Ανυπότακτοι εσωτερικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kozas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 13, 2010 6:46 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Kozas »

Σας χαιρετω και γω με την σειρα μου.

Λοιπον τα πραγματα σεμενα ειναι απλα. Μπαινω φανταρος τον Αυγουστο, αλλα σκεφτομαι να φυγω γιανα κανω ειδικοτητα στην Σουηδιαμ οσο ακομη υπαρχουν θεσεις, γιατι εδω η κατασταση στον κλαδο μου ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ.

αν λοιπον δεν παρουσιασθω, τι κυρρωσεις θαχω;

θα μπορω να επισκεπτομαι την ελλαδα;

αν χρειαστει να γυρισω (χτυπαω ξυλο, καποιος δικος μου παθαινει κατι) θαχω προβλημα;

μπορει να μην μπορω να βγω μετα απο ελλαδα;

σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας!

ααα. Ξεχασα να πω πως ειμαι 28, οποτε ειναι μακρια τα 35 γιανα κανω αξαγορα θητειας...

γιαννης

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από γιαννης »

Απο οτι καταλαβα ανυποτακτος ειναι αυτος που δεν παρουσιαζεται οταν ειναι να καταταχθει οχι οταν του στελνουν το χαρτι καταταξης και δεν παει να το παρει για διαφορους λογους! Δλδ οταν ερθει η μερα που παρουσιαζεται και αυτος δεν παει τοτε ειναι ανυποτακτος!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Greek_Army »

Φίλε μου το ίδιο δεν είναι; Αν εσένα ας πούμε σου έχει έρθει το χαρτί στο παλιό σου σπίτι και δεν έχεις παρουσιαστεί. Ανυπότακτος δεν θεωρέισαι;
panos

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από panos »

Παιδια ειμαι ανυποτακτος εσωτερικουμπορω να ταξιδεψω με αεροπλανο εντός Ελλάδος ή θα εχω προβλημα;

ας βοηθησει καποιος που ξερει

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Σάβ Μάιος 22, 2010 12:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σάββας

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Σάββας »

Θα ήθελα να ρωτήσω.
Η αναβολή του αδερφού μου (πήρε τρίμηνη για κοινωνικούς λόγους) τελειώνει τον Αύγουστο. Αν ο αδερφός μου, έρθει τον Οκτώβριο (βρίσκεται στην Αγγλία) και ενημερώσει το στρατολογικό γραφειο (οπότε θα κάνει διακοπή της ανυποταξίας), οτι μπορει να παρουσιαστει με την ΕΣΣΟ του Nοεμβρίου, ποιες ειναι οι πιθανές διοικητικές και ποινικές κυρώσεις;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Λακης

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Λακης »

Καλησπερα παιδια,

Ειμαι 27 χρονων. Η αναβολη μου ληγει τον Δεκεμβριο που μας ερχεται και τον τελευταιο χρονο δουλευω στο εξωτερικο σε ενα ερευνητικο κεντρο. Θελω κι εγω να κατσω αλλο 1 χρονο για να δουλεψω, αλλα εντωμεταξυ θα εχει ληξει η αναβολη μου. Οταν παρουσιαστω και τους πω οτι ειμουνα στο εξωτερικο αλλα οχι λογω σπουδων αλλα λογω δουλειας θα αντιμετοπισω παραπανω κυρωσεις; Απο αυτα που γνωριζω θα μου επιβληθει παραπανω 6μηνη εξαγωρασιμη η οποια πολλες φορες διαγραφεται αμα συντρεχουν λογοι σποθδων. Διαβασα ολα τα σχετικα θρεντς και ειδα παιδια που ειναι ανυποτακτοι εξωτερικου λογω σπουδων. Για αυτο ρωταω. Επισης οταν λεμε εξαγορασιμη για τι ποσο μιλαμε ανα μηνα;

Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από yandr »

Ρίξε μια ματιά στα άρθρα για την ανυποταξία και την εξαγορά θητείας .
Πάνος

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Πάνος »

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω να κάνω μια ερώτηση στο φορουμ και περιμένω με αγωνία τη βοήθειά σας.

Είμαι 35 ετών και ανυπότακτος από το 2006

Είμαι υποψήφιος διδάκτορας και μάλλον, αυτό που θα έλεγε ο κόσμος, "διακεκριμένος επιστήμονας" με πολλές δημοσιεύσεις

Έχω διπλή υπηκοότητα (κυπριακή/ελληνική)

Είμαι παντρεμένος

Έχω Πάλλευκο Ποινικό μητρώο και καμία πρόθεση, πολιτική ή ιδεολογική, να αποφύγω τη θητεία μου

Φέτος θέλω να λύσω όλες μου τις εκκρεμότητες με το στρατό, κυπριακό και ελληνικό, και χρειάζομαι τη συμβουλή σας:

Να υπηρετήσω στον ελλαδικό στρατό 45 ημέρες και να εξαγοράσω το υπόλοιπο;
Σε αυτήν όμως την περίπτωση τι θα γίνει με τους 6 επιπλέον μήνες που
Προβλέπονται λόγω ανυποταξίας και, κυρίως, με τις υπόλοιπες ποινές που επιφέρει το Πλημμέλημα;

Κόστος:7,5*810=6075? (+6000? για την ποινή;).

Γνωρίζει κάποιος να μου πει εάν θα αθωωθώ καθώς συντρέχουν οι παραπάνω λόγοι (σπουδές, σημαντικό ερευνητικό έργο;)

Μήπως με συμφέρει να υπηρετήσω τρεις μήνες στην εθνική Φρουρά (συμμαχικός στρατός) και να εξαγοράσω απλά το υπόλοιπο της ελληνικής θητείας;
Σε αυτήν την περίπτωση φαντάζομαι ότι θα είναι ευκολότερα αθωωτική μια απόφαση του στρατοδικείου.

Κόστος:6*810=4860?

Σε κάθε περίπτωση υπάρχει η δυνατότητα αποπληρωμής του ποσού σε δόσεις και εάν ναι, ποιος νόμος τις αναφέρει και τις καθορίζει; Σε ποια περίπτωση έχω τις περισσότερες πιθανότητες να αποφύγω την εξάμηνη ποινή;

Θα εκτιμούσα υπέρ του δέοντος τη βοήθειά σας, καθώς δεν έχω τις γνωριμίες και τη δυνατότητα να επικοινωνήσω με δικηγόρο σχετικό με τα ζητήματα (και άλλωστε δε γνωρίζω κανέναν σχετικό με το θέμα) !

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Αύγ 09, 2010 12:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
xzal

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από xzal »

Διάβασα τα άρθρα σχετικά με το θέμα και από τι κατάλαβα αν δεν παρουσιαστώ καθόλου για την κατάταξή μου θεωρούμαι ανυποτακτος ενώ αν παρουσιαστώ και μετά φύγω απο το στρατό θεωρούμαι λιποτάκτης σωστά;

Προσωπικά έχω προσωρινό απολυτήριο για λόγους υγείας, αν δεν παρουσιαστώ καθόλου για να καταταγώ για το υπόλοιπο της θητείας μου τι θεωρούμαι;
johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από johny.xmarks »

xzal έγραψε:Διάβασα τα άρθρα σχετικά με το θέμα και από τι κατάλαβα αν δεν παρουσιαστώ καθόλου για την κατάταξή μου θεωρούμαι ανυποτακτος ενώ αν παρουσιαστώ και μετά φύγω απο το στρατό θεωρούμαι λιποτάκτης σωστά;

Προσωπικά έχω προσωρινό απολυτήριο για λόγους υγείας, αν δεν παρουσιαστώ καθόλου για να καταταγώ για το υπόλοιπο της θητείας μου τι θεωρούμαι;


Kοιτα ανυποτακτος ειναι αυτος που πρεπει να παει αλλα δεν πηγε στρατο.

Λιποτακτης για την ακριβεια λεγεται αυτος που δελιαζει στη μαχη/φυγομαχει/γυρναει πισω.

Αν το λενε για το στρατο στη θητεια δεν ξερω... Αλλα μαλλον ναι.
Νίκος

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Νίκος »

Παιδια εγω ειμαι ανυποτακτος του εξωτερικου οταν ειμουν 17 χρονων πηγα να μεινω μονιμα στην αυστραλια το 2007 επειδη ειμαι και αυστραλος εχω γεννηθει εκει. Και τον μαιο του 2009 ηρθε το χαρτι στην ελλαδα και δεν παρουσιαστικα επειδη ειμουν αυστραλια.(απο τα 5 μεχρι τα 17 ζω στην ελλαδα τωρα ειμαι 20 γι αυτο με καλεσαν). Και τωρα ηρθα στην ελλαδα μετα απο 3 χρονια μονο και μονο για να παω φανταρος ειμαι ηδη φανταρος και μου βαλαν προστιμο 6 μηνες και τωρα θα χρειαστει να παω στρατοδικειο. Τι θα γινει τωρα; Θα απαλαγω; Παιδια φοβαμαι παρα πολυ.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από yandr »

Λογικά πρόκειται για εξαγοράσιμη ποινή.

Δεν σου έδιναν κανένα παράσημο καλύτερα;
κωστας

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από κωστας »

παιδια ξέρει κανείς αν εκείνο το περιβόητο πρόστιμο ανυποταξίας που ήταν η εξαγορά των 6 μηνών επιπλέον υπηρέτησης έχει τελικά ανεβεί στα 1000 ευρώ που έλεγαν η παραμένει στα 90 ευρω;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Nassos »

κωστας έγραψε:παιδια ξέρει κανείς αν εκείνο το περιβόητο πρόστιμο ανυποταξίας που ήταν η εξαγορά των 6 μηνών επιπλέον υπηρέτησης έχει τελικά ανεβεί στα 1000 ευρώ που έλεγαν η παραμένει στα 90 ευρω;


Για διάβασε εδώ

Εξαγορά Στρατιωτικής Θητείας
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης