Ανυπότακτοι εσωτερικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σου Θοδωρη, Ξερεις σε ποιες αλλες περιπτωσεις μπορει να αθωωθει καποιος ανυποτακτος; Για παραδειγμα, συμβολαιο με μια εταιρεια στο εξωτερικο ειναι ικανοποιητικη δικαιολογια;

Επισης, εχει καποιος ανυποτακτος διαφορετικη αντιμετωπιση απο το στρατοδικειο αν τελει σε ανυποταξια,3 η 6 μηνες η ενα χρονο η δυο, τη στιγμη που δικαζεται; Εννοω, η μικρη διαρκεια ανυποταξιας, αντιμετωπιζεται πιο επιεικως απο το στρατοδικειο;

Ευχαριστω πολυ για οποια πληροφορια !

κωστας

Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια καλησπερα,
η ερωτηση που εχω να απευθυνω ειναι αλλου τυπου... Θα ηθελα να με ενημερωσει καποιος που γνωριζει αμεσα, τι διαβατηριο καποιος μπορει να αποκτησει*5 ετοι Η λιγοτερο* σε περιπτωση που αιτηθει για αυτο το διαβατηριο 2 μηνες πριν ληξει η αναβολη του_!
Λογω σπουδων στο εξοτερικο πολζ πιθανον να οδηγηθω στην ανυποταξια, τουλαχιστον πριν μπυ σε αυτη τη διαδικασια να εχω ενα διαβατηριο με μια σχετικη ισχυη!

Λοιπον σας ευχαριστω εκ τον προτερον!
Athan
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 12:32 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Athan »

ΥΥΥΥΥΥ έγραψε:Παιδια καλησπερα,
η ερωτηση που εχω να απευθυνω ειναι αλλου τυπου... Θα ηθελα να με ενημερωσει καποιος που γνωριζει αμεσα, τι διαβατηριο καποιος μπορει να αποκτησει*5 ετοι Η λιγοτερο* σε περιπτωση που αιτηθει για αυτο το διαβατηριο 2 μηνες πριν ληξει η αναβολη του_!
Λογω σπουδων στο εξοτερικο πολζ πιθανον να οδηγηθω στην ανυποταξια, τουλαχιστον πριν μπυ σε αυτη τη διαδικασια να εχω ενα διαβατηριο με μια σχετικη ισχυη!

Λοιπον σας ευχαριστω εκ τον προτερον!

κανεις κανονικα τις αιτησεις, πληρωνεις και τα παραβολα για ανανεωση.
δεν αναφερουν κατι για χαρτι απο στρατολογια: http://www.passport.gov.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=218&Itemid=98

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από yandr »

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ μόλις δυόμισι μηνών έχουν 33.894 ανυπότακτοι «εσωτερικού» και «εξωτερικού» για να καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις και να γλιτώσουν περίπου 5.500 ευρώ πρόσθετο χαράτσι που επιβλήθηκε πέρυσι για την εξαγορά της επιπλέον 6μηνης θητείας που έχουν «φορτωθεί» όσοι παρανόμως δεν κατετάγησαν στην ώρα τους στο Στράτευμα.

Σύμφωνα με διαδοχικές υπουργικές αποφάσεις των υπουργείων Άμυνας και Οικονομικών, το αντίτιμο της εξαγοράς κάθε μήνα πρόσθετης θητείας αυξήθηκε από 90 ευρώ που ήταν για χρόνια, σε 1.000 ευρώ σε μια προσπάθεια να λειτουργήσει αποτρεπτικά για τους νέους ανυπότακτους αλλά και να αυξήσει τα κρατικά έσοδα.

Αρχικά η πέρα από κάθε έννοια δικαίου και λογικής αύξηση και τα 1.100% ίσχυε από 1-1-2009, αλλά έπειτα από διαμαρτυρίες ότι επιβλήθηκε απροειδοποίητα και με αναδρομική ισχύ, ο υφυπουργός Άμυνας Κ. Τασούλας έκανε πίσω και την ανέστειλε για ένα έτος (μέχρι τις 31-12-2009). Όμως για να μπορέσει κάποιος να επωφεληθεί ακόμη από την έκπτωση (και να πληρώσει μόνο με 90 ευρώ τον κάθε έναν από τους 6 μήνες πρόσθετης θητείας) πρέπει να δηλώσει την επιθυμία του και να φορέσει το χακί οπωσδήποτε με τη σειρά κατάταξης του προσεχούς Νοεμβρίου.

Συνήθως δε η κατάταξη γίνεται το δεύτερο δεκαήμερο του Νοεμβρίου. Μετά τον Νοέμβριο αντί για (90x6=) 540 ευρώ θα χρειάζονται (1.000x6=) 6.000 ευρώ! Το πρόστιμο αυτό είναι ανεξάρτητο από την εκπλήρωση της θητείας (9 μήνες στον Στρατό Ξηράς και 12 στην Αεροπορία και στο Ναυτικό).

...

Οριακή απόδοση
Πάντως, σύμφωνα με έμπειρους στρατολόγους τα κατά καιρούς ευνοϊκά μέτρα που έχουν ληφθεί για τους ανυπότακτους λίγο έχουν επηρεάσει τον συνολικό αριθμό τους. Τα μέτρα της περιόδου 2003 δεν απέδωσαν βραχυπρόθεσμα, ενώ αυτά του 2005 παρουσίασαν, λόγω και της μεγάλης δημοσιότητας υποθέσεων επωνύμων, κάποια απόδοση για 1-2 χρόνια. Συνολικά το 2002 οι ανυπότακτοι ήταν 29.857 ενώ στις 31/12/2008 ήταν 33.894.

TA NEA
thrakiotis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 1:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από thrakiotis »

Κέρδος 5.500 ευρώ οι ανυπότακτοι αν έως 31/12 πάνε στο Στρατό!
Αρκετοί είναι οι ανυπότακτοι, κυρίως αυτοί που διαμένουν στο εξωτερικό.

Γιʼ αυτό τους ενδιαφέρει άμεσα η υπενθύμιση της είδησης ότι έχουν ακόμη προθεσμία δυόμισι περίπου μηνών, για να καταταγούν στο στρατό και να γλιτώσουν περίπου 5.500 ευρώ πρόσθετη ποινή που επιβλήθηκε πέρυσι για την εξαγορά της επιπλέον 6μηνης θητείας που έχουν «φορτωθεί» όσοι παρανόμως δεν κατετάγησαν στην ώρα τους στο Στράτευμα.
Ο υφυπουργός Άμυνας...

Κ. Τασούλας ανέστειλε για ένα έτος (μέχρι τις 31-12-2009) τη νέα ρύθμιση, προκειμένου να δώσει δυνατότητα επιλογών στους ανυπότακτους. Σύμφωνα με διαδοχικές υπουργικές αποφάσεις, το αντίτιμο της εξαγοράς κάθε μήνα πρόσθετης θητείας θα αυξηθεί μετά το τέλος του έτους από 90 ευρώ που ήταν για χρόνια, σε 1.000 ευρώ.

Το μέτρο αυτό αποσκοπεί στο να λειτουργήσει αποτρεπτικά για τους νέους ανυπότακτους,
ώστε να μην «χάνεται» τόσο έμψυχο δυναμικό για τον στρατό, τώρα μάλιστα που η θητεία έχει κατέβει στους 9 μήνες.
Όμως για να μπορέσει κάποιος να επωφεληθεί ακόμη από την έκπτωση (και να πληρώσει μόνο με 90 ευρώ τον κάθε έναν από τους 6 μήνες πρόσθετης θητείας) πρέπει να δηλώσει την επιθυμία του και να φορέσει το χακί, οπωσδήποτε με τη σειρά κατάταξης του προσεχούς Νοεμβρίου. Συνήθως δε η κατάταξη γίνεται το δεύτερο δεκαήμερο του Νοεμβρίου.

Μετά τον Νοέμβριο αντί για (90x6=) 540 ευρώ θα χρειάζονται (1.000x6=) 6.000 ευρώ! Το πρόστιμο αυτό είναι ανεξάρτητο από την εκπλήρωση της θητείας (9 μήνες στον Στρατό Ξηράς και 12 στην Αεροπορία και στο Ναυτικό).

Πηγή Πρωϊνός Λόγος
EPIRUS-ELLAS

aggelos1987
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 4:43 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από aggelos1987 »

Γεια σας! Τον αυγουστο ηταν να μπω στρατο και τελικα πηρα αναβολη μου ειχε ερθει ενα χαρτι που ελεγε οτι εγκριθηκε η αναβολη μου και πως θα καταταχθω με την σειρα του νοεμβρη δεν με πηραν τηλ να μπω και στην αστυνομια δεν υπηρχε το ονομα μου για καταταξη του νοεμβρη... Προχθες πηγα στην στρατολογια και διαπιστωθηκε πως οντως δεν μου ειχε γινει καταταξη με την σειρα του νοεμβρη αλλα εκεινη την στιγμη μου εκαναν χαρτια και μου ειπαν απο την στρατολογια πως μπαινω την επομενη μερα στρατο κατι που δεν γινοταν γιατι σπουδαζω και μου ειπαν πως θα ειμαι ανυποτακτος με ενημερωσαν να σπασω την ανυποταξια μεσα δεκεμβρη για να μπω φεβρουαριο. Υπαρχει περιπτωση να αθωωθω στο Στρατοδικειο καθως πιστευω πως ειναι λαθος του στρατολ γραφειου και αν δεν αθωωθω για το 2010 ισχυει προστιμω 1000 ευρο εξαγορασημος ο μηνας η 90ευρο; Γενικα αθωωνουν ευκολα; Και κατι τελευταιο απο την στιγμη που κρινω πως ειναι λαθος της στρατολογιας να κινηθω νομικα η θα ειναι λαθος και θα επιβαρηνω την θεση μου περισσοτερο ευχαριστω!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Greek_Army »

90 ευρώ στοιχίζει ο κάθε πρόσθετος μήνας
Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Χαιρεται,

Σε σχεση με αυτο που ρωταει ο Αγγελος, γνωριζει καποιος κατα ποσο ειναι δυνατον να αθωωθει καποιος απο το Στρατοδικειο για αδικημα της ανυποταξιας (δεν αναφερομαι στην περιπτωση προβληματων υγειας... ).

Για παραδειγμα οταν προκειται για δεσμευτικο συμβολαιο εργασιας σε αλλη χωρα οπως ειναι η περιπτωση μου ;

Γνωριζει καποιος εαν οι Στρατοδικες λαμβανουν και τετοιες δικαιολογιες υπ οξιν για να εκδωσουν αθωωτικες αποφασεις, ή να ειναι τουλαχιστον πιο επιεικεις;(παραδειγμα να επιβαλλουν λιγοτερους μηνες ως προσθετη στρατιωτικη υποχρέωση).

Αν υπαρχει καποιος που στο παρελθον υπηρξε ανυποτακτος και μπορει να μας παρασουσιασει τη δικη του εκδοχη θα τον ευχαριστουσα ιδιαιτερως.

προς ΓΜΑΚ :
Το προστιμο θα παραμεινει 90 ευρω το μηνα ακομα και το 2010;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν το γνωρίζω αυτό. Πάντως μέχρι τώρα είναι 90 ευρώ
aggelos1987
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 4:43 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από aggelos1987 »

Γειας σας εχω γραπσει και παραπανω. Απο την σειρα του νοεμβρη ειμαι ανυποτακτος ομως τον φεβρουαριο θα μπω στρατο και θα κανω την θητεια μου, αφου ολοκληρωσω την θητεια μου θα μπορεσω να βγαλω διαβατηριο και να παω εξωτερικο εκτος ευρωπης καθως εκει ειναι η δουλεια του πατερα μου η θα μου βαλουν προστιμο για καποια χρονια να μην μπορω να φυγω απο την χωρα; Εχω ακουσει οτι αν εισαι ανυποτακτος και μετα κανεις την θητεια σου κανονικα δεν υπαρχει προβλημα με διαβατηρια κτλ ισχυει; Ευχαριστω πολυ ολους σας για την βοηθεια σασ
Golemis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2009 12:04 pm
Επάγγελμα: Παιδοψυχιατρος
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Golemis »

Θα αθωωθεις αφου δεν υπαρχει δολος. Αν παρεις ομως αναβολη εστω και εξαμηνη για λογοθς υγειας παραγραφονται ολα και ανυποταξια κλπ. Το λεει ο νομος τοθ 2005 Ασε που δεν θα γινει ποτε το δικαστηριο.

Εχω συναδελφο στο Οκλαντ που ειναι 19 χπονια ανυποτακτος και ακομα στον ανακριτη ειναι

aggelos1987
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 4:43 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από aggelos1987 »

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση δλδ οταν μπω τον φεβρουαριο να μην αναφερω οτι με ειχαν ανυποτακτο η θα το ξερουν ηδη αλλα πιστευς θα αθωωθω ε; Συγνωμη αν γινομαι κουραστικο αλλα καταλαβαινεις εχω τρελεαθει απο το αγχος! Ευχαριστω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θα το γνωρίζουνε αφού θα έιναι περασμένο στον φακελό σου.
Anonymous

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Μπορεί να μας διευκρινήσει ο golemis τι εννοει οταν λεει οτι με 6 μηνη αναβολη για λογους υγείας παραγράφεται η ανυποταξία; δηλαδη αν έχεις κυρηχθεί ανυποτακτος και μετα πάρεις 6 μηνη αναβλολη υγείας παραγράφεται η ανυποταξία σου;

ποιος νόμος του 2006 το λεει αυτό;

ευχαριστώ προκαταβολικά

Mike

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Mike »

Λιγο καθυστερημενα, αλλα site για τα διαβατηρια αναφερει οτι πρεπει να κανεις δηλωση για το αν εχεις κηρυχτει ανυποτακτος ή λιποτακτης. Τι γινεται αν εχεις κηρυχτει ανυποτακτος. Τοτε δε δικαιουσαι διαβατηριο; Και εχω την εντυπωση οτι αλλο το να εισαι ανυποτακτος (δεν παρουσιαστηκες) και αλλο το να εχεις κηρυχτει επισημα ανυποτακτος; Ευχαριστω

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης