Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πόσο καιρό κάνει να έρθει η αναβολή στην κατοικία του ενδιαφερόμενου; Έκανα αίτηση πρίν 3 βδομάδες και μου είπαν σε 20 μέρες θα την έστελναν... Αν ξέρει κανείς, ας πει. Ευχαριστώ. (Η αίτηση για αναβολη έγινε δεκτή)
fresh fish
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 26, 2008 10:13 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από fresh fish »

Φρέσκο ψάρι εδώ, γειά σας, θα ήθελα μια πληροφορία... Εικόνα

Έχω αναβολή μέχρι 31/12/2008, γεννήθηκα το 1981. Σπουδάζω στο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και μου έχουν μείνει 8 μαθήματα και η πρακτική και η πτυχιακή. Στο χαρτί της αναβολής μου λέει ότι δικαιούμαι νέα αναβολή για την πρακτική "Υποχρεώσεις τυχόντων αναβολής : Γ) Η συμμετοχή σας σε πρακτική άσκηση (εφόσον προβλέπεται)". Ισχύει αυτό; Πήρα από την γραμματεία της σχολής μου το "Πιστοποιητικό Σπουδαστικής Κατάστασης" και αναφέρει ότι είμαι στο "πτυχίο", μήπως χρειάζεται να πάρω και "Βεβαίωση Αναλυτικής Βαθμολογίας" για να αποδείξω ότι έχω το δικαίωμα πρακτικής και πτυχιακής;

Τεσπα να μην σας κουράζω... Εικόνα

Η ερώτηση μου είναι : "Έχω δικαίωμα νέας αναβολής για πραγματοποίηση πτυχιακής ή πρακτικής και αν ΝΑΙ, πόση χρονική διάρκεια έχει αυτή η νέα αναβολή; "

Ευχαριστώ προκαταβολικά! Εικόνα

Δεν είναι ότι ΔΕΝ θέλω να πάω στρατό, ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ, απλά με τις καταλλήψεις και κάποια προσωπικά προβλήματα έχασα 1,5 χρόνο τζάμπα, ούτε καν το σκέφτομαι για μεταπτυχιακό, να πάρω το πτυχίο να τελειώσω θέλω και μετά να πάω να κάνω την θητεία μου. Περισσότερο είναι η απορία μου εάν ισχύει αυτό εδώ στην παρακάτω ιστοσελίδα Http://www.amfitheatro.gr/stratologia/plirofories.php

" Έχετε επίσης υπόψη σας ότι ακόμη και αν λήγει η αναβολή σας συνήθως έχετε τη δυνατότητα να την παρατείνετε κατά δύο ακόμη χρόνια. Αρκεί να χρωστάτε ένα ακόμη μάθημα (ή να μην έχετε ξεκινήσει ή ολοκληρώσει την πτυχιακή/πρακτική σας). "

Ισχύουν τα παραπάνω, ή τσούκου... ; Εικόνα

Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Λοιπόν αφού πήρα το χαρτί από την σχολή μου που βεβαιώνει τις σπουδές μου πήγα στα κοντινότερα ΚΕΠ της περιοχής μου να κάνω την αναβολή. Μου είπαν όμως ότι εκτός από το συγκεκριμένο χαρτί χρειάζεται και μια φωτοτυπία της ταυτότητας και άλλη μια φωτοτυπία του χαρτιού το οποίο πήρα όταν είχα κάνει το περιοδεύων. Μάλλον όμως το έχω χάσει το χαρτί που μου δόθηκε απο τα ΚΕΠ όταν έκανα την αναβολή. Ξέρετε τι κάνω στην περίπτωση αυτή; Μπορώ να πάω στα ΚΕΠ και να το ξαναβγάλω;
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Και θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομη. Επειδη μιλησα με αρκετους και μου ειπαν δεν χρειαζεται το χαρτι που μου δοθηκε οταν εκανα το περιοδευων και να μην παω στα κεπ αλλα να παω κατευθειαν σε καποιο στρατολογικο γραφειο μαζι με μια φωτοτυπια της ταυτοτητας και το χαρτι βεβαιωσης σπουδων απο την σχολη. Ισχυει;
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδιά. Η αναβολή μου λήγει στις 31/12/08 και περιμένω το πιστοποιητικό του πανεπιστημίου μου για να την ανανεώσω. Αν περάσει η ημερομηνία λήξης της θα έχω πρόβλημα; Η αίτηση για νέα αναβολή πρέπει να γίνει πριν την λήξη της υπάρχουσας;

Η παρούσα αναβολή είναι για επαναληπτικές επαναληπτικές

puncher72
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 6:27 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από puncher72 »

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Γεννήθηκα 25/07/1983 και έχω αναβολή μέχρι 31/12/2008 λόγω προπτυχιακών σπουδών στο ΕΜΠ. Αποφοίτησα την εξεταστική περίοδο του Οκτωβρίου από τη σχολή αυτή. Πριν παρουσιάσω την πτυχιακή τον Οκτώβρη με ειδοποίησαν ότι με πήραν σε ένα μεταπτυχιακό του ΕΜΠ που είχα κάνει αίτηση τον Σεπτέμβρη του 2008.

Το θέμα είναι ότι ενώ το πτυχίο μου έχει ημερομηνία 07/11/2008, εγώ λόγω κάποιων γεγονότων στη σχολή (αλλαγή τίτλου πτυχιακής, απουσίες καθηγητών και καταλήψεων στη σχολή) γράφτηκα τελικά κανονικά στο α' εξάμηνο του μεταπτυχιακού όχι αμέσως (δηλαδή 07 Νοεμβρίου) αλλά σήμερα 16/12/2008.

Έχω μαζέψει όλα τα απαιτούμενα χαρτιά και αύριο θα πάω στο ΚΕΠ να πάρω και άλλη αναβολή. Φοβάμαι μήπως μου πουν ότι υπάρχει πρόβλημα με αυτό το διάστημα των 39 ημερών που δεν ήμουν γραμμένος κάπου και αν μου πουν ότι θα έπρεπε να είχα διακόψει την πρώτη αναβολή με το που πήρα το πτυχίο και να περιμένω μέχρι να γραφτώ στο μεταπτυχιακό για να ξαναπάρω τη δεύτερη αναβολή.

Αν και νομίζω ότι όλο αυτό ακούγεται και από μόνο του αστείο για διάστημα ενός μήνα και από τη στιγμή που η γραμματεία μπορεί να βεβαιώσει ότι δεν ευθύνομαι εγώ που δε γράφτηκα αμέσως στο μεταπτυχιακό και ότι παρακαλουθούσα κανονικά το πρώτο εξάμηνο από την πρώτη ώρα μαθημάτων. Δηλαδή ότι δεν πέρασε διάστημα 39 ημερών που δεν φοιτούσα κάπου, ασχέτως με το τι λένε τα χαρτιά.

Από ότι διάβασα πιθανολογώ ότι ούτως ή αλλιώς δεν έχω κανένα πρόβλημα δεδομένου ότι αυτομάτως μάλλον έχω μπει από το 2005 στον νέο νόμο που λέει ότι δικαιούμαι αναβολής μέχρι τα 28 χρόνια μου, για προπτυχιακές &μεταπτυχιακές σπουδές, δηλαδή μέχρι 31/12/2011. Βέβαια να τονίσω ότι δεν είχα κάνει καμία αίτηση στο ΚΕΠ να μπω στο νέο νόμο γιατί ήξερα ότι θα τελειώσω τη σχολή πριν λήξει η πρώτη μου αναβολή.

Ελπίζω να μην έχω κάποιο πρόβλημα με αυτό αύριο. Ελπίζω μέχρι να πάω στο ΚΕΠ το πρωί να μου πει κάποιος ότι δεν έχω πρόβλημα να μην ανησυχώ και να μου πείτε τι θα μουν πουν για να είμαι και προετοιμασμένος.

Α ναι παδιά... Λογικά θα μου δώσουν όντως αναβολή όπως περιμένω μέχρι 31/12/2011 αύριο, έτσι δεν είναι; Το μεταπτυχιακό είναι 5 εξάμηνα μέγιστο, δηλαδή πρέπει να έχω τελειώσει μέχρι Φεβρουάριο 2011.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Όπως διαπιστώνεις και μόνος σου, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
puncher72
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 6:27 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από puncher72 »

yandr έγραψε:Όπως διαπιστώνεις και μόνος σου, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.


Καλημέρα yandr! Σε ευχαριστώ πολύ!
puncher72
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 6:27 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από puncher72 »

Παιδια, καλημέρα. Πήγα στο ΚΕΠ πριν λίγο και μου είπαν ότι οι ίδιοι δεν μπορούν να κάνουν ανανέωση αναβολής στράτευσης και να πάω στο ΡΟΥΦ το οποίο είναι ανοιχτό 09"00-13"00. Τί να πω; Ελλάς το μεγαλείο σου!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Nassos »

Τα ΚΕΠ σου δίνουν πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α και Β
puncher72
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 6:27 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από puncher72 »

Φίλε μου nassos, πιστεύεις από αυτά που έγραψα παραπάνω ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα με την αναβολή; Υπάρχει περίπτωση να μου πουν ότι πρέπει να κάνω ένα μήνα παραπάνω στρατό επειδή δεν έκοψα την αναβολή την επόμενη μέρα από την μέρα που πήρα του πτυχίο και μέχρι να γραφτώ στο μεταπτυχιακό (όπου θα έπαιρνα νέα αναβολή). Έχω ρωτήσει άτομα και μου είπαν ότι δίνουν κάποια προθεσμία ούτως ή αλλιώς για τέτοιες περιπτώσεις.
puncher72
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 6:27 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από puncher72 »

Παιδιά, πήγα στο Ρουφ σήμερα και τελικά πήρα την αναβολή χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι 31/12/2010. Καλή σας μέρα!
kostantinosk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από kostantinosk »

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει για το τι ισχύει σχετικά με το ηλικιακό όριο τον 28 χρόνων. Διάβασα πιο πάνω ότι μπαίνεις αυτόματα απο το 2005 ... μέσω ΚΕΠ μπορείς να δηλώσεις ; τι ακριβώς προυποθέσεις πρέπει να καλύπτεις ;
puncher72
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 6:27 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από puncher72 »

Η είδοδος των ατόμων που είχαν πάρει αναβολή μέχρι το 26ό έτος στον νέο νόμο που δίνει αναβολή μέχρι το 28ό έτος της ηλικίας τους δεν γίνεται αυτόματα. Αρκεί να πας στο στρατολογικό γραφείο της περιοχής σου (γιατί μάλλον ΚΕΠ δεν το κάνουν, άσε που στα στρατολογικά γραφεία τελειώνεις το θέμα πολύ γρήγορα) με πιστοποιητικό ότι είσαι φοιτητής στο τρέχον έτος και με μια αντίστοιχη αίτηση παίρνεις το δικαίωμα να μπεις στον νέο νόμο.

Για παραπάνω πληροφορίες μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και το αντίστοιχο γραφείο των αναβολών του στρατολογικού γραφείου της περιοχής σου. Λογικά θα είναι πολύ εξυπηρετικοί.

Προσοχή όμως! Το 28ό έτος της ηλικίας λειτουργεί ώς εξής : Αν έχεις γεννηθεί για παράδειγμα από 01-01-83 έως 31-12-83 παίρνεις αναβολή μέχρι 31-12-2010 ΚΑΙ ΟΧΙ μέχρι 31-12-2011. Για αυτό είμαι απολύτως σίγουρος (από την περίπτωση μου).

Και κάτι άλλο σημαντικό!To 28ό έτος περιλαμβάνει προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές. Δε ξέρω τί γίνεται με την παραιτέρω ανανέωση της αναβολής σου αν δεν έχεις τελειώσει και το μεταπτυχιακό μέχρι το τέλος της αναβολής σου (στο παραπάνω παράδειγμα 31-12-2010),

Ελπίζω να σε διαφώτισα κάπως. Αν κάτι έχω καταλάβει λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε όσοι τα ξέρετε καλύτερα.

Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια μια ερωτηση πηγαινω σε μια ιδιωτικη σχολη ειμαι τον απριλιο του 1990 γεννημενος η σχολη μου εχει δοσει το χαρτι για ανβολη αλλα δεν μου εχει ερθει ακομα το χαρτι γινεται να παρω χωρις να εχει ερθει...
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες