Σχολή Ανθυποπυραγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
SMARTYN89
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Φεβ 16, 2007 7:28 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από SMARTYN89 »

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι;
Είμαι πτυχιούχος ΑΕΙ (Φυσική), και είδα στη περυσινή προκύρηξη με τους 50, οτί υπήρχαν θέσεις αντίστοιχες (μετεωρολόγοι).
Αν ενδιαφέρομαι να πάω στο πυροσβεστικό σώμα, αλλά Αξιωματικός, τί θα ήταν καλύτερο;
α) Να "χωθώ" στη πρώτη προκύρηξη, και δόκιμος πυροσβέστης να είναι, και να προσπαθήσω απο εκεί να ανέβω (κατατακτίριες ή πανελλήνιες),
β) Να περιμένω προκύρηξη για Δ. Ανθυποπυραγούς γενικών καθηκόντων, οπού θα πάω στο 2ο (αν κατάλαβα σωστά) έτος σπουδών; Ή
γ) να περιμένω (μεεεεεχρι) να ζητήσουν ειδικά άτομα της ειδικότητάς μου (φυσικούς) ;

η κύρια απορία βασικά είναι περί της διάρκειας της σχολής. Αν στις 3 περιπτώσεις θα κάνω την ίδια διάρκεια.
Γιατί νομίζω απο πυροσβέστης θέλει 4 χρόνια,
κατευθείαν Ανθ/γός Με ΑΕΙ Κτλ Θέλει 3 (πας 2ο).
Κάνω κάποιο λάθος;Υπάρχει κατηγορία με 2 έτη φοίτησης (να μπαίνεις στο 3ο) ;

edit: Αν δεν υπάρχει προκύρηξη για "γενικών καθηκόντων" συγχωρήστε με, τότε το (β) θα είναι ίδιο με το (γ)

Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gate21ss »

SMARTYN89 έγραψε:Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι;
Είμαι πτυχιούχος ΑΕΙ (Φυσική), και είδα στη περυσινή προκύρηξη με τους 50, οτί υπήρχαν θέσεις αντίστοιχες (μετεωρολόγοι).
Αν ενδιαφέρομαι να πάω στο πυροσβεστικό σώμα, αλλά Αξιωματικός, τί θα ήταν καλύτερο;
α) Να "χωθώ" στη πρώτη προκύρηξη, και δόκιμος πυροσβέστης να είναι, και να προσπαθήσω απο εκεί να ανέβω (κατατακτίριες ή πανελλήνιες),
β) Να περιμένω προκύρηξη για Δ. Ανθυποπυραγούς γενικών καθηκόντων, οπού θα πάω στο 2ο (αν κατάλαβα σωστά) έτος σπουδών; Ή
γ) να περιμένω (μεεεεεχρι) να ζητήσουν ειδικά άτομα της ειδικότητάς μου (φυσικούς) ;

η κύρια απορία βασικά είναι περί της διάρκειας της σχολής. Αν στις 3 περιπτώσεις θα κάνω την ίδια διάρκεια.
Γιατί νομίζω απο πυροσβέστης θέλει 4 χρόνια,
κατευθείαν Ανθ/γός Με ΑΕΙ Κτλ Θέλει 3 (πας 2ο).
Κάνω κάποιο λάθος;Υπάρχει κατηγορία με 2 έτη φοίτησης (να μπαίνεις στο 3ο) ;

edit: Αν δεν υπάρχει προκύρηξη για "γενικών καθηκόντων" συγχωρήστε με, τότε το (β) θα είναι ίδιο με το (γ)



1) Από πυροσβέστης θέλει 3 χρόνια γιατί μπαίνεις στο 2ο έτος σπουδών είτε μπεις από πανελλαδικές είτε από κατατακτήριες
2) Από προκήρυξη πτυχιούχων ιδιωτών για δόκιμος ανθυποπυραγός η διάρκεια φοίτησης είναι περίπου 1,5 με 2 χρόνια
Dmtrs

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Dmtrs »

Φίλτατε έχε στο νου σου ότι υπάρχει ανώτερο όριο ηλικίας τα 30 έτη και θα αργήσουν πολύ να ξαναβγούν προκηρύξεις. Άποψη μου στην πρώτη που θα Βγει Προσπάθησε να μπεις στο σώμα ασχέτως βαθμού. Ως τότε μαζεύεις μόρια κ Προϋπηρεσία.
Άβαταρ μέλους
gumf
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 03, 2012 10:11 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gumf »

gate21ss έγραψε:Συνήθως εκδίδεται πριν την προθεσμία για τις πανελλαδικές αυτή η προκήρυξη από το Π. Σ; Για το 2012 πότε εκδόθηκε (και πότε εκδιδόταν συνήθως προηγούμενες χρονιές) ; Γιατί αν δεις προπροηγούμενο μήνυμά μου οι Ένοπλες Δυνάμεις και η ΕΛ. ΑΣ. Εκδώσαν ανάλογη προκήρυξη πολύ αργότερα (ειδικά για την ΕΛ. ΑΣ. Τελειώσανε πρώτα οι πανελλαδικές και μετά δηλώσανε όσοι θέλανε για τις αστυνομικές σχολές).

Υ. Γ.: Για την προθεσμία των πανελλαδικών δεν υπάρχει κάποια δέσμευση στο να έχουμε το βαθμό του Πυροσβέστη. Η προκήρυξη του Π. Σ. Μας περιορίζει.
δεν μπορω να βρω ουτε μια προκυρηξη διαγωνισμου για τη σχολη ανθ/γων. Παντως με ενα αξιωματικο που μιλουσα σημερα μου ειπε οτι ειναι στο χερι του αρχηγειου να μας δωσει το δικαιωμα να δωσουμε το 2013 εξετασεις. Αλλη μια χρονια ειχε γινει κατι αντιστοιχο. Αλλα κατσε να μπουμε πρωτα να δουμε κ ποτε...
panos45
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 2:23 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από panos45 »

Καλημέρα! Από ό, τι έχω καταλάβει ένας κάτοχος πτυχίου δεν χρειάζεται να δώσει πανελλήνιες και να καταθέσει μηχανογραφικό δελτίο δηλώνοντας την σχολή των ανθυποπυραγών, όπως πρέπει να κάνουν οι μη κάτοχοι πτυχίου Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, οι οποίοι πρέπει να έχουν και το βαθμό του πυροσβέστη όταν καταθέτουν το μηχανογραφικό τους.
Αντίθετα, εμείς δίνουμε κατατακτήριες μόλις βγει αντίστοιχη προκήρυξη και διαγωνιζόμαστε σε μαθήματα της Πυροσβεστικής Ακαδημίας.
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gate21ss »

gate21ss έγραψε:
Eirini86 έγραψε:Επίσης εκτός από Πανελλήνιες, μπορούν να δώσουν και κατατακτήριες οι Πυροσβέστες που έχουν πτυχίο ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ. http://www.fireservice.gr/pyr_cms_files/dynamic/c90121/attach/katataktiries_anthipopyragon_el_GR.pdf

ΙΣχύει αυτό σωστά;



Ναι μπορούν να δώσουν (υπάρχει και αυτό το έγγραφο του 2008 /forum/uploads/8645/katataktiries_2008_el_GR.pdf ), αλλά όπως βλέπεις τα άτομα που παίρνει είναι εξαιρετικά λίγα κι επίσης παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο τα έτη υπηρεσίας. Οπότε πρακτικά κάποιος που είναι νέος στο σώμα έχει ελάχιστες πιθανότητες να μπει με αυτό το τρόπο.
Μέσω πανελλαδικών μπορεί να δίνεις όλα τα μαθήματα, αλλά η βάση είναι πολύ χαμηλή και τα άτομα που παίρνει πολλά. Οπότε εκτιμώ ότι έτσι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες εισαγωγής.

Παραθέτω τις βάσεις των προηγούμενων 13 ετών:

Βάσεις Ανθυποπυραγών 2000-2010: /forum/uploads/8645/vaseis_anthipopiragwn.jpg
Βάση Ανθυποπυραγών 2011 (Γεν. Σειρά) :10574 μόρια (40 άτομα)
Βάση Ανθυποπυραγών 2012 (Γεν. Σειρά) :8248 μόρια (40 άτομα)


Panos45 μπορείς να κοιτάξεις αυτό μου το post στη 2η σελίδα αυτού του θέματος. Πιστεύω θα σε καλύψει.
panos45
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 2:23 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από panos45 »

gate21ss έγραψε:
gate21ss έγραψε:
Eirini86 έγραψε:Επίσης εκτός από Πανελλήνιες, μπορούν να δώσουν και κατατακτήριες οι Πυροσβέστες που έχουν πτυχίο ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ. http://www.fireservice.gr/pyr_cms_files/dynamic/c90121/attach/katataktiries_anthipopyragon_el_GR.pdf

ΙΣχύει αυτό σωστά;



Ναι μπορούν να δώσουν (υπάρχει και αυτό το έγγραφο του 2008 /forum/uploads/8645/katataktiries_2008_el_GR.pdf ), αλλά όπως βλέπεις τα άτομα που παίρνει είναι εξαιρετικά λίγα κι επίσης παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο τα έτη υπηρεσίας. Οπότε πρακτικά κάποιος που είναι νέος στο σώμα έχει ελάχιστες πιθανότητες να μπει με αυτό το τρόπο.
Μέσω πανελλαδικών μπορεί να δίνεις όλα τα μαθήματα, αλλά η βάση είναι πολύ χαμηλή και τα άτομα που παίρνει πολλά. Οπότε εκτιμώ ότι έτσι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες εισαγωγής.

Παραθέτω τις βάσεις των προηγούμενων 13 ετών:

Βάσεις Ανθυποπυραγών 2000-2010: /forum/uploads/8645/vaseis_anthipopiragwn.jpg
Βάση Ανθυποπυραγών 2011 (Γεν. Σειρά) :10574 μόρια (40 άτομα)
Βάση Ανθυποπυραγών 2012 (Γεν. Σειρά) :8248 μόρια (40 άτομα)


Panos45 μπορείς να κοιτάξεις αυτό μου το post στη 2η σελίδα αυτού του θέματος. Πιστεύω θα σε καλύψει.


Σε ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
gumf
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 03, 2012 10:11 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gumf »

panos45 έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ!

με κατατακτηριες οι πιθανοτητες ειναι πολυ λιγες να μπεις στη σχολη. Μονο με πανελληνιες για τις οποιες ακομη δεν εχουμε βγαλει ακρη αν μπορουν να δωσουν οι φετινοι 725 φετος Αν και οποτε διοριστουν. Δεν υπαρχει αυτο ξεκαθαρα πουθενα απο οτι εχω ψαξει. Καλο θα ειναι οσοι ενδιαφερομαστε να συγκεντρωθουμε να μεσω του φορουμ και να μας πουν Εαν προλαβαινουμε ετσι ωστε να κανουμε και μεις το προγραμματισμο μας.(ολα τα παραπανω προιποθετουν να μας προσλαβουν συντομα... ) οποτε παιδια μαλλον παει για αλλες Χρονιες και οχι το 13.
panos45
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 2:23 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από panos45 »

Να μπούμε πρώτα με το καλό γιατί το βλέπω δύσκολο και μετά να το συζητήσουμε πάλι, το πιο πιθανό είναι ότι δεν προλαβαίνουμε για φέτος.
Άβαταρ μέλους
handballer
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 815
Εγγραφή: Δευ Απρ 04, 2011 1:32 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από handballer »

gumf έγραψε:
panos45 έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ!

με κατατακτηριες οι πιθανοτητες ειναι πολυ λιγες να μπεις στη σχολη. Μονο με πανελληνιες για τις οποιες ακομη δεν εχουμε βγαλει ακρη αν μπορουν να δωσουν οι φετινοι 725 φετος Αν και οποτε διοριστουν. Δεν υπαρχει αυτο ξεκαθαρα πουθενα απο οτι εχω ψαξει. Καλο θα ειναι οσοι ενδιαφερομαστε να συγκεντρωθουμε να μεσω του φορουμ και να μας πουν Εαν προλαβαινουμε ετσι ωστε να κανουμε και μεις το προγραμματισμο μας.(ολα τα παραπανω προιποθετουν να μας προσλαβουν συντομα... ) οποτε παιδια μαλλον παει για αλλες Χρονιες και οχι το 13.
Εάν και όποτε προσλάβει τους 725 μετά από 2 χρόνια μπορούν να δώσουν για ανθυποπυραγών. Εάν είσαι όμως πτυχιούχος ΑΕΙ μπορείς με το που βγεις από την ακαδημία πυροσβεστών
Άβαταρ μέλους
gumf
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 03, 2012 10:11 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gumf »

panos45 έγραψε:Να μπούμε πρώτα με το καλό γιατί το βλέπω δύσκολο και μετά να το συζητήσουμε πάλι, το πιο πιθανό είναι ότι δεν προλαβαίνουμε για φέτος.
ναι οντος κατσε να μας παρουν πρωτα αλλα καλο θα ειναι αμεσως μετα να μαθουμε αν προλαβαινουμε να δωσουμε η οχι. Γιατι οπως ειχα αναφερει και πιο πανω αλλη μια αναλογη χρονια τους αφησαν και εδωσαν. Πρεπει να κανουμε και εγγραφη σε λυκειο μην το ξεχναμε και αυτο.
Fire

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Fire »

gate21ss έγραψε:
gumf έγραψε:δεν μπορω να βρω ουτε μια προκυρηξη διαγωνισμου για τη σχολη ανθ/γων.
για το 2014 βγήκε ο αριθμός; Μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να δώσουμε φέτος για τη σχολη ανθυποπυραγων; Εννοώ απο τους δοκιμους που θα πάρει τωρα. Ευχαριστω
monimos_

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από monimos_ »



μπορεις αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι η καλυτερη επιλογη να δωσεις τοσο γρηγορα... Καλυτερα να ψηθεις σε σταθμο και βαρδια τουλαχιστον ενα χρονο...
Fire

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Fire »

gate21ss έγραψε:
gumf έγραψε:δεν μπορω να βρω ουτε μια προκυρηξη διαγωνισμου για τη σχολη ανθ/γων.
για το 2014 βγήκε ο αριθμός; Μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να δώσουμε φέτος για τη σχολη ανθυποπυραγων; Εννοώ απο τους δοκιμους που θα πάρει τωρα. Ευχαριστω[/QUOTE"> μπορεις αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι η καλυτερη επιλογη να δωσεις τοσο γρηγορα... Καλυτερα να ψηθεις σε σταθμο και βαρδια τουλαχιστον ενα χρονο...
οντος η εμπειρία θα μετράει αρκετά. Αλλά σκέφτομαι να δώσω όπως κ αλλά παιδια έτσι για τη συμμετοχή κ οτι γινει. Μπορείς να μας βοήθεισεις ως προς αυτο που λες οτι μπορούμε να δώσουμε φέτος; Πρέπει να το δηλώσουμε κάπου; Κ ποτε; Σε ευχαριστω εκ των προτέρων.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες