Άδεια αιμοδοσίας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
sotiris

Άδεια αιμοδοσίας

Δημοσίευση από sotiris »

Υπάρχει καπου αυτή η διαταγή που λέει για 4 μέρες?
Κωστας

Άδεια αιμοδοσίας

Δημοσίευση από Κωστας »

Σε κανενός χέρι του διοικητή δεν ειναι μάθαμε τωρα την γνωστή πιπίλα. Ειναι υποχρεωμένος να σου την δώσει εντός διμήνου.4 ημέρες άμα 6μηνο.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Άδεια αιμοδοσίας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αφορά τα Μόνιμα Στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων και κοινοποιήθηκε από την ΠΟΕΣ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

Άδεια αιμοδοσίας

Δημοσίευση από kolegas »

Η αιμοδοτικη ποσες μερες ειναι?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άδεια αιμοδοσίας

Δημοσίευση από dn24 »

kolegas έγραψε:Η αιμοδοτικη ποσες μερες ειναι;


Καλησπέρα φίλε μου. Η διάρκεια της άδειας που με ρωτάς είναι μέχρι τέσσερεις ημέρες και μπορείς να πάρεις μέχρι δύο αιμοδοτικές άδειες. Να γνωρίζεις ότι η Χορήγηση των αιμοδοτικών αδειών είναι υποχρεωτική, όχι όμως και αριθμός των ημερών τους, δηλαδή ο νόμος ορίζει ότι μπορεί να είναι μέχρι τέσσερεις μέρες η καθεμία, όμως το σύνηθες είναι να δίνονται δύο ημέρες ανά αιμοδοσία, δηλαδή μέχρι τέσσερεις μέρες συνολικά. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
ferrari
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2016 4:39 pm
Επικοινωνία:

Άδεια αιμοδοσίας

Δημοσίευση από ferrari »

Καλησπερα. με καθε αιμοδοσια δικαιουσαι μεχρι 4 μερες. αξιζει τωρα στο κεντρο να δωσω αιμα 1 φορα για να μου δωσεις αυτες τις 4 μερες μετα στην μοναδα; Δεν ξερω παντως μου φαινονται λιγες οι 4 μερες για μια αιμοδοσια.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άδεια αιμοδοσίας

Δημοσίευση από dn24 »

ferrari έγραψε:Καλησπερα. Με καθε αιμοδοσια δικαιουσαι μεχρι 4 μερες. Αξιζει τωρα στο κεντρο να δωσω αιμα 1 φορα για να μου δωσεις αυτες τις 4 μερες μετα στην μοναδα; Δεν ξερω παντως μου φαινονται λιγες οι 4 μερες για μια αιμοδοσια.


Στο κέντρο να αποφύγεις να δωσεις αίμα, καθότι ναι μεν στον ΑΦΟ μεταφέρονται, όμως είναι στην κρίση του εκάστοτε διοικητή που θα βρείς, εαν θα στις δώσει. Παραπάνω έγραψα, ότι είναι υποχρεωτικές. Ναι είναι, αλλά όταν γίνεται εθελοντική δράση αιμοδοσίας στην μονάδα που θα είσαι, και αφορά σαν δράση την μονάδα σου και μόνο. Σε αυτή την περίπτωση, είναι υποχρεωτική η αιμοδοτική, και μπορώ να παραθέσω και το σχετικό ΦΕΚ. Ο νόμος δεν το διευκρινίζει αυτό, όμως σου μιλάω κατόπιν πολυετής εμπειρίας στο στράτευμα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
akyro

Άδεια αιμοδοσίας

Δημοσίευση από akyro »

ferrari έγραψε:Καλησπερα. Με καθε αιμοδοσια δικαιουσαι μεχρι 4 μερες. Αξιζει τωρα στο κεντρο να δωσω αιμα 1 φορα για να μου δωσεις αυτες τις 4 μερες μετα στην μοναδα; Δεν ξερω παντως μου φαινονται λιγες οι 4 μερες για μια αιμοδοσια.


Μεγάλε αίμα δίνεις για να σώσεις έναν άνθρωπο και όχι για να θεωρείς πως οι 4 ημέρες άδεια είναι λίγες.

Αλεξ

Άδεια αιμοδοσίας

Δημοσίευση από Αλεξ »

Υπάρχει διαταγή που ν λεει ότι τελικά δεν παίρνεις άδεια; απλα εκείνη την μέρα που δίνεις είσαι Ε. Υ?
Tasos

Άδεια αιμοδοσίας

Δημοσίευση από Tasos »

Τι διαδικασια πρεπει να κανω για να δωσω αιμα και να παρω την αδεια;
nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Άδεια αιμοδοσίας

Δημοσίευση από nenos111 »

Tasos έγραψε:Τι διαδικασια πρεπει να κανω για να δωσω αιμα και να παρω την αδεια;
Απλά πας δίνεις αίμα και παίρνεις βεβαίωση. Την καταθέτεις στη μονάδα σου και ζητάς άδεια αιμοδοσίας.

Αρκεί το αίμα να μην προορίζεται για συγγενικό σου πρόσωπο

nek3
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Απρ 03, 2023 3:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Άδεια αιμοδοσίας

Δημοσίευση από nek3 »

Καλησπέρα, μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς λειτουργεί η αιμοδοτική άδεια; Δηλαδή δίνεις αίμα, παίρνεις βεβαίωση, πας το χαρτί και αμέσως παίρνεις την άδεια ή μπορείς να διαλέξεις να πάρεις την άδεια στο μέλλον; Και σε πόσο χρονικό διάστημα στο μέλλον γίνεται; Διαβάζω ότι ισχύει για δίμηνο από την λήψη αίματος. Επίσης μπορείς να δώσεις αίμα ξανά μετά από ένα εξάμηνο από την πρώτη λήψη αίματος;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πώς λειτουργεί η άδεια εμβολισμού COVID.

Ευχαριστώ!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες