Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
qwerty

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από qwerty »

Ι2-ι3 ενοπλο σε κοβω

αν δεν εχεις αλλο προβλημα πρεπει να ειναι αγ#μητος αυτος που θα σε βγαλει αοπλο
Ozymandias
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2011 12:05 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Ozymandias »

Psarakas έγραψε:Ειμαι αισιοδοξος γενικα και καλα καταλαβες οτι γουσταρω στρατο γιατι μπαίνω στα 20 μου και προτιμω να ειμαι στην τεντα και στην εμπειρια του κατι καινουργιου παρα να καθομαι και να τα ξίνω ολημερης σπαταλώντας τα 20 μου χρονια... Ειμαι 1.87 και 120 κιλα και εχω φαει σκάλωμα μην βγω άοπλος. Πιστευω πως με καταλαβαινεις. Τελος παντων αυτα απο μενα. Ευχαριστω και για το καλος πολίτης!
Άρα βρε αρχηγέ, τι μπαίνεις σε φόρουμ να ρωτήσεις; Αν γουστάρεις στρατό, όπου και να σαι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! Εικόνα Ταπεινή μου άποψη όμως πως για τα παλληκάρια που γουστάρουν στρατό, καλύτερα να δηλώνουν ειδικές δυνάμεις ή έστω ΤΘ γιατί εκεί κάτι γίνεται από εμπειρίες και νοιώθεις πως κάτι κάνεις. Στο πεζικό δεν νομίζω να καταλάβεις πολλά ούτε να μην τα "ξύνεις ολημερίς" όπως λες. Ελπίζω να κάνω λάθος όμως.

Αν εννοείς μην βγεις άοπλος για τα κιλά σου, με καμμία. Θέλει να είσαι πραγματικά βούβαλος για να βγεις άοπλος λόγω παχυσαρκίας. Με το ύψος σου σε κόβω Ι2 στη χειρότερη. Αν το συζητήσεις και λίγο με το γιατρό του 401 (ανάλογα αν σε παίρνει), θα στοιχημάτιζα καλά λεφτά πως θα βγεις ένοπλος, απλά ψάξτο λίγο περισσότερο επειδή αφου γουστάρεις στρατό, το Ι2 σε αποκλείει από πολλές ΛΥΒιτικές ειδικότητες. Δεν ξέρω βέβαια αν στο ΠΖ περνάς ΛΥΒ ανεξαρτήτως ειδικότητας, δες το και μόνος σου.

Αφού ανήκεις στην κατηγρία των γουστάρω στρατό, μη σε φοβίζει τίποτα, τράβα μπρος και μη σε μέλει Εικόνα

neos kai mavros
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 3:00 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από neos kai mavros »

Καλησπερα παιδια. παρουσιαστικα αυλωνα 7/2 ειμαι τθ και μου ηρθε ενδειξη ΕΛΔΥΚ με ειδικοτητα α. π. μ. α. θα ηθελα να με ενημερωσει καποιος σχετικα με την ειδικοτητα που θα εκπαιδευτω, ποσο καιρο, τι εκπαιδευση θα κανω και αν ειναι καλη ειδικοτητα.
Bασιλης

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Bασιλης »

Γνωριζει κανεις τι ειναι το ΣΑΤ ; Ευχαριστω εκ των προτερων
Παπα

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Παπα »

παιδια να κάνω μια ερώτηση αν βγεις αξιωματικός και πας στα τεθωρακισμένα περνεις ιδιότητα αρχηγού άρματος ; Ή διαλέγεις
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από D.Y.K »

Οι αξιωματικοί δεν λαμβάνουν ειδικότητες.

Αναλαμβάνουν χρέη διμοιριτών και άνω μόνο.

Αρχηγός άρματος συνήθως είναι ο αρχαιότερος κατά βαθμό ή ο αρχαιότερος κατά σειρά εάν το πλήρωμα αποτελείται μόνο από έφεδρους.
Στρ (τθ)

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Στρ (τθ) »

Καλησπέρα με ενημέρωσαν ότι θα περάσω 2η ειδικότητα (ως στρατιώτης) Κρυπτογραφηση, γνωρίζει κάποιος τίποτα σχετικά με αυτό να με ενημερώσει διότι πρώτη φορά ακούω αυτή την ειδικότητα σε ΤΘ
Παντελής

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Παντελής »

Γεια σας, σε μερικές μέρες (αφού ορκίστηκα σαν φαντάρος στην Λαμία) θα πάω για εκπαίδευση στον Αυλώνα στο αντικείμενο οδηγός μέσου αρμ. Μ48 Α3-Α5, Μ4 Α48 Α5Μολφ. Είναι δύσκολα ευκολά ξέρει κάποιος; Και πόσο διάστημα κρατάει η εκπαίδευση?
Konstantinos.b
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2016 5:01 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Konstantinos.b »

Καλησπερα, μπηκα 10/11 τεθωρακισμενα και πηρα ειδικοτητα οδηγος μεσου αρματος leo 2A. Ξερει κανεις τι παιζει με την ειδικοτητα αυτη; Γυριζω Αυλωνα για εκπαιδευση, θα εχω εξοδους με διανυκτερευση οταν δεν εχω υπηρεσιες ή εκπαιδευση πχ Σαββατο ή Κυριακη και ποσο θα μεινω εκει;
takis

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από takis »

Ψάχνω κάποιον που να είχε η έχει την δικιά μου ειδικότητα να μην αισθάνομαι μόνος Εικόνα Τ. Π. Ε. Ο. Τεχνίτης Πύργου ερπυστριοφόρου Οχήματος...

Λάμπρος

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Λάμπρος »

Εγώ φίλε μου σειρά 217 στο πυροβολικό...
Μάκης

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Μάκης »

Χαιρετώ λεβέντες!Μπορεί να μου πει κάποιος , απόφοιτος ΤΕΦΑΑ με αρκετά γερό σώμα αλλά έχοντας εκ γενετής πρόβλημα τραυλισμού τι ειδικότητα-θεση θα του ανατεθεί στα τεθωρακισμένα;

Και κάτι ακόμα... Κάποιος που παρουσιάζεται Ξάνθη , παρέμενει Ξάνθη για όλη τη θητεία λόγω παραμεθορίου;

Ευχαριστώ από τώρα για την όποια απάντηση...

Επισκέπτης

Re: Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Είδα με είμαι τεθωρακισμένα στον Έβρο ξέρει κανείς με σκολίωση και κύφωση τι ειδικότητα μπορεί να με βάλουν;
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από apricot99 »

Επισκέπτης έγραψε: Παρ Απρ 28, 2023 9:19 am Είδα με είμαι τεθωρακισμένα στον Έβρο ξέρει κανείς με σκολίωση και κύφωση τι ειδικότητα μπορεί να με βάλουν;
Αναλογα τους βαθμους σκολιωσης και κυφωσης που εχεις γιατι εαν δεν εχεις πολλους σε βγαζουν και Ι1 αρα μπορουν να σε βαλλουν σε ολες της ειδικοτητες κανονικα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης