ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από gioalex »

Kαι εσύ Αυγουστιάτικα θα πας στρατό και μάλιστα ΥΕΑ; Θα φας τον Αύγουστο στο κέντρο, και αρχές Σεπτέμβρη που θα πας ΣΕΑΠ θα σε (σας) περιμένουν οι παλιότεροι ΥΕΑ (ΥΕΑ/Β) με "ανοιχτές αγκάλες" για να φορτωθείτε υπηρεσίες και αγγαρίες. Κοινώς πάει το μισό καλοκαίρι. Γιατί είναι αδύνατο να πας για μπάνιο ή οπουδήποτε αλλού στο Ηράκλειο και να μην πέσεις επάνω σε παλιότερους που θα σας σπάσουν τα @ρ**δ*@... Η καλύτερη φάση για ΥΕΑ είναι να μπεις Φλεβάρη. Έρχονται οι νέοι αρχές Ιουνίου και έχεις ένα μήνα "αραχτός" στην Κρήτη. Άμα μείνεις και ΒΟΠ... Διακοπές κανονικές...
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Prince_23 »

Δόκιμος ε; Η απαλλαγή των μόνιμων! Δεν έχεις τα δικιώματά τους έχεις τις υποχρεώσεις τους. Στη σχολή θα σου σπάσουν τα νεύρα με πράγματα και εντυπώσεις που δεν πρόκειται να τα δείς πουθενά! Κάνεις 5 μληνες παραπάνω δεν έχεις το τρέξιμο αλλά ούτε και τη λούφφα του φαντάρου, όσοι πιστεύουν οτι θα σας συμπεριφέρονται καλύτερα καλύτερα να το ξεχάσουν. όλο φωνές και τρέξιμο γιατι είσαι φαντάρος πολυτελείας! Οι περισσότεροι διοικητές δεν τους πάνε τους δόκιμους, ότι χωσέ υπάρξει θα είσαι ο πρώτος υποψήφιος αλλά αμα τους γράψεις κανονικά και κάνεις τη ζωή σου θα περάσεις εκπληκτικά! Ο στρατός είναι ένα θέατρο αν μάθες να παίζεις και να εκμεταλέυεσαι τον βαθμό σου όχι μόνο στους φαντάρους αλλά και στους απο πάνω θα περάσεις καλά! Και μην σας εκμεταλευτούν, αυτό θέλουν μην τους το δώσετε, η θητεία είναι λίγη και όλα με θράσος θα γίνουν καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από yandr »

Νομίζω τα παρουσιάζεις πολύ δραματικά.

Εγώ ως Δόκιμος την έβγαλα σε ένα γραφείο και η διευθύντριά μου μου έφερνε και κεκάκι το πρωί.

Επομένως τώρα έχουμε και τις δύο ακραίες περιπτώσεις (την δική σου και την δική μου) και η αλήθεια βρίσκεται όπως πάντα στη μέση.

KING

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από KING »

Γεια και χαρα σας, οταν παρουσιαστω μπορω να τους πω οτι θελω να με παρουν σαν ΥΕΑ και ας μην μου ειχε ερθει το χαρτι με αυτη την ειδικοτητα;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από yandr »

Υποθέτω μπορείς να το ζητήσεις, αλλά δεν ξέρω τι πιθανότητες έχεις να γίνει δεκτό αυτό το αίτημα...
Anonymous

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Anonymous »

Prince_23 έγραψε:Οι περισσότεροι διοικητές δεν τους πάνε τους δόκιμους, ότι χωσέ υπάρξει θα είσαι ο πρώτος υποψήφιος αλλά αμα τους γράψεις κανονικά και κάνεις τη ζωή σου θα περάσεις εκπληκτικά!
Αν δεν είσαι χύμα οι πιθανότητες είναι να τα πας καλά με το Διοικητή. Μεγαλύτερο πρόβλημα έχουν οι ΔΕΑ με τους ανθυπολοχαγούς &υπολοχαγούς που προέρχονται από ΣΜΥ. Αυτοί συχνά ζηλεύουν τους ΔΕΑ και αβαντάρουν τους μόνιμους υπαξιωματικούς λόγω ενός άτυπου συνδικαλισμού, και μπορεί να σου φερθούν άσχημα ή και να σου βάλουν τρικλοποδιές.

Siegfried
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 19, 2008 3:08 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: Ελληνική Άμυνα και Ασφάλεια
Επάγγελμα: Διαχειριστής αποθήκης
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Siegfried »

Κώστας έγραψε:Αν δεν είσαι χύμα οι πιθανότητες είναι να τα πας καλά με το Διοικητή.
Αν είσαι τυπικός και συνεπής -αν δεν είσαι, τότε γιατί πας για αξιωματικός;- γενικά θα έχεις ομαλές σχέσεις με τους ανωτέρους και μάλλον φιλικές με υπολοχαγούς-ανθυπολοχαγούς. Ο μεγαλύτερος κίνδυνος να εισπράξεις φυλακή είναι τα μπλεξίματα με αυτοκίνητα, ατυχήματα και μπλόκα στρατονομίας. Στην περίπτωση αυτή οι Διοικητές της παλιας σχολής πρώτα ρίχνουν φυλακή για να καλύψουν τα νώτα τους και μετά ψάχνουν να βρουν τι συνέβη.

Anonymous

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειμαι φοιτητης αει και σκεφτομαι για ΥΕΑ. χρωσταω ομως πολλα μαθηματα. υπαρχει καποιο προβλημα σε αυτο; αδειες θα μπορω να παιρνω για να δινω τα μαθηματα μου;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από yandr »

Παίρνεις κανονικά άδειες...
DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από DM90 »

σαν ΔΕΑ μπορείς να δηλώσεις ΟΒΑ;
Anonymous

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Anonymous »

αν καποιος τελειωνει την θητεια του και ειναι δοκιμος μπορει να μεινει στον στρατο σαν μονιμος και με τον βαθμο που ειχε πχ σαν ανθυπολοχαγος;

1ον) μπορει να μεινει;
2ον) αν μπορει να μεινει περνει αλλον βαθμο;

γιατι εχω ακουσει οτι δεν μονιμοποιουν κανεναν απο τους δοκιμους παρα μονο αν απολυθουν και μετα να κανουν αιτηση οταν γινετε προκυριξη για ΕΠ. ΟΠ.

DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από DM90 »

τελικά ξέρει να μου απαντήσει κανείς αν γίνεται να συνεχήσεις σαν ΟΒΑ από ΔΕΑ ;
nekrothaftis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 19, 2008 9:16 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από nekrothaftis »

DM90 έγραψε:τελικά ξέρει να μου απαντήσει κανείς αν γίνεται να συνεχήσεις σαν ΟΒΑ από ΔΕΑ ;

ναι... όπως και σαν στρατίωτης μπόρεις.. επίσης μπόρεις να δηλώσεις και ΕΦΥΕΣ
DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από DM90 »

nekrothaftis έγραψε:
DM90 έγραψε:τελικά ξέρει να μου απαντήσει κανείς αν γίνεται να συνεχήσεις σαν ΟΒΑ από ΔΕΑ ;

ναι... όπως και σαν στρατίωτης μπόρεις.. επίσης μπόρεις να δηλώσεις και ΕΦΥΕΣ


ευχαριστώ να'σε καλά
Νικολακης
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Αύγ 26, 2008 3:14 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Νικολακης »

Επισης, τους 4 μηνες που εισαι στην λαμια τα σαββατοκυριακα βγαινεις εξω;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης