Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή για Διδακτορικό

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 6 78
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
kostas_1993a Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 13/Δεκεμβρίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση kostas_1993a Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 22:51
Καλησπέρα,

Έχω καταθέσει αίτηση για διδακτορικό και αναμένω την έγκριση από Τριμελή Επιτροπή και Συνέλευση. Θεωρητικά οι εγκρίσεις θα ολοκληρωθούν στα μέσα του Ιανουαρίου.

Ειμαι γεννηθεις το '93, η αναβολή μου για λόγους σπουδών ληγει στις 31/12/2020 και εχω καταταγεί στην ΕΣΣΟ Μαρτιου 2021.

Γνωρίζετε αν μπορω να αιτηθω αναβολη στρατευσης μονο με την καταθεση της αιτησης για Το διδακτορικό και ωνν αποδεικτικων πτυχιου-μεταπτυχιακου ή πρεπει να περιμενω για την αποφαση της Συνελευσης;

Ευχαριστώ πολυ.
Επιστροφή στην κορυφή
mnbvcx Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 11/Δεκεμβρίου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 4
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση mnbvcx Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 17:07
Αρχικά αποστάλθηκε από kostas_1993a kostas_1993a Έγραψε:

Καλησπέρα,

Έχω καταθέσει αίτηση για διδακτορικό και αναμένω την έγκριση από Τριμελή Επιτροπή και Συνέλευση. Θεωρητικά οι εγκρίσεις θα ολοκληρωθούν στα μέσα του Ιανουαρίου.

Ειμαι γεννηθεις το '93, η αναβολή μου για λόγους σπουδών ληγει στις 31/12/2020 και εχω καταταγεί στην ΕΣΣΟ Μαρτιου 2021.

Γνωρίζετε αν μπορω να αιτηθω αναβολη στρατευσης μονο με την καταθεση της αιτησης για Το διδακτορικό και ωνν αποδεικτικων πτυχιου-μεταπτυχιακου ή πρεπει να περιμενω για την αποφαση της Συνελευσης;

Ευχαριστώ πολυ.

Στη δικιά μου περίπτωση πριν 3 χρόνια μου ζητήσανε χαρτί από τον πρόεδρο του ιδρύματος επειδή στα χαρτιά αυτός ήταν ο εργοδότης μου που έλεγε πότε ξεκίνησα, τη διάρκεια έχει κλπ. Και επειδή δεν έκανα το διδακτορικό μου σε Ελληνικό ίδρυμα ήθελε και apostille.
Επιστροφή στην κορυφή
Αποστόλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Αποστόλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 23:04
Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να είστε όλοι καλά και υγιείς.

Θέλω να ρωτήσω και όποιος γνωρίζει κάτι, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τελειώνω το διδακτορικό με το καλό τον Ιούνιο, και έχω 2 χρόνια ακόμη αναβολή, κανονικά. Επειδή όμως θέλω να ξεμπερδεύω και επειδή είναι είναι κάτι που πρέπει να γίνει, θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις:

1. Μέχρι στιγμής, τι ισχυεί για τη θητεία; Είναι 9 μήνες; Έχει βγει κάποια επίσημη ανακοίνωση για αύξηση;
2. Αν φύγω εξωτερικό, για εξαγορά, ποιες προϋποθέσεις ισχύουν; Μου είπαν ότι μετά τα 33 ότι μπορώ να την εξαγοράσω. Μεταξύ 30-33 τι ισχύει; Μπορώ να ταξιδεύω αν είμαι εξωτερικό και να έρχομαι Ελλάδα; Κάνω κάποια δήλωση για παράταση;

Αυτά και καλές γιορτές.
Όλα περνάνε.

Επιστροφή στην κορυφή
Στρατός Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Στρατός Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 08:37
Ξέρει κανείς τι συμβαίνει με τους μεταδιδακτορικους; Μπορούν να πάρουν αναβολή μετά το διδακτορικό;
Επιστροφή στην κορυφή
periklis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση periklis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 13:06
1. Προς το παρών επίσημα είναι 9 μήνες η κανονική πλήρης θητεία. Τι θα συμβεί, ένας θεός ξέρει.

2. Εξαρτάται. Για τα 33 να εξαγοράσεις ισχύει όπως έχουν τώρα τα πράγματα, αλλά πρέπει να
υπηρετήσεις 20 μέρες. Αναβολή εσύ κανονικά έχεις μέχρι τα 31. Για το διάστημα 31 με 33, κοίτα για αναβολή για εξέχοντες επιστήμονες, αν στο εξωτερικό κάνεις μεταδιδακτορικό ή κάποια άλλη ερευνητική δουλειά. Παράταση για αναβολή διδακτορικού δεν μπορείς να πάρεις. Αν δεν πάρεις αναβολή για εξέχοντες επιστήμονες, μπορείς να πάρεις αναβολή υγείας

Πχ. Απο την εμπειρία μου με αναβολή για επιστήμονες, ήταν να μπώ με εσσό Μαρτίου, αλλά έκανα αίτηση για την αναβολή. Η απόφαση βγήκε κάπου μέσα Ιουνιου. Μέχρι τότε κερδίζεις χρόνο διότι δεν χρειάζετε να καταταγείς μέχρι να βγεί απόφαση. Οπότε και αρνητική να βγεί, κερδίζεις μισό χρόνο (εφόσον η διαδικασία συνεχίζει να παίρνει τοσο χρονο).

Προσωπικά είχα πάρει 2 χρονια αναβολή έτσι το 2018. Η άλλη λύση είναι να βγείς ανυπότακτος και να γίνεις εξωτερικού ώστε να ταξιδεύεις. ΑΛΛΑ. Όπως έχει τώρα η κατάσταση, και να εξαγοράσεις, το πρόστιμο ανυποταξίας δεν διαγράφεται. Που σημαίνει θα πληρώσεις 6000, συν εξαγορα (νομίζω είναι καπου 800 ευρώ τον μήνα) συν 20 μέρες θητεία. Οπότε αυτή η λύση είναι η λιγότερο βολική.

Επεξεργάστηκε από Nassos - 31/Δεκεμβρίου/2020 ώρα 14:43
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 6 78

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com