.

Το φύλλο κατάταξής μου λέει ως μονάδα τοποθέτησης (πλέον μας λένε εξαρχής τη μονάδα μας) το παρακάτω:

ΣΤΡ 7 Μ/Κ ΤΑΞ 'ΣΑΡΑΝΤΑΠΟΡΟΣ'

Η απορία μου είναι το ΣΤΡ στην αρχή τι σημαίνει (τα υπόλοιπα τα καταλαβαίνω).

Επίσης, λίγο off-topic, το παραπάνω σημαίνει ότι θα πάω στο στρατόπεδο της ταξιαρχίας (στο Δελαγραμμάτικα) ; Είμαι σώμα Έρευνας Πληροφορικής, αν αυτό βοηθάει την απάντηση.

Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Πόντοι: 10649
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2018 ώρα 22:08
"Στρατόπεδο 7ης (VII) ΜηχανοΚίνητης Ταξιαρχίας" είναι η πλήρης ονομασία.

Σε ξεχωριστό στρατόπεδο εντός της Ταξιαρχίας θα πάς.
Επιστροφή στην κορυφή
xk Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση xk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαρτίου/2018 ώρα 18:57
Άσχετο με το θέμα αλλά δε μπορώ να στείλω PM χωρίς login. Ρε συ mn και 'γω στο 7ο είμαι. Φέρες πας αρχικά; Έχεις βγάλει εισιτήρια; Αν ναι τι ώρες; Κοιτάω το τρένο ως εκεί αλλά φτάνει 4μιση απόγευμα και σκέφτομαι να πάω ως Αλεξανδρούπολη στις 2230 την προηγούμενη και να περιμένω για τα πρωινά κτελ.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαρτίου/2018 ώρα 21:41
Πρέπει να κάνεις εγγραφή για να στέλνεις ΠΜ σε άλλα μέλη.
Επιστροφή στην κορυφή
mn Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 27/Φεβρουαρίου/2018
Πόντοι: 14
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση mn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαρτίου/2018 ώρα 13:02
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos Nassos Έγραψε:

"Στρατόπεδο 7ης (VII) ΜηχανοΚίνητης Ταξιαρχίας" είναι η πλήρης ονομασία.

Σε ξεχωριστό στρατόπεδο εντός της Ταξιαρχίας θα πάς.

Τελικά ΣΤΡ σημαίνει "Στρατηγείο" και ουσιαστικά αναφέρεται στο Λόχο που ασχολείται με τα θέματα της Ταξιαρχίας (καθάρισμα του κτιρίου, διοικητική υποστήριξη και μέρμινα, προστασία του Ταξιάρχου και του επιτελείου του σε περίπτωση πολέμου, κ. Λπ.)
Επιστροφή στην κορυφή
Leonthesniki Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 19/Αυγούστου/2018
Πόντοι: 6
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Leonthesniki Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Αυγούστου/2018 ώρα 04:19
Καλημέρα, ψάχνω παντού να βρω σε τι αντιστοιχει το ΜΑ/ΑΠ αλλά δεν βρίσκω τίποτα... είναι ίδιο με το ΜΕΑ/ΑΠ;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Αυγούστου/2018 ώρα 09:06
ΜΕ/ΑΠ σημαίνει Μοίρα Ελαφρού Αντιαεροπορικού Πυροβολικού.

Ή αστειευόμενοι Μανα ελα αποψε αυριο πεθαινω ή μην ελπιζεις άδεια απλά πείξε.

ΜΑ/ΑΠ είναι Μοίρα Αντιαεροπορικού Πυροβολικού
Επιστροφή στην κορυφή
Leonthesniki Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 19/Αυγούστου/2018
Πόντοι: 6
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Leonthesniki Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Αυγούστου/2018 ώρα 13:00
Έστειλα μέιλ στη στρατολογία, το ίδιο πράγμα είναι και τα δυο που αναφέρεις, για το ΜΑ/ΑΠ μου είπαν ελαφρού πυροβολικου
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 9 1011

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com