Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
PanosD

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από PanosD »

Χαιρετω ολους,

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα και θα ηθελα την αποψη σας.

Η αναβολη μου λογω σπουδων εληγε το Δεκεμβριο του 2011.

Με δεχτηκε ενα Πανεπιστημιο στην Αγγλια για μεταπτυχιακο τον επομενο Οκτωβριο (2011).

Πηγα λοιπον στη στρατολογια και με ενημερωσαν οτι παρολο που ηταν Αυγουστος (τοτε εμαθα για το μεταπτυχιακο) επρεπε να κανω μια συμπληρωματικη αιτηση για να καταταγω Νοεμβριο και το πιο πιθανο ηταν να μπω Νοεμβριο. Το ιδιο μου ειπαν και στο πρωτοκολλο. Οτι δηλαδη οταν κανεις αιτηση για νωριτερα σε παιρνουν σιγουρα.

Κοβω λοιπον την αναβολη και βλεπω οτι μπηκε Οκτωβριος αλλα χαρτι δεν μου εχει ερθει. Παω λοιπον στη στρατολογια και μου λενε οτι ειμαι για καταταξη Φεβρουαριο και οτι τα αιτηματα εξεταζονται τις τελευταιες μερες του Οκτωβρη! Μου ειπαν μαλιστα οτι το πιο πιθανο ειναι να μην γινουν δεκτα γιατι υπαρχει πλεονασμα αυτη τη στιγμη.

Με αυτα και με αυτα αν καταταγω τελικα Φλεβαρη τοτε χανω το μεταπτυχιακο διαπαντως και εφτυσα αιμα κυριολεκτικα για να με παρουν.

Τι επιλογες εχω; Απ'οτι καταλαβα ειναι αδυνατον να μπω Νοεμβρη. Υπαρχει καποιος τροπος να με δεχτουν; Αν τελικα δεν τα καταφερω τι πρεπει να κανω; Παιρνω αλλη αναβολη ή θα γινω ανυποτακτος εξωτερικου επειδη παω εξω για τις σπουδες μου;

Να ξεκαθαρισω οτι θελω να παω να υπηρετησω, δεν προσπαθω να το αποφυγω, απλα βλεπω οτι ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα εχω αρχισει να απογοητευομαι.

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιανδηποτε απαντηση.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από Greek_Army »

PanosD έγραψε:Χαιρετω ολους,

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα και θα ηθελα την αποψη σας.

Η αναβολη μου λογω σπουδων εληγε το Δεκεμβριο του 2011.

Με δεχτηκε ενα Πανεπιστημιο στην Αγγλια για μεταπτυχιακο τον επομενο Οκτωβριο (2011).

Πηγα λοιπον στη στρατολογια και με ενημερωσαν οτι παρολο που ηταν Αυγουστος (τοτε εμαθα για το μεταπτυχιακο) επρεπε να κανω μια συμπληρωματικη αιτηση για να καταταγω Νοεμβριο και το πιο πιθανο ηταν να μπω Νοεμβριο. Το ιδιο μου ειπαν και στο πρωτοκολλο. Οτι δηλαδη οταν κανεις αιτηση για νωριτερα σε παιρνουν σιγουρα.

Κοβω λοιπον την αναβολη και βλεπω οτι μπηκε Οκτωβριος αλλα χαρτι δεν μου εχει ερθει. Παω λοιπον στη στρατολογια και μου λενε οτι ειμαι για καταταξη Φεβρουαριο και οτι τα αιτηματα εξεταζονται τις τελευταιες μερες του Οκτωβρη! Μου ειπαν μαλιστα οτι το πιο πιθανο ειναι να μην γινουν δεκτα γιατι υπαρχει πλεονασμα αυτη τη στιγμη.

Με αυτα και με αυτα αν καταταγω τελικα Φλεβαρη τοτε χανω το μεταπτυχιακο διαπαντως και εφτυσα αιμα κυριολεκτικα για να με παρουν.

Τι επιλογες εχω; Απ'οτι καταλαβα ειναι αδυνατον να μπω Νοεμβρη. Υπαρχει καποιος τροπος να με δεχτουν; Αν τελικα δεν τα καταφερω τι πρεπει να κανω; Παιρνω αλλη αναβολη ή θα γινω ανυποτακτος εξωτερικου επειδη παω εξω για τις σπουδες μου;

Να ξεκαθαρισω οτι θελω να παω να υπηρετησω, δεν προσπαθω να το αποφυγω, απλα βλεπω οτι ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα εχω αρχισει να απογοητευομαι.

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιανδηποτε απαντηση.


καταρχάς δεν έχουνε βγει ακόμα οι ημερομηνίες κατάταξης οπότε πως να σου έρθει χαρτί; Επίσης το φόρουμ έχει πολλά θέματα για την κατάταξη μπορείς να παρακολουθείς τα παρακάτω

Πότε παρουσιάζεται η ΕΣΣΟ μου; Πως μαθαίνω που θα καταταχθώ;

...
PanosD

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από PanosD »

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Λογικο είναι να μη μου έχει ερθει χαρτι, ωστοσο και στο στρατολογικο γραφείο αλλα και στην ηλεκτρονικη φορμα στο ιντερνετ μου βγαζει οτι προκειται να καταταγω Φεβρουαριο. Εχω αδικο που ανησυχω; Μηπως δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11240
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από yandr »

Άμα και οι δύο αυτές πηγές λένε Φεβρουάριο, τότε για Φεβρουάριο είσαι προφανώς.
αριστοφάνης

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από αριστοφάνης »

Καλημέρα παιδιά. Πολύ καλή η προσπάθεια σθνεχίστε να το βελτιώνεται. Ωστόσο τα τηλεφωνα δεν τα σηκώνουν και θα ηθελα να κανω μία ερώτηση... Εκοψα την αναβολή μου για να μπω τον φλεβάρη αλλα τελικα θα προτιμούσα να μπω και νωρίτερα. Δηλαδή νοέμβριο. Έχω ακούσει οτι γίνεται αρκεί να το δηλώσω. Γνωρίζετε κάτι; Κάποιες λεπτομέρειες;

γιώργος

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από γιώργος »

Μπορώ αφού έχω κόψει αναβολή για να μπώ φεβρουάριο, αν δημιουργηθούν κάποια προβλήματα που δεν μπορώ να προβλέψω απο τώρα, να ζητήσω να μπώ τελικά μάιο; Αν ναί τι απαιτείται για να γίνει αυτό;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από Greek_Army »

αριστοφάνης έγραψε:Καλημέρα παιδιά. Πολύ καλή η προσπάθεια σθνεχίστε να το βελτιώνεται. Ωστόσο τα τηλεφωνα δεν τα σηκώνουν και θα ηθελα να κανω μία ερώτηση... Εκοψα την αναβολή μου για να μπω τον φλεβάρη αλλα τελικα θα προτιμούσα να μπω και νωρίτερα. Δηλαδή νοέμβριο. Έχω ακούσει οτι γίνεται αρκεί να το δηλώσω. Γνωρίζετε κάτι; Κάποιες λεπτομέρειες;



θα πρέπει να πας στην στρατολογία που ανήκεις και να κάνεις μια δήλωση ότι θέλεις να μπεις νωρίτερα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από Greek_Army »

γιώργος έγραψε:Μπορώ αφού έχω κόψει αναβολή για να μπώ φεβρουάριο, αν δημιουργηθούν κάποια προβλήματα που δεν μπορώ να προβλέψω απο τώρα, να ζητήσω να μπώ τελικά μάιο; Αν ναί τι απαιτείται για να γίνει αυτό;


Αναβολή για κοινωνικούς λόγους

johnnynia
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 12, 2010 7:18 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από johnnynia »

Ρε παιδια δε με παιρνουν νοεμβρη και εχω ξενερωσει χανω απο προγραματισμενη πρακτικη με το που Τελειωνα... Απο εξεταστικες... Τι να κανω; Δεν αλλαζει τιποτα ετσι.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από Greek_Army »

johnnynia έγραψε:Ρε παιδια δε με παιρνουν νοεμβρη και εχω ξενερωσει χανω απο προγραματισμενη πρακτικη με το που Τελειωνα... Απο εξεταστικες... Τι να κανω; Δεν αλλαζει τιποτα ετσι.


πότε έκοψες την αναβολή σου;
johnnynia
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 12, 2010 7:18 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από johnnynia »

4 αυγουστου την εκοψα... Με εγραψαν με κοκκινα γραμματα και μου ειπαν οτι προλαβενω ακομα στο τσακ... Εικόνα
Anonymous

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από Anonymous »

Ευχαριστω! Μακαρι μακαρι... Δεν θα την παλεψω να μπω φευρουαριο δε θελω... και εγω 4 αυγουστου την εκοψα την αναβολη αργησα. Πηρα στη στρατολογια και μου ειπαν πως ακομα καμια ενσταση δεν εχει γινει δεκτη διοτι εχουν καθηστερηση οι διαδικασιες. Απο δευτερα λογικα θα ξερουμε λογικα εμεις που αργησαμε αν μπουμε τωρα

joeyj
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 2:45 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από joeyj »

Ρε παιδια εγω π εκενα τα χαρτια μ φετος 2 μερες μετα τα γενεθλια μ (3 σεπτεμβρη, εγινα 18) εθελοντης δεν θεωρουμε; Δηλωσα ειδικες, μαλλον αποτι καταλαναινω ειμαι κ εθελοντης κ λενε οτι μαλλον δεν θα με παρουν! Δηλαδη τ πρεπει να κανω για να με παρουν τωρα τον Νοεμβριο;Εικόνα
...
Άβαταρ μέλους
Lytrakos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 25, 2014 12:39 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από Lytrakos »

Καλησπερα παιδια ειμαι νεος και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Εχω κοψει την αναβολη και διαβασα στο σιτε της στρατολογιας οτι μπαινω νοεμβριο. Επειδη θελω να μπω ομως σεπτεμρβιο υπαρχει καποιος τροπος να τους κανω να το αλλαξουνε τωρα που ειναι νωρις ακομα η απο την στιγμη που εγραψε δεν ξεγραφει; Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2014 ΣΤ΄ ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) πλην όμως δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμη η ημερομηνία και το κέντρο υποχρέωσης κατάταξης. Αυτο μου εστειλαν.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες