Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

aleksandros έγραψε:Έχω δίπλωμα φορτηγού, δουλεύω οδηγός και σε ένα μηνα παρουσιάζομαι θα μου χρησιμεύσει το δίπλωμα του φορτηγού που έχω Γ κατηγορια, και μπορώ να βγάλω άλλο δίπλωμα στο στρατό;

Ευχαριστώ



Πλέον τα διπλώματα που βγάζεις στον στρατό δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην πολιτική σου ζωή. Επίσης το δίπλωμα που ήδη έχεις, αν καταταγείς στο σώμα (ΕΜ) θα επιλεχθείς ως οδηγός stayer, ενώ το σχολείο οδηγών στο κέντρο ή στη μονάδα διαρκεί λιγότερες εβδομάδες από όσους δεν έχουν πολιτικό δίπλωμα. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
panos2171
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από panos2171 »

Όταν έκοψα την αναβολή είχε να σημειώσω αν έχω δίπλωμα οδήγησης και το έβαλα, επίσης στο σημείωμα κατάταξης λέει πως αν υπάρχει δίπλωμα να το πάω.
Το θέμα είναι πως το δίπλωμά μου γράφει οδήγηση με γυαλιά τα οποία τα έβγαλα κάνοντας laser. Για να γίνει η αλλαγή πρέπει να περάσω από μια επιτροπή που συστήνεται ανάλογα με το κατά πόσα άτομα θα μαζευτούν για εξέταση και αυτό δεν προλαβαίνει να γίνει μέχρι να παρουσιαστώ.
Οπότε εγώ το δίπλωμα να το πάρω μαζί μου με μια βεβαίωση του γιατρού μου (που στην ουσία δε μετράει γιατί είναι ιδιωτικός) και να τους πω τι και πως ή να μην μπω καν στον κόπο να το πάρω;
ForceF
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 26, 2011 11:04 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από ForceF »

panos2171 έγραψε:Όταν έκοψα την αναβολή είχε να σημειώσω αν έχω δίπλωμα οδήγησης και το έβαλα, επίσης στο σημείωμα κατάταξης λέει πως αν υπάρχει δίπλωμα να το πάω.
Το θέμα είναι πως το δίπλωμά μου γράφει οδήγηση με γυαλιά τα οποία τα έβγαλα κάνοντας laser. Για να γίνει η αλλαγή πρέπει να περάσω από μια επιτροπή που συστήνεται ανάλογα με το κατά πόσα άτομα θα μαζευτούν για εξέταση και αυτό δεν προλαβαίνει να γίνει μέχρι να παρουσιαστώ.
Οπότε εγώ το δίπλωμα να το πάρω μαζί μου με μια βεβαίωση του γιατρού μου (που στην ουσία δε μετράει γιατί είναι ιδιωτικός) και να τους πω τι και πως ή να μην μπω καν στον κόπο να το πάρω;
Μην μπεις καν στον κοπο νεος... Δεν τους νοιαζει ουτε αν εχεις διπλωμα, ουτε αν εκανες επεμβαση, ουτε αν φορας γυαλια, ουτε καμια βεβαιωση. Πιο πολυ τους ενδιαφερει να εχει το ΚΨΜ καλο φραπεδακι και φρεντο και οι τυροπιτες να ειναι ζεστες και φρεσκες.

Μανος

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από Μανος »

Μπαινω Ε. Δ σε 15 μερες, σε λιγες μερες θα βγαλω διπλωμα, αν το καταθεσω στον στρατο θα με βαλουν οπωσδηποτε οδηγο σε καποιο οχημα; Και αν γινει αυτο μπορω να το αρνηθω;
Ευχαριστω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μανος έγραψε:Μπαινω Ε. Δ σε 15 μερες, σε λιγες μερες θα βγαλω διπλωμα, αν το καταθεσω στον στρατο θα με βαλουν οπωσδηποτε οδηγο σε καποιο οχημα;
Όχι.
Μανος έγραψε: Και αν γινει αυτο μπορω να το αρνηθω;
Ευχαριστω.
Όχι.
Άβαταρ μέλους
spyros vtrs
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 07, 2014 6:06 pm
Τοποθεσία: Δνεας
Επάγγελμα: Στρατιωτικός Επ.Οπ Δνεας
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από spyros vtrs »

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος υποδειγμα αναφορας για επανεκδοση στρατιωτικου διπλωματος λογω φθορας;
ΔΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΝΑ ΣΤΡΑΤΟ ΛΙΩΝΤΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΔΙΟΙΚΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΡΟΒΑΤΟ.. ΦΟΒΑΜΑΙ ΕΝΑ ΣΤΡΑΤΟ ΠΡΟΒΑΤΩΝ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΟΙΚΕΙ ΕΝΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙ..''ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ''
ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από ziaba »

Εχω διπλωμα Α, Β κατηγοριας οταν παρουσιαστω να τα δηλωσω ή καλυτερα οχι οσο λιγα ξερεις τοσο καλυτερα;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

ziaba έγραψε:Εχω διπλωμα Α, Β κατηγοριας οταν παρουσιαστω να τα δηλωσω ή καλυτερα οχι οσο λιγα ξερεις τοσο καλυτερα;



Να το δηλώσεις. Δεν θα σε χαλάσει να βγαίνεις και καμία κινησούλα καμιά φορά Εικόνα

Άβαταρ μέλους
AlkisNik
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Οκτ 31, 2014 11:58 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από AlkisNik »

Καλησπέρα.

Έβγαλα πρόσφατα δίπλωμα οδήγησης για αυτοκίνητο και κατατάσσομαι τον Ιανουάριο (Α'ΕΣΣΟ/2015).

Θα μπορέσω να γίνω οδηγός ή οχι;

cuervo

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από cuervo »

Δεν παιζει ρολο το διπλωμα, τις ιδιες ελπιδες με καποιον χωρις διπλωμα εχεις.
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από Avatar »

Πήγαινε τα ανάλογα δικαιολογιτικά και από εκεί και πέρα βλέπεις... Μπορεί να έχεις ειδικότητα οδηγού αλλά δεν πάει να πει ότι θα οδηγείς κιολας. Δηλαδή στη μονάδα που ήμουν είχαμε αρκετούς οδηγούς αλλά μόνο έναν (που είχε δίπλωμα κι φορτηγού) τον έβγαζαν κινήσεις κλπ
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Άβαταρ μέλους
AlkisNik
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Οκτ 31, 2014 11:58 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από AlkisNik »

Καλησπέρα. Παρουσιάζομαι στις 20/01/2015 στο ΚΕΠΒ. Θα ήθελα κάποιος να μου πει πως μπαίνει οδηγός γιατί ενδιαφέρομαι πολύ!
Nikolas60
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 07, 2015 5:23 pm
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από Nikolas60 »

Απολυθηκα ι3 αοπλο ψυχολογικο στο ναυτικο μπορο να βγαλο διπλομα επαγγελματικο γ η δ κατηγοριας?
Άβαταρ μέλους
aris 1943
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 1:06 pm
Ενδιαφέροντα: Πολεμικες Τεχνες
Επικοινωνία:

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από aris 1943 »

Ναι μπορεις κανονικοτατα!
δε με σέβεσαι τότε θα με φοβάσαι
Γιώργος

Δίπλωμα οδήγησης στο στρατό

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα ειμαι φαντάρος στο ΚΕΥΠ ΛΑΜΙΑΣ Kai υποψήφιος για την στρατονομία και ο οφθαλμίατρος με έβγαλε ακαταλιληλο για οδήγηση με αστιγματισμό 2,75 στην πολιτική ζωή μου ειμαι κάτοχος όλον τον δυπλοματων πλην λεωφορείου. Υπάρχει πρόβλημα για την στρατονομία ξέρει κάποιος τον νόμο η τον ΦΕΚ.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες